®c filmagenda „La Banquière", thrillerachtig drama over intriges in Parijse bankwereld Dutrageous" in het lmhuis Appelmarkt Cimino's drang naar perfektionisme in Heaven's Gate" zeer duurbetaald ubrick's „Spartacus": jefaamde spektakelfilm ET ROMY SCHNEIDER IN GLANSROL DONDERDAG 10 JUNI 1982 kijk op de film en daarmee begint de grootste slaven opstand in de geschiedenis van het Ro meinse rijk Binnen de kortst mogelijke tijd is het leger van Spartacus enorm gegroeid en vormt een regelrecht ge vaar voor de Romeinse machthebbers, die besluiten met geweld een einde te maken aan de opstand. Onder leiding van generaal Crassus wordt de tegen aanval ingezet Kubrick's verfilming van deze strijd behoort tot het beste van wat er op dit gebied is vertoond Zoals gebruikelijk weet Kubrick méér in de film te leggen dan de veldslagen en massa-scènes al léén. Juist daardoor is „Spartacus" een klassieker'van allure geworden, het bekijken alleszins waard. Met name ook de tal van bekende sterren, met Kirk Douglas als Spartacus en Jean Simmons als zijn geliefde Varina, hebben zeer zeker bijgedragen aan het kijkplezier. V. spreekt het gigantische slaven-leger toe. Scène uit Stanley Kubrick's „Spartacus". ous", 1977. Scenario en re- ard Benner; Produktie: Wll- Bhall en Hendrlck J. van der mera: James B. Kelly; Mon- arge Appleby; muziek: Paul met Craig Russell, Hollis Richard Wasley en Allan ïeater: Filmhuis Amersfoort dag 12 juni tot en met dl. 15 5 uur. izeer korte tijd in Craig Russell ind een fenomeen geworden, n door zijn filmdebuut „Outra- laar ook door zijn persoonlijk 5in o.a. Carré in Amsterdam, schijnlijk de enige artiest in de in travestie zoveel persoon lijkheden van het witte doek en uit de theaterwereld kan neerzetten zonder platen of banden van hen te gebruiken. Craig Russell imiteert niet alleen hun uiterlijk, maar zingt de sterren ook na' „Outrageous" is min of meer een bio grafie van Craig Russell. In de film gaat het echter niet alleen om zijn verhaal, maar ook om dat van zijn goede vrien din Liza (Hollis McLaren), die de psy chiatrische inrichting ontvlucht en een bestaan daarbuiten met behulp van Ro bin (Craig Russell) probeert te creëren Dit tegen de klippen op. want de geves tigde maatschappij betwijfelt of zij zich buiten die innchting kan handhaven. Robin Turner is de dameskapper met artistieke ambities. Hij droomt er van zijn eenvoudig bestaan t^verruilen voor de artiestenwereld met alle glamour. De film begint als Liza de inrichting heeft ontvlucht en bij Robin komt wonen De vrijheid en de (platonische) liefde die Robin het meisje biedt, zijn een beter medicijn dan de vele pillen die Liza al die voorgaande jaren moest innemen om haar psychose te pnderdrukken Haar moeder en de verplegers bieden geen oplossing. Haar gemoedstoe stand gaat vooruit en Robin's carrière als imitator/travesties ontwikkelt zich ook. Hij gaat naar New York. waar hij pas goed carrière kan maken Tot zijn repertoire rekent hij uitbeel dingen van vedetten als Liza Minelli, Judy Garland, Bette Davis. Mae West, Bette Midler, Barbara Streisand. Talul- lah Bankhead, Ella Fitzgerald, Joan Scène uit „Spartacus" van Stanley Kubrick. POLYGOON-JOUR NAAL „Heaven's Gate", 1980. Scenario en regie: „Michael Cimlno. Produktie: Joann Carelli. Kamera: Vilmos Zsig- mond. Muziek: David Mansfield, Met: Kris Krlstofferson, Isabelle Huppert, Christopher Walken, John Hurt, Sam Waterston, Jeff Bridges. (Amers foort, movie cyclus op dinsdag) (van de filmredaktie) De film „Heaven's Gate" leidde al een geruchtmakend leven, zonder dat Crawford. Tijdens een optreden hoeft hij zich alleen maar even om te draaien of achter de coulissen te verdwijnen, en Craig Russell verschijnt in een nieuwe creatie. „Outrageous" is niet alleen de bio grafie van Craig Russell