I „Ook in het nachtwerk blijft de mens centraal staan" Botulisme steekt weer de kop op leusder krant l CK VAN DER HARST, NACHTHOOFD LISIDUNAHOF De vrouw in haar beroep (7) L - plaatselijk nieuws DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1982 LEUSDEN - Rick van der Harst Is nachthoofd van het psy- io-qeriatrisch verpleegtehuis LIsldunahof. Zij is getrouwd, i heeft drie kinderen. Na één week nachtdienst heeft ze drie >ken vrij. Ze is met hart en ziel aan haar werk verknocht, en iu zich het leven zonder haar baan niet goed kunnen voor- sllen. Ze komt uil een groot gezin, waar kinderen elkaar opvoedden. Als igste van zo'n klub moest ze vre- lijk haar best doen om niet ver- jkt te worden door de ouderen, fljp moeder was veertig," zegt „en toen kreeg ze mij nog. Als je iar was, moest je kunnen hel- «afhankelijk nieuwsblad r de gemeente Leusden. schijnt elke dinsdag en derdag. erantwoordelijke idaktie: srt Vos 'arnix Kreijns (pi. verv.) edaktie: jrtien Engelkens' Ipspar van Loo. (levering kopij en ad- irtenties: voor het dinsdagnum- ler tot uiterlijk maan- fegmiddag 12.00 uur, voor het donderdag nummer tot uiterlijk loensdagmiddag 12.00 uur. jedaktetie en admini- tratie: Kantoor Leusder Kjrant, Rozendaallaan 9, usden-Centrum. Op Jerkdagen geopend van fe.00 tot 12.00 uur en Van 13.30 tot 17.00 uur. I Abonnementsgeld: 54,20 per jaar; 27,60 per half jaar; 14,05 per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18.00 uur te hebben ontvan gen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op rhet onze hoofdagent be zorging (dinsdag en don derdag tussen 18.30 en 10.30 uur), tel. 033- 0691. Bij geen gehoor kunt u kontakt op nemen met onze inspekteur be zorging, overdag 03420- 16141, toestel 44. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde fo to's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbeta ling van 5,- per exem plaar (formaat 13 x 18 cm) op giro: 871441 t.n v. BDU b.v. te 8arne- veld, met duidelijke ver melding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waar op de foto werd ge plaatst. U kunt ook kon- tant betalen op ons kan toor, Rozendaallaan 9, Leusden/Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ont vangt u de gewenste fo to's thuis. pen. Je leerde matten kloppen van je zusjes Mi|n vader had een boe renbedrijf, en moest er hard voor werken Toen ze de lagere school verliet ging ze naar de huishoudschool, en deed aansluitend de vormingsklas. Toen ze geslaagd was, kwam ze blij thuis, omdat het goed was ge gaan, maar na een half uurtje zei haar vader: ,,lk heb een baantje voor je, en morgen kun je begin nen.1' Dat baantje was in een win kel. Kinderen waren gedwee in die tijd, en deden wat hun vader zei. Ze verdiende 10 gulden per week, en haar ouders hadden dat geld nodig, 's Zaterdagsmiddags kwam ze thuis, en dan gaf ze het geld af, en ook nog wel es een stukje worst, dat ze had meegekregen. Elke dag reed ze op haar fietsje heen en weer naar Delft. Maar ze wilde meer, zei thuis niets, haalde een middenstandsdiploma, en leerde steno en typen. Op zekere dag kwam ze thuis, en kondigde aan dat ze op de administratie van een ziekenhuis ging werken. Ze deed de avondmulo er achteraan. „Toen werd mij de opnamerege ling aangeboden. Ik kreeg een heel klein kamertje, en ik voelde me als een vorst. De specialisten planden wat in de programma's van de ope raties kon worden opgenomen, en wat ik aan vrije bedden had. Er moesf altijd één bed vrij blijven voor