4 Structuurplan interessanter dan Leusderheide Rinze:Hebben geen nut" Herman: „Doorslaggevend" BDU OFFEREINS (GPV/SGP) EN GELJON (D'66) OVER RO-ZAKEN: BAALMAN (GB) EN BLOEMHOF (D'66) OVER EENMANSFRACTIES Aan dit speciale nummer van de Leusder Krant werkten mee: door Caspar van Loo LEUSDEN - Over een uurtje of tien zien ze elkaar weer. Dan zullen ze het niet over politiek hebben, maar zal de een gedwongen met open mond de ander in het gezicht kijken. Harm Offerems (42), zittend raadslid voor de lijstverbinding GPV/SGP, is dan patiënt bij Pieter Geljon (33), tandarts van beroep en kandidaat-raadslid voor D'66. Aan de vooravond van zijn gebitsbehandeling sprak Offe reins met Geljon in de bar van De Korf over ruimtelijke ordening. Beiden hebben deze voor Leusden interessante materie enigszins tot hun specialiteit gemaakt. In het tweegesprek knjgt de opstel ling van het structuurplan veel aandacht. Maar ook de Leusderhei de (uitbreiding militair oefenterrein en aanleg crossbaan, ja of nee?) komt aan snee. Hoewel Harm Offereins de motorcrosspro- blematiek niet echt belangrijk vindt in een verkiezingsstrijd. „Het blijft een beetje in de marge zitten", vindt hij. Als we het nu over ruimtelijke or dening hebben, komt direct de op stelling van het structuurplan voor Leusden om de hoek kijken, omdat in dat plan de toekomstige groei van deze gemeente wordt aange geven, gebaseerd op de natuurlijke aanwas na 1985. Bouwen ten zuiden van de Schoolsteegbosjes is een heet hangijzer geweest. D'66 zegtnooit ten zuiden van die bosjes bouwen terwijl GPV/SGP later eventueel wel huizen in dat gebied wil laten verrijzen. Kunnen jullie die meningen nog eens ver klaren? Geljon: „Even een correctie D'66 heeft niet gezegd „nooit huizen bouw ten zuiden van de School steegbosjes" Onze partij is tegen stander daarvan. Wij denken dat bouw daar ook niet nodig is, omdat het niet. zo'n vaart zal lopen met de natuurlijke aanwas Maar als de ge meenteraad over een paar jaar vindt op basis van de groeiende bevolking, dat we naar het zuiden moeten uitbreiden omdat er dus be hoefte aan is, dan hebben we onge lijk gehad. Dan maar een tweede Leusdenzuid. D"66 blijft een redelij ke partij" Offereins. „Ik ben het niet hele maal eens met wat je in het begin hebt gezegd. Ik kan me nog goed herinneren dat D'66 beweerde, niet ten zuiden van de bosjes; als Leus den vol is dan is Leusden vol en moeten de woningzoekenden maar naar Amersfoort Je zwakt nu het expliciete van toen wat af. GPV/SGP meent trouwens, dat we volgens de cijfers van adviesbu reau Arnhem (dat de gemeente helpt bij het maken van een struc tuurplan, red.) er niet onderuit zul len komen om woningen ten zuiden van de Schoolsteegbosjes neer te zetten. Wij vinden dat de bouw ge paard moet gaan met een wakend oog voor de natuur". Pieter Geljon is het niet met het gereformeerde raadslid eens. Hij zegt, dat ais Leusden het beleid af stemt om niet naar het zuiden te gaan, het gebied achter de School steegbosjes gewoon gespaard kan blijven. Offereins vurig: „Wat be doel je daarmee? Mensen, woning zoekenden verbieden om hier, in een vrij land, te komen wonen? Hoe zou dat beleid er dan uit moe ten zien, Pieter? Geljon. „Vooropgesteld dat D'66 twijfels heeft over de voorspelde natuurlijke aanwas van de bevol king in Leusden, zou cru gezegd Harm Offereins (links) en Pieter Geljon kunnen worden om Amersfoort een gedeelte van de woningzoekenden toe te schuiven Verder zou er nu een zuinig huisvestingsbeleid ge voerd moeten worden, bijvoor beeld geen mensen uit de regio meer in Leusden toelaten". Offerems „De provincie geeft aan een dergelijk beleid nooit haar goedkeuring. Met wat je zegt trap je een open deur in Het valt me zo vaak op D'66 ziet alles zo zakelijk en rekenkundig Dat is mijn stijl ze ker niet Ik ïes echt voor de ge meenschap" Geljon „Wij kiezen voor de mid denweg tussen enerzijds het aan bieden van huizen aan de natuurlij- ke aanwas en anderzijds niks meer bouwen na 1985" BOCHT Kunnen jullie aangeven wat nou het partijgebonden is in de uitspra ken over het structuurplan9 Geljon ,,D'66 heeft de opstelling van het structuurplan