Bij kerfsnijden ben je gebonden aan bepaalde figuren" mm fMy) Buurtschap De Kieftkamp Bijzondere leusder krant etske de Ruiter doet aan houtsnijwerk Als u gaat trouwen, wilt u dat natuurlijk weten ook. TROUWKAARTEN BERMBRANDJE llNSDAG 10 AUGUSTUS 1982 plaatselijk nieuws BURGERLIJKE STAND Anders zou u wel een andere samenlevingsvorm hebben gekozen. Ja toch? Al uw familieleden, vrienden en kennissen kunnen snel op de hoogte zijn van het heuglijke feit met één van de fraaie uit de selectie 1982 van de LEUSDER KRANT Kantoor Leusder Krant, Rozendaailaan 9, Leusden-centrum. Kantoor geopend, op werkdagen van 9 tot 12 en van 13.30 tot 17.00 uur. Desgewenst kunt u de modellenboeken thuis bekijken als u ons even van tevoren een seintje geeft. Dan reserveren we de boeken voor u. bruiksvoorwerpen zoals linnen kloppers werd aangebracht. Dat is eigenlijk een niet zo'n typisch Fries aspekt want ook in het bui tenland vinden we kerfsneden op dergelijke voorwerpen Ook vroeger had men al een sterke behoefte aan versierselen. Wat gebruiksvoorwerpen betreft ging men vaak verder dan tegenwoor dig. ..Degenen die zich bezig hielden met kerfsnijden waren vaak boeren en vissers", aldus Sietske. Je vertelde al dat je weinig mate riaal nodig hebt. Kun je iets ver tellen over veelgebruikte materi alen? De meeste soorten hout zijn wel geschikt voor kerfsnijden. Limba minder, dat brokkelt. Maar eiken, populieren en ook ceder hout voldoen Lindenhout is het meest zacht en fijn van nerf." Even dwaalt het gesprek af in de richting van het reliéfsnijden, waardoor Sietske nog steeds ge boeid wordt. Dat is als we het erover hebben hoe levend een materie als hout is. Het drukt een eigen stempel op iets wat uitge sneden is. ..Hout is een boeiend materiaal" vindt Sietske. Duur is deze bezigheid ook al niet. Een stuk hout gevonden of ergens op de kop getikt en zeer weinig gereedschap en men is al een eind op weg. .Alles wat je nodig hebt zijn twee mesjes een steekmes en een snijmes en om de mesjes te scherpen wat olie en wetstenen. Tegen woordig kun je in een handar- beidzaak ook kant- en klare oe fenpakketten kopen. Er bestaan ook patronen die je met carbon kunt overnemen op diverse arti kelen, die je wilt versieren, twee mesjes, een goede wetsteen een handleiding. Als je op zo'n plank je oefent dan leer je genoeg over kerfsnijden om daarna zelf aan de slag te gaan. Het houtsnijwerk blijft altijd goed. Je kunt het voor de zekerheid ook in de was of beits zetten als het af is." OPENLUCHTMUSEUM ,,'t Gaat erom lekker bezig te zijn". Onder dat motto wijdt Sietske zich aan haar hobby's Naast het houtsnijden is ze zes jaar geleden zich ook gaan be zighouden met het spinnen van schapewol Maar met het hout snijden is ze wat verder gegaan. Ze is op zoek gegaan naar de achtergronden van het Fries houtsnijwerk. Tot voor kort was ze nog niet ver gevorderd maar een brief aan het Openluchtmu seum in Arnhem versnelde haar onderzoek. Erg lovend is Sietske over de manier waarop men haar geholpen heeft en nog verder wil helpen. ,,lk kreeg antwoord terug met allerlei informatie en boven dien het excuus voor de slechte kopie. Ik was verder altijd welk om op de bibliotheek van het Openluchtmuseum Dus binnen kort moet ik een dagje naar het Openluchtmuseum" Het Openluchtmuseum in Arn hem houdt zich bezig met streek geschiedenis van