spoedopnamen. Hel was een plan ning in ekonomische zin. De spe cialisten vertelden je veel: je ont moette ze als gewone mensen Mijn wens was toch steeds om de verpleging te gaan, maar dat mocht niet van mijn ouders. Ik sprak met de directrice van dat zie kenhuis en die raadde me aan om elders de opleiding te volgen. Ik had vri| snel een baan na mijn mu loexamen, en ik begon in het Dia- konessenhuis in Haarlem. Mijn sa laris ging van 200 gulden in de maand naar 10 gulden Daargingik voor werken Ik ging trouw naar de kerk, kon er net de kerk en mijn tandpasta van betalen1" STRENGE OPLEIDING LEUSDER KRANT is een lave van de BDU-kranten- ibinatie te Barneveld. IN AANRAKING MET DE OUDERE VROUW door Anco Mali opleidingstijd waarin de jonge ver pleegstertjes steeds maar moesten inspringen op onverwachte dingen, was de tijd bij de oudere vrouwtjes een zeer ontspannende tijd De mannen spraken Rick veel minder aan. Ze kwam uit een gezin met veel meisjes. „Op mannen chi rurgie hadden ze altijd gekke op merkingen," zegt ze, ,,en je bloos de tot achter je oren. Misschien was het een ontduiken van, maar ik dacht als ik vrouwen kiés krijg ik in elk geval die opmerkingen niet. Het pionierswerk, om vanuit het diakonessenidee uitgezonden te worden, trok me ook wel. Maar dat ging niet door, omdat ik mijn vriend leerde kennen. Met leeftijdgenoten een opleiding volgen was een gran dioze tijd, heel fijn. De tijden deden je niets meer een uur langer werken was niet belangrijk Je liet je werk zo achter, dat een ander geen hiaat had. De band met je jaargroep is groot. Je vangt elkaar op. Je maakt samen veel verdrieti ge dingen mee. Een vriendin van ons pleegde zelfmoord: die kon het niet aan Het maakte grote indruk op ons Ik leerde mijn man kennen, die bij het onderwijs zat, en Engels stu deerde. Wij konden een flat krijgen, en wilden trouwen. Maar in het Dia- konessenhuis werken, getrouwd zijn en nog geen examen gedaan weg te gaan Dat dreinen zou zo over zijn. Hij gaf haar het advies weer in de verpleging te gaan. Er was in Haarlem een bejaar dentehuis-verpleeginrichting, en daar hadden ze mensen nodig Op de vrije dag van haar man ging ze erop haar fietsje heen, en ze dacht: dit blijf ik altijd doen. Ze voelde zich opgelucht en blij. GEEN SLEUTEL In het bejaardentehuis ging ze twee avonden in de week met één nachtdienst in de maand werken ,,ln het bejaardentehuis moet er al tijd één verpleegster rondlopen met een diploma en dat was op die avonden ik. Maar ik kreeg geen sleutel in handen. Als er 's nachts iemand niet kon, slapen had ik niet eens een licht slaappilletje. Ik had zelfs geen aspirine Twee vrouwen leidden het huis, en bij die moest je aanbellen. Als er iemand heel ziek was, en er moest gespoten wor den, dan kwamen die vrouwen zelf uit bed. Ik probeerde dat bespreek baar te maken. Mijn man wilde bij het middelbaar onderwijs en solliciteerde in Amersfoort. Ik zag de eerste adver tenties van een nieuw te openen verpleeghuis in Leusden, en belde. Ik kreeg mevrouw Stet aan de telefoon. Ze heeft een heel aparte stem, en ik dacht: die wil ik wel es ontmoeten Ik vroeg of er parttime werk was. Dat was er. We gingen aan de Duinroos wo nen. Mijn man wilde niet te dicht bij zijn school wonen Dick kon naar De opleiding in het Diakonessen- huis was heel streng Rick werkte van 's morgens zeven tot 's avonds half zeven. Je ging nooit weg als je werk niet klaar was. Als je klaagde dat je zo moe was zei zo'n ingetre den diakones: ,,Moe, kindje? Wij werken van acht uur 's morgens tot acht uur de volgende dag!" Maar Rick beschouwt het als een gran dioze tijd, ze denkt, dat ze daar ge vormd is. Roken mocht niet (dat deden ze stiekem om de beurt) Veertien dagen werkte je 's nachts. „Ik ben daar tot bewustzijn geko men van de positie van de vrouw," zegt ze. ,,Het is meer dan twintig jaar terug. Kwam er een vrouw, die voor borstkanker werd geopereerd, dan werd het knobbeltje weggeno men, en dan ging die vrouw na drie dagen naar huis. Als het niet goed was, kreeg ze na vijf dagen bericht, dat ze weer moest komen. Na een half jaar moest ze weer terugko men, en dan zag je de hele afgang van zo'n vrouw. Jij liep daar als jong grietje te dartelen op zo'n zaal Dan zag je 's avonds zo'n man komen met een paar kindertjes. En ik dacht, dat ik goed werk deed. Maar achteraf denk ik: wat deed ik écht voor zo'n vrouw. Zo'n vrouw, die eerst voor allerlei oppas had moeten zorgen, die haar huis vol met boodschap pen had moeten laden, die nog wat extra kleding voor de kinderen had moeten kopen, en die dan volko men overspannen bij ons kwam En zo'n grietje zei dan: ,,'t Valt wel mee, hoor 't Heeft me heel veel gedaan, die afgang van vrouwen te moeten zien. In mijn derde jaar was ik eerste van een zaal met twaalf vrouwoen. Ik gaf ze wel extra fruit. Maar geestelijke steun? Nee, die gaf je niet. Het ging om de techniek, het handwerk en het schoon zijn. Hoe die vrouwen zich op zulke momen ten gevoeld moeten hebben, dat heeft me erg aangesproken. Je raakt gediplomeerd in zo'n Diakonessenhuis, en als je een beetje pit en ondernemingsdrift hebt, dan krijg je van alles te doen." Van vrouwenchirurgie ging Rick van der Harst naar vrouwen intern Daar kwam ze voor het eerst in aanraking met de oudere vrouw Die vrouwtjes lagen daar maar te liggen. Ze konden niet meer naar huis, want er was niemand die ze kon verzorgen. Het ziekteproces was niet zo erg. De verzorging was een beetje vertroetelen, ze lekker in de kussens neerleggen Na de hebben: daar hadden ze nog nooit van gehoord. De toestemming voor het examen moest speciaal in Den Haag worden aangevraagd Deze werd verleend, en ik werkte nog een jaar in het Diakonessenhuis Toen ik óp zei, want mijn man en ik wilden es samen op vakantie gaan, werden me harde dingen gezegd. In de zin van kinderen krijgen is ook niet alles, hoor En dat was voor mij toen het ideaal." VRIJWILLIGERSWERK EHBO LESSEN Rick en haar man verhuisden naar IJmuiden, ze ging vrijwilligers werk doen, gaf EHBO-lessen. Kreeg haar eerste kind, genoot van dat kind. Stopte met het vrijwilli gerswerk. Snel na elkaar kreeg ze drie kinderen, van wie de tweede een verstandelijk zwak begaafd kind is. Ze verhuisden naar Haarlem. Ricks man studeerde voor de MO-B akte Engels In Haarlem trof ze in haar buurt een vrouwtje dat altijd op bed lag: haar man kon nooit een moment weg. Ze bood hem aan een avond voor zijn vrouw te zorgen, zodat hij een borreltje kon gaan drinken en een kaartie kon leggen Tot die vrouw overle den was, deed ze elke week voor die man dat werk._ Haar gezinspatroon was zéér iemand niet kon slapen had ik niet zijn, omdat haar echtgenoot moest studeren. Op 8 december studeer de hij af in Groningen. In januari zei hij tegen haar ,,Mien, als je wat voor jezelf wilt gaan doen, moet je nu kiezen." In die tijd werd haar tweede kind eenkennig, en huilde als haar man hem naar bed wilde brengen. Haar huisarts leefde met haar mee, en raadde haar een