Falkland-crisis tussen twee Leusdense kwekers Kantongerecht Amersfoort Kantlijn KORT GEDING BRENGT NOG GEEN UITKOMST lortstudio oriade ispekt lieren Gitaar Melk Oud-koster on derscheiden Een kattebelletje of een fijn gedrukt kaartje? IIRIJDAG 4 JUNI 1982 loep op Leusden tóktle: Marnlx Kreljns dragen: Caspar van Loo een garage aan de irteweg zit een sportstudio, enlljk Illegaal, zo zegt (i bij de gemeente irom wordt op ambtelijk nlvo r een oplossing gezocht voor e ontwettlge studio waar nnen en vrouwen met behulp gewichtenen halters aan spiercondltie kunnen doen. lu schijnt het dat de eigenaar dit krachthonk zijn oog heeft n vallen op de voormalige keiruimte van Van Galen aan ïwarteweg. Tenminste, dat Ide wethouder Jan idemakereen tijdje geleden i in de vergadering van de kgroep Midden-en inbedrijf. De irtstudlo-man zou er zelfs Iets ir voelen om een besloten bar r te vestigen, aldus de houder. de raadscommissie inbare Werken en mtelijke Ordening afgelopen sdag kwam het onderwerp ir ter sprake. Wethouder jan genaar vroeg aan een van zijn jtelijke adviseurs of hij iets cht zeggen over het pand dat ir de sportstudio wordt eerd. Nee, zei de ambtenaar, r kunnen nog geen a Jedelingen over worden aan. au Mandemaker dan weer rzljn beurt hebben gepraat? e Floriade blijkt In trek bij sder damesverenigingen, gen eerst de NC VB-vrouwen, s het de beurt aan de jwen van de KPO. Het festijn Jt aanstaande donderdag (10 Ij plaats en men vertrekt die om 9 uur vanaf de keerplaats bij de Sint ifkerkaande nersveldseweg. De dames >n om ongeveer 17.00 uur k In Leusden terug zijn. srkiezlngen achter de rug, i nog even gewezen op het l-blad „Liberaal Leusden", enkele weken geleden weer s huis-aan-huls verspreid tl In Leusden. Bert Vos teef al eerder over deze •ve, die ons Immer weer rmate weet te boelen, s reden om er op terug te len, Is dat sommige sages In de laatst ichenen „Liberaal Leusden" imlge mensen danig In het :eerde keelgat geschoten Zo is men ter linkerzijde in sden nogal boos geworden reen passage in het stukje afdelingsvoorzitter Joost de gh schreef om mensen te luieren op de VVD te nmen. De Jongh schreef: WD In Leusden houdt zich zo bezig, zoals plaatselijke se partijen, met problemen «ernwapens, dit uitsluitend de aandacht af te lelden van lelt, dat zij over Leusdense an niets te zeggen of In te igen hebben!" pz'n minst een erg ardlge passage, die endien geheel bezijden de rheid mag heten, ees iemand ons ook nog lopeenallnealnhet ningsartikel van het liberale I. Daar staat - nota bene er het kopje „respekt" - te n: „Ook VVD'ers zijn maar isen, wellicht beseffen zij dat beter dan mensen die een k of een twijfelachtige oflsche verhandeling uit de ge eeuw als richtsnoer 'eren." 'D'ers zijn ook maar sen, Inderdaad. Maar Is het echt nodig om daar In je dje op een zo onbeschofte van blijk te geven? e gaan even terug naar de ferdagavond voor de iezingen. De gemeenteraad adert als plotseling luide muziek voorbijkomt. Ze i lafkomstlg uit een auto die orzlen vaneen idsinstallatle en een oene caravan achter zich ileept. Gifgroene caravan, ie ze ook al in die kleur, gt u zich misschien af. Ja, DA wel. Beplakt met bes van Evelien en Gijs kte het CDA In verband met ngste senteraadsverkiezingen me. De gemeenteraad werd door wreed verstoord. De en de caravan schenen de svlng van het raadhuis erg te