Boeken over sport Een keur aan nieuwe vakantiegidsen I leusder lent— roerdal gaasterland DONDERDAG 10 JUNI 1982 boek en plaat KIJK OP EINDHOVEN SPORT IN BEELD In de serie „Sport in Beeld", uitge geven door H. Meulenhoff Amster dam/Brussel, verscheen een twaalf tal boekjes (circa 125 d 130 bladzij den) over zeer uiteenlopende takken van sport. Eerder bespraken wij reeds hardlopen, toerfietsen en zelf verdediging. Hieronder volgen hand bal, paardrijden en tafeltennissen. De overige onderwerpen zijn Alpines kiën, langlaufen, plankzeilen, tennis sen, voetballen en zeilen. HANDBALLEN Het oorspronkelijke „Richtig hand- ballspielen" wdrd in het Nederlands ver taald door Toon Lenders en „Handbal len" staat onder redactie van Jo Gerris Het boekje behandelt zeer royaal tech niek (44 bladzijden), taktiek (40 blz training en de regels van het spel, dat gebaseerd is op snelheid, kracht en uit houdingsvermogen. Voor handbalent- housiastelingen een duidelijke en zeer uitvoerige handleiding. PAARDRIJDEN Ook het boekje over paardrijden komt uit de reeks „Richtig.(in dit geval reiten) Het is vertaald door Margriet A Boswijk en Hans BerbenPaardrijden en wat daar allemaal bi|hoort moeilijker dan menigeen denkt, maar wie deze vrije tijdsbesteding onder de knie heeft, be leeft er veel plezier aan. Basis van het succes is de juiste omgang met het paard (bijna een mens!) De omgang met paarden, verzorging, stalling en voeding wordt uitgebreid behandeld Ook wordt veel aandacht geschonken aan het (leren) berijden en zelfs aan eventuele kuren van het edele dier Stap voor stap wordt de hele materie bespro ken en de tekst is duidelijk en prettig leesbaar Een groot aantal foto's licht alles nog toe. Sport met een levend „hulpmiddel" is totaal anders dan met dood materiaal als bijvoorbeeld een bal. Dat staat wel vast TAFELTENNISSEN Zeer uitvoerig verlucht met foto's en tekeningen is de Nederlandse versie van „Richtig tischtennisspielen" Ver taald door Frans de Graaf en onder redactie van Bert van der Helm Theorie en praktijk, maar ook techniek, taktiek en training komen danig aan bod Techniek zelfs met 68 bladzijden! Het boekje is niet alleen bedoeld voor huis-, tuin- en keuken-pmgpongers. maar evenzeer voor in clubverband spelende tafelten nissers en zelfs als een goed hulpmiddel voor trainers Op zeer leesbare wijze en met een duidelijke uitleg van spelregels en basistechnieken tot top-, back- of zijspin Concentratie- en reactievermo gen kenmerken deze snelgroeiende sport Het is ook een vrijetijdsbesteding met zeer geringe blessurekansen Ken nis en ervanng van de bewerker zijn vlot in de tekst verweven en zowel beginners als gevorderden kunnen er hun voordeel mee doen SURFGIDS 1982 Dat windsurfen of plankzeilen enorm Is aangeslagen In Nederland, het watersportland bij uitstek, valt niet te ontkennen. Wil Kempen en I Guus van Lummel, schrijvers van de Surlgids. onlangs uitgegeven door H. Meulenhoff Amsterdam/Brussel, ver wachten dat dit jaar deze specialisa tie in de zeilsport met circa 20% zal toenemen t.o.v. vorig jaar. Deze stormachtige ontwikkeling, waarbij surfers na kortere of langere tijd op hun vaste stekkie raken uitgekeken en steeds verder van huls gaan, is de basis van de Surfglds. In het boekje van bijna honderd pagi na's vindt u uitvoerige informatie over goede surfgebieden in Nederland en het Vlaamsedeelvan België Zeer overzich telijk is beschreven, waar het vaarwater ligt (vaak met kaartjes) en hoe dat be reikbaar is Voorts waar u service kunt vinden bij eventuele pech en waar u in de nabijheid kunt