,,Ik zie het Latijn en Grieks niet verdwijnen. In al die dingen is een soort kentering." Toch blijft zingen voor mij het fijnste wat er is De vrouw in haar beroep 1 MEVROUW ALI BETH, LERARES KLASSIEKE TALEN Nicoline Witlox (CMmSCnmMSy) krant DONDERDAG 24 JUNI 1982 plaatselijk nieuws Vandaag starten wij met een nieuwe serie, geschre ven door onze medewerk ster Anco Mali. In ,,De vrouw in haar beroep" praten vrou wen over hun werk, over hun werkervaring en over de dubbele taak die zij veelal hebben als zij naast hun werk ook nog een gezin heb ben. Vrouwen die een ty pisch vrouwenberoep uitoe fenen, maar ook vrouwen die werk verrichten dat normaal door mannen wordt gedaan. In de eerste aflevering heeft Anco Mali een gesprek met mevrouw dr. Ali Bath, lera res klassieke talen. Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Verantwoordelijke redaktie: Bert Vos IVTarnix Kreijns (pi. verv Redaktie: Bertien Engelkens Caspar van Loo Inlevering kopij en ad vertenties: voor het dinsdagnum mer tot uiterlijk maan dagmiddag 12 00 uur, voor het donderdag nummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 uur. Redaktetie en admini stratie: Kantoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum. Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12 00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Abonnementsgeld: 54,20 per jaar; 27,60 per half jaar; 14,05 per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18.00 uur te hebben ontvan gen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent be zorging (dinsdag en don derdag tussen 18.30 en 19.30 uur), tel 033- 940691. Bij geen gehoor kunt u kontakt op nemen met onze inspekteur be zorging, overdag 03420- 16141, toestel 44. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde fo to's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbeta ling van 5,- per exem plaar (formaat 13 x 18 cm) op giro: 871441 t.n.v. BDU b v te Barne- veld, met duidelijke ver melding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waar op de foto werd ge plaatst. U kunt ook kon- tant betalen op ons kan toor, Rozendaallaan 9, Leusden/Centrum Ongeveer drie tot vier weken na betaling ont vangt u de gewenste fo to's thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU-kranten- kombinatie te Barneveld. den „Jullie zijn net gek," zeggen ze tegen de gymna siasten belachelijk om zo veel meer huiswerk voor La tijn en Grieks te doen! Daar komt dan nog bij. stelt me vrouw Beth, dat je bovendien vrijwel èlles kunt studeren zonder dat daar Latijn en Grieks voor vereist is KENTERING „Maar," zegt ze, „ik zie het niet verdwijnen, het Latijn en Grieks. In al die dingen is een soort kentering De mentaliteit van de kin deren is beslist een punt De kinderen hebben minder tijd tegenwoordig Ik geloof wel, dat de kinderen minder af stand hebben tot de leraar dan wij vroeger, en daardoor minder zin hebben om de leraar te pesten Je begint als leraar toch altijd gespannen Een eerste punt is heb je orde Langzamerhand kun je meer ontspannen Dan kun je een beetje gezellig met de kinderen omgaan Dat vind ik wel prettig. De jaren zestig zijn in alle opzichten voor iedereen moeilijk geweest. Als je aan de universiteit les gaf had je daar trouwens nog méér last van. Wij gingen met de eindexa menklas altijd naar de Volks hogeschool in Bergen. Ik ging soms mee. Het was de tijd van de lange haren. Onze rector trad tegen al dat soort toestanden op. Op de Volks hogeschool probeerde ie mand de leerlingen te indoc trineren. Maar ze moesten er niets van hebben. Ze waren het wel niet allemaal eens met de rector, maar ze had den zó n goede band met hem, dat een ènderzijn mond erover moest houden!" ANCO MALI LEUSDEN Dr. All Beth is lerares klassieke talen. Ze geeft geen les meer op school. In een voorkomend geval helpt ze een leerling, die moeite heeft met Grieks of Latijn. Als ze daarmee be zig is krijgt ze de smaak van het lesgeven, dat ze altijd ont zettend graag heeft gedaan, weer te pakken, en geniet ervan. Ze heeft momenteel het Sanskriet weer opgenomen. Ze deed destijds in vier vak ken doctoraal examen en had er voor haar plezier Sanskriet bij genomen. Ze promoveer de in het Sanskriet op een stilistisch onderwerp. Een paar jaar geleden kwam er van haar een vertaling uit In de serie oosterse literatuur