1 j.Waar was u de afgelopen vier jaar?" 1 X- BIJNA TWEEHONDERD BELANGSTELLENDEN BIJ FORUMDISCUSSIE B?" A r-i GPV I 00 I I in deze speciale verkiezingsbijlage van de Leusder Krant: I s i s - Waar was Pa9-1 - We lopen niet vooroppag. 2 - Liever meer taken voor burgemeesterpag. 3 o Structuurplan interessanter dan Leusderheipag. 4 - Niemand wil Soest of Enschede wordenpag. 5 I q - Partijen presenteren zichpag. 6 en 7 I z 1 I Lo I [Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Democratie is in slechte staatsvorm, maar ik geen betere Met dat aan 'inston Churchill ontleende ci- feat opende maandagavond ents Bergsma de politieke fo- [umavond naar aanleiding van gemeenteraadsverkiezing m van aanstaande woensdag, [let Evelien Blom (CDA), Corri 'erduin'tPvdA), Sjef ten Berge f/VD), Herman Baaiman (Ge- lenlebelangen), Harm Offe- •ïns (GPV/SGP) en Pieter Gel- |n (D'66) keek Bergsma op dat unent zo n tweehonderd he rstellenden in de 'ogen Öp h een aardige opkomst voor door de Leusder Krant geor imseerde forumavond Maar waren vooral mensen uit het ircuit", dat altijd al de gemeen politiek vanuit een zekere na- iheid volgt. Raadsleden, kan- laatraadsleden. leden van fiaduwfracties. bestuursleden 1 afdelingen van de partijen, len van het CML, Rooie Vrou- Pieter Geljon aan het woord, Harm Oftereins luistert. wen. ambtenaren, enzovoort Het aantal ..gewone" burgers was op de vingers van twee han den te tellen waarschijnlijk. Niet ten onrechte verzuchtte Sjef ten Berge, toen aan het eind van de avond het onderwerp in spraak" aan de orde was ..Waar was u de afgelopen vier jaar7 Die samenstelling van het publiek verhinderde geenszins een af en toe levendige discussie. Die brandde eigenlijk al bij de eerste stelling los. „De gemeenteraad heeft nu wel ge zegd dat er voor 1990 niet ten zuiden van de Schoolssteegbosjes ge bouwd zal worden, maar dat jaartal hoef je, gelukkig, met al te strikt te nemen." Baaiman, het spits afbij tend, verklaarde het daar helemaal mee eens te zijn. Hij betoogde dat het structuurplan nog lang niet alles is. Dat moet nog helemaal uitge werkt worden in bestemmingsplan nen straks en dan zal aan de hand van de WT wel worden vastge steld, wat de werkelijke woningbe hoefte is en dus hoeveel er ge bouwd zal gaan worden. „Dus je kunt nu helemaal met 1990 zeggen. Het kan ook 1989 zijn, het kan later zijn, het kan ook helemaal niet zijn," aldus Baaiman. klaren, dat het gemeenteraadsbe sluit een rechtsgeweldig besluit is, dat gerespecteerd dient te worden „Zo'n besluit moet je," aldus de val od haar partij door te verwuzen naar haar verkiezingsprogramma „Slechts in alleruiterste noodzaak zal er ten zuiden van de School steegbosjes gebouwd worden De bosjes zijjn door ons nog lang niet afgeschreven." Corri Verduin herhaalde de argu menten, die voor haar fractie aanlei ding waren om tegen de keuzenota van het structuurplan te stemmen de economische terugslag, de voor spellingen van professor Priemus en Amersfoort groeistad. Geljon zei het met de stelling eens te zijn. omdat je er ook m kon lezen, dat er nooit gebouwd zou worden ten zuiden van de Schoolsteegbos jes. Hij zei dat het Adviesburo Arn hem volstrekt theoretisch te werk ging, maar dat de praktijk anders zal binken te zun. En voor uitbreidmq. die er toch nooit zal komen, hoef je ook geen plannen te maken, aldus Geljon. Geljon kreeg het