[k wilde een fijne baan en vrij preventief werken" De vrouw in haar beroep (8) tfc leusderk .RRY BOS, WIJKVERPLEEGKUNDIGE Jr Leusder Krant sociaal maatschappelijke diensten FOTO-KOPIE NODIG? DE KIEFTKAMP )NDERDAG 12 AUGUSTUS 1982 plaatselijk nieuws hi IDEN - „Ik heb nooit bewust gezegddat wil ik worden, jn vond ik erg leuk. Ik was vrij jong, toen paste ik al op ideren. Ik heb huishoudschool gedaan, de kinderver- In het Revalidatiecentrum de Johannastichting heb jsche ervaring opgedaan voor het Centrale Raadsexa- blééf daar, en deed er de opleiding revalldatiezieken- jster." dèt kan ik wel. Bovendien: we wa ren met ons zessen thuis, en mijn ouders hadden wel iets ènders aan hun hoofd. Ik deed twee jaar algemene vor ming. Toen verpleegkundige A met de kraamaantekening. (Vroeger moest je het ooievaartje apart ha- len). Met een collega ben ik de kin deraantekening gaan doen. Plus minus één jaar. Dat vond ik erg leuk. In de stageweken kon je méé lopen met de wi|kverpleegkundige. Toen dacht ik: dèt is leuk werk. de voorlichting, het preventiet werken, zoals: - mensen erop wijzen, dat een ba bykamer veilig ingericht moet zijn, - het inachtnemen van hygiëne, zodat sommige ziektes voorkomen kunnen worden of acceptabeler zijn, - letten op juist gebruik van medi cijnen, vooral bij bejaarden, enzo voorts Een half jaar nam ik een wijk waar voor iemand, die ziek was Ik móét theorie en praktijk naast el kaar hebben om te zien of ik het kan. Ik heb er nooit spijt van ge had." het woord Is Marry Bos, fpleegkundlge. Het zwarte B Is na luidruchtige be ngen keurig op zijn kus- op een voor hem bestem ei gaan liggen. Maakt zich af en toe nog druk, als er Ijn zin té veel kinderen té intend té dicht langs het komen fietsen. Voor het doezelt hij tijdens ons Marry presenteert thee in gebakken cake. In :ellige woonkamer veel en aardige voorwerpen. !docente zei tegen me. iom doe je de A-opleiding Voor verpleegkundige in een huis. Ik was toen achttien, en -"at waren ouderen, en dat zo direktrice-achtig aan. illen doen leek me leuker ig geven. udschool was niet vol- en ik deed voor de alge- Iwikkeling een aanvullend Praktijk en theorie samen: hankelijk nieuwsblad de gemeente Leusden. :hijnt elke dinsdag en erdag. antwoordelijke aktie: t Vos nix Kreijns (pl. verv.) lakt ie: tien Engelkens par van Loo bering kopij en ad- tenties: Ir het dinsdagnum- r tot uiterlijk maan- imiddag 12.00 uur, ir het donderdag- nmer tot uiterlijk ïnsdagmiddag 12.00 jaktetie en admini- itie: ntoor Leusder nt, Rozendaallaan 9, jsden-Centrum. Op ■kdagen geopend van )0 tot 12.00 uur en i 13.30 tot 17.00 uur. innementsgeld: 1,20 per jaar; 27,60 half jaar; 14,05 per irtaal. 5/L lachten bezorging: abonnee dient u de voor dinsdag- of tderdagavond 18,00 te hebben ontvan- ■A. Is dat niet het geval, tm dan kontakt op BBtOnze hoofdagent be- ging (dinsdag en don- I dag tussen 18.30 en ^30 uur), tel 033- a *691 Bij geen gehoor u kontakt op nemen t onze inspekteur be- ging, overdag 03420- 41, toestel 44. «stellen foto's: meeste in de Leusder |A(nt gepubliceerde fo- kunt u nabestellen ^'t uitzondering van )^jhief- en historische 1 )'s), bij vooruitbeta- I van 5,- per exem- itf.jr (formaat 13 x 18 199 op giro: 871441 L v. BDU b.v. te Barne- 1, met duidelijke ver- Iding van gewenste Lu>> aantal, nummer fCl krant, pagina waar de foto werd ge- atst U kunt ook kon- leg# betalen op ons kan- kQjr, Rozendaallaan 9, JTksden/Centrum. geveer drie tot vier 5 ten na betaling ont- li STJ91 u de gewenste fo- i thuis. 