86 linder luchtverontreiniging de provincie Utrecht Stukje Leusden in vogelvlucht ilfstandigheid bejaarde in stand houden Schoolboeken r-i Leusder Krant j Vandaag in de Leusder Krant I Onafhankelijk nieuwsblad voorde gemeente Leusden Geen krant ontvangen? FOTO-KOPIE NODIG? Verantwoordelijk redakteur: BERT VOS Redaktie en administratie: Rozendaallaan 9 Postbus 11 3830 AA Leusden-Centrum Telefoon (033) 941495, b.g.g. (03420) 16141 Telex B D U. 40261 Giro 871441 Abonnement 14,05 per kwartaal. Uitgave B.D U. B.V. DINSDAG 3 AUGUSTUS 1982 - 14e JAARGANG NO. 28 Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden BW V*rschl|nt dinsdag an donderdag In da gamaanta Leusden Familieberichten en losse advertenties 37 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke korting. Leusderheltjes 1.20 per regel (40 cent per mpi). Losse nummers: 75 cent per stuk. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR: Ons ksntoor, Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum is dage lijks vsn 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur geopend. Zaterdags gesloten. Wanneer u voor dinsdaa- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033- 940691Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr. 03420-16141. Boekhandel Hamershof I Rozendaallaan 9 Leusden-C. II LEUSDEN - Nog niet zo lang geleden zag een groot gedeelte van dit gebied er heel anders uit. Wat eens weilanden waren, is nu grond voor nieuwe wegen en huizen. Twaalfhonderd woningen moeten hier in Claeverenblad/Wildenburg in de loop der jaren worden gebouwd. Met de realisatie van de eerste negentig (premiewoningen) is onlangs een begin gemaakt. Net voor de bouwvak werd het nieuwe gedeelte van de Groene Zoom voor alle verkeer opengesteld. Daardoor heeft de Bavoortseweg zijn doorgaande functie verloren en zal uitsluitend als toegangsweg tot het Burgemeester Buiningsportpark fungeren. Deze luchtfoto werd vorige week gemaakt door Janus Visser. boek houding KB soonlij ^"a. Zwartewcg 16a, telefoon A A 6. ke rol die de huisarts in het ge beuren heeft De huisarts is im mers verantwoordelijk voor de verwijzing, voor de medicatie en voor de kontinuïteit van de zorg. ,,Er moet een samenspel zijn Overleg gebaseerd op de erva ring van de arts hier in Lisiduna- hof", aldus de heer Timmermans. ZWAK Een andere belangrijke faktor, die echter door de heer Timmer mans ook als .zwakke steen" wordt betiteld is het vervoer van de patiënten van en naar het verpleeghuis. Zwak. door de hieraan verbonden kosten. De patiënten mogen niet verder dan 15 kilometer van het dagverblijf afwonen, maar daarnaast niet langer dan een uur in de auto zitten. De heer Woortman voor ziet hiermee wat problemen door de vele stoplichten in de omge ving, maar wil ook wel weer toe geven dat wanneer die er niet waren ook ernstige problemen zouden ontstaan. Het vervoer is in de dagprijs inbegrepen. Deze bedraagt honderdvijfentwintig gulden voor rekening van de Al gemene Wet Bijzondere Ziekte kosten (AWBZ) Vijfjaar geleden is met de opbrengst van een rommelmarkt de Stichting LAM opgericht. De letters staan voor ..Lisidunahof AutoMobiel". Deze Stichting beschikt over een bus je. Verder zal men zich veelal van taxi's moeten bedienen. Omdat de vervoerskosten een niet te onderschatten deel van de dag prijs vormen is het daarom raad zaam ritten te kombineren, aldus het bestuur van de .Lisiduna hof". Uit de gegevens blijkt dat in de provincie Utrecht een psy chogeriatrisch verpleeghuis met acht plaatsen en twee gekombi- neerde verpleeghuizen met ne genentwintig plaatsen zijn De zeventien plaatsen die Lisiduna hof heeft weten te „bemachti gen" zijn volgens mevrouw Stet „een stimulans om aktief te blij ven". Het mag duidelijk zijn dat met zo weinig plaatsen op zo'n grote provincie, de patiënten uit