Manouk van der Meulen: „Ik wilde gewoon overkomen zoals ik ben" „Ieder dier, daar moetje nieuw tegenover gaan staan Mevrouw M. J. S. C. Tijmensen-van der Kamp, dierenarts De vrouw in haar beroep (3) Movie Cyclus: „8V2", Fellini's meest befaamde film "^Sprong naar de liefde" op 26 augustus in de bioscoop 77 4 DONDERDAG 8 JULI 1982 kijk op de film AMERSFOORT - Met haar grote mandelvormige ogen, haar hartvor- ilge gezicht en haar uiterst slanke als doet Manouk van der Meulen sterk denken aan de actrice Audrey Hepburn. Haar voorkomen Is tegelij kertijd breekbaar en wilskrachtig. Die eigenschappen komen overeen Manouk van der Meulen met haar rol als Monique, de vriendin van Emile, een ex-dulker die haar verlaat om zijn geluk te beproeven In het hedendaagse Amsterdam en ver zeild raakt In het gezelschap van al lerlei dubieuze lieden uit de onder wereld. Manouk van der Meulen speelt een van de hoofdrollen In de Nederlandse speelfilm „Sprong naar de liefde" van Bas van der Lecq, die op 26 augustus a.s. In de bioscopen zal gaan draaien. „Het was pure type-casting," zegt Manouk bescheiden. ..Ik heb niet echt iemand anders gespeeld, dan ik zelf ben. Ik heb hooguit geprobeerd om wat emoties naar boven te halen Daar naast heb ik mijn best gedaan om niet te stotteren en om zo natuurlijk mogelijk over te komen." Na haar geboorte in 1961 woonde Manouk een paar maan den in Rotterdam. Daarna verhuisde het gezin naar Zweden, waar ze vijfjaar in Stockholm verbleef. Terug in Neder land vestigde ze zich in Haarlem. Twee jaar geleden ging ze naar Antwerpen, waar ze de toneelacademie bezocht. „Een vriend van me zat ook in Antwer pen," zegt ze „Vroeger dacht ik altijd, dat ik nooit toneel zou kunnen spelen, omdat ik te weinig in mijn leven had meegemaakt. Ik had het gevoel, dat je als acteur vooral veel ellende achter de rug diende te hebben. Nu geloof ik, dat je eerder een bepaalde gevoeligheid moet ontwikkelen voor de mensen in je omgeving en die ervaringen voor jezelf moet opslaan. Dat is de basis voor acte ren. Ik denk wel, dat ik in de goede richting aan het werken ben, maar voor een medium als film kan ik dat zelf nog moeilijk beoordelen „Het moeilijkste van het acteren in „Sprong naar de liefde" vond ik het ver richten van eenvoudige handelingen, zoals het aangeven van de theepot. Het uitbeelden van bijvoorbeeld woede of duidelijke teleurstelling is veel eenvou diger Daaraan heb je houvast. Zo'n scène, waarin ik met een pistool moet schieten was vooral moeilijk, omdat ik voor de camera op de juiste plaats dien de te richten. Als je probeert met je ge voel te spelen en tegelijkertijd moet denken waar je allemaal op dient te let ten in verband met de camera, dan valt dat niet mee." „Ik deed op een bepaald moment een bedscène met Kees. Daarbij moest ik een tekst zeggen en tegelijkertijd voelde ik de neiging in mij opkomen om mijn arm om hem heen te slaan. Dat zou ik in werkelijkheid ook gedaan hebben. Toch moet je in zo'n geval oppassen, want de regisseur had er geen opdracht voor gegeven en dan kan het verkeerd in beeld komen. Zoiets vind ik erg moei lijk. Zo'n scène wil ik niet oppervlakkig houden. Ik merkte, dat ik op dat moment echt van Kees ging houden. Niet ver