en de succes story van een ster zoals die ook in veel Hollywoodfilms vertoond is. De film gaat veel dieper o.a omdat het verhaal van Liza er bij is getrokken. Loza komt in een crississituatie terecht als ze zwanger raakt en het kind verliest (door de vele pillen die ze altijd heeft moeten slikken). Regisseur Benner heeft van zijn gegevens een gevoelige film ge maakt met een scherpe kijk op mensen waar hij veel van moet houden „Outra geous" is niet alleen een menselijk dra ma, maar tegelijkertijd een humoristi sche kijk op het theaterleven en een analyse van een psychiatrische patiën te die het leven weer tegemoet wil tre den. Voor een filmdebuut van zowel Benner als Russell een niet geringe prestatie. Kortom, een mooie film over maatschappelijk geïsoleerde mensen die door de buitenwereld vaak voor „gek" worden aangezien en die zich moedig door de ellende proberen te iemand de film ooit had gezien Het ge beurt dan ook niet alle dag dat een film. die feitelijk alleen maar te plaatsen valt in het western-genre, zo ongelooflijk veel geld kost Was het budget oorspronkelijk ge schat op 11,5 miljoen dollar, regisseur Michael Cimino wist dat bedrag drie a vier keer te overschrijden Uiteindelijk heeft „Heaven's Gate" een slordige 100 miljoen gulden gekost. Als je dan bedenkt dat daar nauwelijks verdien sten tegenover staan, is de gigantische flop gauw omschreven Hoe is het mogelijk dat een als filmge nie bekend staande regisseur, met ..The Deer Hunter" wist Michael Cimino nogal wat Oscars binnen te slepen, zo drastisch keldert' Laten we vooralsnog vaststellen dat „Heaven's Gate", met name door de filmkritici in Amerika, nogal bruut is gekraakt En dat is wel het laatste van Michael Cimino verdient Ook na „Heaven's Gate blijft hij een filmgenie, maar zijn drang naar perfek tionisme zou wat moeten worden ge temd Want dat is wel uit „Heaven's Gate" te halen, Cimino's drang naar perfektio nisme, vooral tot uiting komend in de authenticiteit waarmee het verhaal vorm is gegeven op het witte doek. Daar staat echter tegenover dat de film toch als een kaarthuis instort, omdat het ver haal te weinig heeft te bieden ..Heaven's Gate" speelt zich af tus sen 1890 en 1900 In Wyoming heerst een veeoorlog tussen rijke veefokkers en keuterboeren, uit Oost-Europa af komstige immigranten In het strijdge woel bewegen zich drie opvallende fi guren, Kris Kristofferson als Averill, Christopher Walken als Champion en Isabelle Huppert als Ella, die in een soort haat-liefde-houding heen en weer wordt geslingerd tussen de twee man nen. Wat ze gemeen hebben is het feit dat ze aan de kant van de "immigranten staan Meer gegeven biedt ..Heaven's Gate" echter niet. zodat er niets anders overblijft dan een soort veredelde wes tern. waarin echter wel een aantal hele mooie scènes voorkomt Met name een feest van de immigranten, waarbij je ge neigd bent terug te denken aan de brui loftscène in „The Deer HunterOok de scenes van de allesbeslissende strijd zitten uilmunfend in elkaar Maar ge plaatst tegen de achtergrond van het magere gegeven blijft er te weinig over en vraag je je inderdaad af hoe het mo gelijk is op deze wijze honderd miljoen gulden uit te geven Dat blijft onvoorstelbaar, maar het. gaat te ver om de film zo naar beneden te halen als de filmkritici in Amerika heb ben gedaan, daarvoor biedt „Heaven's Gate" bewonderenswaardige momen ten. waarbij ook sprake is van uitmun tende akteerprestaties. In de Amersfoortse bioscopen toont het Polygoon Journaal deze week een onderwerp over een motorcrossbaan in Amsterdam-Noord, waar de jeugd van af 6 jaar zich sportief kan uitleven op kleine of grote motoren Uit Hongarije een impressie van een groots concert, waar 16 Hongaarse popgroepen optraden en dat ca. 60.000 jongelui trok. Het Polygoon Journaal