paar avonden in de week lekker vroea De Vosheuvel, en in het volgend voorjaar, toen de kindertjes wat ge wend waren, belde ik Lisidunahof, en ik kon meteen beginnen als in valster." Aanvankelijk werkte ze éen och tend en twee avonden. Verzorgde de mens. zoals deze op Lisiduna hof woonde. Er is een personeels- flat en ze werd wel eens gevraagd of ze de taak van mentrix wilde waarnemen. Dat vond ze prettig, want zo kreeg ze de mogelijkheid om met de mensen, die de oplei ding verzorging volgden, in kontakt te komen. (Vanuit het ziekenhuis kende ze alleen de A en B ver pleegsters.) Zo ze zich al had afge vraagd wat jonge mensen bewoog een opleiding te kiezen bij de oude re mensen, die ook nog geestelijk niet volwaardig is, ze konstateerde dat al die mensen bijzonder gemo tiveerd waren. Ze ervoer het als zeer plezierig met hen na te praten over wat er op de afdelingen alle maal was gebeurd. EEN WEEK OP, EEN WEEK AF Op Lisidunahof waren twee nachthoofden. Die qinqen elke week één week op en één week af. Een nachthoofd ging weg Nie mand reageerde op de advertentie, die werd geplaatst Toen vroeg de directrice of zij er voor voelde. Ze stelde voor haar uren voor de zo mermaanden om te zetten, en stel de de vraag of ze weer terug mocht, als het haar niet beviel, die vraag hebben ze nooit gehoord: ze ging de nacht in en er niet meer uit der Harst zo n 55 mensen Hier kreeg ze de verantwoordelijkheid voor 165 mensen. Om tien voor el ven stond ze op de stoep. Ze werd ingewerkt door een collega, die zei ..Ik ken jou van de kerk Daar zit je altijd met je drie kindertjes." Ze kreeg de sleutel, werkte samen met acht collega's en alles wat er voor viel was voor haar verantwoorde lijkheid. ,,Het stuk leiding geven aan een groep jonge mensen is heel boeiend, 's Nachts heb je soms be paalde tijden dat het minder druk is, en dan kan je wat meer aandacht aan ze besteden Er zijn zes afde lingen met op elke afdeling een vaste kracht. Er zijn twee zwerf- krachten, die meehelpen waar dat nodig is. Het voordeel is, dat ze ze ven nachten met dezelfde mensen omgaat Datiseenheelfijniets.dat je zeven nachten lang met elkaar optrekt Als ik iemand wel es witjes zie worden dan zeg ik ,,Ga even naar die en die, rook een sigaretje, ik neem je wacht wel even over. Dat is zo goed voor die jonge meisjes: even met elkaar praten en lachen. Dan komen ze terug, en dan zien ze het wel weer zitten. Ik vraag ook altijd durf je het te zeggen, als je bang bent? Als het zegt, kan ik pro beren er iets aan te doen. Het moet van jou komen. Als je dat stuk openheid met elkaar hebt, ben je al heel ver Ik zeg ook altijd als er iets ge beurt op je afdeling, waarvan je schrikt, en je durft er niet op af te gaan, laat me oppiepen. Samen Zo'n jong meisje heeft nog nooit echte bedverpleging gedaan. Dan sprong ik zelf bij en zei. .ik kom je vanavond helpen Je babbelt, je legt wat uit, je geeft adviezen, je maakt ze er op attent, dat mensen goed verzorgd moeten worden. Om half twee drink je gezellig een kopje koffie met elkaar Een volgende avond geef ik een ander een stuk begeleiding. Je leert elkaar goed kennen. Er zijn ook wel es keren, dat het niet goed loopt Dan is er een zodanig ge sprekje, dat er nog wel es verande ring zou kunnen komen." BEOORDELING De direktie van Lisidunahof wil graag op de hoogte blijven van het verloop der zaken. Aan het eind van de week schnjft het nachthoofd daarom een soort verslag. Over plezierige en onplezierige dingen, die