liefd, maar met een gevoel van liefde. Dat kwam waarschijnlijk doordat ik op dat moment niet op routine dreef, maar het allemaal echt beleefde." „Monique in „Sprong naar de liefde" is een ingetogen, vrij rustig meisje dat veel over het leven nadenkt en veel van anderen verwacht. Ten opzichte van Emile heeft ze de instelling van: laat hem maar even spelen en desnoods op zijn bek vallen, het komt allemaal wel goed. Voor mij is Monique een heel her kenbaar meisje. Misschien lijkt ze wel het meeste op mijzelf. Ik vind het alle maal heel herkenbaar wat er voorvalt Hun verhouding zit eerst erg goed, maar als er iets wegvalt, raakt de zaak uit balans. Als zoiets met je gebeurt, moet je op zoek gaan naar een nieuw evenwicht. Monique beseft heel goed, dat ze Emile even zijn gang moet laten gaan en geen contact met hem moet zoeken. In het scenario van Bas van der Lecq vond ik het erg goed, dat hij Moni que twee verschillende vriendinnen heeft gegeven. Ze heeft een steun- vriendin en een concurrentievriendin. Dat zie je vaak in het leven." „Toen Ik de rol van Monique kreeg, dacht Ik niet iets van: nu word ik een filmster," zegt Manouk van der Meu len. „Ik geloof trouwens nog steeds niet, dat dit grote gevolgen voor me zal kunnen hebben. Ik verwacht niet, dat de rollen nu plotseling naar me toe zullen komen stromen. Voor mijn eigen gevoel heb Ik mijn kick al ge had door het spelen In deze film. Het was zoiets als het maken van een tentamen. Ik wilde gewoon overko men zoals Ik ben." (Van de filmredaktie) AMERSFOORT - De Italiaanse re gisseur Frederlco Felllno staat voor namelijk bekend om zijn vaak grotes ke manier van filmische uitbeelding. De door Fellini verfilmde verhalen zijn geen gewone verhalen, het zijn meer uitbeeldingen van wat de regis seur denkt en voelt over verschillen de zaken die zijn leven beheersen. Zelden heb je bij het kijken naar een Felllni-film het gevoel naar normale mensen te kijken. Het zijn in wezen karikaturen, die Fellini ons voorzet, maar niet zo maar verbasteringen van menselijke wezens, eerder le vens geworden droombeelden van de regisseur zelf, die in zijn filmen steeds gedreven wordt door wat hij denkt en voelt. Eén van zijn meest befaamde films is „8Vfe", door velen Fellini's meest com plete film genoemd Vooral de liefheb bers van Fellini hebben nooit onder stoelen of banken gestoken, dat „8V2" een niet te evenaren film is, waarbij de nadien door de meester gemaakte films verbleken. In "8V2" (gemaakt in 1963) geeft Fellini op - volgens kenners - geniale en spiri tuele wijze gestalte aan zijn crisis als filmmaker en als echtgenoot. Het is bo vendien een samenvatting van de the ma's, die Fellini in zijn daarvoor ge maakte films beroerde, een film waarin Marcello Mastroianni als zijn alter ego fungeert Een film, die zeventien jaar later Woody Allen inspireerde tot het maken van „Stardust Memories". Voor wie nu nieuwsgierig is gewor den naar deze film van Fellini: hij is dins dag 13 juli te zien in één van de zalen van het Grand Theater. Scène uit: Het ware verhaat van de Non van Monza. filmagenda 8 juli 1982 t/m 14 juli 1982 GRAND, Snouckaertlaan 4, 033- 14632 HAIR Di. geen voorstelling Do. vr. ma. wo 1.30 - 6.45 - 9.15. Za. 1.30-6 45-9.30. Zo 145-4.15-6.45- 9.30. VRIJDAG DE 13e Deel 2 Do. vr. ma. di wo 1 30 - 6.45 - 9.15. Za 1.30-6 45-9.30. Zo 1 45 - 4.15 - 6.45 - 9.30. THE SOUND OF MUSIC Dagelijks: 1.30 - 7 30. LES UNS ET LES AUTRES Dagelijks 1.30 - 8.00. THE FRENCH LIEUTENANT'S WO MEN Do. vr. ma. di wo 1 30 - 6.45 - 9.15. Za. 1.30-6.30-9.15. Zo. 1 30-4G0-6.30- 9.15. MOVIE CYCLUS OP DINSDAG: 8V2 Di 1 30 - 7 00 - 9.30 CINEMA. Stadsring 30. 