Nederland. Juist hier geldt dat belangstel lende en wetenschapper van el kaar kunnen leren. De brief van het Openluchtmuseum bewijst wel dat men dat in Arnhem on derkend heeft. Het reliéfsnijden kostte /e meer tijd dan het kerfsnijden. Hoeveel tijd ben je nu kwi/t aan het Fries houtsnijwerk? ,,Het reliéfsnijden kost voorna melijk meer tijd doordat je zelf iets moet verzinnen, inspiratie opdoen. Het Fries houtsnijwerk bestaat uit vaste motieven. Het ligt erg vast. Hoeveel tijd je daar aan kwijt bent ligt aan je ervaring Aan het versieren van het thee blad of de kapstok ben ik een maand of twee iedere avond een paar uur beziq. Waarom doen zo weinig vrouwen aan houtsnijwerk? Naast de kapstuk en het theeblad dat zijn voltooiing nadert maakt Sietske nog allerlei ver sierselen op kleinere voorwer pen. Als kadootje of voor eigen gebruik. Versierde doosje, kam- menhouders of koffiefilterhou ders doen het volgens Sietske altijd goed als geschenk ,,ln het verleden was dat ook het geval. Als een jongen toenade ring tot een meisje zocht, gaf hij haar een houtsnijwerk als ge schenk". Sietske praat duidelijk met veel plezier over haar hobby. Zowel reliéfsnijden als het Friese hout snijwerk blijken haar belangstel ling te hebben. Hóór vraag kan ik echter niet beantwoorden. Er zijn mannen bezig met houtsnijwerk en bijna geen vrouwen. Waarom? Leonle Merts JSDEN Het Is Sietske de Ruiter niet duidelijk waarom Jijwerk zo'n mannenaangelegenheid is. Slechts zelden «rouwen tegen gekomen die net zoals zijzelf iets fraais iren te maken uit een ruw stuk hout. K houtsnijwerk zou veel vaker door vrouwen beoelend i worden. Je hebt weinig materiaal nodig. Je kunt aan Jerk gaan in een verloren uurtje en het dan weer eggen. Als huisvrouw heb je vaak niet de tijd om aan een jvende hobby te beginnen. En er is ook geen kracht voor ja. Toch houden weinig vrouwen zich ermee bezig. Maar In het verleden was het typisch mannenwerk". JEBEELD ,ke „verweg van Friese -weet waarover ze 'zelf kreeg ze twaalf jaar 'rj haar eerste gereed- list. Ze begon te oefenen grfsneden op een oude Bi] Latent Talent kreeg vaardigheid in het relïef- _J aangeleerd. Dit laatste t in relief uitsnijden van uit- 'gen in een houten opper- I echter meer tijd dan i Tijd, die Sietske niet ervloed heeft want ze heeft fioolgaande kinderen. Ze Jjm teruggekeerd bij het ijden, waar ze zich het laat- f ook wat diepgaander kig houdt. De naam voor de kerfsneden waar Sietske zich mee bezig houdt is Fries houtsnijwerk, „Anders dan bij reliéfsnijden, waarbij je werkt volgens je eigen idee, ben je bij kerfsnijden geb onden aan bepaalde figuren, die steeds terugkeren in het werk. Deze figuren zijn vaak zinnebeel dig. De rozet stelt de zon voor. de ster staat voor groei en een hart betekent liefde". Het Friese houtsnijwerk is zo op het eerste oog voor een leek althans —niet te onder scheiden van houtsnijwerk dat men in midden- en noordeurope- se landen aantreft. Die vormen van houtsnijwerk hebben ook vaak een grotere naam en faam. Wat is nu zo Fries aan het hout snijwerk dat jij onder handen hebt? „Het Friese houtsnijwerk heeft inderdaad verwantschap met het houtsnijwerk dat men aantreft in landen als Polen en Noorwegen. Het Friese houtsnijwerk is echter zeer verfijnd." Verder vertelt Sietske dat het houtsnijwerk op allerlei ge- ifhankelijk nieuwsblad f'de