Twintigj arig j eugdorkest geeft jubileumconcert Requiem in /-mineur Treecksangh musiceert vitaal Openbare commissie- en werkgroep vergaderingen leusder krant Open dag Muziekschool Leusden Als u gaat trouwen, wilt u dat natuurlijk weten ook. tl TROUWKAARTEN DINSDAG 8 JUNI 1982 plaatselijk nieuws LEUSDEN - Het Groot Ge mengd Toonkunstkoor Treeck sangh heeft in zijn zesjarig be staan al heel wat wisselvallighe den van het lot meegemaakt. Het koor schreef desti/ds een nieuwe bladzijde Leusdense geschiede nis, want het was de eerste niet kerkelijk gebonden zangvereni ging die Leusden telde. Blijkbaar wekte die primeur veel nieuws gierigheid op. want het koor startte als een vereniging van4 ruim honderd leden. Inmiddels is dat aantal geslonken, maar er is nog altijd een trouwe kern van zanglustige Leusdenaren die het koor met succes draaiende houdt. Ook het repertoire heeft in de loop der tijd een aantal verande ringen gekend. In het begin werd er muziek gezongen uit Fauré's Requiem, uit Die Jahreszeiten van Hay dn. e d.. later werd het accent verlegd naar de lichtere muze. toen Johann Strauss. Of fenbach en Von Suppé de con certprogramma's bevolkten. In middels is het koor blijkens de uitvoering die afgelopen zater dag in de Jozefkerk werd gehou den weer terug op zijn oude koers: onder leiding van Steef van 't Slot en met Jan van Spa- endonck aan piano en orgel klonken composities van Haydn (missa brevis), Vivaldi (Gloria), Fa ure (Cantique de Jean Racine) en Mendelssohn (Motet voor drie vrouwestemmen). Ti/dens deze uitvoering bleek Treecksangh nog niets aan levensvatbaarheid te hebben ingeboet. Het koor heeft een gezond geluid en bracht de verschillende onder delen met energie en verve. Hier en daar misschien wat eenzijdig en dynamiek, maar daar staat tegenover dat de zuiverheid, de homogeniteit en de muzikale ac curatesse over het algemeen goed waren, en de presentatie als geheel een plezierige vitaliteit uitstraalde. Ondanks het warme weer waren er nauwelijks intona tieproblemen Waar ik hierboven een wat eenzijdige dynamiek vaststelde, moet daar wel bij ge zegd worden dat in de mis van Haydn voor een verrassend af wisselend effect was gezorgd door bepaalde gedeelten door een solistenkwartet te laten zin gen. een praktijk die navolging verdient. De solistische bijdra gen van Riet Wijnands, Jeanne Kok, Froukje Loning. Jan Huur- deman en Gert Hendriks waren irouweris, up een enneie ritmis che fout na, fraai en profession eel van gehalte. Jammer was het daarom dat niemand eraan ge dacht had hen en de dirigent en de organist, die menige zweet druppels vergoten moeten heb ben bii dit weer, een bloemetje aan te bieden na afloop, ze had den het werkelijk verdiend' TAPTOE LUNTEREN 19 juni 1982 Terrein: Sportpark De VVormshoef" V Anders zou u wel een andere samenlevings vorm hebben gekozen. - Ja toch? Al uw familieleden. vrienden en kennissen 'Hw 1 1—1 kunnen snel op de hoogte zijn van het heuglijke feit met één van de fraaie uit de selectie 1982 van de LEUSDER KRANT Kantoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leusden-centrum. Kantoor geopend, op werkdagen van 9 tot 12 en van 13.30 tot 17.00 uur. Desgewenst kunt u de modellenboeken thuis bekijken als u ons even van tevoren een seintje geeft. Dan reserveren we de boeken voor u. LEUSDEN In de maand juni worden de volgende openbare commissie- en werkgroepsver gaderingen gehouden: Commissie Financiën en Economische Zaken: woensdag 9 juni. expositieruimte Zwarte- weg 16a. Commissie Algemene Be stuurszaken: maandag 14 juni. raadszaal gemeentehuis. Werkgroep Verkeer: dinsdag 15 juni. expositieruimte Zwarte- weg 16a. Planadviesgroep: woensdag 16 juni. raadszaal gemeentehuis Commissie Welzijn en Onder wijs: maandag 28 juni. raadszaal gemeentehuis De vergaderingen beginnen om 20.00 uur. tenzij anders is vermeld De agenda's en stukken liggen vanaf 5 dagen voor de vergadering ter inzage bij het bureau Voorlichting Zwarteweg 16a, telefoon 941247. toestel 116 en in de informatiestand in de bibliotheek Nieuw-Langenbeek. De verslagen van de hierboven aangekondigde vergaderingen worden op de genoemde plaat sen ter inzage gelegd in de week volgend op die waarin de verga dering is gehouden. LEUSDEN ZUID EN CENTRUM DEZE WEEK IN DE GEMEENTE Woensdag 9 juni 17.00-19.00 uur: Receptie echtpaar Venema. missie financiële en economi- Groot Krakhorst, Bolderikhof 18 sche zaken, expositieruimte. Woensdag 9 juni 20.00 uur: Com- Zwarteweg 16a Donderdag 10 juni 20.00 uur: Jeugdraad Maandag 14 juni 20.00 uur: Com missie ABZ, raadszaal Dinsdag 15 juni 20.00 uur: Werk groep Verkeer, expositieruimte. Zwarteweg 16a De voorzitter van het bestuur, dhr. Paul Jansen, die op deze dag aanwezig was. reageerde desgevraagd met te zeggen be grip te hebben voor de bezorgd heid van de ouders en docenten. ,,Aan alle kanten wordt bezui nigd." aldus Paul Jansen. ..dit lijkt niet te vermijden" Het be stuur beraadt zich nog over de vraag waarop dan bezuinigd zou moeten worden Dit is vooral moeilijk omdat het aantal leerlin gen groeit, terwijl de beschikba re gelden verminderen Het be stuur gaat ervan uit, dat het aan bod van de muziekschool niet mag verminderen en ziet hoog stens een mogelijkheid tot bezui niging in het verhogen van het aantal leerlingen per les Er zal een brief hierover worden opge steld aan B en W waarin het standpunt zal worden uiteenge zet De inhoud van deze brief zal nog moeten worden besproken, maar hierin zal zeker komen te staan, dat het bestuur de kwali teit en het aanbod van de mu ziekschool wil handhaven Dhr. Jansen ging in dit ver band nog in op de rol. die de gemeente momenteel speelt bij het toekennen van de subsidie In het verleden subsidieerden Rijk. provincie en gemeente de muziekschool. Het Rijk en de Provincie volgden hiervoor het aantal klokuren van de school Nu is de subsidie in het kader van de nieuwe rijksbijdrageregeling vastgesteld op een bepaald be drag per inwoner. Dit bedrag per inwoner is vastgesteld op de vraag van twee jaar geleden Van het volgen van de aktiviteiten is hierdoor geen sprake meer. de gemeente bepaalt nu mede het subisidiebedrag. Dhr. Janssen zei zeker positief te staan tegenover het idee van het installeren van een ouder raad Hij vindt grotere betrok kenheid van de ouders een goe de zaak. maar wijst wel op de andere rol. die het bestuur soms heeft Voorlopig kan het bestuur niet meer vertellen dan het zelf weet en moet er worden bekeken binnen welke randvoorwaarden onderhandeld zou moeten wor den Dat op dit moment nog geen goede oplossing in zicht is, is duidelijk. Dit zal vooral moeilijk worden, omdat de vraag naar muzieklessen groter wordt en het aanbod dreigt te worden ver minderd. De uiteindelijke beslis sing hierover zal komen te liggen bij de gemeenteraad. Daar zal duidelijk moeten worden hoe zwaar men tilt aan de wensen van de ouders en docenten en voor welke bezuinigingen men wil kie zen. Wèl vijf nieuwe tennisbanen en geen goed muziekonderwijs voor onze kinderen", verzuchtte één van de ouders. Maar dit soort afwegingen schijnen nu eenmaal niet ge maakt te mogen worden. Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Verantwoordelijke redaktie: Bert Vos IVTarnix Kreijns (pl. verv.) Redaktie: Bertien Engelkens Caspar van Loo. Inlevering kopij en ad vertenties: voor het dinsdagnum mer tot uiterlijk maan dagmiddag 12.00 uur, voor het donderdag nummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 uur. Redaktetie en admini stratie: Kantoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17 00 uur Abonnementsgeld: I 54,20 per jaar: 27,60 per half jaar; 14,05 per kwartaal Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18 00 uur te hebben ontvan gen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent be zorging (dinsdag en don derdag tussen 18 30 en 19.30 uur), tel. 033- 940691. Bij geen gehoor kunt u kontakt op nemen met onze inspekteur be zorging, overdag 03420- 16141, toestel 44. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde fo to's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbeta ling van 5,- per exem plaar (formaat 13 x 18 cm) op giro: 871441 t.n.v. BDU b.v. te Barne- veld, met duidelijke ver melding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waar op de foto werd ge plaatst. U kunt ook kon- tant betalen op ons kan toor, Rozendaallaan 9, Leusden/Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ont vangt u de gewenste fo to's thuis. IE LEUSDER KRANT is een Itgave van de BDU-kranten- ombinatie te Barneveld. BEZORGDHEID Ook een aantal ouders van leerlingen was deze dag aanwe zig om hun bezorgdheid uit te spreken over de huidige gang van zaken Hun vragen richtten zich in eerste instantie tot het bestuur Zij vroegen de ouders hun instemming te betuigen met een brief, die zij aan het bestuur wilden richten Hierin spreken zij hun grote verontrusting uit over de toekomst van de muziek school en verzoeken zi| het be stuur alle ouders duidelijk te in formeren over de bezuinigings- gevaren, hun standpunt hierin mede te delen en alle ouders te laten weten dat het bestuur hen erkent als een groep belangheb benden en hen als zodanig vanaf heden tijdig te informeren over en te betrekken bij belangrijke beslissingen omtrent de toe komst van de muziekschool Zij willen naar aanleiding van de brieven die zij als ouders ont vingen weten hoe het zit met de leerlingenplaatsen, een eventue le wachtlijst, de omvang van de subsidie, het besluit van de ge meenteraad. de konsekwenties over 1982 en 1983 en het afschaf fen van de 45 minuten individue le lessen De ouders maakten ook hun wensen kenbaar, namelijk goede kwaliteit van de lessen, geen ont slag van docenten, geen wacht lijsten. een ruim aanbod van in strumenten en geen teruggang in het aantal lesuren Praktisch alle aanwezige ou ders bleken het hiermee eens te zijn en plaatsten hun handteke ning onder de brief aan het be stuur. STANDPUNT AMERSFOORT - Het Amersfoorts Jeugd Orkest bestaat twintig jaar. Onder leiding van zijn dirigent Qui van Woerdekom geeft het or kest een jubileumkonsert op zaterdag 12 juni in De Flint Stadshal. Aanvang 20.15 uur. Solist is de pianist Daniël Wayenberg. (Paul Schut van de vrijwilligersvakaturebank heeft de affiche ontworpen.) Aan dit jubileumkonsert is een AJO-weekend gekop peld: er zal een reünie wor den gehouden voor oud- AJO-leden. Als ze allemaal komen zullen het er 250 zijn. Met de 100 orkestleden van nü belooft dat een druk be zochte bijeenkomst te wor den! Het programma van het jubi leumkonsert ziet er als volgt uit, Huldigingsmars van Grieg, een feestelijk openingsstuk, mooi van orkestkleur. Alsmede enkele Noor se dansen van Grieg. Twee korte stukken van Flothuis (Nocturne) en Orthel (Evocazione) en het Capric cio Italien van Tsjaikowsky. Met Daniël Wayenberg als solist speelt het AJO het konsert voor piano en orkest van Gershwin DRIE GROEPEN Al weer twintig jaar Amersfoorts Jeugd Orkest De laatste tijd funk- tioneren er maar liefst drie groe pen het groot symfonieorkest, de kleine bezetting of het kamerorkest (dat onder andere gebruikt wordt voor koorbegeleiding) èn een piepkleine formatie. Waarmee was het AJO in de laatste tijd bezig? Twee jaar achter elkaar