Trekerweg mag ook tijdens spitsuren niet afgesloten worden ,,De weegschaal is een beetje teveel naar de leuke kant doorgeslagen" leusder krunfc 3Ü Eigenaar ,Den Treek' in gelijk gesteld Zuster Imelda bij afscheid R.K. onderwijs: 7\roon vernietigt besluit Gedeputeerde Staten ■te _J!HS NSDAG 27 JULI 1982 plaatselijk nieuws een onzer verslaggevers) .EUSDEN/DEN HAAG De Trekerweg moet ook van iandag tot en met vrijdag tijdens de spitsuren open blijven or autoverkeer. De Kroon heett een uit 1979 daterend besluit 1 Gedeputeerde Staten van Utrecht, om de Trekerweg op de noemde uren voor autoverkeer te sluiten, dezer dagen Tiletigd. De gemeente Leusden en Nico Lith, eigenaar van I aan de Trekerweg gelegen hotel „Den Treek", hadden i uiteenlopende redenen om vernietiging van dat besluit vraagd. Uit het Koninklijk Besluit blijkt, dat de afdeling schillen van de Raad van State met name de schade, die de ploitatie van het hotel zou ondervinden van afsluiting van de heeft afgewogen tegen het door de provincie nagestreef- elang. Die afwegend is in het voordeel van het hotel gevallen. n oktober 1979 besloot het llege van GS om de Treker- g, gelegen tussen de Heetvel- ■weg en het recreatiegebied sekerpunt tijdens de spitsuren maandag tot en met vrijdag sloten te verklaren voor orgaande motorvoertuigen in ide richtingen. Hetcolleoewil- met die maatregel, die eind Member 1979 van kracht werd, i eind maken aan het toene- nafhankelijk nieuwsblad or de gemeente Leusden. irschijnt elke dinsdag en inderdag. /erantwoordelijke edaktie: Bert Vos Warnix Kreijns (pl. verv.) Bedaktie: rtien Engelkens par van Loo. a vering kopij en ad vertenties: voor het dinsdagnum- er tot uiterlijk maan- lagmiddag 12.00 uur, voor het donderdag nummer tot uiterlijk woensdagmiddag 1200 uur Redaktetie en admini stratie: Kantoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum. Op werkdagen geopend van 39.00 tot 12.00 uur en Van 13.30 tot 17.00 uur. Abonnementsgeld: 54,20 per jaar; 27,60 ^^jër half jaar; 14,05 per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of «ajdonderdagavond 18.00 uur te hebben ontvan- te. gen Is dat niet het geval, pjjneem dan kontakt op met onze hoofdagent be zorging (dinsdag en don derdag tussen 18.30 en ^19.30 uur), tel. 033- ^*940691. Bij geen gehoor kunt u kontakt op nemen 1 hocmet onze inspekteur be zorging, overdag 03420- 16141, toestel 44. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder j Krant gepubliceerde fo to's kunt u nabestellen 0 (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbeta ling van 5,- per exem plaar (formaat 13 x 18 cm) op giro: 871441 t.n.v. BDU b.v. te Barne- veld, met duidelijke ver melding van gewenste ,«foto, aantal, nummer 0 van krant, pagina waar- ^*op de foto werd ge plaatst. U kunt ook kon- everstant betalen op ons kan toor, Rozendaallaan 9, ieooLeusden/Centrum. kt) Ongeveer drie tot vier en weken na betaling ont- 'e vangt u de gewenste fo- to's thuis. t LEUSDER KRANT is een ive van de BDU-kranten- binatie te Barneveld. mend sluipverkeer op de Treker weg. Volgens de provincie maak ten ten minste vierhonderd auto mobilisten van de Trekerweg ge bruik voor woon-werkverkeer, van Leusden naar de Rijksweg A 12. Als gevolg van dat verkeer, zo meldde de provincie, waren de wegbermen van de Trekerweg op vele plaatsen kapot gereden en werd de zijkant van de weg verharding vernield. Bovendien zou door de hoge snelheden, waarmee gereden wordt het langzaam verkeer in gevaar wor den gebracht. De Trekerweg, zo luidde het