eu de boules- ompetitie De Hakhorst »E AZIATISCHE SAGE VAN „NOBLE HOUSE" De wereld van Hollywood Interlandvolleybal Nederland-Japan Leusden krijgt ponyclub Haaien op NK zwemmen 13 augustus in De Korf: O UI 1e Grote Internationale LU Profronde van Ede ZATERDAG 17 JULI Uitslagen postduiven Grootste sportevenement van de Veluwezoom. Op zaterdag 17 juli a.s. O Om 19.00 uur. Afstand 100 km. Parcours Arnhemseweg. DEELNAME: ROY SCHUITEN, AAD V.D. HOEK, CEES PRIEM, FRITS PIRIARD, LUCIEN V. IMPE, HENNIE STAMSNIJDER, MICHAEL POLLENTIER, STEVAN ROOKS EN VELE ANDERE. Entree 6.- (inclusief programma). Programma: 14.30 uur: trimmers a 16.00 uur: nieuwelingen 17.00 uur: junioren 18.30 uur: reclame show H" 18.50 uur: huldiging kampioenen plm. 19.00 uur: profs LEUSDEN/CENTRUM Het achterzaaltje van „de Meent" was verleden week donderdag evenals trouwens ook vorig jaar veel te klein voor de grote opkomst bij de jaarvergadering van de volleybalvereniging Leos. ook al vond de bijeenkomst plaats in de schaduw van de WK-voetbalwedstrijd Frankrljk- Duitsland in Sevilla, waar onze oosterburen van 1-3 tot 3-3 te rugkwamen en via 5-4 met straf schoppen nog In de finale kwa men. Die „pingels" konden de geïnteresseerde volleyballers nog via de buis volgen. Een leuke service van het Leos-bestuur om de vergadering tijdig te beëindi gen. Voorzitter J. Seton kwam al direct na de opening met een belangrijke mededeling de vol- lybalbond heeft Leos gevraagd om de landenontmoeting Neder land-Japan (heren) op 13 augus tus in de Leusdense sporthal te organiseren. Officieel is de Korf op die datum vanwege de vakan tie gesloten, maar het Leos-be stuur heeft desondanks de sport hal weten open te krijgen. Dank zij onder meer het begrip van de desbetreffende gemeentelijke instanties. Op dit treffen komen wij nog uitgebreid terug. De praatavond zelf had een vlot verloop, ook de bestuurs(her) verkiezing ontmoette geen pro blemen Secretaresse J. Küh en LEUSDEN/CENTRUM De PV Leusden was in concours met 138 duiven bij de wedvlucht van uit Ruffec (bij Lyon). Afstand 780 km. De duiven werden vrijdag om penningmeester Th. Voeten, af tredend en herkiesbaar, kregen een nieuw tweejarig mandaat. De heer J. Kluit (voorzitter TC) stel de zich voorlopig niet herkies baar en kreeg de heer W. Swin- kels als opvolger a.i. De heer J. Vernooi kreeg definitief de func tie (die hij reeds enige tijd waar nam) van voorzitter algemene LEUSDEN/CENTRUM Af gelopen weekeinde is het eerste deel van de Nederlandse zomer- zwemkampioenschappen 1982 in Amersfoort verzwommen. Met enkele Haaien onder de deelne mers. Vrijdag behaalde Juliëtte Baars op de 400 m. wisselslag een 2e plaats en dus een zilveren medaille. In 5.18.61 en die tijd was goed voor een nieuw Haai- enrecord meisje 0/16 en dames. Zaterdag werd Juliëtte Baars 6e op de 100 m. vlinderslag in de meisjesjaargang 1966 (1.08.02). Ronny Baars finishte zaterdag op de 200 m. wisselslag-heren als 14e (19 deelnemers). De esta fette meisjes 0/16 (met Juliëtte 15.30 uur gelost. Aankomst eer ste duif zaterdagmorgen 06.05.37 uur. Uitslag B. Peters 1-13-17, H v.d. Haar 2-21, H. v.d Hoek 3-26-33, B Kuiter 4, combinatie Vrij/Bra 5, J. Voorburg 6, R. Tijmensen 7. G Dieters 8-9-10-29-31, J. Pouw 11, A. Bomers 12-27 en G Lam- brechts 14 Vervolgens T van