zich hebben voorgedaan pro beert ze eerst halverwege de week met de betrokkene te praten. In sommige gevallen zeggen de colle ga's het gaat niet, ik slaap ook zo slecht. Rick probeert dat neer te schrij ven om aan te geven, zó funktio- neert deze persoon 's nachts. Is dat overdag ook zo? Zitten we op één lijn"? Men is nu gekomen tot een evaluatieformulier van alle mede werkenden 's nachts apart. Rick vult dat formulier in, en zet haar paraaf. Over de verzorging van de bewoner, het efficiënt werken, de benadering naar de bewoner toe, het omgaan met de collega's van staan we sterk, en dan gaan we samen kijken. Ik begrijp heel goed, dat er zoiets kan zijn. Je zit op je kantoor vóór jou zijn er twee gan gen, en daar wonen twee maal veertien bejaarden aan. Als je plot seling iets hoort, kan dat best ang stig zijnMaar als je niet gaat kijken, ben je fout DE ANGST IS AANWEZIG Dat spel moet altijd aanwezig zijn: er is altijd een nachthoofd, die dat niet erg vindt, en die zeeén van tijd heeft (die heb je eigenlijk niet, maar goed). Die angst is heel reëel, aanwezig. Ook door geluiden van buitenaf, die ze niet kunnen plaat sen. Dat kan iemand panisch ma ken, zodat ie niet goed kan funktio- neren in zijn werk. Je mag met jonge mensen om gaan, die een opleiding volgen, waarin je probeert een stuk zelf standigheid te doen opbloeien Als je het verschil ziet van een leerling die na twee jaar als een volwassen mens na het behalen van het diplo ma vertrekt, is dat erg leuk." NACHTHOOFD WERKT ZELF MEE Van het begin af aan heeft Rick van der Harst het standpunt inge nomen dat ze als nachthoofd in een verpleegtehuis geen funkties kan invullen zonder zelf mee te werken Dat nachthoofd zijn houdt voor haar in: leiding geven aan jonge mensen, leefruimte geven aan de bejaarde mensen, die leiding nodig hebben maar die zelfstandig kun nen blijven funktioneren. (Ze gaan naar het toilet, maar ze kunnen hun bed niet meer vinden, en daar moet je ze bij helpen) en de hulp bieden aan mensen die per nacht twee maal totaal verzorgd moeten wor den. Dat is geen sinecure. Van de 166 bewoners moet twee derde deel 's nachts twee maal verzorgd wor den. Van die mensen moet een groot aantal mensen met twéé ver zorgers tegelijk worden verzorgd. Daar is veel tijd voor nodig, en het is heel zwaar werk. Vier afdelingen krijgen een eer ste verdroogronde. De mensen, die incontinent zijn, worden gehol pen. Soms zijn ze naar het toilet meegenomen en gaat het goed. Een andere keer zijn ze al nat Soms krijgen mensen een po-stoel op hun kamer. Als mensen geeste lijk heel ver weg zijn krijgen ze bed verpleging, en worden ze gewas sen wanneer dat nodig is. Er ligt in hun bed een vierkant matje van cel- stof, maar toch is vaak het hele bed nat. Zo'n verdroogronde door twee mensen kan per afdeling twee uur nemen. VERGRIJZING IK KEN JOU VAN DE KERK In Haarlem verzorgde Rick van ,,Toen ik op Lisidunahof kwam, was de vergrijzing nog niet zo aan de orde, dat wil zeggen de hulpbe hoevendheid was in het begin nog niet zo groot. Ik hoefde toen nog niet zo mee te werken Maar lang zamerhand hield een zwerfwacht, die op verschillende afdelingen al die zware mensen moest helpen, het vaak niet vol Zo groeide ik erin de nacht, het al of niet aanwezig zijn van angst 's nachts. Aan de betrokkenen wordt gevraagd hun paraaf te zetten. Ze hebben de mo gelijkheid om te reageren, en te vertellen hoe dit of dat in zijn werk is gegaan. Rick tekent hierbij aan, dat, als er een