oordeel van de provin cie, is niet geschikt voor intensief autoverkeer. Autoverkeer zou maar gebruik moeten maken van routes" over de Arnhemseweg en Woudenberg of de A 28 en Doornseweg. Niet alleen automobilisten, die gewend waren van de weg ge bruik te maken, vonden het maar een lastige maatregel, ook de eigenaar van het hotel Den Treek vond het een kwalijke zaak. De heer Lith zag zijn hotel veel moei lijker bereikbaar worden en daardoor de exploitatie er van in gevaar gebracht. Lith vroeg de Raad van State het besluit van de provincie te schorsen en te ver nietigen. Ook de gemeente vroeg om vernietiging van het besluit. Niet omdat zij zich wilde verzet ten tegen verkeersbelemmeren- de maatregelen op de Treker weg, maar omdat men deze maatregel niet voldoende vond. Volgens de gemeente is voor het verkeersluw maken van Den Treek een pakket van maatrege len nodig, en had deze gedeelte lijke wegafsluiting op zich weinig nut. Het besluit van G S. werd al in februari 1980 geschorst. Toen besliste de afdeling Geschillen, dat de Trekerweg open zou moe ten blijven tot aan het moment, dat de Kroon uitspraak zou heb ben gedaan inzake het beroep van Lith en de gemeente De borden, waarmee de maatregel werd aangegeven, werden korte tijd later verwijderd en het auto verkeer kon ten alle tijde onge hinderd van de l rekerweg ge bruik maken. Het duurde tot mei van dit jaar voordat de volgende episode van het verhaal zich afspeelde. Toen hield de Raad van State namelijk een hoorzitting, gewijd aan deze affaire. De provincie, gemeente en de advocaat van de heer Lith kwamen allemaal nog eens hun argumenten op tafel leggen Toen al werd enigzins duidelijk, dat de drie staatsraden de argu menten van de procincie om juist deze maatregel te treffen niet van gewapend beton vonden In het na afgekomen Konink lijk Besluit wordt bevestigd, dat de laatste jaren het gebruik van de Trekerweg door automobilis ten met name in despits is toege nomen Maar de staatsraden vin den niet, dat zoals de provin cie beweerde het langzaam verkeer hierdoor te veel in het gedrang komt. In het KB staat ..dat mede op grond van ambts berichten moet worden aange nomen, dat de op de Trekerweg tijdens de spitsuren plaatsvin dende verkeersbewegingen van de onderscheiden soorten weg gebruikers een zodanig verloop hebben dat het verkeersbeeld, bezien vanuit een oogpunt van mogelijk optredende conflictsi tuaties niet afwijkt van wat in het algemeen aanvaardbaar wordt geacht." Deze borden stonden eind 1979 korte tijd aan de Trekerweg. Ze werden weggehaald, toen de verkeersmaatregel begin 1980 door de Raad van State werd geschorst. Nu Is duidelijk geworden, dat de borden niet meer terug geplaatst zullen worden De Trekerweg moet ook tijdens de spitsuren open blijven voor gemotoriseerd verkeer. Verder oordelen de staatsra den het niet zinnig om met de beperkte verkeersbelemmeren- de maatregel verslechtering van de kwaliteit van het wegdek van de Trekerweg tegen te gaan Ten aanzien daarvan wordt overwo gen. ..dat, anders dan Gedepu teerde Staten hebben gemeend, niet is komen vast te staan, dat een verslechtering van de con structieve staat van de weg en de bermen in die mate moet worden toegeschreven aan het gemoto- risseerd verkeerd tijdens de spit suren. dat om die reden de be perkte geslotenverklaring ge rechtvaardigd zou zijn te ach ten Tenslotte vinden de staats raden dat ook vanuit een oog punt van het beschermen van landschappelijke en recreatieve waarden van Den Treek geen grond gevonden