❖-2. Gemeente niet langer vertegenwoordigd in bestuur Woningstichting Leusden Directeur Hilhorst sloeg eerste paal bejaardenwoningen plan Wagenberg Bestrijding iepeziekte Gewetensbezwaarden krijgen geen voorkeursbehandeling Mandemaker stapt er uit Asfaltering kruispunt Zwarteweg - Randweg SB Vandaag in de Leusder Krant i Onafhankelijk nieuwsblad voorde gemeente Leusden FOTO-KOPIE NODIG? Leusder Krant j Geen krant ontvangen? Vergadering Coördinatieteam Verantwoordelijk redakteur BERT VOS Redaktie en administratie Rozendaallaan 9 Postbus 11 3830 AA Leusden-Centrum Telefoon (033) 941495. bg g. (03420) 16141 Telex B D U 40261 Giro 871441 Abonnement 14.05 per kwartaal. Uitgave B.D.U. BV DONDERDAG 17 JUNI 1982 14e JAARGANG NO. 15 (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Naar eerst nu blijkt, maakt het gemeentebe stuur sedert 24 maart van dit jaar geen deel meer uit van het be stuur van de Woningstichting Leusden (WSL). Met ingang van die datum stapte wethouder Jan Mandemaker, sedert september 1978 lid van het WSL-bestuur, uit dat bestuur. Volgens gemeente- voorlichter Hans Hermans be staat er voor het gemeentebe stuur „geen behoefte" meer om deel uit te maken van het WSL- bestuur. In de vorige week gehouden vergadering van de raadscom missie „Financiële en Economi sche Zaken", kwam Mandema ker, tot verrassing van de com missieleden, met de medede ling, dat hij geen deel meer uit maakt van het WSL-bestuur. De raadsleden waren daar niet van op de hoogte, terwijl zij evenmin wisten dat aan het uittreden van Mandemaker een collegebesluit ten grondslag lag. De Woningstichting Leusden werd in 1973 in het leven geroe pen. Vanaf het begin van het be staan van de woningstichting heeft een lid van van het college van B. en W. deel uitgemaakt van het WSL-bestuur. Op zich was dat in strijd met het zogeheten „Besluit Toegelaten Instellin gen", waarin de voorwaarden, waaraan woningstichtingen en woningbouwverenigingen moe ten voldoen, zijn vastgelegd. Volgens dat besluit moet een woningstichting of woning bouwvereniging (de eerste aan gewezene om woningwetwonin gen te realiseren) onafhankelijk van de lokale overheid kunnen opereren. Daarom moeten geen leden van het gemeentebestuur deel uitmaken van het bestuur van een woningstichting of -ver eniging. OVERDRACHT In Leusden deed zich echter een bijzonder situatie voor. Omdat er in deze gemeente tot 1973 geen woningstichting bestond, was de bouw van woningwetwonin gen tot dan toe gerealiseerd door de gemeente. In eerste in stantie stond het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening hier afwijzend tegen over. Maar gezien de bijzonder Leusdense situatie, kon men de voorgestelde bestuurssamen stelling later toch billijken. De vertegenwoordiger van het ge meentebestuur zou dan echter niet als mandataris van de ge meente in het bestuur van de stichting zitting moeten nemen, maar dat slechts op persoonlijke titel moeten doen. Zo geschiedde dat ook. Achtereenvolgens waren de wet houders Bijleveld, Wagenaar, Van Woudenberg en Mandema ker lid van het bestuur van de woningstichting, alle op per soonlijke titel. Bij het wisselen van de wacht werd telkens aan het WSL-bestuur gevraagd de wethouder op persoonlijke titel in het bestuur te benoemen. De afgelopen jaren heeft het be stuur van de woningstichting er geen geheim van gemaakt, dat het deze situatie liever beëindigd zou zien. In het overleg met de gemeente maakte het WSL-be stuur meer dan eens kenbaar moeite te hebben met de ge noemde constructie. Toen Man demaker per 1 april jongstleden statutair aftredend was, leek dat het aangewezen moment om aan de situatie wat te