kamperen Inlichtingen ook over surfscholen, watersportvereni gingen, over weer en wind. „verkeersre gels". risico's en veiligheid, surfen op de binnenwateren en/of op zee en toeristi sche tips Een vrijwel volledige handlei ding en derhalve best de aanschaf waard. INNERLIJK TENNIS Er zijn in de loop der tijden nogal wat „tennlsboeken" geschreven. Boeken, waaruit deze balsport en dan bij voorkeur naast de praktijklessen van een tennisleraar, kan worden ge leerd. Het merendeel van deze lectuur Is een zuiver technische handleiding, maar alleen met techniek - hoe be langrijk dan ook - komt men er door- het grote geheel in de gaten wil houden. Met deze atlassen kunt u prima uit de voeten (banden) Toch een paar opmerkingen. In de eerste plaats het register van plaatsna men. Je zou verwachten, dat dit register de gedetailleerde kaarten van het hoofdgedeelte zou beslaan - dat is ten minste logisch Maar de samenstellers van deze atlassen hebben duidelijk an ders beslist. Het register heeft betrek king op de Europa-kaarten met een schaal van 1 2 500 000 Voor de uit gever heeft deze methode het voordeel, dat voor elk nieuw deel in deze serie niet telkens het register aangepast hoeft te worden Voor de gebruiker is het tamelijk irritant te ontdekken, dat tal van plaatsnamen van de gedetailleerde kaarten ontbreken En dat is andersom dus ook het geval. Ten tweede is het aantal stadsplattegronden minimaal voor een toch zo omvangrijk gebied In totaal zes stuks, waarbij onderling nog al verschillen zijn te konstateren Op de ene plattegrond worden de eenrich tingsstraten keurig aangegeven, op de andere (Amsterdam bijvoorbeeld) ont breken ze Niet konsekwent en misleidend, want niet iedereen weet, dat het in Amster dam bijna alleen maar eenrichtingsver keer is Voor de gedetailleerde kaar ten overigens niets dan lof. De kaarten zijn duidelijk met veel wegen en kleinere plaatsen. Juist dat laatste is zo belang rijk om niet te verdwalen Afgezien van de gesignaleerde tekortkomingen (waardoor deze gidsen wellicht voor een redelijke prijs konden worden aan geboden) zijn de Elseviers wegenatlas sen prima onderweg te gebruiken ren. De gidsjes zijn handzaam en rzichtelijk. maar hebben een be- lar: ze bestrijken een naar mijn me- te groot gebied. Aan de andere t voor de ietwat oppervlakkig vakan- anger. die niet het onderste uit de wil hebben, misschien wel zo ge- ckelijk en voor hen, die meer willen en over het betreffende gebied, kan e boekhandel terecht voor uitgebrei- lot dikke reisgidsen. Voor het zich en Steven van Schuppen schreven voor het wandeltijdschrift „Op lemen voeten" een serie artikelen over dit soort lange wandeltochten door Euro pese landen. Deze artikelen werden verder uitgebreid en aangevuld en vor men nu de wandelgids voor de doorzet ters „Op de voet gevolgd", met be schrijvingen van tochten door Frankrijk, Engeland. Schotland, Noorwegen, gebied plus kaarten van heel Europa met een schaal 1 2.500.000. Er Is een hoofdstuk bij met stadsplatte gronden en beschrijvingen van de desbetreffende landen en een index van de plaatsnamen. Op het eerste gezicht funktionele we genkaarten met daarnaast goede over zichtskaarten, wat altijd gemakkelijk is als men de kluts een beetje kwijt is en wandelgids Van de verschillende uitgevers, e zich bezighouden met het ultge- n van reis- en taalgidsen, begint et name Elsevier behoorlijk aan de ïg te timmeren met kompakte rels- dsjes, die In veel opzichten doen nken aan de In Nederland zo be- Bmde relsgldsies van Kosmos. Op ch is dit voor de konsument alleen aar