Ook gewijzigd raadsvoorstel voldoet niet aan wensen van Vredesplatform Spanning en sensatie in de Hamershof Van 23 t/m 27 augustus kindervakantieweek Veel deelnemers zwemvierdaagse i 1 leusd er hm n t Expositie omgeving Zwanenburg en Slokker woningen krant Zaterdagmiddag half twee Er groeit een kloof tussen publieke opinie en politieke besluitvorming Collektanten (F gevraagd plaatselijk nieuws -|^ DONDERDAG 8 JULI 1982 LEUSDEN - Op 23 augustus gaat In meer dan 15.000 plaatsen In ons land de jaarlijkse collecte van start van het Koningin Wil- helmina Fonds voor de kanker bestrijding. Voor de kankerbe strijding is veel geld nodig. En omdat geld op te kiinnen halen zijn veel collectanten nodig. Omdat straks veel Leusdena- ren al met vakantie zijn, doet me vrouw W. Veldhuyzen van San ten nu al een oproep voor collec tanten. Leusdenaren die van 23 augustus tot en met 4 september op pad willen voor de kankerbe strijding, waar men niet omheen kan en mag. kunnen zich als col lectanten bij haar opgeven. Het telefoonnummer is 941217. LEUSDEN - Vandaag wordt voor de bewoners van de wijk Zwanenburg en van de 59 Slok kerwoningen in Langenbeek een expositie gehouden over de in richting van hun woonomge ving. Ze krijgen aan de hand van deze kleine tentoonstelling een indruk hoe de straten, de plein tjes en plantsoentjes eruit gaan zien. Belangstellenden kunnen vandaag van 14.00 tot 17.00 uur en van 19.30 tot 21.30 uur terecht in het gemeentelijk expositie centrum aan de Zwarteweg 8. Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Verantwoordelijke redaktie: Bert Vos Marnix Kreijns (pi. verv.) Redaktie: Bertien Engelkens Caspar van Loo. Inlevering kopij en ad vertenties: voor het dinsdagnum mer tot uiterlijk maan dagmiddag 12.00 uur, voor het donderdag- nummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 uur. Redaktetie en admini stratie: Kantoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum. Op werkdagen geopend van 09 00 tot 12.00 uur en van 13 30 tot 17.00 uur. Abonnementsgeld. 54,20 per jaar; 27,60 per half jaar, 14,05 per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18.00 uur te hebben ontvan gen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent be zorging (dinsdag en don derdag tussen 18.30 en 19.30 uur), tel 033- 940691. Bij geen gehoor kunt u kontakt op nemen met onze inspekteur be zorging, overdag 03420- 16141, toestel 44. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde fo to's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbeta ling van 5,- per exem plaar (formaat 13 x 18 cm) op giro: 871441 t.n.v. BDU b.v. te Barne- veld, met duidelijke ver melding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waar op de foto werd ge plaatst. U kunt ook kon- tant betalen op ons kan toor, Rozendaallaan 9, Leusden/Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ont vangt u de gewenste fo to's thuis. (Van één onzer verslagge vers) LEUSDEN - „Met hun peti tie - Leusden wil geen kern wapens - geven meer dan 3000 Leusdenaren aan hun gemeenteraad een signaal. Dat is iets heel bijzonders! Meer dan 3000 Leusdenaren snijden hier een onderwerp aan dat primair thuishoort in de landspolitiek. Waarom doen zij dat? Zij doen dat omdat er over de kernbewapening een kloof aan het groeien is tussen pu blieke opinie en politieke be sluitvorming." Dat zei, maandagavond in de vergadering van de raads commissie Algemene Be stuurszaken, de heer H Wes- seling als woordvoerder van het Vredesplatform Leusden. Wesseling pleitte er in de com missie voor, dat de gemeente raadsleden wat meer met de door 3290 Leusdenaren on dertekende petitie zouden doen dan het college van B W voorstelde. Want het colle ge pikt - al was het maar om dat