louw woningwetwoningen i Claeverenblad in het slop een subsidie voor Montessori peuterspeelzaal Commissie eens met subsidiëring peuterspeelzalen ytLLMj Er JK SNOEIT IN BOUWSUBSIDIES SOCIALE WONINGEN RS: - W willen geen precedent scheppen Commissie OW/RO vergadert dinsdag Ringsteken lllllllllllllllllllllllllll minis bij I llilllll llllllllllllllll "lilll Woerdman Vandaag in de Leusder Krant Schoolboeken Onafhankelijk nieuwsblad voorde gemeente Leusden Premie koopwoningen Geen krant ontvangen? 30 PROCENT IN PERSONEELSKOSTEN Houtveredeling uit Noorwegen. binnen enbuiten. Wat u voor niets een bril van Groeneveld. Houdt Groeneveld voor ogen Verantwoordelijk redakteur: BERT VOS Redaktie en administratie Rozendaallaan 9 Postbus 11 3830 AA Leusden-Centrum Telefoon 1033) 941495. b.g.g. (03420) 16141 Telex B.D.U 40261 Giro 871441 Abonnement 14,05 per kwartaal Uitgave B.D.U. B V DONDERDAG 1 JULI 1982 14e JAARGANG NO. 19 ién onzer verslaggevers) JSDEN - De geplande van woninawetwoninaen usden heeft een aardige opgelopen. Door gebrek eld bij het Rijk voor de ge- dleerde woningbouw kan Jen niet rekenen op (extra) igenten huurwoningen de nieuwe wijken Claeve- ad en Wildenburg. Con- houdt dat in, dat de realisa- n 147 woningwetwoningen utter J. van der Weijden van 'oningstichting: ignatuur kabinet belang- volgend jaar moet worden uit gesteld tot een nader tijdstip. In Claeverenblad/Wildenburg zijn 625 tot 650 woningwetwoningen gepland. De nu gedwongen gereserveer de 147 sociale huurwoningen wa ren bestemd voor de zogeheten vlek B (tweede kwadrant) in het plan Claeverenblad/Wildenburg. Dit plan wordt vanwege de onze kerheid over de woningssubsidies van het Rijk gefaseerd (in vier vlek ken) uitgevoerd. Met de huizen bouw in vlek A is reeds een aan vang gemaakt. Door Bredero Vast- goed/Urbibouw worden negentig premiekoopwoningen neergezet. In september zal in opdracht van de Woningstichting Leusden (WSL) gestart worden met de bouw van 127 woningwetwoningen. De plaats van de aan de kant geschoven 147 huurwoningenin vlek B zullen, zo is het plan van de gemeente, worden ingenomen door zeer goedkope premie-A-wo- ningen Volgens directeur-ge meentewerken P. Pais kunnen de woonplasten van deze huizen con curreren met die van huurwonin gen Voor deze premie-A-wonin- 'ien is wel subsidie van 't Riik be schikbaar. Pals: ,,Het is na.r«»jk een gegeven dat een wonin wet- woning de Staat veel meer kost dan een premiekoopwoning. Grof bere kend moet het Rijk op elke woning wetwoning 750 gulden toeleggen "'"'V.irik.-,,v-« .i: "^■.üsL Met de voorbereidingen voorde bouw van de premiekoopwoningen ii 'Ie 4 in Claeverenblad is reeds een begin gemaakt. per maand en daar is dan de indivi duele huursubsidie inbegrepen." LAAGBOUW Er zijn ook problemen om rijksbij- I f dragen te krijgen voor de bouw va-door het Rijk, maar die buiten de de tientallen premiehuurwoninr en woningwetwoning vallen en dus in het plan Claeverenblad "Wilt en- duurder in huur zijn. Met name gel- burg Premiehuurwoningen zijn den de problemen voor de omstre- huurwoningen waarvan de touw den laagbouw, de gestapelde wo- gedeeltelijk wordt gesubsidieerd ninqen in een halve cirkelvorm die tegenover de ingang van het Burg. Buiningpark zijn gepland Voor de helft van deze 26 flats heeft de ge meente de bouwsubsidietoezeg- ging van het Rijk binnen, terwijl in februari van dit |aar bij de voorlopi ge toewijzing van de gesubsidieer de woningen nog alle 26 flats wer den opgevoerd. Er wordt nu koorts achtig overlegd en gepraat wat er moet gebeuren met de overige wo ningen in de gestapelde laagbouw SCHULD Van de glans van het vorig jaar okober gepresenteerde