vinden. De ertegenwoordlgers in (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - „Je zou het wel een kleine Falkland-cri sis kunnen noemen" Dat zegt N. Speksnijder van het confNct tussen hem en H. Hendriks over de erfdienst baarheid (simpel gezegd: recht van gebruik) van een uitweg op de Ursulineweg. Dit weggetje komt uit bij het huis en bedrijf van Spek snijder en is eigendom van Hendriks. Kweker Spek snijder kan dus alleen over deze weg zijn goed berei ken en verlaten, maar wordt daarsinds enkele jaren soms in gehinderd door Hendriks (Eurofleur). Die heeft namelijk aan het be gin van het weggetje een kas laten bouwen, waar naast regelmatig vrachtwa gens komen laden en los sen. De uitweg is dan volko men geblokkeerd. Om daar een einde aan te maken startte Speksnijder een gerechtelijke procedu re. De kweker spande een kort geding aan tegen Hen driks, dat in termijnen heeft gediend. Speksnijder eiste dat zijn opponent verboden werd (vracht)auto's te (doen) plaatsen op de uit weg, dat Hendriks verboden werd laadkarren en andere obstakels op een de door gang belemmerende wijze op de uitweg te (doen) plaat sen en hem te veroordelen tot het plaatsen van een bord op de uitweg ter hoogte van de Ursulineweg met een ver bod voor de bezoekers van Eurofleur om van de uitweg gebruik te maken. En als Hendriks op een van deze drie punten In gebreke zou blijven, eiste kweker Spek snijder een dwangsom van 500 gulden per keer. POGINGEN Gedaagde Hendriks voerde als verweer aan dat er welis waar Ier hoogte van zijn kas op de uitweg geladen en gelost wordt, maar dat hierdoor de weg slechts korte tijd wordt ge blokkeerd. Hij had zelfs gepro beerd tot minnelijke schikkin gen met Speksnijder te komen, maar die pogingen waren te vergeefs De vice-president van de ar rondissementsrechtbank in Utrecht heeft een dezer dagen vonnis gewezen. Hendriks wordt verboden (vracht)auto's te plaatsen op de uitweg behal ve bij het laden en lossen op maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 11 00 uur en van Hel conflict lussen Speksnijder en Hendriks in beeld gebracht 15.00 tot 17.00 uur. Bij overtre ding hiervan moet hij honderd gulden dwangsom betalen. Verder wordt Hendriks verbo den laadkarren en andere ob stakels op zodanige wijze op de uitweg te plaatsen, dat de vrije doorgang naar het be drijfsterrein van Speksnijder blijft. ARTIKEL De koek is echter hiermee niet op. Kweker Speksnijder, wiens eisen door de recht bank grotendeels zijn inge willigd, is niet tevreden. Hij gaat proberen via de juridi sche weg het onderste uit de kan te halen, namelijk dat Hendriks met zijn wagens niet op de uitweg mag ko men. Hij beroept zich hierbij op de erfdienstbaarheid (ge vestigd op 20 april 1928) van de Inmiddels beroemde uit weg. Speksnijder wordt in zijn mening gesteund door een artikel In „de Landbode" van vrijdag 21 mei 1982 waarin (toevalligerwijs) het een en ander uit de doeken wordt gedaan over erf dienstbaarheden. In het be wuste verhaal staat volgens de kweker de volgende be langrijke passage: „De eige naar van het dienstbare erf (Hendriks, red.) mag niks doen om het gebruik van het recht de weg te verminderen of ongemakkelijker te ma ken. Hij mag de weg ook niet verleggen naar een andere plaats, tenzij dit kan zonder deelgenaarvanhet heersen de erf (Speksnijder, red.) te benadelen". Speksnijder