6 Is meer welzijn mogelijk met minder welvaart Dit wil de VVD-ploeg in onze gemeente Kiezen voor een leefbaar Leusden Wat betekent liberaal in Samenwerken de plaatselijke politiek? met andere partijen Op de volgende twee pagina's kunt u zien wat de zes plaatselijke politieke partijen hebben gedaan met door de Leusder Krant beschikbaar gestelde ruimte. Eenderde pagina hebben zij naar eigen inzicht mogen invullen. Deze publicaties zijn buiten verantwoordelijkheid van de redaktie, die wel de aangeleverde kopij heeft verwerkt. Herken de partijen op deze twee pagina's. Duidelijke standpunten en geen zweverige verlangens in verkiezingsprogramma WD HET CHRISTEN Democratisch Appèl - afdeling Leusden/Achter veld denkt van wel. Mensen kun nen veel. Mensen, die in elkaar ge loven, kunnen samen nog veel meer. Dit optimisme is nodig om verder te kunnen werken aan de opbouw van een goede en demo cratische Leusdense gemeen schap. Een gemeenschap waann ruimte moet zijn voor persoonlijke inzet en wederzijdse verantwoor delijkheid. Dit is voor het plaatselijke CDA één van de uitgangspunten in het programma voor de komende zittingsperiode van de gemeente raad In dit artikel willen wij de le zer, en dus ook de kiezer, een zo duidelijk mogelijk beeld geven van wat het CDA in de komende tijd voor ogen staat ln de tijden van welvaart is er heel wat tot stand gebracht De in dividuele burger kon zich welis waar niet alles veroorloven, maar toch wel veel. Hetzelfde gold voor de (gemeentelijke) overheid Om dat er bijna voor alles geld beschik baar was, ging de overheid zich met steeds meer zaken bezighou den De ene goede zaak was nog niet afgerond of men boog zich al weer over de volgende Het was eigenlijk allemaal te mooi om waar te zijn. Het getij is echter gekeerd Vrijwel iedereen weet dat de groei uit de economie is. Dat heeft wel tot gevolg, dat er voor allerlei zaken steeds minder geld beschikbaar is en dat men de hand stijf op de knip moet houden. Daarbij komt dan nog dat de gemeente voor allerlei za ken, die in het verleden zijn opge zet, nu nog moet betalen Dat bete kent weer dat er van het geld dat nog binnenkomt al een groot deel is uitgegeven vóór het is ontvangen PROGRAMMA Met dit beeld voor ogen heeft de CDA-afdeling Leusden/Achterveld een programma opgesteld, waar - voor de gemeenteraadsfractie zich in de jaren 1982-1986 sterk moet maken. Het is onmogelijk hier alle punten van dat programma uitge breid te bespreken We beperken ons tot een aantal belangrijke RUIMTELIJKE ORDENING on der dit hoofdstuk valt bijna alles wat te maken heeft met wonen, werken, winkelen, ontspannen, ontwikke len, kortom met leven in Leusden. Wij beperken ons hier tot het „bouwkundige" gedeelte. Het CDA wil op de eerste plaats zoveel mogelijk het landelijk karak ter van onze gemeente handhaven. Daarnaast willen we dat zoveel mo gelijk mensen in Leusden hun be roep kunnen uitoefenen Als dat lukt. kunnen we tegelijkertijd het woon-werk-verkeer terugdringen en dat bespaart weer energie WONINGBOUW het bouwen van nieuwe huizen is nog steeds no dig Daar is ruimte voor nodig. Die ruimte moet volgens ons gevonden worden in het Ruige Velt, tot aan de Randweg, en in Achterveld Tot 1990 mag men niet bouwen op een andere plaats Als het werkelijk niet anders kan, moet een deel van het gebied ten oosten van de Hor- sterweg, tussen de Noorderrand weg en het Valleikanaal, daarom worden gebruikt. Slechts in allerui terste noodzaak mag men. na 1990, bouwen ten zuiden van de School steegbosjes Om het landelijk ka rakter