033-18900 AN EYE FOR AN EYE Do. vr. ma di. wo 1.30 - 6.45 - 9.15. Za. 1.30 - 6.45 - 9.30. Zo. 1.30 - 4 00 - 6.45 - 9.30 MY NAME IS NOBODY Dag 1 30 - 6 45 - 9.15. Zo. tevens 4 00. EURO, Stadsring 32, 033-33655 HET WARE VERHAAL VAN DE NON VAN MONZA Do. vr ma di. 1.30 - 6.45 - 9.15. Wo. za. 6.45-9.15. Zo 1.30-4.00-6.45-9 15 DUO, Westsingel MYSTIQUE Dag. 2.15 - 8.15 DE GETATOUEERDE VECHTER Dag. 2.00 - 8.00 LATE NIGHT SHOW DUO, zaterdag Sweet young girls 10.45 uur. The Exterminator 10.30 uur. KINDERVOORSTELLINGEN EURO, tel. 33655 HEKSEN EN BEZEMSTELEN Wo. za. 1.45. interview LEUSDEN - Dat ze dierenarts is geworden is een zeer be wuste keuze geweest. Ze wilde „iets met dieren". Na de mid delbare school koos ze daarom voor diergeneeskunde, en ze jlng dat vak studeren aan de enige Nederlandse Universiteit waar dat mogelijk is: de Rijks Universiteit in Utrecht, die nternationaal goed bekend staat. (Ze hoefde toen gelukkig iog niet in te loten). Mevrouw M. J. S. C. Tijmen sen-van de Kamp, dierenarts te Leusden volgde de opleiding, een opleiding in alle richtingen der diergeneeskunde. Tot veearts èn kleine huisdierenarts. In grote lijnen kwam de studie hier op neer Het eerste jaar liep min of meer parallel met dat van de (mens) geneeskunde: Anatomie, fysiologie, scheikunde, fysica. In het tweede jaar volgden de alge mene vakken In het derde jaar werd behandeld hoe het gezonde dier funktioneert. In het vierde jaar kwam de pathologie aan de orde. Na vijf jaar deed ze doctoraal exa men, en na nog één jaar legde ze het dierenartsexamen af. Na haar doctoraal examen volgde ze een co-assistentschap op de faculteit. Er waren toen nog geen wachttij den, en ze kon dóórstomen. Toen ze begön te studeren wa ren er nog niet zo veel meisjes, die diergeneeskunde kozen Van haér jaar studeerden slechts vijf meisjes af. Nu de vooruitzichten in de klei ne huisdierenpraktijk groter zijn ge worden, is dat een aspekt van de diergeneeskunde geworden, dat erg leuk is voor een vrouw om te doen Ze zegt „Het is óók leuk om een poosje koeien, paarden en varkens te doen. Maar ik zie dat een vrouw niet blijvend doen. Vooral niet als ze een gezin met kinderen heeft. Ze zijn nu ook bezig om de studie óp te splitsen in grote en kleine die ren. Als je later tóch kleine huisdie ren gaat doen, heb je méér aan een jaar extra bij kleine huisdieren dan om een jaar kreupele paarden te behandelen". AANLOOPPERIODE Eenmaal afgestudeerd begon ze heel simpel. Ze woonde in Leus den-Zuid. Bord aan het huis, en ze ging haar praktijk beginnen. „We hadden de medicijnen over al staan", vertelt ze. „De sterilisator stond in de kelder. Als er dieren geröntgend moesten worden, ge beurde dat op zolder. Dan moesten de Sint Bernhardhonden en de doggen naar boven worden ge sjouwd! Mijn man is fysicus, en leraar