olkswagen Passat Formule E en Solifer Artic 45 T ideale combinatie olvo 760 GLE automaat comfortabele reisgenoot krant Pirelli P4 Mooiste antieke auto en motor Opel Corsa Hyundai Runner serie uitgebreid Lancia A112 serie licht gewijzigd Fiat Ritmo 60 L Daihatsu charmant in nieuwe jas VRIJDAG 4 JUNI 1982 Info RNEVELD - Was het „caravennen" vroeger alleen zomers ekkelijk. De laatste jaren komt daar sterk verandering in. moderne huisjes op wielen zijn, door toepassing van isolatie, ele ramen en (centrale) verwarming nu in alle jaargetijden te iken. Ook wij doen aan deze trend mee. dens de paasvakantie zijn stap gegaan met een Soïi- irtic 45 T gekoppeld aan 'olkswagen Passat Formu- Niet zo'n vreemde combi als we bedenken, dat zo- e auto als de caravan wor- 'eïmporteerd door doch- dernemingen van Pon ing BV te Leusden. doel kozen we ditmaal de kant van de Jura. Toeristisch en vrij onbekend gebied en ou blijken zeker niet terecht. Goede Vrijdag vertrokken iet als uitgestippelde route Autoweg, Keulen, Karlsru- zel, Pontarlier. Jammer voor leken ook enkele miljoenen rs die morgen te hebben uit en om er voor een kortere of e vakantie op uit te trekken, im Keulen zat het dan ook 'ast. de E-uitrusting van de Passat n naast spoilers, een E (5e e)versnelling, schakelindi- n verbruiksmeter, een stop- 'steem. Tijdens de kilometers 'les konden we dit brandstof- rende snufje prima uitprobe- aarmee we onze file-ergernis ins drukten. Hoe werkt zo )p de rechterhendel aan de olom zit een knop. Draait de (moet wel eerst op bedrijfs- ratuur zijn) en blijkt dat we i blijven stilstaan, even n op die knop en de motor f Wèl blijft de stroomvoor- ingeschakeld. Kunnen we rder: koppeling en gaspe- itrappen, motor start en rij- lar weer. Een handig systeem is insziens in de nabije toe- nog verder ontwikkeld zal en de sneeuwbuien en files Dnstateren we tot ons genoe- it de Solifer zich volop in z'n it bevindt achter de Passat ngerneigingen is niets te be- Ook niet wanneer de snel- aven 100 km/u stijgt (overl iet toegestaan op de Auto- Windstoten van opzij bewe- aanhanger natuurlijk wel :tje, maar door z'n schuin de voorzijde veel minder de rechthoekige soortgeno- Tijdens krachtig remmen treedt de oplooprem van de Solifer rustig in werking. De gestroomlijnde daklijn van de wagen zorgt voor een aanmerkelijk geringere luchtweerstand. Met on ze probleemloos rijdende combina tie hoorden we ter hoogte van Karlsruhe via de WRF de alarme rende mededeling dat er voor Bazel maar liefst een file van 40 kilometer stond. Nog net vroeg genoeg om snel rechtsaf over Straatsburg Frankrijk in te duiken. Vanwege dat ommetje besloten we op de ons bekende keurig ver zorgde Mumcipalcamping bij Col- mar te overnachten. Reeds voor we daar aankwamen en ook de volgen de morgen scheen een heerlijk len tezonnetje dat de verdere tien da gen als onafscheidelijke vriend bij ons bleef. DE CARAVAN Wij vermoeden dat er weinig ca ravan-enthousiasten zullen zijn die nog wat aan te merken hebben op de Solifer. Gezien de prijs van 21.900,- hadden we eerlijk ge zegd ook niet anders verwacht Voor dit bedrag koopt u een ge zinds- dwars/langs-slaper die zowel uiterlijk als van binnen een prima indruk maakt. De ontwerper is er uitstekend in geslaagd een ruime vierpersoons indeling onder te brengen m zo'n vier-en-een-halve-meter. Omdat de Solifer 45T bij uitstek geschikt is als gezinscaravan, zouden we nog wel graag een vouw/schuifwand voor het kinder(stapel)bed