besuit met een kleurenreportage over de bewer king van kokos in Sri Lanka Dit project - van de vezels van de kokos worden kokosmatten gemaakt - iaat zien, dat gerichte Nederlandse ontwikkelings hulp nieuwe perspectieven kan bieden voor de armste groepen in Sri Lanka. Isabelle Huppert en Kris Kristofferson in de film „Helen's GateScège uit de film Heaven s Gate Schneider als Emma Eckhart in „La Banquière". „La Banquière", 1981. Frankrijk. Re gie. Francis Girod Produktie Ariel Zei- toun; scénario Georges Conchon; mu ziek Ennio Morricone Met Romy Schneider. Marie-France Pisier, Clau de Brasseur. Jean-Claude Brialy, Jean Carmet, Jean-Louis Tnntignant ea. Lengte: 135 minuten. Keuring: 16 jaar. Theater Grand 5 te Amersfoort (door Bert Vos) Naar aanleiding van het vroegtij dig overlijden van de Duits-Franse actrice Romy Schneider, kan men deze week in Grand 5 kijken naar één van haar recente fllm.s de uit 1981 daterende „La Banquière", waarin regisseur Francis Girod een sfeervol portret ulttekend van een onconfen- tionele bankierster temidden van het tumult tussen de eerste en tweede wereldoorlog in Frankrijk. Natuurlijk, er zijn bétere films denk baar om Romy Schneider als groots ac trice te herdenken, maar in „La Ban quière" komt Romy Schneider desniet temin naar voren als een sterke, door tastende vrouw, die weet wat zij wil en daarvoor veel riskeert. Er zijn overeen komsten met de werkelijke Romy Schneider, hoewel haar doortastend heid, haar sterke wil haar grenzen had Grandtheater, Snouckaertlaan 4, tel. 033-14632: My name is nobody. 12 jaar. Do vrij ma. di wo. 1 30-6.45-9 15 uur Zat. 1 30-6 45-9 30 uur Zondag 1 45-4.15-6 45 en 9 30 uur Le professionel. 12 jaar Do vr ma di wo 1 30. 6.45. 9.15 Zat. 1 30. 6.45. 9.30 Zondag 1 45. 4 15. 6 45 en 9.30. Ben Hur, alle leeftijden Do vr. ma di wo 7 30. Zat en zondag 1 30 en 7.30 Les uns en les autres. alle leeftijden. Do. vr. ma. wo 8 00 Za zo. 1 30-8.00 uur Dinsdag geen voorstelling. La Banquière. 16 jaar Do. vr ma di wo 1 30-8.00 Za. zo. 1 30. 6.30 en 9 15. Cinema, Stadsring 30, tel. 033-18900: Heavens gate Di. 8.00 The big red one. 12 jaar. Do. vr ma., di wo 1.30-6.45-9.15. Za. 1 30. 6 45. 9 30 Zo 1 30. 4 00. 6.45, 930 Conan, koning der barbaren. 16 jaar. Dagelijks 1 30. 6 45 en 9.15. Zondag tevens om 4.00 Euro, Stadsring 32, tel. 033-33655: Spartacus. 12 jaar Do vr ma di wo za 7.30 zondag 1 30. 7.30 Duo. Westsingel: Er zijn nog drie smachtenden voor u. 18 jaar Dagelijks 2.15 en 8.15 uur Late night show. Duo, zaterdag: Beauty body, don't go in the house, 18 en 16 jaar. resp. om 10.45 en 10.30 uur. Kindervoorstellingen Euro, tel. 33655: Nieuwe avonturen van Pietje Bell alle leeftijden Nederlands gesproken. Woensdag en zat 1.45 uur Kassatijden, reserveren, filminformatie, 65plussers. woensdag voor het laatst zoals gebruikelijk KORT FILMNIEUWS Naast Spartacus van Stanley Kubrick is deze week in de Amersfoortse film theaters ook een andere reprise te zien, die de moeite waard is „Ben Hur," het meesterwerk van regisseurs William Wyler, gemaakt in 1959 Met in de hoofdrollen Charlton Heston, Jack Hawkins, Stephen Boyd. Haya Hara- reet, eva. Deze film die maar liefst 212 minuten duurt en tot de grote klassieken in dit spektakulaire genre behoort, is gebaseerd op de gelijknamige roman van Lewis Wallace De film geeft een sfeervol en tumultueus beeld van Pale stina tijdens het leven van Jezus. Be faamd is de bekende ..wagenrenners- scène' (Grand 3.) Geprolongeerd werden de films „My name is nobody" met Terence Hill en Henry Fonda in Grand 1. „Le profes sionel" met Jean-Paul Belmondo in Grand 2. „Les uns et les autres" Clau de Lelouch's grandioze meesterwerk in Grand 4 en Conan, koning der barba ren in Cinema 2. In de Dinsdag-Movie-Cyclus kan men kijken naar de veelbesproken, niet