konflikt is, waarbij men elkaar niet heeft kunnen vinden, de be trokkenen het recht hebben om over het gedrag of de zienswijze van het nachthoofd iets te schrij ven. De direktrice kan in zo'n geval een gesprek aanvragen Dat stuk openheid vindt Rick erg goed Jon ge ziekenverzorgsters en zieken verzorgers want er zijn ook jon gens, staan of vallen met die beoor deling, en mogen daar best in spraak in hebben De een kan over dag goed funktioneren in een groep Overdag ben je nooit alleen De ander komt 's nachts beter tot zijn recht. DE DOOD ,,Ja, de dood op zich," zegt Rick, „blijft iets dat mensen niet accepte ren als behorend bij het leven. Als je je ronde loopt, en je treft iemand dood aan. dan heb je een stuk op vang van elkaar nodig. Je moet de familie gaan bellen. Je belt de arts. Daarna moet je gaan handelen. Het is ónders als iemand ziek wordt, en zo'n achteruitgaat, dat de dood nabijkomt De familie van alle bewoners weet eigenlijk ook zeker, dat dit het laatste huis is waar ze wonen Veel mensen van de familie zeggen bij het bericht: ,,Ach ja, het ging de laatste tijd achteruit met mijn vrouw, vader, tante Misschien is het fijn, dat ze niet een lange lijdenstijd heeft moeten door staan." Ik zeg altijd: „Mevrouw of meneer, is overleden. En zoals wij hebben kunnen zien is zij of hij rustig ingeslapen." De familieleden zijn te allen tijde welkom. Soms is het een echtgenoot, een ouder ie mand, die je moet waarschuwen. Zo iemand kan toch niet meer sla pen. Is het bij voorbeeld een oud tante, die overlijdt, dan komen de mensen de volgende dag. Aan de familieleden vraag ik we gaan uw moeder nu verzorgen. Heeft u voorkeur hoe ze aange kleed wordt? Je overlegt, en pro beert aan de wensen tegemoet te komen Met jonge leerlingen overleg ik: wil jij dat doen? Ze moeten het alle maal gedaan hebben om daarvoor ook hun „punten" te behalen. De inzet is grandioos van al die jonge mensen. Soms heb je niet direkt tijd om er over na te praten. Dan praat je de volgende ochtend erover. Als je ze 's avonds dan weer monter aantreft, heb je het gevoel ze heeft het verwerkt en aangekund. HOOP VERTROUWEN VAN DE DIREKTIE Je krijgt een hóóp vertrouwen van de direktie Het is heel fijn te weten dat de direktie échter je staat. Het boeiende van dit werk is: het altijd maar inspringen op önver- wachte situaties, en dan maar ho pen dat het goed afloopt. Als het wel es een keer niet goed èfloopt, moet je kunnen zeggen: zó was mijn inzet: ik heb mijn best gedaan. Zo heb je een aantal bewoners bij ons, die 's nachts niet kunnen slapen Een jong iemand gaat er vanuit: de nacht is om te slapen Een schattige zuster neemt de mensen mee, en brengt ze weer naar bed. Aan zo'n jonger iemand moetje vertellen: mischien is ie met iets bezig, en kan ie niet slapen. Wil iemand misschien naar de weecee, heeft ie honger, en kan ie dat niet onder woorden brengen. Dat is het verschil met een somatisch huis, waar mensen kunnen aangeven wat ze bezighoudt. MEDICIJNEN ALLEEN INDIEN ECHT NODIG Medicijnen geven we alleen, in dien dat echt nodig is. Er zijn zoveel andere dingetjes, die je de bejaar de mens kunt aanbieden. Is zo ie mand thuis dan neemt ie een beker warme melk, of hij gaat nog eens een plas doen Dat probeer je op het begeleidingsvlak aan jongeren door te geven. Je probeert 's nachts dat menselijke stukje naar voren te halen. Als het lukt, vindt zo'n leerling dat fijn Er zijn ook wel eens bewoners, die zeggen Laat mij hier nou maar zitten. Ik