zoveel Leusdenaren hun handtekening zetten - wel iets van de petitie op, maar gaat aan de essentie er van voorbij. In de petitie werd de raad allereerst uitgenodigd om, in navolging van meer dan zestig andere gemeenten, haar grondgebied tot kernwapenvrij gebied te verklaren. Dat wil het college niet doen,omdat een raadsuitspraak inzake het kernwapenvrij houden van het gemeentelijk grondgebied niet te effectueren is, gezien de na tionale verantwoordelijkheid." Met dat standpunt is een meer derheid van en misschien wel de voltallige gemeenteraad het eens Op het gevaar af, dat ook op gemeentelijk niveau een kloof zal groeien tussen wat burgers willen en de politici doen. Zonder dat, zoals Wes seling vaststelde, de raad in feite duidelijk uitspreekt, dat men er politiek niet aan wil Wanneer je een negatief be sluit neemt op grond van de overweging dat een positief besluit toch niet te effectueren is, omzeil je een uitspraak over de inhoud van het besluit. Wesseling: ,,Op grond van de inhoud van de eerste twee overwegingen kan de vraag gesteld worden of het college de duidelijkheid niet zou die nen met onomwonden uit te spreken dat de door het Vre desplatform Leusden gevraag de uitspraken politiek onge wenst zijn. Dan weten de 3290 burgers van Leusden waar zij met hun gemeente aan toe zijn. Dan kunnen zij vaststellen dat zij met hun zorg en onge rustheid over de kernwapens ook niet bij het college en - wanneer het voorstel-besluit zou worden aangenomen - ook niet bij de raad terecht kun nen." BELEID Alvorens die overwegingen te vermelden, eerst nogmaals de inhoud van de petitie van het Vredesplatform. De raad werd verzocht om: a Leusden tot kernwapen- vrije zone te verklaren; b. het college te verzoeken om zich te bezinnen op ini tiatieven om te komen tot een plaatselijk vredesbe leid; c. de raad der gemeente Soest te verzoeken om stappen te ondernemen die kunnen leiden tot verwijde ring van eventuele kernwa pens uit die gemeente; d. de aan te nemen motie ter kennis te brengen aan di verse instanties. Ten aanzien van de punten a. en c. stelt het college dat dergelijke uitspraken niet door een gemeenteraad gedaan moeten worden, omdat het landelijke aangelegenheden zijn. Bovendien beschikt de Rijksoverheid over een wette lijk instrumentarium dat dë mo gelijkheid biedt dergelijke uit spraken geheel zonder effect te laten. Wat het nemen van initiatie ven om te komen tot vredesbe leid betreft, staat er in het raadsstuk Wij achten het niet Op 27 mei werd de petitie aan de burgemeester aangeboden op de weg liggen van de plaat selijke overheid initiatieven te ontwikkelen voor een plaatse lijk vredesbeleid met betrek king tot vredesonderwijs, vre- desvoorlichting en andere mid delen die - zoals de petitie zegt - dienstig zijn om de bewust wording bij de bevolking van vredesvragen te stimuleren. Bij uitstek is zulks in onze ge meenschap een zaak van par ticulier initiatief Tenslotte liet het college we ten niets te voelen voor het rondsturen van een eventuele motie aan allerlei gemeentera den Daarbij wist het college zich op voorhand gesteund door de raad, die al eens eer: der heeft vastgesteld dat het veroorzaken van dergelijke pa pierlawines niet het geringste nut heeft. Wel toonde het colle ge zich bereid de petitie plus het raadsvoorstel plus het raadsbesluit aan de minister president te doen toekomen Dit alles resulteerde in het volgende voorstel aan de raad De raad der gemeente Leus den; gezien de petitie van het Vre desplatform Leusden, onder tekend door 3290 burgers van de gemeente Leusden, waarin ongerustheid wordt uitgespro ken over de kernbewapening; overwegende dat - bij herhaling het Nederlands lidmaatschap van de Navo en de aan dat lidmaatschap