„Ik heb geleerd te roeien met de riemen, die je hebt" „Cine Leusden" organiseert een grote vakantiefilm-wedstrijd „Papillon", spannende avonturenfilm met Steve McQueen .eusdenaar Jippe Hoekstra, gedeputeerde: I ixpositie iolering Ichutterhoef in Bavoort VOLGENDE WEEK DINSDAG IN DE KORF: Ik verzeker je: dat zijn boeiende bijeenkomsten'1 Van onderwijzer tot gedeputeerde FOTO-KOPIE NODIG? ,Hoe het )evalt? ?rima, leuk." AANDAG A.S. OPEN AVOND VOL TIPS Verdeling portefeuilles DONDERDAG 10 JUNI 1982 interview gemeenschappelijk beleid, waarbij Hoepelman de aangever van de grenzen is. In het collegeprogram ma is aan een aantal zaken voor rang gegeven, werkgelegenheid, volkshuisvesting en milieu. Dat be tekent niet dat die terreinen geheel buiten de bezuinigingen zullen kun nen blijven, maar wel dat je ook op overmoedig. Er zijn in het verleden door de PvdA dingen beloofd - zin nige, belangrijke dingen - die we niet waar hebben kunnen maken. Dat verwijt kan de PvdA gemaakt worden.Maar als je kijkt naar de bijdrages van de PvdA-ministers in het tweede kabinet-Van Agt. Dan kan er alleen maar sprake zijn van andere gebieden voortdurend in de gaten houdt of bezuinigingen niet ten koste gaan van bijvoorbeeld werkgelegenheid. Waarbij er overi gens niet aan te ontkomen valt, dat er steeds meer met steeds minder geld gedaan moet worden. Op mijn beleidsterreinen zeg ik dan we moeten primair de belangen veilig stellen van hen die niet in voldoen de mate voor eigen welzijn kunnen zorgen. En voorts is voor mij heel duidelijk, dat cultuur weinig kan in leveren Dat terrein is buitenge meen windgevoelig.' - Waar dan wel bezuinigen? Hoekstra ..Ik ben er van over tuigd, dat er nog wel ruimte is om geld te bezuinigen. Ik weet van het bestaan van allerlei overlegstructu ren, die mij niet geheel in het be lang van de betrokkenen lijken - Toch zal je weinig ruimte heb ben Hoekstra: ,,Ja, dat verhaal ken nen we nu wel de leuke tijden zijn voorbij. Maar moet je dan maar niet mee doen in slechtere tijden? Moet je je snor drukken op het moment dat zich problemen voordoen? Af gaan zitten wachten tot het tij keert? Nee dus Je moet als Sta tenfractie streven naar een plaats in het dagelijks bestuur van de pro vincie.'' - En het verwijt, dat PvdA-ers vooral goed zijn in het bedenken van leuke dingen voor de mensen in betere tijden; maar geen ant woord geven op de problemen in slechtere tijden? Hoekstra ..Dat verwijt is maar ten dele terecht De PvdA weet ze ker de touwtjes aan elkaar te kno pen Met name als het gaat om het herstel van de economie, levert de PvdA een goede bijdrage Maar een progressieve partij - de naam zegt het al - kijkt natuurlijk vooral vooruit. Een progressieve partij wil vaak ook de dingen snel realiseren. In je enthousiasme raak je soms neeiszaKen en organisatie, land bouw; ir. G. C. van Wijnbergen (CDA): milieubeheer; recreatie en natuur beheer, M. de Bruijne (VVD): economi sche zaken en werkgelegenheid; bestuurlijke organisatie; waterbe heer (kwantitatief); toezicht finan ciën o.a. van gemeenten, dr. B. Hofman (VVD): volksge zondheid en zorg; nutsbedrijven; landinrichting en ontgrondingen; ir. J. D. Hoepelman (PvdA PPR): provinciale financiën en planning; informatievoorziening en automatisering; wegen, verkeer en vervoer; J. Hoekstra (PvdA/PPR): maat schappelijk werk. cultuur, vorming en onderwijs, emancipatie, sport. Commissaris der Koningin: al gemene coördinatie; voorlichting en inspraak; juridische zaken; ram penbestrijding verende film, waarin Papilion en Dega meerdere malen uitbreken en net zo vaak weer worden gegre pen. Tenslotte belandt Papilion op het beruchte Duivelseiland, waar van ontsnapping onmogelijk wordt geacht Hier ontmoet hij opnieuw Dega, die echter de rest van zijn leven op Duivelseiland wenst te slij ten. Zo niet Papillon Steve McQueen en Dustin Hoff man weten in „Papillon" tot schitte rende acteurs-prestaties te komen, terwijl regisseur Schaffner er te vens in