gemeente Leusden. tiijnt elke dinsdag en erdag. EUSDER KRANT is een ive van de BDU-kranten- ibinatle te Bameveld. Uit het bevolkingsregister van Leusden blijkt dat in de periode van 22 juli tot en met 4 juli zijn: GEBOREN: „neiqeoeuide nop«Siv BiKi0*! I ^Zwartêweg 16». telefoon intwoordelijke iktie: Vos irnix Kreijns (pl. verv.) kt ie: tjen Engelkens ispar van Loo. lering kopij en ad- nties: r het dinsdagnum- r tot uiterlijk maan- igmiddag 12.00 uur, lor het donderdag immer tot uiterlijk oensdagmiddag 12.00 daktetie en admini- tatie: Kantoor Leusder ant, Rozendaailaan 9, sden-Centrum. Op kdagen geopend van 1.00 tot 12.00 uur en stoffarj in 13.30 tot 17.00 uur. ^Jjonnementsgeld: irendlï20 Per i3ar; f 27'60 4Sr half j jaar; 14,05 per 10% n Bcvartaal. bij meJachten bezorging: e. Is abonnee dient u de ant voor dinsdag- of prarfnderdagavond 18.00 xl-Jjr te hebben ontvan- sn. Is dat niet het geval, ^PKern dan kontakt op et onze hoofdagent be- irging (dinsdag en don- srdag tussen 18.30 en .30 uur), tel. 033- 691. Bij geen gehoor int u kontakt op nemen et e inspekteur be rging, overdag 03420- >141, toestel 44. i.- abestellen foto's: e meeste in de Leusder rant gepubliceerde fo- 's kunt u nabestellen net uitzondering van rchief- en historische to's), bij vooruitbeta- ig van 5,- per exem- r (formaat 13 x 18 ,t. n) op giro: 871441 --jl.v. BDU b.v. te Barne- tld, met duidelijke ver leiding van gewenste #0, aantal, nummer in krant, pagina waar de foto werd ge- aatst. U kunt ook kon- nt betalen op ons kan- or, Rozendaailaan 9, usden/Centrum. ïgeveer drie tot vier sken na betaling ont- ingt u de gewenste fo- 's thuis. ACHTERVELD Sedert zon dagavond is Achterveld weer een buurtschap rijker. Omstreeks 19.30 uur had zich een groot aantal belangstellenden verza meld ter hoogte van de boerderij van Van Essen aan de Emelaar- seweg. Onder de belangstellen den waren de bewoners van de Kieftkamp aanwezig, alsmede een aantal leden van het Stlch- raken. Dit is nu gelukkig voorbij Het is een prachtig buurtschap en we zijn blij dat we dit prachti ge buurtschap in verband met de komende feesten nu gaan ont hullen" Hierna werd door Jansje Bosman en Bart van de Bedum het naambord De Kieftkamp ont huld Dit onder veel applaus van de aanwezigen Het tweede bord werd onthuld door de 15 maan den oude Jeroen Hoefkens Jansje Bosman is de oudste in woonster van het buurtschap, Bart van de Bedum is de man die het langst in het buurtschap woont en Jeroen Hoefkens is de jongste. Na de onthulling van de bor den werd nog dank gebracht aan Jos Hoefkens de maker en schil der van de borden en Cor van Essen die voor de mooie bloem bakken had gezorgd. Na de ont hulling bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen bij de familie Bosman. tingsbestuur Achterveld 600. Veel van de Kleftkampbewoners alsmede de leden van het Stich tingsbestuur waren gekleed in historische kleding. De heer Bart van de Bedum verwelkomde alle aanwezigen. Daarna was het Jansje Bosman die het woord voerde. ,,We zijn hier nu bij elkaar om het buurt schap De Kieftkamp in glorie ter herstellen. Niet in zijn oude glo rie, dat is niet mogelijk en niet wenselijk. In de oude glorie was het in het najaar en de winter met veel regen moeilijk om per auto en per fiets de bewoners van de Kieftkamp te bereiken. Men liep dan het risico om vast te ge 15 juli 