bij Meulenhoff. Daardoor is ze weer In het Sanskriet ge doken. Binnenkort volgt er hopelijk weer een vertaling van haar hand. ,,Er is weinig uit het Sans kriet in het Nederlands ver taald," zegt ze. ,,Wèl in het Engels en-het Frans. Het duurt heel erg lang voordat je thuis bent in deze literatuur. Die Indiase kuituur is erg rijk. De literatuur is bijzonder boeiend en eigen lijk precies wat wij nodig heb ben Het Sanskriet epos kun je heel goed vergelijken met Homerus. Ik vind het heel erg jammer, dat de mensen er niets van weten!" Mevrouw Beth is gepokt en gemazeld met het geven van onderwijs. Met de soms ge hoorde bewering, dat ie mand, als hij nergens anders voor deugt, maar bij het on derwijs gaat, is ze het dan ook ten stelligste oneens. Zo ook met de uit bepaalde hoek wel eens gehoorde opmerking, dat de kinderen vroeger een 'nummer' waren. Ze spreekt uit ervaring. Ze komt uit een onderwijsgezin. Haar vader was direkteur van de HBS in Amersfoort (Dr. H J. E. Beth, direkteur van 1934 tot 1945). Haar moeder was onderwijzeres. Les geven leek haar van jongs af aan leuk en nuttig werk. Vanuit Almelo, waar haar ouders destijds woonden, zou ze naar het gymnasium in Deventer gaan. Ze zakte voor het toelatingsexamen, omdat ze er niet voor was opgeleid op de lagere school, die ze had bezocht. Ze moest een opstel maken, en dat had ze op die lagere school nog nooit gedaan. De leraar schreef zes onderwerpen op het bord, en Ali maakte zes opstellen. Ook de aardrijks kundeleraar was erg ge belgd: die vond dat ze nog maar een jaartje moest wach ten ze was nog maar elf jaar Toen stemde haar vader er in toe, dat ze op de HBS kwam, waar leerlingen destijds zon der toelatingsexamen heen konden Al spoedig bleek dat ze een talenkind was, en na haar eindexamen besloot ze staatsexamen Latijn en Grieks te doen. Ze wilde Duits of Nederlands gaan studeren. Twee jaar bleef ze voor de studie der klassieke talen thuis. De rector van de school raadde haar aan om oude talen te gaan studeren, omdat er gebrek was aan le raren in de klassieke talen. In haar kandidaatsexamen vond ze de studie zwaar. Ze wist veel minder dan de stu denten, die van het gymnasi um kwamen. Na het kandi daats kon ze haar eigen vak ken kiezen. Ze kreeg plezier in de studie. Na zeven jaar was de situa tie helemaal veranderd. Toen ze afgestudeerd was, was de markt overvoerd met classici! Ze was twee jaar werkeloos. TACHTIG SOLLICITANTEN „Je solliciteerde met ze ventig tachtig sollicitanten voor een half baantje. Ik heb in die tijd wel degelijk ge merkt, dat je gediskrimineerd werd als vrouw. Ze hadden minder vertrouwen in vrou wen voor de klas (minder or de, meer ziekte; het 'pro bleem van getrouwde vrou wen' bestond nog nauwe lijks!). Ik vind dat veel meer vrou wen in allerlei beroepen moe ten komen. Vrouwen moeten die plaatsen bevechten. Ik heb ook later in leraarsverga deringen mijn plaats moeten bevechten. Ze waren niet ge wend dat een vrouw haar mond open deed. Je moest als vrouw dan ook altijd har der schreeuwen. Ik ben er vóór, dat veel meer vrouwen belangrijke posities krijgen Vooral in de politiek Maar dan niet ten koste van het gezin En in de tweede plaats niet ten koste van andere mensen Ik vind dat als een vrouw een positie inneemt, die ze naast haar gezin bekleedt, ze géén extra gunsten moet vragen." Toch denk ik dat het billijk is dat er voor een (getrouw de) vrouw, die naast de uitoe fening van haar funktie een gezin verzorgt, een aantal gunstige voorwaarden wor den gecreëerd. Een (ge trouwde) man beschikt als 'gunstige voorwaarden' toch immers vanzelfsprekend over een moeder voor zijn kinde ren en een huishoudster voor de boodschappen, het eten, de bedden en het stof?" Mevrouw Beth: „Maar die gunstige voorwaarden voor die vrouwen gaan vaak ten koste van de ongetrouwde vrouw Je moet de situatie zó maken, dat iedereen gelijke plichten en rechten heeft Mijns inziens moet de ge trouwde vrouw voor de pro blemen, die rijzen bij het ver vullen van een dubbele taak zélf een oplossing vinden, en ze niet afschuiven op haar ongehuwde collega's". PARTIKULIERE SCHOOL Na twee jaar werkeloos te zijn geweest ging mevrouw Beth lesgeven op een parti- kuliere school in Den Haag, waar ze acht jaar docente was, aanvankelijk tegen een zeer lage salariëring „Die school bood door