is geslaagd om een voor treffelijke sfeertekening op te bou wen rond de onmenselijke strafko lonies. Voor toegangsbewijzen voor „Papillon" kunnen de leden te recht (met hun filmcouponboek je) bij het activiteitencentrum De Korf en op het kantoor van de Leusder Krant. Leden betalen 2,50 per toegangsbewijs, niet- leden kunnen alleen een half uur vóór aanvang van de voorstel ling aan de zaal terecht. Zij beta len in totaal 7,50 per plaats. reëel beleid, bepaald niet van „leu- ke-dingen-voor-links - Hoe kijk je er zeil tegen aan? Hoekstra. „Oh, ik ben daar heel nuchter in Ik heb geleerd dat je moet roeien met de riemen, die je hebt. Vrij pragmatisch. Als het van daag niet lukt, lukt het misschien morgen, en anders overmorgen. De termijnen zijn nu wel wat ver traagd." - Dat tast je gedrevenheid, waar je een paar jaar terug in een interview over sprak, niet aan Hoekstra. „Mijn gedrevenheid is niet in het gedrang.Is niet vermin derd, misschien wat uitgerekt." - In datzelfde interview - ter gele genheid van het feit, dat je fractie voorzitter werd - vertelde je, dat je het alleen deed. omdat je het idee had het redelijk ontspannen te kun nen doen. Is dat gelukt? En geldt hetzelfde voor je baan als gedepu teerde? Hoekstra: „Ja, Ik heb het frac tievoorzitterschap bijna drie jaar met plezier gedaan. Nooit tegen zin gehad. Ik vond het heel leuk om die club te leiden: iedereen zoveel mogelijk tot z'n recht te laten komen en de fractie toch een eenheid te laten zijn. En ver der boeide mij zeer het politieke spel. Ja hoor, dat heb je binnen het college ook. Je bent dan wel een collegiaal bestuur, maar je streeft toch ook de dingen na, die jij wil. Ik heb nu twee college vergaderingen meegemaakt, en ik verzeker je: dat zijn boeiende bijeenkomsten." (Van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Sedert vorige week woensdag heeft de gemeente Leusden een lid van het college van Gedeputeerde Staten in zijn midden Jippe Hoekstra (41) gaat zich in het nieuwe college van GS bezighouden met maatschappelijk werk, cultuur, vorming, onderwijs, sport en emancipatie. Beleidster reinen, die aansluiten op zijn oplei ding en werkervaringen tot nog toe. Hoekstra, geboren in een socia listisch gezin in het Friese Grouw, deed eerst de mulo en vervolgens de Kweekschool Had liever de Kunstacademie gedaan, maar zijn vader zag meer brood in het vak van onderwijzer En dat werd hij, met als standplaatsen De Bilt en Waddinxveen. In de avonduren een MO-studie Beeldende Vor ming. Zijn volgende baan lag in het Noord-Hollandse Bergen, waar hij expressievakken aan een MMS ging doceren. Inmiddels was hij ook begonnen met zijn politieke ak- tiviteiten: in Bergen was hij voorzit ter van de PvdA-afdeling Na zijn aanstelling tot medewerker kunst zinnige vorming bij het ministerie j van CRM, verhuisde hij naar Leus- den. Daar werd hij gevraagd zich kandidaat te stellen voor het lid maatschap van Provinciale Staten. In de Staten zit hij nu sedert 1974. De laatste drie jaar was hij voor zitter van de PvdA/PPR-fractie Zijn baan als inspecteur van het ministerie heeft hij begin vorige week beëindigd. Thans is Hoekstra full-time politicus loor Marnix Kreyns LEUSDEN - Eéri week nu is Jippe Hoekstra lid van het ;ollege van Gedeputeerde Staten van de provincie Utrecht, /orige week woensdag werd de 41-jarige Leusdenaar samen et zijn partijgenoot Jo Hoepelman in het dagelijks bestuur an de provincie gekozen. Op zich is dat enigszins verras- nd: opnieuw twee socialisten in het zes gedeputeerden llende college. Want de gecombineerde PvdA/PPR-fractie erd bij de Statenverkiezingen van maart dit jaar gereduceerd t tweederde van de omvang in de vorige periode. De PvdA/ PR-fractie telt nu twaalf leden, tegen achttien in de vorige riode. Tegelijkertijd telt de CDA-fractie achttien leden (was 1) en de VVD-fractie zeventien (was twaalf). Nogal wat ver- huivingen dus binnen de Staten, maar in de politieke sa- enstelling van het college