ET FENOMEEN JAMES BOND /an ,Dr. No' en Sean üonnery tot .Octopussy' m Roger Moore m Seusder krun 1 .rtsteunpunt ijuffrouw Taktiek Eenden Bieten bij Tour de Junior NDERDAG 22 JULI 1982 loep op Leusden '482, hoord In de jongste (vergadering uit de mond vethouder Gijs van snberg (CDA): „De WOL, ireniging voor Welzijn van ri te Leusden, is een lub". 'mensen In Leusden-zuid en gerust zijn. Het Is echt rvvrlebedoeling de supermarkt Bleshaar op te heffen als in rerenblad/Wlldenburg een [steunpunt met een ismiddelenzaak wordt uwd. „Dat Is een erstand geweest tussen mij i pers. Het is zelfs het plan e super in zuid In ilnatiemet een [steunpunt meer body te n", verklaarde de ouder in de laatste (vergadering voor het irreces. vergadering van de ■enleraad afgelopen erdagavond duurde lang, ing. Drie weken na de tevergaderlng, in juni, telde de raad zich van half lot bijna kwart voor één door een agenda met 35 punten. „Opruiming voor het zomerreces", klonk het In de wandelgangen. Aan het eind van de raadsbijeenkomst ontstond tot veler verbazing een kribbige woordenwisseling tussen burgemeester Rademaker en raadslid Corri Verduin. Aanleiding was de opmerking van de PvdA'ster over de aanspreektitels mejuffrouw/mevrouw/mijnheer In een brief die zij van de gemeente had ontvangen. Verduin vond het schandelijk dat In deze tijd nog „mejuffrouw" wordt gebruikt. „Elke vrouw Is een mevrouw", sprak Corrle. Zij ziet dan ook graag In een brief staan „mevrouw/de heer". Burgemeester Rademaker liet zichtbaar opgewonden blijken, dat er nog heel wat vrouwen zijn die het op prijs stellen om met mejuffrouw te worden aangesproken. „U mag daar niet zo radicaal over oordelen, sprak Rademaker. Om een eind aan het opgewonden standje te maken zei de burgemeester dat voortaan wellicht de mensen in een brief met L.S. (Lectori salutem d.w.z. Heil den lezer) worden aangesproken. Raadslid Ton Zwart (CDA) zag de letters L.S. echter voor heel iets anders staan, namelijk voor „lieve schat". Corrl Verduin luisterde en lachte. De burgemeester schaterde. Achterveld toen plotseling een koppel eenden de weg overstak. Beleefd als de Barnevelder was remde hij abrupt. Automobilist K.T. uit Putten had daar echter niet op gerekend, want hij botste pardoes op de wagen van B.C. Het kontje van de ene auto en het frontje van de andere in elkaar. De eenden worden verzocht kontakt op te nemen met de rijkspolitie. Mevrouw Verduin De heer B.C. uit Barneveld kan waarschijnlijk geen eend meer zien. Maandag reed hij In zijn auto over de Horsterweg in Er bestaat een aanzienlijk verschil tussen het aantal voor de betaling van hondenbelasting geregistreerde honden In Leusden en het aantal werkelijk In deze gemeente wonende honden. Althans.dat donkerbruine vermoeden leeft bij het gemeentebestuur. Als dat vermoeden juist is, dan betekent het dat de gemeente een behoorlijke hoeveelheid Inkomsten derft. Want in Leusden dient men voor het in bezit hebben van honden te betalen: 64,50(eerste hond), 89,50 (tweede hond) en 114,50(derde en volgende hond). De gemeente wil nu in ieder geval eens gaan onderzoeken, hoe het zit met het aantal honden In Leusden en, indien nodig, de Inning van deze belasting wat straffer gaan organiseren. Hoe? „Eerlijk gezegd hebben we nog geen taktiek ontwikkeld; en als die er al was. was het uiteraard niet verstandig om die dan in de krant te zetten", aldus