kan worden voor het treffen van de gewraakte maatregel. Daartegenover wordt hetgeen door de heer Lith in verschillen de instanties is aangevoerd in het Koninklijk Besluit onderschre ven. Men is het met de exploitant eens, dat de bereikbaarheid van zijn hotel ernstig wordt aangetast, met als gevolg economische schade. Volgens de staatsraden is „voldoende aannemelijk" dat afsluiting van de weg in de spits uren ,,een belangrijke teruggang in de bedrijfsresultaten tot ge volg heeft" Tenslotte overwegen de staatsraden, ,,dat alle omstan digheden zoals deze zich in dit geval voordoen in aanmerking genomen, moet worden geoor deeld. dat aan de belangen, wel ke met de onderwerpelijke ver keersmaatregel zou worden ge diend, niet een zodanige beteke nis kan worden toegekend, dat handhaving van de beperkte ge slotenverklaring gerechtvaar digd is te achten", en wordt be sloten het besluit van GS te ver nietigen. Dat gebeurt echter niet zonder nog even te wijzen op een geconstateerd gebrek in de re- daktie van het provinciale be sluit het provinciaal college ver melde „ten onrechte" (aldus het KB) niet te tijdstippen, geduren de welke de verkeersmaatregel van kracht zou zijn Commentaren/ Aleniiifjeii ZELFTANK EN DE CONSUMENT De prijsbewuste automo bilist zal ongetwijfeld blij zijn met het vooruitzicht van een zelftankstation bij De Ha mershof. Goedkoop tanken in deze dure tijd is altijd een prettig feit. De plaatselijke pomphouders zullen echter minder verguld zijn met een concurrent in De Hamers hof, zij zien hun broodwin ning in gevaar komen. Door de komst van een zelftank-en servicestation in Leusden, die tastbaarder wordt nu de gemeente in principe overeenstemming heeft bereikt met Total Ne derland, gaan dus twee be langen ogenschijnlijk bot sen. Aan de ene kant het consumentenbelang (de au tomobilist) en aan de andere kant het plaatselijk onderne mersbelang (de pomphou ders). Feit is dat de consu ment zonder meer voordeel heeft bij goedkoper tanken, maar geen vaststaand feit is dat de plaatselijke benzine verkopers het verder wel kunnen vergeten. Niet elke automobilist zal namelijk on herroepelijk steeds naar het zelftankstation rijden, waar van enige service geen spra ke is. De autoramen moeten zelf worden schoonge maakt, het oliepeil dient zelf te worden gecontroleerd, een babbeltje maken is er niet meer bij en 's winters is het erg koud als de auto zelf moet worden bijgetankt. De plaatselijke pomphouders zullen daarom wellicht alert moeten blijven inspelen op de wensen van hun tanken de klanten. Op die manier hoeven ze niet bij voorbaat verslagen te zijn. En de con sument vaart er wel bij. (CvL) (Door Ido van Bockel) LEUSDEN „Vergeleken met zo n twintig, vijfentwintig jaar geleden zijn kinderen inderdaad veranderd. Vroeger liepen ze en niet alleen bij wijze van spreken keurig in de pas. Ze deden netjes wat ze gezegd werd. Nu zijn kinderen vrijer, spontaner, maar ook drukker. Ze lopen niet meer zo in het gareel, ook de heel jonge kinderen niet. Dat ze vrijer en spontaner zijn geworden is een goede zaak, al wordt je taak als leerkracht daar natuurlijk wel door verzwaard. Opvallend vind ik ook dat veel heel jonge kinderen zoveel individuele aandacht en begeleiding nodig hebben. Dat merk je zelfs in de eerste klas. Het lijkt erop dat zes- en zevenjarigen al echt problemen hebben. Dat kan natuurlijk komen door de veranderde maatschappij, ouders die gescheiden zijn en dergelijke. Maar ook dit maakt de taak van de juffrouw of meester voor de klas