Geen ontkoppeling volgorde:eerst warenhuis dan buurtsteunpunt Handtekeningen tegen kern bewapening voor de raad Voorzitter Schoolraad is bang voor schoolstrijd Wagenaar: ,Er waren eens vijf gegadigden' Als gevolg van daling aantal leerlingen SEP GEMEENTERAAD FLUIT COLLEGE VAN B W TERUG krant PETITIE VAN VREDESPLATFORM Een kattebelletje of een fijn gedrukt kaartje? Kwiek voor tekstverwerking vermenigvuldiging kantoorartikelen KI/l/IEK WOENSDAG 2 JUNI 1982 plaatselijk nieuws (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN Wethouder Jan Wagenaar (VVD) heeft donderdagavond in de raad gezegd, dat er vier jaar gele den vijf gegadigden waren voor de vestiging van een warenhuis in winkelcentrum De Hamershof. Onder die ge gadigden bevonden zich het Ahold-concern en de Hema. „Zij waren bereid om grond in het winkelcentrum te ko pen. Maar omwille van de zogenaamde inbeddingspe riode van twee jaar voor de Hamershof-winkeliers heb ben ze moeten wachten. Het resultaat is bekend: de gega digden zijn met de grootst mogelijke moeite te vinden", aldus wethouder Wagenaar. Hij deelde ons desge vraagd mee, dat het Groen- woudt-Profimarkt-concern vier weken geleden bij hem is geweest om te praten over de realisering van een waren huis en een buurtsteunpunt. Vorige week berichtte deze krant al, toen nog onbeves tigd, dat de Profimarkt zich gemeld had bij de gemeente. Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag Verantwoordelijke redaktie: Bert Vos Marnix Krei|ns (pi. verv Redaktie: Bertien Engelkens Caspar van Loo. Inlevering kopij en ad vertenties: voor het dinsdagnum mer tot uiterlijk maan dagmiddag 12 00 uur, voor het donderdag nummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur. Redaktetie en admini stratie: Kantoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum. Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13 30 tot 17 00 uur. Abonnementsgeld: 54,20 per iaar, 27,60 per half jaar; 14,05 per kwartaal Klachten bezorging Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18.00 uur te hebben ontvan gen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent be zorging (dinsdag en don derdag tussen 18.30 en 19 30 uur), tel 033- 940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt op nemen met onze inspekteur be zorging, overdag 03420- 16141, toestel 44. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde fo to's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbeta ling van 5,- per exem plaar (formaat 13 x 18 cm) op giro: 871441 t.n.v. BDU b v te Barne- veld, met duidelijke ver melding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waar op de foto werd ge plaatst. U kunt ook kon- tant betalen op ons kan toor, Rozendaallaan 9, Leusden/Centrum Ongeveer drie tot vier weken na betaling ont vangt u de gewenste fo to's thuis LEUSDER KRANT is een gave van de BDU-kranten- mbinatie te Barneveld. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN Het college van B&W heeft van een grote meerderheid in de gemeenteraad niet het groene licht gekregen om zonder meer te gaan onderhandelen met het concert dat zowel een warenhuis in De Hamershof als een buurtsteunpunt in Alandsbeek wil vestigen. De raad, met uitzondering van de VVD-fractie, vindt dat B&W met te weinig informatie hierover komen. De kwestie van het warenhuis en het buurtsteunpunt, zoals die er nu ligt, moet eerst maar in de betreffende raads commissies komen meent de meerderheid van de ge meenteraad. Burgemeester J. Rademaker hield donder dagavond echter vol, dat het onmogelijk is om nadere inlichtingen te verstrekken. „Er is geen informatie als we die niet mogen halen", aldus Rademaker. Deze ogenschijnlijke patstel ling ontstond bij de behandeling van