te handhaven, kiest het CDA voor maximaal vijf bouwlagen rond om het centrum Hamershof en ma ximaal drie bouwlagen in de overi- ae aebieden WELZIJN het begrip welzijn is vaak aanleiding tot misverstand. Wat het CDA er mee bedoelt is dat mensen, ieder voor zich, zich zo goed en prettig mogelijk voelen in hun omgeving. En dat ze ook alle maal gelijke ontplooiingskansen krnqen Het socïaal-cultureel-plan 1982-1986 is met behulp van veel inwoners opgesteld Daarin staan vele wensen en ideeën over het welzijn De burgers van Leusden hebben naar onze mening recht op een herkenbaar sociaal en cultu reel beleid Daarbij moet de ver antwoordelijkheid van iedere bur ger voorrang krijgen Bijzondere aandacht dienen we te schenken aan mensen, die op eigen kracht minder goed functioneren in de sa- menlevinn JEUGD- EN JONGERENWERK de jeugd moet een eigen inbreng krijgen in het ontwikkelen van een beleid op dit gebied. Daarvoor is wederzijds begrip en respect no dig Het CDA wil de opleiding van vrijwilligers, jeugdleiders en ka derleden stimuleren en volledig subsidiëren Daarmee kiezen wij vóór vrijwilligers boven beroeps krachten. EMANCIPATIE alle inwoners van Leusden, ongeacht hun sexe, ras, overtuiging, geaardheid, af komst of maatschappelijke positie, moeten kunnen deelnemen aan de plaatselijke samenleving Het plaat selijk emancipatiebeleid moet ge richt zijn op zowel vrouwen als man nen Een goede voorlichting kan er toe bijdragen dat men weet van het bestaan van vrouwengroepen en vrouwenbeweging Daarnaast van de mogelijkheden voor vorming en scholing op grond van beschouwe lijke of politieke overtuiging Bijzon dere aandacht verdienen de oude ren. de mensen afkomstig uit een andere cultuur en de mensen, die niet meer aan het arbeidsproces (kunnen) deelnemen ONDERWIJS, de integratie, dat wil zeggen het m elkaar opgaan, van het kleuter- en basisonderwijs staat voor de deur. Dat zal voor veel mensen een grote verandering be tekenen Veranderingen zijn niet voor iedereen makkelijk te aan vaarden. Een goed en zorgvuldig voorberëid plan is daarom noodza kelijk Een plan dat met alle betrok kenen. onderwijzend personeel, ouders en schoolbesturen is opge steld en doorgesproken. Daarnaast moet er een goede regeling komen voor de medezeggenschap Het CDA-Leusden/Achterveld wil zich in de komende periode inzetten voor een aantal practische zaken We denken daarbij aan een goede regeling voor overblijvers, het op elkaar afstemmen van schooltijden en vakanties, verkeersveilige rou tes naar de scholen, beveiligd met goed opgeleide verkeersbrigades Los van dit alles moet ook worden bekeken of de scholen niet ge schikt zijn voor meervoudig ge bruik. SPORT EN RECREATIE het is hoog tijd de negatieve gevolgen van de bewegingsarmoede, dat is het gebrek aan beweging, terug te dringen. Het is de taak van de sportorganisaties het sporten te or ganiseren. Wij vinden echter wel dat hun werk mogelijk moet blijven Daarnaast willen we ook aandacht schenken aan al die mensen die willen sporten en ontspannen bui ten clubverband De in Leusden aanwezige sport-accommodaties moeten ook door hen te gebruiken zijn Het CDA zal er in de komende penode aan meewerken dat onze sportaccommodaties beter toegan kelijk worden gemaakt voor de ou dere medemens en de gehandi capten. GEMEENTEBESTUUR deze tijd v/ordt gekenmerkt door het verschijn sel tegenstellingen. Men zoekt, zo op het oog. eerder naar verschilpunten dan naar punten van overeenstemming. Dat is geen goede zaak Het CDA heeft res pect voor de mening van anderen en wil