veel zwaarder en ook moeilijker dan vroeger." Zuster Imelda weet waarover ze praat. Ruim 35 jaar zit ze nu in het onderwijs, eerst vijftien jaar als onderwijzeres op een lagere school in Geleen, de laatste twin tig jaar als hoofd van wat sinds 1973 de r.k. lagere school „De Klim-Op" is in Leusden. Eind vorige week nam ze met een druk bezochte receptie afscheid van „haar" school. Niet omdat ze de pensioengerechtigde leeftijd had gebreikt met haar 60 jaar is zij zelfs nog niet aan de VUT toe maar omdat zij net zoals veel van haar collega's op medi sche gronden is afgekeurd. Voor de klas staan is kennelijk een „slijtend beroep", zegt ze er zelf van. „Als je het goed wil doen, vergt het heel veel van je" MEISJESSCHOOL In die 35 jaar, dat zuster Imelda honderden kinderen heeft leren lezen, rekenen en ze hen het verschil tussen de Drentse zand gronden en de Zeeuwse klei heeft duidelijk gemaakt om maar een paar zaken te noemen heeft ze in het onderwijs erg veel zien veranderen „Toen ik in 1960 in Leusden kwam als hoofd van wat toen de Bernadette- school heette, had ik bijvoor beeld met jongens helemaal niets te maken. De Bernadette- school was een meisjesschool De r k.-jongetjes gingen naar een andere lagere school. Ge mengd onderwijs was in die tijd ondenkbaar, ook in mijn eigen ideeënwereld. Je dacht er zelfs niet zoveel bij na, geloof ik. Pas in 1973, toen de nieuwe school „De Klim-Op" in gebruik werd geno men, werd het r.k. onderwijs in Leusden gemengd. Het heeft nog wel een tijd geduurd voordat ik daar echt aan gewend was. Ik gaf zelf altijd les in de zesde klas dat was ok een vaste gewoon te, als hoofd van de school had je de zesde en ik heb echt moe ten omschakelen. In het begin vond ik dat je de touwtjes bij de jongens veel strakker in de hand moest houden Achteraf beke ken was het een goede zaak. Die scheiding in jongens en meisjes was eigenlijk geen erg natuurlij ke zaak. De situatie van nu is veel gezonder. Maar toen wist je niet anders. Je vond het goed zoals het was." „Die omschakeling heeft trou wens nogal wat voeten in de aarde gehad. We hebben de zaak langzaam veranderd We zijn begonnen met een gemengde eerste klas en de aparte jongens en meisjesklassen verminderden dus ieder jaar Leusden breidde zich in die tijd ook al erg uit en dat gaf wel eens moeilijkheden met de nieuwe ouders Hun zoon of dochter van zeven of acht zat wel in een gemengde klas. terwijl het iets oudere broertje of zusje dan nog naar een aparte jon gens- of meisjesklas moest." EERSTE MAN „In het begin hadden we op de Bernadette-school ook alleen maar vrouwelijke leerkrachten. Een van mijn collega's was net als ik een religieuze, de twee andere onderwijzeressen waren „leken" Maar al in 1965 kwam de eerste mannelijke leerkracht on ze school binnen Eigenlijk per toeval. We hadden een vacature, waar we lang mee geadverteerd hebben Er kwam echter geen enkele sollicitant op af, ook iets wat tegenwoordig onvoorstel baar is De enige die na een tijdje solliciteerde was de heer Linde man, de zoon van de toenmalige onderwijsinspecteur, die net van de kweekschool kwam Hij is toen aangesteld en ik moet eer lijk zeggen dat we daarvan nooit spijt hebben gehad." „Ik was trouwens toch wel erg blij met de nieuwe school Onze behuizing was niet ideaal en veel te klein. In „De Klim-Op hadden we ruimte voor alle mogelijke activiteiten. Je kon tenminste om maar wat te noemen eindelijk eens een goede ouderavond or ganiseren." OUDERPATICIPATIE Dat brengt zuster Imelda op het onderwerp