„Uilenkerel" leidt opvangcentrum voor roofvogels „Het zélf dansen vind ik nog altijd het leukste" De vrouw en haar beroep (6) ELS LOOT, BALLETLERARES [TON BRUYN VERZORGT ZO'N 150 VOGELS PER JAAR ir~lk'gTfl'ïT-1 SMSSgO6* te,e,o°n Leusder Krant Prijswinnaars Rabobank FOTO-KOPIE NODIG? 3 door Anco Mali mok atno* .Uilenkerel" Anton Bruyn. Anton op een rustige maar wel duidelijk zeer betrokken manier GEK .Voordat ik hier kwam wonen was ik veel te vinden, vooral 's nachts, in deze omgeving om het leven van de uilen te bestude ren. De boeren leerden mij lang zamerhand kennen alsde uilen- kerel" Zij vonden wel dat ik gek was maar hadden ook wel re- spekt voor mij, omdat ik nachten op was om naar de uilen te luiste ren en hun bewegingen gade te slaan Toen ik eenmaal hier woonde en er bijvoorbeeld een jonge uil tegen het prikkeldraad opgevlogen was, brachten de boeren zo'n vogel naar ,,die ui- lenkerel". Je begint met zo'n eer ste vogel en langzamerhand groeit dat uit." Omdat roofvogels niet in ge vangenschap gehouden mogen worden, heeft Anton op een ge geven moment een vergunning aangevraagd en gekregen Nu worden er per jaar zo'n 150 roof vogels bij hem gebracht vanuit het hele land. In die tien jaar heeft de bekendheid als een sneeuwbaleffekt gewerkt. Met het gevolg dat hij andere vogels dan roofvogels ook aanneemt, maar meestal doorgeeft aan an dere opvangcentra. Dit kan niet anders omdat Anton het opvang centrum naast zijn gewone werk doet. Roofvogels houden," aldus Anton, ,,kun je niet alleen goed doen wanneer je houdt van de natuur. Er komen hier vogels bin nen die mensen al een poosje in huis hebben gehad omdat ze het zo zielig vonden Zo'n vogel is eigenlijk al verpest. Een roofvo gel mag zich niet instellen op mensen, hoogstens vertrouwen op één mens. Wanneer hier ie dereen kan gaan staan fluiten om de dieren te voeren worden het geen roofvogels die zich in de natuur kunnen redden Een ge wonde of zieke vogel helpen is niet voldoende De nazorg is heel belangrijk. Er zijn heel wat asiels in Nederland maar vrij weinig asiels hebben de faciliteiten zo als wij. Je kunt wel liefde voor de beesten opbrengen maar mid denin een dorp moeten die bees ten allemaal in hokjes en kunnen niet geleidelijk aan de natuur wennen. Wanneer wij een vogel vrijlaten zitten mijn vrouw en ik elkaar met zorgen aan te kijken of het wel goed gaat." In de huiskamer zit een jonge bosuil in een hokje. De vogel blijkt flink gehavend te zijn. Of hij de natuur ooit in zal kunnen is nog een open vraag. Roofvogels kunnen tegen een stootje en vaak genezen zij heel goed na verloop van tijd maar deze bosuil is al een poosje in huis en her steld maar heel langzaam. In de keuken zit een vogel in een doos Deze is 's middags gebracht. Er wordt wat tegen hem gepraat en een grotere doos voor gezocht zodat hij zich wat beter op zijn gemak kan voelen. Tijdens het gesprek komt dui delijk tot uitdrukking dat alle fa cetten van het buitenleven sa men één geheel vormen voor Anton Bruyn en zijn gezin. De liefde voor de uilen waardoor dit huisje gevonden is. De liefde voor de natuur waardoor de om geving zo mooi aangelegd is en de bekendheid als uilenkerel" waardoor het opvangcentrum is ontstaan. De verhalen over de uilen, de natuur, het landschap in de omgeving en de weinig echte natuurgebieden in Nederland geven duidelijk weer wat Anton al in het telefoongesprek tijdens het maken van de afspraak zei „We kunnen eigenlijk over alles praten wat met de natuur te ma-, ken