wijzigen. In fe bruari van dit jaar besloot het college om dat inderdaad te doen. Men gaf het WSL-bestuur te kennen niet langer de behoef te te hebben om van het bestuur deel uit te maken. Volgens het college heeft men voldoende goede contacten met het WSL- bestuur, waarmee ook in het ka der van de realisering van de deelplanen Claeverenblad en Wildenburg momenteel regel matig overleg wordt gevoerd. Het aftreden van Mandemaker als WSL-bestuurslid werd per 24 maart jongstleden geëffec tueerd. Naar aanleiding van Mande- makers mededeling daarover in de commissie Financiële en Eco nomische Zaken, vroeg het PvdA-raadslld Corri Verduin, of - Wethouder Mandemaker is niet langer lid van het WSL-bestuur de gemeenteraad daarvan niet in kennis gesteld had moeten wor den. Gemeentevoorlichter Her mans: „Aangezien de wethou ders altijd op persoonlijke titel in het WSL-bestuur gezeten heb ben, was er in ieder geval geen raadsbesluit nodig. Maar het was wellicht juister geweest om de raadsleden hier van in kennis te stellen." Gekrakeel rond manege pag. 3 Sportnieuws.pag. 3 Braderie op Biezenkamp pag. 5 Medische diensten pag. 5 Sociale informatie pag. 5 Loep op Leusden pag. 9 Kantlijnpag. 9 Film in Amersfoortpag. 11 Vrij. en zat.: 033-944223 Zondag: 033-944541 LEUSDEN - Op maandag 21 en dinsdag 22 juni wordt het kruis punt Zwartweg-Randweg voor zien van een laatste asfaltlaag. De weg zal tijdens de werkzaam heden open bli|ven voor het ver keer maar men dient wel rekening te houden met enig oponthoud. Rozendaallaan 9 Leusden-C. Wanneer u voor dinsdaa- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033- 940691. Wanneer hij - om wat voor reden dan ook niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr. 03420-16141. LEUSDEN - Het Coördinatie team van het CML houdt op maandag 21 juni een vergade ring in het boerderijtje aan de Ha- mersveldseweg 5. De aanvang is om 20.00 uur en de agenda luidt als volgt: 1 Opening 2, Vaststelling verslag CT-verga- dering 17 mei 3. Ingekomen stukken/medede lingen. 4 Mededelingen commissies. 5 Mededelingen werkgroepen 6 Ontwerp statuten CML. 7. Wat verder ter tafel komt. 8 Rondvraag. 9. Sluiting. Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden duu Verschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leusden. Familieberichten en losse advertenties 37 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke korting. Leuaderheltjes 1,20 per regel (40 cent per mm). Losse nummers: 75 cent per stuk. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR Ons kantoor, Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum is dage lijks van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur gsopsnd. Zaterdags gesloten. ACHTERVELD - Maandagmid dag werd op het terrein gelegen achter huize St. Joseph de eer ste paal geslagen voor de 22 be jaarden woningen die daar zul len worden gebouwd. Bij deze officiële gelegenheid waren veel bewoners van het huis en van Sinecura alsmede een groot aan tal genodigden aanwezig. De heer Vermeulen van het Stich tingsbestuur verwelkomde alle aanwezigen. Hij vertelde onder meer dat de plaats waar de wo ningen zullen worden gebouwd de naam Wagenberg heeft ge kregen. „We hebben dit zo ge noemd naar de Pastoor Nicolaas Wagenberg die in 1895 het Huize St. Joseph Gesticht stichtte. Het was eerst de bedoeling om op deze plaats een park aan te leg gen Doch gezien de toename voor de aanvragen voor bejaardenwo ningen werd besloten om de grond van het kerkbestuur aan te kopen en 22 woningen te gaan bouwen. Er zijn drie jaar over heen gegaan voor de eerste paal geslagen kon worden. In verband met het zeer vele werk dat hij heeft