daar ook rekening mee houden Dit res pect moet overigens de basis zijn om met andere partijen te kunnen samen werken Wij menen dat geen enkele partij bij voorbaat mag worden uitgeslo ten Het besturen van een gemeente is de belangrijkste taak van de gemeente raad en het college van burgemeester en wethouders Daarom wil het CDA - zo mogelijk - een college dat is samen gesteld op grond van het aantal zetels van een fractie in de gemeenteraad OPENBARE VEILIGHEID: de bur gers mogen van de overheid verwach' ten dat hun veiligheid wordt gewaar borgd Een democratische samenle ving staat of valt met het handhaven van een aantal „spelregels" en normen. De gemeentelijke overheid dient te waken over het uithollen van de democratische rechtsorde Naast het handhaven van orde en rust dient de overheid ons te behoeden voor rampen en ongevallea Daarom willen v/ij dat er een rampen bestrijdingsplan komt. In dat plan moe ten alle gebouwen, instellingen en stof fen staan, die rampen kunnen veroorza ken Naar onze mening moet de brand weer worden uitgebouwd tot een effi ciënte. goed getramde en uitgeruste, al gemene hulpverlenings- en rampenbe- stnjdmgsdienst FINANCIËN, in de inleiding van dit artikel is al duidelijk gemaakt dat het ons tegenwoordig minder goed gaat Dat heeft tot gevolg dat we voortaan de „tering naar de nering" zullen moeten zetten Dat betekent dat v/e heel nauw keurig moeten bekijken wat nog wel kan en wat niet meer Wat misschien beter door particulieren kan worden gedaan en wat de overheid per sé zelf moet doen Willen we de hand op de knip houden en de vinger aan de pols. dan zullen de meerjaren-begrotingen en de jaarbegrotingen sluitend moeten zijn Dus niet méér uitgeven dan er wordt ontvangen. Levert de gemeente een dienst aan een individuele burger dan mag daarvoor een redelijke eigen bijdrage worden gevraagd. Het zoge noemde profijtbeginsel kan hierbij een goede leidraad zija SUBSIDIES er is al gezegd dat er minder te verdelen valt Ongetwijfeld heeft dat gevolgen voor de verschillende subsi dies Het CDA stelt als voorwaarde dat het geven van subsidie moet passen in het gemeentelijk beleid en dat deze zo veel mogelijk het algemene nut moet dienen. Als er op bepaalde subsidies moet worden bezuinigd moet de ontva- ger kunnen rekenen op een aanj smgstermijn. It AGRARISCHE BEDRIJVEN woners van Leusden, werkzaam ui agrarische bedrijf, maken een bela^ njk deel van onze samenleving q Daarom verdient deze bevolking groep onze extra aandacht Daaromc moeten, naar onze mening, vrijkom- de landerijen worden gebruikt i verbetering van onrendabele bednp en de werkgelegenheid in deze sect Wat misschien nog belangrijker is. is rechtszekerheid voor de agranërs ieder geval tot 1990 Daarom is het; dig dat er goedgekeurde bestemmin plannen komen voor de gebieden: noorden van Leusden en in Achtera Nieuwbouw-woningen moeten op e zodanige afstand van de agrarische 1 dnjven blijven, dat wederzijdse hun v/ordt voorkomen De WD wenst niet mee te werken aan versluierde gekoppelde en niet zakelijk onderbouwde subsidies. Verder vindt de WD incidentele niksbij- dragen die blijvende lasten voor onze gemeente opleveren onaanvaardbaar. De WD is vcor eigen woningbezit, voor de verkoop van huurwoningen aan de huidige bewoners, de WD is voor speciale bouwprogramma's voor één en tweepersoons huishoudens en tegen verkoopregulerende bepalingen. 