De gebreken Leusder Krant Bowlingkorting /ikinqhus en het ot van een klant ui tf3 Bowlen in de zomermaanden in De Korf voor een zomerprijsje! VIKINGHUS NEDERLAND BV %energ,EBESPARINIG >5 KWIEK Goedkoper bowlen met de Leusder Krant ^L033^94 09 28 Kwiek voor snelle typeservice AKTIVITEITENCENTRUM: I „DE KORF" - LEUSDEN. hazerswoude tel. 01728-9656 plaatselijk nieuws smoesjes geweest om mij aan het lijntje te houden" FAILLISEMENT De onderaannemer uit Zoeter- woude antwoordt desgevraagd, dat hij niet het inzicht heeft ge had op welke manier Vikinghus in de problemen is geraakt Maar hij denkt, dat directeur Groen Het huis aan Boswachter I van de familie Kool. Ondanks verwoede pogin gen is het ons niet gelukt de heer C. Groen, directeur van Vikinghus Nederland BV, voor commentaar te berei ken. Zowel op het kantoor aan de Voorweg in Hazers- woude als bij hem thuis werd de telefoon niet opgenomen. De accountant van Viking hus, adviesbureau Van Roij Bolsterlee, wenste geen ant woorden op onze vragen te geven over de handel en wan del van Vikinghus. Ofschoon het verhaal daardoor wat eenzijdig is ge worden, hebben we toch ge meend het artikel te publice ren, voornamelijk vanwege het waarschuwende karak ter. Bewust zijn verschillende beschuldigingen aan het adres van Vikinghus wegla ten, omdat die niet te control- ean waren. niet capabel is om een bedrijf te runnen ,,Je moet weten dat hij van origine architect/ontwerper is", zegt Hauser. Vraag aan hem is ook of hij en zijn mannen niet medeschuldig zijn aan het slecht afleveren van het huis van Kool Hauser Misschien wel, maar men moet niet vergeten dat het niet bepaald stimulerend is om te werken in een situatie waarin van alles verkeerd gaat". De (vroegere) onderaannemer van Vikinghus beweerde dat twee toeleveringsbedrijven het faillisement van het Hazers- woudse bouwbedrijf hebben aangevraagd. Navraag van onze kant bij de Kamer van Koophan del in Leiden en de arrondise- mentsrechtbank in Den Haag leerde dat er geen sprake van is. Feit blijft, dat Vikinghus er finan cieel niet rooskleurig voorstaat. Volgens het adviesbureau voor administraties en belastingen, Van Roij Bolsterlee, uit Den Haag, dat de accountantszaken van Vikinghus regelt, is de finan ciële positie van het bouwbedrijf niet je van het. Dit is naar het inzicht van het Haagse adviesbu reau te wijten aan de slechte marktsituatie in de bouwwereld. De opdracht om in Leusden 21 kleine houten huizen te bouwen zou volgens de accountant de positie van Vikinghus verbeterd hebben. Anneke Fraiquin zag het hele maal zitten toen zij vorig jaar april door directeur Groen van Vikinghus werd gevraagd een verkoopfiliaal van zijn bedrijf in Leusden te vestigen Zij was met Vikinghus in contact gekomen toen zij en haar man, die een schildersbedrijf heeft, nog van plan waren een huis met bedrijfs ruimte te laten bouwen in het werkgelegenheidsgebied De Paardenmaat ..Ik heb een voor liefde voor Scandinavië en het verkopen van Zweedse huizenty pes leek me daarom wel wat", zegt ze. Fraiquin is inmiddels gestopt met haar werkzaamhe den voor Vikinghus. Zij vond de organisatie in het bedrijf hope loos ,,Er werd te traag gewerkt Je moest veel te lang wachten op informatie, reken- en tekenwerk van huizen. Mijn klanten pikten dat niet". Het werd ondraaglijk voor haar toen ongeduldige en boze cliënten zich tot haar wend den toen na de verkoop van de kleine houten huizen paperassen zoals bestektekeningen, uitble ven. Via de gemeente zegt ze op Hieronder de lijst van gebreken aan het huis van Kool. De gegevens zijn afkomstig van de vereniging Eigen Huis uit Amersfoort. 1de aangebrachte rabatdelen zijn op diverse plaatsen te kort en gescheurd mede als gevolg van foutief aanbrengen. Zeer veel stuiknaden en uitgevoerd in grenen in plaats van redwood. 2. het zelf uitvoeren van de garage is overeenkomstig de omschrijving. De kunststof garagedeur vervangen door grenen draai deuren of verrekenen. 