eeld van een bruisend aktief ven tot en met 19 september in Zonnehof mdberg, typograaf als museumman' stedelijk museum gonzaiez domeia mondri sluyters Een kattebelletje of een fijn gedrukt kaartje? Mfai master coezijn hrtcheni rtcWcra delaunay }DAG 27 JULI 1982 Kijk op kunst door Anco Mali ERSFOORT - „Sand- ypograaf als museum- heet de tentoonstelling dri Colpaart en Paul ^ns hebben ingericht onnehof. Om de man te hie op 24 oktober 1897 ërsfoort werd geboren: feer Willem Jacob Henri Sandberg. Die inter- ale bekendheid ver net zijn typografische seale werkzaamheden, htoonstelling is de ge- t>mer te bezichtigen tot j zondag 19 september. laspekten, dat van de ontwer pt van de museumman, komen ptoonstelling tot hun volle recht. Colpaart. die sinds zijn stu- en groot bewonderaar is van ging een jongensdroom in 3, toen hij de gemeente Amers- De Zonnehof-direktie bereid het oeuvre van Sandberg in jjere beeldtentoonstelling aan jf'ek te tonen. Zoals duidelijk uit instelling in de Zonnehof blijkt ierg de man, die zelf publiek, kunstenaar op ongedwongen ben wilde brengen. Die het mu- 3n wilde breken, en iedereen in ^g wilde brengen met die uitge- areld van gedachten en gevoe- er in deze eigengereide tijd niet jjn. Sandberg beperkte zich als öman niet tot beeldhouw- en verk. Hij haalde allerlei kunst beeldende disciplines naar bin- wilde iedereen er bij betrekken, aniseerde voordrachten, mu- nserten. Zorgde voor een inten ser wisselend tentoonstellings- flma Gaf filmvoorstellingen, liet Nederlandse Filmmuseum |e muren van het Stedelijk Mu- jracht een verzameling moder- ist bijeen, die klonk als een klok. |/oor edukatieve en informatie- feiten. Haalde schoolkinderen useum, liet ze met kunstenaars |iet ze er zelf met verf experi- |n Richtte studie- en leeszalen |edelijk Museum in [TVERNIEUWERS ierg maakte van het Amster- tedelijk Museum een interna- junstcentrum. Hij voelde feilloos jonge kunstenaars het in de ladden. En die kunst-, tijd- en gaf hij de kans zich in te manifesteren in De Zonnehof geen geheim van, dat de sub- Ie kunstenaars en de leden van lerdamse gemeenteraad hem dak afnamen. Sandberg werd onder kritiek. Bij vele gele lfen werd geprobeerd hem te Q openlijk of versluierd Maar ■g zette met onverminderde iijn aktiviteiten voort. Zijn wijs- iw allure hadden hem geleerd te J^Ben. Steun in de rug werd hem jt- jjjthouden door de Amsterdamse uüder van Kunstzaken, mr. A. A 'os, die Sandberg onvoorwaarde- blijven steunen. Onvergetelijk wa- MaaSe nog traditionele na-tweede- jse tijd de spektakels. Van Luce- I OVÉvpordragen van het gedicht „Re- i6er waarbij de dichter simpelweg een Jn g/yater over zijn hoofd uitgoot. En t tegpichten, waarin zo veel schut- g( (jporden werden uitgestoten, dat de egeH^skunstenaar Croiset met zijn ars (en opgeheven hoofd demonstra- yre£ zaal van het Stedelijk Museum 'an Luceberts kroning tot keizer iters, waarbij het zelfs tot een een kwam. las de tijd, waarin de ambtena- het Amsterdamse stadhuis hun 'orc njet door de keel konden krijgen, -)ek(;it(le eetlust verging door de muur- ing „Vragende kinderen", die ippel in hun kantine had ge- [Helse polemieken braken in de los. Het onding moest worden ihilderd. Werd tenslotte met overdekt. Als pleister op de mocht Karei Appel van de ilingscommissie, waarvan Ivorg lid was, de kleine koffiebar iet Stedelijk beschilderen. DE KAPPER Hoe Sandberg het