Groep bewoners huurhuizen in Groenhouten gaat kwestie voorleggen aan kantonrechter Expositie oostrand Groenhouten Jaarlijkse huurverhoging staat weer voor de deur Huur harmoni satie ielijke huizen doen al acht jaar lang verschillende huren 'D In meeste gevallen 4% of 6% Gemeente zoekt naar oplossing m Vergadering Planadviesgroep Een kattebelletje of een fijn gedrukt kaartje? DE LEUSDER KRANT DONDERDAG 10 JUNI 1982 plaatselijk nieuws /AN EEN ONZER VERSLAG EVERS) LEUSDEN - Met enige j panning wacht in de Leus- ense wijk Groenhouten een roep bewoners van huurwo- Ingen op een uitspraak van 1 e huurgeschillencommis- 1 Ie. Als die er Is, kan vervol- ens met belangstelling wor- 1 en uitgekeken naar het oor- t eel van de kantonrechter. Zant 52 Leusdense gezinnen lillen nu wel eens het ant- oord van de onafhankelijke ïchter hebben op de vraag. f ze nu al jarenlang te veel uur betalen voor hun huis. Met de uitspraak van de kanton- ichter kan duidelijkheid gescha- jn worden in een nu al jarenlang I epend conflict. Hel ontstond in I974, toen in de wijk Groenhouten sn complex van 128 huurwonin- sn werd opgeleverd De gemeen- Leusden, die indertijd als ver- uurder optrad, vroeg voor gelijke iiizen verschillende huurprijzen, iemeentevoorlichter Hans Her- lans zegt, dat de gemeente dat uit Xjciale overwegingen deed; ,,in die d bestond de huursubsidierege- ^kj nog niet. Om het voor mensen iel een klein inkomen toch moge- li te maken een huis te bewonen, jn de huurprijzen van een aantal oningen lager vastgesteld. De be- oners van een aantal andere hui- 3n moesten daarom wat meer be- Die differentiatie in de huurprij- jn werd door het ministerie van ilkshuisvesting formeel bekrach- id en vastgesteld. Aanvankelijk ig het om een verschil in huur- ijs - voor dezelfde woningen - et ongeveer honderd gulden per aand tussen de duurste en de aedkoopste. Na zes huurverho- itgen is dat verschil inmiddels op- Blopen tot maximaal ongeveer 140,-. Ruim vijftig huurders in roenhouten - over het algemeen Bwoners van de duurdere huizen vinden dat geen redelijke zaak. j zijn van mening, dat het college dertijd iets heeft proberen te re alen, waarvoor later door de ho- are overheid een ander en beter Blrument werd gehanteerd, de in dividuele huursubsidie. De huur ders wijzen er op, dat het nu lang niet altijd meer zo is, dat de wonin gen met de lagere huren ook be woond worden door mensen met lagere inkomens. BEGRIP De heren K, Bijkerk en J. E. Veld huizen, de voortrekkers van de groep ontevreden huurders, vertel lendat er de afgelopen jaren al een heleboel is afgepraat en afgecor- respondeerd. Met de gemeente, de woningstichting, de provincie, en het ministerie. Altijd vond men be grip voor de klachten, vaak erken den woordvoerders van verschil lende instanties het gelijk van de huurders. Maar nooit werd er wat aan gedaan. Vorig jaar besloten de huurders langs twee wegen aktie te gaan voeren. In de eerste plaats weigerden zij de jaarlijkse huurver hoging te betalen en tekenden tegen die huurverhoging bezwaar aan. Ten tweede besloten zij één huurder financieel te ondersteunen bij zijn poging om de kwestie voor te leggen aan de kantonrechter. Eerst wacht men nu op de uit spraak van de huurcommissie. Vervolgens wordt via een gerechts deurwaarder de individuele zaak bij de kantonrechter aanhangig ge maakt. En, wanneer de uitspraak van de commissie voor de huur ders negatief is, zal men tegen die uitspraak in beroep gaan. Een be roepszaak tegen de