door iedereen met lof ontvangen, maar desondanks groots opgezette Hea vens Gate van regisseur Michael Cimi no. waarover elders in deze rubriek meer Let u er even op. dat er slechts één voorstelling is? (20 00 uur Kubrick's „Spartacus". Eén van de beste ook In z'n genre, In de jaren daaropvolgend meerdere malen ver geefs geïmiteerd door met name Ita liaanse regisseurs via films als „Her cules", „Hercules against Rome" enzovoorts, enzovoorts; In de zesti ger jaren werden ze geproduceerd aan de lopende band van de Italiaan se filmindustrie, die op dat moment een grote bloei doormaakte. Maar tot nu toe is niemand er echter In ge slaagd een film van Kubrick te even aren, In welk genre dan ook. „Sparta cus" is daar (opnieuw) een goed voorbeeld van. „Spartacus" is een groots gebracht spektakel rond een uit Tharcie afkom stige Romeinse slaaf, die tevens tot één der beste zwaardvechters van het rijk behoort. Door een incident tijdens een partijtje zwaardvechten. waarbij een vriend van Spartacus wordt gedood door toedoen van de Romeinse gene raal Marcus Lucinius Crassus. komt Spartacus in opstand en bevrijdt zich van zijn slavenjuk Hij roept de andere zwaardvechters op hetzelfde te doen „La Banquière" is een boeiende film met een uiterst moeiende en veelzijdige actrice in de hoofdrol. Re gisseur Girod is er In geslaagd om de „dolle" jaren tussen de twee wereld oorlogen in Europa sfeervol uit te te kenen met een vrouw als middel punt. „La Banquière" is niet dlrekt wat men noemt een „politieke" film. Girod heeft dat accent niet te ver doorgetrokken, zodat „La Banquiè re" voor een breed publiek toegan kelijk blijft. Er is veel zorg besteed aan de aankleding, de kostuums en het decor waartegen zich dit thriller achtige drama afspeelt. Als herinne ring aan Romy Schneider is „La Ban quière" beslist de moeite van het be kijken waard! V. id - leus", 1960, USA. regie: Stan- ig <ick Mel Kirk Douglas. Lauren- ier, Jean Simons. Tony Curtis, Laughton. Peter Ustinov, Nina ferbert Lorn. John Ireland 196 minuten Keuring 12 jaar, Theater Euro Ci- r Romy Schneider begon haar carrière in de befaamde „Sissi"-films, maar wist daarna al zeer snel door te dringen in de internationale filmwereld, waar ze voor al bekend werd door haar sterke karak terrollen Ze filmde met regisseurs als Visconti, Welles, Losey. Tavernier. Costa-Gravas. Dino Risi, Clive Donner. Chabrol en Francis Girod. De laatste jaren van Romy Schneider waren gete kend door persoonlijk leed Vorig jaar verloor ze haar zoon David door een ongeluk. Schneider heeft ondervonden wat het is om als een ster door het leven te gaan. Zelden vond ze rust. achter volgd als ze werd door de aanhoudden- de jacht van de „paparazzisensatie- journalisten en fotografen, die niets on benut lieten om haar voor de lens te kriiqen In „La Banquère" speelt Romy Schneider de rol van Emma Eckhert, directrice van een aanvankelijk kleine bank. die zich speciaal richt op de kleine spaarders en groot succes boekt door de hoge rente die zij hen in het vooruit zicht stelt. Het enorme succes van Em ma is de machthebbers en de financiële prominenten in het Parijs tussen de twee wereldoorlogen een doorn in het oog Intriges, kuiperijen, corruptie Het zijn code-woorden geworden in Emma Eckhart's wereld en de druk op haar en haar bank wordt steeds sterker, vooral als de linkse regering van Léon Blum in Frankrijk aan de macht komt. Ondanks de trouw van haar vrienden, blijkt uitein delijk. dat zij de strijd zal verliezen Want Emma Eckhart is in de ogen van de heersende macht een vrouw, die vernietigd moet worden. m van de meest befaamde spek- er ms ooit gemaakt, is Stanley Dankzij corruptie, kuiperijen en intriges wordt Emma Eckhart gearresteerd Scène uit: „La Banquière

Leusder Krant | 1982 | | pagina 15