verbonden verplichtingen onderwerp van zeer princi piële discussie vormen bin nen het parlement en het ka binet waarbij ook de bewa peningswedloop en de plaatsing van kernwapens terdege worden betrokken; - een belangrijke weg naar het terugdringen van de kernwapens ligt in een een drachtige en actieve opstel ling van ons land in het over leg met de Navo-bondgeno- ten die in voortdurende dia loog met andere landen tot vermindering en, kan het zijn, afschaffing te komen; - een niet te effectueren uit spraak inzake het kernwa penvrij houden van het ge meentelijk grondgebied het begaan van deze weg eer der belemmert dan bevor dert, - de veiligheid van de bewo ners van onze wereld en dus ook van Leusden pas we zenlijk zal worden gediend door het terugdringen van de kernbewapening in de gehele wereld; - bezinning op..verdere initia tieven voor een plaatselijk vredesbeleid" in onze ge mengde samenleving niet de plaatselijke overheid toe komt doch in sterke mate zorg kan zijn van de particu liere instellingen; besluit: met alle zorg die hem overi gens vervult aangaande de be wapening in de wereld en de bedreiging van de vrede, de petitie voor kennisgeving aan te nemen; de voorzitter te verzoeken de petitie en zijn besluit ter kennis te brengen van de voorzitter van de Raad van Ministers. BEZWAREN Tegen het voorstel in die redaktie leefde bij het Vredes platform Leusden - uiteraard - bezwaar. Wesselings betoog kwam maandagavond neer op enkele hoofdpunten. - een gemeenteraad kan wel degelijk over dit onderwerp uitspraak doen; - een gemeenteraad moet dat te meer doen op een mo ment waarop op landelijk ni veau publieke opinie en poli tieke besluitvorming in deze zich een kloof begint te ver tonen; - &ls je echter van mening bent dat het om een lands- politieke zaak gaat, moet je niet aankomen met de eer ste twee overwegingen in het voorgestelde raadsbe sluit; - initiatieven voor een vredes beleid kunnen zeker geno men worden door particulier initiatief, maar verdient steun en stimulering van de plaatselijke overheid. Nu zal volgende week don derdag de raad in ieder geval niet het hierboven geformu leerde raadsbesluit nemen. Het PvdA-raadslid Jan Jacobs spande zich maandagavond in om te komen tot een tekst, die door de gehele raad onder steund zou kunnen worden. Hij bewerkstelligde niet alleen dat petitie en raadsbesluit ook zul len worden gezonden aan de voorzitter van de Tweede Ka mer. Jan Jacobs hanteerde ook aardig het rode potlood ten aanzien van de overwegingen Op zijn initiatief zal uit de twee de overweging de Navo ge schrapt worden en dan aldus gaan luiden: ,,een belangrijke weg naar het terugdringen van de kernwapens ligt in een een drachtige en actieve opstelling van ons land in internationale onderhandelingen, die gericht zijn op vermindering en, kan het zijn, afschaffing van die kernwapens te komen." Ook de derde overweging zal op Jacobs initiatief anders luiden. De op z'n minst opmer kelijke vaststelling van het col lege, dat uitspraken zoals ge vraagd door het Vredesplat form internationale onder- handleingen eerder zullen be lemmeren dan bevorderen, wordt geschrapt. In plaats daarvan komt de eerder ver melde overweging. ,.dat een raadsuitspraak inzake het kernwapenvrij houden van het gemeentelijk grondgebied niet te effectueren is, gezien de na tionale verantwoordelijkheid". Jacobs had daar liever gele zen gezien de nationale wet geving", maar commissievoor zitter Rademaker bleek erg te hechten aan „nationale ver antwoordelijkheid". Of de po gingen van het PvdA-raadslid om ook de overweging ten aanzien van het vredesbeleid een wat genuanceerder klank te geven, zullen worden geho noreerd, werd maandagavond niet geheel duidelijk Met