speelde het orkest in de Jo- riskerk de muziek voor het N C R V -televisieprogramma ..Kerkepad" Er werden ook twee platen opgenomen van het AJO sa men met de gemengde Veluwse koren. Het AJO begeleidde met zijn klei ne of piepkleine bezetting in Kam pen. Harderwijk. Friesland. Brus sel. Dat musiceren elders is zowel voor de spelers als voor de finan ciën van het AJO belangrijk. PROMENADEKONSERT Zéér geslaagd was dit jaar het promenadekonsert in de Leusden se .Korf" De Rotary Amersfoort had de organisatie van dit konsert op zich genomen Schreef tehuizen aan. zorgde voor het vervoer van rolstoelmensen, bood een kon- sumptie aan. Spontaan namen AJO-orkestleden oude dames aan de arm, en brachten hen naar hun plaatsen. De oudste inwoonster van De Amerhorst had een prachtig boeket voor dirigent Qui van Woer dekom meegebracht. Aansluitend ging het AJO naar Eemeroord, een tehuis voor ge handicapten, een jaarlijks terugke rende gebeurtenis die het AJO met zou willen missen. Ook dit jaar was het enthousiasme bij de luisteren den groot Op een gegeven mo ment stonden er drie dirigenten op het podium Een jongen gebruikte de grote knuppel van de pauken als dirigentstok Een meisje fluit elk jaar dapper met de orkestleden mee. Het AJO is net terug uit Parijs, waar het deelnam aan een interna tionale ontmoeting van jeugdorkes ten, georganiseerd door Alfred Loewenguth Gerepeteerd werd er in het Pare Floral de Vincennes, in grote gla zen studio's, waar honderd musici tegelijk konden spelen. De bezoe kers aan het park kwamen af en toe eens een kijkje nemen, bleven luis teren en toonden hun enthousias me. Rondom in het park op heuvel tjes en op grasveldjes waren voort durend groepjes meisjes en jon gens bezig met elkaar viool of fluit te spelen. (Ook in de kazerne, waar het ARJO was ondergebracht, lie ten de militaire hoornblazers zich niet onbetuigd, zodat het ijs spoe dig gebroken was Helemaal vlekkeloos verliep het allemaal niet met logies, transport en konserteren. Maar aan dat Ren contre Internationale d'Orchestres de Jeunes Musiciens namen dan ook zo'n 800 jongeren deel! Er wa ren vier Hollandse orkesten, een kamer- en symfonie orkest van het Conservatorium in Sofia, één or kest uit Zweden. België en Frank- njk, en twee orkesten uit Duitsland. VERBROEDERING DOOR MUZIEK De grote man achter deze inter nationale ontmoeting van jeugd orkesten is Albred Loewenguth. die zich als doel stelt: de internatio nale verbroedering door de mu ziek Met een jury samen beluister de hij eén der eerste dagen de orkesten om het nivo te beoorde len, en ze in categorieën in te de len. Er waren twee groepen een middengroep, plus de catégorie su périeure, waarbij het AJO werd in gedeeld. Uiteraard tot volle tevre denheid van orkest en dirigent. Het AJO trad op in de Éghse No tre Dame des Champs, en speelde met de pianiste Marjolein Bakker als soliste het Konsert voor piano en orkest van Gershwin Het AJO oogstte daarmee zeer veel sukses (Veel werd overgelaten aan het ei gen initiatief en improvisatievermo gen van dirigent en AJO-begelei- ders. die zélf repetitieroosters me de voor andere orkesten opstel- oen. en eigener beweging de kerk ruimte daarvoor annexeerden. So liste Marjolein Bakker mocht in het Instituut Néerlandais repeteren.) Op een bepaald moment stuurde de heer Loewenguth al ..zijn" orkesten het park in om met elkaar te spelen Er werd een groot inter nationaal orkest gevormd, dat een uur onder een Nederlandse en een uur onder een Franse dirigent kon- serieerde Er waren tijdens deze Parijse ontmoeting in totaal vier konserten in het stadhuis, in een kerk en in een zaal. zodat alle jeugdorkest ruimschoots de gelegenheid kre gen om elkaar te beluisteren Op één der laatste avonden