geen wijzigingen: opnieuw lever- n CDA. VVD en PvdA ieder twee gedeputeerden. - - Hoe kan dat? Hoekstra. „Wij hebben altijd een iptie voor twee zetels gehad, uit- pande van een afspiegelingscol- ege met een programma In feite leeft de VVD voor ons de weg ge pend om dat ook te bereiken, want le VVD-fractie was - ook na de ierkiezingen - van mening, dat er en college van dezelfde politieke lamenstelling moest komen als het •orige. Het CDA hield de mogelijk- leid open om het college tot acht ledepuleerden uit te breiden en )66 wilde er zeven van maken. »aarbi| er dan één zetel voor D'66 »j zou moeten zitten. Met die uitgangspunten zijn we in wee werkgroepen aan de gang ge- iaan. CDA, VVD. PvdA en D'66 ramen zitting in een werkgroep, die :ich met het programma bezig ging iouden.En diezelfde parti|en vorm- len. aangevuld met een verteqen- toordiger van de SGP namens de !eine partijen, een werkgroep, die ich met het vormen van het colle- e bezighield. In vrij korte tijd - er aren vijf zittingen voor nodig - zijn ■e er uit gekomen Daarbij heeft )66 zich buiten spel geplaatst len vond. dat men op te veel pun- >n ongelijk gekregen had en daar- oor was het programma niet meer cceptabel Ondertussen was ook et CDA er van overtuigd geraakt, kt zes gedeputeerden voldoende ïas. De politieke krachtverhoudingen ijn min of meer terug te vinden in le verdeling van de portefeuilles. Opvallendst is natuurlijk dat de mi lieu-portefeuille van de VVD is overgegaan naar het CDA. Daar entegen heeft de VVD het stuk „be stuurlijke organisatie" er bij gekre gen en dat is ook niet gering Vanuit de portefeuille van mijn voorganger Catrien Venzelaar is volksgezond heid en zorg overgeheveld naar de VVD Dat zou je een stukje verta ling van de politieke verhoudingen kunnen noemen. Maar ach, het is te sterk om te zeggen: we hebben de verkiezingen verloren, maar de onderhandelingen gewonnen. On tevreden zijn we echter niet." - Gezien de zaken die jij in de Sta tenfractie behartigde, was je de aangewezen persoon om Catrien Venzelaar op te volgen. Is dat ook zo vanzelfsprekend gegaan? Hoekstra „Nee, er waren meer mensen in de fractie, die voor op volging van Catrien Venzelaar in aanmerking zouden kunnen ko men Zo lag er bijvoorbeeld vanuit de fractie de optie om een vrouw Catrien te laten opvolgen. Boven dien was het natuurlijk niet zo van zelfsprekend, dat we precies de zelfde portefeuille zouden krijgen als Catrien had Daarom heeft de fractie allereerst twee kandidaat gedeputeerden aangewezen, waarbij je dan hoopt dat ze zaken in hun portefeuille krijgen, die een beetje bij ze aansluiten. Maar een must is dat natuurlijk niet. Ik bedoel: de functie van gedeputeerde is pri mair een bestuurlijke." - Drie jaar geleden aarzelde je lang voordat je voorzitter van de PvdAPPR-fractie werd Heb je over het overstapje naar het colle ge ook zo lang gedacht Hoekstra „Nog langer Het lijkt misschien een klein stapje, maar het is een veel grotere dan de vori ge keer Ik heb nu duidelijk voor een aantal jaren voor de politiek gekozen Kijk, ik had al eerder in de fractie laten blijken, dat ik mis schien niet meer als fractievoorzit- - Meer tijd voor andere zaken? Hoekstra: „Meer aandacht Schilderen, ja. En ik blijf natuurlijk lid van de campagnemakersclub van de PvdA. En op congressen zal ik nog steeds braaf vooraanzitten met een potlood om cartoons te te kenen - Wat mogen we van de gedepu teerde Hoekstra verwachten? Hoekstra „Je handelen wordt in belangrijke mate door twee dingen bepaald. Je bent in de Staten geko zen op grond van een bepaald poli tiek programma. Dat is je persoon lijk uitgangspunt. Daarnaast is er het gemeenschappelijk program ma. dat aan het college ten grond slag ligt Dat zijn respectievelijk de maximum en minimumgrens waar tussen je je beweegt En dan zijn er natuurlijk de ver schillende specifieke sectoren Ten aanzien van emancipatie, gaat het mij om drie dingen. Ten eerste is er de mogelijkheid om