denkt hiermee IJzersterk te staan. We konden gistermiddag geen reactie van Hendriks op het vonnis krijgen. Hij was onbereikbaar. Leusden beslisten net positief over het verstrekken van een gemeentegarantie aan de WSL die geld wil lenen voor een Isolatieproject in De Wetering. Burgemeester probeerde vervolgens de CDA-marsmuziek te overstemmen en zei gevat: „Isoleren kan soms geen kwaad." Woensdag maakten wij u mel ding van de ernstige gevolgen, die de bezuinigingen dreigen te heb ben voor de Muziekschool Leus den Daarin suggereerden we. dat de mogelijkheid bestond, dat de gi taarlessen bij de muziekschool zouden worden afgeschaft. Naar ons na woensdag is gebleken, is die suggestie niet terecht. We baseerden onze veronder stelling op de gedachte, dal de leer krachten, die bij de muziekschool gitaarles geven, dat doen op basis van een tijdelijke aanstelling De lessen die op die basis worden ge geven zijn inderdaad in gevaar. Maar eén van de gitaardocenten van de muziekschool heeft al acht jaar een vaste aanstelling en die lessen slaan geenszins op de tocht. Wel in gevaar zijn de mando line-lessen. wanldie worden wél op basis van een lijdelijke aanstelling gedoceerd. De meesten zetten op hun vijfen zestigste een punt achter hun ar beidzaam leven. Zo niet meneer A van Beek uit Woudenberg, die op zijn pensioengerechtigde leeftijd juist aan een nieuwe loopbaan be gon. Toen hij er vijftien jaar geleden als boer mee ophield, trad hij bij de Fok- en Contrölevereniging Wou denberg en Omstreken in dienst als melkmonsternemer. Dat werk deed hij ook nog eens vijftien jaar.Zon der één keer zich te verslapen", aldus één van de sprekers tijdens de receptie, die Van Beek dezer dagen werd aangeboden in ,,De Mof" in Leusden-Zuid. Want me neer Van Beek houdt er nu echt mee op. In ,,De Mof" werd met de heer Van Beek ook zijn echtgenote ge huldigd Want, zo merkte de heer Vink, melkcontroleurvan de vereni ging op, mevrouw Van Beek heeft haar man altijd gestimuleerd om door te gaan met het monsters ne men. De melkmonstenaar Van Beek zag in de achterliggende vijftien jaar heel wat veranderen op de Op zondag 23 mei jongstleden heeft de heer A van den Tweel, oud- koster van de Sint Jozefparochie, een kerkelijke onderscheiding gekre gen. Voor zijn jarenlange inzet en toewijding als koster kreeg Van den Tweel door pastor B. J. ter Bekke de onderscheiding ,,Pro Ecclesia et Pontificeopgespeld. Dat gebeurde in de nieuwe woning van het echtpaar Van den Tweel aan de Bavoortseweg. De heer Van den Tweel senior nam begin dit jaar afscheid als koster van de r k. kerk. Momenteel wordt erin zijn winkeltje naast de kerk opheffings uitverkoop gehouden. Van den Tweel junior zag geen kans om het winkel tje op rendabele wijze te exploiteren Wel is Albert van den Tweel, samen met zijn vrouw, aktief als beheerder van het parochiecentrumDe Kom' Op de foto feliciteert pastor Ter Bekke de heer Van den Tweel met zijn onderscheiding melkveebedrijven hier in de omge ving. Vroeger stonden de koeien vast in de stal, nu lopen ze veelal los in de ligboxenstal. Werden de monsters voor een paar jaar terug nog vooral uit bussen getrokken, nu zijn nagenoeg alle bedrijven in de wijde omgeving overgegaan op melktanks En ook de apparatuur, waarmee de monsteraar zijn werk zaamheden verricht is aanzienlijk veranderd. Misschien om hem te