,De vrijheid van de leerlingen /ordt als het ware „geleid Leusder Krant Bowlingkorting iIRGITTA ABELING, MONTESSORILEIDSTER De vrouw in haar beroep (5) ^teerlingen Onze Wereld Üpchten musical in St. Joseph Bowlen in de :omermaanden in >e Korf voor een :omerprijsje! Gemeente Leusden in cijfers Uitslag AMBC puzzelrit Uitslagen Ons Genoegen Leerlingen Rossenbergschool namen afscheid met musical MS Goedkoper bowlen 1.71 met de Leusder Krant Erepoorten Achterveld 600 l yy Een kattebelletje of een fijn gedrukt kaartje? DE LEUSDER KRANT plaatselijk nieuws DINSDAG 20 JULI 1982 iUSDEN - Blrgitta Abeling is leidster bij de Montessorischool aan de Uilenhoeve 39. Toen ~ph ging afvragen wat ze zou gaan doen wist ze in élk geval, dat ze een beroep wilde kiezen, panrakingsvlakken had met de sociale sector. Dat het het onderwijs werd kwam door een jiisje, die bij het Montessori-onderwijs werkte. Die vertelde haar uitgebreid over deze vorm onderwijs. Maakte haar er zó enthousiast voor, dat ze besloot de opleiding tot Montessori- Jter te gaan volgen. Ze woonde in Laren, ging naar de Amsterdamse dagopleiding. Ie doet pedagogische akademie, je haalt je gewone aktes, maar loopt vanaf je éérste jaar i stage op Montessori-scholen. Aan het eind van de drie jaar moet je een apart examen Hel gewone onderwijs sprak mij S zo aan. Het was de ervaring #i ipijn eigen schooltijd. Die was [i leuk, maar niet van: ik zou daar wel es voor de klas willen buiI Het sprak me als beroep niet De sfeer op de Montessorischo- i beviel me meteen. Hoe zal ik t uitleggen. De vrijheid van de ngen wordt als het ware ,,ge- Alle kinderen zijn met ver schillende dingetjes bezig. Er wordt heen en weer gelopen. Er wordt gerpaat. De kinderen kiezen zelf kun taken, kriigen daarbij begelei ding. Dat kiezen van die taken leren ze in de negen jaar, die ze op school zitten." OBSERVEREN „Hoe leren kinderen dal. dal kie zen van die laken?" ,,Het observeren is héél belang rijk. Als je ziet dat een kind aan iets ènders toe is. of niet goed bezig is, probeer je dat te sturen, bij te stu ren. Er zijn altijd wel kinderen, die je wat méér moet leiden dan èndere, en dat moet wél gebeuren natuur lijk I" ..Waarom kiezen ouders voor hel Montessori-onderwijs?" „In Leusden is het een beel be wuste keuze van de ouders, omdat het onderwijs ze aanspreekt. Voor al de sociale omgang in de groep is prettig. Ongedwongen niet presta tiegericht. Het kindergezelschap in Leusden is niet echt gemèngd. De kinderen zijn wel verschillend, maar ze komen toch voornamelijk uit één maatschappelijke klasse. De ouders voelen zich ook vaak héél betrokken bij de school." „Nog altijd beslaan er grote vooroordelen ten aanzien van hel Montessori-onderwijs Ja. Het is geen bijzonder onder wijs, maar buitengewóón onder wijs. Er zijn wat méér mogelijkhe den voor de individuele begelei ding Het kind hoeft niet met de gro te horde mee, kan zijn éigen tempo bepalen Want door het snelle tem po van het klassikale onderwijs val len kinderen vaak uit. Het is zeker géén school voor slecht lerende kinderen Maria Montessori heeft het onderwijs getoetst bij begaafde en bij zwak begaafde kinderen. Alle stof wordt „konkreet" aangeboden. 't Is inderdaad een groot misver stand. dat mensen denken dat de Montessorischool er is voor kinde ren met leerproblemen. Misschien kun |e wél méér op het individu rich ten. Maar wij zitten óók met klassen van 25 kinderen. Dus méér tijd heb ben we niet. INDIVIDUEEL WERK- GROEPS GESPREK „Is er een bepaalde daginde ling?" „Op de kleuterschool hebben ze wel min of meer een bepaalde dag indeling. Op de lagere school heb ben wij dat niet. De nadruk ligt toch wel op het individuele werken Algemene les jes komen soms vier keer in de week voor, soms héél weinig. Twee maal in de week is er gymles. Eén, twee keer in de week hebben wij een groepsgesprek leder begint op maandagochtend wel over een bepaalde gebeurtenis, een week end, een vakantie. Wij geven de kinderen de gelegenheid om daar over te vertellen. Een knnggesprek kan gaan over waar ze vol van zijn, over aktuele gebeurtenissen. Ik heb er een vaste dag voor. Ze hebben er altijd wel behoefte aan. Soms