alle respect voor de goede bedoelingen van Ja cobs, is de vraag, wat je er mee bereikt. Tussen de on dertekenaars van de petitie en het college van B W - en vermoedelijk een meerder heid in de raad - blijft ver schil van mening bestaan ten aanzien van dit onder werp. De heer Wesseling liet blijken dat ook de aangepas te versie van het raadsvoor stel niet tegemoet komt aan de wensen van het Vredes platform. Burgemeester Radema ker; „Ik hoop, dat u gezien heeft, hoe serieus wij deze zaak met z'n allen besproken hebben." Wesseling: „Dat heb ik ge zien. Maar ik betreur het dat u en wij fundamenteel ver schillend hierover denken." Rademaker: „Daar zullen we mee moeten leren leven." MARNIX KREYNS. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU-kranten- kombinatle te Barneveld. LEUSDEN - Op zaterdagmid dag 10 juli, vindt er op de grote parkeerplaats in de Hamershof (naast de Centra) een internatio naal stuntfestival plaats. De Hd*~ mershofwinkeliers hebben de luchtakrobatengroet „Les Le moine" en de auto- en motor- stuntgroep „Heil Drivers" naar hun winkelcentrum gehaald. Het programma, dat zo'n anderhalf uur in beslag zal nemen, begint om half twee. Spanning en sensatie zullen de boventoon voeren tijdens het optreden van de beide stunt- groepen. Met hun programma trokken de artiesten al miljoenen bezoekers in velerlei landen in de wereld. Amerika, Mexico, Ca nada, Polen, Frankrijk, Italië en Duitsland werden al eerder be zocht. Enkele maanden geleden startte de artiestengroep hun toernee langs een honderdtal Nederlandse gemeenten. De Hell Drivers zullen ook zater dagmiddag weer de meest gekke stunts uithalen met hun auto's en motoren. Sommige onderdelen van het programma zien er erg spectaculair uit. Bezoekers kunnen zien hoe een auto over de kop slaat terwijl de bestuurder geen schram metje oploopt. Ook zal er met een auto geruime tijd op twee wielen gereden worden De motorspron- gen die de Hell Drivers zullen to nen, verrassen meestal zelfs de meest ervaren motorrijders. Niet voor niets hebben leden van de stuntgroep al in vele films meege werkt als stuntman. De uit Frankrijk afkomstige koorddansgroep Les Lemoine be staat uit leden van eén gezin. De drie broers en drie zussen Lemoine zijn nakomelingen van een familie die zich al ruim driehonderdvijftig jaar bezig heeft gehouden met koorddansersakrobatiek De zes broers en zussen die zaterdag naar Leusden komen, zetten dus een oude familietraditie voort met hun programma. De groep zal ook za terdagmiddag ijzingwekkende akrobatiek uitvoeren op stalen masten en kabels op een hoogte die varieert van drie tot veertig me ter Het hoogtepunt van het optre den bestaat uit akrobatiek die uit gevoerd wordt op een veertig meter hoge zwiepende mast. Evenals dat bij de andere onderdelen van het programma het geval is, wordt ook bij dit nummer geen gebruik ge maakt van een vangnet of iets der gelijks. Een ander spectaculair onderdeel van het programma van Les Lemoi ne is het rijden met een motor over een 14 mm dikke staalkabel van drie naar twintig meter hoogte ter wijl de dames aan een trapeze die onder de motor hangt akrobatische toeren verrichten. De Hamershofwinkeliers hopen dat het optreden van beide interna tionale artiestengroepen veel men sen naar hun winkelcentrum zal trekken. Na de zomervakantie gaat de winkeliersvereniging door met het van tijd tot tijd organiseren van iets aardigs voor het winkelende publiek. Op vier september a s staat er een ..kindendoe-dag" op het programma, waarbij kinderen aan de slag kunnen met allerlei ak- tiviteiten. Op dezelfde dag wordt er in de Kooikersgracht een demon stratie gegeven van motormodel- boten Veertien dagen later op 18 september gedenkt de Hamershof