zien. Tegenover het complete keuken blok, inclusief tweepits gascom- foor, gootsteen met electrische wa terpomp en koelkast, bevindt zich een was- c.q. toiletruimte met plaats voor een chemisch toilet. Ook hier een wasbak. Het samenstellen van de bedden gaat erg gemakkelijk, mede dankzij de vrij lichte tafelbladen. De ban ken zitten goed. De rugkussens worden met afstandsschotten vrij van de wand gehouden. Dat voor komt condensatie en laat de warme opstijgende lucht van de centrale verwarming vrij. Voor in de dissel- bak staat de primus, die z'n warmte binnen afgeeft via confectoren. Een voortreffelijk systeem. Koulijden is er ondanks stevige vorst 's nachts niet bij. Op dit systeem kan als ex- van lichte schades - over. Zowel vóór als achter zijn de nchtingaan- gevers van opzij zichtbaar. De 108 cm diepe kofferbak biedt plaats aan veel bagage, terwijl de verlaagde drempel het laden en los sen vergemakkelijkt. Gasgevulde dempers houden de deksel om hoog. Van binnenuit laten de ge stroomlijnde buitenspiegels zich electrisch verstellen. Nóg een op vallend detail; De motorkap kan men in twee standen openzetten. Rond de fraai gestyleerde velgen zitten 195/60 HR 15 laagprofiel- banden. INTERIEUR Centrale ontgrendeling van deu ren en kofferbak hoort tot de vele standaard voorzieningen. Bijzon der luxe, compleet en comfortabel staat de woonkamer erbij. Vandaar dat we willen volstaan met het noe men van slechts die zaken die we niet op iedere wagen tegenkomen, zoals; electrisch verwarmde stoe len, waarvan de elementen m zit ting en rugleuning onder 14 C in, en bij 30 C weer uitschakelen, be klede hoofdsteunen vóór en ach ter, leeslampen boven de voorstoe- len en achterbank, interieurverlich- ting, die na het sluiten van de deu ren nog 15 seconden blijft branden en veel opbergruimte voor kleinere artikelen. Onze testwagen kent als extra het unieke Automatic Climate Con trol. Dit airconditioningsysteem re gelt het klimaat binnen automa tisch Het regelunit bepaalt de ven tilatorsnelheid, de verdeling naar de verschillende uitstroomopenin gen en de hoeveelheid warme of koude lucht. TECHNIEK In het vooronder van „onze" 760 GLE staat de compact ontworpen lichtgewicht V6 motor met een ci linderinhoud van 2849 cm3 Om ge wicht te besparen zijn het cilinder- blok, de cilinderkoppen en zuigers gegoten uit een aluminiumlegering. Bovenliggende nokassen bedienen via een tuimelaarmechanisme de kleppen. Zowel de nokkenassen als de oliepomp worden vanaf de kruk as door rolkettingen met oliesme ring aangedreven. Het smeersys- teem is van het ,,ful-flow"-type, dat wil zeggen dat alle olie eerst door het oliefilter en vervolgens naar de smeerpunten van de motor gaat. Dit fraaie motorblok is goed voor een max. vermogen van 115 kW (156 pk) bij 5700 omw/min Het max. koppel bedraagt 235 Nm (24,0 Kgm) bij 3000 omw/min. De B 28 E krachtbron voedt zich via een continue brandstofinspuiting. Komend najaar kunnen we nog twee motorversies voor de 760 ver wachten. Een 2383 cm3 turbodie sel, afgeleid van de bekende D 24 zescilinder dieselmotor. Kenmer kend voor deze nieuwe TD 24 mo tor is het hoge koppel bij een rela tief laag toerental, 220 Nm bij 2500 t/pm. Dit potente dieselblok geeft de 760 een topsnelheid van 170 km/uur en accelereert van 0-100 km/uur in krap 13 seconden. Van de op komst zijnde 2,3 liter viercilinder turbo geblazen benzi nemotor kunnen we jammer ge noeg nog niets vertellen. Bij ons testmodel