kon- serteerde het AJO in de Salie la Roquette Qui van Woerdekom: ,,We schrokken toen we die zaal zagen. Het was een toneelzaal met een véél te klein podium. Twee uur zijn we met onze zetstukken in de weer geweest om een andere indeling te kunnen maken, en ons hele orkest te kunnen plaatsen. Gelukkig kwam het allemaal in orde We speelden als laatste or kest op die avond. Het Capriccio Italien van Tsjaikowsky en de beide stukken van Flothuis en Orthel Het ging prima, en we kregen veel ap plaus. De volgende middag maakte de jury de prijzen bekend Wij wisten allemaal dat de Bulgaren de prijs van de stad Parijs zouden krijgen Die waren zó gedisciplineerd en zó goed! Dót nivo haalden de andere orkesten niet! Alle Nederlandse orkesten vie len in de eerste prijzen. Het Hof stadorkest kreeg, samen met een Duits orkest, een eerste prijs met medaille Het AJO kreeg een eer ste prijs zónder medaille in de cate gorie supérieure In de catégorie moyenne was er een eerste prijs voor het Veluwe orkest." Voorzitter van het AJO, mevrouw W Adam-van Waltrop. zegt dat de hele Parijse week een goede uit werking had op alle orkestleden. Er ontstond, ook door alle moeilijkhe den die overwonnen moesten wor den. een grote saamhorigheid Leuk was ook dat één telefoontje naar Nederland voldoende was om 106 lunchpakketten voor de terug reis met de bussen, die het AJO weer op kwamen halen, méége- zonden te krijgen! Het uitgaan in de stad Parijs zélf was perfekt geregeld, en zeker voorde allerjongsten aan bindende voorschriften onderhevig. Ook dat liep naar wens Het Amersfoorts Jeugd Orkest kon in dat internationale milieu zo'n goed resultaat behalen, omdat de kinderen zowel vanuit het A als het B orkest kunnen dóórstromen naar het AJO. en doordat één dirigent deze orkesten leidt In het AJO krijgt ook iedereen de kans om in de kleine formatie te spelen. Het loopt allemaal soepel, en er conti nuïteit Het AJO kan dus vol ver trouwen de toekomst tegemoet zien' LEUSDEN Op een zonover goten zaterdag hield de muziek school Leusden Open Huis in Groot Krakhorst. Bedoeling van de dag was ouders en leerlingen kennis te laten nemen van de aktiviteiten van de school, infor matie in te winnen en te luisteren naar demonstraties van leerlin gen. In alle gebouwen van de Krakhorst en in de open lucht werd muziek gemaakt. Veel ou ders toonden belangstelling voor het optreden van hun kinderen, terwijl nieuwe leerlingen en ou ders op deze plezierige en ont spannen manier zelf konden be kijken en beluisteren welk mu ziekinstrument hen aantrok en hierover advies konden inwinnen bij de docenten. Toch was deze dag niet louter zonneschijn, want de schaduw van de dreigende bezuinigingen hing over dit gebeuren. Docen ten en ouders vroegen hiervoor de aandacht van de bezoekers. DOCENTENRAAD De docenten verzamelden handtekeningen en vroegen de aandacht voor een aantal zaken, die hun werk bedreigen, namelijk de onzekerheid wat betreft de plaatsing van leerlingen, lange wachtlijsten, hoge lesgelden, korte lestijden, en onvoldoende ontplooiing voor de leerlingen. Er is een docentenraad opge richt, die zich hiermee gaat be zighouden Er blijkt onder de docenten grote bezorgdheid over de toekomst en de kwaliteit van hun werk te zijn ontstaan ..Het zou toch niet mogelijk moe ten zijn. dat ons werk op deze wijze wordt bedreigd." merkte één van hen op Men hoeft toch maar om zich heen te kijken op deze dag om te zien hoe waarde vol het is. Een oplossing in dezin van grotere groepen is ook niet ideaal en soms nauwelijks werk baar meer. werd opgemerkt De spandoeken die waren opgehan gen logen er dan ook niet om: ..Beknotten en besnoeien, hoe kan de kunst nog bloeien" en ..Wagenaar cultuur-barbaar".

Leusder Krant | 1982 | | pagina 3