Valkengoed 15-19-28, A F. Die ters 16, W. Vrijhoef 18, H. Lam- brechts 20, C. van Valkengoed 22-25, P. Lambrechts 23-30-34, commissie. De recreatieve leden zijn nu in een zelfstandige afde ling ondergebracht met de heer D. v.d. Zee als voorzitter en afge vaardigde in het bestuur. De gaande en komende dames en heren werden in de bloemetjes gezet Op 6 september a.s. bestaat Leos vijf jaar als zelfstandige ver eniging voorheen was het een afdeling van Impala en dat eerste lustrum wordt gezellig herdacht, met een mini-speldag voor de jongste jeugd en twee zeskampen (voor de oudere jeugd en de senioren) op zater dag 18 september. Een feesta vond sluit het geheel af. Na het gerezen probleem omtrent de uniformiteit van de clubkleding te hebben behandeld sloot voor zitter Seton de avond af met nog net genoeg tijd voor het eerder genoemde voetbalrestantje. Baars, Judith van de Loosdrecht, Lonneke kat en Arlet den Ouden) zwom naar een 12e plaats (16 deelnemers). De tijd van 4.17.0 was desondanks goed voor een nieuw clubrecord Zondag be haalde Juliëtte Baars een bron- sen medaille op de 200 m. wissel slag voor meisjes 0/16 (2.30.17). Op de 200 m. vrij (meisjesjaar gang 1966) werd zij 4e. Ronny Baars tenslotte werd 7e op de 400 m vrije slag. Komend weekeinde worden de nationale kampioenschappen voortgezet. Met van Haaien-zijde opnieuw Ronny en Juliëtte Baars en de herenploeg op de estafette 4 x 100 m. vrij. N. Blom 24 en M. Louw 32. Met jonge duiven was de PVL in concours op zaterdag. Wegens het slechte weer vond de lossing niet plaats in Duffel maar Zun- dert (90 km) om 13 45 uur. Aan komst eerste duif 17 02 54. Uit slagen: W. Vrijhoef 1-12, C van Valkengoed 2-5-6-30-38-39-43- 46-47, B Peters 3-4-9-27-28-33, G. Dieters 7-10-29-41T. van Val kengoed 8-17-22, A F. Dieters 11-16-20-23-24-31, R Tijmensen 13. H Lambrechts 14-18-25-40- LEUSDEN/CENTRUM - Vrij dag werd door de oprichtings commissie van ponyclub Cen trum in Krakhorst een kennisma kingsavond gehouden. Ruim honderd paardesportliefheb- bers, waaronder heel wat kinde ren, kwamen kijken naar een film, die Clnélub Leusden over de manege aan de Asschatter- weg (net over de brug links) heeft gemaakt en luisteren naar wat de heer P. Rijswijk over de op te richten vereniging had te vertel len. Een 35-tal aanwezigen heeft zich inmiddels als kandidaatlid opgegeven en wie nog belang stelling heeft kan terecht bij de familie J.L v.d. Salm, Asschat- terweg 201 (telf. 03425-1251) Het ligt vooralsnog in de bedoe ling om op 24 september tot de difinitieve oprichting van de po nyclub over te gaan. Omtrent de plaats waar en het tijdstip van aanvang wordt u nog nader ge ïnformeerd. 42-44 en de comb. Vrij/Bra 15-34. Voorts H v.d Hoek 19, G. Lam brechts 21, B. Kuiter 26, P. Lam brechts 32-25, J. Pouw 36-37-48 en J. Voorburg 45. ■U USDEN/CENTRUM De rlinge competitie van de der jeu de boulesclub „de iorst" is al een flink eind rderd. Ruim een derde van antal te spelen partijen zit er >e ranglijst geeft momenteel rertekend beeld, omdat het il gespeelde wedstrijden erg lijk is. Het duo Henk en ;e Bokhorst staat alleen op maar het duo Jacobs als ner 2 heeft twee verliespun- linder. Verrassend is de der- laats van Mleke en Kees lorst. hter de koplopers staan be lde duo's en nieuwe koppels ngen om een betere