door je beleid de kansengelijkheid van vrouwen en mannen binnen het provinciaal apparaat te vergroten Daarnaast moet de vrouwene mancipatie in meer maatschappe lijke situaties ondersteund worden, bijvoorbeeld door subsidies. En ten derde: voor mij houdt emancipatie niet op bij emancipatie van vrou wen. Emancipatie moet zich ook uitstrekken tot andere groepen Culturele minderheden en anderen die zich moeilijk weerbaar kunnen maken." - Toch is het opvallend geen vrouw als opvolger van Catrien Venzelaar; geen enkele vrouw in het college; dus ook geen vrouwe lijke gedeputeerde die zich bezig houdt met emancipatie. Hoekstra „Wat de motieven van VVD en CDA zijn, weet ik niet. Bij ons was geen vrouw beschikbaar, althans niet voor 100%. Er waren wel vrouwen beschikbaar geweest, wanneer het een deeltijdbaan had kunnen zijn, maar dat kan wettelijk niet. Dat is juridisch ook tamelijk ingewikkeld, maar er wordt binnen de partij wel over nagedacht. Er zijn contacten over geweest met Van- Thijn, d'Ancona, Stoffelen Dat zal wel eens tot iets leiden. Maar CDA en VVD staan er op dit moment in ieder geval niet om te springen - Toen ik daarnet vroeg, wat er van gedeputeerde Hoekstra te ver wachten viel, bedoelde ik dat ook in verband met de financiële positie van de provincie. De gedeputeerde Hoekstra kan wel aardig plannen gaan zitten bedenken, maar dan krijgt hij van zijn collega Hoepel man wel te horen dat er geen geld voor is. Hoekstra: „Ik denk dat dat laat ste niet zo is. Het college voert een de redaktie) LEUSDEN - Er zijn al twee in- ndingen binnen voor de grote LEUSDEN - Voor bewoners Bavoort en de Schutters baan wordt op donderdag 17 I van 20.00 tot 21.30 uur in itaurant Bavoort aan de Tree- irweg een expositie gehouden verband met de aanleg van rio- ing. De betrokken bewoners, voor deze expositie een iriftelijke uitnodiging hebben zangen, zullen zich dan na- op de hoogte kunnen stellen in de wijze en het tijdstip waar- de rioleringswerkzaamheden illen worden uitgevoerd. De ileg zal plaatsvinden tussen augustus en begin decem- vakantiefilmwedstrijd van de Leusdense filmclub „Cine Leus den". Natuurlijk is dat nog niet voldoende om straks de jury aan het kijken te zetten, maar het be gin is er. Voorzitter Piet Rijswijk van Cine Leusden, zelf een en thousiast super-8-filmer, is van mening, dat het maken van een goede vakantiefilm niet zo moei lijk is als men denkt. En boven dien vóórdat men op vakantie gaat met de camera in aanslag, kan men aanstaande maandag avond in Groot-Krakhorst te recht, waar de meer doorgewin terde super-8-filmers u van dienst zullen zijn met het geven van nuttige filmtips, waarmee u uw vakantiefilms beter, aardiger en boeiender kunt maken. Voor zitter Rijswijk: „We draaien maandagavond verschillende vakantiefilms, gemaakt door le den. Als men mee wil doen aan de wedstrijd is het bezoeken van deze filmavond erg nuttig. Want aan de hand van de vertoonde films (goeie en minder goeie) proberen wij te vertellen, wat men moet doen om in de prijzen te kunnen vallen. Want laten we eerlijk zijn: er wordt soms - met alle goede bedoelingen - toch wel saai gefilmd, hoor." Dat betekent overigens niet, dat Cine Leusden de aspirant-deelne mers aan de wedstrijd gaat vertel len, hoe zij hun vakantiefilms moe ten gaan maken. Rijswijk „Nee hoor, het is en blijft een hobby. We moeten niets, vrijheid blijheid, voor al in de vakantieRijswijk doet trouwens zelf ook mee. „Niet om dat je als voorzitter een goed voor beeld zou moeten geven, maar ik merk de laatste tijd bij mijn eigen gezin een soort filmmoeheid. Vroe ger was filmdraaien bij ons een feest. Nu zeggen ze al gauw als pa een filmpje wil draaien: Hè nee, ik alweer in het water, jij in de tent en ma aan het eten? Nee hoor, wij gaan buiten spelen. Ik werd met de neus op de feiten gedrukt: ze willen wat leukere, spectaculairdere dingen. Of liever gezegd ze willen betere kwaliteit vakantiefilms dan ik tot nu toe maakte. Nou. daar