liet werk is uitermate geschikt om te combineren De vrouw in haar beroep (4) =;IESBETH RAM, BIBLIOTHEKARIS Kantlijn 'RATEN Luchtkastelen Douche Wanmolen NIEUWE WEGWIJS Heen spreekuur JUF TREEDT IN HET HUWELIJK Deuren loep op Leusden vergadering van de werkgroep Midden- en Kleinbedrijf opperde een der leden, Henny Schouten uit Achterveld, min of meer grappig bedoeld dat Portas beter naar De Hamershof kan komen en meteen deuren plaatst in de tochtige gangen van dit winkelcentrum. Willem Hoytema (VVD), een van de vier raadsleden in de werkgroep, zei pardoes: „De deuren kunnen beter worden gebruikt om Achterveld af te sluiten." Of het kersverse Statenlid Hoytema anti-Achterveld is weten we niet, maar hij doet er verstandig aan om zich voorlopig niet meer te laten zien. Het scheidende raadslid Rinze Bloemhof (D'66) wordt de laatste weken doorzijn collega's in de raad nogal eens op de korrel genomen. Met name VVD-wethouder Jan Wagenaar steekt zijn mening over Bloemhof niet onder stoelen of banken. In Loep op Leusden van vorige week heeft u daarover iNGEL bedenken dat de gemeenteraad pas vanavond wordt gevraagd akkoord te gaan met de voorgestelde straatnamen voor vlek A en Bin Claeverenblad/Wlldenburg. Maar waarschijnlijk is in dit geval de wens de vader van de gedachte geweest. kunnen lezen. In de vergadering van de wergroep Midden- en Kleinbedrijf vond de democraat het tijd om Wagenaar een kat te verkopen, die overigens niet aanwezig was. Bloemhof noemde de wethouder van Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening „de wethouder van luchtkastelen", omdat hij volgens Bloemhof vaak met ideeën komt die tot niets leiden. Willem Hoytema, fractiegenoot van Wagenaar, wond zich bijzonder op over de sarcastische typering van het D'66-raadslld. Hoytema vond het schandalig dat in afwezigheid van de wethouder („onze wethouder," zei hij) minder vleiende dingen over hem worden gezegd. Het zal Wagenaar waarschijnlijk allemaal een worst wezen. Zoals u weet - of kunt weten, omdat wij daarover in de krant van 22 juni uitvoerig hebben bericht - bespaart de Zwembadstichting volgens nauwkeurige berekeningen zeker 30% aan energiekosten. Dit mooie resultaat is bereikt door allerlei verbeteringen, die in totaal enige tonnen hebben gekost. Ook de Leusdense sportstichting doet driftig mee aan besparingen. Een weliswaar informeel onderzoek van een ontevreden gebruiker heeft uitgewezen dat in sportzaal de Meent op het douchewater wellicht 90% is bezuinigd. Wat Is het geval? De desbetreffende gebruiker ging na zijn sportactiviteiten onder de douche maar uit de sproeier kwam niet meer dan een „lamstraal", zoals hij dat omschreef. Je moet je toch lekker kunnen afspoelen, nietwaar? Hij ging op onderzoek uit en hoewel geen deskundige op waterologisch gebied, had hij snel door waar het armetierige straaltje vandaan kwam. In de douchekop was een wit plastic schijfje (ter grootte van een stuiver en beslist niet meer kostend) met een minuscuul gaatje geplaatst. Dat gaatje laat met de beste wil van de wereld slechts 10% van het beschikbare water door en dat „verklaart" de besparing van 90%. Dat je daar maar amper nat van kunt worden, was kennelijk niet zo erg. U begrijpt natuurlijk wel, dat het schijfje uit de douchekop verdween. Intervalsproelers (of hoe die dingen ook mogen heten) zijn wel wat duurder, maar zorgen tenminste voor een echte en blijvende besparing. Van de jeugdcommissie van de Wanmolen ontvingen wij de volgende brief: Geachte heer van de Leusder Krant, Hierbij delen wij u mede dat wij op vrijdag de 16e juli een bonte avond hebben. Deze avond zal geheel verzorgd worden door de jeugdcommissie van ons plein: Wanmolen, (hierover heeft u al een stukje geschreven in de krant van 13 mei jl., daarin schreven wij naar u dat we allemaal leuke dingen doen, op en om ons plein, nou en eindelijk is het dan