Hat 127 Sport Toyota introduceert Carina met dieselmotor Alfa Romeo Alfasud 5-deurs Praktische zonwering voor iedere auto Veel waard voor weinig geld: Energieprijzen stijgen, maar LPG blijft gelijk 's Werelds eerste Porsche Automuseum Zelfklevende autorolgordijntjes: I |j DONDERDAG 29 JULI 1982 B*?M*TliiSB* Fiat Auto Nederland startte per 1 januari 1982 als importeur van Fiat en Lancia personenauto's. Meteen daarna kwam er een gere noveerde Fiat 127 op de markt, met de toevoeging Mark III. Door de vele tamelijk drastische veranderingen aan uiterlijk en interieur ligt dit kleine gezinswagentje weer prima in de markt. Direct lever baar waren de Special 2-deurs; 3 deurs en Super 3 deurs. Op de 127 Sport moesten we nog een poosje wachten, wat we dan ook maar in alle gemoedsrust deden.. Januari j.l. gingen we uitvoerig in op de 127 Mark III. Daar we echter de 127 Sport zo'n leuk sportief ogend karretje vinden, mocht een weekje rijden met de 127 in deze uitvoering niet uitblij ven. Dat gebeurde dan ook tijdens de bijzonder hete begin juni dagen en zonder op de zaken vooruit te lopen, met veel plezier. EX- EN INTERIEUR Van buiten verschilt de Sport van de overige 127's door spoilers voor en achter, een luchtinlaat op de motorkap en andere wielen met nieuwe naafdoppen. Binnenskamers zien we een Strak dashboard geeft alte informatie. nieuw, vrij sober dashbord met als extra's een elektronische toerentel- ler en oliedrukmeter. Boven de achteruitkijkspiegel een door Bor- letti ontworpen digitale klok, die voor de echte fanaten tevens een stopwatch funktte heeft. Naast dit klokje informatie betreffende de bandenspanning Een zacht aanvoelend twee spaaks Abarth sportstuurtje is stan daard. evenals de armsteunen voor en achter, kaartbakken op de voordeuren en handgrepen in het plafond. Nog wat zaken die we vaak als „extra" moeten bestellen, maar bij de 127 Sport in de aan schaffingsprijs zitten: achteruitnj- lampen, mistachterlicht, gelaagde voorruit, getint glas. ruitewisser met sproeier achter, uitzetbare zij ruiten, hoedenplank, rugleuning achter in twee delen neerklapbaar (niet in onze testwagen) en een vijf- versnellingsbak. Bijna te veel om op te noemen. Vreemd genoeg missen we een dagteller, een al dan niet afsluit baar kastje en een waarschuwings lampje voor de choke. TECHNIEK Technisch gezien is er nogal het één en ander aan de 127 Sport ver beterd Dwars voorin de machine kamer staat nu een krachtiger ver sie van de 1050 cc motor Met een boring van 76.1 mm en een langere slag (71,5 in plaats van 57,8 mm) is de cilinderinhoud toegenomen tot 1301 cm3. Deze vierpitter is goed voor een maximum vermogen van Korte tijd na de introductie van een volkomen nieuwe Cari na, brengt Toyota deze succesvolle middenklasser met een 1.8 liter dieselmotor op de Nederlandse markt. Deze diesel motor onderscheidt zich door een aantal bijzondere con structies van andere op de markt zijnde diesels. Hij is van een volkomen nieuw ontwerp en niet afgeleid van een bestaande benzinemotor, hetgeen uiteraard duurder is in produktie maar ook vele voordelen biedt voor de gebruiker. Zo kon het motorblok optimaal worden ontworpen, wat resulteer de in een hoge graad van betrouw baarheid en een bijzonder laag ge luidsniveau. Tot het lage geluidsni veau draagt eveneens bij de toe passing van een getande riem voor de aandrijving van de bovenliggen de nokkenas. De riem drijft tevens de brandstofpomp, dynamo, water pomp en oliepomp aan Andere opmerkelijke construc ties die bijdragen tot het bijzonder lage geluidsniveau zijn: nieuwe kleine verstuivers en met staal ver sterkte lichtmetalen zuigers die het mogelijk maakten de toleranties aanzienlijk te verkleinen. Acht ba lansgewichten aan de krukas ver zekeren verder een rustige en na genoeg trillingvrije werking van de motor. Naast de vele hiervoor beschre ven maatregelen aan de motor als geluidsbron, werd uiteraard ook aan de wagen zélf een uitgebreid pakket maatregelen getroffen om de Carina Diesel tot een der stilste diesels op de