Kantlijn ML elen j Jacobs ingenomen 't Claeverenblad „Beste oom John. Cactus Bomen Zwembad Oppas Bontjas INGEZONDEN Tuinleed sociaal maatschappelijke diensten Regen DONDERDAG 1 JULI 1982 loep op Leusden tdaktie: Marnlx Kreyns (dragen: Caspar van Loo en iter op den Camp De stichting Comité 'lleuzorg Leusden (CML) lergaat misschien een mswljzlging. Mevrouw Vlugt in de werkgroep ruimtelijke 'denlng van het CML heeft imelljkeen enovereenkomstlg voorstel jlanceerd. Zij vindt het Itlchtlng Comité" In de naam in deze inspraakgroepering te lel, dubbelop In feite. „Waarom isken we er niet gewoon lichting Milieuzorg Leusden In", merkte ze op In de Irgaderlng van de werkgroep ilmtelljke ordening. Volgens levrouw Vlugt is het nog goed logelljk om de naarri van het ML te wijzigen, omdat het naar ■ar mening nog steeds geen igeburgerde naam in Leusden Nou maar afwachten wat het Ichtingsbestuur van het imlté er van vindt. J,Herverdeling van schikbare werkgelegenheid takt het mogelijk dat Iedereen nspraak krijgt op inkomen of jeld en ieder deel heeft aan de wenste ilvaartsontwikkeling." leze en andere, nog slender artikelen kwamen tandagavond ter sprake in De I. Daar vergaderde- ivenstaande passage deed dat :ds vermoeden-de latselljke afdeling van de jdA. Aan de orde was onder srhet jrklezingsprogramma, tarmee de sociaal-democraten september weer een beetje rug hopen te komen uit het dal lar men thans In verkeert. Eerlijk delen" heet het rogramma niet voor niets. De afdellng-Leusden moest er :h maandagavond wel over ilgen, want een dag later moes- sn eventuele amenderingen op !t programma naar het lofdkantoor In Amsterdam irzonden zijn. Slechts een handjevol tusdense PvdA-leden nam de >elte om aan de discussie over iet programma deel te nemen, nbreng was er vooral van de tijde van de Roole Vrouwen, die inder meer ferm de strijd lanbonden tegen de term huishouden", omdat in een oclallstlsch programma eenszins de Indruk gewekt mag orden, dat gehuwden en iderszins samenwonenden nders behandeld zouden rorden dan alleenstaanden. Maar erwas meer. De agenda ermelddeook „mededelingen ver de bestuurssamenstelling" t die bleken niet mals. Het vdA-bestuur telt momenteel even leden. Twee van hen uilen In september deel gaan lltmaken van de gemeenteraad n stellen daarom hun lestuurszetels ter beschikking, og drie andere bestuursleden oen dat, maar om andere redenen. Penningmeester Jüelndert van der Wielen vindt dat hij nu al zo lang de afdelingspenningen heeft leheerd, dat iemand anders dat maar eens moet gaan doen. Secretaris Martin Joosten en Anton de Ridder kunnen het lestuurslidmaatschap niet •nger combineren met hun Idrukke werkzaamheden. En dan er nog voorzitter Peter Strijker, e deze zomer naar Lelystad rerhulst en daarom naandagavond zijn laatste .eusdense vergadering voorzet, testeert dus zegge en schrijve Sén bestuurslid, dat overigens naandagavond wegens ziekte frerstek moest laten gaan. Nu bleek het bestuur gelijktijdig te kunnen meedelen, dat Inmiddels voor vier van de zes vacatures kandidaten gevonden zijn. Mevrouw Arts en de heren Visser, Steuren Wiggemans hebben zich bereid verklaard om de wacht over te nemen. En dan spraken de (ociaal-democraten - last but not least - over de gang van zaken bij de collegevorming in Leusden. Toen het onderwerp nop de agenda geplaatst werd, zal men In PvdA-krlngen longetwijfeld verwacht hebben, |dat onderhandelaar Jan Jacobs j vrolijker mededelingen zou .kunnen doen, dan hij j maandagavond bleek te kunnen Idoen. Want Jacobs kon alleen maar komen uitleggen hoe het er niet van gekomen was. Dat deed hij op de voor hem gebruikelijke rustige en duidelijke wijze. Alle I aanwezigen bleken zich met de door Corrl Verduin en Jan uitgangspunten en gevolgde J procedures te kunnen I verenigen. Met name ook In de pruciale kwestie, of de PvdA Boerderij j Claeverenblad. In de werkgroep ruimtelijke ordening van het CML heerste afgelopen dinsdagavond tijdens haar vergadering een behoorlijke misvatting over de prijs van de monumentale maar vervallen boerderij't Claeverenblad met de bijbehorende grond. De gemeente wil dit voormalige boeren onderkomen verkopen aan de Stichting Bouwteam Leusden, die zich dan verplicht 't Claeverenblad te restaureren en er twaalf (dure) woningen omheen te bouwen. Nu dachten We zijn er uit. De vakantie-ansichtkaart van Bas Bolderman aan zijn oom John die voor de Leusdense PTT onbestelbaar was, kan tóch bij oom John door de bus glijden. Afgelopen dinsdag meldde deze krant, dat op het postkantoor in Leusden een kaart lag geadresseerd aan Oom John Waag meester, Zwaardvegersgaarde 48,3831 TZ Leusden. De PTT wist zich geen raad met deze ansichtkaart, omdat in deze gemeente geen straat met die naam bestaat. In Leusden woont wel een Waagmeester aan de Uilenhoeve. Wie wist waar de kaart van Bas naar toe moest, mocht het ons komen zeggen. Nou, telefoontjes kwamen er genoeg dinsdagmiddag en woensdagochtend. Drie lezers wisten te vertellen met stellige overtuiging, dat de straat Zwaardvegersgaarde in Den Haag ligt. Ze zijn namelijk ex-Hagenaars en hebben voorheen, wat een toeval, in de buurt van de Zwaardvegersgaarde gewoond. Er belde ook een mevrouw oo. die blizonder slim was qeweest en de op de kaart vermelde postcode had opgezocht in het dikke rode postcodeboek. „Toevallig hoort de postcode 3831 TZ bij Uilenhoeve. En daar woont toch een Waagmeester?", aldus deze mevrouw. Toen waren er twee mogelijke oplossingen: of Bas Bolderman heeft ook familie in Den Haag wonen en had bij het versturen van de vakantiekaarten de adressen verwisseld, of oom John Waagmeester heeft vroeger in Den Haag aan de Zwaardvegersgaarde 48 gewoond en Is nu Inwoner van Leusden (Uilenhoeve). Basje had dan waarschijnlijk bij het invullen van het adres een vergissing gemaakt. Oom John Waagmeester belde onszelf de oplossing door: „Ik heb inderdaad vroeger in Den Haag aan de Zwaardvegersgaarde gewoond. De kaart van Bas kan dus aan mij worden gestuurd". de meeste leden van de werkgroep, dat de stichting de boerderij plus de lap grond voor één gulden kan kopen, en nog een restauratiesubsidie van 238.000 gulden toekrijgt, gefinancierd uit de verkoop van de bouwkavels rondom de boerderij. Tenminste, dat hadden de meeste werkgroepleden begrepen uit de berichtgeving over de redding van 't Claeverenblad. Directeur-gemeentewerken Marius Pais, uit dien hoofde altijd aanwezig bij de vergadering van de werkgroep, bracht zijn toehoorders weer In de realiteit. Hij vertelde dat'di vervallen boerderij voor het symbolische bedrag van één gulden Is aangeboden, maar dat de grond 612.000 gulden moet opbrengen. Stichting Bouwteam Leusden moet, als de raad akkoord gaat met deze koper, dus ruim zes ton betalen voor de hele handel, maar krijgt dan na de restauratie 238.000 gulden van dat bedrag weer terug en berekent bovendien de prijs van de grond weer door in de twaalf