zover; de bonte avond komt eraan.) We zouden u daar het een en ander over mee willen delen: - We hebben In Iedere brievenbus van ons plein een uitnodiging gestopt, waar tegelijk een kleurwedstrljd aan verbonden zat. Alle tekeningen (de ingekleurde uitnodiging dus] worden weer aan ons gegeven en op de bonte avond opgehangen,zodat daar een winnaar kan worden uitgehaald. - Op de bonte avond, die ongetwijfeld heel wat publiek zal trekken, worden onder meer sketches, liedjes, toneelstukjes, enz. uitgevoerd, er worden pannekoeken gebakken en ga zo maar door. De tijden zijn 19.30 tot 20.00 uur. Dan pauze. 20.15 tot 21.00 uur. Dan weer pauze, 21.15-plus minus 22.00 uur. Wij zouden u nu willen vragen of u alstublieft hiervan Iets in de krant zou willen zetten (misschien met foto) We zouden dat zeer op prijs stellen, u bent in ieder geval van harte welkom op dit grote spektakel. Groeten van de jeugdcommissie van de Wanmolen. Deze week is de nieuwe uitgave van de gemeentelijke informatiegids „Wegwijs in Leusden" verschenen. Deze gids wordt thans In de gehele gemeente huis aan huis bezorgd. Wie op woensdag 21 juli nog geen Wegwijs mocht hebben ontvangen, wordt vriendelijk verzocht contact op te nemen met het bureau Voorlichting, Zwarteweg 16A, telefoon 941247, toestel 116. De gids wordt dan alsnog toegezonden. Het wekelijkse spreekuur van de burgemeester komt op 20 en 27 juli en op 3 augustus te vervallen. Eveneens komt het wekelijkse spreekuur van wethouder Van Woudenberg op 23 en 30 juli te vervallen. In dringende gevallen kan vla de secretaresse van burgemeester en wethouders een afspraak worden gemaakt voor het spreekuur van de wethouder Wagenaar of wethouder Mandemaker. Gistermiddag is juffrouw Janneke Mol van de Gereformeerde Kleuter school in het huwelijksbootje gestapt met Henk van der Ziel. Toen het kersverse echtpaar uit het gemeentehuis kwam, werd het opgewacht door de kleuters van Juf Janneke die het bruidspaar toezongen. De moeders hadden zich van hun beste kant laten zien want alle kleuters waren als vlindertjes verkleed. Juffrouw Janneke blijft niet op de kleuterschool, zij gaat met haar man in Zwolle wonen. NDERDAG 15 JULI 1982 lktie:MarnixKreljns --——ragenCaspar van Loo en JlJIiropden Camp fdi/tas more ei w- hebben wat bezwaren n het afgeven van een loei- unningaan j as-deurenservice voor het lien van ontmantelde deuren arkeerplaatsen in Leusden. >edrljf wil zijn „waar" in een van van vijf meter lang trde aandacht van de sen brengen en dat voor een ;;d van een jaar. Het ftljjks bestuur van Leusden 'achter de Portas-show niet in. B. en W. zijn bang geen êkrijgen op deze firma als ..jaar lang op ongeregelde j en tijden met de caravan ieusden komt. Bovendien bestuurders huiveria voor een precedentwerking als aan Portas een vergunning wordt verleend. Wethouder Jan Mandemaker (middenstandszaken) zei in de wergroep Midden- en Kleinbedrijf: „Dan kunnen we ook moeilijk een vergunning weigeren aan een autobedrijf dat occasions op een parkeerplaats wil showen. De werkgroep zag het allemaal veel eenvoudiger dan Mandemaker en consorten: geef Portas een vergunning en laat de firma inpassen in het Leusdense marktgebeuren, zodat slechts tijdens de vastgestelde marktdagen de showcaravan mag komen. De gemeente hoeft dan ook niet bang te zijn, dat bijvoorbeeld een autobedrijf een vergunning wil voor een show van zijn tweedehandjes, omdat daar eenvoudig geen plaats voor is op een markt. Zo simpel ligt dat dus. Nu we het toch over Portas en zijn deuren hebben. In de Kijk, als ruim drieduizend Leusdenaren protesteren le gen vergaande bouwplannen over hel Valleikanaal, dan is dal héél iels anders dan wan neer olim drieduizend Leusde naren protesteren tegen een mogelijke atomische „af braak" van Leusden Bloemhof (D'66): „Hel is een kwestie van zwemmen of ver zuipen". Cynische Leusdenaar-„Dan is het