zijn de voorwielen onaf hankelijk geveerd in een ophanging van het type McPherson; bestaande uit een veerpoot, draagarm en draagarmstang aan elke kant, on derling verbonden door een stabili sator. Achter zien we een nieuwe ophanging, starre as met schok dempers, reactiestangen, dwarssta- bilisator en Panhardstang. Door toepassing van Nivomat achter- schokdempers blijf, de 760 auto matisch horizontaal, onafhankelijk van de beladingsgraad. Het hydraulische driehoeks ge scheiden bekrachtigde remsysteem omvat rondom schijfremmen. Te vens is een remdrukbegrenzer in het systeem opgenomen. Omdat een handrem matig werkt op schij ven, monteerde Volvo aparte trom mels op de achterwielen. Bij dit su per veilige remsysteem werkt elk circuit steeds op beide voorwielen en één achterwiel Nog altijd 80% van het volle vermogen blijft ge handhaafd bij het wegvallen van één circuit. Een waarschuwings lampje op het dashboard meldt een eventuele storing in het remsys teem. Voornaamste componenten van de stuurinrichting zijn; een met vet gesmeerd bekrachtigd stuurhuis van het type tandheugel en een be- krachtigingspomp van het vleugel- type. Een draaicirkel van 9,8 m kunnen we voor zo'n grote limousi ne echt als klem betitelen. ROOD LICHT Zoals gezegd reden we het groot ste deel van de test in Duitsland. Ondanks dat men daar - wat grote en snelle jongens aangaat - heel wat meer gewend is dan bij ons, ontbrak het de Volvo 760 GLE niet bepaald aan belangstelling. Toen we dan ook de rit begonnen in het plaatsje Grevenbroich onder de rook van Keulen, tezamen met een aantal collega's in exact gelijke wa gens, voorzien van Zweeds kente ken, waren we binnen 500 meter rijden ook opgevallen bij de groen- petten Eén van de wagens was vol gens hem door rood gereden, maar welke? „We nemen er maar een," moeten ze gedacht hebben en wij vielen bij de „heren" het meest in de smaak, ondanks onze volhar ding in onze onschuld. Vanwege het hierdoor ontstane oponthoud, be sloten we, niet de door Volvo uitge zette route van 150 km door de Eifel naar Daun te rijden, maar via de autobahn Keulen-Koblenz-Trier zo snel mogelijk naar Daun te rij den. Snel wil deze ruim 1300 kg we gende schoonheid wel. Een kleine 1V2 uur reden we - met enkele klei ne onderbrekingen - continue net onder de topsnelheid van 185 km/ u. Tijdens deze hoge kruissnelheid ontpopte de 760 zich als een waar dig en zeer comfortabele reisge- n en bank zitten beter dan menig bankstel In onze ogen heeft de Volvo 760 GLE een bijzonder fraai koetswerk. noot. Het motorgeluid blijkt mi niem, wel dringt er (logisch) wind geruis naar binnen door Ondanks de hoge snelheden blijft het weg contact prima. Bij het nemen van bochten helt het koetswerk nogal over, maar door de fijn zittende kuipstoelen blijven we pal achter het grote spe cifieke Volvostuur. In dit bochten werk moet met beleid het gaspe daal worden bediend, vooral bij een nat wegdek. Anders kom je vrij snel in de problemen. Zo'n dikke 150 paardenkrachten op de achter wielen willen daar wel voor zorgen. Opvallend is de handelbaarheid van de wagen. Dankzij het overzichtelijk koets werk zowel vóór als achter, stuur bekrachtiging en stootvnj schake len van de automaat, voert de wa gen ons moeiteloos door het druk ste verkeer. „Een kind kan de was doen." Alle schakelaars, knoppen, schuiven en hendels zitten onder handbereik. Bij deze Zweedse krachtpatser hoort natuurlijk een comfortabele vering, die de 760 GLE dan