3. aluminium afdekstrippen voor aansluiting metselwerk en houten topgevel zelf gekocht en aangebracht door aanvra ger, ca 30 m. 4. waterkeringstrippen onder alle kozijnen zelf laten maken en aangebracht ca. 20 m. 5. timmerwerk buiten is onvoldoende. Moet worden gebracht in de staat van goed en deugdelijk werk. 6. Ontluchting cv zolder zelf aangebracht door het dak. 7a. lood om dakkapel zelf gekocht en moet nog om de pannen geklopt worden en afgewerkt. 7b. de dakkapel is tussen de kozijn bovendorpel en onderzijde van de balklaag met ca. 40 cm hechthout verhoogd. Veranderen overeenkomstig tekening. 8. geen ontluchtingspan in het dak aangebracht en één gevelpan kapot. Alsnog 10 ontluchtingspannen aanbren gen. 9. schoorsteenkap voor openhaard zelf gehaald in Assen. Zie punt 22. 10. 11 stuks binnendeuren moeten nog pas gemaakt en afge hangen worden. „Plaatsen" wil niet zeggen scharnieren aanbrengen, sloten aanbrengen en lopend maken. 1 deur wijkt af en is niet nieuw. 11. prefabput voor gas, water en elektra zelf gehaald in Bunschoten en aangebracht. Doorvoeren voor gas, water en elektra in fundering ontbreken en door opdrachtgeer zelf aangebracht. 12. alle plinten zelf gekocht, gehaald en aangebracht. 13. alle kozijn dagstukken aan de binnenzijde, door de aanne mer in rekening gebracht (geen tegels op de vensterban ken). Dit is bestekswerk. Bovendien is meubelplaat aange bracht in plaats van grenenhout. 14. de openhaard zou door opdrachtgever worden gemetseld. Nu is echter bijgeleverd een aantal besteksartikelen als: vuurvaste mantel, vuurkorf aslade en rookkanaal. 15. hoeklijnen laten maken voor kruipluiken en aan laten brengen. Verrekenen volgens bijlage. Kruipluik keuken is verkeerd geplaatst, zit gedeeltelijk onder het aanrecht. Dit luik wegwerken en nieuw luik aanbrengen achter de buitendeur. 16. 2 weken bezig geweest met aanbrengen van glaswol in de plafonds. Dit is bestekswerk. 17. gipsplatenwanden zelf aangebracht. Is geen bestekswerk doch aldus afgesproken. de hoogte te zijn gesteld van de slechte financiële positie van Vi kinghus. Toen was voor haar de koek op. Frainquin: ..Ik heb geen cent verdiend aan deze business. Af gesproken was dat ik op free lance basis tegen een vergoe ding van ongeveer anderhalf procent per verkocht huis voor Vikinghus zou werken. In meer dan een jaar heb ik alleen maar onkosten gemaakt". Desge vraagd ontkent ze eigen geld in de onderneming te hebben ge stopt. Inmiddels is het zo goed als rond dat Anneke Fraiquin houten huizen uit Denemarken gaat importeren. Deze woningen worden hoogstwaarschijnlijk in Munnikhove gebouwd in de plaats van de 21 geplande huis jes van Vikinghus De vijftien mensen die aanvankelijk bij deze firma een van deze houten wo ningen had gekocht, zullen in de gelegenheid worden gesteld te switchen naar de Deense typen. De vereniging Eigen Huis uit Amersfoort, een belangenver eniging voor mensen met een eigen huis, heeft het „geval Kool" enigszins hoofdschud dend bekeken. ..Dit is een ty pisch voorbeeld van ondoor dacht handelen dij hSt kopen van een huis bij een onbekend be drijf", zegt adjunct-directeur J. Bindels van de belangenvereni ging ,,Als alles echt goed fout zit, wordt pas aangeklopt bij Ei gen Huis". Volgens Bindels heeft Leusdenaar Kool zich een al te gewillig slachtoffer getoond van Vikinghus Nederland BV CONTROLEREN „Het verkoopcontract bijvoor beeld rammelde aan alle kanten. Het is aan te raden dergelijke overeenkomsten, voordat ze worden ondertekend, te laten controleren bij deskundigen. Daarmee is al een boel ellende te voorkomen", aldus de adjunct directeur van Eigen Huis, die in oktober haar honderdduizendste lid hoopt in te schrijven. De dunk die Bindels van Vikinghus heeft is niet hoog „Die directeur Groen is zelfs niet eens lid van een aannemersorganisatie" Over de door Eigen Huis ge maakte lijst van zeventien gebre ken aan