huurgeschil- lencommissie komt eveneens te recht bij de kantonrechter Doel van al die akties: bereiken dat alle be woners een gemiddelde huurprijs gaan betalen met een redelijk te achten differentiatie naar boven en beneden Mochten de huurders door het kantongerecht in het gelijk gesteld worden, dan zullen ze ver volgens ook trachten om niet-ver- schuldigd betaalde huurpenningen terug te vorderen. NIET AANGESPROKEN Volgens Woningstichting-voor zitter J. van der Weyden richt het huurderscollectief zich met het wei geren van de huurverhogingen te betalen aan de WSL tot het ver- Een deel van de w/jk Groenhouten vanuit de lucht gezien. Het huurconllict speelt zich af om de woningen, die rechts in beeld zijn. keerde adres. „Wij voelen ons als WSL niet aangesproken", zegt de voorzitter, en hij legt uit: „Toen wij in 1975 het huurwoningbestand van de gemeente overnamen, was de ze kwestie al aan de orde. De over heid verlangt voor zo'n complex huurwoningen een bepaald bedrag aan huuropbrengst, maar hoe dat per woning verdeeld wordt, wordt overgelaten aan de verhuurder Dat was in 1974 dus de gemeente, die toen - met de beste bedoelin gen - die differentiatie heeft aange bracht. In de loop der jaren is door de huurverhogingen het gat groter geworden en zijn er ook ontwikke lingen in de inkomens van die men sen geweest. Daardoor is de zaak wat scheef gegroeid. Maar de mi nister heeft er indertijd zijn toe stemming aan gegeven, en de wo ningstichting kan dat niet zo maar terugdraaien. Op zich hebben we best begrip voor die mensen, die zeggen: dit pikken we niet langer Maar de wo ningstichting kan niet hun huurprij zen gaan verlagen, want daar is geen dekking voor." Het verlagen van de hoogste hu ren en tegelijktijdig verhogen van de laagste, lijkt geen oplossing te kunnen zijn. De huurders in de goedkopere woningen hebben na melijk ook hun verworven rechten en zoiiden ongetwijfeld protesteren tegen een huurverhoging die het normale percentage te boven gaat. NIET UNIEK Van der Weyden: „De bewoners zouden zich moeten richten tot de Rijksoverheid, maar daar is het standpunt, dat een en ander in de loop der jaren glad gestreken gaat worden door de huurharmonisatie. De situatie in Groenhouten is niet uniek. In den lande komen soortge lijke zaken meer voor, maar de Rijksoverheid heeft zich altijd op hetzelfde standpunt gesteld. Ik ver wacht niet anders, dan dat ook de kantonrechter daar naar zal verwij zen Gezien de situatie en in afwach ting van de uitspraak van de ge schillencommissie heeft de wo ningstichting nog geen werk ge maakt van maningsprocedure tot inning van de niet-betaalde huur verhoging. Van der Weyden: „Ik heb van onze gemachtigde verno men, dat de huurders volledig in het ongelijk gesteld worden door de commissie. Wanneer die uitspraak er zwart-op-wit is, zullen we over gaan tot het innen van de achter stallige huur." Veldhuizen: „We hebben door het niet-betalen van de huurverho ging alleen de aandacht willen ves tigen op deze situatie. Op zich had den wij geen bezwaar tegen de ver hoging Maar langs deze weg kan de zaak worden voorgelegd aan de kantonrechter." Wellicht dat toch ook nog langs een andere weg de huur ders genoegdoening gegeven kan worden. Gemeentevoorllch- ter Hans Hermans: „Meneer Bij kerk is onlangs op het spreekuur van wethouder Van Woudenberg geweest. Hij heeft toen nog maals gevraagd of de gemeente echt niet Iets aan deze situatie kan doen. De wethouder heeft toen toegezegd, dat hij een on derzoek zou laten