ook kreeg. Zowel grote als kleine hobbels worden keurig ver werkt. Alleen scherpe oneffenhe den bemerken we binnen duidelijk. Over het al besproken ACC ver warmingssysteem niets dan lof. Geen moeilijk geschuif met hen dels, draaien van schakelaars en dergelijke om de zaak warm of koel te houden. Niks daarvan, de ACC regelt alles. De topsnelheid van 185 km/u (handgeschakelde versie 190 km/u) memoreerden we al. Accelereren doet de wagen van 0-80 km/u in 6,6 sec. van 0-100 in 10,1 sec. en van 1-120 km/u lukte in 14,3 sec. Daarna schiet hij vlek keloos door naar zijn top. PRIJZEN Voor al dit moois moet natuurlijk geld neergeteld worden; veel zelfs, immers, alle waar naar zijn geld. Van de handgeschakelde Volvo 760 GLE bent u eigenaar na beta ling van 60.800,-. De automaat moet 62.950,- opbrengen. Prij zen inclusief BTW, exclusief 355,- afleveringskosten. Korte maar krachtige conclusie: een formidabele reiswagen. Vanzelfsprekend heeft de 760 GLE kreukelzones aan voor én achterzijde p 14 april 1927 reed de eerste Volvo personenauto de fabriek óteborg uit. Men had bij de montage echter een fout gemaakt, rdoor de open limousine alleen maar achteruit kon. Rap werd out hersteld en Jakob" reed de wachtende fotografen vooruit moet. Dat jaar procduceerde Volvo 297 auto's, e loop der jaren is er bijzonder veel veranderd in de auto- strie. Tegenwoordig vervaardigt Volvo Car Corporation 000 tot 300.000 wagens per jaar in fabrieken over de hele dd. wegen, waarbij we dit slagschip ste vig aan de tand voelden. EXTERIEUR Het koetswerk oogt echt „Vol vo". Door z'n wigvormige carros serie met lage voorkant, sterk hel lende voorruit en hoge „kont" is een luchtweerstandswaarde van 0,40 bereikt Geen superwaarde, maar voor zo'n forse wagen ruim voldoende. Naast de specifieke Volvo-grille zien we een wis/was-installatie die de halogeen koplampen schoon houdt. In de vóórspoiler zitten ver- stralers. De schokabsorberende bumpers kunnen een stoot tot 4 km/u zonder schade verwerken en lopen rond de hoeken tot aan de wielkasten. Hierna nemen kunst stof strips de taak - het voorkomen ads kort is een nieuw top- lel aan de Volvo-range toe- jegd, als opvolger van de serie, de 760 GLE. Een gelijnde 479 cm lange zeer esentatieve Volvo, voor die jorie autokopers die de ;ste eisen aan hun vervoer- jel stellen. Voorlopig be- 1 de 760-serie uit twee ty- de 760 GLE met een hand- hakelde vierversnellings- plus electrische overdrive !e 760 GLE met automati- transmissie. Deze „auto- l" heeft ook een electrische drive. i zijn enkele dagen met deze idse topper, voorzien van ,,au- at", op pad geweest. Voorna- rijdend over West-Duitse Naast het uitgebreide pakket lage en brede banden uit de P- lijn, komt Pirelli nu op de markt met een nieuwe 80-sene radiaalband, de P4. Met deze P4 richt Pirelli zich vooral op de vervangingsmarkt Voor wat betreft de eerste montage wordt de P4 al standaard ge monteerd onder enkele model len van Mercedes, Renault en Talbot. Pirelli claimt met de P4, ten opzichte van de huidige 80-serie radiaalbanden een la gere rolweerstand, meer com fort en sterk verbeterde presta ties op zowel nat als droog wegdek Op een nat wegdek bijvoorbeeld, zorgt de P4 voor een circa 10% kortere rem weg. Evenals alle banden uit de P-sene, heeft de P4 een radiale constructie voorzien van staal- gordels, met daarover heen een nul-graden nylon gordel. In combinatie met een nieuw ontwikkelde rubbersamenstel ling levert dit een