ouderparticipa tie Want ook op het gebied van de betrokkenheid van de ouders met de school heeft ze de afgelo pen twintig jaar heel veel zien veranderen „Toen ik hier in Leusden als schoolhoofd begon lagen de ver houdingen niet alleen wat de school betreft, maar ook in het gewone maatschappelijk leven nog heel anders dan nu", herin nert ze zich. „Wat de pastoor of de zuster zei was waar, ook voor de ouders. Daaraan werd niet getornd. Dat is er wel af natuur lijk, en dat is maar goed ook. Al is die ouderparticipatie van nu na tuurlijk heel langzaam gegroeid We begonnen met het instellen van een soort oudercommissie Daar heb ik gelukkig altijd leuke mensen in gehad. In de eerste jaren waren die ouders nog niet echt bij het onderwijs betrokken. Ze hielpen meer mee met de randverschijnselen, met school reisjes. schoolfeestjes, het op zetten van een documentatie centrum en dergelijke. Later werd de rol van de ouders in het schoolgebeuren indringender Toen kwamen ze ook de klas in, als leesmoeders bijvoorbeeld. In het begin zag ik daar toch wel tegen op. Ik dacht toch een stukje van m'n autonomie als leerkracht kwijt te raken. Maar het is erg fijn verlopen. Het is goed als je ouders écht betrekt bij het schoolgebeuren, zelfs als je ze in de klas haalt. De houding van „ik ben het hoofd van de school en wat ik zeg gebeurd" heb ik nooit gehad Ik heb altijd zoveel mogelijk geprobeerd in een team te werken. Je moet nu eenmaal open staan voor allerlei nieuwe ontwikkelingen anders verstar je." Toch kijkt zuster Imelda een beetje met gemengde gevoelens op de vernieuwingen in het on- derwijs van de laatste twintig jaar terug Niet alles beoordeelt ze even positief. Ze gelooft dat het accent nu een beetje teveel wordt gelegd op het leuke, het creatieve, op de „randverschijn selen" van de school. Terwijl een school er volgens haar opvattin gen toch in de eerste plaats is om kinderen iets te leren. „Ook op de lagere school, vooral in de hoogste klassen, werd vroeger keihard gewerkt," vertelt ze. ..In de zesde klas had je zelfs groep jes kinderen, die je bijles gaf om ze klaar te stomen voor de mulo of het toelatingsexamen voor de hbs. En als die kinderen het dan goed deden op die „hogere" scholen had je daar veel voldoe ning van". „Tegenwoordig is dat anders „De school moet leuk zijn", zegt men nu De school van vroeger was ook leuk, maar op een ande re manier. Er werd toch meer geleerd. Tegenwoordig zie je werkstukken van de kinderen, mooie schriften met leuke opge plakte plaatjes en tekeningen, maar wanneer je dan naar het aantal taalfouten kijkt, schrik je als ouderwetse onderwijzeres. Dat geeft met zo erg, zeggen ze dan, de inhoud is belangrijker dan de vorm. Toch ben ik het daar niet helemaal mee eens Wanneer kinderen op de lagere school niet goed kunnen reke nen, niet met breuken hebben leren werken, weinig afweten van zinsontleding, om van de spel ling maar niet te spreken, lopen ze in het vervolgonderwijs on herroepelijk vast bij vakken als de moderne talen en wiskunde. Er is natuurlijk een hoop ten goede veranderd in het onder wijs maar ik ben bang dat de weegschaal een beetje teveel naar de andere, de leuke kant is doorgeslagen." BASISSCHOOL Zuster Imelda is dan ook hele maal geen voorstandster van de nieuwe basisschool, waarin de tegenwoordige kleuter- en lage re school worden geïntegreerd en die over enkele jaren van start gaat. „Ik ben er erg bang voor dat een kleuter dan niet echt meer een kleuter zal kunnen zijn", meent ze „En ik geloof niet