op de laboratoriumschool. Toen we begonnen was hij degene, die hielp met de operaties. Hij was volledig dierenarts assistent We hadden toen nog een kinde ren. Overal in huis werd ruimte ge- kreëerd, waar je dieren neer kon leggen. In de douche hadden we nesten met honden Dat was de aanloopperiode, die we gehad hebben. Je begint er mee, en je moet eerst maar eens kijken of het gaat draaien! Ik had een basis instrumentarium. Rönt gende aanvankelijk in de buurt- praktijk" STEEDS MEER APPARA TUUR Er kwam steeds meer appara tuur bij. Dat groeide buiten alle pro porties. Het huis in Leusden-Zuid stond er bol van. Inmiddels had het echtpaar Tijmensen twee kinderen en twee honden (Momenteel heb ben ze drie kinderen en drie Ierse setters). Ook de assistentie groei de van twee ochtenden in de week werd dat geleidelijk meer. De huidi ge assistente, die er al vanaf 1975 is, heeft een fulltime job aan de as sistentie. Een ander meisje helpt in de avonduren Op de lange duur was de situatie in het kleine huis in Leusden-Zuid niet meer houdbaar. Ze kochten het grotere huis aan de Landweg Haar echtgenoot ging zich min der met de praktijk bemoeien. Hoewel „Je bent aan het koken, en er komt een aangereden hond bin nen. Wat dóé je dan? Als je dan een man hebt, die zegt: „Dat is jóuw zaak" wordt de situatie ónmogelijk. Mijn man springt dan in. Hij fun geert óók als degene, die de kinde ren opvangt, en 's avonds de tele foon aanneemt. Als er in het week end iets binnenkomt helpt hij óók Dat is iets waar je érg goed mee moet oppassen, als je gaat trou wen, en je denkt: oh, het is leuk als ik nog es aan een beroep ga begin nen. Praat dat goed met je partner door, en maak daar goede afspra ken over!" De telefoon gaat. „Verliest ie bloed? Hoe lang is dat a! aan de gang? U weet zeker dat ie gedekt is? Laat u iemand om half twee maar met 'm hier naar toe komen". door Anco Mali DIER EN EIGENAAR Ik vraag haar wat er zo leuk is aan het werken met die „kleine huisdieren?" „Het is een heel minutieus en leuk vak Je hebt twee aspekten Je hebt het dier èn de eigenaar" Ze lacht. „Als er iemand binnen komt, dan weet ik wél dat de hond Joris of Floris heet, maar de naam van de mensen wéét ik vaak niet. Je ziet al een hele boel dingen aan de hond, als ie binnen komt lopen „Dat is je patiënt en daar kijk je naar. Sommige dingen kun je met een konstateren als algemene in druk. Er zijn leuke dingen èn minder leuke dingen in het vak. Als bij elk ènder vak. Soms moeten mensen geholpen worden om zónder het dier verder te leven. Als het beestje niet verder kèn, dan houdt het op. Vaak zeggen mensen: „We nemen geen nieuw hondje meer". Voorou de mensen is dat vaak erg zielig, die mochten in het tehuis dat hond je bij zich houden, maar ze mogen geen nieuw hondje aanschaffen Dat is vaak èrg verdrietig. Er zijn ook leuke aspekten. Wat altijd leuk is, is de geboorte van honden. Als er een keizersnede is gedaan, dan is het erg leuk om te telefoneren: „Er zijn zó veel hond jes geboren: kóm ze maar opha len!" Of als het lukt, als er een kat is aangereden en het ziet er ver schrikkelijk uit, dat die mensen 'm - dan weer goed terugkrijgen Maar ja, je werkt met levend ma teriaal. Het wil niet altijd allemaal