>BB0: Er zijn heus nog wel arbeidsplaatsen Toneelvereniging slaat nieuwe koers in Don Bosco-cursus vult „gat van Mammoetwet" op geroepen-informatieavond op 2 juni „Eendracht 2000" leiiSdepJkrgnB Barbecue in De Geut j Leusder Krant .Leerling wil wel, maar kan niet altijd" FOTO-KOPIE NODIG? DONDERDAG 27 MEI 1982 onderwijs AMERSFOORT - „Er zijn heus wel arbeidsplaatsen," zegt direkteur van de SBBO - de eekschool voor Beroeps Be- leidend Onderwijs de heer 'li van Veen, als we met hem de heer Jansen praten over de roepen-informatieavond, die juni a.s. in het gebouw van school aan de Leusderweg 36 te Amersfoort zal worden houden van 19.00-21.00 uur. Waar hij voegt er direkt aan toe. twel bewezen is - meer dan ooit de geschiedenis van de streek- iooI - dat werkgevers voor het zetten van die arbeidsplaatsen voorkeur geven aan hen, die na verlaten van de school het ini- Sef hebben genomen om verder 9aan. Bij sollicitanten wordt het feit, men een cursus aan de streek- iooI volgt, als positief ervaren! sollicitant maakt gewoon meer is." ROEPSBEGELEIDEND IDERWIJS )ndanks het feit, dat jaarlijks bij- 2000 leerlingen en cursisten de opleidingen en cursussen aan streekschool volgen is die «kschool nog steeds een wat «kende ..eend in de bijt" van onderwijs, vooral omdat het n volledige dagopleiding is. )ok de roepnaam van de school de streekschool" - drukt niet uit men is: school voor beroepsbe- Bidend onderwijs. Het ontstaan de streekscholen hangt samen de ontwikkeling, die ons onder in de zestiger jaren heeft door bakt De ambachtsschool, ir men voor een beroep werd eleid, is het lbo geworden, wel- iar wat beroepsgericht, maar met de nadruk op de algeme- 'orming. a het verlaten van het lbo is er rdoor de kloof met de praktijk, kloof die de SBBO samen met bedrijfsleven in het kader van leerlingwezen overbrugt, de «gever verzorgt de praktijkop- ng. terwijl de SBBO voor de dzakelijke theoretische kennis i oor de economische recessie de mogelijkheden om een leer- eenkomst aan te gaan minder orden Dat betekent echter dat de streekschool daardoor 'er betekenis zou hebben ge en, integendeel Naast de oor- nkelijke doelstelling heeft men nu een bleangrijke taak bij de op vang van henl die als schoolverla ters niet direkt aan de slag kunnen, maar voor wie toch in de toekomst weer banen beschikbaar zullen zijn. Want ,,na elke tijd komt weer een andere" en over een aantal ja ren zal de vraag naar vakmensen, die er ook nu nog is, ongetwijfeld weer toenemen MAAK JE KANS VOOR LATER GROTER! Daarom hopen de heren Van Veen en Jansen - en de andere leerkrachten - dat veel schoolver laters en andere belangstellenden de informatieavond op 2 juni zullen bezoeken ..We willen de jeugd er mee helpen' Blijf niet bij de pakken neerzitten, maar ga een cursus vol gen. Dan doe je iets, maak je kans voor later groter!" Ze vertellen, dat èn het Gewestelijk Arbeidsbureau - de uitkering komt niet in gevaar - èn diverse landelijke examencom missies achter die opzet staan Men kan nu examen voor het theo retisch gedeelte doen. later - als men ook in de praktijk werkzaam is - daarvoor examen doen, en dan de beide diploma's voor een totaal diploma inleveren. ..Korn toch naar de streekschoolDie oproep is er zeker niet alleen voor de schoolver laters, maar ook voor de werkge vers, voor wie het zeker zo belang rijk is om kennis te nemen van de opleidingen, die de SBBO verzorgt VERZORGENDE BEROEPEN Het paket cursussen, dat de SBBO