positie, uo's Buys/Scheerhoorn en an/De Ridder staan voor loen laaggeklasseerd, maar zullen ongetwijfeld nog heel wat omhoog komen na het inhalen van hun achterstellige partijen. Na 10 juli ligt de competitie van wege de vakantie anderhalve maand stil. Die tijd kan worden gebruikt om de achterstand zo veel mogelijk weg te werken. De stand in de competitie (met ach ter de namen tussen haakjes het aantal gespeelde partijen en de daarin behaalde punten) is op dit moment: t- 1. Henk/Bouke Bokhorst (15- 25), 2. Jacobs (13-23), 3. Mieke/ Kees Bokhorst (13-19), 4. Vos- sebeld (13-17), 5 Stuiver/De Winter (15-17), 6. Vossebeld jr. (11-15), 7. Bouwer/Nieveen (10- 14), 8. Van Leeuwen (12-14),9 en 10. Eskenazi/Jonkman en Ma- nuel./Van der Werve (10-13). 11. Dam (14-13), 12en 13. Noom en Stienen (12-12), 14 Bou- wer/Kersseboom (10-11), 15. v.d. Bremer/v. Dorp (11-11), 16. Bud- denberg/Heuberger (8-10), 17. Schoonderwald (13-10), 18. Buys/Scheerhoorn (6-9), 19. Jansen/De Ridder (7-9) en 20. Van Olmen/v.d. Brug (8-9) 21. Boermans/Van der Laaken (10-9), 22. Beemsterboer (12-9), 23. Bisschops (10-8), 24. Houkes (13-7), 25. Groos/Kersseboom (7-5), 26. Snoek (9-5), 27. Spie ring (13-5), 28. Van Asten/Verel (6-4), 29. dames Eskenazi/Jonk man (8-4), 30 en 31 Alberda en Duffels (9-2), 32. Kuyk/Vrolijk (2- 1) en 33. Van Leeuwen/Bis- schops (7-1). DINSDAG 13 JULI 1982 ohonn noc 'om Britse kroonkolonie Hong I vormt de opwindende achter- d van het meer dan elfhonderd ïa's tellende boek „Noble Hou- dat werd geschreven door Ja- Clavell. Het boek verscheen bij /ler/ECI In Nederlandse verta- James Clavell heeft het bloed een overwinnaar. In menig op- lljkt hij dan ook op de helden zijn boeken. Titels, die elkaar Is weer In omzetcijfers overtrof- Fllm- en televlslekontrakten eten van James Clavell de best »lde auteur ter wereld en thans multl-mlljonair. het lijkt wel alsof zijn boeken Is dikker worden. Na „King Rat", Pan" en „Shogun" (ook al geen e jongens) zorgde hij met „Noble e" voor meer dan elfhonderd blad- 1 spanning en avontuur dat zich in edendaagse Hong Kong afspeelt, es 6 dagen na de eerste publikatie lei 1981) bezette „Noble House" jrste plaats op de ranglijst van de York Times. Eind 1981 stond het daar nog. Maar ook zijn vorige fden nog steeds goed verkocht, dan 120 miljoen Amerikanen aan- jwden de 12 uur durende televi- rie Shogun, die Clavell zelf- tegen lonorarium van een miljoen dollar Juceerde. In Europa (en dus ook in ind) werd de serie tot bioscoopfilm gesneden en ging ongemerkt lij. Dat zal zeker niet het geval zijn eer de échte Shogun-serie over levisiescherm zal rollen. En temid- 'an deze dollartekens en giganti- omzetten staat de man die zélf de van zijn boeken zou kunnen zijn. iritse accent leverde hem in Ameri- bljnaam „Sir James" op Reputa- i rijkdom verschenen pas laat in ill's leven Hij groeide op in het van een Engelse militaire familie weinig geld. De wieg van James I in Australië, waar zijn vader als ie-officier en torpedo-expert tijde- JStationeerd was. ITELSELS rug in Engeland lag hij tijdens zijn I aan de voeten van zijn vader die vertelde over zin avonturen als lan in het Verre Oosten. „Hij ver- I aan mij en mijn zusters hoe hij de Yangtze voer en d^t hij van een I af dook om een Chinese prinses te l in," weet Clavell