publiek in het mu seum wilde brengen kan het best geïllu streerd worden door het verhaal van zijn kapper. U treft het op de galerij van de Zonnehof. Sandberg liet in de Van Baerlestraat zijn haar knippen, vlak bij het Stedelijk Museum. „Wil u nou wel geloven dat ik daar nog nooit een voet in gezet heb," zei de kapper eens tegen Sandberg. Dat was voor Sandberg on gehoord en onverdragelijk. Hij, die de kunst aan iedereen wilde laten zien, werd er weer eens met de neus boven op gedrukt hoe ver hij daar nog van af was. Onmiddellijk besloot hij er iets aan te doen. Rond een der zalen van het Stedelijk Museum bouwde hij een houten stella ge. Als je die stellage beklom kon je door de grote ramen naar binnen kijken. Sandberg zorgde, dat daar het een en ander te zien was, dat aansprak. De kapper kon zijn nieuwsgierigheid niet bedwingen, beklom de stellage en keek naar binnen. Hij werd een der Irouwste bezoekers van Sandbergs tentoonstel lingen, toen hij eenmaal gekonstateerd had dat daar binnen niets engs of niets geheimzinnigs aan de hand was. DE WITKWAST Hoe Sandberg met het moderne mu seumbeleid startte kan het best geïllu streerd worden door het verhaal van de witkwast. Dat speelt in 1938 Het door architekt A Weisman in 1895 gebouw de Stedelijk Museum met zijn sombere uit diverse steensoorten opgetrokken hal en trap, beantwoordde geenszins aan Sandbergs ideeën over deen mo dern tentoonstellingsgebouw. Sandberg. die in die tijd conservator van het Stedelijk was als opvolger van J G. van Regteren Altena (die hoogle raar was geworden aan de Gemeente lijke Universiteit), had lichte, witte vlak ken nodig Hij sprak erover met direk- teur Jonkheer Roëll. Die was het wel met Sandberg eens, maar hij kon er niet mee instemmen, omdat hij begreep dat de conservatieve Amsterdamse burge meester De Vlugt nooit zijn toestem ming voor het witten zou willen verle nen. Sandberg vroeg toen, wanneer Roëll met vakantie zou gaan Sandberg wachtte tot Roëll weg was, en hanteerde de witkwast. Entree en trappenhal werden gewit. Burgemees ter De Vlugt was woedend, en kwam briesend naar Sandberg. Die nam De Vlugt mee naar de plaats waar een brandslang hing. Daarachter krabde Sandberg met zijn nagel wat wit weg. „Geen nood," zei hij. „Als u het weg wilt hebben, je haalt er zo weer af." ITTENS VELUM KEUZEN Deze unieke man. die schilder wilde worden, en die als kind vaak hoofdpijn had, enigszins stotterde en met moeite linkshandig schreef, die op het gymna sium tegelijkertijd alpha en bèta deed, omdat ie niet kon kiezen, kwam steeds in zijn leven voor keuzen te staan. Maakte intuïtief de juiste keuzen. Tijdens zijn gymnasiumtijd maakte hij zich van het streng calvinistische geloof van thuis, vol zondebesef, los onder in vloed van de schilder L. Roessingh (1873-1951van wie hij teken- en schil derles kreeg. Door hem leerde hij een vrijere levenswijze kennen, die zijn le ven en denken zeer beïnvloed heeft. Direkt na zijn eindexamen ging Sand berg in militaire dienst, waar hij, ge vormd als hij was door de dichter Gorter wiens maatschappij-ideeën de jonge Sandberg aanspraken, de eed op de koningin niet wilde afleggen, zodat er een eind kwam aan zijn officiersoplei ding. Na zijn militaire dienst ging Sand berg naar de Rijksakademie van Beel dende Kunsten in Amsterdam, aan wel ke opleiding hij na een half jaar de brui gaf. Dat de professor in zijn werk krab