zie je dat er tijdens het speel kwartier iets gebeurt, waar je op in kunt of „moet" haken." „Niet alle leerlingen pralen even veel en even graag. „Dat praten moet in de groep groeien. Dat probeer je te stimule ren. Naar aanleiding van vragen ook. Ik heb de ónderbouw. Bij de bovenbouw gaat het weer ènders: daar hebben ze bijvoorbeeld spreekbeurten. De leerjaren één, twee en drie zitten in één lokaal bij en door el kaar heen. GOEDE SOCIALE OMGANG Door die verschillende leeftijden krijg je ook die goede sociale om gang met elkaar. Een kind is een jaar lang de jongste, een jaar lang de middelste, een jaar lang de oud ste. De oudste kinderen helpen vaak de jongsten. Het ene kind doet dat uiteraard méér dan het èndere. Je probeert ze er in te stimuleren. Als kinderen zien, dat een jong kind problemen heeft, zijn ze bereid om te helpen. Het ene kind doet dat sneller uit zichzélf natuurlijk. door Anco Mali Ze moeten natuurlijk ook de hele dag werken, hun eigen gang gaan, en niet de anderen storen. Daarvan kunnen ze ook een hele hoop leren. Je moet leren om mét elkaar vóór elkaar een fijne werksfeer te kreë- ren. Het moet natuurlijk rustig zijn, hoewel je altijd wel wat hóórt." „Voor sommige kinderen Is het moeilijk om zich te concen treren, als er geroezemoes Is." „Ja. Kinderen geven ook wel één dat er te veel lawaai is Dan gaan ze corrigerend tegen elkaar optreden: Hou nou es op! Lawaai, dat ópvalt, stoort de concentratie. Bij de kleutergroep is het rumoe riger, bij mij is het al rustiger. De kléuters spelen met een pop of in een winkel, dat geeft gelijk al een héél ènder geluid!" OP WELK NIVO STAAT MIJN KIND? Wal wilt u met hel Montessori- onderwijs de kinderen vooral bij brengen?" „Wat voor kinderen en ouders van belang is: het leren lezen, schrijven enzovoorts. En dan goed leren omgaan met elkaar, sociaal zijn. Hoewel ouders voor het Mon- tessorionderwijs kiezen vragen ze tóch vaak: op welk nivo staat mijn kind? Dèt kunnen we niet zeggen. We vergelijken niet. Er zijn best wel maatstaven, het kind moet dan en dèn kunnen lezen. Aan het eind van de 9 jaar moet ie dèt en dèt beheersen. We kijken meer naar de instelling van de kinderen: hij werkt wèl op zijn nivo, of hij kan méér. Ik denk dat de kinderen bij ons geleerd hebben in negen jaar zelf standig te zijn. Ik denk dat ze geen moeite hebben met de overgang naar het middelbaar onderwijs. Ze kunnen hun huiswerk indelen. Ze zijn zich er erg van bewust wèt ze daar dóén od die school!" „Is Montessorileerkracht een specifiek vrouwelijk beroep, en hoe is het te kombineren met een ge zin?" „Nee, het is niet een specifiek vrouwenberoep. Ik vind dat zo óp- gelegd: de vrouw zorgt voor de kin deren. Mensen worden er zich ge lukkig steeds meer van bewust, dat de man daar ook een funktie in heeft. Bij ons op school hebben we twee mannen in de onderbouw Dat verbaast een heleboel men sen: ze denken nog steeds dat de mannen méér geschikt zijn voor de oudere leerlingen. Het Is goed te kombineren met het gezin, als het hele gezin mée werkt, en je zélf goed kunt orga niseren. Je bent veel weg, komt laat thuis. Door je vergaderingen twee maal per week 's avonds houd je weinig tijd over. Het is dan best nog aén poten met boodschappen doen, koken en al dat soort dingen. Je man moet óók geëmancipeerd zijn. Als die óók enkele taken in de huishou ding op zich neemt, kan het héél goed!" i«w CHTERVELD Door de llngen van de 5e klas van de basisschool Onze Wereld i in het afgelopen schooljaar l project gedaan over gezon- "oeding. Naar aanleiding van dit werkproject werd door de leerlingen en het onderwijzend personeel een musical gemaakt. Nadat deze musical was opge voerd voor de ouders en verdere familieleden van de leerlingen I DeLeusder Krant biedt u tijdens de zomermaanden (van 1 juni tot en met 31 augustus 1982) de gelegenheid om met korting te gaan bowlen op de banen van het activiteitencentrum De Korf. Lekker een uurtje ontspannen in een sfeervolle omgeving! 