benaderd vanuit de beschikbare ruimte in Leusden Wij vinden dat moet wor den opgepast met het verstedelij ken van kwetsbare gebieden. Dat aspect, behoud van groen, komt ook heel sterk naar voren in de visie van D'66" Offerems. „GPV/SGP is vanuit haar partijvisie van mening, dat ie dere burger woonruimte moet heb ben en goed kan wonen Daarom dient Leusden te blijven bouwen voor de woningzoekenden in de toekomst, dus ook ten zuiden van de Schoolsteegbosjes" Pieter Geljon wil vervolgens zich nader verklaren Hij zegt, dat ruim te voor woningen onder meer in of buiten Leusden kan gezocht wor den „Dan kiezen wij voor buiten Leusden" Offereins „Ik vind, dat je daar mee de verantwoordelijkheid af schuift Een dergelijke keuze is ook een beetje egoïstisch. Zo van. wij hebben het hier in Leusden goed en laat de rest maar stikken" Is het niet zo dat in de gemeente politiek persoonlijke belangen (soms) de boventoon voeren. Is de betrokkenheid van de plaatselijke politicus bij zijn woonplaats soms sterker dan de betrokkenheid bij de partij? Geljon vmdt het een moeilijke vraag en weet niet precies wat hij daar op moet antwoorden. Hij zegt dan: „Ik weet van sommige mensen bij D'66 Leusden dat zij de plaatsge bondenheid niet zo sterk ervaren". Offereins: „Voor mij is deze vraag anders dan voor Pieter. Ik ben al bijna vier jaar raadslid en hij komt bij wijze van spreken net kij ken. Als je raadslid bent is de be trokkenheid, de beleving van elk probleem anders. De partijgebon denheid is ook veel minder. Om een voorbeeld te geven: de affaire met de bocht in de Heiligenberger- weg. Die aanvankelijk scherpe on mogelijke bocht was niet goed en lelijk. Daarom vond ik onder meer destijds, dat die bocht verbeterd moest worden. Die weg is een van de entree's van Leusden. De voor deur van je huis moet er toch ook goed uitzien. De mening over de bocht heeft niks te maken met mijn GPV/SGP-zijn. Trouwens, voor ne gentig procent zijn de te behande len zaken voor een raadslid „huis houdelijk" van aard". In de gemeenteraad moet nog de discussie losbranden over de vijfde fase van de opstelling van het structuurplan. Nu is al min of meer bekend, dat zowel D'66 als GPV/ SGP die vijfde fase niet ziet zitten. Waarom? Geljon „D'66 vindt gewoon stop pen met het maken van een struc tuurplan. De keuzenota is er de uit gangspunten zijn bekend We we ten ook. dat als het niet anders kan de uitbreiding in het zuiden verder gaat" Offerems scherp „Jij wil hetzelf de als Wagenaar het struktuurplan door de molen halen, waardoor er een bestemmingsplan uitrolt" Het GPV/SGP-raadslid is wel met Geljon eens, dat er een punt wordt gezogen ->an de dure opstelling van het structuurplan. Slechts over de manier hoe gestopt moet worden versch »lt Offereins van mening met Geljon. D'66 wil abrupt kappen, ter wijl GPV/SGP er nog een formeel einde aan wil geven in de vorm van een afrondend rapport. Vanavond zal Harm Offereins de gemeente raad een dienovereenkomstig voorstel voorleggen. „Als raad moet je de ambtenaren een stuk geven waarmee in de toekomst kunnen werken. Het is een formeel einde van een procedure waarin we besloten hebben de hoofdlijnen van het groeibeleid, zoals die in de keuzenota staan, te aanvaarden". MILITAIR Een ander belangrijk punt in de Leusdense ruimtelijke ordening is de Leusderheide. Wel of geen uit breiding van het militair oefenter rein en wel of geen regionale cross baan Om met de uitbreiding van het militair oefengebied te begin nen D'66 is tegenstander van ver groting, GPV/SGP is wat onduide lijker Leg eens uit? Offerems Wel of niet uitbreiden van militaire oefenterreinen is geen zaak voor de gemeente De verant woording ligt bij de landelijke over heid" Geljon: „Het is wel degelijk een zaak van de gemeente De bevol king kan ermee te maken krijgen en het raakt de gemeentepolitiek: D'66 heeft om die redenen dan ook ingesproken op het Structuursche ma Militaire Terreinen, waarin on der meer wordt voorgesteld het oe fenterrein op de Leusderhei tot dui zend hectaren te vergroten" Harm, ben je nu voor of tegen uitbreiding? Offerems „Alsje een geoefend le ger wil hebben, moet