de woning van Kool merkt Bindels op, dat het voor de bouwkundige van de vereniging niet te controleren was welke werkzaamheden in het huis na mens Vikinghus en welke na mens Kool waren gedaan. „Maar feit blijft dat de heer Kool op een behoorlijke manier in de boot is genomen. Financieel heeft hij echter geluk gehad, omdat hij niet de gehele koopsom aan Vi kinghus heeft betaald". Caspar van Loo Wie snel een aantal pagina's uitgetypt wil hebben, correct en representatief, kan te allen tijde terecht bij kwiek, centrum voor tekstverwerking. Daar is men er op inge steld om al of niet met gebruikmaking van geprogrammeerde tekst verwerking, in te sprin gen wanneer zich pieken in het typewerk voordoen. Vele mogelijkheden! Vraag vrijblijvend prijsopgaaf! Anneke Fraiquin uit Leusden was tot voor kort verkoopster van Vikinghus. Zij zag het niet meer zitten bij dit bedrijf. centrum voor tekstverwerking Bergstraat 10/ Julianaplein/Leusderweg Amersfoort Tel. 033 - (6)31824 De Leusder Krant biedt u tijdens de zomermaanden (van 1 juni tot en met 31 augustus 1982) de gelegenheid om met korting te gaan bowlen op de banen van het activiteitencentrum De Korf. Lekker een uurtje ontspannen in een sfeervolle omgeving! Tegen inlevering van onderstaande bon krijgt u voor het eerste uur per baan 2,50 korting. op het toch al lagere zomertarief. Die tarieven zijn: van maandag tot en met vrijdag en zondag van 14 tot 19 uur. 17,40 per baan per uur; maandag tot en met donderdag en zondag van 19 tot 24 uur: f 22,50 Vrijdag van 19 tot 01.00 uur en zaterdag van 10 tot 01.00 uur 27,50 per uur per baan. tegen inlevering van deze bon krijgt u 2,50 korting voor het eerste uur per baan op het bowlen in het activiteitencentrum De Korf in de periode van juni toten met augustus. I Naam: Adres: ..neigeDeurae 3aboekhoud/ng soonli/kheid wordW I 'ing, Zwarteweg 16a, telefoon be meeste mensen wensen zich eens een jstaand huis te laten bouwen op een lapje and. Een woning afgestemd op hun smaak en ten. Vaak hebben ze hiervoor jaren sparen over. i teleurstellingen wordt nooit gerekend als hun >ns wordt vervuld. Men vertrouwt er op, dat het wenste huis volgens plan wordt gebouwd. Dat ze verwachting niet altijd uitkomt, bewijzen de raringen van Leusdenaar J. Kool die dit jaar op 11 stukje grond in de wijk Bosveld door cinghus Nederland BV een houtskeletwoning liet neerzetten. Vanaf het eerste moment ging er van alles mis. Maar mede dank zij de ervaringen van Kool ging de gemeente uiteindelijk niet in zee met Vikinghus voor de bouw van 21 houten woningen in Munnikhove. Onze verslaggever Casper van Loo praatte met de onfortuinlijke Kool, met de onderaannemer die nog 25.000 gulden van Vikinghus krijgt en de vereniging Eigen Huis. De hoofdpersoon in het geheel, directeur C. Groen van het bouwbedrijf met de Scandinavische naam, was ten tijde van het produceren van dit artikel steeds onbereikbaar. i' december vorig jaar hield Vikinghus in de Korf een voorlichtingsavond over de toepassingsmoge- heden van houtskeletbouw. Op de foto poseren directeur ing C. Groen en Anneke Fraiquin. LEUSDEN De waslijst n gebreken is lang. De iuwkundige van de vereni ng Eigen Huis telde er ze- intien. Het herstel wordt ge- :hat op dertigduizend gul- in. Leusdenaar J. Kool DOnt vanaf 1 juli met zijn izin in het door Vikinghus ileverde huis aan Boswach- r 1, maar in vertwijfeling ieft hij al uitgeroepen erover denken de woning na de enovatie" te verkopen. Medio vorig jaar besloot de nllle Kool een huis te laten luwen in Bosveld. Aanvankelijk u met een kennis twee wonin- n onder één kap worden ge duwd, maar nadat deze kennis n gedachten was veranderd os de familie Kool voor een jstaand huis. Via een informeel ntact met de vertegenwoor- jster van Vikinghus Nederland In Leusden, Anneke Fraiquin, trd de heer Kool geatendeerd de houtskeletwoningen die kinghus vanuit Zweden impor- ?rt. Dat leek hem wel wat en na