heeft." Tea Middelkoop ren nog op zijn kop, heeft een blessure aan zijn pootje. Anton. „Veel vogels kunnen na een poosje de natuur weer in, maar ongeveer de helft moet na de observatieperiode toch afge maakt worden. Dat zijn dan de vogels die anders door de natuur zelf waren uitgestoten. Opzich is 50% een heel mooi resultaat." Aan de buitenkant van de schuur staat een grote ren waar in de vogels vast wat kunnen oefenen nadat zij genezen zijn. Weer teruglopend naar het huis vertelt Anton, dat wanneer vo gels losgelaten worden zij in het begin terugkomen om gevoerd te worden. Hij fluit plotseling en vanuit de bomen krijgt hij antwoord van een uil Hij probeert de uil te lokken met voedsel hetgeen na wat ,,heen-en-terug-gefluit" lukt. De uil pakt het voedsel en vliegt daarmee de bomen weer in Anton: „Wanneer de vogels die ik vrijlaat zelf genoeg levend voedsel, zoals muizen, kunnen vangen dan komen zij niet meer terug. Ik geef ze namelijk alleen dood voedsel; dat is lang niet zo lekker. Zo nu en dan komt hier nog een tweede uil voedsel halen maar die is al wat langer vrij, die zie ik steeds minder. Laatst kwam er nog een uil op mijn gefluit af die ik 41/2 jaar geleden losgelaten had. Dat kon ik aan het ringetje om zijn poot zien. Hij herkende het fluitje dat allang niet meer voor hem bestemd was." STEENUIL We lopen door naar de voor kant van het nuis waar een prachtige vijver, wilde planten, struiken en bomen te zien zijn. Het blijkt, en dat is voor een leek niet te zien, dat dit stukje wilde natuur, jaren gelegen, zelf aan gelegd is. „Alles wat hier staat groeit ook in de Vallei. De ene plant is wat zeldzamer dan de ander", en An ton wijst naar een gagelstruik die achter de vijver een prachtige doorkijk naar de weilanden geeft. „Doordat dit kleinschalige land schap een grote variatie aan plantengroei heeft is dit uitste kende plaats voor roofvogels De verscheidenheid aan zaden trek ken insekten en muizen aan, waardoor deze weer roofvogels aantrekken." In de nok van het huis heeft een steenuil, het kleinste uiltje van Nederland, voor het vierde jaar haar nest gemaakt De jon gen zijn geboren en Anton Bruyn heeft er een jonge steenuil uit de Watergraafsmeer bijgezet. Het hele gezin van Anton, twee van de vijf kinderen wonen nog thuis, is zeer benieuwd of het jonkie geadopteerd wordt. Anton zelf is daar heel optimistisch over. „Het leven van dieren bestaat uit Instinktlef gedrag. Of er nu vier of vijf bekjes opengesperd worden. Wanneer je maar laat horen dat je honger hebt wordt er vanzelf iets ingestopt". We gaan naar binnen om verder te praten over het opvangcen trum voor roofvogels. Dat je zo'n opvangcentrum niet zomaar kunt beginnen maar dat zoiets, zeker in dit geval groeit, vertelt afhankelijk nieuwsblad r de gemeente Leusden. £chijnt elke dinsdag en derdag. erantwoordelijke daktie: Irt Vos arnix Kreijns (pi. verv.) edaktie: Jrtien Engelkens öspar van Loo. Ilevering kopij en ad- -tenties; por het dinsdagnum- tot uiterlijk maan- Jgmiddag 12.00 uur, lor het donderdag nummer tot uiterlijk fcensdagmiddag 12.00 uur. ftedaktetie en admini- Itratie: Kantoor Leusder Bant, Rozendaallaan 9, Lfiusden-Centrum. Op Werkdagen geopend van 09.00 tot 12 00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Abonnementsgeld: >54,20 per jaar; 27,60 per half jaar; 14,05 per Kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18.00 uur te hebben ontvan gen Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent be zorging (dinsdag en don derdag