het feit dat ze nu al weer twee jaar lang bestaan Op die dag wordt er een oud-Hollandse avondmarkt gehouden in het winkelcentrum. LEUSDEN - Elk jaar blijkt de kindervakantieweek van Blijhof weer een succes te zijn voor de jeugd in Leusden. Er is daarom dit jaar ook weer de gelegenheid voor alle kinderen tussen de vier en twaalf jaar om de zomer vakantie op een feestelijke ma nier af te sluiten. De oorganisa- toren hebben een aantrekkelijk programma samengesteld. Elke dag zal in het teken staan van een land. Het voorlopige pro gramma ziet er als volgt uit: Maandag 23 augustus: Deze dag wordt er dicht bij huis gebleven, na melijk in eigen land. Er worden oud- Hollandse spelletjes gespeeld en kinderen kunnen naar hartelust kleien, timmeren, plakken en knip pen Verder is er een poppenkast voorstelling en kan er levend gan zenbord worden gespeeld. Dinsdag 24 augustus: Olympi sche dag met veel spel en sport. De dag wordt geopend met Olympisch vuur Woensdag 25 augustus: Met de bus gaan de kinderen naar het bos waar alle kinderen in indianen zul len veranderen en waar ze totem- plane en hoofdtooien maken. India nenveren mogen natuurlijk altijd meegenomen worden. Donderdag 26 augustus: Roe meense dag die in het teken van de zigeuners staat. Kinderen kunnen zich die dag schminken, ledereen kan bovendien een knapzak ma ken, potten bakken en volksdan sen. Ook zijn er nog vele andere spelletjes te doen. Vrijdag 27 agustus: Deze dag zal een fleurig karakter krijgen want ie dereen zal toeven in tropische sfe ren van Midden-Amerika. Een ex tra feestelijk einde van de week. Iedere dag begint het feest om 10.00 uur en is om 16.00 uur afge lopen. Om er zeker van te zijn, dat uw kind er ook heen kan, is er de mogelijkheid om van te voren kaar- LEUSDEN/CENTRUM - Maan dagavond is de zwemvierdaag se, georganiseerd door de Zwembadstichting Leusden en de LZ PC de Haaien, begon nen. Met goed weer en bijzonder veel deelnemers, die per avond 500 meter moeten zwemmen in eigen tempo en met een zwem slag naar keuze. Het randgebeu- ren op de eerste avond omvatte naast een vlotte disco ook het bekende lucht-springmatras. Te elfder ure en met medewer king van Sporthuis Kraanen en Fo to Verwey hebben de organisato ren ook nog een extra attractie naar Leusden kunnen halen, de gymnastiekvereniging Sparta (Er- melo) met diverse kampioenen trampolinespringen. De demonstraties van Marjo van Diermen en Jacqueline de Ruiter (sinds 1981 Europees- en sinds dit jaar wereldkampioenen syn- chroonspringen) en van de jeugd kampioenen Aarts Bos, Renate Nieuwenhuizen en Jolanda van Diermen werden van commentaar voorzien door trainer H. van Dier men Regelmatig applaus liet we ten, dat de vele toeschouwers het optreden erg op prijs hebben ge steld. Ook op de overige avonden zijn allerlei activiteiten rond het zwembad gepland en vrijdag staat op de slotavond de huldiging op het programma. Ruim 1000 deelnemers aan de zwemvierdaagse tjes te kopen Deze voorverkoop is voor leden van Blijhof en De Til op dinsdag 13 juli van 16 00 tot 17 00 uur, en verder op woensdag 14 en donderdag 15 juli van 16 00 tot 17.00 uur. Het verkoopadres is me vrouw Houtzager, Albast 16, een dagkaart voor leden bedraagt 2,50; niet leden betalen 3,50 Een passe partout kost voor leden 10 gulden, niet leden betalen 15,00. Voor de kindervakantieweek zijn nog een aantal medewerkers no dig, die in deze week kunnen hel pen Ervaring is niet noodzakelijk, zonder extra mankrachten is de uit voering van het programma vrijwel onmogelijk en zouden alle inspan ningen voor niets zijn geweest. Als u een dagje wilt helpen, kunt u in formatie inwinnen bij André Wage- ner. Herikhof 13, telefoon 942099

Leusder Krant | 1982 | | pagina 3