er de ruimte zijn" Dus niet tegen. Geljon is wel tegen, omdat De fensie nooit de noodzaak van de uit breiding van het militair oefenter rein heeft aangeduid Geljon „Maar dat neemt niet weg, dat het leger de ruimte moet hebben om te oefenen". Offerems ironisch. „Pieter moet dit wel zeggen mei. partijgenoot Van Mierlo als minister van Defen sie Dan de crossbaan Krijgt Leus den een regionaal terrein in de maag gesplitst of wordt een van de regiogemeenten Amersfoort. Zeist of Soest de pineut9 De belangstel ling voor dit onderwerp is bij de heren niet zo groot Offerems. „Ik vind het een ver schrikkelijk moeilijk onderwerp Toevallig was ik laatst op de fiets m de buurt van de tijdelijke crossbaan aan de Kolonel van Rooyenweg. Ik moet zeggen dat er een behoorlijk geknetter vandaan kwam" Maar jouw fractie heeft in het openbaar nog geen mening over de crossproblematiek gegeven? Offerems nadenkend „Als er een betere blijvende lokatie voor de crossbaan elders is, dan kies ik daar voor" Geljon „Ik Ben onvoldoende geïnformeerd over de materie Ik kan er daarom weinig over zeggen. Wel v/eet ik, dat in buurtschap Wa terloo D'66-mensen wonen die hin der ondervinden van het crossen op de hei'. Beiden komen tenslotte tot de conclusie, daf dit onderwerp niet belangrijk voor de verkiezingen is, ofschoon heel wat Leusdenaren hun hart verpand hebben aan het crossen Het tweegesprek is ten einde Het laatste rondje wordt gebracht plus een klein portie bitterballen. Harm en Pieter weten, dat ze elkaar snel weer zullen treffen. Harm zet-* daarom maar eens goed zijn tanden in de voorgeschotelde snacks. LEUSDEN - Ze houden beiden van een lekker potje tafeltennis sen. Alleen Rinze Bloemhof, zittend raadslid voor D'66, heeft er geen minuut tijd voor, terwijl Herman Baaiman, de enige vertegen woordiger in de raad voor Gemeentebelangen, elke vrijdagavond met een batje achter de tafel te vinden is. De belangstelling voor deze sport én het gegeven dat beiden een eenpersoonsfractie vormen, zijn in feite de enige overeenkomsten die Bloemhof en Baaiman hebben. Voor de rest verschillen ze nogal. Toch heeft het tweegesprek met beide raadsleden hoofdzakelijk relatie met een van de twee overeenkomsten: de eenmansfractie. Rinze Bloemhof (D'66) Wat is het nut van zo'n fractie in een gemeenteraad? Baaiman. „Eenmansfracties kun nen bij stemmingen een belangrij ke doorslaggevende rol spelen Be trek ik de vraag op de fractie van Gemeentebelangen dan zeg ik die hoort in de raad thuis" Bloemhof: „Eenmansfracties hebben geen enkel nut Bij veel kleine fracties in de gemeenteraad functioneert zo'n orgaan alleen maar moeilijker Deze fracties zijn echter wel noodzakelijk Ik kijk dan naar mezelf Maar eigenlijk passen eenmansfracties niet in ons demo cratisch bestel Ze hebben een wip-functie een persoon steunend op een kleine groep kiezers kan bij stemmingen over belangrijke za ken de doorslag geven" Baaiman „Daar ben ik het niet mee eens Eenmansfracties zijn niet bepalend, maar mede-bepalend Een van de zoveel" Later m het gesprek komt Rinze Bloemhof terug op het functioneren van de kleine raadsfracties en pleit voor drie stromingen progressief (PvdA D'66), CDA en VVD Maar een democratie stoelt toch op een veelzijdigheid van menin gen? Bloemhof. „Dat is misschien wel zo, maar met drie stromingen heb je duidelijkheid De kiezers hebben drie mogelijkheden En de aanhangers van Gemeen tebelangen en GPV SGP moeten zich dan scharen bij een van de drie stromingen? Bloemhof Ja, ofschoon de kie- zers van Gemeentebelangen daar wellicht minder moeite mqe zullen hebben dan die van GPV/SGP" Herman Baaiman schudt het hoofd bij de woorden van zijn colle ga van D'66 Hij is het volstrekt on eens met Bloemhof en zegt dan op zijn kernachtige manier „In een democratie telt iedere stem" ZWAAR Hoe druk heeft een raadslid van een eenmansfractie het9 Baaiman „Erg druk Vanwege het raadswerk ben ik gemiddeld drie avonden in de week van huis. Daarnaast moet ik thuis nog de no dige stukken doorlezen Ik zit m zes raadscommissies of werkgroepen Bloemhof. „Ik ben meestal vier avonden per week voor het raads werk aan de