plan Clae verenblad/Wildenburg is dus niet veel meer over. Daar komt bij dat van de door de provincie opgeleg de versnelde woningbouw in Leus den niet veel terecht komt. „Maar", zegt directeur-gemeente werken Pais, „dat is natuurlijk niet de schuld van de gemeente. De plan nen zijn er, maar als de Staat geen geld heeft voor de gesubsidieerde bouw kunnen wij als gemeente Leusden niet veel doen". Voorzitter J. van der Weijden van de Woningstichting Leus den reageert op de berichten over de vertraagde realisatie van de woningwetwoningen met de woorden: „Wat moet Ik ervan zeggen. Het Is een enorme te genvaller. Maar heel Nederland heeft met deze situatie te kam pen. Dat de Sociale woningbouw echter zo de vernieling is inge gaan, heeft niemand kunnen voorzien". Van de Weijden meent, dat de verdere ontwikke lingen in de gesubsidieerde bouw grotendeels zullen afhan gen van welke regering we na 8 september krijgen. „De signa tuur van het kabinet zal erg be langrijk zijn. Dan pas zullen we voor de toekomst zicht krijgen op de contingenterlng van de woningen aldus de WSL-voor- zitter. De vertragiging in de reali satie van de woningwetjes in Leusden zal naar zijn menlna ge- volgen hebben voor de lijst'van woningzoekenden in deze ge meente. Hij denkt, dat aan het eind van de jaar de lijst met mo menteel circa 1200 woningzoe kenden verder zal aanzwellen. i een onzer medewer- iUSDEN - Het ziet er niet uit dat de Vereniging Montessori Onderwijs .eusden haar plannen het oprichten van een :erspeelzaal zal kunnen /ezenlijken. De raadsle- van de Commissie Wel en Onderwijs volgden zravond unaniem het •stel van het college van n W. niet op het verzoek de Montessori-vereni- i in te gaan en geen subsi voor een dergelijke peu- oeelzaal te verlenen. Montessori-vereniging had in aanvraag verschillende argu- en aangedragen voor het op- rn van een peuterspeelzaal op essorileest. De Montessori- dering is gericht op een totale eding, die niet pas begint op (leuterschool of de lagere cl. Juist in de peuterleeftijd het kind volgens de vereni- optimale kansen krijgen Ver der stelde men dat gezien het aan tal peuters in Leusden-Centrum de vestiging van een peuterspeelzaal meer gerechtvaardigd zou zijn. De vereniging streefde naar aanslui ting bij de Stichting Kindercentra Leusden (SKL), men wilde een groepsgrootte van 12 tot 14 peu ters, onder leiding van een gediplo meerd leidster, die zou worden geassisteerd door ,,hulp"-moe- ders, een stagiaire en/of een werk loze jongere, in het kader van een werkgelegenheidsverruimende maatregel Als plaats van huisves ting had men voor het seizoen 1982'1983 een leegstaand lokaal in de Montessori-school in gedach ten. PRECEDENT In hun negatief advies op deze aanvraag stelden B. en W dat er eigenlijk weinig verschil bestond tussen de aanpak van een Montes sori-school en een andere Leus- dense speelzaal Beide soorten peuterwerk richten zich op het ont wikkelen van vaardigheden op emotioneel-, sociaal en cognitief gebied bij twee- tot vierjarige kinde ren. In de directe omgeving van de nieuwe Montessori-peuterspeel- zaal bevindt zich trouwens reeds een peuterspeelzaal: Blijhof II, zo dat het gevaar zou ontstaan van concurrentie De gemiddelde wachttijden voor een plaats op een van de in Leusden aanwezige peu terspeelzalen achten B en W. trou wens niet overmatig lang Het voor naamste bezwaar van B en W. richtte zich echter op het feit, dat bij Inwilliging van het verzoek een te grote verstrengeling zou ontstaan van de belangen van een kleuter en lagere school met een peuter speelzaal. Het huidige peuterwerk in Leusden is neutraal. De peuter speelzalen hebben geen