Voorcitter schoolraad was bereid om op te stappen Braderie op De Biezenkamp: „gewichtige" gebeurtenis Afscheid leer krachten Afsluiting KPJ-seizoen NA UITLATINGEN VAN RAADSLID EN WETHOUDER IN DE PERS leusd ea* knnsa IS 3 I Ateiiiiijjcn FOTOKOPIE NODIG? Leusder Krant j INGEZONDEN Poezeleed Slechte zaak BEELD VORMING Als u gaat trouwen, wilt u dat natuurlijk weten ook. TROUWKAARTEN DINSDAG 29 JUNI 1982 plaatselijk nieuws Van één onzer medewerkers) LEUSOEN - Tijdens de vo- Ige week woensdag gehou- len vergadering van de ge- neenschappelljke school- aad voor het openbaar on- lerwijs In de gemeente Leus- len kwam, geheel onver dacht voor de meeste leden, ien brief ter sprake die de oorzitter Jaap Brandligt aan Ie schoolraad had geschre- en. Jaap Brandligt wees de eden op enkele passages In Ie verkiezingsbijlage van de eusder Krant waarin Jan Ja- obs, raadslid voor de PvdA, n wethouder Gijs van Wou- lenberg (CDA) uitlatingen leden over het functioneren an de schoolraad en zijn loorzitter. De teneur van de lemaakte opmerkingen in de rant vindt Jaap Brandligt erg chadelljk voor de school- aad. Hij toonde zich dan ook iereid om als voorzitter op te tappen en de schoolraad te erlaten als de leden van deze idviesraad dat op prijs zou- len stellen. Het artikel waarop voorzitter Irandliat doelde was een weer- gave van een interview dat één van onze medewerkers had met Jan Jacobs en Gijs van Wouden berg over het onderwerp „onder wijs". De voorzitter van de schoolraad heeft zich erg ge stoord aan de uitspraak van het PvdA-raadslld dat de „school raad wel eens te kort door de bocht gaat" en dat dit zou komen door het optreden van de voorzit ter. Ook de uitspraak van wethouder Van Woudenberg dat „de voor zitter van de schoolraad al eens door de leden tot de orde is geroepen" is bij Jaap Brandligt niet in goede aarde gevallen. De heer Brandligt is van mening dat zijn functioneren als voorzitter kennelijk het gezicht van de schoolraad schaadt. In een mondelinge toelichting op zijn brief aan de schoolraadle den zei Jaap Brandligt het een verkeerde zaak te vinden als naar buiten de indruk zou bestaan dat niet de schoolraad maar de voor zitter in allerlei zaken een stand punt inneemt. De waarde van de adviezen die de schoolraad van tijd tot tijd aan het college van B en W. geeft, zou duidelijk minder zijn als gedacht wordt dat de voorzitter en niet de schoolraad de adviezen geeft, zo meent Jaap Brandligt. De verkeerde beeld vorming vindt hij uiterst onge wenst, vandaar zijn voorstel om de schoolraad te verlaten. De aanwezige leden van de school raad vonden dat het zover zeker niet hoefde te komen. ..Wezijn er zelf bij als er besluiten worden genomen", aldus de heer Van Peski. ,,Als we ons teveel zouden laten leiden door de voorzitter dan ligt dat aan de kwaliteit van de schoolraad zelf", aldus het schoolraadslid. Ook andere schoolraadleden bleken er niet veel moeite mee te hebben dat de schoolraad geïdentificeerd wordt met haar voorzitter. De chef van de gemeentelijke afde ling onderwijs S. Lakeman zei dat dit laatste zelfs wel positief op te vatten is Dat Jaap Brand ligt mogelijk een stempel op de schoolraad drukt is te verklaren uit het feit dat de heer Brandligt beroepshalve zeer nauw bij het onderwijs is betrokken, zo meent deze ambtenaar. ,,De opmerking van Jacobs in de krant moeten we maar laten voor wat het is. het raadslid is tenslotte noa nooit bii één van onze vergaderingen geweest" zo merkte de vertegenwoordiger van de onderwijzersvakbond in de schoolraad op Gelet op het instemmend qeknik van de aanwezigen kon de schoolraad zich met deze uit spraak verenigen Of er in het overleg rond de verdeling van de wethoudersze tels ooit een koppeling is ge maakt tussen een mogelijke PvdA-onderwijswethouder en het optreden van Jaap Brandligt als voorzitter van de schoolraad zal wel nooit bekend worden. De heer Brandligt suggereerde dat zijn eigen functioneren als voor zitter ter sprake is geweest in het informeel overleg. Na de uitda ging van wethouder Van Wou denberg dat hij deze uitspraak dan maar eens „hard moest ma ken" trok de heer Brandligt zijn opmerking echter terug. Gezien de reacties van de schoolraadleden leken het Jaap Brandligt beter om zijn eerder gedane voorstel om op te stap pen in te trekken. Hij deelde de vergadering mee dat hij in ieder geval het kalenderjaar zal uitdie nen. Het laatste woord was ech ter aan wethouder Van Wouden berg die verzuchtte: „Ik dacht dat ik het zo netjes had gedaan". I Rozendaallaan 9 Leusden-C. Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Verantwoordelijke redaktie: Bert Vos Mérnix Kreijns (pl. verv.) Redaktie: Bertien Engelkens Caspar van Loo. Inlevering kopij en ad vertenties: voor het dinsdagnum mer tot uiterlijk maan dagmiddag 12.00 uur, voor het donderdag nummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 uur. Redaktetie en admini stratie: Kantoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum. Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Abonnementsgeld: 54,20 per jaar; 27,60 per half jaar; 14,05 per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18.00 uur te hebben ontvan gen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent be zorging (dinsdag en don derdag tussen 18 30 en 19 30 uur), tel. 033- 940691. Bij geen gehoor kunt u kontakt op nemen met onze inspekteur be zorging, overdag 03420- 16141, toestel 44. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde fo to's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbeta ling van 5,- per exem plaar (formaat 13 x 18 cm) op giro: 871441 t.n.v. BDU b.v. te Barne- veld, met duidelijke ver melding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waar op de foto werd ge plaatst. U kunt ook kon- tant betalen op ons kan toor, Rozendaallaan 9, Leusden/Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ont vangt u de gewenste fo to's thuis. )E LEUSDER KRANT is een iltgave van de BDU-kranten- ombinatle te Barneveld. Pijltjes werpen voor een leuk plantje Verschrikkelijk vee! lekkere hap/es en drankjes LEUSDEN De braderie op De Biezenkamp is weer een succes geworden. De be langstelling was groot en er werd door het publiek enthousiast aan alle aange boden aktiviteiten deelgeno men. GEWICHTIG Op deze dag kon geraden wor den naar het gewicht van de winkeliers èn van twee koeien Dit bleek voor veel bezoekers een gewichtige zaak. De winkeliers waren op een foto te bezichtigen, de koeien waren lijfelijk aanwezig midden op het plein. Volgens de raders zaten er bij de winkeliers schriele maar ook stevige mannetjes bij en moest je daar dus rekening mee- houden bij de berekening Geen vergelijking met de koeien was mogelijk. Een bijzonder leuk idee was het allerlei ambachtelijke evenementen te laten zien Zo was er een glasblazer aan het werk, een pottenbakster. siga renmaker en een glasslijper en werd er ter plekke paling ge rookt. SPELLETJES Voor degenen die graag zelf aan het werk gingen, waren er aktiviteiten op het gebied van ballen schoppen en gooien een reaktiespel met buizen, pijltjes gooien en een rad van avontuur Dat niet bij iedereen vakman schap meesterschap is, bleek wel bij de spijkers slaan. De be doeling was in zo weinig moge lijk keren een spijker in een plank te slaan Er werd wat af- en mis geslagen' Sommige jongetjes, met de tong uit hun mond, deden hun uiterste best, maar moesten het doen met de opmerking dat het meer breien was. SPUITGAST Ook de politie en de brand weer waren 's middags present Het was mogelijk een brand weerauto en een politieauto van binnen te bekiiken. Vooral oo de jongens had dit grote aantrek kingskracht Ze mochten ook werkelijk spuiten Toekomstige brandweer- en politievrouwen werden niet gesignaleerd Bij dit alles werd uiteraard eten en drinken niet vergeten. Er was een terrasje ingericht, er was een barbecue en er werden gratis hapjes uitgedeeld. Altijd prijs, iets dat gratis is. Sommige kinde ren zullen bij thuiskomst wel mis selijk zijn geweest. Er was er een die wel veertien hapjes had be machtigd Een succesvolle en gezellige dag waaraan veel