Kleine meerder heid voor subsidie aan GPC Raad is akkoord met één afrondende fase ü- ziekschool luidde oen muzikaal uit Eerste erepoort in Achterveld Leusdense negen maanden mee op een topzeilschoener Raadsleden leveren niet in leusder fcnnwfc REIS GAAT NAAR DE CARIBEAN IN KADER STRUCTUURPLAN FOTO-KOPIE NODIG? I j I Leusder Krant j plaatselijk nieuws door Caspar van Loo (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Ze is ver baasd dat de plaatselijke krant bij haar aanklopt. „Regionale, dag- en da mesbladen toonden geen interesse, nadat ik een briefje had gestuurd". De Leusdense Jos van Ber- kel, 51 jaar, niet ge trouwd, zal medio sep tember aan boord gaan van de topzeilschoener „de Omega" om in negen maanden tijd samen met zes anderen van Neder land naar de Caribean en terug te zeilen. Voor deze niet alledaagse reis heeft de stafdocente van de Hogere School voor de Gezondheidszorg in Leusden buitengewoon veel medewerking van haar werkgever gekre gen. Hoewel ze ontslag heeft genomen weet ze (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN Een voorstel van het PvdA-raadslid Jan Jacobs om tien procent te korten op de vergoeding van de Leusdense raadsleden heeft het donderdagavond niet gehaald. Een meerder heid van de gemeenteraad wil er niet aan om op de vergoedingen te bezuinigen. Het socialistische raadslid deed de suggestie naar aan leiding van een voorstel van B&W om de vergoedingen voor burgers in commissies en werkgroepen af te schaf fen Een dergelijke maatre gel bespaart een bedrag van 27.000 gulden. De raad kon daarmee instemmen, maar Jacobs vond dat in een tijd waarin van iedereen offers worden gevraagd raadsleden ook wel wat mochten inleve ren. Een Leusdens lid van de gemeenteraad ontvangt 9100 gulden per jaar. Rinze Bloemhof (D"66) vond eigenlijk dat de salaris sen van burgemeester en wethouders wel omlaag kon den Burgemeester J Rade maker kon niet voor de wet houders spreken, maar be nadrukte Bloemhof dat hij meer dan een stapje terug heeft moeten doen ,,En dat gaat niet onopgemerkt voor bij", zei de burgemeester lichtelijk geïrriteerd over de opmerking van Bloemhof. VVD'er Gerrit van Tiel be sloot de discussie door te zeggen, dat de PvdA-fractie maar het goede voorbeeld moet geven als ze vindt dat de raadsleden een lagere vergoeding dienen te krij gen. lid (,,noem het maarmaatje") op de Omega, een voormalige ijsbreker die door Ypma is ver timmerd tot een zeiljacht. ,,De Omega is het tweeëntwintigste schip van Ronald, die zeiltoch ten, charterreizen, organiseert om aan een belegde boterham te komen", aldus Jos van Ber- kel die reeds vanaf haar zes tiende zeilt. ADVERTENTIES Voor de charterreizen kun nen circa elf mensen zich aan monsteren. Deze reizen duren één, twee of drie weken. Jos van Berkel heeft zich, nu ze vakantie heeft, belast met het inschrijven van de belangstel lenden Voor de grote zeilreis naar de Caribean is ze met be hulp van advertenties ook in de weer om nog een paar mede passagiers te krijgen. Jos van Berkel: ,,Het loopt natuurlijk niet storm. Een reis van negen maanden is niet zo maar wat en kost twaalfdui zend gulden Mensen met een baan reageren nauwelijks omdat ze niet zo n geluk als ik hebben gehad. De interesse voor de Caribean-reis komt voornamelijk van afgestudeer den, die er eens een tijdje tus senuit willen. Vaak hebben ze wat geld gespaard of een paar centen toegestopt gekregen. De prijs van twaalfduizend gul den lijkt enorm hoog. maar ne- 1 (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN Met negen stem men voor (CDA, GPV/SGP en Gemeentebelangen) en acht te gen is in de gemeenteraad het voorstel van een meerderheid van B&W aangenomen om het Gereformeerd Pedagogisch Centrum (GPC) in Zwolle een subsidie van 12.950 toe te ken nen. Dit bedrag is een vergoe ding van de kosten voor de schoolbegeleidingsdiensten die het GPC aan de Gereformeerde kleuter- en lagere school aan de Rozengaarde in Leusden. De toekenning van de subsidie was uiteindelijk geen verrassing, om dat in de raadscommissie Wel zijn en Onderwijs de aanvraag van het GPC