'egen inlevering van onderstaande bon krijgt u voor het lerste uur per baan 2,50 korting, op het toch al lagere zomertarlef. Die tarieven zijn: van maandag tot en met vnjdag en zondag van 14 tot 19 uur. 17,40 per baan per uur; maandag tot en met donderdag en zondag van 19 tot 24 uur 22,50. Vrijdag van 19 tot 01.00 uur en zaterdag van 10 tot 01.00 uur 27,50 per uur per baan. '■■"■■"■"""""-■------I I tegen Inlevering van deze bon krijgt u 2,50 korting voor het eerste uur per baan op het bowlen In het I actlvlteltencentrum De Korf In de periode van juni tot en met augustus. Adres: J AKTIVITEITENCENTRUM: I „DE KORF" - LEUSDEN. van de 5e Klas, werd het "idee geopperd om dit stuk ook op te voeren voor de bewoners van huize St. Joseph en Sine Cura. Dit plan vond direct bijval zowel van de leerlingen als van de di rectie van het huis. Woensdag morgen werd tijdens het geza menlijk koffiedrinken het stuk opgevoerd. Het verhaal speelt zich af in het jaar 2110. De in die tijd levende mensen gebruiken geen voedsel meer zoals wij dat momenteel gewend zijn doch leven alleen op pillen. Dit heeft tot gevolg dat men wel leeft doch steeds meer de opgewektheid verliest en men altijd maar moe is. De leerlingen van een school in dat jaar moeten deelnemen aan een grote sport dag Zij zien daar geweldig te genop omdat ze zo moe zijn. Nu heeft een van de leerlingen een grootmoeder die steeds maar opgewekt en erg fitaal is Dit komt omdat zij in het geheim een koe in huis heeft en steeds melk drinkt. Dit is echter verboden. Men mag geen dieren meer in huis hebben. Dieren behoren in de dierentuin. De klas gaat naar de grootmoeder toe om te vragen hoe zij nog zo vitaal is en of zij de kinderen kan helpen. Dit kan en zij krijgen in het geheim steeds melk. De moeheid verdwijnt en zij winnen met grote overmacht de sportdag. Dit wekt wel ver wondering en het lekt uit wat daar de reden van is. De minister van pillen zaken kondigt nu een besluit af dat het melkdrinken verplicht wordt en de pillen wor den afgeschaft. Het stuk werd heel vlot gespeeld dat door de aanwezigen met volle aandacht werd gevolgd Na afloop kregen de kinderen dan ook een dave rend applaus De decors en de gebruikte kleding waren door de leerlingen helemaal zelf vervaar digd. LEUSDEN - Jaarlijks verzorgt bureau voorlichting, In samen werking met bureau statistiek, de uitgave van een vouwblad waarin de nieuwste statistische gegevens zijn opgenomen. Het vouwblad is gemaakt op zakfor maat en kan gemakkelijk be waard worden In agenda of por tefeuille. Om de inhoud beknopt te hou den zijn alleen de belangrikste en meest gevraagde gegevens opge nomen. Zo staan er o.a. cijfers in vermeld over zetelverdeling van de gemeenteraad, aantal inwoners en woningen, burgelijke staat, leeftijd sopbouw en gemeentebegroting. De nieuwste uitgave bevat gege vens per 1 januari 1982. Belangstellenden kunnen het vouwblad afhalen bij bureau voorlichting, Zwarteweg 16a, te lefoon 941247, toestel 116. ACHTERVELD In verband met de aanvraag van vergunnin gen wil het Stichtingsbestuur Achterveld 600 zo spoedig mo gelijk weten welke straten en buurtschappen erepoorten gaan plaatsen. Tot uiterlijk volgende week kan dit worden opgegeven bij Stichting Achterveld 600, postbus 600, Achterveld of bij J. C. de Jong, Verjaagde Ruiterweg 20. ACHTERVELD De A.M.B.C. hield zondagavond weer een ge zellige puzzelrit. Dit was de Tour de Juniorrit. Aan deze door de heer H. Schopping uitgezette rit werd door 30 personen deelge nomen. Er kon worden deelge nomen in de sport- en tourklas se. De uitslag was A. klasse: I.E.v.d. Broek, Amersfoort 2 en 2. J Be- bing, Woudenberg 93 strafpun- ten. B. klasse: 1. J. Slomp, Hoornaar 92, 2. A.J.L. Wouters, Achterveld 124, 3 M. de Koning, Scherpen- zeel 125, 4. A. van Druten, Ach terveld 151 en 5. H. Driessen, Asten 153 strafpunten ACHTERVELD - Achttien schutters namen deel aan de on derlinge schietwedstrijd op de buitenbaan te Scherpenzeel. Dit maal was er een gedeelde eerste plaats voor J. Voorburg Gz. en F. Koenen, beide met 95 punten. De overige uitslagen waren: 3. W J. Lagerweij, 4. A. van Daat- selaar 89, 5. P. Smink 88, 6 J. J. van Hamerveld 87, 7. J. Voskuilen 87, 8. W. v.d. Kletersteeg 86, 9. A. Vlug 85, 10. W. Wittebrood 83, 11. J. E v. Hamersveld 83,12. J. Blom 82,13. G v Hamersveld Jz. 82,14. J. van Nimwegen 78. 