mensen genoegen hebben beleefd en een goeder manier om de aandacht op De Biezenkamp te vestigen Er heerste een gezellige drukte tijdens de braderie - De fraaie Porsche van de rijkspolitie in Driebergen Al eerder was ik in de verleiding te reageren op een geval van „poezeleed" (het betrof toen een poes, die met strychnine vergif tigd was) maar ik dacht. „Ach, ben je mal, laat ook maar" Deze keer, geachte poezenlief hebbers. reageer ik wel, omdat ik u ook eens wil confronteren met de keerzijde van de medaille. Er zijn hier geen huisdieren, niet omdat we niet van dieren houden (in tegendeel) maar omdat beide kinderen allergisch zijn voor zo wel honden als katten Zouden we een hond hebben gehad, dan was het dier twee maal per dag meegenomen naar nog vrij gebied (en dat hebben we hier waarachtig nog) om eens lekker uit te razen en de behoefte te doen. Verder was het dan „aanlijnen" geblazen. Zouden we een kat hebben ge had, zouden we die dan ook zo hebben kunnen dresseren, dat het beestje met voornoemde be handeling genoegen zou hebben genomen? Je ziet weinig aange lijnde katten. Dan komt de keerzijde van de medaille. Omdat ze vrij mogen rondlopen, hebben de eigenaren geen zicht op wat hun huisdieren doen. Ik wel, en ik vind het lang niet altijd even leuk. Diverse poezebeesten hebben (ondanks het planten van wijn ruit. een zogeheten wondermid del) mijn tuin uitgekozen als overmaatse kattenbak. Ik doe erg mijn best op de tuin, dus iszoiets niet leuk Dan hoef ik er verder niet meer aan te dénken, volle vuilniszakken buiten te zetten Ze worden aangevreten door katten en de (toch altijd onfrisse inhoud ligt tot in de tuin van mijn buurvrouw. Kijk, dan neem ik geen buks ter hand om het probleem afdoende op te lossen en ik strooi ook geen vergif. Maar ik sta ook niet 24 uur per dag klaar met water. Begrijpt u, poezeliefhebbers, dat het voor een buitenstaander wel eens erg lastig kan zijn dat u er een geliefd huisdier op na houdt? Mevrouw Van Berkum, Tjongerwijk 30 MTIKT IHMJTK KAPPMT AMERSFOORT - De DS'70-af- dellng Amersfoort en omstreken heeft dinsdagavond 22 juni een verkiezingscommissie in het le ven geroepen, waarin ook de Leusdenaar H. L. J. Moor zitting heeft. De afdeling zal onder an dere proberen de huidige DS'70 lijsttrekker Ruud Nljhof naar de regio te halen voor een verkie zingsavond. POLITIE ZUID VERLOREN Rode rozenschaar; zwarte porte monnee met 75 gulden en betaal- pasje, sleutelbos; GEVONDEN Seiko herenhorlogegroene tuin- handschoen, bankbiljet, wit tasje et babyvoeding en portemonnee; blauw kinderfietsje: herenbril met zilverkleurig montuur AAN KOMEN VLIEGEN Blauwe parkiet ACHTERVELD Ter afslui ting van het winterseizoen werd door de K.P.J. een fietsrally ge organiseerd. Zaterdagmiddag om 15.30 uur vertrokken 27 leden vanaf het Moespotpleln. De weersomstandigheden waren niet al te best hetgeen vermoede lijk wel invloed heeft gehad op de deelname. Het werd een leuke en mooite tocht. Om ongeveer vijf uur arriveer de men bij de familie Wolfshaar Daar was alles reeds in gereed heid gebracht voor een picknick. Na te zijn uitgerust werd de fiets weer bestegen en ging het weer naar het eindpunt, De Moespot. Daar werd de avond verder doorgebracht met een gezellig samenzijn waarbij nog heel wat werd nagebabbeld over de fiets tocht doch ook over de vele eve nementen van het afgelopen sei zoen Tevens werd afscheid ge nomen van het bestuurslid Mar- gret van den Hengel. ACHTERVELD In verband met gezondheidsredenen heb ben twee leden van het onderwij zend personeel van de R.K. ba sisschool Onze Wereld hun werkzaamheden als zodanig moeten beeindigen. Dit zijn juf frouw Elly Fritz en meester Ro sier. Beiden zijn ruim 35 jaar gele den begonnen op de St. Jozef school Gezien het geweldig groot aantal leerlingen werd de ze school toendertijd gesplitst. Men kreeg toen twee R.K. basis scholen n.l. St. Jozefschool en Onze Wereld. Juffrouw Elly en meester Frits gingen met Ónze Wereld mee. Ongeveer twee jaar geleden begonnen beiden te sukkelen met hun gezondheid