water jullie wel tot de lippen gestegen als je daar vier da gen over moet doen Rood wil dat het ook in Leus den Oanje wordt. „En daarmee is de beoogde versnelling een bak gewor den", lees ik in mijn lijfblad. Een versnellingsbak dus. Het is met ingang van septem ber afgelopen met de sgeutig- heid. Ook een vriend of vriendin van De Geut geweest7 En, smaak ten ze? Als ik het goed begrijp is de grond onder het bestaan van Vikinghus in Leusden wegge haald. Is daar enige grond voor? In een bericht in onze krant las ik dat ene „Ad Visser (CDA)" wethouder Mandemaker toe sprak. Grapje van onze zetter, die wellicht dacht, dat erin het CDA muziek zit. Trouwens, in de afgelopen vier jaar heeft Ad Wisman heel wat populaire deuntjes in de raad gezongen. Een logische ver gissing eigenlijk. Mandemaker heeft zijn laatste commissie-vergadering er op zitten. Plaatselijke PvdA-ers slaken een laatste zucht van verlichting. Woon hier toch al weer zo'n dertien jaar in Leusden. Maar niks hoor, nog geen steeg je. Symbolische eerste paal voor Claeverenblad Wildenburg gestagen". Als ik het goed in schat zal het voorlopig wel bij die symbolische paal blij ven. Baron van Asbeck hoeft dus dit de eerste paal voor de Bie- zenkamp-uitbreiding is gesla gen. .we de wethouders zullen krijgen die we verdienen IDEN - Liesbeth Ram is bibliothekaris, en hoofd van de bare bibliotheek aan de Hamersveldseweg. Ze had des- een Mulo-diploma behaald, en haar eerste denkbeeld dat ze kleuterleidster wilde worden. Ze had de Mulo ge- I met „vreselijk mooie cijfers", en besloot daarom de S. te gaan doen! Br ouders hadden vroeger in een volksbibliotheek ge- en dat vond ze leuk werk. Ze wilde dat óók gaan probe- (anuit de M.M.S. ging ze toen naar de bibliotheekschool isterdam. Ze koos uit de typisch vrouwelijke beroepen lestijds: kleuterleidster, verpleegster, bibliothecaresse, de daar óók toe. vond de blbllothecaresse- ing erg leuk: ze kreeg veel Chillende vakken. Op biblio- technlsch gebied bijvoor- d: het Indelen van boeken, ubriceren, al het werk rond de boeken. Ze kreeg ook vor- de vakken als psychologie, Ofie, natuurwetenschappen, en letterkunde van Neder land, Frankrijk, Duitsland, Enge land en zelfs Spanje, Italië en Rusland. Toen Liesbeth Ram er aan be gon, was de opleiding nog maar vijf jaar oud. Die is inmiddels veran derd, ook veel zwaarder geworden. Er zijn nu vijf plaatsen in Nederland met een bibliothekaris opleiding: Amsterdam, Groningen, Den Haag, Deventer en Tilburg. ledereen volgt in de eerste twee jaar de A(ssistent) B(ibliothekaris) opleiding, de opleiding tot assistent bibliothekaris. Daarna kan een ver volgopleiding worden gekozen: de opleiding, voor leidinggevend funk- tionaris, voor muziekbibliothekaris, voor schoolbibliothekaris, jeugdbi- bliothekaris en dokumentalist. Al die vervolgopleidingen duren één jaar. Daarnaast bestaat er een part time opleiding voor bibliothekaris (het woord geldt tegenwoordig zo wel voor vrouwen als voor mannen) in de openbare bibliotheken. Die opleiding duurt vier jaar. De kursist moet minstens 20 uur per week werk hebben in een openbare bi bliotheek als administratieve kracht Het Rijk geeft daarvoor een x aantal studieplaatsen per jaar. Het is een pittige opleiding. De kur sist moet én twintig uur per week werken, én twee dagen in de week naar school gaan. In vier jaar tijd heeft de kursist dan de opleiding gevolgd van assistent-bibliotheka- ris èn leiding gevend funktionaris. Dit jaar zullen de eerste kursisten van deze opleiding komen PERSPEKTIEVEN Wat de perspektieven zijn vraag ik Liesbeth. „Of je aan de slag kunt komen", zegt ze, „dat is op dit moment óók een beetje somber, 't Is óók zo, dat velen niet meer zo, snel verande ren. Die blijven waar ze zijn. Het Rijk is aan het bezuinigen. Tot 1990 zou het Rijk elk jaar nieuwe plaat sen geven voor nieuwe openbare bibliotheken, èn