biedt is zeer gevarieerd, loopt van metaaltechniek tot ver zorgende en dienstverlenende be roepen Op enkele daarvan gaan we hier wat nader in, omdat het nieuwe of bijzondere cursussen betreft. In september 1981 is de Amers- foortse SBBO - die overigens Eemland. het Gooi, de Gelderse Vallei en de West-Veluwe bestrijkt, hooguit 8% van de cursisten kom uit Amersfoort zelf - gestart met met een opleiding schoonheids specialiste, die twee jaar (12 uur per week) duurt, opleidt voor het enig landelijk erkende Stivarsdiplo- ma. Mede in verband met een re cent t.v.-programma vestigen de heren van de SBBO er de aandacht op, dat de aan het volgen van deze cursus - die beslist niet gemakke lijk is, waarvoor een 100% inzet gevraagd wordt en waaraan veel huiswerk verbonden is - verbon den kosten ongeveer 900.- be dragen. .Wij hebben er in onze school een hele salon voor inge richt." De Amersfoortse SBBO is één van de vier streekscholen in Neder land, die een beroepsopleiding op tiek hebben Toelatingseis is wel dat men minimaal een lbo-diploma heeft met wis- en natuurkunde in het vakkenpakket, maar ,,als ze te kort komen kunnen we binnen de school vijzelen." Men kan zowel voor 2e als 1e graads-vakman op geleid worden, waarbij het woord vakman niet nauw geïnterpreteerd dient te worden Integendeel, deze cursussen zijn ook bijzonder ge- schikt voor meisjes Vorig jaar is men ook gestart - in het kader van de opleidingen voor verzorgende beroepen met opleidingen voor be- j jaarden- en gezinsverzorgende Men moet dan wel minstens een i jaar praktijkervaring hebben als be- jaarden- of gezinshelpsters MOTORVOERTUIGEN, CHAUFFEURSCURSUS, SCHAKELKLAS In de motorvoertuigen is er nu ook een cursus voor magazijnon- i derdelen-beheer voor leerlingen op i lts-6 niveau, waarbij vooral ook I aandacht wordt besteed aan het i werken met computerlijsten en co deringen Er is ook een chauffeurs cursus. die opleidt voor het CVVB- diploma, het vakdiploma om met vrachtwagens boven 772 ton te rij den Deze cursus duurt primair 1 jaar - 2 avonden per week -, waar na het de bedoeling is het tweede jaar in het kader van het leerlingwe zen te werken. Een gunstige bij komstigheid. is dat men voor de duur van de cursus een onthef- fingsbewijs krijgt, zodat men reeds in de praktijk werkzaam kan zijn. Nu we toch met de meer techni sche opleidingen bezig zijn de SBBO kent ook een schakelklas technische opleidingen, die in sa menwerking met plaatselijke vor mingsinstituten in Barneveld. Nij- kerk en Amersfoort het voor jonge ren met een niet voldoende voorop leiding mogelijk wil maken te „schakelen naar de eerste leerja ren van de - in hoofdzaak - techni sche opleidingen De cursus wordt normaliter 1 dag per week gege ven, maar er komt nu ook een cur sus voor „tussentijdse" schoolver laters, dus bijvoorbeeld voor hen. die het lbo of de mavo niet hebben afgemaakt, die twee dagen gaat omvatten. SCHAKELCURSUSSEN In het kader van het arbeids plaatsenplan van minister Den Uyl zijn insterrant de schakelcursus sen, waarmee men in de loop van dit cursusjaar gestart is en die spe ciaal bedoeld zijn voor jeugdige werkzoekenden. „We zijn gestart met 2 klassen administratieve opleidingen van 32 en 33 cursisten, waarvan inmiddels de helft een baan heeft gevonden." vertelt de heer Van Veen, die er op laat volgen dat men voor het ko mende cursusjaar acht van deze klassen op het rooster heeft staan, de speciale klas voor culturele min derheden