belde was hem onverdraaglijk. Hij reis de in 1920 met zijn eerste vrouw naar Italië, tekende en schilderde daar. Had er veel last van diverse aandoeningen, en ging op aanraden van een operazan ger naar een Kurort in de Harz om een alternatieve geneesmethode te probe ren. Hij werd er aan getrokken door de mensen, die er vastten. Hij sloeg zelf aan het vasten. Zijn schildklieraandoe- ning verdween, en de wond in zijn neus genas. Hij stotterde niet meer, en sprak vlot Duits, wat hij te voren niet kon. Sandberg ontdekte dat hij zichzelf weer gezond kon maken en bleef zijn hele leven deze methode toepassen. Later, als hij belangrijke beslissingen moest nemen, vastte hij om tot een goe de oplossing te komen. In het Zwitserse Herrliberg kwam Sandberg in aanraking met de Mazdaz- nanbeweging, een op de natuurge neeswijze gebaseerde levensleer Na dat hij in Parijs, waar hij was gaan teke nen aan de Académie, het besluit had genomen om het schilderen op te ge ven, zette hij zich van 1923 tot 1926 in maris Toen de hal eenmaal wit was moest de gele glasoverkapping door wit matglas worden vervangen. Johannes Itten (1888-1967), die toen net in Ne derland was, en die Sandberg kende vanuit het Mazdaznan-centrum in Herr liberg, waarheen Itten met een aantal Bauhausleerlingen was gekomen, maakte er een velum voor om het te felle licht te temperen. Een transparant helder gekleurd doek met grote geab straheerde figuren En zo kwam van het een het ander. Voor de tentoonstelling „Honderd jaar Fransche Kunst" (2.7-25.9.1938) werd een aantal bovenzalen van een licht ge kleurde wandbespanning en een velum voorzien Onwrikbaar rukte Sandberg op. Dat het Stedelijk Museum de geest ademt, die het nu ademt, is te danken aan Sandbergs nonkonformistische geest en onconventionele intellekt. De werkelijk breuk van het museumbeleid ligt niet in 1962, toen Sandberg er van wege de pensioengerechtigde leeftijd als direkteur weg ging, maar in 1938 toen hij er kwam klMrrrn lazfo liidmn ll'TH BOUWERS MUSEUM ki#drri«| lam liadrrn li-zen sieoeilj* klee >1191 fjauguin chagull picasso eenvoud van Sandbergs latere tvDO- grafische werk reeds in zich dragen Zijn eerste opdracht was een kalen der voor uitgeverij Ploegsma U kunt in De Zonnehof Sandsbergs eigen biogra fische notities er op nalezen: I toen ik 30 was werd ik ontwerper omdat iemand een kalender nodig had I toen ik 40 was werd ik museumman Amsterdam in voor de Mazdaznanbe- weging. Hij hield er mee op, omdat de persoonsverheerlijking van de verkon diger van de leer en de mystieke filoso fie hem begonnen tegen te staan. BEELDSTATISTIEK In 1927 trouwde hij met een andere vrouw, ging in Wenen psychologie stu deren, bezocht het Bauhaus, en woon de enige tijd in Berlijn. Hij bestudeerde in Wenen de beeldstatistiek, ontwikkeld door Otto Neurath. Via de beeldstatistiek kwam Sand berg na zijn terugkeer in Amsterdam in de ontwerperswereld terecht. Op de tentoonstelling in De Zonnehof kunt u boven aan het eind van de galerij, (in chronologische volgorde, het begin van Sandbergs reëel, maatschappelijk be- zigzijn) een tweetal beeldstatistieken van hem zien: één over de wereldgods diensten, en één over de tonnages van de wereldscheepvaart. Fraaie, duidelij ke overzichten, die de kenmerkende omdat een direkteur een assistent nodig had I ik had er nooit aan gedacht ontwerper te worden of museumdirecteur maar ik geloof