huizen, die voor circa 200.000 gulden zullen worden aangeboden. ledereen gesnopen? Misschien Is het wel iets voor de krant. Een cactus van 70 centimeter met elf sterk geurende witte eendagsbloemen van 21 centimeter. Ik weet alleen niet of het Iets echts bijzonders is, aldus mevrouw Kruissink uit de Nassaulaan in Leusden-zuid. Dat wisten wij ook niet, maar vroegen onze fotograaf Jan Pit— een cactuskenner bij uitstek - of hij bij mevrouw Kruissink eens wilde gaan kijken wat het was. Jan Pit dacht, na ons verhaal te hebben aangehoord, dat het misschien een „Koningin der nacht" zou kunnen zijn. Kenners van cactussen zullen op de foto al gezien hebben dat het hier geen „Koningin der nacht" betrof maar een „Trichocereus", een iets minder bijzondere soort van de cactussen. Wat niet wegneemt dat het weinig voorkomt dat deze plant zoveel bloemen heeft die allemaal tegelijk uitkomen. Ook mevrouw Kruissink heeft dat nog nooit meegemaakt. Een keer Is het voorgekomen dat haar cactus drie bloemen had. Dus toch best bijzonder, zodat wij er een plaatsje voor vrij maakten. genoegen had moeten nemen met alleen de portefeuille financiën, schaarde de vergadering zich unaniem aan de zijde van de onderhandelaars. Terechtwaren ze op dat aanbod niet ingegaan. Misschien is dat voor Verduin en Jacobs een schrale troost. Weet u hoeveel openbare bomen er In Leusden staan? Dat zijn er 12.885, als we wethouder Jan Wagenaar mogen geloven. Hij had ze niet zelf geteld, vertelde hij In de afgelopen raadsvergadering. Deze Informatie was afkomstig van de plantsoenendienst. Voor de statistici onder ons6.425 bomen hebben hun wortels In de bebouwde kom geschoten en de rest, 6.460, vertoeven buiten de bebouwde kom van Leusden. Elk jaar worden door de gemeente circa 500 bomen geplant. Waarom kwam de VVD-wethouder met al deze Informatie. Dat was naar aanleiding van opmerkingen van Evelien Blom (CDA) en Jan Jacobs(PvdA)over het (nood)lot van zeven eikenbomen aan de Hamersveldseweg die wellicht gerooid moeten worden als de Burgemeester Van der Postlaan (voorheen Centrumweg) wordt verlegd. Belde raadsleden zouden graag zien, dat deze eiken, of enkelen, gespaard kunnen worden. Wethouder Wagenaar wist niet precies hoe het met deze bomen zat als de Van der Postlaan wordt verlegd, maar in de raadscommissie Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening komt hij er op terug, hield de wethouder de raadsleden voor. Vervolgens informeerde hij (sluw) de geachte raad hoeveel bomen Leusden wel niet heeft, waarmee hij wilde zeggen dat zeven eiken op een totaal van bijna dertienduizend bomen niks is. De zeven robuuste eiken aan de Hamersveldseweg hebben Inmiddels een aktiecomité opgericht. dat geld voor andere dingen gebruikt?" Voorwaar, een aardige vergelijking. Terecht met voldoening heeft onlangs de Zwembadstichting Leusden twee wethouders en een aantal gemeenteraadsleden voorgerekend, dat na het toepassen van diverse bezuinigingsmaatregelen, dit jaar circa 30% op de energiekosten van het zwembad Bavoort zal worden bespaard. Verdere plannen beogen een nog grotere besparing op het energieverbruik. De vraag Is nu, of dat wel zo verstandig Is. Een recent ANP-berlcht maakt melding van het feit, dat medewerkers van het gemeentelijke Graaf Otto-bad In Zutphen voorlopig niets meer met energiebesparing te maken willen hebben! Daar werd door toepassing van een aantal besparende Ingrepen een minder gebruik van bijna 230.000 