tot tweemaal toe uitvoerig was behandeld en daardoor de meningen van de fracties bekend waren. De tegenstemmers van het voorstel (PvdA, D'66 en VVD) vinden met name dat door de toekenning van een subsidie aan het GPC de Onderwijs Advies Dienst (OAD) in Amersfoort, waarvan Leusden deel uitmaakt, wordt uitgehold. ,,Het is niet on denkbaar dat nu ook andere le vensbeschouwelijke schoolrich- tingen geen prijs meer zullen stellen op de diensten van de OAD, maar hun eigen" centrum zullen raadplegen die dan subsi die zal aanvragen." verwoordde Corrie Verduin de meningen in de drie fracties. De Leusdense Gereformeerde kleuter- en lagere school wil om principiële redenen geen ge bruik maken van de diensten van de OAD. Deze adviesdienst is namelijk niet in staat om mede werkers van die levensbeschou welijke richting in te schakelen. Ruim vier weken geleden advi seerde het college de raad trou wens het subsidieverzoek van het GPC af te wijzen. Maar na de constatering dat Amersfoort ook dit centrum subsidieert én na de mededeling van de OAD dat ze geen extra personeel kan aan trekken om aan de wensen van de gereformeerde school in Leusden te voldoen, is de meer derheid van het college van ge dachten veranderd. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN De gemeente raad is zoals verwacht akkoord gegaan met het voorstel om tot één afrondende fase te komen in de totstandkoming van een structuurplan voor Leusden. De Er is veel werk verzet voor men zaterdag zover was Tijdens de eerste bijeenkomst van de straat bewoners waar men een gezelli ge kegelavond van maakte wer den diverse plannen besproken Behalve de normale versieringen werd besloten ook een poort te bouwen Met vereende krachten werd in februari begonnen. Door een van de dochters werd een aantal tekingen gemaakt van di verse modellen van poorten Na veel wikken en wegen kwam de huidige poort als winnaar tevoor schijn In een gezellige onderlin ge sfeer werd de poort in een loods in delen in elkaar gezet. De laatste drie weken is er elke avond en elk weekend volop aan gewerkt. Gezien het feit dat er maar elf gezinnen in de straat wonen, moest men wel zorgen om voor de vakantie klaar te zijn daar het anders een moeilijke opgave zou worden om op tijd voor het feest Achterveld 600 klaar te zijn. Ook wilde men voor de aanvang van de tourweek klaar zijn om de bezoekers te laten zien wat er in Achterveld op komst is. „We hebben hier in de straat een fijne onderlinge verstand houding. Doch deze samenwer king heeft wel tot resultaat gehad dat men elkaar nog beter heeft leren kennen en er een nog bete re verstandhouding is gegroeid". suggesties van D'66 en PvdA om deze fase niet meer uit te voeren werden niet ondersteund door de rest van de raad. Voor de afrondende fase, die de fasen 5 en 6 vervangt in de opstelling van een structuur plan, vroeg het college van B&W een krediet van 176.000 gulden Voor dit geld zullen het Advies bureau Arnhem en de gemeen telijke diensten komen tot het produceren van een vooront werp van het structuurplan, dat de raad medio volgend jaar moet vaststellen. In het structuurplan zal de groei-ontwikkeling van de gemeente Leusden worden vast gelegd Rinze Bloemhof (D'66) en Jan Jacobs (PvdA) deden nog een poging de andere fracties te be wegen de afrondende fase te la ten vallen, omdat het vaststellen van een structuurplan weinig zinvol zal zijn gezien onder meer allerlei recente ontwikkelingen in de toewijzing van gesubsi dieerde woningen en de eventu ele vertraging van de Tweede Fase die na het gereedkomen van de wijken Claeverenbla- d/Wildenburg voltooid is Ja cobs met name pleitte ervoor, met behoud van de reeds ver gaarde gegevens voor het struc tuurplan, de afronding uit te stellen Burgemeester J Rade maker benadrukte dat het niet vaststellen van een ontwerp- structuurplan betekent, dat Leusden niet in kan spelen op de ontwikkelingen en bestemmin gen in het streekplan van de provincie Utrecht. - De topzeilschoener ,,de Omega" was vroeger een ijsbreker. gen maanden in een hotel kost natuurlijk een veelvoud aan dat bedrag". KLIKT