niet meegerekend, waar van 2 specifiek op administratief terrein Het programma is verdeeld over 4 dagen per week De 26 lesuren omvatten o.a Engels. Nederland se taal, communicatietechniek, kantoorpraktijk, administratieve vakken, typen en steno Er zijn verschillende schakelcur sussen, waarvan de richting mede wordt bepaald door de Gewestelij ke Arbeidsbureaus in Amersfoort, Barneveld. Harderwijk en Hilver sum, dit aansluitend op de werkge legenheidsmogelijkheden. De schakelcursussen willen de jeugdige werklozen een „betere opstap" geven naar een baan in bedrijven, kantoren en winkels, omvat ook excursies naar en sta ges in bedrijven, wat dankzij sa menwerking met de Kamer van Koophandel en de Regionale Or ganen, goed geregeld is en waar door de beroepseducatie wordt bevorderd. Daarom zal in het komende cur susjaar ook aandacht worden ge schonken aan de geautomatiseer de bedrijfsadministratie, dus aan het werken met boekhoudcompu- ters. Dankzij de medewerking van het bedrijfsleven - de computerle verancier Ormas, die apparatuur en instructeurs ter beschikking stelt - zullen de leerlingen met de mo derne informatica worden ver trouwd gemaakt Een bewijs voor het „tijd-eigen" zijn van de SBBO en aansluitend op een opmerking van de direkteur van de Amers foortse GAB „Je moet ze iets ge ven waar ze mee door de bocht kunnen!" VOLWASSENEN EDUCATIE Misschien is in het bovenstaan de te weinig aandacht besteed aan de opleidingen, die de SBBO ver zorgt voor hen, die al wat ouder zijn, zoals de cursus winkelpraktijk- verkooptechniek, speciaal voor 21 - jarigen en ouderen, die al of niet in de winkelpraktijk werkzaam zijn eri die 's avonds wordt gegeven en op bijv de cursus timmer- en metsel techniek. Allebei cursussen, die als volwassenen-educatie bedoeld zijn. Met een ruim aanbod van op leidingen en cursussen wil de Amersfoortse streekschool de bewoners van Eemland, het Gooi, de Gelderse Vallei en de West-Veluwe beter toerusten voor hun taak In bedrijf en be roep, zo een bijdrage leveren aan verhoging van de vakkennis en een terugdringen van de werk loosheid. Daarom: ga naar de In formatieavond, op 2 juni als van 19.00-21.00 uur de deuren van het schoolgebouw open staan om informatie te krijgen, dan wel zich te laten inschrijven. (Door een onzer medewerkers) LEUSDEN - „Eendracht 2000". Onder dit motto gaat de volgend jaar vijftig jaar bestaan de Leusdense toneelvereniging „Eendracht" de tweede halve eeuw van haar bestaan in. Het is tevens de titel van een door het interim-bestuur van de vereni ging opgezet beleidsplan, dat een nieuwe koers van de vereni ging omschrijft. Een koers, waarbij afgestapt wordt van het geijkte stramien van het uitbren gen van twee komische stukken per jaar, en waarbij wordt ge tracht in de komende jaren „Een dracht" om te bouwen tot een moderne amateurtoneelvereni ging met een repertoire met een geheel ander cultureel karakter. Tijdens de jaarlijkse ledenverga dering, die dinsdagavond jl in het Ros Beyaart werd gehouden, ble ken de leden van de Eendracht unaniem achter de plannen van het interumbestuur te staan Ook regis seur Nico Pieters was het geheel eens met de nieuwe artistieke koers van de toneelvereniging, die hij al tien jaar lang met grote inzet en geheel belangeloos regisseert Tijdens deze ledenvergadering bleek tevens, dat „Eendracht" de rond de jaarwisseling ontstane moeilijkheden, die leidden tot het aftreden van het grootste deel van het