Gemeentehuis: nog een halfjaar krant 9 1 Kantlijn BI* Namen Collectes Dood Kadaster Waarschuwing Wethouder lescheiden DONDERDAG 17 JUNI 1982 I i eA. 1A loep op Leusden Geen neut meer in de Teut Een vakwerkmast op het nieu we gemeentehuis. Daar kun nen we toch alsnog dat carillon in hangen? Woonerf moet blijven zeg gen bewoners. Allemaal best, maar wat te doen als je er geen hebt? Wagenaar op de fiets: een his torische gebeurtenis De politie nam toch maar geen enkel risico, alle wegen wa ren keurig afgezet om de wet houder vrij baan te geven En alle lichten stonden op groen, natuurlijk Als het aan het gemeentebe stuur ligt moet de Muziek school een toontje lager zin gen en spelen. ,,DHV zoekt compensaties op buitenlandse markt", lees ik. Zijn er niet wat meer nota's te produceren voor Leusden? Volgens de gemeentevoorlich ting heeft de werkgroep Ver- keersaangelegenheden een duidelijke huiver voor de aan leg van meer verkeersinstalla- ties. Hij bedoelde, dat de wet houder er tegen is. Een eenvoudig kabelnet voor Leusden zit er aan te komen. Met een nette mast. En als je die in aubergine kleu ren schildert zie je er geen barst van. ook al zie je natuur lijk wel wat: Nederland I, II, Duitsland I, II en III. Mensen met een kleuren-TV lopen overigens mooi de kans, dat alle beelden in aubergine worden uitgevoerd Zou de kommunikatie met Amersfoort nou beter worden als de Leusdense kabel aan die van de keistad wordt ge koppeld? Cynische Leusdenaar Ben je gekIn Amersfoort zijn ze be zig met die groeistad en in Leusden met de versnelling. Dat zijn twee héél verschillen de zaken Versnelling in Leusden? Ach ja. dat waren we al weer verge ten Wat gaat de tijd toch snel En die rails van Wagenaar, waar hij alle woningen tegelijk op wilde zetten, weet u nog?, die zijn allang verroest Verheugde Liberaal:Nou heb ik de naam van de wethouder al twee keer gelezen!" Ook D 66 doet mee aan de vliegerwedstrijd, zaterdag bij het nieuwe gemeentehuis. Die wil weer wat hogerop komen. Maar de andere raadsleden houden daarbij stevig het touw in handen Bloemhof was trouwens al de klos. Dat wordt zaterdag een opge laten boel, dus Die langste steen vormt een onderdeel van de muur, waar de raadsleden straks in het nieuwe gemeentehuis weer rij kelijk met de rug tegen aan ko men te staan De Muziekschool gaat de bar ricade op, lees ik. En vormen hun eigen M. E.Muzikale Een heid. Zou het toch waar zijn dat de muziekschool naar de kelder gaat? Op deze plaats vergaderen straks de Leusdense raadsleden. sinaasappelkistje weg. Maar volhouden, dan maar kartonnen dozen. Dat ging goed. want die hoefde ik niet terug. Totdat ik na een weekend naast de flessen ook mijn flessenrekje en een leeg kratje bierflesjes neerzette om bij de SRV in te ruilen voor volle. Briefje erbij voor de SR V wat ik wilde hebben en rustig naar mijn werk. Ik had het kunnen weten, want wat vond Ik bij thuiskomst? Juist, helemaal niets. Weg flessen, weg flessenrekje, weg kratje. Wel dorst, want het was warm in die dagen. Ik heb gelezen dat de minister gescheiden glas inzamelen verplicht wil stellen. Of ik nog mee wil doen?? De wergroep Naamgeving heeft de namen voor de wijken Claeverenblad en Wildenburg vastgesteld. Voor het Claeverenblad waren al verscheidene ideeën aangedragen en men kon het hierover dan ook snel eens worden. Er werd gekozen voor een aantal molennamen, zoals Rosmolenstraat, Mulderskolk, Zaagmolenhof en Beltmolen, terwijl ook een aantal vroeger bekende Leusdenaren werd vernoemd. Dit resulteerde in de