huidige markt te ma ken COMPUTER-GESTUURD Elke dieselmotor moet worden voorgegloeid alvorens te kunnen aanslaan. Dankzij de ontwikkeling van steeds betere gloeibougies is de zogenaamde voorgloeitijd bij moderne dieselmotoren al aanmer kelijk ingekort. Toyota heeft opnieuw een op merkelijke stap voorwaarts gedaan met de introductie van het compu ter-gestuurd voorgloeien bij de nieuwe Carina dieselmotor. Dit systeem doet bovendien veel méér dan het realiseren van een bijzonder korte voorgloeitijd. Een snelle koude starr met een direct soepel draaiende en niet rokende motor wordt gerealiseerd doordat de gloeibougies vanaf het moment dat de sleutel wordt omgedraaid tot het moment dat de koejvloeistof een temperatuur van 40° Celsius heeft bereikt door een electroni- sche schakeling op de op dat mo ment noodzakelijke temperatuur worden gebracht en gehouden. VIJFVERSNELLINGSBAK De 1.8 liter dieselmotor met een vermogen van 48kW (65 DIN pk) bij het bescheiden toerental van slechts 4500 tm, is gekoppeld aan een vijfversnellingsbak die bij de prijs van de wagen is inbegrepen. Deze versnellingsbak draagt even eens bij aan het lage geluidsniveau en het gunstige brandstofverbruik. PRIJZEN De prijs van de Toyota Carina DX Diesel is vastgesteld op 21 995,- (uitsluitend leverbaar in vierdeurs uitvoering). Met deze prijsstelling vormt de Canna een welkome aanvulling op Eindelijk een vijfdeurs uitvoering van de populaire Alfasud. 75 pk bij 5750 tpm en een maxi mum koppel van 10,5 kgm bij 3500 tpm Het toegenomen vermogen maakte het mogelijk een hogere eindoverbrenging te realiseren 4.071: 1, was 4,467. 1. Door de vijfbak in combinatie met de nieuwe motor wordt een vermin- derring van 20% aan brandstof verbruik verkregen. Het beproefde onderstel onderging vóór een wijziging en heeft nu de voorwielophanging van de Ritmo. Rondom zijn de wielen onafhanke lijk opgehangen, vóór volgens het Mc Phersonsysteem. achter met dwarse bladveer. Rondom telesco- pische schokdempers. Het hydrau lisch bediende gescheiden be krachtigde remsysteem omvat schijfremmen vóór en trommelrem- men achter, met een remkrachtbe- grenzer op de achterwielen. Standaard staat de wagen op de geweldige 155/70 SR 13 Pirelli P 3 sloffen. RIJDEN Deze driedeurs 127 Sport, of zo u wilt tweedeurs met een extra ach terklep, is helemaal afgestemd op sportief gebruik. Wanneer we de motor starten ho ren we een sportieve pruttel uit het vooronder wat ziin DOtentie al een weinig verraad. Dit geluid blijft voor al bij hogere snelheden knap hoor baar, maar de echte sportieve rijder zal zich hieraan niet storen. Totdat het motortje warm is, moeten we nog wel wat „spelen" met de handchoke. Optrekken met de Sport 127 betekent met gevoel de pedalen bedienen, want 75 paardekrachten voor zo'n vrij klei ne opdonder is wel wat veel. Voor je het beseft spinnen de voorwielen en wie dit te vaak doet, moet alras naar de garage voor nieuwe ban den. Op de weg gedraagt de 127 Sport zich uitstekend, echter af en toe wat onrustig en onstuimig, ge lijk een jong veulen. Probleemloos laat de wagen zich door de bochten gooien. Zeer lang met een neutraal karakter, alleen bij hoge snelheden bemerken we een veilig onder stuur, dus even gas los. Echt onverwachte capriolen haalt de auto niet gauw uit, dit me de dankzij de voorwielaandrijving waar de Fiat trots op mag zijn. Niet alleen zijn de bochten strak te stu ren, onder bijna alle omstandighe den blijft de wagen hanteerbaar zonder over een grote dosis erva- nng te moeten beschikken. Door de strakke afstelling van de vering, gericht op sportief gebruik, blijft het wegcontact van de 127 Sport bij alle snelheden precies dat wat je van een dergelijke wagen mag - en moet - verwachten. Korte en elkaar vlug opvolgende weg-on- effenheden worden weliswaar dui delijk voelbaar naar binnen doorge geven, maar in doorsnee laat het totale comfort niets te wensen over, het sportieve karakter van de wa gen in ogenschouw nemende. Tot dit comfort dragen mede de prettige stoelen bij, die daar