gemeentevoorlichter Hans Hermans ad rem. Maar, zo blijkt in de loop van het telefoongesprekje, het zal er wel op neer komen, dat een of meer gemeentelijke medewerkers zich enige tijd met opsporingswerkzaamheden zullen moeten gaan bezighouden. „Dat Is", zo weet Hans Hermans, „niet het leukste werk, dat je je bedenken kan. Ja, hondenmeppen, heet dat. En ik herinner mij uit een vorige gemeente een ambtenaar, die werkelijk achter iedere loslopende hond aan liep om te zien waar hij vandaan kwam. Die man ging ook door brievenbussen zitten blaffen. Ja, vreemd, maar het was wel effektief. Er kwamen honderden niet-geregistreerde honden bovenwater." Voorlopig hoeft u nog niet te vrezen voor menselijk geblaf door de brievenbus of achter Fikkies aanhollende functionarissen. De taktiek moet, zoals gezegd, nog bepaald worden. „En als we een aktle gaan beginnen, dan zullen we dat in leder geval aankondigen", aldus Hermans. Kerkdiensten Hij wilde 's avonds niks missen van de Tour de Junior, maarz'n avondprakkie wilde hij daar niet voor opofferen. Dus daarom nam deze toeschouwer van de Achterveldse wielerronde maar een stoel en een pannetje met rode bieten mee naar het parcours. Eten én kijken. Deze onbekende wielerfan trok in ieder geval veel bekijks. Onze fotograaf Janus Visser vond het een plaatje waard. LEUSDEN-CENTRUM R. K. Kerk: Zaterdag 19.00 uur. H. Mis met Volks zang Zondag 9 00 uur: H Mis met gemengd koor; 11.00 uur H. Mis met volkszang Alle diensten voorganger en predikant A. Goes Herv./Geref. Marcuskerk: Zondag 9.00 uur: Geref/Herv. woord dienst ds. J Weernekers: 19 00 uur: Hervormde woorddienst (GB) ds. W Balke, Den Ham Geref. Kerk (Vrijgem.): Zondag 9.30 uur ds P. H R van Hou- welingen, Direbergen; 16 45 uur ds. M. Nap LEUSDEN-ZUID Dorpskerk Zondag 10.30 uur: Geref/Herv. woord dienst, dhr P. B. Bouman, Veenendaal; 18.30 uur: Geref/Herv. woorddienst, ds. J. Weernekers ACHTERVELD Ned. Herv. Kerk; Zondag 25 juli 9 00 uur: ds. de Jong, Lunteren Ger. Kerk, De Glind, jeuggdorp; Zondag 25 juli 10 00 en 19.00 uur drs J. Jellema R.K. Kerk: Zaterdag 24 juli 19.00 uur: H. Mis met volkszang Zondag 25 juli: 9.30 uur gelezen H Mis; 10.30 uur: H. Mis met volkszang Alle diensten voorganger en predikant W. Jansen. Weekenddiensten HUISARTSEN: Voor de huisartsen in de gemeente filmagenda Leusden, voor de praktijken van de art sen Van den Berg, Brinkhorst/Du Boeuff, Boersema/Koch, Lantink/Ver- hagen, Van Nieuwkerk en Den Toom neemt dit weekeinde waar: dr. W. van den Berg, Marterhoeve 1, Leusden-C., tel. 945735. Voor spoedgevallen: spreekuur zater dag- en zondagmiddag om 14 uur. Visi tes graag vóór 10 uur 's morgens aan vragen. APOTHEEK: Apotheek De Hamershof, De Brouwe rij 14, tel. 033-843441apotheek Leus den, De Biezenkamp 16, tel. 033- 942303 zijn op werkdagen geopend van 08.30 uur tot 18.00 uur. Bulten de ze uren is voor spoedrecepten geopend op werkdagen van 19.30 uur tot 20.00 uur en op zaterdag-, zon- en feestda gen van 14 00-14.30 uur en van 17 30- 18.00 uur. (week: 23 t/m 29 juli). Apotheek Leusden, De Biezenkamp 16, tel. 942303. Buiten bovenstaande uren is uitsluitend voor spoedrecepten geopend Berg Apotheek, Utrechtseweg 93, Amers foort, tel. 13498. WIJKVERPLEGING: Dit weekeinde heeft: zr. H. van Voorst, p.a. Waterjufffer 2, tel. 947062, dienst. Bovendien heeft deze zuster avonddienst van donderdag 22 juli t/m woensdag 27 