1 )e VVD acht het noodzakelijk dat u beschikt over een veilig net van wegen en paden, die op hun taak berekend zijn en alleen gebruikt worden voor het doel waarvoor zij bestemd zijn. Speciale aandacht wenst de WD te geven aan o.a een fietsroute van Achterveld naar Leusden-C; de Stoutenburgerlaan; de Postweg en de Lapeerseweg. De WD zal de grootst mogelijke aan dacht besteden aan het bestrijden van jeugdwerkeloosheid: aantrekken bedrijfsleven vooral nchté op het scheppen van werkgelegenhei< voor jongeren; het lopen van stage bij bedrijven en instellingen door jongeren om niet te vervreemden van de maatschappij. De WD zal zich sterk maken voor een centrale antenne inrichting vcxu de gehele gemeente Leusden. Dit op vrij willige basis en tegen kostprijs. De WD zal voortgezet onderwijs in samenwerkingsverband krachtig blijven stimuleren Voorts dient in het onderwijs gewaakt te werden tegen eenzijdigheid en dienen de ouders betrokken te worden bij experimenten. De WD wil dai de uitbreiding van sportvoorzieningen gelijke tred houdt met de behoeften en de groei van de bevolking Ouderen en gehandicapten verdienen bijzondere aandacht om voor hen de sjrort bereikbaar te maken en te behouden De WD is geen modieuze parti|, geen ééndagsvlieg. Is wel een eigentijdse partij, die uit gaat van duidelijke beginselen De VVD staat voor vrijheid, zelfstandigheid en verantwoordelijkheid van iedereen. Voor onderlinge verdraagzaamheid Géén betutteling door de overheid. Door lid te worden van de VVD kunt u meehelpen dat beleid te bepalen Maar met uw stem op 2 luni zijn we ook best tevreden. Dat wil de WD. Ook in de landelijke politiek. De grote politieke partijen mogen elkaar niet uitsluiten. Zeker niet op plaatselijk niveau Het gaat om gemeenschappelijke belangen en niet om partijpolitieke stokpaardjes Kies voor duidelijkheid, voor samenwerken en tegen geruzie. Stem op 2 luni VVD DE PvdA in Leusden heeft het gemeenteraadsprogramma voor de komende vier jaar de naam „Voor een leefbaar Leusden" gege ven. Wij zullen u in het kort vertel len wat we daar onder verstaan. De PvdA staat voor eerlijker de len van kennis, mkomen en macht. Als je de mensen meer gelijke kan sen en mogelijkheden geeft, dan moet er iets gebeuren, dan moet je iets doen. Want kansen en moge lijkheden voor mensen zijn in onze samenleving, en dus ook in Leus den, ongelijk en oneerlijk verdeeld. De financiële middelen zijn ook in Leusden niet onbeperkt en daar om zullen er iedere keer duidelijke keuzes gemaakt moeten worden Een rechtvaardige verdeling zal vaak neerkomen op een herverde ling en de PvdA ip Leusden zal steeds kiezen voot de belangen van mensen met de minste kansen Wi) vinden wel dat alle burgers ge legenheid moeten hebben om hun inbreng te hebben in besluiten die hen direct raken. Wij zullen u een aantal voorbeel den van onze keuzes noemer. Met meer dan 50% vrouwelijke kandidaten op onze lijst leunt u van ons veel aandacht voor de emanci patie verwachten. Wij zeggen niet dat alle vrouwen buitenshuis moe ten gaan werken of opnieuw moe ten gaan leren Maar we weten wel dat er in Leusden veel vrouwen zijn, die dat best zouden willen Wij kie zen voor het bevorderen van deel tijdbanen en tegelijkertijd het sti muleren van voldoende kinderop vang en een goede overblijfrege- ling op de scholen. Als we vrouwen meer gelijke kansen willen geven bij werk en studie zal er wat moeten gebeuren aan de verbrokkelde schooltijden, waardoor je net tijd hebt om de boodschappen in huis te halen en nooit langer van huis kan blijven dan een paar uur Als hoofd van het openbaar on derwijs heeft het gemeentebestuur de plicht een duidelijk eigen on derwijsbeleid te voeren Tot nu toe zijn zelfs de