kleine klas sen een gelegenheid aan kin deren, die met hun studie door omstandigheden, of minder aanleg, in moeilijkhe den waren gekomen of dreig den te komen. Het waren heel aardige kinderen. Ik heb met plezier les aan hen gegeven." Na de Tweede Wereldoor log kwam mevrouw Beth in Terneuzen terecht. Op een Rijks HBS. waaraan een ge meentelijk gymnasium ver bonden was De 'marktsitua tie' was enigszins verbeterd er waren zeventien sollicitan ten voor een half baantje Het waren de jaren 1946 tot 1948 In één klas zaten drie leerlin gen. Ze rekent die jaren tot de leukste van haar leven, leder een was in een opgeluchte stemming: de oorlog was voorbij Het leven zou weer goed en mooi worden Haar ouders woonden in middels in Amersfoort, en vanuit Terneuzen was dat acht uur reizen; toen de brug gen klaar waren vijf uur Er bleef in die tijd in Ter neuzen té weinig aanbod van gymnasiasten en als één van de vijf sollicitanten werd me vrouw Beth in Enschede aan genomen Het was er hope loos met de huisvesting Toen haar vader in 1952 stierf probeerde mevrouw Beth een huis voor haar moeder in Enschede te krijgen, maar dat lukte niet. Via een school in Den Haag, in welke stad ze van 1955 tot 1960 met haar moeder samenwoonde, kwam ze tenslotte aan een school in Haarlem. „Die school zat in een oud huis", vertelt ze, „in een grote tuin gelegen. Met paviljoen- tjes in de tuin, en schepen op het water. Die school barstte uit zijn voegen, maar kon daar niet uitbreiden. In ver band met de voorkeur van de gemeenteraad voor een scholengemeenschap werd die school naar een nieuwe wijk verplaatst, en werd met een HBS uit de binnenstad en met een Mulo, die MAVO werd, samengevoegd tot een scholengemeenschap met 1500 leerlingen. KLEINERE SCHOLEN BETER ledereen was er van over tuigd dat kleinere scholen beter waren, maar dat kon niet meer. 't Is toch aardig geplooid, ledereen schikte zich in de nieuwe situatie. Maar kinderen en leraren kenden elkaar niet meer. De rector werd 'manager'. Dat was vlak na de intre ding van de Mammoetwet in 1968 De nieuwe rector zat er achterheen, dat het onge deeld vwo werd ingevoerd. Resultaat: als er geen profile ring meer is laten de kinderen Latijn en Grieks eerder val len. Het werd armoe lijden. De bèta's konden nog kiezen tussen Grieks en Latijn. Ik vind het overigens heel ver keerd dat, als je maar één vak kunt kiezen, je automatisch Latijn kiest Die zeven vakken die ze tegenwoordig hebben, vind ik verdrietig Je kunt geen kuituurbeeld krijgen. Het is géén goede vóóropleiding voor de universiteit. Wat mijn eigen vak betreft hebben wij erg veel moeten inleveren: Wij moeten een geheel ande re manier van lesgeven ont wikkelen. Vroeger was het veel grammatica en soms weinig ingaan op de achter grond van de kuituur. Hope lijk hebben de leerlingen nu méér inzicht! Door de inkrim ping van de uren is het heel erg moeilijk om aan de eind- exameneisen te voldoen De kinderen hebben geen gram- matikale kennis meer als vroeger. Er vallen over het algemeen veel onvoldoendes op de eindexamens." UITSLOVERS Het bezwaar vap een gym nasiale afdeling aan een scholengemeenschap vindt mevrouw Beth, dat de leerlin gen de kinderen, die gymna sium volgen, uitslovers vin - Mevrouw Dr. Ali Beth LEUSDEN - Vorig jaar ok tober werd voor het eerst een dorpsconcert in Leus den-Zuid georganiseerd. De initiatiefneemster van de ze avond was Nicoline Wit lox. Maar niet alleen het or ganiseren van het - nu jaar lijks terugkerende - dorps- concert behoort tot haar hobby. Op het gebied van zang en muziek is Nicoline Witlox erg aktief. „Vooraf moet ik wel vertellen dat ik uit een muzikaal nest kom. Mijn vader was koordi rigent en organist. Hij had twee hobby's: zijn tuin en pianospelen. Uren speelde hij piano met de klonten klei onder de pedalen. Mijn moe der had een mooie stem. Van haar ouders mocht zij echter niet naar het conservato rium. Thuis was er altijd muziek te horen, zowel instrumentaal als vocaalDe negen kinderen deden daar allemaal aan mee Zij zijn opgevoed met Bach en Mozart. Als kind had Nicoline al een behoorlijk stemmetje. Haar eerste stemoefeningen deed zij onder de afwas Het gezin vormde samen ook vaak een trio of een kwartet en bracht dan liederen van Schu bert en Mendelsohn Op school zong je in die tijd klassikaal erg veel, met