aanmerkelijk voordeel op. Volgens Pirelli heeft de P4, na slijtage tot op bijvoorbeeld 3 mm profiel diepte, nagenoeg geen afname van het prestatieniveau. Tegen de achtergrond van een stijgend marktaandeel in de personenwagensector ziet Pirelli, met de komst van de P4, de toekomst voor het be langrijke SR marktsegment op timistisch tegemoet. ne per 8,3 kilometer. Al met al waren we - na een zeer vlotte terugreis - dik tevreden over de combinatie Volkswagen Passat- Solifer Artic 45T. AUTOTAAL KORT De Corsa. Opel's vierdeurs Ben jamin voor de jaren '80, werkt thans zijn laatste proeven af op de proef- baan te Dudenhofen. Deze Corsa completeert het Opel-programma onder de Kadett-klasse. Komende herfst zal de Corsa leverbaar zijn met diverse motoren variërend met een cilinderinhoud van 1.0 tot 1 3 liter Sinds kort is ook de eenvoudiger uitvoering van de Hyundai Pony. de 1200 T in Runner-uitvoering lever baar Voor de Runner-uitvoering geldt een extra-prijs van ƒ910- Hierop wordt tijdelijk een korting van 615,- gegeven, waardoor de ko per nu slechts 295- inclusief BTW bijbetaalt De Lancia A 112 heeft een aan tal kleine wijzigingen ondergaan die voornamelijk de zuinigheid en het comfort betreffen. Zo is de be kleding van de woonkamer ver nieuwd. Door de eindoverbrenging in de versnellingsbak te wijzigen ver bruikt de motor 10 procent minder brandstof Dit alles wel ten koste van een prijsaanpassing. Met uit zondering van de A 112 Junior zijn de prijzen met 1 Vz% gestegen De Ritmo-sene is uitgebreid met een aantrekkelijk geprijsde versie Deze 60 L. uitgerust met een 1116 cm3 motor, kost 14 450.- voor de driedeurs en 15 150.— voor de vijfdeurs Ondanks zijn scherpe prijs heeft de 60 L een complete uitrusting zoals hoofdsteunen, wis was-installatie op de achterruit, ge laagde voorruit, achteruitrij- en mistlamp en stoffen bekleding het lekker rustig in 't vooronder. Door de soepel schakelende bak is vlot en direct schakelen (vooral in golvend terrein) prettig mogelijk. Ondanks die krappe ton aan de trekhaak bÜjft de Passat vloeiend - zonder stootneigingen - z'n weg vervolgen. De vierde versnelling kan men bijna altijd gebruiken. Al leen bij stevige hobbels, 7% en meer moet men terug naar drie. De E-versnelling doet in het spel niet mee Die kan weer veelvuldig ingeschakeld worden als de cara van z'n plekje (in ons geval te Mal- buisson aan een fraai bergmeer) heeft gevonden en we de omgeving gaan verkennen. Mede door de aërodynamische vormgeving van de Solifer viel het brandstofverbruik op de heen en terugreis best mee. Na een korte rekensom kwamen we uit op een verbruik van 1 liter normale benzi- Daihatsu Nederland brengt sinds kort de nieuwe Charmant onder ie ders bereik. Deze royale mid denklasser heeft een knappe ge daantewisseling ondergaan Totaal 6 zijruiten geven de auto een forse indruk en van binnenuit een prima zicht Het fraaie interieur biedt plaats aan vier personen die via de vier portieren hun zetel ge makkelijk kunnen bereiken Het basistype van de Charmant- lijn is uitgerust met een 1300 cm3 motor. Tevens kan men een luxe uitvoering met 1600 cm3 motor kie zen Totaal zijn er 8 model-varia- ties Tegen meerprijs kan een 5- versnellmgsbak en een automaat geleverd worden Prijzen; Vanaf 15 995.