instellen naar de mogelijkheden. Dat onder zoek wordt momenteel op ver schillende gemeentelijke afde lingen verricht. Een oplossing is er dus nog niet. Het is ook niet zeker, dat er een oplossing komt. Maar we zijn wel alle mogelijkhe den aan het onderzoeken.'' D LEUSDEN - Op donderdag 17 ni a.s. is er in de gemeentelijke [positieruimte, Zwarteweg 16 gelegenheid om kennis te ne en van het ontwerpbestem- Ingsplan Oostrand Groenhou- een gebied ten westen van Hamersveldseweg tussen Jorderlnslag en Burg. van der istlaan. Op de expositie zullen nbtenaren aanwezig zijn voor it geven van toelichting en het antwoorden van vragen. Ook n er Inspraakbrieven verkrljg- ar, die voor 1 juli weer Ingele- trd dienen te worden. In het geldende bestemmings an Groenhouten heeft het groot pa e deel van de oostelijke rand 9 igs de Hamersveldseweg de be- p amming openbaar groen. Die be- Bmming was daaraan gegeven grond van het Structuurplan 969, waarin het gebied de aanzet IEli «mde voor het stadspark nabij it toenmalig geplande hoofdcen- inv In het bestemmingsplan Leusden-centrum 2e fase kreeg het hoofdcentrum zijn huidige, min der omvangrijke plaats. Deze ver andering maakte ook een wijziging van het bestemmingsplan Groen houten noodzakelijk. Bovendien was in dit plan de meelhandel Van den Berg opgenomen. De verplaat sing van dit bedrijf maakte even eens een wijziging van het be staande noodzakelijk. De hoofdlij nen van het ontwerp-bestem- mingsplan Oostrand-Groenhouten zijn als volgt te omschrijven; - het profiel van de Hamersveld seweg blijft gehandhaafd - verkeer wordt zoveel mogelijk afgeleid naar de Burg. van der Postlaan, de voormalige Cen- trumweg; - er komt een groene bufferzone tussen het plangebied en het overige deel van Groenhouten - de mogeijkheid wordt geopend voor het vestigen van nieuwe voorzieningen, hoofdzakelijk te genover de Brouwerij - er zijn een aantal langzaam ver keersverbindingen gepland tus sen de Hamersveldseweg en Groenhouten Nieuwe voorzieningen langs de Hamersveldseweg zullen niet con currerend mogen werken ten op zichte van de bestaande voorzie ningen in Hamershof en zullen als regel ook niet publiekstrekkend mogen zijn. In verband met de ge wenste beperkte verkeersfunctie van de Hamersveldseweg verdie nen voorzieningen de voorkeur die slechts incidenteel en per perso nenauto of kleine bestelauto be voorraad behoeven te worden In het ontwerpplan is het terrein van de voormalige meelhandel nog niet nader uitgewerkt. Wel is aan gegeven dat dit terrein bestemd is voor woningbouw en centrumvoor zieningen, waaronder ambachten, horeca, commerciële en maat schappelijke dienstverlening wordt verstaan LEUSDEN - De meeste huur ders in ons land krijgen per 1 juli a.s. weer te maken met de jaar lijkse huurverhoging. Volgens de wettelijke regels moet dan minstens een maand van te vo ren al een brief of formulier van de verhuurder in de bus zijn ge vallen, waarin deze aangeeft met hoeveel procent hij de huur wil verhogen. Dit jaar zal de huur verhoging in veel gevallen 4 of 6% bedragen. Dat zijn namelijk de wettelijke percentages, waar mee het parlement akkoord is gegaan. De 4% geldt voor bijna alle nieuwe woningen en de 6% voor oudere woningen. De grens tussen oud en nieuw ligt hierbij op tien jaar. In beide gevallen worden deze percentages echter alleen aangehouden, als er een goede verhouding bestaat tus sen de huurprijs en de grootte en de kwaliteit van de woning. ANDERE HUURVERHOGING De huurverhoging kan echter ook