zittende bestuur, glansrijk te boven is gekomen en met nieuw elan aan het werk gaat. In de praktijk betekent het nieu we beleidsplan dat voortaan één keer per jaar een blijspel zal wor den opgevoerd met een zo groot mogelijke bezetting. Men hoopt hiermee een kassucces te verkrij gen om de financiële toestand van de vereniging te verstevigen Er zal dan ook worden getracht deze uit voering zoveel mogelijk te verko pen. Daarnaast zal één keer per jaar een toneelavond worden georgani seerd met een ander karakter Ge dacht wordt daarbij aan een combi natie van verschillende eenakters het opvoeren van een modern, ei gentijds stuk of een kostuumstuk, aan het uitvoeren van eigen toneel stukken of een cabaretuitvoering en aan het lezen van stukken voor publiek „KOFFIE-TONEEL" Om het Leusdense publiek „Eendracht-minded" te maken en de bekendheid met het werk van de Leusdense toneelvereniging te be vorderen wil men tevens proberen enkele „koffie-toneeluitvoeringen" te verzorgen op de zondagmorgen Dit houdt in dat men (korte) toneel stukken opvoert in een andere om geving dan gebruikelijk op een tijd stip dat iedereen kan, waar het hele gezin onder het genot van een kop je koffie kennis kan maken met het „Eendracht'-toneel Veel aan dacht zal ook worden besteed aan het continueren en opbouwen van het jeugdtoneel, volgens het be- stuursstandpunt een niet te onder schatten peiler van de vereniging Het interim bestuur, bestaande uit Dick van den Engel, secretaris Martin Rep, penningmeester Mia Ummels en leden Willy van de Brug en Dicky Rep had dinsdagavond weinig moeite de leden over te ha len met deze plannen in te stem men. Het werd daarna unaniem herkozen, aangevuld met Wim Bor, die de functie van penningmeester - die tijdelijk door Mia Ummels was bekleed-overnam Dicky Rep stel de zich niet herkiesbaar, maar zal zich in het vervolg samen met Mia Ummels met de leiding van het jeugdtoneel bezig houden Het nieuwe bestuur zal zich in eerste Instantie bezig gaan hou den met de uitwerking van dit be leidsplan. Daarnaast gaat een commissie hard aan het werk met net voorbereiden van de feestelijkheden rond het vijftig jarig bestaan, dat volgend jaar zal worden gevierd. Waaruit die feestelijkheden precies zuilen bestaan is nog niet bekend, maar dat Leusden gedurende het sei zoen 1983/1984 zal merken dat de eigen toneelvereniging „Een dracht" vijftig jaar jong is kan nu al worden vastgesteld. LEUSDEN - Zaterdag 29 mei verloopt het programma in het jongerencentrum „De Geut" wat anders dan normaal. Meestal wordt de hele avond gevuld met het draalen van Dlsco-muziek. Zaterdagmiddag en -avond kun nen bezoekers van het centrum aan de Zwarteweg eens op een andere manier actief zijn. Vanaf vier uur staan er buiten De Geut barbecue's opgesteld waarboven men naar hartelust zijn of haar hapje kan klaarma ken. Ais de weergoden het toela ten kan men tot één uur 's nachts in en om De Geut terecht. Aan de dag zelf zijn geen kosten verbonden, wel zal men het beno digde vlees of het stukje stokbrood ter plaatse kunnen kopen De prij zen zijn echter alleszins redelijk ge houden. zo verzekeren de organi satoren Diegene die er genoeg van hebben om buiten rond het vuur te zitten, kunnen binnen terecht, alwaar men, zoals gewend, kan luisteren naar de plaatjes die er gedraaid worden. VUTO-CURSUS Vuto betekent Voorbereidend Uitgebreid Technisch Onderwijs, een naam die nog stamt uit de tijd dat de MTS van vandaag nog UTS