verzet had het Stichtingsbestuur als dank hier voor directeur Hilhorst uitgenodigd de eerste paal te willen slaan. On der de vrolijke klanken van muziek beklom de heer Hilhorst de machi ne en dreef hierna de paal tot op de vereiste hoogte de grond in Na af loop hiervan werd hem als aanden ken een houten hamer aangebo den met inscriptie. Vervolgens ver zamelden alle aanwezigen zich in de recreatiezaal van het huis. Hier werd allereerst een toast uit gebracht op deze nieuwbouw in de hoop dat deze bouw met succes zal worden volbracht. VERZORGING OUDEREN Hierna was het de heer G. Hil horst die namens het Stichtingsbe stuur het woord voerde. Hij gaf een overzicht waar het bestuur momen teel mee bezig is Tot ongeveer 10 jaar geleden werd het verzorgingshuis gezien als een oplossing voor de verzorgingsbe- hoevenden en de verzorging wen- senden De verzorgingswensen komen in verband met de indicatie de laatste jaren niet meer over de drempel, terwijl de verzorgingsbe- hoevenden steeds meer zorg vra gen. Men zal zich wel eens afvragen of de verzorgingstehuizen niet onder bezet zullen raken. Het beleid van de minister is er op gericht om het aantal plaatsen terug te brengen naar de zogenaamde 7% norm. De gemeente Amersfoort zal de ko mende jaren 100 gesloten woon eenheden moeten inleveren voor renovatie van tehuizen. Hier in Achterveld lijken we door tijdige re novatie die dans te ontspringen en zal het huis niet onderbezet raken. Het aantal ouderen zal sterk toene men. Inherent aan deze ontwikke ling is dat het aantal invalide oude ren sterk toeneemt, de hulpbehoe vendheid groter wordt, dat men als ouderen langer zelfstandig kan en- wil wonen, dat het besef van recht op huisvesting en verzorging groeit en dat bij de oudsten sterk de ein digheid van het mens zijn leeft. De gevolgen zijn dat men tijdig de ge borgenheid zoekt in de omgeving van een verzorgingstehuis. Het bestuur heeft de taak ver staan door in deze behoefte te voorzien „We gaan en kunnen er niet omheen maar nemen de zaken op We willen een volledig pakket bieden samen met ons personeel en eventueel andere organisaties die op dit terrein werkzaam zijn", aldus de heer Hilhorst Vervolgens werd het woord ge voerd door de architect de heer Schat. Hij gaf een kort overzicht van de voorbereidingen die er wa ren geweest voor men zover was dat met de bouw kon worden be gonnen. „Drie jaar heeft het ge duurd doch uiteindelijk is het zover Alles is heel goed uitgezocht De betreffende instanties hebben heel positief meegewerkt Het wijzigen van het bestemmingsplan heeft wel het langst geduurd Ik hoop dat de firma Bloemendal in 1983 een mooi stuk werk zal opleveren BOUWPASTOOR Als laatste sprak de directeur van huize St. Joseph de heer Hilhorst „Vandaag heb ik de eerste paal geslagen van het plan Wagenberg. Toen mi| dit werd gevraagd heb ik direct ja gezegd want ik vond het een hele eer. Ik wil het bestuur hier heel hartelijk voor danken en ook voor de leuke attentie die ik kreeg Ook de heer Schat heel hartelijk dank voor zijn attentie Toen ik 9 jaar geleden hier kwam werken zijn we begonnen met de bouw van Si necura. Na deze bouw werd gestart met de renovatie van het huis En nu zijn we dan begonnen met de bouw in plan Wagenberg Als ik zo terug kijk voel ik me bijna een bouwpastoor Veel plaatsen in de omgeving zouden blij zijn als zij maar de helft van de voorzieningen hadden die wij hier hebben. Mede doordat ook elders in het dorp wordt gebouwd zijn de voorzienin gen zo dat men van jongsaf aan tot op hoge leeftijd verzekerd is van een goede huisvesting in Achter veld. Door het bestuur zijn er veel avonden besteed aan de bespre