Pronk porselein en brande wij nskom termeubel van rheenen intermeubeUa# Nieuwe aanwinsten Flehite Toonzaalmodellen!!! korting GORDIJNSTOFFEN De knaller van de opruiming! Eiken bankstel bestaande uit: een 3-zitsbank en twee losse fauteuils, bekleed met een oersterke bloemstof Ook verkrijgbaar in ~<r-^WP effen mohair-look. (I&< De opruiming begint op donderdag 15 juli 1982. Bijpassende eiken salontafel met echte plavuizen, Voor de prijs hoeft u het niet te laten... 245,- Eiken salontafel met originele plavuizen -s DINSDAG 13 JULI 1982 be- om!) lerv AMERSFOORT - Museum Flehite Is In het bezit van een theekopje en schotel, versierd In onderglazuur- blauw met een voorstelling, die een late Chinese interpretatie vormt van Cornells Pronks „parasoldames". Op de bodem van het kopje Is een bloemetje afgebeeld. Dit kopje en schoteltje zijn niet „echt", dat wil zeggen, niet naar Cornells Pronks el- gen waterverftekening vervaardigd. Onlangs kon Flehite zich echter in het bezit stellen van een gedeelte van een theeservies van eveneens ondergegla- zuurd-blauw Chinees porselein, afkom- stig uit een legaat van mevrouw Boo- gaardt-Meyster uit Dordrecht. Mèt een voorstelling van „parasoldames", naar één der ontwerpen van Cornelis Pronk Een originele versie dus. Het zijn een theepotje, een melkkannetje, een schaaltje met zilveren hengsel en een kommetje. Op de deksels van het potje en het melkkannetje en op dë buitenzij de van de kom en het schaaltje is een motief aangebracht van èfgeschuinde rechthoekjes, die al naar de toepassing dat eiste, wat werden uitgerekt of inéén gedrongen. De „parasoldames" zijn bezig vogels te voeren. Op de voorgrond is een eendje te zien. Rond de vijver groeit een bamboe-achtige vegetatie. Cornels Pronk leefde van 1691 tot 1759. In het Prentenkabinet van de Rijksuniversiteit van Leiden bevindt zich een geakwarelleerd portret van hem, dat vermeldt: „Uitmuntend schil der en tekenaar". Zijn vader zag het niet zo zitten, dat Cornelis kunstenaar wilde worden. Maar Cornelis liet zich niet van zin roeping afbrengen, nam teken- en portretschilderlessen Hij vereeuwigde vele Hollandse notabelen, en conter- feitte zeer nauwkeurig Hollandse dorps- en stadsgezichten. Ook ont wierp hij porselein. In de vergadering van de Heren XVII in 1734 stelden afgevaardigden van de Delftse pottenbakkers vóór om via de Verenigde Oost-Indische Compagnie in den zich de geakwarelleerde ontwer pen van Cornelis Pronk. Deze ontwerpen werden het ene jaar met de V.O.C.-schepen naar China meegegeven om aldaar uitgevoerd te worden. Het volgend jaar namen de schepen de uitgevoerde serviezen mee terug naar Nederland en overhandig den in China weer nieuwe ontwerpen van de hand van Cornelis Pronk, EERSTE VOORBEELD VAN ECHT SERVIES Dit porselein was een handelsartikel van de V.O.C. Mensen konden er be stellingen op doen. Uitzonderlijk was het, dat de V.O.C. een kunstenaar van naam aantrok. Ook zijn de Pronkservie- zen het éérste voorbeeld van een echt tafelservies met een vaststaand aantal onderdelen, alle met éénzelfde versie ring beschilderd. Het publiek betaalde maar liefst twee tot drie maal zoveel voor het Pronkpor- selein dan voor het gewone Chinese porselein, maar door de hoge inkoop prijzen leed de V.O.C er toch een zwaar verlies op en staakte de aanbe steding. _7 Amersfoortse Keur, die waarschijnlijk uit ongeveer 1675 dateert. Het linker merkje, dat op z'n kop staat, heeft het Amersfoortse Stadswapen. Daarnaast staan een jaarletter, die niet bekend is en een meesterteken, dat ook niet be kend is. Er is weinig