bindingen met bestaande kleuter- en/of lagere scholen Wanneer op het verzoek van de Montessori-vereniging zou worden ingegaan zou een prece dent geschapen worden. ONAFHANKELIJK Hoewel een afgevaardigde na mens de initiatiefnemers tijdens de commissievergadering B en W wat dit argument betreft de wind uit de zeilen trachtte te nemen door te verklaren dat in de subsidieaan vraag de bestuurszaak opengela ten was en dat men bereid was voor de peuterspeelzaal een be stuur te vormen, dat onafhankelijk zou zijn van het bestuur van de Montessorischool was wethouder G. van Woudenberg hiervan niet onder de indruk. Hij vond dat alleen al het feit dat de peuterspeelzaal zou worden gehuisvest in een lo kaal van de Montessori-school ge noeg wees in de richting van een verstrengeling van belangen en in de praktijk natuurlijk een vooraf schaduwingseffect zou hebben Een opvatting, die werd gedeeld door bijna alle commissieleden Lil ly van Ameron (VVD) stelde dat zelfs een apart bestuur natuurlijk toch sterke bindingen met het be stuur van de Montessori-school zou hebben. Zij kon dan ook niet achter de aanvraag staan, Corri Verduin (PvdA) verklaarde welis waar sympathiek tegenover de aanvraag te staan, maar erg bang te zijn voor precedentwerking „Wanneer we hier ja tegen zeggen kunnen we misschien volgende maand een aanvraag van de gere formeerde school of een andere school tegemoet zien," stelde ze. „En dan zullen we ook die aan vraag moeten honoreren. Dat zou het einde betekenen van het peu terwerk, zoals we dat nu in Leus den kennen." Ook Harm Offereins (SGP/ GPV). Evelien Blom (CDA) en Her man Baaiman (Gemeentebelan gen) waren bang voor de prece dentwerking. Er komt dus geen nieuwe peuterspeelzaal volgens de ideeën van Maria Montessori in Leusden-Centrum Onafhankelijk nieuwsblad U j voor de gemeente Leusden CU I r er ach ij nt dinsdag an donderdag In de gemeente Leuaden. :amllleberichten en losse advertenties 37 cent per mm. il| kontrakten belangrijke korting. .eusderheitjes 1,20 per regel (40 cent per mm). .osse nummers: 75 cent per stuk. IPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR: )ns kantoor, Rozendaatlaan 9 te Leusden-Centrum is dage- !|ks van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur leopend. Zaterdags gesloten. LEUSDEN - De raadscommis sie Openbare Werken en Ruimte lijke Ordening komt dinsdag 6 ju li in vergadering bijeen. Die wordt gehouden in het gemeen telijk informatiecentrum aan de Zwarteweg en begint om 20.00 uur. Op de agenda staan de volgende punten: 1. Opening 2. Inventarisatie vragenstellers/ woordvoerders 3. Verslag van 1 juni 1982 4 Mededelingen - wegaanleg nabij de Moes pot: - parkeerplaatsen bij de Moespot: - aanbesteding bibliotheek Leusden-z, - parkeren Burg Buining park. 5. Versnelling Claeverenblad- Wildenburg - basisrealisatie-overeen- komst W.S.L; - deelovereenkomst W.S L - grondverkoop vlek A aan de W.S.L.: - verkoop Bredero vlek B; - voortgang: - notitie geluidhinder 6 Afronding structuurplan (kre diet). 7. Wijziging bouwverordening 8. Verkoop grond t.b.v. realisatie bedrijfsverzamelgebouw in plan Paardenmaat 9. Verkeersmaatregelen Essex en Akkerhoeve. 10 Voorbereidingsbesluit De Bie- zenkamp Rozen boom 11 Restauratie van- en woning bouw rond 't Claeverenblad 12. Verkoop boerderij Langen- beek. 13 Verkoop grond Munnikhove- Bosveld. (61 kleine woningen) 14. Aan- en verbouw R.K -school Klimop i.v.m. integratie R.K.- kleuterschool de Rakkertjes. 15. Vervolg detaillering verlegging Burg. v.d. Postlaan 16 Aanschaf mobilofoon-installa tie. 17 Verkoop grond W.S L -Achter veld. 18 Presentatie half vrijstaande woningen. 