frz, SB Problemen bij vaststellen vakantierooster gereformeerde school overweegt net schoolzwemmen te stoppen iovein genomenj Er kan bij peuterspeelzalen niet méér bezuinigd worden Afscheidsreceptie echtpaar Venema \ls gemeente besluit van raad uitvoert i centrale Vandaag in de Leusder Krant CDA-fractie neemt initiatief tot gesprek over collegevorming BB Commissie ABZ vergadert duu Onafhankelijk nieuwsblad voorde gemeente Leusden Geen krant ontvangen? Verantwoordelijk redakteur: BERT VOS Redaktie en administratie: Rozendaallaan 9 Postbus 11 3830 AA Leusden-Centrum Telefoon (033) 941*95. J b g.g. [034201 16141 Tele* B.D.U. 40261 Giro 871441 Abonnement 14,05 per kwartaal. DINSDAG 8 JUNI 1982 14e JAARGANG NO. 12 Uitgave B.D.U. B.V. ian één onzer medewerkers) LEUSDEN Hel vaststel- >n van het vakantierooster gor de kleuter- en lagere iholen in de gemeente Leus- en voor het komende hooljaar geeft deze keer at extra problemen. Door rschillende oorzaken lukt et niet om de vakantiedagen arallel te laten lopen met die in het voortgezet onderwijs Amersfoort. Het ziet er wel ear uit dat de Leusdense fiolen het eens worden over in uniform vakantierooster, zullen er misschien wat aine afwijkingen voorko en. Het vaststellen van een vakan- rooster voor het onderwijs is jaar weer een kwestie die veel erleg vraagt In eerste instantie iet de minister van onderwijs voor elke regio een voorstel. De rijksscholen dienen zich daaraan te houden, alle andere scholen zijn vrij daarvan af te wijken Het ministerieel voorstel bevat overi gens nog zoveel speelruimte dat regionaal overleg geboden is als men tenminste wil komen tot een uniforme regeling In de gemeente Leusden is het al enkele jaren achtereen gelukt een vakantierooster samen te stellen waaraan alle scholen in Leusden-centrum en Leusden- Zuid zich hielden Dit mede ten gerieve van de klaar-overdienst en de ouders die kinderen op verschillende scholen hebben. Het Leusdense rooster sloot zo veel mogelijk aan op dat van het Amersfoortse voortgezet onder wijs omdat het vaak voorkomt dat het ene kind uit een gezin nog de basisschool in Leusden be zoekt terwijl een oudere broer of zus in Amersfoort naar school gaat Het voortgezet onderwijs heeft wat meer speelruimte met de vrije dagen omdat zij de beschik king heeft over een aantal ..reser- vedagen" in het jaarrooster Nu is al bekend dat veel scholen in Amersfoort het volgend jaar een gehele week pinkstervakantie zullen hebben, een luxe die de Leusdense basisscholen zich niet kunnen permitteren KERSTVAKANTIE In Leusdense onderwijskrin gen wordt het nut van een unifor me vakantieregeling voor de scholen in deze gemeente wel degelijk ingezien. Toch kon het Leusdense schoolhoofdenbe- raad, waarin schoolhoofden van alle ..zuilen" zijn vertegenwoor digd, er deze keer niet goed uit komen. Een discussiepunt bleef het vaststellen van de kerstva kantie. Uitgangspunt bij het vaststellen van de vakanties is steeds meer dat men hele weken vrij wil geven ten gerieve van de gezinnen die een vakantieweek boeken en waarvan de vertrekdag vaak za terdag is of in ieder geval in het weekeinde valt Kerstmis valt dit jaar op vrijdag en zaterdag (25en 26december). De vraag was nu of de vakanties de maandag na de kerst zouden moeten beginnen of al een week eerder op 20 december. Vooral uit kringen van het Protestants Christelijk onderwijs kwamen bezwaren tegen een vakantie die al op20december begint, aange zien de kerstviering op school dan al zou moeten plaatsvinden op vrijdag 17 december Een zo belangrijke viering, nog geen veertien dagen na Sinterklaas, wordt binnen het P C onderwijs, maar ook binnen R.K onderwijs kringen niet erg aantrekkelijk ge vonden WERKGROEP Tijdens de vergadering van de werkgroep onderwijs, waarin vertegenwoordigers van alle schoolbesturen zitten, kwam het probleem van de vakantierege ling ook aan de orde. De verte genwoordiger van het R.K on derwijs in Leusden. de heer B Bod bleek geen opdracht van zijn achterban te hebben gekregen om voor of tegen een bepaald voorstel te zijn. Anders lag het met de heer