bekend over even tuele Amersfoortse zilversmeden. De brandewijnskom werd gebruikt om er brandewijn, al of niet met rozij nen, in rond te dienen Men schepte de dfank er waarschijnlijk met een lepel uit Soms kan dat een geboortelepel zijn. De kom kwam namelijk op tafel tijdens de bruidsdagen in het vaderlijk huis van de bruid. Of, zoals op een afbeelding is te zien, bij het toedrinken van een kraamvrouw. Ook werd de kom wel als papkom gebruikt. In de Zaanstreek ken de men een oud gebruik, waarbij de Pinksterbruid al het zilver van de familie ömhing, inklusief de brandewijnskom. In dezelfde vitrine ziet u een tinnen en een aardewerk papkom. Niet iedereen kon zich een zilveren exemplaar ver oorloven I Bij de brandewijnskom zijn een aan tal glazen geplaatst met „Hansje in de kelder". Als de vrouw des huizes in ver wachting was. werd er op tafel een LEUSDER KRANT China porselein te doen vervaardigen naar getekende voorbeelden van Cor nelis Pronk Pronk sloot een kontrakt van 1.200,- per jaar met de V.O.C., voor welk honorarium hij jaarlijks gedu rende drie jaar in successie, de versie ring èn de vorm van de één te maken modellen in tekening zou brengen. In het Amsterdamse Rijksmuseum bevin v.a. 4b93 p/m. Gehele kollektie Cornelis Pronk maakte vier ontwerp tekeningen. Die van de parasoldames laat een dame aan de waterkant zien, die een gebaar maakt naar drie vogels. Schuin achter haar staat een dienares, die een schitterende parasol ophoudt. Dit ontwerp dateert uit 1734. Het twee de ontwerp is dat van de „vier docto ren". De eerste versie uit 1735 is er één met drie zittende figuren, van wie de middelste en de rechter een vis vast houden. Achter hen staat een man bij een boom. Er kwam ook nog een tweede, ver eenvoudigde versie uit. De vierde teke ning is het ontwerp van een „prieel", waarin zich een tweetal vrouwen bevin den, die erg op de „parasoldames" lij ken. Tot zover dit mooie Pronkporselein. Dan is er in Flehite een vitrine te zien met een óndere nieuwe aanwinst: een brandewijnskom van zilver met een schaal geplaatst, en plotseling kwam daar een mannetje uit omhoog. Hansje is de naam voor dit ongeboren kind. Op het glas in de vitrine zit Hansje in de kelder, dat wil zeggen: nog in moeders schoot. Als moeder in het kraambed lag, werd de kandeel rondgediend, een oud- Hollandse drank van eieren, Rijnwijn, kaneel, kruidnagelen en citroenschil. Zo'n kandeelglas staat ook in deze vitri ne. Mèt een „luie baker" (een komfoor met een potje voor een warme drank), een peervormige tinnen zuigfles en een kanten doopjurk. Tenslotte wil Ik u nog wijzen op de twee processiestaven. Met afbeel dingen van Sint Joris met de draak, de Onze Lieve Vrouwetoren en de be devaartplaats Kevelaar In Noordrljn- Westfalen erop. Eveneens behorend tot de recentelijke aanwinsten van Museum Flehite. Deze hoekcombinatie biedt plaats aan veel gezelligheidzoekers. Uitgevoerd in een oerdegelijke poolstof Eiken slaapkamer met bovenbouw en twee nachtkastjes en spiegel "—aire, in diverse Vingen vanaf Royale eiken boekenkast met sierlijk lijstwerk Aanbouwwand in eiken uitgevoerd, geen opbergproblemen meer voor deze prijs Ladekastje met 4 praktische laden vanaf 'yaal eiken bankstel »t lederen bekleding or 'n perfect zitcomfort ji 2- en 3-zitsbank ■passende eiken salontafel it plavuizen 198,- twrooms: Moderne meubelen, Langstraat 77, Barneveld, Tel. (03420) -14100 Eiken meubelen: Amersfoortsestraat 35, Barneveld, Tel. (03420) 13075 Ede, Grotestraat 60, Tel. (08380) 10451 ^oekhoud/'ng ,ele'°°n

Leusder Krant | 1982 | | pagina 7