gunstig: hij krijgt méér keus. >smos is trouwens begonnen met uitgave van een reeks wandel- Jsjes en dat Is een prima Initiatief een zeer goede aanvulling op het staande fonds van deze uitgeverij, toch al zoveel aan „vakantie" et. Aandacht ook voor een nieuwe ;ks van Elsevier: de wegenatlas- n. Er verschenen vier delen. Met me de prijs ervan Is erg aantrekke- i voor doelgerichte vakantlegan- rs. EUWE REISGIDSJES kN ELSEVIER n deze rubnek heb ik al eerder de .gidsjes van Elsevier besproken. In :e reeks. „Elseviers Reiskompas", schenen kortgeleden zeven nieuwe iltjes, gericht op bekende Europese antiedoelen, zoals Mallorca, Bre- ne, Costa Blanca, Provence. Sauer- d. Tirol en de Zwitsers-Italiaanse snel oriënteren onderweg zijn deze reisgidsjes van Elsevier uitstekend ge schikt, de verstrekte informatie is be perkt, maar voldoende en bovendien duidelijk. Stevig genaaid, gelijmd en in plastic omslag kunnen ze lang mee TAALKOMPASSEN VAN EL SEVIER Handig op vakantie zijn taalgidsjes, die je uit de problemen kunnen helpen als je geen woord van de taal spreekt, van het land, waarin je je vakantie door brengt en andere talen (Engels bijvoor beeld) geen uitkomst brengen. Zelf heb ik een lichte hekel aan die taalgidsjes, omdat het nogal stom staat dat eindloos gezoek naar een bepaald woord, wat de konversatie bepaald niet bevordert, maar ik kan me voorstellen dat veel Ne derlanders in den vreemde er graag en veel gebruik van maken, met name wat betreft de woorden van dagelijkse din gen die je tijdens vakantie nodig hebt Elseviers Taaikompassen zijn even kompakt als de reisgidsen van deze uit geverij en dan ook best te vergelijken met de Kosmos taalgidsjes Elsevier bracht kortgeleden weer vijf nieuwe deeltjes uit: Noors, Hebreeuws, Turks, Fins en Roemeens. Het aardigste van deze gidsjes vind ik nog de bladzijden die gewijd zijn aan „taalproblemen" Heb je minuten lang keurig elk uit te spreken woordje of zin opgezocht en dan verstaan ze je niet! Geen nood. er is een bladzijde vol met zinnetjes, die dat taalprobleem zouden moeten kunnen oplossen en nu maar hopen, dat die zinnetjes in ieder geval wel worden ver staan Maar afgezien daarvan de taalgidsjes van Elsevier zien er ver zorgd uit, zullen beslist niet volledig zijn (daar heb je een echt woordenboek voor nodig), maar voldoen aan de allereerste behoefte. En daar gaat het op vakantie om. wandelgids_ CHARMANTE WANDEL GIDSJES Wandelen. Steeds meer mensen ge bruiken hun vakanties en vrije weekein den om te gaan wandelen Ter voorko ming van hartkwalen en zo Of gewoon omdat het lekker is. Je ziet ze ook veel vaker onderweg hele gezinnen, die be pakt en gezakt een wandelvakantie houden, of vanuit een vaste standplaats de wijde omgeving al wandelend ver kennen. Het is derhalve een uitstekend idee geweest van de uitgeverij Kosmos om te starten met een serie wandelgids jes gericht op Nederlandse streken De eerste vijf hebben het licht gezien en ik denk, dat de uitgeverij er veel wande laars een groot plezier mee heeft ge daan. De Kosmos gidsjes zijn maximaal 64 paginaatjes dik, hebben een lang werpig zakformaat met kleurige - overi gens niet geplastificeerde - omslag Charmante gidsen, klein, maar fijn, met vier tot vijf wandelroutes in een streek, kompleet met kaarten en beschrijvin gen van bezienswaardigheden onder weg landschap en natuur en eventuele pleisterplaatsen Dat alles aangevuld met fotomateriaal Het zijn allemaal oor spronkelijk Nederlandse uitgaven, geen vertalingen uit bijvoorbeeld het Duits, waar zowel Kosmos als Elsevier nogal in gespecialiseerd