- tot 21 245- De passat en de Solifer, een prima combinatie Auto en caravan worden beide door dochterondernemingen van Pon Holding BV geïmporteerd tra een boiler worden aangesloten, van tot de mogelijkheid behoort, waardoor warm water in de cara- Kast- en legruimte is er voldoende. vooral 's zomers. Tijdens de winter sport wordt het woekeren met de ruimte. De wandbekleding- en gordijnen kleuren netjes bij het bruine hout (geen kunststof dus). Ook 's avonds komt de Solifer 45T goed tot z'n recht. Maar liefst acht lampen bin nen en één buiten zorgen voor ruim voldoende licht. Al deze lichtpun ten zijn 12V en worden gevoed vanuit een forse 72 Ah accu onder de voorbank. Deze accu kan op zijn beurt weer worden opgeladen via een volautomatische acculader/ omvormer. Aan de buitenzijde be vindt zich het 220 V stopcontact Voor de electrische apparaten zijn er drie 220 V en één 12 V stopcon tacten Het keukenhoekje kreeg alle handige snufjes mee, die je het soms wat moeten behelpen doen ver geten: TL-lampje boven de gaspit ten, afzuigkap, snijplank, uitklap baar aanrechtblad, besteklade, roestvrijstalen aanrecht en twee bovenkastjes, waarvan één met bordenrek. De watertanks (twee) staan in de wasruimte Om het instappen te vergemakkelijken hangt er een ste vige gegalvaniseerde opstap onder de deur, die tijdens de rit gemakke lijk een plaatsje vindt in de dissel- bak. De Solifer rust op een vuurver- zinkt stalen frame, waaraan zich vier gegalvaniseerde steunpoten bevinden. Het onderstel is goed voor 1005 kg Daar de Solifer 45 T 781 kg weegt, is de bagagecapaci teit 224 kg Het geheel staat op 175 SR 13 radiaalbanden. HET „TREKPAARD" Over de Volkswagen Passat For mule E kunnen we dit keer kort zijn We kennen de Passat als een comfortabele ruime reiswagen. Met zo'n 592 cm (max. lengte) lange ca ravan er achter wordt het comfort er niets minder om Motorisch blijft Wie heeft de mooiste antieke automobiel en motorfiets mei in de IJsselhal in Zwolle gehou den. De voorverkiezing voor Noord-Holland, Zuid-Holland, Utrecht en Gelderland is 27 juni m de Expohal te Hilversum. Zeeland, Brabant en Limburg hebben hun voorverkiezing 11 juli in het Turf schip in Breda De hoofdverkiezing heeft 16 en 17 oktober in Drunen plaats. Jury: Hel Autofron streeft naar een zo eerlijk en objectief mogelijke beoordeling en laat daarom het pu bliek de winnaars bepalen. Iedere bezoeker mag één voorkeurstem uitbrengen. Prijzen: Het Autotron stelt 20 000 gulden aan prijzen beschikbaar De openingstijden van de voor- en hoofd verkiezingen zijn van 10.00-18 00 uur. DRUNEN - Het Autotron in Drunen organiseert in het kader van zijn tienjarig bestaan de verkie zing van de mooiste antieke auto mobiel en motorfiets in Nederland. De directie van het museum ver moedt dat er in ons land nog een schat aan schitterende auto's en motorfietsen aanwezig is bij paricu- lieren. Door deze verkiezing te houden kan dit unieke bezit voor één keer worden samengebracht Wie meedoet of komt kijken krijgt een goed beeld van het wagenpark van vroeger. SPELREGELS Deelname: Iedereen in Neder land die een automobiel of motor fiets van voor 1960 in zijn bezit heeft, mag meedoen Dit voertuig moet in de oorspronkelijke staat verkeren. Deelnameformulieren kunnen worden aangevraagd bij het Autotron, Postbus 51, 5150 AB in Drunen. Wedstrijd: De verkiezing van de fraaiste antieke automobiel en mo torfiets bestaat uit drie provinciale voorrondes en een landelijke fina le. Bij de voorverkiezingen wordt ons land in drie delen gesplitst. De voorverkiezing voor de pro vincies Groningen, Friesland, Overijssel en Drenthe worden 23

Leusder Krant | 1982 | | pagina 11