vervolgens aar dig lastig, omdat hij in zijn betoogje BURENHULP PvdA-voorzitter Peter Strijker stelt een vraag, oud-PvdA-voorzitter Pieter Arts wacht zijn beurt af. lorum had in Rients Bergsma T> uitstekende voorzitter BEDREIGING Sjef ten Berge begon met te ver- VVD-woordvoerder, serieus ne men Maar dat besluit is wel m deze vorm tot stand gekomen onder druk van de opstelling van het CDA Ik ben van mening dat de opstelling van het CDA een bedreiging voor de woningbouw betekent Ên dat straks een andere raad een ander besluit kan nemen Evelien Blom pareerde die aan- V-Vx-J In de tweede ronde, waarbij ge sproken werd over de pijn van de bezuinigingen, kwam Evelien Blom middenm de belangstelling te staan. Zij had m haar betoogje de nadruk gelegd op het onbetaald hulp bie den aan elkaar. „De ouderwetse bu renhulp moet weer vorm krijgen," zo betoogde Evelien Blom. Het kwam haar op enkele felle reacties van vrouwen te staan. „Dat bete kent", zei één van de aanwezige Rooie Vrouwen, „dat het vooral wel weer op vrouwen neer zal komen. Vrouwen zijn altijd al de goedkope krachten geweest. Moet daar dan nog verder op bezuinigd worden?"" En het oud-raadslid Marion Defares: „De bezuinigingen moeten met af gewenteld worden op die groe pen." Interessant was de derde ronde, waarbij de vraag aan de orde kwam. of de gemeente een bijdrage kan leveren aan de bestrijding van de werkloosheid Corn Verduin zei dat de gemeente wel degelijk een ak- tief beleid op dit terrein kan voeren. Door bijvoorbeeld binnen het ge meentelijk apparaat meer deeltijd banen te creëren Door de vestiging van kleinere bedrijven te stimule ren. Door nog meer te doen aan het scheiden van huisvuil bij de bron. Harm Offereins haalde het voor beeld van de gemeente Epe aan. waar Qonge) werklozen de gele genheid wordt geboden om met behoud van hun uitkering werk te verrichten „Daardoor kunnen ze ervaring opdoen en hun vaardighe den behouden. We moeten m Leusden ook eens komen tot een inventarisa tie van de behoefte op dit gebied Herman Baaiman pleitte voor het instellen van een werkgroep hier voor En Sjef ten Berge zei dat de Overzicht van het forum. taak is van de gemeente om voor uniforme schooltijden, kinderop vang en overblijfmogelijkheden te zorgen, sloot mooi aan bij de derde stellinq. Alleen Pieter Geljon en Corri Verduin onderschreven de stelling en zagen hier duidelijk ta ken voor het gemeentebestuur De andere forumleden vonden dat kin deropvang en overblijfmogelijkhe den door de ouders gerealiseerd moeten worden, of in ieder geval door particulier initiatief. Zo te horen zal ook de nieuwe gemeenteraad geen kinderopvangmogelijkheden willen subsidiëren Bij de laatste stelling - „De in spraakmogelijkheden voor burgers igoed gevulde zaal met vooraan enkele CDA-prominenten het woord „onnatuurlijke groei" had laten vallen. Wat hij daar dan wel mee bedoelde, wilde iemand in de zaal weten Geljon „Leusden iseen tijd groeikern geweest en dat heeft betekend dat de groei sterker is geweest dan natuurlijk. En dan is de vraag gerechtvaardigd of het van zelfsprekend is dat je voor de kinde ren van die onnatuurlijke groei ook huizen moet bouwenEvelien Blom pakte het behendig op „Alle kinde ren hebben in Leusden evenveel recht op een woning." Ook Ten Berge kreeg in de eerste ronde het vuur even na aan de sche nen gelegd Of hij maar even uit wilde leggen, hoe de