een voorstel in de raad om snel tot realisering van een wa renhuis en buurtsteunpunt over te gaan nu zich een gegadigde heeft gemeld om beide voorzie ningen te bouwen. Dit voorstel van het college van B&W werd niet gesteund door de wethou ders Mandemaker (partijloos) en Van Woudenberg (CDA). Beide wethouders waren donderdag avond niet aanwezig in de raad vergadering. Jan Mandemaker is met vakantie, terwijl Gijs van Woudenberg volgens de burge meester andere wethoudersakti- viteiten te doen had ,,en later zou komen". Op het moment dat de vergadering werd besloten, kwam de CDA-wethouder bin nenzeilen. Mandemaker, die in zijn porte- 1 feuille onder meer Midden- en Klein bedrijf heeft, had de raao in ieder geval schriftelijk laten we ten waarom hij een afwijkend standpunt in het college in neemt Volgens de partijloze wethouder moet eerst, conform een uitspraak van de raad vorig jaar, een warenhuis in Leusden komen en pas later bij voldoende economische ruimte een kleine supermarkt in Alandsbeek. En een supermarkt in die wijk én een warenhuis én de bestaande win kelvoorzieningen gaat niet, meent Mandemaker NIKSZEGGEND Een meerderheid in de raad dacht er ook zo ongeveer over Namens de CDA-fractie zei Ad Wisman, dat het voorstel niks- zeggend was, en waarin geen enkele waarborgen voor wat dan ook staan. ..Wij stellen voor aan het college om het voorstel terug te nemen en op deze kwestie nader in de commissies terug te komen", aldus Wisman VVD'er Gerrit van Tiel zei na mens zijn fractie het voorstel te ondersteunen Omdat het colle ge nu wil weten of het met de gegadigde verder kan onderhan delen en in welk kader" Hij zei verder, dat de overbewinkeling in Leusden bij de komst van een warenhuis en een buurtsteun punt wordt ingelopen na het ge reedkomen van de nieuwe wijken Zwanenburg, Munnikhove, Bos veld en Claeverenblad/Wilden- burg Hij vindt de overmatige bezorgdheid van de raad voor de belangen van de ondernemers niet terecht. „Om het oneerbie dig te zeggen wordt er een krui denierspolitiek gevoerd Waar om zegt niemand iets over het vijftiende restaurant dat binnen kort in Leusden wordt geopend Dat is toch ook een soort overbe winkeling", betoogde het liberale raadslid Hij benadrukte dat de consumentenbelangen in de kwestie warenhuis/buurtsteun- punt worden vergeten Harm Offereins (GPV/SGP). Jan Jacobs (PKL), Herman Baai man (Gemeentebelangen) en Rinze Bloemhof (D'66) waren het Op deze plaats is het buurtsteunpunt B1 gepland in eerste instantie over eens. dat in het voorstel te weinig informa tie staat en de hele handel eerst in de raadscommissies moet worden gebracht. Wethouder Jan Wagenaar (VVD) zei in zijn reactie op de opmerkingen uit de gemeente raad, dat bijna alle fracties de „zaak op z'n kop zetten". Wage naar opgewonden: „De raad moet ons de kans geven om con creet te gaan onderhandelen met de gegadigde voor het waren huis en buurtsteunpunt. Als nog langer wordt gewacht, blijven er geen gegadigden meer over". Hij zei voorts niet te snappen waarom de raad vasthoudt aan de koppeling warenhuis-buurt- steunpunt De fracties, behalve die van de VVD, willen eerst een warenhuis en dan pas een buurt steunpunt in Alandsbeek In juli vorig jaar nam de raad dat be sluit Wagenaar kan het ook maar niet vatten waarom steeds weer over overbewinkeling wordt ge sproken, terwijl tien jaar geleden dezelfde winkels in Leusden wa ren „Alleen de Boni is er in de afgelopen tijd bijgekomen". Ver volgens pleitte hij nogmaals voor een buurtsteunpunt in Alands beek en vergeleek die wijk met een woning zonder keuken. „Een wijk zonder winkel is als een vrouw die met haar potten en pannen elders moet gaan ko ken", aldus de VVD-wethouder STOP Uit de woorden van