19. Bouwrijpmaken bedrijfsterrein „De Fliert" in Achterveld 20. Woonnjpmaken Zwanenburg (krediet). ACHTERVELD - De Landelijke Ruiter en Pony Club De Singels houdt zaterdag de jaarlijkse ringsteekwedstrijden. Deze acti viteit zal plaatsvinden op het ter rein bij de vijver De Heidebloem en aanvangen om 11.00 uur. De toegang - die gratis is - is bij de ingang aan de Jan van Arkelweg. Wanneer u voor dinsdag- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033- 940691. Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr. 03420-16141. Toch subsidie voor Gerefor meerde onderwijsbegeleidings dienst pag. 3 Over vier jaar 60 arbeids plaatsen weg bij BGC pag. 5 Weekenddiensten pag. 5 Sportpag. 7 Loep op Leusden pag. 9 Kantlijnpag. 9 Boekenpaginapag. 10 Kijk op de filmpag. 11 DOKTERSDIENST: TEL. 941210. (Van een medewerker) LEUSDEN - De gemeente Leusden zal, als de raad akkoord gaat, met een bedrag van 10.416,- het peuterspeelzaal- werk in Leusden subsidiëren. Dit houdt In dat de gemeente 30% subsidie geeft in de personeels kosten, waarbii wordt uitgegaan van twee leidsters op 22 peuters en éën leidster bij 14 peuters. Bij tien peuiers of uonctei wort geen leidster meer gesubsi dieerd. In dit subsidiebedrag is tevens begrepen de 236,- per speelzaal ten behoeve van het opzetten van een gestandarl- seerde en geautomatiseerde ad ministratie. De leden van de commissie wel zijn en onderwijs, die dit voorstel van B. en W. maandagavond be handelden, konden zich met dil voorstel wel verenigen Er ontstond alleen enige discussie over de door de gemeente aangegeven richtlijn van twee leidsters bij 22 peuters. Een woordvoerster van de Stich ting Kindercentra Leusden (SKL) vond dit aanlal te hoog Zij vertelde de commissieleden dat in eén peu lerspeelzaal (Nijntje) ervaring was opgedaan mei het werken mef zo'n grote groep kleuters. Daarbij was gebleken dat 22 kinderen te veel van het goede was. Het lawaai was Ie grool en de leidsters hadden geen mogelijkheid zich met een groepje kinderen rustig terug te trekken in een hoekje voor het ver tellen van een verhaal of een rustig spelletje. De SKL pleitte er dan ook voor als richtlijn twee leidsters bij 20 peuters aan te houden Wethouder G. van Woudenberg lichtte toe, dat de richtlijn van 22 pewars niet zo maar tot stand was gekomen Bij deze formule was een behoorlijke exploi tatie van de peuterspeelzaalwerk verzekerd, waarbij de ouderbijdra ge van, 5,85 per uchtunci pa kird kon worden gehandhaafd Bi; ver laging van het aantal kleuters per groep zou het gevaar bestaan dat de SKL aan het eind van het jaar In de financiële problemen kwam of dat de ouderbijdrage moest wor den verhoogd. En dat laatste zou misschien tot een leegloop van de peuterspeelzalen leiden De commissieleden voelden enerzijds wel iets voor de argumen ten uit de praktijk van de SKL, maar wilden anderzijds niet het gevaar lopen dat er exploitatietekorten zouden ontstaan. Door de SKL werd nog meegedeeld dat mis schien een aantal van 21 kleuters ook nog wel werkbaar was, dal dit toch wel de uiterste grens werd. Besloten werd uiteindelijk de omschrijving van deze richtlijn zo te wijzigen, dat het aan het bestuur van de peuterspeelzaal zelf wordt overgelaten of men met 21 of met 22 peuters per speelzaal gaan werken, mits dit niet tot exploitatietekorten leidt. Boekhandel Hamershof VERF-BEHANG- SPECIAALZAAK Arnhemsestraat 24 Amersfoort Aandacht Vakmanschap En advies. Met zolang tot u tevreden bent Want daar gaat het Groeneveld om. En dan zijn we even tevreden als n Leusden, Winkelcentrum Hamershof, Grutterij 3 De Groeneveld-optioens /ijn aanpesloten b.| het Optiek-Gilde

Leusder Krant | 1982 | | pagina 1