zich te herinne- I Jn werkelijkheid diende hij in Chi- J leen kleine, roestige mijnenveger I zijn vertelsels waren wonderbaar- r De oriëntale droomwereld werd b ilvare he'toen de Tweede Wereld- ■"•9 uitbrak. De 18-jarige Clavell te- "0 vrijwillig en toog als tweede luite- met de Engelse artillerie naar Java Ie oprukkende Japanners te be- James Clavell, auteur van Noble Housb il vechten. Hij was nog maar net aange komen toen de Britse troepen totaal on der de voet werden gelopen. Clavell werd met duizenden andere mannen krijgsgevangenen gemaakt en naar de beruchte Changi-gevangenis in Singa pore getransporteerd. Slechts een op de vijftien gevangenen overleefde deze ellende, die Clavell als achtergrond ge bruikte voor zijn eerste boek „De Rat tenkoning". Clavell behoorde dus bij de gelukkigen, maar de 31/2 jaar in Changi lieten onuitwisbare sporen na „Je bent voor altijd een ander mens wanneer je beseft dat je als één op de vijftien zo'n hel hebt overleefd," zegt hij „Dan heb je het gevoel dat niets je meer kan over komen." FILMINDUSTRIE Een ernstig motorongeluk bezorgde hem een mank been. Nadat Clavell in 1946 het leger verliet ging hij in de En gelse filmindustrie werken Daar ont moette hij een jonge starlet - April Stri de - met wie hij uiteindelijk trouwde In 1953 emigreerde het echtpaar naar de Verenigde Staten In Hollywood mocht Clavell tegen dump-tarieven scenario's schrijven voor films als „The Fly" en de oorlogsfilm „Five Gates to Hell", die hij ook mocht regisseren onder de voor waarde dat hij de hele film in dertien dagen zou realiseren. Het duurde één dag langer; de film kostte slechts 260.000 en bracht de studio 2 miljoen winst. Toen in 1960 de scenaristen in staking gingen zette Clavell zijn pen op papier voor zijn eerste boek „Toen ik eenmaal was begonnen, stroomde het allemaal naar boven," al dus Clavell Binnen 12 weken con strueerde hij het verhaal over mannen die proberen het wrede en onmenselij ke systeem van Changi te overleven De lezers ontdekten Clavelf en zowel het boek als de verkoop van de film rechten brachten voor hem persoonlijk een bescheiden som op. „Plotseling kreeg ik baantjes aangeboden, waar ik vroeger een moord voor had gedaan," weet Clavell zich te herinneren. „Maar ik zei. bekijk het maar, ik doe het niet Ik had - in elk geval voor een tijdje - geld genoeg om ze dood te laten vallen Clavell trok, met z'n vrouw en twee jonge dochters, naar Hong Kong. In 1963 begon hij met de voorbereidingen voor een volgend en ambitieuzer werk. Uit de eerste hand onderzocht hij het leven en werken van de Chinezen, die voor het overgrote deel de bevolking van de kroonkolonie uitmaken. Ook wist hij door te dringen in de geheime dos siers van de plaatselijke rechtbanken, maar het zou nog 20 jaar duren voordat Clavell zijn ervaringen van die tijd in „Noble House" te boek stelde. Eind 1963 trok Clavell zich in Vancouver te rug en begon aan een drie jaar durende schrijf-marathon. Hij bepaalde zich op de tijd van het ontstaan van Hong Kong als kolonie, in het begin van de veertiger jaren van de 19de eeuw, toen tijdens de Opium Oorlogen een konfrontatie plaatsvond tussen bikkelharde Engelse smokkelaars en de falende macht van het keizerlijke China Clavell schreef het verhaal rond twee elkaar bestrijdende