VVD enerzijds best wil bouwen ten zuiden van de Schoolsteegbosjes en anderzijds in een verkiezingskrantje meldt, dat je juist op de VVD moet stemmen, als je de bosjes wilt behouden De vra gensteller sprak m dit verband van boerenbedrog" en daar klaterde het eerste applausje m de Korfzaal op. Ten Berge kwam met een verhaal over de technische mogelijkheden om te bouwen ten zuiden van de bosjes en de waterstand er in op peil te houden Het lokte slechts scepsis uit. „Dat water komt er dan aan en denkt: hé, huizen, hier moet ik even naar beneden, en even later hé. bosjes, nu moet ik weer wat om hoog "En een ander inde zaal „Een strook van honderd meter er om heen, een aardig uitloopje voor de honden, zal je bedoelen Het forum luistert naar een vraag uit de zaal VVD m het volgende college een portefeuille „Economische Zaken" wil creëren teneinde aktiever be leid op dit terrein te stimuleren OP Z'N GAT Vervolgens ontspon zich een dis cussie met als kernthema's „bezig houden is niet voldoende" en „de positie van de vrouw in het ar beidsproces komt in gevaar". Ma rion Defares sloot die discussie af met de kernachtige vaststelling, „dat de verzorgingsstaat op z'n gat ligt en dus de arbeidsethiek onder ogen moet worden gezien." De vierde stelling, waarbij de vraag aan de orde was of het een gen en dergelijke, die al langs een andere weg inspraakmogelijkhe den geboden waren." Toch staken de forumleden de hand wel enigszins in eigen boe zem Opnieuw Evelien Blom „Men sen worden inspraakmoe Dat komt mede doordat de bestuurder het resultaat van de inspraak vaak naast zich neer legt Dan moet op z'n minst uitgelegd worden, waarom dat ge beurt." Pieter Geljon „Je moet mensen niet frustreren Openbaarheid van bestuur is prachtig, maar als je de mensen niet serieus neemt, dan heb ie er nog niks aan." En Corri Verduin: „Formeel zijn de inspraakmogelijkheden vol doende. maar hoe wordt er gebruik van gemaakt9 Adviesorganen wor den niet om advies gevraagd, onge vraagde adviezen worden terzijde gelegd CONSUMENTEN Kwam er tenslotte vanuit de zaal een opmerking over de mogelijkhe den tot inspraak van de burger als consument. Het voormalige Ge meentebelangen-raadslid Dijkstra merkte op, dat er in Leusden wel een werkgroep midden- en klein bedrijf is, maar dat daar alleen maar ondernemers in zitten. „Die ziaen tegen te houden dat 's lands groo; ste kruidenier zich hier kan vestigen of dat je nu eindelijk eens benzine me een paar cent korting kan kopen Sjef ten Berge reageerde er het duidelijkst op: „De WD zal er ich sterk voor maken, dat er een werk - groep komt, waarin zowel de belan gen van de ondernemers als die van de consumenten verdedigd wor den." op het gemeenieujk beleid zijn lang met groot genoeg" - was het de beurt aan de forumleden om eens stevig kntiek te leveren op het pu bliek. Volgens alle forumleden zijn er voldoende inspraakmogelijkhe den. maar wordt daar te weinig ge bruik van gemaakt. Sjef ten Berge: „Waar was u de afgelopen vier jaar9 Bij alle bijeenkomsten zie ik een handjevol mensen. Vaak zijn het nog dezelfde mensen ook." Evelien Blom: „Met de planad- viesgroep hebben we verschillen de inspraakavonden voor indivi duele burgers georganiseerd. Wie komen er? Mensen die niet hoeven te komen. Besturen van verenigin- Tot de belangstellenden behoorden een aantal Rooie Vrouwen

Leusder Krant | 1982 | | pagina 7