de hele regio komen Het bestuur van Lisidunahof hecht dan ook groot belang aan de bekendheid van het dagverblijf van Lisiduna hof bij „het publiek". Deze be kendheid is van belang voor zo wel familie als artsen bij het be geleiden van een patiënt. VOORLICHTING In februari van het volgend jaar bestaat „Lisidunahof" tien jaar. Naar aanleiding hiervan wil men in ieder geval een studiedag or ganiseren. Deze dag zal gericht zijn jp huisartsen en andere werkers in de welzijnsektor. Hieraanvoorafgaand wil men een voorlichtingsmiddag voor een wat breder publiek organiseren. Leusden en de verlengde A28. Verslaggever Caspar van Loo somde de feiten op over de weg waarvan officieus sinds 1959 al sprake is3 De Leusdense amateurwiel renner Dick Willigenburg is gestopt met wielrennen. Zijn rugklachten waren zodanig dat hij niet voluit meer kon koersen 4 Voor degenen die eens een leuk tochtje op de fiets willen maken, publiceert de Leusder Krant een routebeschrijving door natuurgebied De Treek. De fietstocht duurt ongeveer driekwartier5 LEUSDEN-CENTRUM Aan diegenen die regelmatig is „Lisidunahof" aan de Bavoortseweg komen kan het niet Ipgemerkt zijn gebleven. Op het terrein van het verpleeg- ils v/orden aktiviteiten op bouwkundig gebied ontplooid. Op ëtlirioment liggen de funderingen er wat verlaten bij, maar ineer de bouwvakantie weer achter de rug is, zal weer hard 7 0 Berkt worden aan de v,eugel die in december klaar moet m een afdeling voor dagbehandeling bij de Lisidunahof. Na ree jaren van voorbereiding kon men onlangs dan eindelijk 7.5irJ de slag. In februari 1982 zullen vertnoe- j de eerste gasten zoals l de bejaarden in het dagver- wil betitelen kunnen wor- verzorgd. Naast de bouwak- jjlten brengt het dagverblijf pieuwe arbeidsplaatsen in de ndheidszorg met zich mee. )0RRANG De heer Timmermans, als lid n [bestuur van „Lisidunahof" Utrecht gekomen om de si- 3tie rond het verpleeghuis toe =-alichten, vertelt dat de plannen nuit het bestuur voor een psy- dagverblijf al van jaar geleden stammen. Het bekend dat binnen de gezond- jöszorg de toestand niet direkt ^kleurig is, zeker niet waar plaatsen betreft. Op dit punt 'mevrouw Gardeniers echter Jrang aan psychogeriatri- dagbehandeling. Op 28 mei itleden kwam „Den Haag" ook met de goedkeuring or „Lisidunahof" om 17 plaat- [te bouwen voor psychoge- jsche patiënten. -let is de Leusdense aannemer v.d. Belt die de bouw van de Stjwe vleugel van „Lisiduna- f'jop zich genomen heeft De sjen zullen volgens de heer Ürriermans zeven ton bedra- pj Het architektenburo Vol- rs en Boogert uit Bilthoven lat voor het ontwerp. Dit buro erde eerder de ideeën voor de jpvatie voor de St. Jozefkerk, n de nieuwe vleugel zullen len ondergebracht een ont- jstruimte, een zit- en eetge- Fnheid, een rustruimte, ruim- 'oor aktiviteitenbegeleiding een kamer voor het hoofd van de afdeling. Daarnaast zal men er een dienkeuken, een garderobe, bergruimte voor onder andere rolstoelen en natuurlijk sanitaire ruimten aantreffen. ZELFSTANDIGHEID Dagbehandeling is een vorm van therapie, waarbij de patiën ten gedurende één of meerdere dagen voor „Lisidunahof" be tekent dat vijf per week ge bruik maken van verschillende diensten van het verpleeghuis om hun zelfstandigheid in stand te houden of te verbeteren In het geval van psychogeriatrische dagbehandeling gaat het vaak om bejaarden met lichtere ge dragsstoornissen, die tevens over een redelijke thuisopvang beschikken. Naast het in stand houden of verbeteren van het handelen van de bejaarde richt men zich ook op het „resociali seren", de mogelijkheid voor de bejaarde om weer in zijn eigen omgeving te kunnen leven. De dagbehandeling zal in een aantal gevallen van tijdelijke aard zijn. Zodra de patiënt de gewen ste zelfstandigheid heeft bereikt, zal naar andere mogelijkheden