Wagenaar, en later ook uit die van burge meester Rademaker, kon men proeven dat het deze meerder heid van het college te doen is om de volgorde „eerst warenhuis en dan pas (eventueel) buurt steunpunt B I in Alandsbeek" ongedaan te maken. Wellicht staat er op de stoep van het gemeentehuis een concern te trappelen om een supermarkt in Alandsbeek te bouwen en bereid is mogelijk later een warenhuis in De Hamershof neer te zetten. Maar met de uitspraak van de raad „eerst warenhuis dan buurt steunpunt" kan het college geen kant op. Burgemeester Radema ker zei het daarom later maar heel duidelijk: „Raad, hef de stop om nu te informeren bij gegadig den voor een buurtsteunpunt op". De meerderheid van de Leus- dense gemeenteraad liet die stop zitten waar ze zat. In de betref fende raadscommissies zal er nog genoeg over worden ge sproken. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN Het Vre- desplatform Leusden heeft donderdagavond voor het begin van de raadsvergadering bijna 3300 handetekeningen te gen kernbewapening („Leusden wil geen kern wapens") overhandigd aan burgemeester J. Ra demaker. Aan hem werd ook een petitie gegeven waarin het Vredesplat- form aan de gemeente raad vraagt Leusden tot kernwapenvrije zóne te verklaren en de andere ge meenten daarvan in ken nis te stellen. Het Vredesplatform, waar in vertegenwoordigd zijn PvdA. D'66, PSP. PPR, Rooie Vrouwen, Vrouwenkafé, MOV/Pax Christi, Vrouwen voor Vrede, Vrouwen tegen Kernwapens en het IKV, meent dat met zoveel handte keningen blijkt dat een groot aantal Leusdenaren vindt dat de raad initiatieven moet on dernemen tegen kernbewa pening Een symbolische daad zou volgens het Vredes platform kunnen zijn om als raad zich uit te spreken tegen kernwapens op eigen grond gebied De tekst van de petitie aan de raad luidt als volgt Aan de Raad van de gemeen te Leusden, De opeenstapeling van kern wapens in Oost en West vervult ook veel Leusdenaren met grote zorg De militaire machtsblokken van Navo en Warschaupact zijn in staat onze wereld vele malen te vernietigen! De demonstratie van 21 no vember vorig jaar in Amsterdam waaronder een groot aantal in woners van Leusden - heeft mas saal tot uitdrukking gebracht dat het de hoogste tijd wordt voor eenzijdige stappen om een meer zijdig proces van ontwapening op gang te brengen De stellingname dat de verant woordelijkheid voor bewapening en ontwapening alleen berust bij de landelijke overheid en dat het hierbij niet gaat om een zaak van gemeentelijk belang misKent oe verantwoordelijkheid van de la gere overheden voor het leven en de toekomst van hun burgers en hun nageslacht Uiteindelijk isde bevolking zelf verantwoordelijk voor het bevorderen en waarbor gen van vrede en veiligheid Als burgers van Leusden ver zoeken wij U dringend een motie aan te nemen met daarin de vol gende overwegingen en beslui ten: OVERWEGINGEN a Bij zeer veel burgers bestaat een groeiende ongerustheid over en verzet tegen de kernbewape ning en de plannen voor plaat sing van nieuwe kernwapens in Europa b Deze ongerustheid en dit verzet worden mede ingegeven door het feit dat de machtsblok ken van de Navo en het War schaupact er niet in slagen maat regelen te treffen, die een blijven de vrede en veiligheid op aarde garanderen. c. De bewapeningswedloop tussen Oost en West heeft geleid tot een situatie van overbewape ning, die onaanvaardbare risico's met zich meebrengt omdat het voortbestaan van alle leven er door wordt bedreigd d De gigantische kosten die gepaard gaan met de (kernbe wapening van de grootmachten hebben mede tot gevolg dat hon ger en armoede in vele landen van de wereld blijven bestaan en nog steeds toenemen e Vanwege hun allesvernieti gende geweld en onbeheers