is deze wed strijd weer een mooie aanleiding toe. Ja hoor, ik doe mee!" ledereen mag meedoen aan de wedstrijd. U kunt zich maandag avond a.s. opgeven tijdens de Open avond van Cine Leusden in boerderij Groot-Krakhorst (aan vang 20.15 uur), maar u kunt ook bellen of schrijven naar de secreta ris van de vereniging, Max Bremer, Kornoelje 14, telefoon 942805 of naar de voorzitter van Cine-Leus- den. Piet Rijswijk, Travertijn 24, tel 943341. Lekker filmen op vakantie en nog een prijs winnen ook? Die kans biedt Cine Leusden u. En waarom zou u eigenlijk niet mee doen? UTRECHT - Vorige week woensdag vergaderden provincia le staten van Utrecht voor het eerst na de verkiezingen van 24 maart in hun nieuwe samenstelling en ko zen zij uit hun midden de gedepu teerden. Het college van Gedepu teerde Staten telt met de commis saris der Koningin zeven leden. Zij kwamen in een vergadering aan sluitend aan die van de staten de volgende globale verdeling van portefeuilles overeen: drs. A. G. W. Schapenk (CDA): ruimtelijke ordening en volkshuis vesting (inbegrepen stadsvernieu wing en monumentenzorg), perso- (Van de filmredaktie) Papillon, USA. Regie Franklin J Schaffner; produktie: Franklin J Schaffner en Robert Dorfmann Naar het boek van Henri Charrière Muziek: Jerry Goldsmith Met Ste ve McQueen, Dustin Hoffman, Vic tor Jory, Don Gordon en Anthony Zerbe Genre: avonturenfilm, leng te. 140 minuten; theater Cinema club De Korf, activiteitencentrum De Korf, dinsdag 15 juni, aanvang 20 00 uur. Keuring 12 jaar „Papillon" van Henri Charrière was een bestseller, toen regis seur Franklin J. Schaffner het boek verfilmde met Steve McQueen en Dustin Hoffman in de hoofdrollen Ook de film werd een succes ei i behoort inmid dels tot de betere avonturen films van de laatste tien, vijftien jaar. Een reden voor de Cinema club De Korf om deze film op haar programma te zetten. „Papillon" is een ontsnappings film. Hoofdpersoon is „Papillon" een veroordeelde misdadiger, die een moord op een souteneur heeft gepleegd In zijn gezelschap be vindt zich Louis Dega. een interna tionaal befaamd vervalser, respec tievelijk gespeeld door Steve McQueen en Dustin Hofmann Tijdens hun transport naar één der befaamde en beruchte strafkolo nies van Frankrijk in Guyana, slui ten beide mannen een verbond: Papillon zal Dega. die veel geld bij zich heeft, beschermen, terwijl De ga voor die dienst geld beschikbaar zal stellen om te kunnen ontsnap pen. Dit is het begin van een ener- ter beschikbaar zou zijn. Een baan plus dat fractievoorzitterschap, dat kostte me negentig uur per week en dat werd me te gek. Van de andere kant. toen Catrien vorig voorjaar te kennen gaf. dat het voor haar de laatste periode was geweest,en ik al snel een van de zwaardere kan didaten voor opvolging bleek te zijn, ben ik redelijk vaak van baan veranderd, maar die functies lagen altijd min of meer in eikaars ver lengde. Nu ben ik dan volledig overgestapt op het politieke spoor, dat er sedert 1965 naast liep - En bevalt het? Hoekstra: „Dat wil je na één week weten? Nou, prima hoor; ik vind het heel leuk - Minder dan negentig uur per week? Hoekstra: „Dat is wel de bedoe ling, ja. Maar de hoeveelheid tijd. die de verschillende gedeputeer den nodig hebben, dat loopt sterk uiteen. Hoewel de taken redelijk verdeeld zijn. Maar ieder pakt dat toch op zijn eigen manier aan en de een zal meer aan zijn ambtenaren overlaten dan de ander Ik denk dat ik redelijk kan delegeren, dus dat het me wat minder tijd zal kosten Maar als je me over een paar jaar komt interviewen, zit ik je mis schien te vertellen, dat dat volstrekt anders is gelopen, dan ik nu denk Maar afgezien van de hoeveelheid tijd: ik vind het in ieder geval een geweldig positief punt. dat ik me nu op één werkterrein kan concentre ren, en niet meer de aandacht hoef te verdelen over twee verschillende banen." Jippe Hoekstra ..Niet ontevreden over onderhandelingsresultaat

Leusder Krant | 1982 | | pagina 7