meer of minder zijn. Dit hangt af van de grootte en kwaliteit van de woning en de prijs die daarvoor wordt betaald. Die kwaliteit wordt uitgedrukt in punten en berekend volgens een zogenaamd punten systeem. Punten worden gegeven voor de oppervlakte van de vertrek ken en voor de in de woning aan wezige voorzieningen, zoals cen trale verwarming, douche, isolatie, enz Ook andere zaken in en om de woning tellen mee. Een groot com fortabel huis krijgt op deze wijze dus meer punten dan een kleine eenvoudige woning en dus ook een hogere huurprijs. Aan de hand van het aantal pun ten van uw woning en de huidige huurprijs kunt u in een huuraanpas- singenschema nagaan welke huur verhoging in uw geval redelijk is Dit huuraanpassingenschema vindt u in de folder huuraanpassingen 1982, die in veel gevallen met de huuraanzegging wordt meegezon den of anders bij de gemeente of de huurcommissie verkrijgbaar is Komt de huurprijs ongeveer over een met de kwaliteit, dan is- afhan kelijk van de ouderdom en de sub sidiëring van de woning - een huur verhoging van 4 tot 6% redelijk. Is de huurprijs volgens het schema te laag, dan mag een huurverhoging plaatshebben van ten hoogste 10% Is de huur „aan de hoge kant" dan is het mogelijk dat deze slechts met 3% wordt verhoogd Is de huur te hoog. dan kan deze wor den bevroren (0%) of worden ver laagd. VERPLICHTE HUURVERHOGINGEN In bepaalde gevallen zijn huur verhogingen verplicht. Met finan ciële steun van het rijk nieuw ge bouwde of gerenoveerde wonin gen krijgen namelijk na het eerste jaar vijf verplichte huurverhogingen met het wettelijke percentage Na de vijf verplichte huurverhogingen kan het puntensysteem worden toegepast. Dit jaar krijgen dus nieu we woningen die in de periode van 1 juli 1976 tot 1 juli 1981 zijn gereed gekomen een verplichte huurver hoging van 4% Datzelfde geldt voor woningen, die na 1 juli 1979 ingrijpend zijn verbeterd; ook voor deze woningen dus een verplichte huurverhoging van 4%. Tegen ver plichte huurverhogingen kan geen bezwaar worden gemaakt. WEL BEZWAAR MOGELIJK De huurder kan bezwaar maken tegen de huurverhoging als naar zijn mening de verhuurder te veel punten berekent voor de woning. Ook mag hij bezwaar maken als een hoger percentage wordt voor gesteld dan volgens het huuraan passingenschema redelijk is. De huurder kan ook bezwaar maken tegen de huurverhoging, als de verhuurder gebreken aan de woning of ernstige onder houdsklachten niet heeft verhol pen Deze gebreken of klachten moeten natuurlijk wel bij de ver huurder bekend zijn De huurder kan hem dit 't beste schriftelijk door geven Bezwaren tegen de huur verhoging moeten schriftelijk op een speciaal formulier en binnen 6 weken na de voorgestelde datum van de huurverhoging bij de ver huurder worden ingediend. Na ont vangst van uw bezwaar zal de ver huurder doorgaans de huurcom missie inschakelen. MEER INFORMATIE Wie meer wil weten over de huurverhoging vanaf 1 juli a.s. kan de folder huuraanpassingen in 1982 raadplegen. Deze folder Is gratis verkrijgbaar bij de huur commissie, bij de gemeente, via postbus 51 Den Haag. Voor uit gebreide informatie en een toe lichting op het puntensysteem kunt u terecht in de brochure Huurprijzen van woonruimte. Deze is - vanaf begin juni - even eens gratis verkrijgbaar op bo vengenoemde adressen. LEUSDEN - Nederland heeft nog steeds erg veel huur woningen, waarvan de prijs te laag is, gezien de grootte en de kwaliteit van het huis. Al een aantal jaren achtereen wordt eraan