juli. VERLOSKUNDIGE: Voor verloskundige hulp kan men zich dit weekeinde wenden tot: mevr. Thuls-Paulussen, Kon. Wllhelmina- laan 18, Amersfoort, tel. 10886 b.g.g. 722000. TANDARTS: Voor noodgevallen in het weekeinde: Dokterscentrale Amersfoort, tel. 033-722000. GRAND, Snouckaertlaan 4 033-14632 The sound of music al.; dag 1.30- 7.00 uur. Vice Squad (nachtpatrouille) 16. do vr. ma. wo. 1 30-6.45-9.15 uur Za. 1.30-6 45-9.30 uur. Zo 1.45-4.15-6.45- 9.30 uur. Di geen voorstelling. Megaforce (supertroepen) a l do. vr. ma. di. wo. 1 30-6.45-9.15 uur Za. 1,30- 7.00-9.45 uur. Zo. 2.00-4.30-7 00-9.45 uur. The Bluesbrothers a l.; do vr ma. di. wo. 1.30-6.45-9 15 uur; za. 1.30-6 30- 9.15 uur. Zo. 1 30-4.00-6.30-9.15 uur In de huid van een killer; do. vr. ma. di. wo. 1 30-6.45-9.15 uur; za. 1.30-6.30- 9.15 uur; zo. 1.30-4.00-6.30-9.15 uur. Movie-cyclus op dinsdag Duck Soup a.l. di 1.30-7 00-9.30 uur CINEMA, Stadsrlng 30 033-18900 Twee pechvogels in de rimboe, a I.; do. vr. ma. di wo 1.30-6.45-9.15 uur; za. 1 30-6.45-9 30 uur; zo. 1 30-4.00- 6.45-9.30 uur. California dolls 12; dag. 1 30-6.45- 9.15 uur Zo. tevens 4.00 uur. EURO, Stadsrlng 32 033-33655 Strafbataljon Charlie Bravo, 16; do. vr. ma. di. 1.30-6 45-9 15 uur; wo. za. 6.45-9.15 uur; zo. 1 30-4.00-6.45-9.15 uur. DUO, Westsingel Om te slagen doen ze alles18 ma t/m vrij 2 15-8.15; za. zo. 2.15-7.15- 9 30 uur. Chinese Stuntman, 16 ma t/m vrij. 2.00-8 00 uur, za. zo. 2 00-7.00-9.15 uur. DUO nachtvoorstelllngen call girl b.v. 18. 24.00 uur. The Wanderers 16 23 45 uur Kindervoorstellingen EURO 033-33655 DUMBO a.l. Ned. gesproken wo. za. 1.45 uur. kijk op de film en yjjde fllmredaktle) laat! alles goed gaat, kunnen we in een nieuwe Bond-fllm tegemoet —-„Octopussy". Dat zou dan de mde James Bond-film worden Of pïcessle, nadat producers Albert Dccoli en Harry Saltman In 1962 7leze succesvolle reeks splona- hs startten. Dat was het begin een ware cultus, waarbij het -tesprodukt van lan Fleming al Jltgroelde tot een Internationaal neen van allure. Het Is nog nooit geschiedenis van de film voor men, dat één filmfiguur het zo lang heeft volgehouden en vrijwel steeds succesvol Is gebelven. Het uitstekende team dat daarvoor ver antwoordelijk Is, blijkt ook nu nog steeds intakt te zijn, ondanks tus sentijdse mutaties. Het is duidelijk, dat met name scenarioschrijver Ri chard Maibaum een groot aandeel geleverd heeft aan het succes van James Bond als filmheld. Zijn scena rio's (hij werkte mee aan negen van de twaalf films die tot nu toe zijn ge maakt) zaten knap In elkaar, met tal van Ingenieuze snufjes, gimmicks en beeldgrappen. Maar hij was niet de enige, die als schrijver een aandeel grijk in de James Bond-films zijn de gigantische technologische 'rs, zoals hier in ,,The spy who loved me leverde. Ook auteurs als Berkely Ma ther (Dr. No), Paul Dehn (Goldfinger), Roald Dahl (You only live twice), Christopher Wood (Moonraker) en Tom Mankiewlcz (vanaf 1971) heb ben in meer of mindere mate aan het Imago van James Bond gewerkt via de vaak ingenieuze scenario's. Dat alles - en véél meer - is te lezen in het boek ,,De James Bond-films van Steven Jay Rubin, dat in de verta ling van Mariëlla de Kuyper kortgeleden bij Loeb te Amsterdam verscheen Ru bin is bij het beschrijven van James Bond-films niet over één nacht ijs ge gaan. Jarenlang pleegde hij research en sprak met talrijke mensen, die nauw