voorstellen van de Schoolraad voor een overblijfrege- ling. medezeggenschap van de ou ders en de nieuwe wet op het basis onderwijs niet of nauwelijks over genomen. Het onderwijs zou een belangrijke schakel moeten zijn bij het doorbreken van vaste rolpatro nen bij jongens en meisjes Wij wil len dat het lesmateriaal en het leer plan hierop kritisch wordt beke ken. Leusden telt enkele honderden werklozen, onder wie veel jonge ren. Wij vinden dat alles in het werk moet worden gesteld om ze bij het maatschappelijk gebeuren te be trekken en om ze zinvol werk aan te bieden. Juist een gemeente zou. als vrij grote werkgever een voor beeld kunnen geven. Naast werk is een jeugd- en jongerenbeleid heel belangrijk. Tot nu toe is echt open leugd- en jongerenwerk m Leus den nog steeds niet van de grond gekomen. Wij'kiezen hier al jaren voor en het zal zeker geld kosten De beroepskracht voorhet jonge renwerk moet voor 100% in dienst blijven van de Jeugdraad Als hij in dienst komt van de gemeente kun nen de jongeren niet meer hun ei gen beleid bepalen. Voor de vrouwen in Leusden zal er een eigen ruimte moeten komen Een ruimte waarin alle mogelijke aktiviteiten kunnen plaats vinden, een plek waar je zo maar eens bin nen loopt, gezelligheid zoekt, infor matie haalt, een vergadering bij woont. kortom een ontmoetings centrum voor vrouwen Sport is een zeer belangrijke welzijnsvoorziening Toch vinden we dat in Leusden een aantal spor ten overbedeeld is ten opzichte van dneren Wij hebben gepleit voor een minder dure tennis- en sport hal, met daardoor veel lagere kos ten Wij vinden het niet juist op 9 tennisbanen in een jaar aan te leg gen en tegelijkertijd de korfballers en de binnensport m Achterveld in de kou te laten staan Bij de andere welzijnsvoorzieningen vinden we de bezuinigingen van 25% voor de muziekschool en de bibliotheek on verantwoord In talloze enquêtes en in het welzijnsplan is de behoefte van met de bevolking meegroeien de welzijnsvoorzieningen duidelijk aangetoond en daar zal ook de ko mende jaren geld voor uitgetrok ken moeten worden Ook wat betreft de groei van Leusden na de voltooiing van de 2e fase hebben we een duidelijke keuze gemaakt. Wij vinden dat er niet gebouv/d moet worden over het Valleikanaal en ten zuiden van de Schoolsteegbosjes Heel be langrijk is de bescherming van de ze zeer waardevolle gebieden. Met de nog beschikbare ruimte zal zeer zuinig moeten worden omgegaan Dat betekent meer en vooral meer Aan energiemaatregelen nog toe in Leusden veel te we gedaan. Een deel van onze (te)' te reserves kan gebruikt w voor energiebesparende ma- gelen De kosten gaan hierbij de baat uit en naast energiebe ring levert het ook werkgele: heid op In ons program laten we zier de financiering van onze ke mogelijk is. Ook wij vinden da' zuinigingen noodzakelijk zijn. niet voor alle voorzieningen e veel Wij zullen nooit kiezen prestige objecten voor enkeln ten koste van voorzieningen de zwaksten in de samenlevr De lijsttrekker van de PvdA in Leus den, Corn Verduin. betaalbare woningen op dezelfde oppervlakte. Bij de verkeersvoorzieningen maken we een duidelijke keuze voor het langzaam verkeer. Wij wil len dat wandelaars, fietsers, maar ook bejaarden, gehandicapten en kinderen veilig de Noorderinslag kunnen oversteken. Dat de automo bilist dan misschien wat langer voor rood moet staan is minder erg. De PvdA in Leusden vraag: stemmen op lijst 3; Uw stem langrijk voor een ander belef ij z; t te it is in e ve dig :er; bij in 1 'Xvj^vO lera and

Leusder Krant | 1982 | | pagina 12