stimuleren om nu eens ecni van cijn iusi ie gaan genieten, bood de vereniging hem een stoel aan, waarin de jubi laris op de foto net heeft plaatsge nomen. Tenslotte kwam ook nog een an dere vereniging hem hulde bren gen Lisiduna kwam een muzikaal steentje bijdragen aan de feeste lijkheden. Van Beek is namelijk al vanaf zijn twaalfde jaar lid van Lisi duna en van 1939 tot 1957 vervul de hij bij de muziekvereniging een bestuursfunctie AMERSFOORT Op de straf zitting van het kantongerecht Amersfoort van 27 mei 1982 ver scheen de heer S. uit Amersfoort, die met zijn zuto op de Amster damsestraat een fietser aangere den had, omdat verdachte vol gens verklaringen van getuigen door rood licht gereden zou zijn. De heer S. was er zelf van over tuigd dat zijn licht nog groen geweest was, hij had zelfs na de aanrijding nóg een auto zien doorrijden. De vraag was nu of het licht voor de fietsers groen geweest was of niet, want de schakeling van het kruispunt is zo geregeld dat nooit tegelijk auto's èn fietsers groen krijgen. Op de zitting was de fietser als getuige aanwezig, plus een scholier die het ongeluk had zien gebeuren. De fietser had niet veel herinnering aan het gebeu ren, hij was pas in de ziekenauto weer bij kennis gekomen. De scholier, die achter hem gefietst had, verklaarde echter onder ede dat het licht voor de fietsers groen geweest was. Officier ..Het is doorslagge vend bewijs wat hij hier onder ede verklaart. Als zijn licht groen was. dan móet het autolicht rood geweest zijn of op rood gespron gen zijn, ook al heeft u het anders gezien. Ik zie geen reden om van het normale tarief af te wijken en eis f110,—". Verdachte opgelucht ..Ik ben zeer tevreden met die f110,—" Kantonrechter: ..Wacht u even. u moet nog even de gelegenheid geven om uitspraak te doen ik veroordeel u conform de eis van de officier" De heer A., uit Turkije afkomstig, had ringen en halskettingen te koop aangeboden op de Veluwse markt in Barneveld zonder toe stemming voor te hebben. ..Andere mensen daar allemaal staan, ik niet weten" veront schuldigde de heer A zich ..Wilt u hier nog iets aan toevoe gen?" vroeg de kantonrechter aan de mevrouw, die als tolk de heer A. begeleidde ..Ja. de heer A voelde zich gediscrimineerd toen hij de enige was van wie de hele handel in beslag genomen werd. terwijl er vele mensen staan met kleedjes en andere dingen die daar geen toestem ming voor hebben" ,,Er mag alleen pluimvee ver kocht worden Weet u zeker dat de andere mensen geen toe stemming hebben9" informeer de de officier. „Ja hoor. vorige week stonden ze er nog" ..Nou. ik geloof in ieder geval wel dat de heer A van deze bepaling niet op de hoogte was. In uw land mag dat natuurlijk wel Zijn de ringen veel waard?" ..Nee hoor, alleen maar koper" antwoordde verdachte ..Ik vindt het voldoende straf dat de spullen verbeurd verklaard worden" was de eis van de offi cier De kantonrechter verduidelijkte nog eens dat verdachte zijn rin gen en halskettingen niet terug kreeg ..O. dat geeft niet hoor" stelde verdachte de kantonrechter ge rust. TREINKAARTJE De heer M. uit Soest had in de trein gezeten zonder geldig kaar tje en bovendien een onjuiste naam opgegeven ..Ik had de naam van mijn baas opgegeven, want het was zijn schuld" verdedigde verdachte zich. „Er is u een bedrag van f 125. aangeboden, f50,— voor het rij den zonder