syndicaten, die elk door een „grote leider", een tai-pan, werden aangevoerd. „Toen ik 500 pagi na's had geschreven belde ik m'n uitge ver om te zeggen dat ik pas vier dagen had beschreven en dat er nog 128 jaar voor me lagen. Hij vond dat geen pro bleem. In plaats van het eerste deel van een trilogie werd Tai-Pan op die manier één boek. Opnieuw een bestseller en groter dan de vorige. Op dit moment zijn er van de paperback alleen al meer dan 3 miljoen exemplaren over de toonbank gegaan. Ondanks het succes van Tai-Pan werd Clavell geen overnight-miljonair Hij ontving minder dan 80.000 dollar aan voorschotten, en ondanks de ver koop van de filmrechten - die overigens pas na 1982 loskomen - heeft Clavell het gevoel „gepakt" te zijn. Hij heeft dan ook een uitgesproken mening over uitgevers. „Uitgevers gehoorzamen niemand, geen mens, geen God en zelfs de Duivel niet Ik kan niet zeggen dat ik uitgekleed werd, maar ik weet wel dat ik geen goede agent had en dat de anderen de beste deals voor zichzelf hebben gemaakt." Terwijl hij Tai-Pan schreef oogstte hij in Hollywood succes met zijn scenario voor „The Great Escape", een verhaal dat zich in de oorlog afspeelt met Steve McQueen in de belangrijkste rol. Drie jaar later schreef, produceerde en re gisseerde hij „To Sir With Love", met Sidney Poitier. Zijn volgende boek „Shogun" stond maar liefst 32 weken op de bestsellerlijst van de New York Times. Van de gebonden versie werden er in recordtijd meer dan een miljoen exemplaren verkocht, terwijl de paper back een oplage van meer dan 6 mil joen behaalde! Het werd de basis voor een tv-serie die in alle landen waar hij werd uitge zonden alle rekords tot dusver sloeg. Alleen de NBC betaalde hem al een miljoen dollar voordat er nog maar een meter film door de kamera liep. Maar dat was niet genoeg voor Clavell. Hij eiste dat hij „executive producer" was en dat betekende de eerste keer dat een auteur de controle had over het maken van een tv-film die uiteindelijk 12 uur zou gaan duren en de lieve som van 22 miljoen dollar zou gaan kosten. Lang voordat Shogun de harten van het Ame rikaanse publiek stal, was Clavell al weer aan het werk voor zijn vierde en nieuwste boek „Noble House". Voor jaar 1981 verscheen het in Amerika: dikker en duurder dan ooit. Ondanks de ook voor Amerikaanse maatstaven ho ge pnjs van het gebonden boek werden er binnen een maand 400.000 exem plaren verkocht. In het verhaal van „No ble House", dat zich in het Hong Kong anno 1963 afspeelt, gebruikte Clavell alle omstandigheden die in die plaats kunnen voorkomen. Er gebeuren dodelijke aardver schuivingen, er wordt een typhoon, en een sensationele brand. Alles vindt plaats In 8 dagen en ondanks de complexiteit van het boek - Inclu sief de spionage, moorden, hart stochten, en mlljoenenzaken, zegt Clavell dat het nooit de bedoeling is geweest om de gebeurtenissen uur voor uur vast te leggen. „Het enige dat Ik van te voren heb gepland." zegt hij, „is de stamboom van de Struans." De Schotse handelsfirma die door de oorspronkelijke Tai-Pan werd gegrondvest. Daarna ging het zoals zo vaak bij schrijven, het ene leidde tot het andere. „NOBLE HOUSE": TE DIK, MAAR BOEIEND Wie de nieuwste bestseller van de Amerikaanse auteur Ja mes Clavell, „Noble House" In handen neemt, schrikt even. Want