gewerkt om deze te lage huren op te trekken. Dit optrek ken van te lage huren heet huurharmonisatie. We kennen twee vormen van huurharmonisatie: a. De huurharmonisatie in eens. Hierbij wordt een te lage huur ineens opgetrokken. De ze huurharmonisatie ineens kan alleen plaatsvinden wan neer de woning opnieuw wordt verhuurd Zittende huurders hebben hier niet mee te ma ken. Voor hen geldt. b. De geleidelijke huurharmo nisatie. Zittende huurders kun nen met behulp van een pun tensysteem vaststellen of hun huur te laag is Op deze manier gaan ze geleidelijk aan een re delijke huur betalen. Dit proces kan enkele jaren achtereen du- HUURHARMONISATIE IN EENS Al sinds juli 1979, toen de nieuwe huurwetgeving van kracht werd, is het mogelijk om huurharmonisatie ineens toe te passen. Als een huis met een te lage huur leegkomt, dan kan aan de nieuwe huurder in eens een hogere, maar redelij ke huur in rekening worden ge bracht. Zo'n nieuwe huurder betaalt dan meer huur dan zijn buren of overburen, die al ja renlang in een soortgelijk huis wonen. Bij zo'n huurharmonisatie in eens is de verhuurder verplicht de hogere huur aan de huur commissie te melden De com missie beoordeelt dan of deze huur terecht is De huurcom missie kan, als ze de nieuwe huur niet terecht vindt, een la gere huurprijs vaststellen met terugwerkende kracht tot de in gangsdatum van de huurover eenkomst GELEIDELIJKE HUURHAR MONISATIE Voor de huurverhoging 1982 betekent de geleidelijke huur harmonisatie voor zittende huurders, dat hun te lage huur prijs wordt verhoogd met ten hoogste tien procent Daarin zit dan een extra verhoging bo venop de vier of zes procent, die in het algemeen als redelij ke percentages gelden. Op deze manier ontstaat een geleidelijke huurharmonisatie, die een aantal jaren achtereen kan doorgaan. Als het redelijke huurpeil is bereikt, stopt deze huurharmonisatie REDELIJKE HUREN Wat is nu een redelijke huur"? Uitgangspunt voor de overheid is de grootte en de kwaliteit van de woning Deze is bepalend voor de hoogte van de huur, leder jaar stelt de overheid vast welke huur bij een bepaalde kwaliteit redelijk is. De overheid geeft in schema's en tabellen aan wat minimaal redelijk is en wat ten hoogste redelijk is in de Randstad en in overig Nederland Het Ministerie van Volks huisvesting en Ruimtelijke Or dening geeft een brochure uit, „Huurprijzen van woonruim te", waarin deze schema's zijn opgenomen Deze brochure is vanaf begin juni verkrijgbaar bij de gemeente, bij de huurcom missie of via Postbus 51 in Den Haag LEUSDEN - Op woensdag 16 juni vergadert de Planadvies groep in de raadszaal van het ge meentehuls aan de Hamersveld seweg. De vergadering zal om 20.00 uur beginnen. De agenda ziet er als volgt uit: 1. Opening 2. Veslag van de vergadering van 21 april 1982 3 Mededelingen 4 Voortgang 5 Rondvraag 6. Sluiting Sommigen schrijven vlug even een briefje om te melden, dat er gezinsuitbreiding heeft plaats gevonden Dat is natuurlijk óók een manier. Toch gaat er niets boven een fijn gedrukt kaartje, uitgezocht naar uw smaak. Uit de grote collectie 1982 hebt u enorm veel keuze En wat de tekst betreft: wij zorgen snel en accuraat, dat er op komt te staan wat u wenst. In hand- of machineletter. Vandaag besteld, morgen klaar. 1 als het om snelheid èn kwaliteit gaat. Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum. Op werkdagen van 9 00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur Telefoon: 033-941495.

Leusder Krant | 1982 | | pagina 5