hetgeen tot gevolg had dat zij hun werk nu neer hebben moe ten leggen Vrijdagavond 3 juli wordt van beiden afscheid genomen in de ontvangstzaal van de school On ze Wereld. Nadat eerst in intieme kring afscheid zal worden geno men is er van 19.00 tot 21 00 uur een afscheidsreceptie voor de leerlingen, oud leerlingen, ou ders. schoolbestuur, oudercom missie en verdere belangstellin gen. ledereen die van deze in Achterveld bekende figuren af scheid wil nemen is van harte welkom WEGGELOPEN LEUSDEN ZUID EN CENTRUM Dinsdag 29 juni 19.30 uur: Open bare hoorzitting, raadszaal Vrijdag 2 juli 20.00 uur: Af scheidsavond zesde klas Wip- Wap/Wegwijzer, De Korf Maandag 5 juli 20.00 uur: Com missie ABZ Dinsdag 6 juli 20.00 uur: Com missie OW/RO Als er voor de eerste dinsdag In september geen politieke wonderen gebeuren, dan zal het dagelijks bestuur van de ze gemeente de komende vier jaar gevormd worden door een college met daarin twee CDA-wethouders en één VVD-wethouder. Geen afspiegelingscollege dus, want de PvdA levert deze keer geen wethouder. Geen afspiegelingscollege, hoewel iedereen tot aan vorige week donderdag bleef verklaren naar zo'n college te streven. Diezelfde avond echter kwam er een college van een enig zins andere signatuur uit de bus. De vraag is, of de onder handelende partijen het niet eens konden worden of het niet eens wilden worden. Het heeft er alle schijn van, dat het streven naar een afspie gelingscollege door CDA en VVD dan wel met de mond beleden werd, maar dat het hart toch ergens anders naar uit ging. De PvdA vroeg om een be leidsportefeuille of een deel daar van. Financiën plus iets of geen financiën maar dan welzijn of onderwijs. Was dat een onredelijk verlangen? Het lijkt ons van niet. De ge groeide PvdA-fractie had alle recht om te verlangen in het college een deel van het be leid te mogen maken. Uiter aard was het daarbij het CDA, dat zijn aanhang bij de laatste gemeenteraadsverkiezingen verhoudingsgewijs kleiner zag worden, dat iets zou moeten inleveren. En dan hebben we het alleen nog maar over de politieke krachtsverhoudingen en niet inhoudelijk over het functi oneren van de wethouder van welzijn en onderwijs, en de capaciteiten van de PvdA- kandidaat op dit terrein. Maar het CDA zei botweg „nee". Alleen enkele politiek en beleidsmatig weinig be langrijke artikelen als het lid maatschap van het SOCCLE- bestuur kwamen in de aan bieding en in feite kwam het er dus op neer, dat de PvdA alleen goed bevonden werd voor het beheer van finan ciën. De beleidsportefeuille of zelfs maar relevante de len daarvan wensten CDA en VVD niet uit handen te geven. De socialistische frac tie daar geen genoegen mee en verliet de onderhande lingstafel. Alleen financiën is erg wei nig. Toch kun je je afvragen wat van groter belang is: op een smaller dan gewenste basis plaatsnemen in het col lege en daar dan toch je in vloed aanwenden; of geen genoegen met het gebodene nemen en daarom buiten het college. Het is zeer begrijpe lijk dat de PvdA met name ook na de problematishe pe riode Mandemaker voor het laatste gekozen heeft. Toen zij donderdagavond waren opgestapt, passeer den Corrie Verduin en Jan Jacobs op de gang een wach tende heer: Fons Ummels, die diezelfde avond nog zou krijgen wat voor Jan Jacobs niet was weggelegd: het lid maatschap van het college. Zijn aanwezigheid daarop dat moment versterkt de ge dachte, dat het CDA bij de onderhandelingen een be proefde taktiek heeft ge volgd: zeggen dat je wil, on dertussen geen duimbreed toegeven en net zo lang blij ven zitten, waar je zit tot je opponent opstapt. Een hoog hartige en weinig fatsoenlijke opstelling, die helaas nog succes gehad heeft ook. Het valt te betreuren, dat de an dere partijen niet in een drachtige samenwerking het CDA tot een andere opstel ling hebben gedwongen. Vooral van de VVD is het interessant te weten, waarom men het CDA op deze wijze zijn gang heeft laten gaan en uiteindelijk zelfs twee wet houderszetels in het nieuwe college toestond. Het lijkt er op, dat de liberalen