het is niet niks, dat meer dan elfhonderd pagina's tellen de boek en je moet er natuurlijk heel wat tijd voor uittrekken om het verhaal tot je te kunnen ne men. Zoiets „in één adem uitle zen" moet je ongetwijfeld met de dood bekopen, want ook al Is het best een spannend geschre ven en boeiend boek, zó lang op één ademteug houdt geen enkel mens vol. Het nadeel van een boek met een toch tamelijk ingewikkelde struktuur als „Noble House" met zijn tientallen hoofdfiguren, hoofd en zijlijnen, zich afspelend in nau welijks één week, is dat Je - wan neer je zo nu en dan een gedeelte tot je neemt - elke keer weer ge noodzaakt bent om terug te blade ren om de grote lijnen niet uit het oog te verliezen. Clavell schrijft overtuigend, bedient zich van au thentieke inside-gegevens en weet een voortreffelijke sfeer op te roepen, waardoor je steeds meer geboeid raakt door dat merkwaar dige Hongkong, waar alles moge lijk schijnt te zijn bij de gratie van de Chinezen en de Engelsen, die de kolonie koesteren als een kostbaar kleinnood, het beschermend te gen elke ongewenste invloed van buitenaf. Natuurlijk, ook hier weer de veel gebruikte (en misbruikte) bestsel ler-elementen, waar met name de Amenkanen zo sterk in zijn: rijk dom. macht, sex en geweld, ver mengd met elementen van een de tective-roman, thriller en spiona- ge-roman. Clavell voert de lezer naar een onwaarschijnlijk Hong kong, dat toch echt zo schijnt te bestaan. Een Hongkong, waar bot te, zakelijke Amerikanen het niet ver zullen brengen, omdat het le ven schijnt te bestaan uit ogen schijnlijk onbelangrijke gesprek ken, uitmuntend in subtiliteit. Een Hongkong met daarnaast de macht van verschillende geheime genootschappen, die een niet on belangrijke rol spelen in het inge wikkelde spel om geld, macht en aanzien. Clavell kent Hongkong, kent haar bewoners en weet wat er gebeurt achter de facade van een miljoenenstad, waar rijkdom en ar moede in elkaar overgaan en de schaduw van de wolkenkrabbers over de krioelende haven valt, waar het „gepeupel" een graantje meepikt van de grote geldruif. „Noble House" is een bestsel ler met niveau en dat kan lang niet van alle bestsellers worden gezegd. Maar je moet er de tijd voor nemen. Wie „Noble Hou se" koopt, zal zich een paar we ken televisie moeten ontzeg gen. Wie handig is neemt dit boek mee op vakantie. V. (door Bert Vos) Door de jaren heen heeft de naam „Hollywood" een magische klank. Het is het mekka van de film, de woonplaats van tientallen sterren, die het tot hun gewoonte hebben ge maakt regelmatig van bedgenoot te verwisselen. Hollywood Is het syno niem voor roem en geld, maar ook voor Intriges. Hollywood kortom is de meest pikante plaats ter wereld In de ogen van miljoenen. Die mythe - want dat is het - wordt zorgvuldig in stand gehouden door de bewoners zelf, want een beetje van die ondoor zichtige geheimzinnigheid, die roem, straalt over op haar bewoners en dan met name op hen, die zich verdien stelijk trachten te maken op het ge bied van de speelfilm. Wie een rede lijk goede Indruk wil hebben van Hol lywood en „hoe het daar werkt", zou naar de meest recente film van Blake Edwards moeten gaan: „SOB", Stan dard Operational Bullshit. Maar ook het lezen van romans, geschreven door Insiders kan u een beetje op weg helpen. Zo'n roman