gezocht dienen te worden. De heer Woortman, als arts aan „Lisidunahof" verbonden: „Men zal op een zeker moment patiënten ontslaan De vraag is alleen: waarheen? Het kan zijn dat men zich moet voorbereiden op een opname in een verpleeg huis, maar ook dat een patiënt ontslagen wordt omdat zijn toe stand verbeterd is". In het eerste geval is de patiënt zodanig hulp behoevend dat de eigen omge ving die hulp niet meer kan ge- Bij Lisidunahof liggen de funderingen van wat over een paar maanden een afdeling voor dogbehandeling moet zijn. ven. In het laatste geval echter kan met goede instrukties en inschakeling van extra hulp de bejaarde heel goed verder leven binnen zijn eigen omgeving. In dit verband wijst het verpleeg kundig hoofd, mevrouw Stet er op dat het niet de bedoeling is dat de dagbehandeling eert „crè- chefunktie" krijgt. Wanneer het „slechts" gaat om ontlasting van het thuismilieu, kontakten met anderen en thuisbesteding, kan dan ook niet zonder meer van een indikatie voor dagbehande ling worden gesproken. Samenspel De heer Woortman ziet in het feit dat de verzorgers thuis een paar uur de handen vrij hebben als de bejaarde naar de dagbe handeling is opzich al een ont lasting voor het thuismilieu. In dien dit mogelijk is wil men de familie bij de dagbehandeling betrokken laten voelen. Het is van groot belang dat een aantal aktiviteiten die de dagbehande ling biedt, thuis worden voortge zet, wanneer men wil werken aan een grotere zelfstandigheid van de bejaarde. In het dagverblijf in aanbouw zijn voor die aktiviteiten verschil lende ruimten gereserveerd. Het hoofd van de nieuwe vleugel zal een verpleegkundige zijn Het team van de dagbehandeling moet bestaan uit vaste en steeds dezelfde medewerkers Op de eerste plaats zijn zij medebege leiders van de patiënten. In de tweede plaats pas professionele werkers die werkzaam zijn op gebied van fysiotherapie, ergo therapie, maatschappelijk werk 'Elders in Lisidunahof werken al zo'n tweehonderd leden van vrij willigersorganisaties. Over hun inzetbaarheid in het dagverblijf word nog nagedacht. Daarnaast wijzen de drie verte genwoordigers van het bestuur van Lisidunahof op de belanqrij- UTRECHT In de periode 'ril 1980 lot april 1981 is de pht boven de provincie Utrecht Inder vervuild dan de vier jaar arvoor. De belasting doorzwa- Idioxide (S02) was ongeveer lijk aan het niveau van de pe- >de '76-77. Ook werden er min- r stikstofoxiden (NO en N02) koolmonoxide (CO) gemeten. teruggang van de S02-ver- llng wijt de afdeling ge- d/lucht van provinciale water staat aan de zachte winter van '80-'81. Daardoor is er zowel in de centrales als in de privésfeer minder gestookt dan verwacht. Zwaveldioxide is een produkt dat vrijkomt bij de verbranding van olie en kolen. Ondanks deze gunstige omstan digheden gelooft de afdeling dat er sprake is van een stabilisatie van de S02-uitstoot, na de gelei delijke toename van de laatste jaren. De vuilste lucht wordt aange troffen in het centrum van de stad Utrecht. Daar werden, zij het zeer gering, de grenswaarden die de Gezondheidsraad voor stikstofoxiden stelt overschre den. Voor de andere stoffen is dat op geen enkele van de vijftien meetpunten in de provincie Utrecht het geval geweest Op twee plaatsen werden wel richt lijnen overschreden die worden gesteld voor natuurgebieden. Dat gebeurde bij het RIV-terrein lin Bilthoven en aan de oostelijke provinciegrens bij Wageningen De resultaten zijn afkomstig van een volkomen geautomati seerd landelijk meetnet. De ge gevens komen via telefoonlijnen bij regionale centra binnen, waarna het Rijks Instituut voor de Volksgezondheid (RIV) in Bilthoven de informatie verza melt Voor de gegevens van de vijftien Utrechtse meetpunten treedt het RIV ook als regionaal centrum op

Leusder Krant | 1982 | | pagina 1