Welke eisen worden gesteld aan belangstellenden voor de grote reis naar de Bahama's en omgeving'' ,,Het allerbe langrijkste". zegt de Leusden se lerares, ,,is dat de groep van zeven mensen op de Omega bij elkaar past, dat de karakters niet te ver uiteenlopen. Dat kan op een lange reis heel onple zierig zijn Als de groep com pleet is zullen we eerst eens een weekendje gaan varen om te kijken of alles klikt Van de belangstellende zeilqenoten wordt niet verwacht, aal ze kunnen zeilen. Ze dienen van zelfsprekend wel bereid te zijn hun handen uit de mouwen te steken op de Omega". Nie mand hoeft bang te zijn honger te lijden op de getransformeer de ijsbreker. Er gaat een vracht blikken, suiker, meel (om brood van te bakken aan boord) en koffie mee. In de ha venplaatsen die worden aan gedaan, zullen groente, vers fruit en aardappelen worden ingeslagen. En vis is er ge noeg. SPONTAAN Ofschoon Jos van Berkel wor^oUorH ic war) pon wanneer ze na negen maan- den terugkeert, is het naar zij zegt niet ondenkbeeldig dat ze op de Omega blijft als „maatje" van Ronald Ypma en diens vriendin. „Ach, ik weet het nog niet zeker. Ik moet eens kijken hoe het me be valt". Eén ding weet ze wel zeker als haar werkgever, de Hogere School voor de Gezondheids zorg. niet zo spontaan had meegewerkt, had Jos van Ber kel de Caribean-reis nooit ge maakt. ,,lk zou niet zo gek zijn geweest om op m'n éénenvijf- tigste mijn baan eraan te ge ven. Twintig jaar geleden zou het me niets gescheeld kun nen hebben" boekhoudino tina. Zwartpwpn 1 Rc LEUSDEN - De einduitvoering van de muziekschool is weer een succes geworden. De avond was georganiseerd in de Hakhorst en omdat het warm weer was, werd besloten buiten te musiceren. Maar ook nu hingen er donkere wolken boven het gebeuren en nu wel letterlijk, want na twee op tredens begon de regen te val len. Daarom moest na het optre den van het blokfluitorkest en de blokfluiters Henrique den Otter en Maarten Keja het „evacuatie plan" in werking treden en ver huisde alles en iedereen weer naar de schuur. Jammer, want als de musici van de ruimte on der de hooiberg gebruik hadden kunnen maken, hadden ze rustig kunnen doorspelen omdat deze ruimte als een soort muziektent kan dienen. Binnen ging de uitvoering verder met een optreden van Koos van Kooten op de dwarsfluit en Anita Riemersma op de piano. Hierna waren gitaar, mandolines en dwarsfluit te beluisteren. Met grote ernst brachten Eva Hamminga, Ell- se van Zandbrink, Pascal Marsman en Tineke Boschma een stukje van Mozart uit Don Giovanni ten geho re. Martijn Vink, nauwelijks boven zijn cello uitkomend, speelde hier na op zijn cello, een sonate van Romberg. Hij speelde bijzonder goed, niet alleen technisch, want daar haperde hij zelfs een keer, maar hij liet de muziek werkelijk klinken. Terecht oogstte hij veel ap plaus. Hierna was de beurt aan Derk NSDAG 20 JULI 1982 Wisman die op de piano Arabes que nr. 1 van Debussy speelde Hij deed dit erg goed en gemotiveerd en toonde dat er veel toekomstmu ziek voor hem mogelijk is Wouter Keja speelde hierna een solo op zijn gitaar en speelde aeza- menlijk mei Kees v. Kooten een Entr'act van Ibert. Het blokfluiten semble besloot de avond en al wa ren de alten even „zoek", het was een leuke muzikale afsluiting. Al met al een geslaagde avond, waarbij vooral de ernst en overga ve waarmee de leerlingen speel den opviel en de aandacht en waar dering die het publiek hiervoor had. VOORSPEELAVOND In dit geval weru .c altuw dui delijk niet door een van de leer lingen gestolen, maar door de le raar Gert Mannée, die door zijn enthousiaste en eigen benade ring laat zien hoe hij denkt over het maken van muziek en de wij ze waarop je dit de kinderen kunt leren. Vooral zijn optreden als „Elsje" die niet was komen opda gen (daarom ben ik nu dus even Elsje) veroorzaakte bij de kinde ren veel gelach. Misschien wat minder ambitieuze leerlingen dan bij de einduitvoering, maar wel kinderen die dankzij deze wijze van lesgeven en omgaan met muziek hier blijvend plezier in zullen hebben. nieuwsblad gemeente Leusden. elke