steun geven waar het verlangd wordt. De zit achter het stuur is goed en datzelf de stuur ligt lekker in de handen, terwijl de auto er zeer gewillig naar luistert. Een vrij kort versnellings pookje staat prima binnen handbe reik en laat zich soepel en exact vandeeneinde andere versnelling leggen en brengt de enige juiste reaktie in de motor teweeg. Bijzonder knap ontworpen dieselkrachtbron voor de Toyota Canna. de dieselmarkt die enerzijds be grensd wordt door wagens als Opel Kadett en VW Golf Diesel en ander zijds door aanbiedingen met een aanzienlijk hogere prijsstelling. Me de daardoor is de Carina DX Diesel ondermeer interessant voor het be drijfsleven als representatieve, rui me én gunstig geprijsde wagen met dieselmotor. Alfa Romeo brengt een nieuw topmodel bij de Alfasud's. De Alfasud 1.3 heeft de aanduiding „SC" gekregen; dit houdt in: nieuwe stoel- en portierbekleding, nieuw Alfa Romeo em bleem en type-aanduiding en nu ook verkrijgbaar in 5-deurs uitvoering. Het topmodel, de 1.5 Quadri- foglio Oro (Het Gouden KJavertje Vier) - dit is de type-aanduiding - is. naast een complete standaard uitrusting, zonder meerpnjs voor zien van 5 deuren, elektrisch be- dienbare zijramen aan de voorzij de, wiswasinstallatie op de koplam pen, wisser met sproeier op de ach terruit, de krachtige 1.5 Tl motor van 70 Kw (95 PK din) en leverbaar in drie metallic kleuren. Alle Alfasuds zijn nu standaard voorzien van 5 versnellingen, rond om getint glas. 4 schijfremmen, toerenteller, verstelbaar stuur, kon- taktpuntloze elektronische ontste king en met uitzondering van de Sprint Veloce van een digitaal klok je en mistachterlicht. Dit maakt van de Alfasud met prima wegligging, uitstekenoè prestaties en goed rijgedrag een aantrekkelijk aanbod in de mid denklasse. PRIJZEN (incl. BTW) Vanaf Alfasud SC 1.3.3 drs. 18.590,- t/m Alfasud Sprint Veloce 15,2 drs. 24.290,- Inclusief garantie van 1 jaar op de gehele auto. ongeacht het aan tal kilometers en 6 jaar op de caros- serie tegen doorroesten van bin nenuit O ja, voor we het vergeten moe ten we nog vermelden dat de sport- vijfbak een rasechte is. Niet éen afgesteld op zuinig verbruik, maar één die na te zijn ingeschakeld de auto nog een brok extra acceleratie geeft. De ventilatie werkt goed, zij met het vrij veel kabaal. U zult het ons niet kwalijk nemen dat we tij dens de 30° C en meer testdagen de verwarming niet uitprobeerden Tijdens onze testdagen met de 127 Super, januari j, I.ervaarden we dat de verwarming voldoende funktio- neert Boven 120 km/u overstemt het windgeruis de motorronk binnen. Bagagecapaciteit valt lang niet te gen Klappen we de bank naar vo ren dan ontstaat een vlakke laad vloer Over de remmen niets dan lof. Bij weinig pedaalkracht treedt een hoge vertraging op, waarbij zich geen blokkeerverschijnselen voordoen. In het donker zorgen de recht hoekige koplampen voor ruim zicht. Een veilig gevoel geeft de ge laagde voorruit. Bij fel zonlicht - ruimschoots aanwezig - is het ge tinte glaswerk rondom prettig Een sportieve outfit doet het natuurlijk aardig, maar de echte gein beleven we pas als we de 127 Sport geduch- tig aan de tand voelen. Dan blijkt het temperament. Om van 0-80 km/u te komen heb ben we precies 8 sec. nodig. Van 0-100 km/u luktin 12,1 sec. en van 0-120 km/u in 18,5 sec. Om op top snelheid van 165 km/u te komen, duurt wat langer. Wij kregen overi gens de klok op 170 km/u. Heel hard voor zo'n benjamin. Soepel is de motor zeker, veel schakelen hoeft niet, zowel de „vier" als „vijf" kan men in de stad zonder stootneigingen gebruiken Gaan we er echt driftig tegenaan, dan laat de „bak" snel schakelen prima toe PRIJZEN De „kale" 127 Mark III Sp drs. komt op/ 12.780,-,dei ere Super versie moet 1 opbrengen. En dan komt verrassing: onze testwagi 127 Sport, met alles erop er, kost 16.230,-. Conclusie: een macht scheurijzertje, zijn geld dut dwars waard. Tot voor kort was doeltreffende zonwering door middel van rolgor- dijntjes hoofdzakelijk toebedeeld aan automobilisten, die bereid wa ren