kingen. Tengevolge hiervan heb ben de echtgenotes en de echt genoot van de bestuursleden veel avonden alleen gezeten. Als dank en waardering hiervoor kregen de dames een bloemetje aangeboden en de man een fles wijn. Ook mevrouw Van Dijk- Steenbeek kreeg als enige vrouw in het bestuur die wel haar mannetje staat bloemen aange boden. Na deze officiële plech tigheid bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen. - Veel bewoners waren aanwe zig bij de start van de bouw - Directeur Hilhorst sloeg de eerste paal. - Direkteur Hilhorst staat klaar voor de officiële handeling. LEUSDEN-Sinds enkele jaren treden provincie en gemeente aktief op in de bestrijding van de zich snel uitbreidende iepeziek te. Daarna wordt ook nu weer de hulp van particulieren gevraagd om zieke en/of zwakke iepen zo snel mogelijk te melden bij de afdeling Plantsoenen. De boom wordt dan onderzocht en, wan neer dat noodzakelijk blijkt, op kosten van Staatsbosbeheer verwijderd. lepeziekte komt alleen voor bij iepen, vandaar de naam De ziekte wordt gekenmerkt door verdroogde blaadjes die afvallen Slechts één of twee blaadjes blijven verdroogd hangen aan de top van de twijg, die zelf ook verdroogd en krom wordt. De ziekte wordt veroorzaakt door de iepespintkever. Deze kever legt eitjes onder de bast en leeft van het sap van de boom, waardoor deze langzaam maar zeker afsterft. De kever nestelt zch alleen in oud of ziek iepehout. Daarom worden de ze bomen zo snel mogelijk gerooid en van hun bast ontdaan om zo doende nieuwe broedplaatsen te voorkomen. Om deze reden is het ook verbo den in het bezit te zijn van iepehout als open-haard-hout Wanneer u meent de iepeziek te aan te treffen in uw tuin of in het openbaar plantsoen, neemt u dan contact op met de afdeling Plantsoenen, gemeentewerf, te lefoon 941247, toestel 229 of 235. (van één onzer medewerkers) LEUSDEN - De gemeente Leusden zal geen speciale aan dacht schenken aan de gewe tensbezwaarden die in het kader van hun militaire dienstplicht vervangend werk moeten doen. i Een verzoek van de minister van Sociale Zaken om te bezien of 1 men in Leusden werk heeft voor deze groep mensen zal de ge meenteraad voor kennisgeving aannemen, speciale aktie zal er niet ondernomen worden. De minister van Sociale Zaken heeft alle gemeenten in Nederland verzocht om de erkende gewetens bezwaarden een tijdelijke arbeids plaats aan te bieden Aan deze te werkstelling zijn voor de gemeente loonkosten verbonden, terwijl men verder verplicht is de betrokkene 18 maanden in dienst te houden. De Leusdense ambtenarentop voelt er niets voor om op het ver zoek van de minister in te gaan om dat men om financieel-organisato- rische redenen geen mogelijkhe den heeft om positief op het ver zoek te reageren. In de eerste plaats heeft men op het gemeente huis een erg klein verloop onder het personeel, terwijl men bovendien in een aantal sectoren een perso neelsstop heeft ingevoerd. Als men toch nieuw personeel nodig heeft dan kijkt men liever in de eigen re gio rond om een werkloze aan een baan te helpen. Raadsleden die deel uitmaken van de commissie algemene be stuurszaken blijken er net zo over te denken. „Geen enkele gemeen te mag een uitspraak doen dat men bezwaar heeft tegen het aanstellen van een gewetensbezwaarde", al dus de heer J Jacobs (P v d A.) maandagavond tijdens de commis sievergadering. Toch ziet ook hij best bezwaren om de betreffende groep een aparte behandeling te geven. De overige commissieleden bleken er eigenlijk net zo over te denken zodat de voorzitter con cludeerde dat de brief van de minis ter voor kennisgeving kan worden aangenomen

Leusder Krant | 1982 | | pagina 1