bh Muziekschool dreigt hard getroffen te worden door bezuinigingen Schoolzwemmen wordt 160% duurder Lionsclub houdt loterij voor Oskar-projekt Vijfde fase structuur plan pas in juli in raad Problemen verwacht bij innen geld imr Vandaag in de Leusder Krant Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden !sb! Morgenochtend om acht uur in uw brievenbus: de speciale verkiezingskrant van de BDU! FOTO-KOPIE NODIG? Leusder Krant Geen krant ontvangen? irr TT Verantwoordelijk redakteur: BERT VOS Redaktie en administratie: Ro2endaallaan 9 Postbus 11 3830 AA Leusden-Centrum Telefoon (033) 941495. b.g.g. (03420) 16141 Telex B.D.U 40261 Giro 871441 Abonnement 14,05 per kwartaal. Uitgave B.D.U. B V WOENSDAG 2 JUNI 1982 - 14e JAARGANG NO. 9 «O* 4#^ (Van één onzer medewerkers) LEUSDEN „De muziekschool Leusden, nu nog in de aanbieding, morgen misschien wegbezuinigd", zo is te lezen in een door de muziekschool verspreide folder die de lezer opwekt op zaterdag 5 juni naar boerderij Groot Krakhorst te komen. Op deze dag houdt de muziekschool „open huis". Het wellicht grappig bedoelde zinnetje aan het eind van de folder lijkt echter een veel diepere achtergrond te hebben. Docenten, verbonden aan de muziekschool, en enkele ouders van leerlingen maken zich grote zorgen over de toekomst van de muziekschool. Uit een brief die de muziek school vorige week aan ouders van leerlingen aan de school zond ter begeleiding van de prospektus voor het komende (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Het voorstel van b. en w. om een krediet van ruim twee ton uit te trek ken voro de vijfde fase in de opstelling van een structuur plan voor de gemeente Leus den zal pas in juli in de raads commissies en (uiteindelijk) In de gemeenteraad worden behandeld. Aanvankelijk stond het voorstel op de agenda van de jongste raads vergadering, afgelopen don derdag. Het kredietvoorstel werd echter ter elfder ure door het college van b. en w. van de agenda afgevoerd. Dit mede naar aanleiding van een suggestie-voorstel van raads lid Harm Offereins (GPV/SGP) om door middel van een afrondend rapport te stoppen met het maken van een structuurplan. Wij meldden daarover in de krant van donder dag. B. en w. hebben het voorstel van Offereins ter bestudering ge nomen. Het uitstellen van de behande ling van het kredietvoorstel heeft ook te maken, zo wordt verno men in de wandelgangen, met het niet op éèn-lijn-zitten van de CDA-fractie. De meningen over het voorstel met betrekking tot de vijfde fase van het structuur plan schijnen binnen de chris ten-democratische fractie ver deeld te zijn. De vijfde fase in de opstelling van een structuurplan, waarin de toe komstige groei van Leusden wordt aangegeven, zal er voornamelijk op gericht zijn om hetpeventuele structuurplan te maken tot een praktisch hanteerbaar werkboek voor het gemeentelijk beleid. Voor Uitvoeren van de eerste vier fasen door Adviesbureau Arnhem betaal de de gemeente ruim een miljoen Sulden. seizoen blijkt ook al dat er wel wat aan de hand is. De verhoging van de lesgelden met 5% die aangekondigd werd, zal door veel ouders nog wel „normaal" gevonden worden. In de brief schrijft het bestuur van de mu ziekschool echter ook dat de mu ziekschool gekonfronteerd is met hogere personeelskosten als gevolg van de verplichte invoe ring van een rechtspositierege ling voor de leerkrachten. Het bestuur heeft zich daarom ge noodzaakt gezien om te bepalen dat er voor het komende seizoen niet méér aanmeldingen zullen worden gehonoreerd dan het aantal beschikbare leerlingen plaatsen. Leerlingen waarvoor geen plaats is zullen desgewenst op een wachtlijst geplaatst wor den. In dezelfde brief schrijft het bestuur van de muziekschool verder dat men verwacht aal de gemeenteraad half juli een be sluit zal nemen over de omvang van de subsidie aan de muziek school Welke konsekwenties dat besluit zal hebben voor het komende kursusjaar weet het be stuur nog niet. Wel heeft men alvast het besluit genomen om de mogelijkheid van het volgen van „45 minuten individuele les" af te schaffen. Verder blijkt uit de brief die naar de ouders gezon den werd niet veel over de pro blemen die de muziekschool bo ven het hoofd hangt. WOEDEND Enkele ouders van kinderen, die muzieklessen volgen via de muziekschool, zijn helemaal niet