1982 Femke, d.v. B M. Hoekstra en W.A.M. Walenkamp 16 juli 1982 Patricia Rosanna, d.v. F.H. Holtjeren D P. Heagney 20 juli 1982 Hermanus Johannes, z.v. J.F.M. Smal en E van Raven horst; Wietse Pieter Kornelis, z.v S.A.L. van Dijken en E.T. van Heijningen; Bertha Harmina, d.v. W A. van der Starre en A. Dekker 21 juli 1982 Remco, z.v. F.J. Wijntjes en G. Mulder, Christian Pieter, z.v. A.W. Ros en M J Schaafsma; Jasper Willem, z.v. W.B J Morsink en M.C.J. Elfe rink; Matthijs Roeland, z.v. J.D. Piest en E M Bogers 24 juli 1982 Maura Tessa, d.v. J.W van den Bedem en A.E Timmerman 25 juli 1982 Paul, z.v. N.J. Wig- gers en F. Teske 23 juli Cornelia, d.v. J.G ter Maaten en M. Pater 27 juli 1982 Nynke, d.v. G.J Boonstra en S T. Steilstra 28 juli 1982 Florence Agnes Jeannette, d.v R.S.M. Twisk en C.M. van Staalduin; Paula Su zanne, d.v J. Wanner en E.P- M.A. Rodts 31 juli 1982 Désiree, d.v. A D Verhoef en A.M.P.H. Breuers GEHUWD: 23 juli 1982 H G. van der Meer en J.M. Pot; B. van Vulpen en T M. Mertens 28 juli 1982 P.C. Brok en I Smits 2aug. 1982P.J Merkelijn en H.S Vasse ACHTERVELD Vorige week werden er bij Jan van de Wete ring in Achterveld enkele jonge geitjes geboren. Op zich geen bijzonderheid, Is het niet dat het hier een bijzonder ras betreft. De geiten zijn Nubische gelten en afkomstig uit Arabië. Ze worden in Nederland ook wel langoor geiten genoemd. Deze geiten brengen tweemaal per Jaar jon gen ter wereld, hetgeen bij wei nig soorten voorkomt. De geitjes hebben een mooie bruine kleur, terwijl de vader zwart is. De die ren hebben zeer lange oren, en de bok heeft een afwijkende lange sik. In de zomer zijn de geiten glad van huid en in de wintermaanden hebben ze een zeer dichte vacht. Opmerkelijk is dat deze dieren bij veel regen vrijwel niet kunnen lopen. Dit euvel verdwijnt auto matisch weer als het droog wordt. Voor zover bekend zijn er behalve de heer Van de Wetering nog twee families die in het bezit zijn van dit ras. Dat zijn een familie in Doetinchem en een op Texel. Jan van de Wetering zou het op prijs stellen wanneer per sonen die Nubische geiten heb ben met hem kontakt willen op nemen Zijn telefoonnummer is 03425-1326. PER PAARD NAAR LIMBURG Vanaf het paarden- en ponycentrum Den Treek aan de Buurtweg zijn afgelopen vrijdag enkele Limburgse en Amersfoortse ruiters aan een vakantietocht naar Limburg begonnen. Paardenfokker en ex-Leusdenaar Freddy Textor, die nu in het Limburgse Well woont, is de initiatiefnemer van deze reis per paard. Hij maakt samen met zijn dochter Sandrien leerlin-- ge van de Piet Oostschool in Huis ter Heide, een school voor voortgezet onderwijs aan kinderen met een beperkt gezichtsvermogen), Dorothea van den Bosch (17) en de Amers foortse Petra van der Beek (13) de tocht naar de zuidelijke provincie. De vier zullen van manége naar manége rijden. Zondagavond meldde het viertal dat het in Hoenderloo was gearriveerd. Als het schema uitkomt, arriveren de ruiters, die langs binnenwegen, door bossen en over de hei gaan, woensdag 11 augustus in Well. LEUSDEN - Vrijdagavond moest de Leusdense brandweer uit rukken na een melding die bij brandweer Amersfoort was binnen gekomen. Het bleek om een bermbrandje in de Langesteeg te gaan. De brand was snel geblust. Het blijft oppassen voor berm en bosbranden in deze droge tijd.

Leusder Krant | 1982 | | pagina 3