tussen 18.30 en 19.30 uur), tel. 033- 940691. Bij geen gehoor kunt u kontakt op nemen met onze inspekteur be- ïorging, overdag 03420- 16141, toestel 44. labestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde fo to's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbeta ling van 5,- per exem plaar (formaat 13 x 18 cm) op giro: 871441 t.n.v. BDU b.v. te Barne- veld, met duidelijke ver melding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waar- Op de foto werd ge- filaatst. U kunt ook kon- tpnt betalen op ons kan toor, Rozendaallaan 9, jeusden/Centrum. ngeveer drie tot vier eken na betaling ont vangt u de gewenste fo to's thuis. LEUSDER KRANT is een fave van de BDU-kranten- nbinatle te Barneveld. LEUSDEN-CENTRUM R.K. KERK: Zaterdag 19.00 uur: H. Mis met dames koor Zondag 9.00 uur Gelezen H. Mis; 11.00 uur H. Mis met volkszang. Alle diensten voorganger A. Goes, pre dikant F. OVerbeek. HERV./GEREF. MARCUSKERK: Zondag 9.00 uur: GerefVHerv. woord dienst, dhr. P. B. Bouwman uit Veenen- daal; 19.00 uur: Geref./Herv. woord dienst, ds J. Weernekers GEREF. KERK (VRIJGEM): Zondag 9.30 uur: leesdienst; 16.45 uur. leesdienst LEUSDEN-ZUID DORPSKERK: Zondag 10.30 uur: Geref./Herv. woord dienst, ds. J. Weernekers; 18.30 uur Hervormde woorddienst (G B.), ds. J. Westland uit Ede. ACHTERVELD R.K. KERK: Zaterdag 31 juli 19.00 uur: H. Mis met volkszang Zondag 1 augustus 8.30 uur: Gelezen H. Mis; 10.30 uur: H. Mis met volkszang Alle diensten voorganger en predikant B. ter Bekke GER. KERK DE GLIND, JEUGDDORP: Zondag 1 augustus 10 00 uur ds. J. E. Breederveld uit Soest; 19.00 uur- geen dienst NED. HERV. KERK: Zondag 1 augustus 9.00 uur: ds. Kee- kens uit Bruinisse I Rozendaallaan 9 Leusden-C. i hier vogels binnen die mensen al een poosje in huis hebben gehad, omdat ze het zo zielig Zo'n vogel is eigenlijk ai verpest". LEUSDEN - Els Loot is balletlerares. Ze leidt de Ballet school Leusden. Begon daar in september 1971 mee, toen ze de school, die veertig leerlingen telde, kon overnemen van Ton Wakelkamp. Via haar zus kwam Els in de danswereld terecht. Haar zus was degene in de familie, die danste. Als kind had Els balletles gehad, maar ze had het dansen niet zo intensief beoefend als haar zuster en had eigenlijk niet zo zeer ambities in die rich ting. Haar zus had de klassieke balletopleiding gevolgd en Els ging later bij héar op balletles. Al spoedig ging Els meer de jazzkant uit. In Den Haag volgde ze bij Leoneff en Nasta jazzbal- let. Vóór haar trouwen gaf ze ook wel es les bij haar zuster In Den Haag. Ton Wakelkamp wist dat, en daarom vroeg ze Els Loot of die haar Leusdense groep wilde overnemen, toen het Ton alle maal wat te veel werd. Aanvankelijk gal Els Loot alleen op woensdag les in klassiek ballet Na een jaar of twee ging ze héél voorzichtig met jazzballet beginnen om te zien of daar in Leusden be langstelling voor bestond. Van de vier uur les in het begin zat ze na drie, vier jaar op twaalt uur les per week. 't Klassieke ballet hield ze erbij, lesgevend aan kinderen van af zes jaar. Les in jazzballet geeft ze aan kin deren vanaf tien jaar. Ze heeft groepen in allerlei leeftijden Ook veel volwassenen komen bij haar dansen. ZÉLF DANSEN Wat ze het leukste vindt? Ze lacht: „Het zélf dansen vind ik nog altijd het leukste, maar daar is niet zo veel gelegenheid voor helaas. Het is óók leuk, dat ik de laatste jaren groepen heb van mensen, die al langer bij mij op les zitten. Daar kan ik vérder mee gaan. Ik hoef dan niet altijd