niet in toeval I Door de gehele tentoonstelling heen kunt u de kernachtige teksten van Sandberg lezen. Geschreven in zijn handschrift, of gedrukt in zijn eigen let tertypes. Ritmisch ingedeeld, zonder franje van hoofdletters en leestekens. In de primaire kleuren rood en blauw, soms geel, omdat hij van „warm prin ting" houdt Aan paars en groen heeft hij ronduit een hekel. Graag drukt hij teksten in zwart af op bruin pakpapier Aan luxe papier heeft hij een broertje dood Hij houdt van ruw papier, van ru we omtreklijnen Door die voorkeur komt hij ook tot het scheuren, waarvan de tentoonstelling een schat aan ontwerpen laat zien I om me te bevrijden van het klassieke tekenen ben ik gaan scheuren I de ruwe kontour bevredigde me I scheuren heeft iets gemeen met beeldhouwen men bereikt het resultaat door wegnemen tegenover het toevoegen bij boetseren en in de schilderkunst I omdat ik langzamerhand de pest kreeg aan het egale oppervlak ben ik er toe over gegaan de papieren vormen direct op de metalen offsetplaat te en door te lichten daardoor gaat de structuur van het papier meespelen I POSTZEGELS Helaas is het enige postzegelont- werp, dat van Sandberg werd uitge voerd, de postzegel, die hij ontwierp ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de drukkersorganisatie in 1976. Met het motto druk kunst boodschap van één aan velen Een rood gescheurd figuurtje op witte ondergrond met in blauwe tekst: „Ne derland, kunst 45C" en de tekst op het rode figuurtje, „druk, boodschap van één aan velen" in wit uitgespaard In De Zonnehof is ook te zien het bijzonder fraaie ontwerp van Sand bergs cijferpostzegels uit 1976. Onbe grijpelijk dat de beoordelingscommissie de veel saaiere Crouwelzegels prefe reerde. Een heel slechte zaak overi gens dat Sandberg in competitie kc meedoen aan dit zegelontwerpen Een man van zo'n allure verdient een regel rechte opdracht. Hopelijk besluit men nog es het presentatiemodel van Sand bergs cijferzegels uit het Haagse Post- museum te halen, en te laten uitvoeren. CATALOGI, AFFICHES Vrijwel alle catalogi, affiches, uitnodi gingen enzovoorts van het Stedelijk Museum ontwierp Sandberg zelf. Een grandioze kollektie van affiches en ca talogi kunt u zien in De Zonnehof. Sand berg ontwierp ze meestal in zijn nachtelijke uren. Wanneer hij niet be hoefde te vergaderen met commissies, federaties, besturen, kunstenaarsver enigingen. tentoonstellingscomité's. Sandberg beschikte over een fabelach tige vitaliteit (zoals Jan Kassies dit noemt in de uitmuntende catalogus van Adri Colpaart, die de tentoonstelling be geleidt) gepaard ging aan grote zorg vuldigheid bij deze „immer werkende, weinig slapende en veel reizende man" Het is zoals Jan Kassies zegt: „Sand berg heeft ons de beelden van de tijd en beelden van de toekomst laten zien. Hij kon dat niet alleen omdat hij hen allen kende, de groter verbeelders van het midden van deze eeuw maar ook om dat hij herkende waar ze mee bezig waren. Hij was er zelf mee bezig. Hij schreef: I grote kunst geworteld in het maatschappelijk ge beuren kan bij zijn ontstaan niet worden beoor deeld bij gebrek aan maatstaven I hoogstens kan een richtingsgevoel ten opzichte van hetgeen zich voltrekt in de gemeen schap hier een weg wijzen I Sandberg, konkludeerde Jan Kas sies, „is zijn hele leven met kunst bezig geweest, zeker. Hij was ook zijn hele leven wat de samenleving bezig. Dat