om aanzienlijk meer dan mo daal voor hun voertuig in de beurs te tasten. Alsof uitsluitend de berijders van duurdere modellen er zomers een hekel aan hebben om in een door de zon voorgebakken auto te stap pen! Stage One brengt sinds kort een autorolgordijntje op de markt, dat voor elke auto geschikt is en dat bovendien verschillende voordelen biedt boven de standaard gemon teerde (en ook wel via de accessoi re handel verkrijgbare) auto-zon weringen. ZONDER MONTAGE Het meest in het oog lopende voordeel is het feit, dat de Stage One rolgordijntjes niet gemonteerd hoeven te worden. Boren en schroeven is geheel uit den boze. De rolgordijntjes worden met zgn. zuignapjes aan het raam beves tigd. Ofwel geen schade aan de auto en de gordijntjes zijn ook ge makkelijk voor andere doeleinden te gebruiken. TOEPASSINGEN Dankzij het zuignapjes systeem (overigens heeft uitgebreid testen geleerd dat de napjes wel zeer ge makkelijk, maar nooit spontaan los gaan) zijn de gordijntjes eenv verplaatsbaar. Staat de auto in de zon,» schijnt hij door de zijruiten?! probleem: de gordijntjes zijn r handomdraai verplaatst. Ookl ravan en plezierjacht kunnerj rolgordijntjes aangename dief bewijzen. DOORZICHT De gordijntjes hebben het# naamde „vitrage-effect". Val tenaf kan men niet naar binni ken en van binnenuit heeft mei vrijwel onbelemmerd - gedei) uitzicht. Dit maakt deze zorojr tevens tot een aangenami scherming tegen verblinding/ nachts achteropkomende atJ PRIJS Zelfklevende rolgordijntjesi den voor een zeer concurrer prijs t.o.v. de „vaste" rolgord-^ op de markt gebracht, (iets nrÉ dan 30,- per stuk). De veil ding zal plaatsvinden via J shops, garagebedrijven, tal tions en dergelijke, herkenbaJ door importeur beschikbaar gff de posters De Fiat 127 Sport voelt zich op Zandvoort helemaal in z'n element. i: ill: Kn Ik lil. We reden 300 km stads-, tije en buitenweg, af en toe pro!, wat die 127 Sport nu eigent; k kan. Daarvoor nuttigde de cm3 motor 22,5 liter superbe wat neerkomt op 1 liter per 1; Gezien ons gooi- en smijtwe uitstekend rapportcijfer. Mi beetje minder wilde rechter» ons 1 op 16 zeker haaibaai De prijs van LPG („autogas Is al maandenlang stabiel. De benzineprijzen zijn echter fors aan het stijgen. Bij Vialle BV Au togas Systemen te Son Is uitge rekend over een periode van an derhalf jaar wat het gedrag van de prijzen van de verschillende brandstoffen is geweest. Vialle signaleert enjiele tenden sen: r De prijs van LPG is de laatste jaren nauwelijks omhoog gegaan en LPG-rijders hebben dus bijna geen last van de nu sterk fluctue rende - en dan nu in negatieve zin - van benzine- of dieselprijzen. - Zekerheidiserookoverdel Ie aspecten, zodat gaande LPG-rijden zich heeft ontwikkel goedkoop en prijs-stabiel. e In januari 1981 kostte een liter superbenzine 1.56, voor dieselo lie werd 1,04 betaald, LPG kostte 0,66. Een half jaar later, in augustus 1981 was de prijs van superbenzi ne 1,81, de diesel stond op 1,21, LPG was gestegen tót 0,76®. De LPG-prijs daalde iets en was in december 1981 0.757. Super en diesel zakten ook iets in prijs. Heel anders is de prijsontwikke ling van superbenzine en diesel dit jaar. Eerst een daling, met een sta biele prijs van LPG van 0,768. Daarna, vanaf april, een stijging AlleenLPG blijft stabiel op 0,76a Ook bij de meest recente verhoging van de benzineprijzen met 4 cent in het weekeinde van 14 mei, bleef LPG ongewijzigd. Op 19 mei jl. werd in het Oostenrijkse plaatsje Gmünd (Karinthië) 's we relds eerste Porsche-Auto- museum geopend, waar de wereldberoemd geworden auto-ontwerper van 1944 tot 1950 met 300 medewerkers werkte aan nieuwe model len. Porsche ontwierp er o.m. zijn type 356 en testte deze succesauto op de na bijgelegen Katsch-ber}, pass. In het nieuwe museum zij', 23 voertuigen te zien. Hx oudste exemplaar Is ee, paardekoets uit 1830, verdej een raceauto uit 1925, eer, Tatra-taxi uit 1930, een VW, Schwlmmer-type 166 ut, 1941 en uiteraard de Por, sche 911 Targa 2000 Cabrlc uit 1967.

Leusder Krant | 1982 | | pagina 6