dinsdag en fantwoordelijke laktie: •t Vos rnix Kreijns (pl. verv.) laktie: ien Engelkens ar van Loo. evering kopij en ad- rtenties: or het dinsdagnum- rrltot uiterlijk maan- middag 12.00 uur, het donderdag- Immer tot uiterlijk lensdagmiddag 12.00 «faktetie en admini- ■atie: Kantoor Leusder ant, Rozendaallaan 9, Hsden-Centrum. Op trkdagen geopend van .00 tot 12.00 uur en §13.30 tot 17.00 uur. P^xtnnementsgeld >4,20 per jaar; 27,60 irj half jaar, 14,05 per ^fcjrtaal. achten bezorging: s abonnee dient u de LT ant voor dinsdag- of 7""'">nderdagavond 18.00 *n V te hebben ontvan- Is dat niet het geval, 0iém dan kontakt op lrfpA onze hoofdagent be- surfjrging (dinsdag en don- iperjrdag tussen 18.30 en to'1.30 uur), tel 033- 1^10691. Bij geen gehoor fynt u kontakt op nemen et onze inspekteur be- a Kirging, overdag 03420- j.ke>141, toestel 44. t z- ogeiabestellen foto's: l-kee meeste in de Leusder Mrant gepubliceerde fo- s,"Vs kunt u nabestellen ^ftifet uitzondering van j Vchief- en historische nrj,ito's), bij vooruitbeta- n sitig van 5,- per exem- op.laar (formaat 13 x 18 :ra.7i) op giro: 871441 müi.v. BDU b.v. te Barne- /meld, met duidelijke ver- leiding van gewenste ...Jto, aantal, nummer m(an krant, pagina waar- )PRP de foto werd ge- ooijaatst. U kunt ook kon- 17int betalen op ons kan- r, Rozendaallaan 9, sden/Centrum. igeveer drie tot vier ken na betaling ont- gt u de gewenste fo- dl a's thuis. LEUSDER KRANT is een |ave van de BDU-kranten- inatie te Barneveld. Al Een heel andere sfeer heerste de volgende avond op een voor speelavond voor blokfluiters. Dui delijk werd hier uitgegaan van het plezier, dat de kinderen moeten hebben in het spelen van muziek. Er werd zonder enige angst of te rughoudendheid wat afgeblazen, vals of mooi en iedereen genoot Niet in de laatste plaats de ouders, die werden opgewekt aktief deel te nemen aan het gebeuren door mee te neuriën, met de vingers te tikken en zo meer mm mm tmm mé hm an I Rozendaallaan 9 Leusden-C. ACHTERVELD —Onder grote belangstelling van de bewoners, leden van het Stichtingsbestuur Achterveld 600 en bewoners van omliggende straten werd zater dag de eerste erepoort officieel onthuld. Het is de erepoort in de Bisschop van Dieststraat, inmid dels omgedoopt in het buurt schap De Elf Burcht. Als eerste daad werd door Cilia Houtveen-Blom boven op de poort de vlag gehesen De door gang van de poort was aan beide zijden geheel dicht geplakt. Na een geweldige jel werd deze af sluiting door de jeugdige straat bewoners doorbroken Na dit of ficiële gedeelte zette men zich gezellig bij elkaar waar genoten kon worden van een glaasje wijn terwijl de kinderen werden ge trakteerd op ijs. Daarna ging men verder met een gezellige barbe cue- De straat heeft nu een heel feestelijk aanzien. De elf wonin gen zijn ook allen voorzien van een wapenschild waarop het be roep van de bewoners of de hob by is uitgebeeld zich verzekerd van de zelfde baan volgend jaar aan het begin van het schooljaar '83-'84. „De di rectie heeft me al een aan- stellingsbrief gegeven. Ik heb daarmee ontzettend veel geluk gehad. Ik ben de school bijzonder dankbaar", zegt Jos van Berkel. Ze heeft in haar leven het avontuur nooit geschuwd. Zo werkte Jos zes jaar als ver pleegkundige op een rubber plantage van een Amerikaans bandenbedrijf in Afrika, ver bleef ze een jaar in Zwitserland en Engeland en voer ze een tijdje mee als verpleegkundige op de Holland-Amerika-lijn. Aan één uitdaging was de Leusdense nog nooit toegeko men: een grote reis maken met een zeilschip. Ze vond dat het daar nu tijd voor was geworden. ,,lk ben op zoek gegaan naar adverten ties waarin bemanningsleden voor een zeilboot werden ge zocht die een lange reis ging maken. Ik werd echter steeds afgewezen, omdat men man nen zocht en geen vrouwen. Ik ben daarover goed kwaad ge weest, omdat ze niet naar de zeilcapaciteiten keken maar naar het geslacht". Uiteindelijk had Jos van Berkel toch geluk. Ronald Ypma en diens vrien din vroegen een bemannings- - Jos van Berkel (51): een zeilreis van negen maanden

Leusder Krant | 1982 | | pagina 3