waren en zijn betrokken bij deze suc cesvolle filmreeks Het resultaat is een bijzonder compleet boekwerk, bar stensvol met illustraties uit de films, ge maakt op de verschillende filmsets. Een uniek bo'ek over een unieke filmheld. Er zullen maar weinig mensen zijn, die James Bond niet kennen. Enerzijds zijn er de spionage-romans van lan Fle ming waarmee alles begon en die ook nu nog erg geliefd zijn, anderzijds zijn er de films, die nu in totaal al meer dan 600 miljoen dollars hebben opgebracht en met een zekere regelmaat opnieuw in roulatie worden gebracht en steeds vol le zalen trekken. Het verschijnen van een nieuwe James-Bond film is daarbij een filmbelevenis van de eerste orde Zo'n nieuwe film blijft maandenlang in één bioscoop draaien voor een volle bak. Steven Rubin heeft met zijn boek een dankbare taak verricht, want het moet zonder twijfel een plezierige zaak zijn te weten, dat met name de miljoenen Bond-fans graag méér willen weten over de achtergronden die een rol heb ben gespeeld bij de totstandkoming van hun favoriete filmreeks. Rubin heeft zo als gezegd niets onbenut gelaten om zo volledig mogelijk te kunnen zijn. Het boek laat zich dan ook lezen als een spannend verhaal, waarbij niet alleen aandacht wordt geschonken aan Ja mes Bond als filmheld, maar ook aan de mannen en vrouwen achter de scher men, zoals producers, scenarioschrij vers, componisten en niet te vergeten de speciale effectenmakers en de Scène uit,,The man with the golden gun knappe decorbouwers. Vooral die laat- sten hebben enorm bijgedragen aan het in de loop der jaren gegroeide ima go van de James Bondfilms. De in deze films gebruikte technologie, de specifie ke ontsnappings-snufjes en de fantasie prikkelende, soms SF-achtig aandoen de vervoermiddelen, hebben voor een belangrijk deel dat imago bepaald. Met name decorbouwers als Ken Adam en de speciale effecten van John Stears waren onmisbaar voor elke Bondfilm Hun specifieke kennis maakte elke film weer tot een ware belevenis Een niet te onderschatten onderdeel van iedere nieuwe Bond-film is de mu ziek. Het was John Barry die voor ,,Dr No" de nu wereldberoemde herken ningsmelodie componeerde, waarmee iedere film werd ingeleid Hij zou de mu ziek voor alle James Bond-films compo neren. Muziek, die kenmerkend is ge worden voor James Bond en voor hem alleen. Hoewel veel Bond-fans zijn ook verzot om de vaak verblindende schoonheden die in iedere Bond-film een vast onderdeel zijn 'gaan vormen Aantrekkelijk, sexy en soms levensge vaarlijk. Het begon met Ursula Andress in ,,Dr No", waarna in iedere nieuwe Bond-film een film-heldin naast Bond werd geïntroduceerd. Achtereenvol gens waren dat Daniela Bianchi (From Russia with love), Honor Blackman (Goldfinger), Claudine Auger (Tunder- ball). Aiko Makabayashi (You only live twice), Diana Rigg (On her majesty's service), Jill St. John (Diamonds are for ever), Jane Seymour (Live and let die), Britt Ekland (The man with the golden gun), Barbara Bach (The spy who loved me). Lois Chiles (Moonraker) en Carole Bouquet (For your eyes only) Waarbij kan worden aangetekend, dat de vrou welijke hoofdrol in iedere Bondfilm steeds een tikje meer gelijkwaardig werd aan de mannelijke held Een probleem voor de producers is steeds de mannelijke hoofdrolspeler geweest Nadat in 1962 in Sean Conne- ry de idéale James Bond-figuur was ge vonden. moest men in 1969 