heette De Vuto is bij Don Bosco al 25 jaar een begrip De opleiding is in de loop der jaren echter wel wat veranderd Richtte de opleiding zich in het verleden uitsluitend op de voorbereiding tot de UTS., nu wil de cursus ook een voorberei ding zijn tot andere middelbare be roepsopleidingen De VUTO-cur- sus stamt dus uit de tijd van vóór de Mammoetwet, in de nieuwe wet wordt de opleiding helemaal niet meer genoemd. Don Bosco is he den ten dage dan ook de enige technische school met een dergelij ke opleiding, alle andere scholen zijn gestopt met de cursus met de komst van de mammoetwet Achteraf gezien is men bij Don Bosco erg blij dat men doorgegaan is met de VUTO-opleiding Waren het vroeger vooral de internaat leerlingen die de cursus volgden, nu wordt de cursus bezocht door leerlingen die uit de verre omtrek komen Van de ruim 130 leerlingen die dit jaar voor één jaar naar Don Bosco gaan zijn er zelfs die uit Zwolle komen om in Leusden naar de technische school aan de Dode- weg te gaan. RARE SCHOOL Omdat aan de lagere technische school een VUTO-cursus is ver bonden is Don Bosco eigenlijk maar een rare school. In totaal vol gen 430 leerlingen de lessen op de school, door de éénjarige cursus verdwijnt elke jaar echter weer on geveer de helft van het aantal leer lingen. Ook in een ander opzicht is het leerlingenverloop bij Don Bos co wat vreemd te noemen. Voor het eerste schooljaar heeft men ge noeg kinderen om drie klassen te vullen Het tweede schooljaar heeft men echter vier klassen Het aantal leerlingen in de tweede klas is altijd groter omdat veel leerlingen die het op de MAVO bij nader inzien toch niet zien zitten alsnog besluiten om een technische opleiding te gaan volgen. Als gevolg hiervan is 40% van de leerlingen die bij Don Bosco het eindexamen behalen ooit wel eens MAVO-leerling geweest. HEICURSUS De éénjarige Vuto-cursus wordt door de directeur van Don Bosco een „heicursus" genoemd, waarbij leerlingen behoorlijk moeten „die selen". ledereen die vier jaar voort gezet onderwijs met goed gevolg heeft afgesloten kan aan de cursus deelnemen. Men moet echter wel een door zetter zijn en een behoorlijke leer- capaciteit hebben om de cursus ook goed af te maken. Bij een vol doende motivatie is echter veel mo gelijk, zo meent men Bij Don Bos co. De VUTO heeft een flexibele lessentabel, dat wil zeggen dat de lessen worden aangepast aan de behoeften en wensen zoals die bij de leerlingen leven. Aan elke leer ling kan op deze wijze zoveel mo gelijk persoonlijk aandacht worden besteed In principe wordt meestal geko zen uit een aantal vakkencombina ties De meest voorkomende vak kenpakketten zijn die welke gericht zijn op de M.T S.. meer algemeen op het M B.O of een loopbaan bij het leger of politie Het eindniveau van de cursus ligt minimaal op het niveau van het L B.O.-c. Ook dit jaar nemen echter weer 15 leerlin gen van de VUTO deel aan het staatsexamen MAVO-4, een resul taat dat behaald werd door het vol gen van de VUTO-cursus. OP SCHOOL BLIJVEN Nu al zijn er bij Don Bosco al voldoende aanmeldingen binnen om het volgend jaar weer met vijf VUTO-klassen te starten De ver wachting is echter dat dit aantal nog drastisch zal stijgen als er nog leerlingen bijkomen die niet op een andere school geplaatst kunnen worden Een andere reden waarom de belangstelling voor elke vorm van voortgezet onderwijs stijgt is het feit dat veel leerlingen verwach ten niet aan de slag te kunnen in het