te spreken over de wijze waarop de besluitvorming rond de subsi die aan de muziekschool tot stand komt. Met name Henk en Els Vink en het echtpaar Hetty en Willem Boelhouwer, met ieder drie gezinsleden op de muziek school, tonen zich erg veront rust. Zij willen opzo kort mogelij ke termijn komen tot de vorming van een „ouderraad", in navol ging van de onlangs opgerichte „docentenraad", gevormd door docenten van de muziekschool. „Uuders zijn immers de grote belanghebbenden bij de muziek school", aldus het echtpaar Vink „Wij zijn tenslotte degene die flink betalen voor de muziekles sen, wij zouden als ouders daar om ook inspraak moeten heb ben" Mevrouw Boelhouwer vult deze bewering nog aan „Zeker over de levensbelangrijke beslis singen die op korte termijn geno men moeten worden willen we meepraten", Beide echtparen zullen zeker van zich laten horen tijdens de „open dag" van de muziekschool op aanstaande zaterdag Van de gelegenheid willen ze gebruik maken om meer ouders achter zich te krijgen voor het idee om een ouder c q leerlingenraad te gaan vormen Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden IBOUj Verschijnt dinsdag en donderdag In de gemeente Leusden. Familieberichten en losse advertenties 37 cent per mm. BIJ kontrakten belangrijke korting. Leusderheitjes 1,20 per regel (40 cent per mm). Losse nummers: 75 cent per stuk. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR: Ons kantoor, Rozendaaliaan 9 te Leusden-Centrum is dage lijks van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur geopend. Zaterdags gesloten. Een rapport, opgesteld door een tweetal ambtenaren en twee bestuursleden van de muziekschool, bevat een aantal suggesties om het tekort op de begroting van de muziekschool terug te brengen. Docenten en ouders vrezen dat de gemeenteraad straks één van de aanbeve lingen gaat volgen die in het tot dusver niet in de openbaarheid verschenen rapport beschreven staan. Terugbrengen van het tekort naar een sluitende begro ting betekent voor de muziekschool dat men het komen de seizoen ruim dertig procent minder uren les kan geven. RAPPORT De aanleiding voor de woede van beide ouderparen is het feit dat er een rapport over de mu ziekschool is verschenen met als titel „Invoering rechtspositiere geling en verkenning mogelijke ombuigingen Stichting Muziek school". Dit rapport werd opge steld door twee ambtenaren en twee bestuursleden van de mu ziekschool die overigens op per soonlijke titel zitting hadden in de onderzoeksgroep. Het rap port beschrijft een aantal moge lijkheden volgens welke de mu ziekschool de komende jaren tot bezuinigingen kan komen. Ver andert er binnen de muziek school niets, dan betekent dat het tekort van de school op zal lopen tot ƒ189.000,— boven het subsidiebedrag van ruim vier ton waarmee al rekening is gehou den binnen de gemeentebegro ting. Een sluitende begroting, inclu sief het geraamde subsidiebe drag zou volgens de onderzoek commissie betekenen dat het aantal „klokuren" dat de school geeft van 294 moet worden te ruggebracht naar 181. Dit zou met zich mee kunnen brengen dat het aantal leerlingen van 738 teruggebracht moet worden naar 484. ONTSLAAN De hiervoor geschetste moge lijkheid gaat het verst in de serie suggesties die de onderzoek commissie doet Andere moge lijkheden die men aandraagt is om gedurende het eerstkomen de jaar te komen tot 13y2% min der uren of wellicht 25% minder uren Ook heeft men de gevolgen uitgewerkt van een besluit om in twee stappen het aantal uren te rug te brengen Men denkt daar bij aan een vermindering van 131/2% gedurende het eerste jaar en nog eens zo'n stap in het daaropvolgend jaar Welke van deze mogelijkheden men ook kiest, in ieder geval zal het gevolgen hebben voor een aantal betrokkenen Het aantal leerlingen zal terug moeten lo pen en er zullen leerkrachten moeten verdwijnen De onder zoekcommissie denkt daarbij in de eerste plaats aan het ontslaan van de leerkrachten die een tijde lijke aanstelling hebben en het niet aanvullen van leerkrachten die op zogenaamde „natuurlijke wijze afvloeien". Juist deze laat ste suggesties zouden volgens de verontruste ouders grote ge volgen kunnen hebben als het bestuur besluit ze op te volgen Gitaarlessen zouden niet meer gegeven kunnen worden, omdat de docenten die dit vak geven alleen