Cijfers S9 Leusden en de verlengde A28 Nieuwe' Dodeweg; sloop vijf huizen; aantasting natuur plaatselijk nieuws DOOR DE aanleg van het nieuwe gedeelte van de A28 tussen Utrecht en Amersfoort zal de Doornseweg en de rest van deze S9 tot aan Maarn behoorlijk minder druk worden. De S9 is vooral de laatste jaren een belangrijke verbinding geworden tussen de A12 Utrecht-Arnhem en de huidige A28. Aan de afdeling Verkeer en Vervoer van Provinciale Waterstaat vroegen we enkele cijfers over de verkeersintensiteit op de S9 tussen 1976 en 1981. Die groeide in deze periode van 21.000 auto's naar 25.000 auto's. Na de ingebruikname van het nieuwe stuk A27 bij Vianen was er een duidelijke toename van 1000 2000 wagens. Het aantal ongevallen op de S9 tussen '76 en '81 schommelt tussen de 106 en 122. Dat wil zeggen dat er een jaar was met 106 aanrijdingen en een jaar waarin 122 ongevallen plaatsvonden (dat was overigens 1981). Het betreft hier geregistreerde ongelukken. In totaal vielen In die zes jaar tien doden te betreuren. DINSDAG 3 AUGUSTUS 1982 Op deze kaart uit 1975 geeft de donkere dikke lijn het tracé van het nieuwe gedeelte van rijksweg 28. afhankelijk nieuwsblad r de gemeente Leusden. l/erschijnt elke dinsdag en donderdag. Verantwoordelijke redaktie: lert Vos fafnix Kreijns (pl. verv.) ledaktie: iertien Engelkens )aspar van Loo. Inlevering kopij en ad- ertenties: oor het dinsdagnum- ler tot uiterlijk maan dagmiddag 12.00 uur, 'oor het donderdag nummer tot uiterlijk 'oensdagmiddag 12.00 Redaktetie en admini stratie: Kantoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum. Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Abonnementsgeld: 54,20 per jaar; 27,60 per half jaar; 14,05 per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18.00 uur te hebben ontvan gen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent be zorging (dinsdag en don derdag tussen 18.30 en 19.30 uur), tel. 033- 940691. Bij geen gehoor kunt u kontakt op nemen met onze inspekteur be zorging, overdag 03420- 16141, toestel 44. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde fo to's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbeta ling van 5,- per exem plaar (formaat 13 x 18 cm) op giro: 871441 t.n.v. BDU b.v. te Barne- veld, met duidelijke ver melding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waar op de foto werd ge plaatst. U kunt ook kon- tant betalen op ons kan toor, Rozendaallaan 9, Leusden/Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ont vangt u de gewenste fo to's thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU-kranterv kombinatie te Barneveld. LEUSDEN Het zal nog wel een jaar of vier duren voordat het nieuwe gedeelte van rijksweg 28, van Leusden naar Soesterberg, klaar is. Nu al is echter duidelijk zichtbaar en merkbaar dat rond 1986 deze verlenging van de rijksweg een feit moet zijn. De afgelopen maanden was er naast en op de Doornseweg (S9) ter hoogte van de politieschool De Boskamp een enorme bedrijvigheid. Die heeft geresulteerd in de aanleg van tijdelijke rijbanen in verband met de bouw van een viaduct die de Doornseweg over het nieuwe gedeelte van de A28 moet gaan leiden. Na de bouwvakantie zal begonnen worden in opdracht van Rijkswaterstaat met de bouw van dit viaduct. Als dat klaar is, zullen de tijdelijke rijbanen worden opgeheven en zal het verkeer weer gebruik kunnen maken van de oorspronkelijke weg. Niet alleen bij de Doornseweg wordt na de bouwvak gestart met de bouw van een viaduct, ook in de Kolonel van Royenweg wordt in verband met de verlenging van de A28 een dergelijke overbrugging gebouwd. zijn al jaren gereed, ondanks een vertraging die ontstond door massale protesten van de wijk Vollenhove in Zeist tegen de aanleg van de weg zo vlak langs het woongebied. De verlenging van de A28 heeft niet alleen ingrijpende gevolgen voor de natuur, maar ook voor de Dodeweg en vijf huizen aan deze weg, de Vlooswijkseweg en de Kerkweg. In de loop van 1984 zal, zoals de planning er nu uitziet, begonnen worden met het verleggen van de Dodevyeg Deze werkzaamheden worcfën gelijk te baat genomen om langs deze weg een breed en vrijliggend fietspad aan te leggen BEZWAREN Op deze luchtfoto van Janus VisseY is de huidige situatie bij de Doornseweg zichtbaar. Een gedeelte van het tracé van de verlengde A28 is al uitgegraven Lrrtrfs op dêflötb'hgt de politieschool De Boskamp. de hoofdingenieur-directeur Landinrichting en de hoofdingenieur-directeur Volkshuisvesting en Bouwnijverheid. In januari 1975 gingen Gedeputeerde Staten akkoord met het bestemmingsplan Den Treek. De ingediende bezwaarschriften werden ongegrond verklaard. RIJKSBELANG Daarmee was de koek natuurlijk nog met op. Vier bezwaarden gingen hun heil zoeken bij De Kroon, Dat waren de Kerkvoogdij