namen Kuperssingel, Croessrak, Kupersgracht, Jonker Bolpoort. Voor de hofjes is respektievelijk voor de namen Gansenwei hof en Zwanenhof gekozen. Hierna moest de wijk Wildenburg worden benoemd. Dit stuitte duidelijk op meer problemen. Gezocht werd naar aansluitende namen bij Wildenburg. Het woordenboek kwam er aan te pas en één van de werkgroepleden had een werkelijk „wild'' Idee: Wildemannen, Hottentotten, Kannibalen en BosjesmannenhofDit leek te wild, een andere oplossing moest worden gevonden. Oude namenlijsten en zelfs het telefoonboek werden geraadpleegd. Tenslotte bracht de heer v.d. Hengel met zijn kennis van de geschiedenis van Leusden uitkomst. Besloten werd een aantal oude namen van Hamersvelders te gebruiken en de volgende lijst werd samengesteld: v.d. Bergstraat, v. Daatselaarhof.v.d. Hengelpleln, Tolboomstraat, Herderhof, Hilhorstpoort, v. Eijdenhof, Tijmesenpoort en v.d. LagemaathofOverigens wordt nooit de naam van nog in leven zijnde mensen gebruikt, behalve van leden van het koninklijk huis. U moet dus uw sporen wel in dit leven verdienen, maar pas na uw dood kan een straat naar u worden vernoemd. Wel kunnen de mensen met bovengenoemde namen net doen of er een straat naar hen genoemd is en dat had bij Wildemannen en Hottentottenhof niet gekund! Hoort u deze of volgende maand de collectebus rammelen, dan luidt de bestemming als volgt: Prins Bernhardfonds (7 tot en met 20 juni) en de stichting Researchfonds Diabetes (5 tot 11 juli). Burgemeester en Wethouders laten weten voor deze inzamelingen hun toestemming verleend te hebben. Dan nog een politiebericht. De Rijkspolitie in Leusden-centrum werd in de afgelopen warme weken verschillende malen geconfronteerd met mensen, die dode reptielen op het buro kwamen afleveren. Mensen, die wellicht in de veronderstelling verkeerden een heldendaad te hebben verricht door een slang de nek om te draaien. Maar die eigenlijk een strafbaar feit pleegden. Een wachtmeester: „Mensen dachten dat het een slang was, maar het waren hazelwormen. Dat zijn volkomen onschuldige beesten, die bovendien - net als alle andere reptielen in Nederland - bij de wet beschermd zijn. Kikkers, hagedissen, hazelwormen, slangetjes enzovoort mag je niet vangen of doden. Maar dat weten de mensen niet." Volgens de politie komen er nogal wat reptielen voor langs de Llnledijk. Vooral bij warm weer komen die beestjes tevoorschijn en zijn dan al snel het slachtoffer van een al te warme belangstelling. Nogmaals de wachtmeester: „Die hazelwormen zijn langzamer dan slangetjes en die zijn er al heel snel bij. Slangetjes komen veel minder vaak voor en zijn bovendien ook niet gevaarlijk. Dus mensen moeten daar gewoon afblijven. Kunnen jullie dat niet eens in de krant zetten?" Bij deze. „De dienst van het Kadaster en de Openbare Registers" kortweg Het Kadaster, bestaat 150 jaar en dat wordt gevierd. Onder meer met een tentoonstelling, ingericht door de Utrechtse vestiging van het Kadaster. Deze wordt gehouden in het Gemeentelijk Informatiecentrum aan het Vredenburg in Utrecht. De tentoonstelling is gedurende de periode 25 juni t/m 3 juli a.s. voor het publiek geopend op werkdagen van 9.00-16.30 uur. Ook op de zaterdagen 26 juni en 3 juli is bezoek mogelijk en wel van 10.00-16.OOuur. Op donderdag 1 juli (koopavond) is de openingstijd tot 21.00 uur. De toegang is gratis. Op de tentoonstelling wordt aandacht besteed aan de geschiedenis van het Kadaster, luchtfotografie, rijksdriehoeksmeting, kaartvervaardiging, meetmethoden en