voor achterstand in het personeel bij de bestaande openbare bibliotheken. Maar al leen voor nieuwe openbare biblio theken zijn er dit jaar formatieplaat sen vrij gekomen". Voor de opleiding tot bibliotheka ris heeft een kursist minimaal HA VO nodig. Plus uiteraard interesse in de literatuur. Liesbeth Rams eerste voorkeur is altijd geweest voor de openbare bibliotheek. DRIE SOORTEN BIBLIOTHE KEN Er zijn drie soorten bibliotheken, waar bibliothekarissen kunnen gaan werken; de openbare biblio theek, de wetenschappelijke biblio theek (instituuts- of universiteitsbi- de uitleendiensten, het kontakt met het publiek, het helpen. Daarnaast heb je ook burowerk. Dat houdt in: de kollektievorming, het aankopen van de kollektie, het op peil houden van de kollektie. De oude boeken eruit, de versleten exemplaren, èn de minder gangbare, de boeken met een verouderde inhoud. Met zo'n kollektie ben je altijd bezig Ca- talogiseringswerk is óók een be langrijk onderdeel Nu ik hoofd van de bibliotheek ben, houd ik me bezig met de grote lijnen. De kollektie, het indelen van de roosters (we werken met vrijwil ligers), het kontakt met het bestuur, de bestuursvergaderingen en kon takt met de instellingen Ook heb je je normale uitleendiensten. Één maal in de twee maanden hebben alle bibliotheekhoofden gezamen lijk overleg. Ik volg ook wekelijks de boekbespreking. Elke week krijgen we een pakket van de Nederlandse bibliotheekdienst met recencies van boeken, die zijn uitgegeven Dat pakket bekijken we eerst in de bibliotheek zèlt. We kijken naar herdrukken, en naar nieuwe boe ken die we willen aanschaffen Dan gaan we naar de boekbespreking van de Provinciale Bibliotheek Centrale komen specialisten, die informatie geven, zichtboeken la ten zien en over méér recensies bechikken. Daarop gronden wij on ze detinitieve keuze van aanschat. De Nederlandse Bibliotheek dienst stuurt de nieuwe boeken na een week of zes acht op. Ook platen bestellen we. Dat vind ik óók ontzettend leuk om te doen". „Je zal het niet zo gauw allemaal merken", zegt ze. „Want we heb ben een aardige kollektie staan. Maar op den duur merkje het wèl!" Tot het werk van Liesbeth be hoort ook het ontvangen van groe pen, klassen, vrouwen van de VOS kursus. Die worden rondgeleid, en aan hen wordt verteld hoe ze hun materialen kunnen vinden. Er is bij voorbeeld ook een groep Vietna mese vrouwen met hun begelei ders rondgeleid Daarnaast moeten ook de vrijwil ligers wonden geschoold. Ze moe ten worden ingelicht over bepaalde dingen, die veranderd zijn. Er moet gewezen worden op fouten, die worden gemaakt. Drie maal per jaar wordt er een avond georgani seerd voor de vrijwilligers over praktische zaken, en er wordt een boekbespreking gehouden INDIANENVERHALEN „Binnenkort", vertelt Liesbeth, „gaan we Indianenverhalen be spreken. Van de Indianen zèlt. Hoe alles zich heeft algespeeld We hebben ook een avond ge had over boeken voor geestelijk gehandicapten. Wat voor boeken zijn er? Welke boeken zijn te ge bruiken? Er is een landelijke funk tionaris aangesteld voor de sector geestelijk gehandikapten. Ook de Provinciale Bibliotheek Centrale heeft een speciale funktionaris, die onder andere lijsten aanlegt van geschikte boeken. Over zelf bellen bijvoorbeeld: daarin wordt uitge legd hoe de telefoon werkt. hoogte zijn van wat zich plaatselijk afspeelt". DEELTIJDBAAN Ik vraag aan Liesbeth ot het werk geschikt is als deeltijdbaan Ze ge looft dat het werk héél goed te ver delen is. Er zijn ook experimenten gaande met twee bibliotheekhoof den met ieder twintig uur in de week. ze verdelen het werk naar eigen interesses, leder moet vijf dagen in de week aanwezig zijn, óm en óm Het experiment in Wou denberg loopt héél goed. „Als je het goed met elkaar kunt vinden, lijkt me dat héél zalig", is Liesbeths commentaar „Je over legt heel veel. Je besluit samen. Van