zijn. Geschre ven door mensen, die de streek kennen en weten, waar de wandelaar mee ge diend is Tot nu toe verschenen vijf boekjes over de streken Gaasterland. Wieringen. Schiermonnikoog, het Roerdal en de Oisterwijkse heide, ge schreven door resp. Jaap Groot, Martin Lammes, Koos Bijlsma, Piet Gootzen en Jaap Willems. Handige gidsjes voor de fikse stappers die ook nog willen we ten wat ze zien of onderweg kunnen verwachten. OP DE VOET GEVOLGD De wandelsport is de laatste jaren overigens niet alleen wat betreft de korte baan, maar ook ten aanzien van de lan gere tochten steeds populairder aan het worden. Voor die lange voettochten, die door heel Europa kunnen gaan, hebben verschillende landen speciale voetpa den aangelegd. De Grande Randon- nee's in Frankrijk zijn wat dat betreft een goed voorbeeld. Het zijn goed gemerk te wandelroutes door heel Frankrijk, waarbij de wandelaar in gebieden komt, waar de doorsnee automobilist alleen maar van mag van dromen Komen kan hij er niet. Jan Enk Burger, Paul Hesp Zweden. Portugal. Joegoslavië. Tsje- choslowakije en Noord-Brabant. Niet alleen voettochten voor de zomerse wandelaar, maar ook voor hen, die in de winter graag een frisse neus opha len De beschrijvingen van de routes zijn bepaald niet oppervlakkig. De samen stellers van het boek hebben zich dui delijk verdiept in de landstreken waar ze hun vaste voetstappen gezet hebben. Zoals de schrijvers zelf zeggen het is een wandelboek met sociaal-histori sche benadering „Op de voet ge volgd", wordt afgesloten met nuttige tips voor bergwandelaars (zomer en winter), kleding- en schoeiseladviezen, voeding, EHBO, kampeeruitrusting, etc. Natuurlijk ontbreken de nuttige adressen ook niet Wat wél ontbreekt is een index van de in het boek genoemde plaatsen en streken Dat zou toch v/el handig geweest zijn. Tenslotte nog één opmerking de beschreven lange af- standswandelingen zijn niet allemaal even gemakkelijk. De wandelingen gaan. zo blijkt, over de hoogste toppen van Portugal, Joegoslavië en Tsjecho- slowakije Enige konditie is daarbij na tuurlijk wel een vereiste. Voor de rest een plezierige wandeling toegewenst. ELSEVIERS WEGENATLAS SEN Aantrekkelijke nieuwe wegenat- iassen verschenen (voor een redelij ke prijs) bij Elsevier. Vier stuks, ver deeld In „Benelux/Frankrijk/Spanje/ Portugal", „Noord-Duitsland/Dene- marken, Zuid-Zweden/Zuld-Noorwe- gen", „Zwltserland/Oostenrijk/Joe- goslavIë/Griekenland (met West- Turklje)" en „Zuld-Duitsland/Zwlt- serland/Oostenrijk/ltalIë". Elke atlas bestaat uit kaarten met een schaal van 1 800.000 van het betreffende In de inmiddels bekende fotoboeken reeks „Kijk op verscheen kortgele den bij Elsevier „Kijk op Eindhoven" geschreven door Leo Nouwen en gefo tografeerd door Jan Bijvank De samen stelling was in handen van Rob Hordijk. Oud en nieuw Eindhoven in beeld en woord gevangen Wie Eindhoven niet kent - en dat zal het overgrote deel van de Nederlanders zijn - zal tot de ont dekking komen, dat de stad - naast de gloeilampenfabrieken en zo - veel meer te bieden heeft Eindhoven heeft een rijke geschiedenis, die teruggaat tot ver voor 1232 toen de stad van Hertog Hendrik de Brabantse stadsrechten kreeg Toch telde de stad in 1815 maar 2310 inwoners. Pas in de vijftiger jaren van de vorige eeuw werd Eindhoven opgestuwd in de industriële vaart der volkeren dank zij de textiel, de tabak en ene Gerard Philips Nu is Eindhoven qua inwonertal de vijfde in ons land Hoewel Eindhoven nog verschillende oude en waardevolle gebouwen bezit, heeft de stad toch ernstig te lijden