meetapparatuur. Medewerkers van het Kadaster zijn aanwezig om- mede aan de hand van een korte film en dia's - de nodige toelichting te geven. Zolang de voorraad strekt ontvangt iedere bezoeker een reproduktie van een oude kadastrale kaart van de binnenstad van Utrecht. ledereen wordt geacht de wet te kennen. Burgers van Leusden worden bovendien geacht op de hoogte te zijn van de bepalingen in de Leusdense Algemene Politieverordening. Binnenkort wordt er een herziene verordening van kracht die op enkele punten afwijkt van de „Oude" verordening die dateert van 1972. Voor één afwijking willen we u vast bij deze waarschuwen. „Het heimelijk gadeslaan van personen is verboden" zo luidt een artikel dat is opgenomen onder het hoofdstuk dat handelt over de „Openbare Zedelijkheid". Het is maar dat u het weet. Tweemaal weihouder Wagenaar in een bijzondere pose. Als hel om stuntwerk binnen hel college gaat, is meestal burgemeester Rademaker de aangewezen figuur om op de voorgrond Ie treden Weihouder Gijs van Woudenberg wil ook nog wel eens op een crossfielsje plaatsnemen. Maar Jan Wagenaar behoort tol hel meer ingetogen deel van het college Zaterdag was hel echter zijn beurt De opening van hel fietspad Horsterweg was voor Wagenaar aanleiding om in witte sportkledij en mei een geleende racefiets in hel openbaar Ie verschijnen Gewillig Hel de weihouder zich een bordjeheden om de nek hangen, waarschijnlijk om het volk nog eens duidelijk Ie maken, dal hij niet van gisteren is. Gewillig ook poseerde hij tussen verleden en toekomsl Om vervolgens aan Ie lonen, dal hij eventueel ook nog wel bereid is om door hel behang Ie gaan. Hans Verhorsl legde een en ander op de gevoelige plaal vasl den verdeelt. Met name de kleuren, die Heijdenrijk voor zijn ontwerp koos zijn, even als de vele kleine raampjes In het gebouw, oorzaak van verschillen van mening. Heijdenrijk blijft er dood kalm onder. „Het went wel", zegt hij en herhaalt dat hij zelf de kleurencombinaties erg geslaagd vindt. Ook vindt hij de schakering van roze tot aubergine niet vloe ken met het harde groen en oranje van de naastgelegen Hamershof. Wij van de Leusder Krant neigen ondertussen er toe de zijde van de architect te kiezen. Wij hebben gedrieën geruime tijd gekeken naar de oostzijde van het gebouw - dat is de kant die grenst aan de Tweede Fase - en die wand werd steeds mooier. Ook binnenin toont het ge bouw nu al verrassende ele menten. Er zit bijvoorbeeld in het gebouw een aan vier zijden omsloten vijver, die vanaf alle verdiepingen door glazen wanden te zien is. Vi des en de daarbij horende opvallende lichtval zijn trou wens toch typerend voor het ontwerp van Heijdenrijk. Upperman wijst aan: de raadszaal, burgerzaken, voorlichting. Een verdieping hoger: wethouderskamers, burgemeesterskamer, kan toren van de direkteuren, se cretarie en gemeentewerken en de gemeentesecretaris. Vele vlerkante meters voor de afdelingen welzijn, sport, onderwijs en sociale dienst. Nog een wankele bouw- ladder hoger: alle afdelingen van de dienst Gemeentewer ken. Een mooi uitzicht over het gegroeide dorp aan de Hamersveldseweg. In de verte de nu zeer groene Schoolsteegbosjes. „Laten ze daar maar vaak naar kij ken, dan weten ze waar ze af moeten blijven", mompelt een collega. Terug naar beneden, un der steigers doorkruipend bereiken we de kelder. Een deel zal door de gemeente zelf gebruikt worden: de drukkerij wordt er in onder gebracht, naast een fietsen- kelder en een zogeheten noodbestuurspost. Daar naast bijna duizend vierkan te