bedrijfsleven. Men kiest daarom voor een langer verblijf op school. „De leerlingen willen tegenwoor dig op school blijven, vind er maar eens een plekje voor" zo schetst de heer Stevens het probleem waar straks de scholen mee komen te zitten Als gevolg van het langer op school willen blijven, wordt er door de scholen op dit moment al een strengere toelatingsselectie toege past, constateert de directeur van Don Bosco. Om voor een bepaalde maatschappelijke positie in aan merking te komen worden ook steeds hogere eisen aan de voor opleiding gesteld. De VUTO-cursus, zoals die bij Don Bosco nog steeds gegeven wordt kan aan een deel van de problematiek tegemoetkomen. Voor mensen die meer willen we ten over de vrij unieke cursus is er een prospectus beschikbaar waarin een beschrijving gege ven wordt van de opleiding. Ook is de heer Stevens of één van zijn medewerkers altijd bereid om samen met de geïnteresseerde te bekijken of een VUTO-oplei ding de juiste weg kan zijn om een gesteld doel te bereiken. Rozendaailaan9 Leusden-C. van één onzer medewerkers) LEUSDEN - „De mammoetwet iou alles oplossen. Er zou voor slle leerlingen die na de lagere ichool voortgezet onderwijs jlngen volgen een brugklaspe- iode komen. Die één of twee jaar irugklas zou voor iedereen ge- jjk dienen te zijn, zodat na die Ijd de juiste schoolkeuze ge naakt kon worden. Van dit alles s echter geen fluit terechtgeko- nen", aldus de directeur van de Technische school Don losco in Leusden, de heer G. A. It. Stevens. Alleen de brugklassen op een eer grote scholengemeenschap jken wel wat op het idee dat de edenkers van de mammoetwet oor ogen stond, zo meent de heer «evens, omdat er alleen op scho olgemeenschappen echt geko- jen kan worden. In vrijwel alle an- fere gevallen maakt het al erg veel it op welke school je naar de njgklas gaat „Het echte en be- Ichte gat van de mammoetwet pit echter een paar jaar later als de ferling van een school voor voort- ezet onderwijs een middelbare of en hogere opleiding wil gaan vol- fen", zo meent de Don Bosco di- fecteur. Op papier zou je makkelijk en de ene naar de andere school hoeten kunnen gaan De praktijk Jet er echter wel wat anders uit Volgens de mammoetwet zou et mogelijk moeten zijn dat een erling die met goed gevolg de IAVO heeft doorlopen en het juis- vakkenpakket heeft gekozen mder meer naar een school voor J6C iddelbaar Technisch Onderwijs, ster bekend als de MTS.gaat. Ook jerlingen met het diploma L.T.S.- m de zak zouden zonder meer lar de MTS kunnen doorstromen, et iedereen komt echter zomaar »or een plaatsje op een school x>r Middelbaar Beroeps Onder- ijs terecht. „Het probleem waar heel onder wijsgevend Nederland mee zit is dat leerlingen eigenlijk al in een vrij vroeg stadium moeten weten wat ze later willen gaan doen. Leerlin gen lopen anders de kans dat ze bijvoorbeeld op de MAVO voor een verkeerd vakkenpakket kiezen, waardoor ze mogelijk een vervolg opleiding blokkeren", zo vertelt de heer Stevens. Met een éénjarige VUTO-oplei- dinq probeert Don Bosco één van de gaten in de mammoetwet op te vullen. MAVO leerlingen die met het einddiploma op zak toch niet toegelaten worden op een MTS, kunnen via de éénjarige cursus als nog op de MTS terechtkomen Ook de wat zwakkere leerling die maar ternauwernood het diploma LBO-C heeft gehaald kan via de VUTO- cursus zijn kennis nog wat verrui men om zodoende beter toegerust naar de MTS te gaan

Leusder Krant | 1982 | | pagina 5