t zorgvuldig doorbladeren van catalogus werd uiteindelijk kozen voor het type Oslo A. «e keuze werd later veran- rd. Besloten werd een groter 3e, Narvik, te nemen die wel n stuk duurder was. Kool: „Dat nden we niet zo erg, omdat kinghus een grootgedeelte van meerprijs zou betalen in ruil or het beschikbaarstellen van s huis als modelwoning", n januari van dit jaar werd •r het bedrijf van onderaanne- r Hauser uit Zoeterwoude jonnen met de bouw van het je Narvik. Kool: „Maar na het ïrten van de fundering, waarbij ïn een put is vergeten, is er een land lang niet gewerkt. Vol gens directeur Groen van Viking hus was de fabriek in Zweden wegens vakantie gesloten en kon er zodoende geen materiaal wor den geleverd. Maar naar mijn mening is de eigenlijke reden, dat Groen de spullen gewoon nog niet had besteld". SUMMIER Hij zegt bij de aanvang van de bouw tachtigduizend gulden te hebben aanbetaald op zijn huis. „Ik kon toen niet meer terug". De vraag is natuurlijk hoe de over eenkomst er uit ziet die Kool met Vikinghus heeft getekend. Hij heeft een koopcontract met standaardvoorwaarden van zijn handtekening voorzien, waarin voor de prijs van 170.000 gulden door Vikinghus een huis wordt gebouwd op kavel zus en zo te Leusden Bij het contract waren geen bestektekeningen gele verd, die zouden wat later wor den opgestuurd Kool: „Ik geef toe dat ik zelf ook een beetje in de fout ben gegaan door een te summier contract te onderteke nen, waarbij niet eens de teke ningen van het huis waren bijge voegd Voor hetzelfde geld had Vikinghus bij wijze van spreken een kippenhok voor 170.000 gul den kunnen bouwen". Op de elders afgedrukte lijst staan de gebreken van en de opmerkingen over het Narvik- huis die geconstateerd zijn door de bouwkundige van Eigen Huis. Normaliter is het zo dat bij de oplevering van een woning de eventuele mankementen worden verholpen. Echter in het geval van Kool heeft daar nooit sprake van kunnen zijn, omdat zijn huis nooit officieel is opgeleverd door Vikinghus Nederland BV. De re den is onduidelijk, maar aan de andere kant misschien verklaar baar door het bewezen feit dat dit bouwbedrijf uit Hazerswoude zeer slecht bij kas zit en nog forse rekeningen heeft uitstaan bij toe leveringsbedrijven De heer Kool zegt vanzelfspre kend te hebben gereageerd als de voordeur in delen en met gro te tussenpozen werd afgeleverd of als de binnendeuren tien cen timeter te kort werden afgegeven of als hij in plaats van een houten garagepoort eentje van kunststof kreeg of als de schoorsteenkap niet arriveerde of alsenzo voorts. „Maar directeur Groen van Vikinghus". zegt Kool, „had steeds weer een ander smoesje klaar of was niet bereikbaar" Hij, maar ook de onderaannemer, werd er moedeloos van. Onderaannemer A. Hauser uit Zoeterwoude heeft ook weinig prettige herinneringen aan het bouwen van het huis van Kool Hij is sinds september vorig jaar onderaannemer bij Vikinghus en heeft voor dit bedrijf één huis in Wassenaar, twee in Nieuwkoop en dat in Leusden gebouwd. Hauser zegt dat 'de eerste drie woningen zonder problemen zijn opgeleverd. Hij heeft met nog drie man aan het huis van Kool gewerkt. Vikinghus zou hen per uur betalen. Het was dus geen aangenomen werk. „De situatie is nu zo dat ik nog 25.000 gulden van Groen krijg. Dat bedrag is ontstaan door onbetaalde uren en materialen", laat de onder aannemer weten Hauser en Kool verklaren, dat Groen een kunstje geflikt had door Hauser bij een houthandel materiaal te laten ko pen, maar deze kosten niet te vergoeden. Groen zou dat ge daan hebben omdat hij bij die houthandel flink in het krijt staat. Hauser: „Groen beloofde mij steeds dat de centen zouden ko men, maar dat hij eerst nog een paar dingetjes met de bank moest regelen. Dat zijn allemaal in april van dit jaar haalde deze foto van het huis van Kool de krant, omdat het dak in dik een uur op de ing werd gezet.

Leusder Krant | 1982 | | pagina 5