maar „tijdelijk" aange steld mogen worden Overigens is de muziekschool al begonnen met het met-aanvullen van leer krachten die vertrekken, zo ver telt Hetty Boelhouwer De hobo- Aan het eind van elk cursus/aar van de muziekschool wordt een einduitvoering door de leerlingen gegeven. Hier een archieffoto van zo'n uitvoering vorig /aar juli. leraar is met pensioen gegaan en zal niet worden opgevolgd door een andere docent DOCENTEN De docenten, die verbonden zijn aan de muziekschool heb ben al eerder kennis kunnen ne men van het tot dusver geheime rapport. Een concept van het rapport werd op 24 maart be sproken in de docentenraad De reactie van de docenten op het rapport ging op 2 april naar het bestuur van de muziekschool. Men betreurde het dat geheel was afgezien van de kwalitatieve aspekten verbonden aan het ge ven van muziekonderwijs en al leen was gekeken naar de finan ciële kant van de zaak. Zelf kwa men de docenten met andere suggesties om te komen tot be zuinigingen De definitieve versie van het rapport zoals de docenten dat onlangs onder ogen kregen week echter niet af van het con cept Geen van de voorstellen van de docenten bleek verwerkt in het eindrapport Als gevolg hiervan heeft de docentenraad besloten tot de oprichting van een actiecomité dat gaat strijden voor de belangen van de muziek school NIETS AAN DE HAND „Tot op heden lijkt het net of er niets aan de hand is met de muziekschool", is de reactie van Henk Vink op de brief die de muziekschool naar de ouders zond. „Toch is het maar zeer de vraag of de aanmeldingen wel gehonoreerd kunnen worden en of de lessen die al gevolgd wor den, kunnen worden voortgezet. Zoals de zaken er nu voor staan zal het college van B. en W. zich één dezer dagen uitspreken over het rapport van de onder zoekcommissie. Na het formule ren van een voorstel zal dan ach tereenvolgens de commissie welzijn op 28 juni en de commis sie financiën op 7 juli het voorstel in behandeling nemen, waarna de gemeenteraad op 15 juli een beslissing zal nemen. Voor die tijd hopen de veront ruste ouders echter nog de gele genheid te hebben gesprekken op gang te brengen tussen ou ders, raadsleden, docenten en bestuursleden van de muziek school. Een eerste kans daartoe heeft men zaterdag al. Van 10.00 tot 12.00 uur houdt de muziek school op 5 juni a.s. „Open Huis" in „Groot-Krakhorst", gelegen aan de Bolderikhof in Leusden- centrum. College teruggefloten 3 - Schoolraad oneens met - Handtekeningen aangeboden 3 college 5 - De Geut voorlopig dicht5 -Sport 7 en 9 LEUSDEN Begin dit jaar heeft de Lionsclub Leusden be sloten aktie te gaan voeren voor het door de Lionsclub Delft ge ïntroduceerde Oskar-projekt. Het woord Oskar staat voor Stichting Ontwikkeling Syste men Kommunikatie Apparatuur Revalidatie. Het is een aktie wel ke is gericht op de realisatie van de serieproduktie van lichtvlek bestuurde schrijfmachines voor zwaar gehandicapten. De Lichtvlek Bestuurde Schrijfmachine wordt geacti veerd door een lichtstraalafkom- stig van een lampje bevestigd aan een brilmontuur voor de ge handicapte Hierdoor kan. door middel van het hoofd, een licht- vlekje worden bewogen over een paneel dat staat opgesteld voor e gebruiker Op dit paneel zijn letters aangebracht, waarbij elke letter is voorzien van een lichtge voelig elementje. Met het hoofd kan op deze manier een letter worden aangewezen. Het licht gevoelige element wordt dus be licht en de aangewezen letter wordt opgeslagen in een geheu gen Met behulp van een micro computer kan de letter worden uitgetypt op een schrijfmachine Bovendien kan een gebruiker met hetzelfde lichtvlekje een symbool aanwijzen om bijvoor beeld de lamp of t v aan te zet ten, of een deur automatisch te openen. Al met al, komen hierdoor een Rozendaaliaan 9 Leusden-C. ie rij van mogelijkheden bin nen het bereik van deze gehandi capten die anders over bijna geen middelen beschikken voor kommunikatie met anderen. Minimaal is hiervoor in Ne derland 400 000 gulden nodig De Lionsclub Leusden heeft zich voorgenomen om hieraan naar zijn mening een kleine bijdrage te moeten leveren. Gedacht wordt aan 5000 a 8000 gulden. Dit wil de Lionsclub doen door middel van een te organiseren loterij en een grote feestavond met Martine Bijl, Molenaars Big Band en vele andere aktiviteiten op 2 oktober 