lukken. Als je een knieoperatie doet blijft dat met een ingebouwd risiko. Als je de natuur niet op je hand hebt, dan lukt het niet' Er is ontzettend veel mogelijk Het groeit nog steeds. Dat is het leuke van het vak. Je blijft bezig in de ontwikkeling van het vak. Nieu we medicijnen, nieuwe apparatuur. „Kleine huisdieren", heeft de laat- ste tien jaar een geweldige ontwik keling dóórgemaakt. Vijftien jaar geleden kon je een gebroken poot spalken. En wat kun je nu allemaal doen met de inwen dige fixatie methode met platen en dergelijke! Het zijn wél kostbare methoden, maar de mogelijkheden zijn er." GEBETEN De telefoon gaat weer. „Moet het gehecht worden? Ja hoor, kom er maar even mee." Een kleine hond, éangelijnd, gebeten door een grote hond, los lopend. De even later bin nengebrachte teckel blijkt erg agressief te zijn. Hij krijgt een spuitje om te kalmeren. De me vrouw, die niet de eigenares is, wacht met hem in de wachtkamer tot het spuitje zijn werking heeft. Dan wordt de hond in zijn nekvel gepakt, op de „operatietafel ge legd, en krijgt de gaskap op de neus. Hij heeft bij de schouder een flinke „jaap". Zorgvuldig wordt de wond mèt de omgeving ontsmet. Grint en zand worden verwijderd; wat omringend haar wordt wegge knipt Resoluut en kundig wordt de wond behandeld, en de huid aan- ééngenaaid. De hond blijft zich tegen de nar cose verzetten. Moet af en toe iets meer gas krijgen Tenslotte krijgt ie een penicellinespuitje Dan wordt ie in een box gelegd. Als we even later kijken zit ie al weer grommend overeind HEEL KLEINE DIEREN Of het mogelijk is om héél kleine dieren te behandelen? „Bij muizen heb je veel minder mogelijkheid om een klinisch on derzoek te doen", zegt mevrouw Tijmensen. „Hartslag meten is minder voor de hand liggend. En je gaat geen bloed afnemen van een muis Maar een huidziekte is ge makkelijker te behandelen" Wat voor dieren heeft ze in de loop van de tijd behandeld? Schild padden, een stinkdier, allerlei soor ten vogels, een wasbeertje, water schildpadjes, konijnen, hamsters, ratten, alle soorten honden en kat ten (van kale rexkatten tot de meest langharige exemplaren). „leder dier daar moet je nieuw tegenover gaan staan. De eigenaar komt met een klacht en dan moetje het maar uitzoeken. Hij is zo sloom: Hij eet slecht. Hijgt ie? Hoest ie? Maar gelukkig zijn de mensen over het algemeen attent op hun dieren, en kunnen ze wel helpen met indi- katies." BIJSCHOLING De dierenartsen blijven bezig met bijscholing. Er zijn regelmatig klinische avonden, kursussen, con gressen De collegae wisselen ook onderling uit Laboratoriumzaken, die uitge breid zijn, gaan naar „De Lichten berg" bacteriénonderzoek, hor moonbepaling Mevrouw Tijmen sen neemt het materiaal af en kan in „De Lichtenberg" elk onderzoek aanvragen, dat ze wil. Eenvoudige tests op urine, faeces en bloed doet ze zelf. Alle dierenartsen zijn apotheek houdend. Ook daar gaat werk in zitten. De voorraden moeten in de gaten worden gehouden, en er zit een administratieve kant aan vast. Inmiddels arriveren de kinde ren uit school, en de twee oud sten maken de lunch klaar. Ook zij zijn gewend in te springen om het gezinspatroon normaal te la ten dóórlopen!

Leusder Krant | 1982 | | pagina 9