kaartje en f 75. voor het opgeven van een valse naam Waarom heeft u het niet betaald9 Verdachte „Omdat ik het te veel vond voor zo iets" De kantonrechter legde uit dat het opgeven van een valse naam altijd als een uiterst kwalijke zaak beschouwd wordt. „U zei bovendien net dat u 's morgens op de heenreis ook al zonder kaartje gereden had Dan had u voor de terugreis toch wel iets kunnen lenen?" „Daar had ik geen zin in". De officier vond dat verdachte wel wat al te makkelijk over de feiten heenfietste. „Bij een redelijk verweer was ik bij m'n oorspronkelijke eis geble ven. nu verhoog ik het tot f 150.—" „En het blijft op uw strafblad staan" waarschuwde de kanton rechter die conform de eis ver oordeelde 52 KM TE HARD De heer M. uit Amersfoort had 102 km gereden i p v 50 „Ik had het niet in de gaten, ik zocht de weg. Bovendien mocht ik kort er voor nog 80 rijden" DEZE WEEK IN DE GEMEENTE ACHTERVELD Zaterdag 5 juni 14.00 uur muzika le marswedstrijden terrein De Vor Zaterdag 5 juni 13.00 uur Avanti onderlinge wedstrijden gymnas tiekzaal. sportzaal Zaterdag 5 juni SVA bijzondere voetbalwedstrijd sportpark Zaterdag 5 juni 20.00 uur SVA slotavond, kantine sportpark Zaterdag 5 juni 20.00 uur gehuur de bal caté Ruitenbest Dinsdag 8 juni 9.00 uur Welfare- club Zonnebloem, Ons Gebouw Woensdag 9 juni 9.00 uur hand- werkhobbyclub, Gebouw De Moes pot LEUSDEN ZUID EN CENTRUM Zaterdag 5 juni: Rommelmarkt SOHA, 't Palet, W de Zwijgerlaan Zaterdag 5 juni 20.30 uur: Lente concert Treecksangh. Jozefkerk. Hamersveldseweg Maandag 7 juni 20.00 uur: Welzijn en Onderwijs Woensdag 9 juni 20.00 uur: Fi nanciële en economische zaken „Met zo'n snelheid kun je geen weg zoeken" vond de kanton rechter. die verdachte er boven dien op wees dat het de 2e keer was in korte tijd dat hij gesnapt werd. „Zoveel controles zijn er niet. dat doet vermoeden dat u altijd te hard rijdt. Het tarief is de eerste keer f4.— per te hard gereden km. de tweede keer f6.—. maar de volgende keer gaat het om uw rijbewijs!" De officier verhoogde het tarief op de zitting nog eens met f 50.— zodat de eis f350,— werd. Maar daar was verdachte zeer gebelgd over „Ik heb met het Parket ge beld omdat ik die f300.— niet betalen kon. ze adviseerden me om het te laten voorkomen om hier een betalingsregeling te krij gen en nu krijg ik nog f50,— meer'" „Dat begrijp ik niet. betalingsre gelingen geef ik hier niet. Het is bovendien 8 maanden geleden, u had het al bij elkaar gespaard kunnen hebben door steeds iets opzij te leggen Maar goed. ik ga akkoord met f300,—". Uitspraak conform de eis LEERPLICHT Mevrouw de J. stond terecht wegens overtreding van de leerplichtwet. Haar zoon van 16 jaar zou niet ingeschreven staan bij een school. „Maar ik weet niet beter of hij is wel ingeschreven, hij is er zelfs nog 2 maanden geweest" aldus verdachte. „Maar heeft u dat dan nooit ge controleerd9" wilde de kanton rechter weten. Nee. verdachte had niet anders gedacht dan dat een inschrijving automatisch ge regeld werd „M'n dochter van 14 jaar heb ik ook nooit ingeschreven en die gaat wel naar school". De officier vond dat hier wel van enige zorgeloosheid sprake was „Een beetje aandacht en prikkel van thuis is erg belangrijk. Straks blijft uw dochter ook nog van school weg. Ik eis f 250,— boete, waarvan f150,— voorwaardelijk voor het geval het ook met de dochter misloopt, met een proef tijd van 2 jaar". Uitspraak conform de eis „7, 6, 4. 