baarheid dienen kernwapens als middelen ten dienste van vrede en veiligheid volledig te worden afgewezen, eerder zijn zij te be schouwen als misdaad tegen de mensheid f. Omdat de lokale overheid medeverantwoordelijk is voor het leven en de toekomst van haar burgers en hun nageslacht dient zij de onder de bevolking levende wensen tot ontwapening en ontspanning aan de landelijke overheid kenbaar te maken en dient zij ook zelf initiatieven te nemen tot een nieuwe vredespo litiek BESLUITEN a De Raad van de gemeente Leusden verklaart haar grondge bied tot kernwapenvrije zone Dit betekent, dat zij zich te allen tijde met alle haar ten dienste staande middelen zal inzetten om plaat sing van kernwapens op en ver voer van deze wapens over haar grondgebied te voorkomen De Haad beschouwt dit als een stap in de richting van een kernwa- penvrij Europa, waarbij de mili taire machtsblokken Navo en Warschaupact worden afge bouwd b De Raad verzoekt het Colle ge van B en W zich te bezinnen op verdere initiatieven voor een plaatselijk vredesbeleid met be trekking tot vredesonderwijs. vredesvoorlichting en andere middelen die dienstig zijn om bewustwording bij de bevolking van Vredesvragen te stimuleren en hierover voorstellen aan de Raad te doen. waarbij ook finan ciële consequenties worden aan gegeven c De Raad draagt het College van B en W op aan de gemeente raad van Soest de ongerustheid onder de bevolking van Leusden over de eventuele aanwezigheid van kernwapens op de vliegbasis Soesterberg kenbaar te maken en te verzoeken, indien zulks het geval is. stappen te ondernemen die kunnen leiden tot verwijde ring van deze wapens d De Raad geeft opdracht aan het College van B en W de inhoud van deze motie ter kennis te brengen van alle gemeenteraden in Nederland. Provinciale Staten van Utrecht, de leden van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal en de ministers van Defen sie. Buitenlandseen Binnenland se Zaken, hierbij aan alle ge adresseerden mee te delen de overwegingen en genomen be sluiten te beschouwen als een bijdrage aan een demokratisch te ontwikkelen vredes- en veilig heidsbeleid. aan de gemeentera den daarom,tevens te verzoeken een motie van overeenkomstige strekking in behandeling te ne men Sommigen schrijven vlug even een briefje om te melden, dat er gezinsuitbreiding heeft plaats gevonden. Dat is natuurlijk óók een manier. Toch gaat er niets boven een fijn gedrukt kaartje, uitgezocht naar uw smaak Uit de grote collectie 1982 hebt u enorm veel keuze En wat de tekst betreft: wij zorgen snel en accuraat, dat er op komt te staan wat u wenst. In hand- of machineletter Vandaag besteld, morgen klaar. DE LEUSDER KRANT als het om snelheid én kwaliteit gaat. Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum. Op werkdagen van 9 00 tot 12 00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur Telefoon: 033-941495 (Van één onzer medewerkers) LEUSDEN De voorzitter van de schoolraad voor het openbaar onderwijs in Leus den, Jaap Brandligt, maakt zich zorgen over de tendens om aan basisscholen ook peuterspeelzalen te verbin den. De heer Brandligt kwam tot deze uitspraak na een be richt in de krant gelezen te hebben dat de Montessori school in Leusden graag een peuterspeelzaal aan de school wil verbonden. Jaap Brandligt is bang voor het oplaaien van een nieuwe schoolstrijd, zo liet hij duide lijk merken tijdens de maan delijkse bijeenkomst van de schoolraad. Overigens is het nog niet zeker dat de ge meente Leusden het subsi dieverzoek van de Montesso rischool zal honoreren, zo bleek uit een opmerking van een aanwezige ambtenaar van de afdeling onderwijs. Niet alle leden van de school raad deelden de onrustgevoe lens van de voorzitter