meter te verhuren ruimte. Straks plaats biedend aan aktiviteiten als de muziek school, een vrouwenont moetingscentrum en de bil jartclub. Bijzonder strelen de eerste beginselen van wat straks een documen tentransport zal zijn ons oog. Koperen rails aan het plafond, waaraan straks bakjes, die allerlei belangrij ke stukken van boven naar beneden en van links naar rechts door het gebouw gaan rondbrengen. Behalve journalisten zijn ook de ambtenaren van de gemeente dezer dagen in de gelegenheid geweest om hun nieuwe onderkomen te bewonderen. Wellicht zijn de plaatsen binnen de afdelin gen vast een beetje ver deeld. Over een half jaar zit ten ze er echt. En een maand of drie later komt Claus kij ken, hoe ze er zitten. Maar eerst wordt het nog overmorgen. Vliegeren op 't Erf. Met als hoofdprijs de eer een steen naast de hoofdin gang van het nieuwe raad- huls te mogen metselen. (M. K.) Doorkijk in zuidelijke richting door het gemeentehuis Langs vele ramen kan hel daglicht binnenstromen EP OP daktie: Marnlx Kreyns: dragen: Frits van Breda, Ada ifman en Hans Verhorst. Het gescheiden inzamelen van Isvull, dat mag in Leusden een lueel onderwerp heten. In het rp is een proef aan de gang en gemeentelijke orllchtingsafdeling houdt ons gelmatig op de hoogte over het rloop van dat experiment. Als het allemaal goed begrepen bben, dan hoeven we in het heel niet ontevreden te zijn er het verloop van de aktie tot g toe. En dat is prima, want cheiden aan de bron", zoals I heet, Is beter voor het milieu kan tot verlaging van de sten van de afvalverwerking den. flets dan goede geluiden dus lenlijk. Tenzij het je zo vergaat, één van onze medewerkers erkwam. Zij schrijft: loen Ik pas in Leusden woonde d ik het idee dat het jammer is glaswerk zomaar in de ilniszak te deponeren, arom besloot Ik het te rzamelen en daarna in een isbak te deponeren. Ik lende een dergelijke bak zien te hebben in het odwinkelcentrum. Daar stond dus op een gegeven moment it een tas vol flessen voor de de Kruisbus waarin Ischriften werden verzameld: wès helemaal geen glasbak. Dus gingen de flessen toch in vuilniszak totdat de iscontainers bij de Hamerhof rschenen. Weer sparen en es dumpen in de soms ervolle bakken, want ik bleek it de enige die het nut hiervan lag. Een prachtig geluid erlgens en een prachtig rkje om je agressie kwijt te (en. Het werd ons nóg makkelijker gemaakt: de ssen mochten voor de deur irden gezet in een houten itje of kratje en werden dan ■leegd. Ik dus een prachtig Buten sinaasappelkistje op de lp getikt, vol flessen aan de faat en jawelflessen weg èn Als ijs en weder blijven dienen, zoals zij dat tot nu toe deden, dan wordt deze gemeente over een half jaar bestuurd vanuit het Impo sante bouwwerk, dat naast de Hamershof momenteel verrijst. Want bijna alles loopt bij de bouw van het nieuwe raadhuis volgens het tijdschema. Bijna alles, al leen bij de aanlevering van kozijnen treedt thans een lichte vertraging op. Maar die is niet van zodanige aard, dat de bouw van het ge meentehuls in z'n geheel er door vertraagd wordt. Dat weten wij van de heren Heijdenrijk en Upperman, respectievelijk architect van en toezichthouder op de bouw van het nieuwe ge meentehuls. Zij hebben ons eind vorige week rondgeleid door het in de steigers staande bouwwerk, dat nu reeds de meningen In Leus- Dil wordI straks een vijver, die door ramen vanaf alle verdiepingen van het gemeentehuis te zien zal zijn. Ir. Heijdenrijk, ontwerper van hel gemeentehuis, geeft uitleg.

Leusder Krant | 1982 | | pagina 9