alleen él die beginoefe- ningen te doen (je hebt natuurlijk elk jaar weer nieuwe beginners, en dat is maar goed óók natuurlijk!). Ik geel uitvoeringen éénmaal in de twee jaar. Met een klein groepje treed ik ook wel op, bijvoorbeeld op open dagen. Dat vindt iedereen leuk om te doen. We hebben in maart in Birkhoven gedanst. Je zou dat veel méér willen doen, maar die meisjes zitten allemaal op school, moeten huiswerk maken. Vooral tegen het einde van het seizoen wordt het dansen duidelijk min der". EEN UITDAGING „Wat betekent dansen voor jou?" „Het dansen zélf vind ik zalig om te doen. Het bezig zijn met dans: een uitdaging is het toch wel. Véél kursussen volgen ook! Ja, ik ben nog steeds aan het kursussen vol gen! De afgelopen twee jaar heb ik bij de Arnhemse Dansakademie de applikatiekursus voor danspeda- goge gedaan. Klassiek én jazzbal let. At en toe ga ik een weekje naar Brugge Daar zijn internationale dansstages Met Pasen ben ik er ook weer geweest Je kunt er vier, de laatste keer zelfs vijf richtingen volgen: Klassiek, jazz, modern bal let, tapdansen en Israëlisch volks dansen. In augustus ga ik wéér zo'n dag of acht. Tapdansen, dat doe ik nu een jaar of drie, vier. Daar heb ik me met hart en ziel ingestort. In Brugge hebben we een Engelse lerares, die doet dat heel leuk en goed TAPDANSEN Tapdansen is ten eerste al leuk om te zien. en het is ook héél leuk om het zelf te doen. Er bestaat veel drempelvrees om het zeil te doen Mensen denken, dat het érg moeilijk is. Dèt valt wel mee. Je hebt er meteen resultaat mee. 't Wordt wél steeds moeilijker als je vérder komt. In Brugge, met die lessen, is het zo dat je vier gelui den kunt laten horen, maar ook zestien in dezèlfde tijd! Leerlingen die ik nu heb, vinden het ook steeds leuker worden!'' KLEINKUNSTAKADEMIE „Kun je er wat mee, met dat tap dansen?" „Op het ogenblik heb ik een meisjes op les, die naar de klein- kunstakademie wil En tapdansen wordt steeds meer in shows opge nomen. Jos Brink doet het bijvoor beeld. Ik heb ook een jongen op les, die die kant uil wil. Als je de „lichte" kant uitgaat, heb je best een streepie voor als je kunt tap dansen. Alle énderen doen het voor hun plezier." Vertel eens Iels over hel lap- dansen". „Je hebt een stuk of twintig ba- sispassen. De combinaties en de snelheid daarvan maken het inte ressant. Je kunt tot in het onéindige kombineren Wat voor muziek je hebt? Ja, mu ziek is moeilijk. Je moet oude mu ziek hebben, leuke oude jazznum mers, allemaal instrumentaal. De muziek wordt door iedereen van ie dereen overgenomen Er bestaan wel jazzplaten voor tapdansen. SDEN Aan de ilerdijk, die de grens tussen Leusden en lenberg, heeft Anton een opvangcentrum roofvogels. Samen zijn gezin woont hij bij ;entrum in een boerde- Daar wordt meestal bij gezegd wal je moet doen. ledereen heeft zijn eigen opvatting dus dét gebruik ik niet. Ik heb twee groepen met varië rende leeftijden. Als ik echt alleen met kinderen zou beginnen, zou den de leeftijden gelijk moeten zijn. Die jongen, van wie ik je vertelde, is twaalf Zijn moeder doet óók mee Maar met jongere kinderen moet je echt een aparte groep hebben Ik heb het met mijn eigen kind ook geprobeerd maar op een gegeven moment géét dat niet meer Dan gaat het te snel. Jongere kinderen moeten hun eigen tempo hebben." THUIS OEFENEN ,,'f Komt snel en Ingewikkeld over, dal tapdansen" „Het Is een kwestie van opbouw. Je begint al die basispassen lang zaam te leren. Later komen daar de kombinaties van. Het is ook