Breimer. vertegen woordiger van het P C. onder wijs. Hij had de strikte opdracht om tegen een kerstvakantie te stemmen die zou beginnen op 20 december Toch kwam de vergadering vrij snel uit het probleem. Men be sloot alle partijen voor te stellen om de kerstvakantie op 27 de cember te laten beginnen, zodat de kinderen weer op 10 januari naar school gaan Het P C onderwijs heeft de mo gelijkheid om de dag voor kerst en eventueel al een dag eerder vrij te geven als men dat persé zou willen. Het vakantierooster dat dan, behoudens bovenstaande uit zondering, zou gelden, ziet er als volgt uit: Herfstvakantie: maandag 18 oktober t/m vrijdag 22 okt. Kerstvakantie: maandag 27 de cember t/m vrijdag 7 januari. Voorjaarsvakantie: maandag 14 febr. t/m 18 febr. Paasvakantie: vrijdag 1 april t/m vrijdag 8 april Bevrijdingsdag: donderdag 5 mei Hemelvaart: donderdag 12 mei t/m vrijdag 13 mei Pinkstervakantie: maandag 23 mei t/m dinsdag 24 mei Zomervakantie: maandag 11 juli t/m 19 augustus Muziekschool: requiem in f-mineurpag. 3 Jeugdorkest twintig jaar pag. 3 Treecksangh vitaal pag. 3 Drumband Barneveld wint in Achterveld pag. 5 Geslaagde wedstrijden Avantipag. 5 LEUSDEN De heer en me vrouw Venema nemen, na twintig jaar verbonden te zijn geweest aan de openbare lagere school De Wegwijzer, woensdag 9 juni definitief afscheid van het onder wijs. Het college van burgemees ter en wethouders biedt het echt paar op die dag een afscheidsre ceptie aan. In boerderij Groot Krakhorst, Bolderikhof 18 kun nen leerlingen, oud-leerlingen, ouders collega's en bekenden van 17.00 tot 19.00 uur de heer en mevrouw Venema de hand druk ken. an één onzer medewerkers) LEUSDEN De gerefor- ieerde basisschool in Leus- en denkt er over met school- vemmen te stoppen als de meente de scholen gaat Hasten met het innen van de jdrage voor het school- vemmen. Zoals bekend wil gemeente Leusden van de iders een bijdrage gaan vra- in van f 1,— voor elke keer it hun zoon of dochter deel- emt aan het schoolzwem- en. Dit bedrag komt boven t bedrag van één gulden en n dubbeltje dat de ouders oeten gaan betalen voor het rvoer van en naar het embad. Het standpunt van de gerefor- erde school werd donderdag- ond tijdens de vergadering van werkgroep onderwijs naarvo- gebracht door ir. K. Hoeve sprak namens de stichting en reniging voor gereformeerd derwijs in Leusden. „De leer- ichten worden voor het blok zet als ze belast worden met innen van de bijdragen" al- s de heer Hoeve, die grote lanisatorische problemen srzag, die onevenredig veel vragen van de leerkrachten. Dok de andere vertegenwoor- jers van het Leusdens onder- s in de werkgroep onderwijs orzien allerlei complicaties als gemeente daadwerkelijk srgaat tot het uitvoeren van besluit dat in het kader van de zuinigingen werd genomen n allerlei toonaarden kreeg orzitter Gijs van Woudenberg horen dat het besluit eigenlijk uggedraaid moet worden Di- teur Stevens van Don Bosco es de wethouder op de erva- gen bij het voortgezet onder- s Daar moet men constateren aemiddeld 20% van de ou- i LEUSDEN Met in- gang van heden heeft Jos van Asten de oppascen- trale die zij twee jaar ge- leid heelt, overgedaan aan mevrouw Van Mosel. Me- vrouw Van Mosei woont op Waterhoen 23 en haar telefoonnummer is 943489. (van een onzer verslagge vers) LEUSDEN - CDA-fractievoor- zitter Evelien Blom zal deze week vertegenwoordigers van de overige fracties uitno digen voor een eerste ge sprek over de opstelling van een beleidsplan voor de ko mende raadsperiode en de vorming van een nieuw colle ge van burgemeester en wet houders. Mevrouw Blom neemt dat initiatief als voor zitter van de grootste fractie in de raad. Gisteravond en vandaag vindt er binnen het CDA over leg plaats over de te volgen gedragslijn. Wanneer dat overleg tussen fractie en be stuur is afgerond, zal Evelien Blom uitnodigingen doen uit gaan naar VVD, PvdA, D'66 en GPV/SGP. Het is de bedoe ling van de CDA-fractievoor- zitter om het eerste, oriënte rende gesprek nog eind deze week of uiterlijk begin vol gende week te houden. Eve lien Blom: „Wij vinden dat het