doe toch niets. Ik doe daar toch niemand kwaad mee. Soms moet je de mensen tegen zichzelf beschermen Maar ik schuif ook wel es een bankje aan, en zeg: Zet uw been daar maar op, dan krijgt u tenminste geen dikke voeten' In Li sidunahof blijft de mens ook in het nachtwerk centraal staan. De dag is natuurlijk helemaal een stuk be geleiding. Door zo'n huls heb je kontakt met alle generaties. Jongere col lega's werken met ouderen sa men. Je vult elkaar aan. De man nen zijn niet weg te denken in dit geheel. Met elkaar breng je die gezonde sfeer erin. Ik geloof, dat er In ons huis niet de lijn bestaat van: ik ben hoofd, en jij bent leer ling. We staan met ons allen voor één stuk werk!" UTRECHT - De warmste zo mer sinds enkele tientallen jaren dreigt de watervogelstand in Ne derland een zware slag toe te brengen. Bij de provincie Utrecht is de laatste dagen het aantal meldingen van verdachte sterfgevallen onder watervogels drastisch toegenomen. Uit de gemeenten Nieuwegein, Loe- nen, Loosdrecht, Leersum, Breukelen en Utrecht kwamen al berichten over dode vogels, die alle verschijnselen van botulis me vertoonden. De bacterie die de ziekte veroor zaakt begint zich pas lekker te voe len bij een watertemperatuur van twintig graden en hoger De bacte rie, de Clostridium Botulinum) pro duceert een gif waaraan de vogels te onder gaan Dat het de laatste jaren wat rustiger is geweest rond het verschijnsel botulisme ligt aan de lagere zomertemperaturen Daarmee verdwijnt de ziekte echter niet uit het water. De bacterie kan zich jarenlang onder barre omstan digheden handhaven, om in war mere perioden opnieuw toe te slaan. Het is zelfs mogelijk, dat de ziekte tien jaar niet of nauwelijks wordt gesignaleerd, en het jaar daarop 'n ware epidemie veroor zaakt. Botulisme volledig uitroeien is dus een moeilijke opgave. Toch is de ziekte wel in te dammen De verspreiding vindt namelijk plaats via de kadavers van door botulisme gevelde vogels. De enige manier om botulisme te bestrijden is de kadavers van aan de ziekte gestorven vogels zo snel mogelijk te verwijderen. Alle ge meenten in de provincie Utrecht hebben een depót waar de dode vogels worden verzameld. Het is duidelijk dat gemeenten en provin cie niet in staat zijn om alle sloten en plassen dagelijks te controleren op dode vogels Daarom is ieders hulp noodzakelijk Dat kan op ver schillende manieren Zieke of dode watervogels kunnen worden ge meld bij de gemeente. Het is ook mogelijk de vogels naar het ge meentelijk depót te brengen Waar dat te vinden is, staat meestal te lezen op het aanplakbiljet over bo tulisme bij het gemeentehuis. Hoewel de meeste vormen van botulisme voor mensen niet ge vaarlijk zijn, komen er sporadische soorten voor waar de mens wel ge voelig voor is. Om elk risico uit te bannen is het daarom beter de do de vogels met een plastic zak of met plastic handschoenen aan te pakken. Zieke vogels zijn te her kennen aan verlammingsverschijn selen aan kop, nek, vleugels of po ten. Uiteindelijk verslappen ze zo, dat de vogels niet meer in staat zijn om te vliegen. De kop zakt dan al snel onder water waardoor de vo gel verdrinkt. Voor meer inlichtingen of voor medewerking aan bestrijding van de ziekte kan iedereen te recht op de gemeentehuizen of bij de provincie. De provinciale milieutelefoon staat daarvoor gedurende kantooruren open. Het nummer is 030-515500. ~F"1|n bfac Qe boekhouding soonliiü tjng, Zwèrteweg 16a, telefoon

Leusder Krant | 1982 | | pagina 3