een kwestie van thuis oefenen. Met één keer in de week les red je het niet Iedere week heb je weer iets er bij te leren. Je moet de oude dingen thuis repeteren, en het nieuwe er bij oefenen. Je moet ook elke week op les komeni Je danst op schoenen met hak jes en een bandje Vóór en achter zitten taps. Die metalen plaatjes koop je los, en die schroef je er op Om te oetenen zijn een maillot en een balletpak goed. De laatste uitvoering hadden we een tapdans met meisjes en jon gens Ze hadden een strohoedje op. Dèt hóórt erbij, de meisjes had den netkousen en een glitterpakje aan. De jongens hadden een zwar te broek aan, met een wit over hemd en een zwart strikdasje. Het is niet persé noodzakelijk, dat je ballet gedaan hebt, om te leren tapdansen 't Is wél een voor deel. omdat er veel gedraaid wordt. In Brugge heb je drie nivo's, en de meisjes, die ballet hebben gedaan, pikken het tapdansen sneller óp" FRED ASTAIRE GINGER ROGERS „Zijn er moderne tapidolen?" „Er zijn wél oudere tapidolen. le dereen kent Fred Astaire en Ginger Rogers. Nu zijn er geen mensen, die op de voorgrond treden. Je hebt wel de nieuwe musical „Broad way". waarin veel getapt wordt. In Amerika en Engeland kan iedereen tappen. Bij de balletopleiding daar hóórt het er bij. ('t Komt er hiér óók steeds meer in gelukkig!). EIGEN ZAAL Ik heb nog steeds geen eigen zaal in Leusden. Ik ben al blij, dal Ik 's zaterdags van 10.00 tot 12.00 uur in „De Til" mag tappen! Een oplos sing is nog steeds niet in zicht. Met al die bezuinigingen van tegen woordig wordt het steeds moeilij ker. Als je een eigen zaal zou heb ben, zou je lekker kunnen afwisse len: een uurtje klassiek, een uurtje jazz een uurtje tappen." „Hoe kom je aan je kostuums bij uitvoeringen Heb je hulp van moe ders?" „Mijn zus en ik doen èlle uitvoe ringen samen de grotere meisjes hebben vorig jaar zélf hun Spaanse jurken gemaakt. (Ik vraag eigenlijk weinig hulp. als ik het zou vragen zouden ze best wel komen.) Ook hebben we een aantal kostuums in voorraad. 't Is een héle klus, zo'n uitvoe ring! Gelukkig kunnen we nu In Leusden terecht. De Flint ts zó duur! In De Korf Is een toneelzaal met 400 plaatsen en die zaal is betaalbaar tenminste." ACHTERVELD -Tijdens de ge houden braderie was ook de Ra bobank aanwezig met een stand. Hier kon worden geraden bij welk land een aantal uitgestalde vlaggen behoorde. Ook kon wor den geraden naar het bedrag dat In een glazen pot aanwezig was. De uitslag van deze raadwed- strijden Is inimiddels bekend ge worden. Bij de vlaggenraadwedstrijd zijn dit: 1e prijs Tineke van Zwetselaar, Hoevelakenseweg 123, Terschuur, 2e prijs Eric van Marwijk, Verjaag de Ruiterweg 50, Achterveld en 3e prijs de heer Wittenbol, Herten straat 1Amersfoort. Raamwedstrijd geldpot: 1 e prijs: Ariën Egge, Sweelinckiaan 40, Boxtel; 2e prijs Paul Hilhorst, St. Therisiastraat 6, Soest en 3e prijs mevr F van Reenen-van Loe- nen. Postweg 10, De Glind. rijtje dat verscholen ligt achter de bossen en wei landen. die mét een gebroken vleugel binnengebracht Is, hoor je bij onze binnenkomst fladderen. Zijn ene vleugel Is gespalkt. In een van de hoeken zit een jonge zieke havik die uit angst zijn vleu gels uitspreidt wanneer wij wat dichterbij komen. Een andere jonge roofvogel met de nestve- Als Ik daar aankom, stelt Anton voor eerst In de schuren en de tuin te kijken voordat wij binnen verder praten. In diverse hokken, In een van de schuren, zitten roofvogels ter observatie. Een uil

Leusder Krant | 1982 | | pagina 3