is Moviola"van Garson Kanin. Kanin Is romanschrijver, bio graaf en toneel- en filmregisseur en met „Moviola" zet hij de geschiedenis van hét Hollywood neer op bijzonder kleurrijke manier. Een Hollywood vanaf de peuterjaren van de film tot heden. Het is dan ook geen wonder, dat van dit boek een televisieserie is gemaakt, die we te zijner tijd wellicht ook op onze schermen tegemoet kunnen zien. Het boek leent zich daar bij uitstek voor. want Moviola is niet alleen goed ge schreven, vol inside-informatie, het be vat tevens alle (Amerikaanse) ingre diënten van succes, roenj en nederlaag die een televisieserie uit de USA door gaans tot een doorslaand succes ple gen te maken. „Moviola" draait om de filmgigant B J. Faber, die onder meer dank zij zijn samenwerking met mensen als Mack Sennett en D W. Griffith zich ontwor stelt aan het pionierstijdperk van de mo vie en een eigen maatschappij sticht ter meerdere ere en glorie van zichzelf. Een door film gedreven man, die zich in alles laat leiden door het succes, dat een film zou kunnen hebben. Zijn filrr rjifjis. Het levensverhaal van B. J. Faber is het geboorteverhaal van Hollywood en vanuit dit standpunt gezien bijzonder boeiend en interessant. Hoewel Moviola goed is geschreven en een geheel tijdperk omvat, vind ik het door William Goldman geschreven boek „Klatergoud" toch aanmerkelijk beter van kwaliteit. Dit boek leent zich met zozeer voor een televisieserie als voor een prima film, maar Goldman is dan ook een van de meest bekende scenarioschrijvers van Hollywood, on der meer de auteur van „The Marathon Man", „Butch Cassidy and the Sundan ce Kid", „All the president's men" en „A Bridge too far". Niet de eerste de beste dus en dat blijkt ook uit „Klatergoud", waarin Goldman de verwoede pogin gen van een filmproducent schetst om een biografische film rond Marylin Mon roe van de grond te krijgen. Geen gewo ne biografische film ovengens maar eentje in het soft porno genre en dan specifiek gericht op de laatste dagen van de befaamde filmster Goldman kent zijn Hollywoodse pap penheimers door en door Door zijn da- gelijksel omgantj met producers, regis seurs, filmsterren en financiers in de filmstad heeft hij in de loop der jaren een tamelijk cynisch blik ontwikkeld op al les wat Hollywood en de film betreft. Een cynisme, dat uitstekend werkt in „Klatergoud", en van deze roman nét Iets meer maakt dan wat gemiddeld over dit onderwerp op de boekenplank pleegt te staan. Natuurlijk, ook hier ont breken de bestsellerselementen niet, zoals macht en seks. maar het is tame lijk intelligent geschreven en „Klater goud" prikt meedogenloos door alle Hollywoodse luchtballonnen. Humor en zelfspot, cynisme en onbarmhartige ontluistering naast de onafwendbare tragiek die de filmmaker op een kwade dag schijnt te moeten treffen in de eeu wige drang naar roem, succes en vooral wereldwijde erkenning „Klatergoud" Is wat mij betreft een Intelligent geschreven inkijkje, waar bij je tenslotte de vraag kunt stellen in hoeverre je die merkwaardige in woners van het Amerikaanse fllm- mekka nog wel serieus moet nemen. Films zijn dromen, bedrog, illusies. Diezelfde elementen blijven de men sen, die de films maken, beheersen. frfflftP .Df* boekhoud/na _cnr>ni;;l tina. Zwartewpn

Leusder Krant | 1982 | | pagina 9