opstellen van een beleids programma en het vormen van een nieuw college geen slepende kwesties moeten worden. We willen de zaken graag zo vlot mogelijk rege len en de zaak in ieder geval niet laten slepen tot septem ber." Op dinsdag 7 septem ber - op de vooravond van de landelijke verkiezingen - ko men overal in het land de vo rige week nieuw gekozen ge meenteraden bijeen om de wethouders te kiezen. In het eerste gesprek kun nen de fracties hun uitgangs punten op tafel leggen. Daar- - Evelien Blom initiatieI bij zullen onder meer de vra gen aan de orde komen, hoe veel wethouders het nieuwe college moet tellen en hoe de portefeuilles verdeeld moe ten worden. Gezien de krachtsverhoudingen in de raad zijn verschillende colle ge-samenstellingen moge lijk. De zetelverdeling is als volgt: CDA 7; VVD 6; PvdA 4: D'66 1: en GPV SGP 1. ders niet aan hun financiële ver plichtingen voldoen Ook Jaap Brandligt. voorzitter van de schoolraad voor het openbaar onderwijs had gelijk luidende berichten Een overi gens met-verplichte ouderbij drage van zo'n veertig gulden die aan de ouders wordl gevraagd in het openbaar onderwijs komt slechts moeizaam binnen Pas als gedreigd wordt dat het kind niet met een schoolreisje mee kan als niet betaald wordt zijn ouders te bewegen alsnog aan hun verplichtingen te voldoen De heer Brandligt wees de wet houder op het probleem dat de gemeente geen enkele sanctie heeft om betaling van de zwem- bijdrage af te dwingen. ,,Het la ger onderwijs is volgens de wet kosteloos, ouders kunnen dus niet gedwongen worden", aldus de schoolraadvoorzitter. DURF Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden I ouu Verschijnt dinsdag sn donderdag in de gemeente Leusden. Familieberichten en losse advertenties 37 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke korting. Leusderheitjes 1,20 per regel (40 cent per mm). Losse nummers: 75 cent per stuk. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR: Ons kantoor, Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum is dage lijks van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur geopend. Zaterdags gesloten. ,.We moeten durf en moed hebben om de bezuinigingsope ratie door te zetten Als de hele zaak met de zwembijdrage ech ter helemaal spaak loopt, moeten we bereid zijn om opnieuw te praten" is de reactie van verant woordelijk wethouder Van Wou denberg Hij vindt de hele kwestie duide lijk minder problematisch Ook het bedrag dat aan de ouders gevraagd wordt als bijdrage in de kosten van het schoolzwemmen vindt de heer Van Woudenberg niet erg hoog ..Particulierzwem- les nemen kost vele malen meer", aldus de wethouder. SCHOOLHOOFDEN Behalve de schoolraad die zich twee weken geleden al erg afwij zend opstelde tegen de gemeen telijke plannen en nu dus de werkgroep onderwijs, hebben ook de Leusdense schoolhoof den inmiddels al van zich laten horen. Namens alle Leusdense schoolhoofden is er een brief naar het college van burgemees ter en wethouders gezonden waarin de schoolhoofden hun bezwaren kenbaar maken De schoolhoofden vinden het bedrag dat geïnd moet worden gewoonweg te hoog Het gaat om ongeveer f 84.— per kind per jaar. een bedrag waarvoor de schoolhoofden niet verantwoor delijk willen zijn omdat er nogal eens ingebroken wordt in de scholen Naast een aantal bezwaren van praktische aard zien de school hoofden ook problemen op het onderwijs-organisatorische vlak. want wat moet er gebeuren met een kind dat niet deelneemt aan het schoolzwemmen omdat de ouders niet willen of kunnen be talen? In hun brief wijzen de school hoofden op de ernst van de situa tie omdat er, zo schrijven zij, scholen zijn die er aan denken om vanwege de problematiek het schoolzwemmen van het rooster af te voeren en te vervangen door gewone gymlessen. LEUSDEN De commissie Algemene Bestuurszaken komt maandag 14 juni voor een verga dering bijeen in de raadszaal van het gemeentehuis. Aanvang 20.00 uur. De agenda is als volgt samen gesteld: 1 Opening/inventarisatie van vragen 2. Vaststelling verslag van de vergadering van 11 mei 1982 3. Vaststelling