ge had van de bombardementen, die in de Tweede Wereldoorlog zowel door de geallieerden als door de Duitsers zijn uitgevoerd. „Kijk op Eindhoven" biedt niet al leen een tamelijk onbekend stuk ge schiedenis van een zo bekende stad, maar laat tevens zien wat Eindhoven anno 1982 is. Een moderne stad, met toch nog tal van verrassende plek jes. Bert Vos Elsevier Reiskompassen Elsevier Taalkompasssen. Uitgave Elsevier Amsterdam, 1982. Prijs per stuk 9,90 Kosmos Wandelgidsen, Gaasterland. Wieringen, Schiermonnikoog. Oister- wijkse heide en het Roerdal Uitgave Kosmos te Amsterdam. Prijs per deeltje 9,90 „Op de voet gevolgd," door Jan Enk Burger. Steven van Schuppen in sa menwerking met Paul Hesp. Uitgave Kosmos te Amsterdam, paperback. 22.50 Elseviers wegenatlassen. Uitgave Elsevier Nederland te Amsterdam, pa perback. prijs per deel 14,90 Kijk op Eindhoven, deel uit de reeks „Kijk op steden uitgave Elsevier Ne derland te Amsterdam Gebonden. gaans niet. Beter en bovendien ge makkelijker, aldus schrijver Tim Gall- wey van de bestseller (in Engelstalige landen) „The Inner Game of Tennis", krijgt u tennis goed onder de knie met de door hem ontwikkelde psycholo gische benadering van deze sport of sportieve bezigheid. Net als bijvoorbeeld leren lopen en later leren autorijden moet het spelen van tennis een ongecompliceerde basis hebben. Van binnen uit - bijna als bij yoga- moet het vrijwel onbegrensd aan wezige vermogen tot „presteren" ont wikkeld worden Heel eenvoudig en wel haast vanzelf een verkenning van het eigen-ik, het versterken van het zelfver trouwen en daarmee de zenuwen de baas blijven Het klinkt zo gemakkelijk en vanzelfsprekend maar het moet wel worden geactiveerd De „boodschap" in het boek is logisch opgebouwd en bij aandachtig doorwerken van de 173 pa gina's psychologisch uit hoofdstukken tot een geheel samengesteld „The In ner Game of Tennis" is vertaald door drs R de Boer en in de Nederlandse versie als „Innerlijk Tennis" op de uitge breide tennisboekenmarkt gebracht door BV Uitgeverij De Kerkn te Baarn (prijs 24,50). GEHANDICAPTENSPORT Al langer «s bekend, dat sport voor en met name door gehandicapten niet al leen plezierig, maar ook nodig is Vanaf 1977 vormt een achttal landelijke sport organisaties voor gehandicapten de l FSG Deze Federatie Sport Gehandi capten heeft zich in korte tijd een niet meer weg te denken positie verworven Zowel in de gehandicaptensport als bin nen de sport in het algemeen en in relatie tot de landelijke overheidDe FSG over koepelt de Landelijke Stichting Sport In stuif Gehandicapten, de Nederlandse Sportbond voor Geestelijk Gehandicap ten, de Stichting Watersport met Gehan dicapten, de Stichting Viscentra Gehan dicapten. de Nederlandse Invaliden Sportbond, de Koninklijke Nederlandse Doven Sportbond, de Federatie Paard rijden Gehandicapten en de Sportfede ratie Visueel Gehandicapten Nederland en behartigt een, vooral de laatste jaren, groeiend deel van het sportaanbod voor gehandicapten Toch wordt naar de mening van de FSG nog te weinig gebruik gemaakt van de mogelijkheden en daarom heeft deze federatie een speciale edi tie (circa 60 pagina's) uitgebracht van het maandblad „Gehandicapten sport". Daarin wordt zeer uitvoerig omschreven, wat elk van de aange sloten organisaties doet en kan doen voor gehandicapten, die aan sport willen doen. De special is voor geïnte resseerden afzonderlijk verkrijgbaar 2,50) of als onderdeel van een jaarabonnement 32,-). De FSG is gevestigd te 's-Gravenhage op het Noordeinde 67-71. PC ji

Leusder Krant | 1982 | | pagina 13