van de Hervormde Gemeente in Leusden, de werkgroep Rijksweg 28, de stichting Natuur en Milieu en de staatssecretaris van Defensie. De eerste drie richtten hun bezwaren tegen de aanleg van het nieuwe gedeelte van de rijksweg 28. Voor de Kerkvoogdij was het onaanvaardbaar dat de weg tussen de begraafplaatsen komt te liggen. Dat zou een aantasting zijn van de rust op de begraafplaatsen In het Koninklijk besluit van juli 1979 erkende de Kroon dat de aanleg van de weg ten koste zal gaan van de rust, maar de Kroon voerde toen aan dat het rijksbelang prevaleert boven het particuliere belang van de Kerkvoogdij De bezwaren van Natuur en Milieu en de werkgroep Rijksweg 28 golden het feit, dat de nieuwe weg een belangrijk stuk natuur gaat doorsnijden Ook dat werd door de Kroon erkend, maar werd eraan toegevoegd dat er geen andere route is voor de weg. Het alternatieve tracé van de werkgroep werd door de Kroon niet zodanig gevonden, dat van een verminderde aantasting van de natuur sprake was De bezwaren van de staatssecretaris van Defensie richtten zich destijds niet zozeer teqen de aanleg van het nieuwe gedeelte van de A28, maar wel tegen enkele andere onderdelen van het bestemmingsplan Den Treek. Al met al razen over een jaar of vier auto's achter Alberts Corner langs over de Leusderhei richting Utrecht. Een noodzakelijke weg die helaas ten koste van de natuur moet gaan, maar aan de andere kant voor een aanzienlijke ontlasting van de Doornseweg (S9) zal zorgen. Die krijgt dan in feite weer zijn oorspronkelijke functie: een provinciale weg. Achter het torentje van Oud Leusden en het AC-restaurant zal de verlenging van de A28 gaan lopen. De plannen voor de aanleg van het nieuwe gedeelte van de rijksweg dateren al uit 1963. Vijf jaar later wordt deze weg opgenomen in het Rijkswegenplan. In 1973 werden de plannen voor Leusden pas echt aktueel toen de gemeenteraad het ontwerpbestemmingsplan Den Treek moest vaststellen, waarin het tracé van de snelweg was opgenomen. Tegen dit tracé werden bezwaarschriften ingediend die echter stuk voor stuk door de raad ongegrond werden verklaard. De bezwaarden werden aangeraden door te gaan naar Gedeputeerde Staten. Dat deden ze en bij GS kwamen destijds ruim twintig bezwaarschriften binnen tegen het raadsbesluit over het vaststellen van het bestemmingsplan Den Treek. Tot de bezwaarden behoorden onder andere de werkgroep Rijksweg 28, de stichting Natuur en Milieu, het Schoutenhuis, de inspecteur voo- Ruimtelijke Ordening, rf! de.b0Ln" van een viaduct, die de Doornseweg over het nieuwe stuk van deA28gaat leiden 7ange"iles 11 rl'banen aangelegd. Bij de ingebruikname op 14 juli ontstonden er in de spitsuren >khouding 18a. telefoon Welke gevolgen voor de ruimtelijke ordening van Leusden heeft de verlenging van rijksweg 28 en welke geschiedenis zit er vast aan het gedeelte tussen Leusden en Soesterberg, waarvan reeds meer dan tien jaar sprake is? In het Koninklijk Besluit, dat in juli 1979 de uiteindelijke goedkeuring aan de aanleg van de verlening gaf, worden de nadelige gevolgen voor de ruimtelijke ordening, met name de aantasting van de natuur, zeker onderkend. Maar de Kroon liet destijds weten, dat er geen betere route te bedenken is om de S9 tussen Maarn-Leusden- Amersfdort te ontlasten. Het tracé dat nu wordt gerealiseerd loopt door een belangrijk stuk Leusdens natuur. Vanaf de bestaande rijksweg 28 vanuit de richting Zwolle buigt het nieuwe tracé voorbij de Paradijsweg af in de richting van Oud Leusden. Het nieuwe gedeelte van de A28 gaat daar tussen de begraafplaatsen door, vervolgens achter Alberts Corner en het torentje van Oud Leusden langs. Verder loopt de weg dan via een viaduct over de Doornseweg om via de Leusderhei, Soesterberg en langs de Zeister woonwijk Vollenhove aan te sluiten op het verkeerswegennet van Utrecht ten noorden van De Uithof. De gedeelten van de rijksweg 28 op grondgebied van Zeist en Soesterberg GESLOOPT Twee huizen aan de Dodeweg, die bestaan uit wooneenheden (de nummers 11 tot en met 14 en 25 tot en met 28), twee huizen aan de Vlooswijkseweg (de nummers 8 en 9) en een woning van Rijkswaterstaat aan de Kerkweg dienen te worden gesloopt Voor de betrokken bewoners is in samenwerking met de gemeente Leusden door het Rijk vervangende woonruimte gezocht. Aan de bewoners van de Dodeweg en omgeving werd dinsdag 29 juni jongstleden in het voorlichtingscentrum van de gemeente door een delegatie van Rijkswaterstaat informatie gegeven over met name de verlegging van de Dodeweg en de geluidwerende voorzieningen die getroffen moeten worden om het lawaai van de rijksweg voor de bewoners in de omgeving te reduceren Voor de geluidwering zullen geen geluidswallen, maar ondoorzichtige schermen worden gebruikt.

Leusder Krant | 1982 | | pagina 3