De verte genwoordiger van de A.B.O.P., de onderwijzersvakbond, zei het helemaal niet zo gek te vinden dat de Montessorischool de peu terspeelzaal ziet als een logische stap in de ontwikkeling van het kind. Toch ziet de heer Brandligt de recente ontwikkeling niet an ders dan een vorm van leerlin- genwervmg. zo liet hij duidelijk blijken Verder ging de discussie in de schoolraad niet. Toch blijkt uit recent gepuliceerde cijfers dat er wel degelijk iets gaande is in het Leusdense onderwijswe- reldje Op grond van de „telda- tumgegevenszoals die een aantal malen per jaar geprodu ceerd moeten worden door de scholen, blijkt dat het aantal leer lingen op sommige scholen zo danig terugloopt dat er het vol gend jaar minder leerkrachten nodig zullen zijn Elke school die gemiddeld ge nomen het hele jaar 151 of meer leerlingen op de lagere school heeft kan het jaar daarop be schikken over zes leerkrachten Daalt het aantal leerlingen onder dit getal dan betekent dit dat er een leerkracht op moet stappen In enkele uitzonderingsgevallen kan er echter van deze regel afgeweken worden door de mi nister van onderwijs De Hamersveldschool blijft zes- klassig De situatie op de vijfde P C School 'De Holm' is wat rooskleuriger. De school is nu vierklassig maar wordt wellicht vijfklassig. OPENBAAR ONDERWIJS Bij het openbaar onderwijs is er op dit moment nog geen spra ke van ontslaan van leerkrachten al loopt het totaal aantal onder wijzers ook hier wat terug. De openbare basisschool „Palet" in Leusden-Zuid loopt terug van een zes-klassige naar een vijf- klassige school Er is hier echter sprake van een vorm van „na tuurlijke afvloeing" Ook het Startblok in Achterveld zal het met een onderwijzer minder moeten doen Men wist echter vooruit dat één van de leerkrach ten slechts voor korte tijd aan de school verbonden zou mogen blijven Deze tijdelijke leerkracht verdwijnt nu weer De situatie op de Nederlandse scholen wordt meer dan voor heen in de gaten gehouden door ambtenaren van het ministerie van onderwijs, zo heeft men ge merkt op de afdeling onderwijs van de gemeente Leusden. In het verleden werd een aanvraag voor een extra leerkracht al snel geho noreerd als men in alle redelijk heid kon aantonen dat de school voor wat betreft het leerlingen aantal in de nabije toekomst zou groeien. Het omgekeerde komt nu echter ook voor, zo hebben scholen in het land al moeten merken. Scholen die in een wijk staan die sterk aan het vergrijzen is en waarvan het aantal leerlin gen terugloopt moeten al erg snel een leerkracht af laten vloei en, ook al zou men op papier nog het benodigde aantal leerlingen hebben. BEROEP Op grond van de gegevens die deze maand bekend zijn gewor den zou er op elke R.K lagere school in Leusden-centrum één leerkracht minder nodig zijn. ge durende het volgend schooljaar Of er ook werkelijk drie leer krachten zullen afvloeien is ech ter nog de vraag De Kinderland- school staat bijvoorbeeld mid den in een wijk waar nog druk gebouwd wordt Met het oog op de verwachte toestroom van leerlingen zou het R K. school bestuur een beroep op de minis ter kunnen doen om het aantal onderwijzers te latenjzoals het is. Bij het P C onderwijs is de situatie vergelijkbaar met die van het R.K. onderwijs Opgrond van de teldatumgegevens kan ge concludeerd worden dat de Groenhorstschool terug zal gaan van zes klassen naar vijf klassen. typewerk, direct mail rapportvervaardiging fotokopieën, afdrukken Xerox 8200 en 9500 (beédigd fotokopieerder) sneldruk. offset 'n kompleet assortiment kantoorartikelen in de komplete kantoorwinkel: KWIEKWINKEL l J centrum voor tekstverwerking Bergstraat 10/ Jultanaplein/Leusderweg Amersloort Tel 033 - (6)31824

Leusder Krant | 1982 | | pagina 3