kubieke meter aardgas bereikt. Dat blijkt echter geen winst, want de G AMOG (gasmaatschappij Oost-Gelderland) heeft het bad nu een rekening van 3.200,- gepresenteerd, wegens het niet afnemen van de contractueel overeengekomen 400.000 m3 aardgas! Of het Leusdense bad ook een dergelijke surprise tegemoet kan zien, Is ons onbekend, maar afgezien daarvan Is het onbegrijpelijk en Irrleel, dat zoiets mogelijk kan zijn. Overheid, gasbedrijven en electrlclteitsmaatschappijen dringen met klem aan op energiebesparing, maar de gebruiker, die daarin slaagt - vaak ten koste van grote Investeringen - krijgt de kous op de kop. Een telefoontje van Wilma van Mosel, de nieuwe coördinatrice van de Oppascentrale. Of we iets wil den recht zetten, want anders zou dat misschien een verkeerde in druk wekken. Wilma van Mosel krijgt namelijk niet ,,een enkele gul den per uur" van de oppashulpen zoals in dit artikel over haar in deze krant van vorige week donderdag stond. Wat moet het dan wel zijn?" Oppashulpen die drie uur of langer gewerkt hebben, dragen een gul den aan Wilma af, degenen die kor ter dan drie uur hebben opgepast, geven vijftig cent aan haar. Voor het geld hoeft Wilma het inderdaad niet te doen. Baby-sitters kunnen het echter wel voor het geld doen, want voor die gulden of vijftig cent die ze per keer afstaan, zijn ze wel verzekerd van regelmatig een oppasadresje Doordat de Noorderrandweg Randweg is geworden, wordt die weg verward met de Land weg Ik ben niet weg van die naamsverandering Maar vooralle duidelijkheid: de Landweg is geen randweg en de Randweg zeker geen land weg Beroenng rond de Onroerend Goed Belasting. In Leusden is men - zegt de gemeentevoor- lichter - ontroerend zorgvuldig te werk gegaan. Of men het daar roerend mee eens is, is de vraag Het CDA zou ook eens moeten denken aan het welzijn van de PvdA Wagenaar wil een nog zwaar dere portefeuille, zegt ie. En die map is nou al niet te tillen. D'66gaat in Leusden niet in de oppositie. Dat kan ik me leven dig voorstellen. Oppositie voe ren is een kunst die van ver vóór 1966 dateert Cynische Leusden aar: ,,De WD draagt in het bijzonder het onderwijs een warm hart toe, anders zou ze die post wel hebben gegund aan de PvdA. Die 12.885 bomen, meneer Wagenaar, is dat inclusief de boomgaard bij De Biezen- kamp? Vreesde trouwens even dat die zeven bomen bij de burge meester Van der Postlaan ge kapt moesten worden omdat ze dood waren Die onderhandelingen over een afspiegelingscollege zijn dus niet meer dan een spiegel gevecht geweest De notulen van die onderhan delingen krijgen de titel: ,,The mirror crack d", naar het gelijk namige boek van Agatha Christie. en dan is er Ummels Fons Ummels krijgt overigens geen portefeuille, maar een fonds. Voorzitter Jaap Brandligt van de Schoolraad bevestigde op nieuw het beeld wat ie van zichzelf heeft Verkeerde beeldvorming: „Die Brandligt wilde natuurlijk op stappen omdat de onderwijs- portefeuille in handen van het CDA is gebleven" Schoolraad: een raad voor de beeldende kunst in het onder wijs? Nee hoor, al die speelobjekten en kunstwerken bij onze scho len hebben niets met de schoolraad te maken. Ook dét is een verkeerde beeldvor ming. Wedden dat het CDA nu ook vindt dat de Leusder Krant meewerkt aan een verkeerde beeldvorming van die partij? De PJGU trok touw, de PvdA aan het kortste eind. Volgens een woordvoerder van de PUEM krijg je een fikse opdonder als je op een 220- volts kabel zonder