1982. Deze avond wordt gehouden in De Mof en is bestemd voor de gehele bevol king van Leusden, terwijl tevens andere serviceclubs uit de regio zullen worden benaderd De lo terij eindigt op 2 oktober en de trekking wordt die avond gehou den De loterij is inmiddels officieel van start gegaan. Wanneer u voor dinsdaa- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033- 940691Wanneer hij - om wat voor reden dan ook niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr. 03420-16141. LEUSDEN Wat gaat er weigeren hun kind deel te men omdat dit voor hen een te gebeuren als ouders straks nemen aan het schoolzwem- kostbare zaak wordt? Deze Zwemmen, en dus ook schoolzwemmen, is goed voor de ontwikkeling van het kind. Het schoolzwemmen moet daarom betaalbaar blijven, vindt de Leusdense schoolraad die niet te spreken is over de verhoogde bi/drage van de ouders voor het schoolzwemmen. vraag gaat de schoolraad voor het openbaar onderwijs voorleggen aan het college van B. en W. De schoolraad, waarin verte genwoordigers van gemeente, ouders en leerkrachten zitting hebben, zijn erg verontrust over het besluit van de gemeenteraad om de ouders bij te laten dragen In de kosten van het school zwemmen. Niet alleen zal er per keer zwemmen een gulden in rekening worden gebracht, ook de kosten van vervoer naar en van het zwembad komt voor re kening van de ouders. Deze laat ste bijdrage wordt verhoogd van f 0,80 naar f 1,10. In feite komt de verhoging er voor de ouders op neer dat men f 2,10 moet betalen voor elke keer schoolzwemmen in plaats van de acht dubbeltjes zoals voorheen. Deze verhoging met 160% betekent dat men per schooljaar een bedrag van ruim f 80,— moet betalen voor een kind dat aan het schoolzwem men deelneemt. Schoolhoofd R de Boer is van mening dat niet aan de leer krachten gevraagd kan worden om het geld voor het school zwemmen te innen „Laat de ge meente maar een aanslag sturen, zoals ze dat ook doet voor het ophalen van het huisvuil" zo sug gereerde het schoolhoofd tij dens de vorige week gehouden vergadering van de schoolraad. Als alternatief voor dit „huisvuil- voorstel" ziet de heer De Boer alleen nog maar het facultatief stellep van het schoolzwemmen. De schoolraad verwacht vooral in de vierde klassen, waar veel kinderen al een A- en B-diploma hebben een teruglopende be langstelling voor het school zwemmen en daaraan gekoppeld problemen bij het innen van de bijdragen voor het zwemmen. In een eerder stadium heeft de schoolraad al laten weten niet erg gelukkig te zijn met de ge meentelijke plannen om een bij drage te vragen voor het school zwemmen De schoolraad advi seerde destijds om dan maar lie ver de subsidie op het levensbe schouwelijk onderwijs in te trek ken om zodoende geld vrij te maken voor het schoolzwem men Toen echter bleek dat het Humanistisch vormingsonder wijs in de knel zou komen bij het intrekken van de subsidie kwam de schoolraad op haar eerder gedane voorstel teruq. De ae- meenteraad nam daarop het be sluit het voorstel van het college te volgen en over te gaan tot het vragen van een bijdrage voor het zwemmen. De schoolraad denkt nu als nog een mogelijkheid gevonden te hebben om het schoolzwem men uit de gemeentepot te finan cieren. Als de gemeente belooft niet over te gaan tot het instellen van vakleerkrachten op de basis scholen geeft het Rijk het ko mende jaar een bepaalde ver goeding Deze ingewikkelde re geling zou er volgens de school raad op neerkomen dat de ge meente onverwachts een mee valler heeft van f60.000,—. Dit geld zou volgens de schoolraad gebruikt kunnen worden om niet over hoeven te gaan tot het vra gen van een bijdrage voor het zwemmen. GEDONDER „Je kunt verwachten dat er gedonder ontstaat bij het innen van de bijdragen" zo formuleer de de voorzitter van de school raad de gevoelens die bestaan bij een flink aantal schoolraadle den. De grote vraag, aldus de voorzitter is, wat er gebeurt met de kinderen die achterblijven omdat ze niet meegaan met schoolzwemmen. De schoolraad is unaniem van mening dat het schoolzwemmen als vorm van „natte gymnastiek" erg belang rijk is voor de schoolgaande kin deren. De raad zou het dan ook betreuren als minder kinderen gaan deelnemen aan het school zwemmen als gevolg van het ge nomen gemeenteraadsbesluit. Z

Leusder Krant | 1982 | | pagina 1