algehele herzie ning van de Algemene Poli tieverordening 4. Bezwaren met betrekking tot manege Buurtweg 5 Bespreken procedurebe handeling van de be zwaarschriften van de heer A. R H Kleinveld (tegen weigeren bouwvergunning) en de heren J H J Terwindt en L M Bonnike (tegen het nemen van een voorberei- dingsbesluit) LEUSDEN - Bezuiniging bij de peuterspeelzalen zal direkt tot ontslag leiden van tenminste zes leidsters en het vervallen van honderd plaatsen, schrijft de Stichting Kindercentra Leusden in haar antwoord aan burge meester en wethouders. De Stichting Kindercentra Leusden (SKL) had van b. en w. het verzoek gekregen zelf eens na te gaan waar binnen de peu terspeelzalen bezuinigd zou kunnen worden. In het voorstel van de Planadviesgroep werd echter al de verhoging van de subsidie op de leidsters-salaris sen met 5% als zeer urgent aan gegeven. De afgelopen drie jaar is men binnen de SKL tot de konklusie ge komen dat de subsidie voor de peu- 6 Scheppen van tijdelijke ar beidsplaatsen voor erkende gewetensbezwaarden mili taire dienst 7 Notitie over het verloop van de gang van zaken rond de 5e mei 8 Petitie ..Leusden wil geen kernwapens" 9 Inspraaknotitie 10. Mededelingen 11 Rondvraag 12 Sluiting terspeelzalen niet toereikend is. Op diverse manieren heeft men ge tracht zelf het tekort aan te vullen Het speelgoed word gezamenlijk ingekocht om zo goedkoop moge lijk te kunnen inkopen Helaas is het speelgoed al een sluitpost van de begroting geworden Reparatie van speelgoed en materiaal wordt zoveel mogelijk zelf gedaan Alle Destuurskosten. uitgezonderd de noodzakelijke abonnementskosten worden door de bestuursleden zelf betaald Evenals reis-, telefoon-, porto- en kopieerkosten. Onvermijdelijk was de verhoging van de ouderbijdrage die nu 5,85 per ochtend bedraagt De peuters gaan in Leusden maximaal twee ochtenden per week naar een peu terzaal wat neerkomt op 53,- per maand Zouden de ouderbij dragen nog verder vrhoogd worden dan kunnen slechts de peuters van ouders uit hogere inkomensgroe pen gebruik maken van de peuter speelzaal. NIET IDEAAL Aan de hand van normen die de Werkgemeenschap Kindercentra, Nederland (WKN) heeft opgesteld is de SKL nagegaan of in Leusden gesproken kan worden van een ideale situatie wat betreft aantal kinderen per leidster, huisvesting, speelruimte en salariëring. Om optimaal te kunnen funktio- neren gaat de WKN uit van 13 peu ters op twee leidsters terwijl in Leusden 21 peuters met twee leid sters werken, uitgezonderd de peu terzalen met een structurele onder bezetting (Achterveld en Leusden- Zuid). De binnenspeelruimte is over het algemeen 30% te klein Alleen peuterspeelzaal Mijntje in de schuur van de Hakhorst heeft de ruimte die aan de norm kan vol doen Speelruimte-buiten voldoet over het algemeen wel aan de norm; enkele peuterspeelzalen hebben echter geen afgesloten speelruimte buiten. Peuterspeel- zaalleidsters worden aangesteld volgens het minimumloon- of mini mumjeugdloon, al naar gelang de leeftijd. Dit onfanks het feit dat alle leidsters gediplomeerde krachten moeten zijn. De verblijfsduur van de kinderen is evenredig aan de uit te betalen uren ongeacht werk voorbereiding, kontakten met ou ders en vergaderingen Samenvattend meent het SKL dat er nooit sprake is geweest van een ideale situatie. Op geen enkele wijze kan er nog meer bezuinigd worden dan er in de afgelopen ja ren al gedaan is De SKL streeft er naar de peuterzaal als basisvoor ziening, door de gemeenteraad er kend. minimaal op het huidige ni veau te handhaven Een vaste staf van twee erva ren leidsters vindt de SKL zon der meer een voorwaarde. Zou ooit de subsidie voor een tweede leidster vervallen dan betekent dit ontslag voor diverse leid sters. Verder betekent dit dat er geen 21 maar slechts maximaal 12 kinderen per peuterzaal ge plaatst kunnen worden, waar door 100 kinderen extra op de wachtlijst komen. Wanneer u voor dinsdag- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033- 940691Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr. 03420-16141.

Leusder Krant | 1982 | | pagina 1