name Nederlandse liederen. Zij be gon met vioolles, daarna is zij zangles gaan nemen Intussen zong zij respectievelijk in een meisjeskoor, een gemengd koor, een groot gemengd koor en een kamerkoor „Voor professional was ik niet briljant genoeg", vertelt Ni coline. „Op het conservato rium heb ik achteraf een ver keerde keuze gedaan. Ik had solo moeten gaan studeren in plaats van schoolmuziek Om die reden heb ik na mijn kweekschool slechts een paar jaar op het conservatorium ge zeten. Ik ben nogal eens ver huisd in mijn leven en heb een tijdje in een rondreizend or kestje meegedaan. Dat was heel leuk Mijn succesnummer was een korte aria van Mozart waarin ik op satirische wijze re clame maakte voor caballero- sigaretten Eigenlijk wilde ik graag nog iets meer doen Zo nu en dan kreeg ik de gelegen heid met name op kerkgebied KAMERKOOR Zij bereikte tenslotte een punt waarop ze op muzikaal gebied helemaal niets meer deed. De kinderen werden ge boren en tien jaar lang heeft zij niets gedaan Totdat Nicoline las over de oprichting van een kamerkoor in Leusden onder leiding van Jan van Spaen- donck Dat kamerkoor bestaat nu vijf jaar en nog steeds met dezelfde dirigent Nicoline is daar weggegaan omdat het accent op de romantische mu ziek ligt ten/vijl zij meer van de klassieke- en barokmuziek houdt. „In Utrecht bij het Utrechts Vocaal Ensemble heb ik dat gevonden en zing daar nog steeds. Het Leus- dens kamerkoor heeft wel veel voor mij betekend. Ik heb door dat kamerkoor muzikale men sen in Leusden ontmoet waar ik nog altijd mee musiceer. Missen van Haydn en Mozart gezongen in dubbelkwartet met begeleiding van twee vio len. cello en orgel voeren we vier tot vijf keer per jaar uit De partijen oefenen we thuis," aldus Nicoline Een vaste muziekochtend is er verder tot stand gekomen waarop Nicoline samen met nog drie vrouwen musiceert. DORPSCONCERT Met welke achtergrond ben - je aan het dorpsconcert be gonnen 7 „Ik kende een heleboel men sen die musiceren en daar ver der weinig mee doen. Het leek mij zo leuk wanneer je met je hobby naar buiten kunt treden en daar een ander ook een lol mee kunt doen. De mensen die ik kende kwamen hoofdzake lijk uit de vocale hoek. Instru mentaal kwamen wij mensen tekort. Met Henk de Ridder van de muziekschool heb ik hier over gesproken en het bleek dat diverse docenten het leuk vonden aan het concert mee te doen Het geeft mensen ook een prikkel om op niveau te blijven. De kosten waren echter een probleem. Ik vond dat er een vleugel moest komen, dat sti muleert tot prestaties. Verder moest er een program maboekje gemaakt worden en het fijnste is om in een kerk te staan Het geeft een sensatie om zo'n ruimte met je stem te vullen De gemeente gaf geen subsi die en het zakenleven werkte in eerste instantie ook niet mee. Even heb ik gedacht er mee te kappen want financieel moet zoiets wel haalbaar zijn. Een hele morgen ben ik bezig geweest de goedkope adver tenties in het programmaboek je te slijten en dat lukte. Daarbij werden er 215 kaarten ver kocht. Ik heb daarna medewer kers gezocht en gevonden en het is een ontzettend leuk con cert geworden Na afloop zijn we met z'n allen naar mijn huis gegaan Zelf had ik geen voe ten meer om op te staan maar ik heb zo genoten, ook vanwe ge alle positieve reakties." Dit jaar wil Nicoline ook tijd in lassen voor Leusdense koren, als zij dat tenminste zelf willen en verder vond zij het jammer dat er de vorige keer zo weinig violisten waren „Toch blijft zingen voor mij het fiinste wat er is en het leuk ste daarvan is weer om het sa men te doen zoals op onze vaste muziekochtend. Dirige ren vind ik ook heel leuk. Laatst heb ik dat nog gedaan voor de communicantjes. Die kleintjes zingen en zingen maar. Voor zo'n volle kerk moet je wel even over een drempel heen maar het is tegelijk een uitda ging. Dat geldt evenzeer voor een concert of wanneer je zelf een uitvoering geeft. Zo nu en dan een applaus is erg leuk en het geeft je een goede stimu lans. In mijn situatie weet ik dat ik iets beter zing dan de doorsnee mens, maar ik weet ook heel zeker dat ik geen vakman ben, geen be roeps. In de wereld van de amateurs gaat het heel erg fijn. Met die achtergrond even de bekoring van het po dium en het applaus is ont zettend fijn." Tea Middelkoop

Leusder Krant | 1982 | | pagina 3