dat dat goed is. Kinderen van vier, vijf jaar pers je dan teveel in een echt leersche- ma, en daar zijn ze nog niet aan toe. Een kind van vier hoort bij z'n moeder thuis Dat moet lekker ..nergeDeurae ripv uuu kunnen spelen en geknuffeld worden wanneer het er behoefte aan heeft De huidige kleuter school is een groot goed en die zou ik niet meer willen missen, maar die moet wel vrijwillig zijn, zonder leerplicht of leerdwang Ik ben bang dat met die nieuwe basisschool kleuters te veel in een met op hun leeftijd gericht leerschema terecht zullen ko men. En dat lijkt me funest." „Er komt trouwens nog iets bij Ik geloof met, dat je straks werkelijk één schoolteam krijgt binnen die nieuwe basisschool wat de leerkrachten betreft. Je loopt kans dat je een soort twee partijenstelsel krijgt binnen die school, met een soort onder- en bovenbouw En dat lijkt me voor de eenheid binnen de school niet best." BOEIEND Toch kijkt zuster Imelda met veel genoegen terug op de tijd, die zij in het onderwijs heeft mo gen doorbrengen „Ik heb een boeiende tijd gehad", zegt ze nu. „Met heel veel gelukkige jaren Ik heb het altijd heerlijk gevonden om met kinderen te werken en ik heb dan ook nooit spijt gehad, al was het soms wel eens zwaar. Ik had het dan misschien ook wel leuk gevonden om de veertig jaar vol te maken en een echt jubi leum te vieren. Maar dat heeft niet zo mogen zijn In het Evangelie staat: „Een ander zal je omgorden en brengen waar je niet wilt zijn". Dat moet jezien als Gods bestemming. En misschien is het wel goed zo ook. Ik heb m'n beste jaren gehad. De vitaliteit kan ik met meer opbrengen. On derwijs is een slopend beroep. Je kan het vergelijken met een stuk elastiek, dat steeds wordt uitge rekt. Op een bepaald moment is de rek er uit. En dat is precies hetzelfde wat er met mij is ge beurd." „Wat me erg veel plezier heeft gedaan is de receptie van vorige week. Zelf hoefde ik niet zo no dig, maar het bestuur heeft het een beetje doorgedrukt. Er kwa men erg veel mensen, veel oud leerlingen, veel oud-collega's en zelfs twee oud-inspecteurs Ik heb erg veel kado's gehad, ei genlijk teveel om op te noemen. En dan doet het je toch goed op zo'n dat te merken dat je persoon en het werk dat je hebt gedaan zo wordt gewaarderd Ik laat trou wens m'n school met een gerust hart achter M'n opvolger. Ro - „Je moet open staan voor allerlei nieuwe ontwikkelingen, anders verstar je" land v.d Hurk, is bijzonder ge schikt. En hij heeft een goed team om zich heen BEZIG BLIJVEN Zuster Imelda zal niet meer voor de klas staan, maar op haar lauweren rusten gaat ze beslist met. „Oh nee hoor zegt ze, „Ik heb genoeg te doen. Ik ga naar de handwerkclub van de Zonne bloem, wordt samen met een an der hulpkoster in de kerk, ik ben lid van het kerkelijk zangkoor, wat betekent dat je soms drie keer per dag moet „optreden", ik val soms in als dirigente van het koor, ik ben pianiste bij de ge zinsviering in de kerk, treed soms op als vervangster van de orga- mst en doe wat aan bejaardenbe- zoek. Stilzitten ga ik beslist niet. Ver der wil ik zo nu en dan bij feeste lijke gelegenheden toch ook nog eens in m'n oude school gaan kijken". Zodat we al is het dan niet meer als hoofd van de r.k. lager school „De Klim-Op" zuster Imelda nog vele malen bij diverse gelegenheden in Leusden zullen tegenkomen. Want al is ze dan op medische gronden afgekeurd voor het onderwijs, uitgeblust is deze 60-jarige nog beslist niet! j boekhoudine j JÊpféweg 16a, telefoon

Leusder Krant | 1982 | | pagina 3