verschillende kanten vul je het werk in. In de bibliotheekwereld heb je veel part-time funkties. Voor 20 of 30 uur kun je een eigen funktie heb ben Al die uitleendiensten kunnen ook goed part-time gedaan wor den. In deze bibliotheek is iemand, die heeft 10 uur en 3 uitleendien sten. Dat betekent, in de uitlening aanwezig zijn, en verantwoordelijk zijn voor de gang van zaken. Het is inderdaad, zoals je vraagt, uitermate geschikt om te combine ren met een gezin. Veertig uur draaien lijkt me niet mogelijk voor iemand met een gezin. Of je moet samen met je echtgenoot zó veel verdienen, dat je iemand voor de huishouding en de kinderen kunt nemen I" jaar geen reinigingsrecht te be talen. Die heeft natuurlijk ge noeg aan één asbak. Het is trouwens wel een uni cum dal ie na vier brieven zo waar een antwoord van de ge meente kreeg. Zeker brieven met een familiewapen ge weest. Nog een geluk dat die brieven niet op 5 mei binnenkwamen. Inventieve ambtenarenAls we de verjaardag van Rade maker nou eens tot officiële feestdag maken?" Zo, voorlopig zult u het zonder deze rubriek moeten doen. De liberalen kunnen derhalve (evenals ik) vakantie gaan houden. Ze kunnen het tellen even staken. Ik hoop met u, dat: de versnelling inmiddels versneld zal zijn Wagenaar niet teveel bo men heeft gekapt. Pais de gebruiksaanwijzin gen voor zijn mobilofoon heeft gelezen. .de aansluiting op rijksweg 28 is gerealiseerd bliotheken) en de speciale biblio theken als bedrijfsbibliotheken (zo als bij Shell en bij banken). „Van het begin af aan wilde ik in de openbare bibliotheek gaan werken, omdat het werken met mensen mij trok En er zijn romans en populair wetenschappelijke boeken. Genres, die mij aantrek ken. Het belangrijkste voor mij was een beetje drukte om me heen; in kontakt komen met mensen uit èlle lagen van de bevolking. Dat is uitgekozen Het werk is pfwipcplpnH ip hpht nndpr andere Hetzelfde heb je ook voor werken met buitenlanders. Daar is óok een landelijk funktionaris voor aangesteld. Men probeert aan te dringen op uitgave van speciaal daartoe geschikte boeken. Er zijn allerlei Turkse Arabische kollekties, die over het hele land verspreid zijn. Bibliotheken kunnen zon kollektie huren. Eén van de taken, die je als bibliothekans hebt is, dat je kontakten moet zien te leggen om die groepen te bereiken, en te zien welk materiaal ze nodig hebben. Je moet eigenlijk ook op de De Leusdense bibliotheek Is een kleine bibliotheek. Het flexi bel moeten zijn, het van de hak op de tak moeten kunnen sprin gen, trekt Liesbeth er zeer aan. Ti|dens de uitleenuren verricht ze het Invoegwerk in de catalo gus, het roosterwerk. Dingen, waar ze zó mee kan ophouden. „Ik denk dat mensen, die héél erg precies zijn dat niet zouden moeten doen. Ze zouden dat niet kunnen opbrengen!" ANCO MALI als de vakantie voorbij is. Mocht er echter niets zijn ver anderd, troost u dan met de gedachte dat Leusden Leus den is gebleven. en misschien is dat zonder meer hel terugkomen waard. Tot over vijf weken. Ie boekhouding l £Sl«ïwJïï!?!??? 16a' «ëïefoon MINDER KOPEN Liesbeth Ram is wat somber ge stemd. Ze mag minder boeken ko pen. De gemeente Leusden vindt, dat er dit jaar minder boeken en platen kunnen worden aange schaft. Éérst kon Liesbeth uit de 200 300 aangeboden boeken er 90 kiezen, plus 12 platen. Ze denkt, dat dat nu maar de helft zal gaan worden! Ze kocht ook vaak twee exempla ren, omdat een boek véél gevraagd zijn ook straatnamen gezocht, die reeds, zoals één van onze verslaggevers opmerkte, staan ingetekend op een speciale plattegrond die vorige week werd gebruikt bij de expositie van de plannen voor de woonomgeving in de wijk Zwanenburg en b:j de Slokkerwoningen. En dan te tor straten en wegen worden en bedacht die door de eenteraad worden jgekeurd. Voor gedeelten de nieuwe wijken iverenblad en Wildenburg

Leusder Krant | 1982 | | pagina 9