slag en zaterdags doe ik veel aan voorbereiding Ik maak ook deel uit van zes commissies en werkgroepen en heb bovendien in mijn hoedanigheid als raadslid ook nog enkele bestuursfuncties Trekt het jullie om na de verkie zingen, in september, weer alleen namens de partij in de gemeente raad zitting te nemen 9 Bloemhof: „Ik wil niet alleen meer. Het is gewoon te zwaar, het is te veel werk. Je komt haast niet meer toe aan de noodzakelijke so- cicale contacten of in mijn geval dan aan het tafeltennissen, dat ik zeer graag doe". Baaiman: „Ik ga natuurlijk liever met een grotere fractie de komen de zittingsperiode in, maar als het alleen moet doe ik dat net zo lief ONVREDE Het gesprek met beide raadsle den, die nog in het ongewisse ver keren over een hernieuwde uitver kiezing als raadslid, blijft vervol gens even steken op het verschijn sel van afscheidingsfracties die zich Gemeentebelangen noemen Het vuurtje wordt aangestoken door Rinze Bloemhof, die na bijna drie jaar Progressief Leusden nu ruim een jaar in z'n eentje de visie van D'66 uitdraagt in de Leusdense ge meenteraad De democraat vertelt over een plaatsje in de buurt van Breda waar lijst één tot en met vier wordt ingenomen door naamlijsten van Gemeentebelangenpartijen In dat plaatsje zijn dertien raadszetels te vergeven Zou zo'n plaatselijke lijst ont staan uit onvrede met het beleid van de landelijke partijen9 Bloemhof „ja, dat zou best kun nen Daar heb ik nog niet zo bij stil gestaan" Baaiman „Hoewel ik het voor beeld van Rinze niet gelukkig vind, kan het best zo zijn dat veel plaatse lijke partijen v/orden opgericht uit onvrede met de landelijke politiek. Ik denk zelfs, dat het aantal stem men dat op 2 juni méér wordt uit gebracht op Gemeentebelangen Leusden dan wij verwachten, het gevolg is van politieke ontevreden heid van de mensen" Bloemhof. „Dat is eigenlijk bela chelijk. Jouw partij leeft dan bij de gratie van kiezers die niet tevreden zijn met wat er in Den Haag ge beurt" BESCHOUWINGEN Een onderwerp dat ook aan snee komt is. het verkiezingsprogram ma Wat Gemeentebelangen be treft het ontbreken van een pro gram Hoe zit dat Rinze Bloemhof is ook benieuwd Baaiman „De visie van Gemeen tebelangen is in grote lijnen terug te vinden in de algemene beschou wingen bij de begroting. Elk jaar opnieuw Wij hoeven niet van te vo ren het beleid uit te stippelen in een programma. Gemeentebelan gen bepaalt het beleid voor be paalde zaken als die aan de orde komen" Bloemhof „De kiezer moet dus nu jullie algemene beschouwingen bij de begroting van dit jaar gaan opvragen om erachter te komen welke beleidsvisie jouw partij heeft9 Aan de visies van de andere partijen kunnen ze makkelijker ko men, omdat die in grote lijnen wor den afgedrukt in de Leusder Krant". Baaiman „Maar alle algemene beschouwingen hebben ook in de door Caspar van Loo Leusder Krant gestaan. En dat is nog niet zo lang geleden Trou wens. er zijn mensen die ons aan vallen op onze algemene beschou wingen en zeggen dit zeiden jullie foen zus en zo" Bloemhof, „Ik zal eens een defini tie geven van een verkiezingspro gram. dat is een idee waarmee je de komende vier jaar in de raad wil functioneren voor de burgers". Tenslotte zijn we benieuwd naar de prognoses van beide heren voor de nieuwe zetelverdeling in de ge meenteraad. Ze gemeten alle twee zichtbaar van het invullen van een lijstje. Rinze Bloemhof komt tot de vol gende voorspelling: CDA 7 WD 7 („helaas") PvdA 2 D'66 2 GPV/SGP 1 Gemeentebelangen valt dus bij Bloemhof uit de boot. Herman Baai man denkt er het zijne van. Zijn prognose ziet er als volgt uit: CDA 7 WD 6 PvdA 2 D'66 2 GPV/SGP 1 Gemeentebelangen 1. Rinze Bloemhof wil op de valreep van het gesprek nog even iets zeg gen: „Ik hoop dat er woensdag 2 juni veel mensen in Leusden naar de stembus gaan. Dat is gunstig voor de PvdA en D'66, omdat deze partijen toch wel wat zwevende kiezers hebben. CDA, WD en GPV/SGP kunnen rekenen op ge zagsgetrouwe kiezers". Frits van Breda Marnix Kreyns Caspar van Loo Peter Op den Camp Jan Pit Hans Verhorst Janus Visser en de Leusdense politieke partijen.

Leusder Krant | 1982 | | pagina 10