hebben gekozen voor de weg van de minste weerstand. Aan de PvdA en Jan Jacobs had Jan Wagenaar ongetwijfeld een veel kritischer coalitiegenoot gehad dan aan de CDA-he- ren Van Woudenberg en Um mels. Daarbij komt dat de VVD verdeeld is in een meer liberaal en een meer behou dend kamp. Die laatste groep, die nu kennelijk de boventoon heeft gevoerd, heeft alles liever dan een „rooie" in het college. Het resultaat is in ieder ge val, dat de PvdA vier jaar lang geen deel uitmaakt van het college en ook geen verant woordelijkheid zal nemen voor het door de andere par tijen nog op te stellen be leidsprogramma voor de voorliggende raadsperiode. Dat is heel jammer, want voor het besturen van de gemeen te zou een afspiegelingscol lege veel beter geweest zijn. De PvdA heeft al aangekon digd „in de oppositie te gaan" en we zullen moeten afwach ten, hoe er dat in de praktijk gaat uitzien. Niemand ook de PvdA zelf niet is er bij gebaat als verduin. Jacobs, Van Kemenade en De Weerdt vier jaar lang gaan dwarslig gen. De vrees is echter ge rechtvaardigd, dat de PvdA- fractie er tamelijk hard tegen aan zal gaan. De conclusie kan alleen maar zijn, dat het feit dat de PvdA buitenhet college is ge houden een slechte zaak is voor het besturen van deze gemeente. Het is het CDA, dat daar in de eerste plaats verantwoordelijk voor is. „In kringen waarin ik func tioneer maar ook bij de on derwijszuilen is men met mij van mening dat de berichtge ving in de Leusder Krant in sterke mate de beeldvorming bepaalt van de schoolraad en zijn voorzitter". Deze, als kri tiek bedoelde uitlating werd tijdens de vergadering van de schoolraad geuit door één van de schoolhoofden in de schoolraad. Belangrijkste deel van de maandelijkse vergadering ging dit keer over het beeld dat de buitenwacht heeft over de voorzitter van schoolraad en zijn functioneren In de schoolraad. We zijn er ons wel van bewust dat de ver slaggeving in de plaatselijke pers er in hoge mate toe bij draagt hoe mensen over Iets of iemand gaan denken, al moet dit effect nu ook weer niet overschat worden. Dat de verslaggeving over het doen en laten van de schoolraad teveel het optre den van haar voorzitter bena drukt en daardoor bijdraagt aan een foutieve beeldvor ming bestrijden we echter. We kunnen het ook niet hel pen maar het is nu eenmaal zo, dat juist de voorzitter nog wel eens verrassende uit spraken doet in zijn functie als voorzitter van de school raad. Op zich helemaal niet erg als de uitspraken ge steund worden door de meer derheid van de schoolraad. Verder is het In elke organisa tie gebruikelijk dat de voor zitter optreedt en spreekt na mens de club waarvan hij voorzitter is. Het is daarom vaak onvermijdelijk dat de naam van de voorzitter wat vaker In de krant verschijnt dan van een ander willekeu rig lid. In het geval van de school raad ligt de zaak al helemaal duidelijk. Van zichzelf heeft de heer Brandligt nog on langs gezegd dat hij een „do minerende, overheersende voorzitter" is. Het is de pers niet kwalijk te nemen als dat ook in de verslaggeving dui delijk wordt. Of de beeldvor ming rond de persoon van Jaap Brandligt de schoolraad nu wel of geen schade berok kent, is een vraag die de schoolraad moet beantwoor den. De schoolraad heeft overigens vorige week al een standpunt ingenomen. Wat dit gemeentelijk adviesor gaan betreft blijft de heer Brandligt voorzitter. Zwarte poedel met geel hals bandje; witte kat, rode staart en pootjes en groene halsband DEZE WEEK IN DE GEMEENTE Anders zou u wel een andere samenlevingsvorm hebben gekozen. Ja toch? Al uw familieleden, vrienden en kennissen kunnen snel op de hoogte zijn van het heuglijke feit met één van de fraaie uit de selectie 1982 van de LEUSDER KRANT Kantoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leusden-centrum. Kantoor geopend, op werkdagen van 9 tot 12eri van 13.30 tot 17.00 uur. Desgewenst kunt u de modellenboeken thuis bekijken als u ons even van tevoren een seintje geeft. Dan reserveren we de boeken voor u.

Leusder Krant | 1982 | | pagina 3