naar een vervanger zoeken, omdat Connery te veel gebukt ging onder zijn Bond-ima- go. waardoor hij zich niet voldoende als filmacteur via andere films kon ontplooi en. Broccoli en Saltzman dachten een goede opvolger gevonden te hebben in George Lazenby, een Australisch foto model zonder enige toneelervaring. La zenby werd een teleurstelling, ook doordat regisseur Peter Hunt weinig of niets deed om Lazenby voldoende aan knopingspunten te geven voor zi|n rol. De film werd financieel geen succes, doordat op hetzelfde moment ook een nep-Bond werd uitgebracht Casino Royale", waarin de draak werd gesto ken met alles wat met James Bond te maken had. Bovendien - en dat ele ment werd door de producers even be langrijk gevonden - was men met ,,On her majesty's service" teruggekeerd naar de ernst. De film was aanmerkelijk serieuzer van inhoud dan de vorige en ook dat werd door het publiek maar matig gewaar deerd. Voor de volgende film, Diamonds are forever", kreeg men Sean Connery zover, dat deze opnieuw de hoofdrol zou vervullen, Tegen een gigantisch honorarium, maar het was wel een een malige aanbieding. Voor „Live and let die" in 1973 moest men echt uitzien naar een nieuwe James Bond. Na de ervaring met Lazenby werd dat zeer zorgvuldig gedaan en men kwam te recht bij Roger Moore, aan wie men ook voor de allereerste Bondfilm (Dr No) reeds had gedacht. Het was even wennen, want Moore benaderde veel meer de romanfiguur van lan Fleming en Moore was het ty pisch voorbeeld van een „aardige vent" in tegenstelling tot de geharde, twist zieke Connery. De keuze van Roger Moore als de nieuwe James Bond bete kende zonder meer een ommezwaai in de Bond-reeks. Nu kwam meer de na druk te liggen op de komische effecten Hoewel het publiek aanvankelijk wat aarzelend reageerde (het was nu een maal moeilijk om Sean Connery te ver geten). wist Roger Moore zich te hand haven en sinds 1973 vervulde hij de hoofdrollen in „Live and let die", „The man with the golden gun," „The spy who loved me", „Moonrakeren „For your eyes only". James Bond is Roger Moore. Roger Moore is James Bond. Daar is geen ontkomen meer aan. Toch ziet het er naar uit, dat producent Broc coli na 1983 opnieuw moet uitzien naar een waardige opvolger. Want Roger Moore heeft aangekondigd dat de in 1983 verschijnende, dertiende Bond film „Octopussy' wat hem betreft de laatste keer zal zijn. Juist nu Roger Moore zich als James Bond in de laat ste film, „For your eyes only" beter dan ooit had geprofileerd Met Steven Jay Rubin in „De James Bond-films' geloven we echter, dat Ja mes Bond als filmfenomeen onsterfelijk is geworden. „Er is geen enkele reden om aan te nemen dat Roger Moore de laatste James Bond is geweest. James Bond zal terugkeren En zo is het. En mocht het toch onverhoopt zo zijn, dat het einde In zicht is, dan is er in ieder geval dit schitterende naslagboek van Rubin als passende nagedachtenis aan één van de grootste filmhelden van de laatste twintig jaar. Bert Vos ..De James Bondfilms (The James Bond films, 1981) door Steven Jay Rubin Vertaling Manella de Kuyper. 1982 Uitgave: Lo.eb te Amsterdam, groot formaat. 173 blz Met veel illustraties. Prijs 32.50 Barbara Bach, één van de talrijke heldinnen die James Bond vergezellen of tegenwerken. Scène uit ,,The spy who loved me' SS- Pe boek houding snnn P^r" l *'"9. Zwarte we a ifi» toi

Leusder Krant | 1982 | | pagina 9