isolatie trapt. Die man heeft er duidelijk verstand van Kop: Aanmelden Dagmavo voor volwassenen in Leus den." Iets voor de voorzitter van de Schoolraad? Nog een kop: ,,De Handwerk- club is met vakantie". Dat is toch zeker niet politiek be doeld? De mandemaker gaat pas na september, de wagen maker en de radenmaker blij ven nog een poosje. Lokale STER-tune Sommige wethouders houden van blom men" PvdAin een positie voor oppo sitie. Het college van Bijwagens Wagenaar Bloemhof schijnt dezelfde avond Ummels nog opgebeld te hebben met de vraag, hoe hij 'm dat in vredesnaam geflikt heeft. Gijs van Woudenberg: ,,Maar zijn onderwijs en welzijn dan beleidsportefeuilles?" Het is met de PvdA altijd het zelfde: als ze winnen komen ze in de oppositie terecht. Het is dat Jan Wagenaar aller gisch is voor welzijnswerkers, anders had het voor de WD een college van Burgemeester en Wethouder mogen worden. Zo, nou kan ie wel weer. We hebben nog vier jaar de tijd en ruimte V. Nu we het toch over de verlegging van de Van der Postlaan hebben, moeten we u ook even vermelden, dat sommige mensen zich er over verbazen,dat daar In deze financieel barre tijden een bedrag van 1,7 miljoen gulden voor wordt uitgetrokken. Zo was er vorige week een meneer bij ons aan de balie - hij kwam om wat fotokopieën te laten maken - die het daar In het geheel niet mee eens was. Jazeker, hij wist wel dat die verlegging al lang in de planning zat, maar als de tijden veranderen, dan moet je ook je plannen durven herzien. De meneer trok de navolgende vergelijking: „Een man heeft zijn vrouw vijf jaar geleden een bontjas beloofd. Ze besluiten er voor te gaan sparen en nu, na vijf jaar, hebben ze het geld er voor. Maar ondertussen is het die mensen financieel gezien zo slecht vergaan, dat ze nauwelijks nog te eten hebben. Geeft die man dan toch zijn vrouw die bontjas nog of wordt Vanzelfsprekend ben ik legen windbuksen en andere metnooes die dieren leed bezorgen; ik ben dan ook niet de dader! Maar. staan poezenliethebbers er wel eens bij stii datzij voor een huisdier kiezen en niet hun buren? Tegen woordig weten rokers bijna alle maal dat zij in 'n aparte rookruimte anderen niet mee laten roken en zeil aan hun trekken komen. Met welk recht zijn poezenliethebbers zo individualistisch om te denken dat hun buren zonder enige irritatie de overlast van hun huisdieren on dergaan? Is 't met name leuk dat je tuin iedere dag dient als kattebak voor de poes van 'n ander, wiens katte bak leeg blijft. Is 't leuk iedere dag de kattedrollen op te moeten rui men? Is 't leuk als je met plezier en veel energie in je tuin werkt en met voldoening het resultaat bekijkt om dan de volgende morgen weer cha os te vinden? Waarom het gewoon vinden anderen, dag en nacht, met jouw huisdier op te zadelen? Er zijn namelijk oplossingen die naar twee kanten geen irritatie veroorzaken Honden en poezen binnen houden en als ze naar buiten moeten dan aangelijnd zolas trouwens voor schrift is Ik denk dat op die manier poezenleed voorkomen wordt en u ze niet vogelvrij maakt. Laat er gerust een actiegroep ko men met als doelstelling „ik houd van mijn dier en mijn medemens." „hoe maak ik het beiden naar de zin". Er worden ongetwijfeld dorpsge noten boos om mijn reactie. Ze ge bruiken misschien termen als; klein; eenzijdig, gespeend van die renliefde etc. MAATSCHAPPELIJK WERK Spreekuren gezamenlijke dienstverle- ningsinstellingen in Leusden en Achter veld Leusden-Centrum: Boerderij Groot-Krakhorst, Bulderikhof 18. tel. 945618. Maatschappelijke dienstverlening Eemland (MDE): maandag van 9 tot 10 uur; Protestants Sociaal Centrum voor Amersfoort en omgeving (PSC) dins dag van 9 tot 10 uur; Gemeente Leus den: woensdag van 9 tot 10 uur; PSC: donderdag van 9 tot 10 uur; MDE: vrij dag van 9 tot 10 uur. Leusden Zuid: Kruisgebouw. Roo van Aldewereltlaan 13, tel. 940818. Gemeente Leusden: maandag 10 tot 11 uur; PSC: vrijdag van 14 tot 15 uur Achterveld: Kruisgebouw Walter van Amersfoortstraat 30, tel 03425-1333, Gemeente Leusden: vrijdag van 9 tot 10 uur. MDE: maandag van 11 tot 12 uur (Tijdens het weekeinde kan men zich in dringende gevallen dag en nacht wen den tot de Telefonische Hulpdienst voor Vechtstreek, Gooi en Eemland, tele foon; 035-45555). Toch klim ik voor het eerst in de pen want ik maak bezwaar tegen die dorpsgenoten die me hun me ning en have op willen dringen en niet gevoelig schijnen voor tegen argumenten. Naam en adres bij de redaktie be kend. GEZINSVERZORGING: EN BEJAARDENHULP Leusden-Centrum: Groot Krakhorst, Bolderikhof 18. telefoon 945618 Maatschappelijke Dienstverlening Eemland (MDE): maandag 14 tot 15 uur. Gezamenlijke kruisverenigingen (AIMD): dinsdag van 14 tot 15 uur Protestants Sociaal Centrum (PSC): donderdag van 9 tot 10 uur. Leusden-Zuid: Kruisgebouw Roo van Aldewereltlaan 13. telefoon 940818 Gezamenlijke Kruisvereniging (AIMD): maandag van 13 30 tot 14.30 uur. Algemene Instelling voor Maat schappelijke Dienstverlening „Het Groene Kruis": donderdag van 11.00 tot 12.00 uur Protestants Sociaal Centrum (PSC): vrijdag van 14 tot 15 uur Achterveld: Kruisgebouw Walter van Amersfoortstraat 30, tel. 03425-1333. Maatschappelijke Dienstverlening Eemland (MDE): vrijdag 9 tot 10 uur. PASTORALE HULP (RK) Spreekuren, waarop men aan de pasto rieën een pastor kan bereiken Leusden: maandag en woensdag van 17 tot 18 uur en vrijdag van 9 tot 10 uur, tel. 941261 Achterveld: maandag en woensdag van 16.30 uur tot 17.30 uur en vrijdag van 19 tot 20 uur, tel 03425-1420 HULPDIENST DIAKONAAT (PROT) Hulpdienst van het gemeentediakonaat Dorpskerk: Voor Groenhouten, Akkerhoeve, Noordwijck en Langenbeek mevr. Langbroek, Weesboom 13. telefoon 940130 en mevrouw Lawalata, Wan molen 20, tel 944237. Voor Leusden-zuid: Mevr. Abbring, pr. Christinalaan 7, tel. 942047 en me vrouw Schwencke, Van Diepenheim Scheltuslaan 44, tel. 940635. Hulpdienst voor het Gemeentediako naat Marcuskerk: Het gebied ten noorden van de Noor derinslag-Middenweg: mevr. A. Brandsema, Asschatterweg 35, tele foon 941350 ANONIEME ALCOHOLICI (AA) A.A. Amersfoort: telefoon 944392 Al-Anon: Amersfoort. Postbus 946 Amersfoort, tel. 944392 en 753373. We zijn er wat laat mee, dat geven we onmiddellijk toe. Maar we vonden de foto toch te aardig om hem niet meer te plaatsen. Bijgaande opname werd gemaakt in de Achterveldse Walter van Amersfoortstraat, een dag of veertien terug. Toen ontlaadde zich boven de Parel van de Gelderse Vallei een enorme onweersbui en de holering kon de grote hoeveelheid hemelwater niet in één keer verwerken verschillende straten kwamen blank te staan. Tot vermaak - dat laat zich raden - van de Achterveldse jeugd, die van de gelegenheid gebruik maakte om in de straten te watersporten. Een inwoner van de W. van Amersfoortstraat kiekte de waterpret bij hem in de straat en stond ons deze foto af. fï J 1 boekhouding Zwarte wea 16a-

Leusder Krant | 1982 | | pagina 9