15. J. J. v. Hamersveld 78, 16. G. Tolboom 76, 17. J. Bokma 76 en 18. B. v.d. Hengel 64 punten. LEUSDEN Dat uitvinders soms vreemde situaties kunnen creëren blijkt wel uit het verloop van de musical „De wonderlijke machine van professor Knap", geschreven door Hans Peters. Deze musical werd op 14 juli in boerderij „Groot Krakhorst" op gevoerd door de zesde-klassers van de „Rossenbergschool", on der leiding van de heer Wese- naar. In het verhaal heeft een profes sor, Jopie Knap genaamd, een tijdmachine uitgevonden waar mee mensen uit het verleden te voorschijn kunnen worden geto verd. Hij probeert op het dorps plein de omstanders, waaronder zijn vroegere onderwijzeres Eu genie Rozelaar en de Commissa ris van politie Barend Blaffer te overtuigen van het nut van zijn uitvinding. Zo worden er achtereenvol gens een troubadour en een aan tal holbewoners ten tonele ge voerd, uiteraard vergezeld van een heleboel geknal en spook achtige lichteffecten van de tijd machine. Opvallend is het optreden van Barend Blaffer, die regelmatig roept „geen paniek!", waardoor de paniek overigens alleen maar groter schijnt te worden Hij wordt hiervoor dan ook berispt door mej. Rozelaar die het hoofd redelijk koel houdt totdat de troubadour haar in een gevoelig lied zijn liefde verklaart. Omdat de professor inmiddels heeft be kend dat hij niet in staat is de troubadour en de hplbewoners terug te brengen naar het verle den besluit mej Rozelaar met de troubadour te trouwen omdat hij wel geschikt is om haar leerlin gen zangles te geven; de afwas mag hij ook doen. De holbewoners bezingen met veel vaart de oertijd met alle ge varen van dien in „De oertijd is niet alles" en „De beer is los" waarna zij worden gebombar deerd tot hulpagenten van Ba rend Blaffer Als iedereen zo zijn taak in de Maatschappij heeft, ontdekt de professor een piepklein manke mentje aan de tijdmachine dat echter groot genoeg is om het gevaarte met een enorme klap in stukken te doen vallen. Pas als de rook is opgetrokken worden de troubadour en de holbewoners vermist. Barend Blaffer zingt het lied „Geen paniek", mejuffrouw Ro zelaar is diep bedroefd maar als de professor haar belooft een geheel automatische troubadour uit te vinden zingt zij haar ver driet weg met het lied „Treurig zijn." Ook zal de professor tien mecha nische hulpagenten vervaardi gen voor Barend Blaffer. De omstanders echter roepen in koor „Nee professor, géén uit vindingen meer!" en besluiten met het lied. De professor had een tijdmachien. Tijdens de ochtend-uitvoering waarbij alle mede-scholieren aanwezig waren werd de span ning vpor een enkele kleuter te groot, maar gelukkig was de juf in de nabijheid onl dit óp te vangen 's Avonds werd de musical ten tweede male opgevoerd met een wat andere rolbezetting, dit om zoveel mogelijk kinderen aan bod te laten komen in de hoofd rollen. Na deze voorstelling, die werd gegeven voor de ouders van de schoolverlaters, de leerkrachten, oudercommissie en mensen die regelmatig actief zijn in en om de school werd de heer Wesenaar toegezongen door zijn klas, waarbij de kinderen de school een nieuwe verbandtrommel aanboden. De kinderen kregen op hun beurt een aandenken in de vorm van een plank (voor brood, hapjes, etc.) met daarin het embleem van de Rosenbergschool. Het hoofd van de school de heer Pierlk wenste de kinderen veel succes toe in het vervolgon derwijs en bedankte alle aanwe zige hulpouders voor hun inzet in het afgelopen schooljaar, waar mee het officiële gedeelte van de avond werd afgesloten. Sommigen schrijven vlug even een briefje om te melden, dat er gezinsuitbreiding heeft plaats gevonden. Dat is natuurlijk óók een manier. Toch gaat er niets boven een fijn gedrukt kaartje, uitgezocht naar uw smaak. Uit de grote collectie 1982 hebt u enorm veel keuze. En wat de tekst betreft: wij zorgen snel en accuraat, dat er op komt te staan wat u wenst. In hand- of machineletter Vandaag besteld, morgen klaar. het om snelheid èn kwaliteit gaat. Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum. Op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.3C tot 17.00 uur. Telefoon: 033-941495. 0

Leusder Krant | 1982 | | pagina 5