1, 1 Het aftellen voor de wethouderslancering is begonnen Konijntje in de Wetering.Zul len mijn belangen dan eindelijk goed in de raad worden behar tigd?" Arme Rinze. Van wethouders kandidaat via een verkeerd lijst nummer naar niks Das niet niks De gemeentebelangen zullen nu door de overige frakties ge diend moeten worden Nou moet Gert de Weerdt ook weer niet teveel waarde hech ten aan zijn raadszetel 't is maar een restje Kop ..PvdA verrast in Leus den". Dat deed ze toch al vier jaar lang? Emancipatie-motor de PvdA loopt 2 op 4, de VVD 2 op 6 en het CDA 1 op 7. De vraag is welke motor' de meeste trekkracht zal hebben. Die twee zetels meer voor de VVD komen natuurlijk van de door-rood-licht-rijders die alle hoop op de knipperlichten van Wagenaar gevestigd hebbe- n Herman: ,,lk baal, man1" Ach, Harm Offereins werkt toch voor twee? MEDISCHE WEEKENDDIENSTEN HUISARTSEN: Voor de huisartsen in de gemeente Leusden. voor de praktijken van de art sen Van den Berg, Brinkhorst/Du Boeuff, BoersemaKoch, LantinkVer- hagen. Van Nieuwkerk en Den Toom neemt dit weekeinde waar. dr. J. du Boeuff, Asschatterweg 69a. Leusden-C. tel. 944600. Voor spoedgevallen: spreekuur zater dag- en zondagmiddag om 14 uur. Visi tes graag vóór 10 uur s morgens aar vragen. APOTHEEK: Apotheek De Hamershof, De Brouwe rij 14. tel. 033-943991apotheek Leus den, De Biezenkamp 16. tel 033- 942303 zijn op werkdagen geopend van 08 30 uur tot 18 00 uur Buiten de ze uren is voor spoedrecepten geopend op werkdagen van 19 30 uur tot 20.00 uur en op zaterdag-, zon- en feestda gen van 14.00-14,30 uur en van 17 30- 18.00 uur. (week 4 t m 10 juni) Apotheek De Hamershof, De Brou werij 14. Leusden, tel. 943441 Buiten bovenstaande uren is uitsluitend voor spoedrecepten geopend Lien- dert Apotheek. Van Linschotenstraat 9, Amersfoort, tel. 725777. WIJKVERPLEGING: Dit weekeinde heeft: zr. L. v. Kalkert, De Roo van Alderwereltlaan 9. Leus- den-Z., tel. 945628 dienst. Bovendien heeft deze zuster avonddienst van don derdag 3 juni t/m woensdag 9 juni VERLOSKUNDIGE: Voor verloskundige hulp kan men zich dit weekeinde wenden tot mevr. R. Dijkhuizen, H. van Viandenstraat 2, Amersfoort, tel. 19200 b.g.g. 722000 TANDARTS: Voor noodgevallen in het weekeinde: Dokterscentrale Amersfoort, tel. 033-722000. DIERENARTSEN Gelieve uw eigen dierenarts of die renkliniek te bellen. Een telefonisch ant woordapparaat geeft op welke dieren arts voor spoedgevallen te bereiken is. (Nieuwe opgaven en wijzigingen tot ui terlijk woensdagmiddag 12 uur uitslui tend richten aan het Redaktie-sekreta- rlaat BDU Krantenkombinatie, Posl bus 67, Barneveld Tel 03420-16141 i Sommigen schrijven vlug even een briefje om te melden, dat er gezinsuitbreiding heeft plaats gevonden. Dat is natuurlijk óók een manier. Toch gaat er niets boven een fijn gedrukt kaartje, uitgezocht naar uw smaak. Uit de grote collectie 1982 hebt u enorm veel keuze. En wat de tekst betreft: wij zorgen snel en accuraat, dat er op komt te staan wat u wenst. In hand- of machineletter. Vandaag besteld, morgen klaar. DE LEUSDER KRANT .als het om snelheid èn kwaliteit gaat. Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum Op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Telefoon: 033 94149b.

Leusder Krant | 1982 | | pagina 9