was voor hem hetzelfde. Dat inzicht heb ik van hem geleerd." VERZET De tentoonstelling in De Zonnehof geeft een beeld van heel dat bruisende, aktieve leven van Sandberg Die in de Duitse bezettingstijd even zeker zijn plaats in de maatschappij kende. Op zijn verjaardag in 1942 had hij een be spreking met Gerrit van der Veen, Wil lem Arondeus, Koen Limperg en Johan Brouwer om het bevolkingsregister in Amsterdam op te blazen. Op 27 maart 1943 vond de aanslag plaats. De Duit sers kregen één van de medewerkers te pakken, en Sandberg moest onder duiken. Zijn vrouw Lida zat enige maan den gevangen, en redde daarmee zijn leven. Sandberg bleef, ondergedoken in Gennep, zijn kontakten met Gerrit van der Veen en Frank Duklaer onder houden over valse persoonsbewijzen en dergelijke. De groep kwam bijeen in Hotel Berg en Dal bij Nijmegen, dat door Duitsers werd bevolkt en waar men niet naar onderduikers zocht Tussen de cember 1943 en april 1945 schreef Sandberg manuscripten die de num mers 1 tot en met 19 kregen. Het zijn de zogenaamde „experimenta typogra- phica". Sandberg legde er zijn levensin zichten en ervaringen in vast. Op de tentoonstelling te zien: in 1944 uitgege ven onder de titel „lectura sub aqua" door Frans Duwaer, „Mens sana in cor pora sano" en „gnooti seauton" (ken u zelf). KLANKBEELD Kijkt u vooral in de benedenzaal van De Zonnehof naar het klankbeeld, dat u zelf kunt starten Het geeft een beeld van de tentoonstellingen „Bewogen be weging" (1961) en van „Dylaby" (1962), „Schoten knallen in Stedelijk Museum", „6 kunstenmakers lopen met platvoeten door de kunst" en „Bij Sandberg door het dolle heen. Dyna misch labyrinth", schreven de kranten De tentoonstelling in De Zonnehof be gint met Sandbergs aktiviteiten in de laatste jaren In 1964 vertrekt hij naar Israël om te adviseren bij de opbouw van het Israël Museum in Jeruzalem. Hij heeft er vier jaar de leiding. In 1970 helpt hij mee bij de plannen van het Centre Beaubourg in Parijs, dat in 1975 komt. Tenslotte wil ik nog vermelden dat Sandberg in 1966 het kerstnummer van het „Drukkersweekblad en Antolijn" (Antolijn is een term uit de reprografi- 'sche industrie) verzorgde Het nummer handelt over het teken in de ruimste zin des woords Het heeft een blauwe cover met een roodachtige t erop. Sandberg deed de gehele lay-out. In 1982 tenslotte is deel 5 van de 'experimenta typografica uitgekomen bij Uitgeverij Reflex Utrecht/Galerie Der Spiegel Keulen. Voorzien van vele fo to's en werken van kunstvrienden geeft de tentoonstelling in De Zonnehof een klaar en volledig beeld van het bijzon dere leven van de bijzondere mens Sandberg Geraadpleegde literatuur „Een documentaire" van Ad Petersen en Pieter Brattinga. Uitgave Kosmos, Amsterdam, 1975 Sommigen schrijven vlug even een briefje om te melden, dat er gezinsuitbreiding heeft plaats gevonden Dat is natuurlijk óók een manier. Toch gaat er niets boven een fijn gedrukt kaartje, uitgezocht naar uw smaak. Uit de grote collectie 1982 hebt u enorm veel keuze. En wat de tekst betreft: wij zorgen snel en accuraat, dat er op komt te staan wat u wenst. In hand- of machineletter. Vandaag besteld, morgen klaar. DE LEUSDER KRANT het om snelheid én kwaliteit gaat. Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum. Op werkdagen van 9 00 tot 12.00 uur en van 13.3C tot 17.00 uur. Telefoon: 033-941495.

Leusder Krant | 1982 | | pagina 7