0rin, SDER KRANT is een van de BDU-kranten- 'Inatie te Barneveld. MAATSCHAPPELIJKE ZONDHEIDSZORG GE- In Groningen volgde Marry Bos twee jaar de maatschappelijke ge zondheidszorg aan de Sociale Akademie (die wordt nü op de Ho gere School voor Gezondheids zorg gegeven). Na twee jaar ging ze een baan zoeken, en ze kwam in Ede in een grote ouderenwijk Ze was bezig met mensen wassen, in- jekties geven, het verplegen opzich bij de oudere bevolking Het was vreselijk druk, maar èrg gezellig Van haar idee om aan het werk te gaan vóórdat mensen ziek werden en voorlichting te geven ook in het zuigelingenwerk kwam niets te recht Ze hechtte zich aan de oude re mens. Was wèl van plan om het hooguit vijf jaar te doen, omdat ze niet haar hele leven op dezelfde plek wilde zitten. Toen kreeg ze de gelegenheid om naar Afrika te gaan Ze zei haar baan op, en ging „partikulieren" het verplegen van patiënten thuis. Meestal zijn dit geen onbemiddelde mensen, die zich de luxe van een partikuliere verpleegster kunnen veroorloven. Dit wordt niet vergoed door de ziekenfondsen. Ze liet zich bi] een uitzendburo inschrijven als partikulier verpleegster, en sloeg al gauw aan het „kramen" Sommige mensen hebben liever een kraam verpleegster dan een kraamver zorgster. Dit is ook zogenaamd „parlikuller" en wordt dus óók niet vergoed door het ziekenfonds. In januari ging de reis naar Afrika niet dóór, want het was te heet voor haar ouders. Ze werkte drie maan den als nachthoofd in een bejaar dencentrum: zeven nachten werken, zeven nachten vrij. Toen ging ze twee maanden naar Zuid- Afrika: Pretoria, het Krugerpark, de Transkei In één der thuislanden bezocht ze een zendingshospitaal, waar de arts en zijn vrouw oude bu ren bleken te zijn van haar broer en schoonzusje Daarna partikulierde ze nog een poosje. PREVENTIEF „Toen heb ik duidelijk gezien ik wil een fijne baan, en vrij preventief werken. Zo kwam ik als wijkver pleegster in Leusden. Ik heb een stukje ouderenwijk in Stoutenburg, en daar ben ik erg blij mee. Want alléén preventief bezig zijn, dat is erg vermoeiend Je moet veel pra ten Als de moeders zich aanmelden bij het Kraamcentrum dat ze hulp nodig hebben, zit er ook iemand van de wijkverpleging. Als het het eerste kind is vragen we sowieso of de mensen behoefte hebben aan een bezoek van de wijkverpleeg kundige om eventuele onzekerhe den omtrent zwangerschap, beval ling etc. te bepraten, en om zich eventueel in te schrijven voor een kursus voor aanstaande ouders Bij nummer twee en verder kénnen ze je, en zeggen, „ik bel wel". Als de baby geboren is, gaan we eropdezesdetotenmetdenegende dag naar toe. (Dan is de kraamver pleegster er nog). Wij geven dan een „hielprikje", voor P U U. en C H.T. onderzoek. Dat zijn beide stofwisselingsonderzoeken, waar bij in een vroeg stadium een stof wisselingsafwijking kan worden ontdekt, die zwakzinnigheid kan veroorzaken. Met behulp van een dieet of medicijnen kan dit worden voorkomen. We maken een afspraak voor een nieuw bezoek, en we vullen een lijst in voor het zuigelingenbu- ro: bijzonderheden over de zwan gerschap en de bevalling. In som mige families komen allergieën voor, epilepsie, diabetes. De arts kijkt op het buro naar de heupen. Wij informeren of heupafwijkingen in de familie voorkomen, omdat de ze vaak erfelijk zijn. Je vraagt hoe het gaat, wat voor voeding de moe der geeft, of de borstvoeding niet te veel ten koste van haarzèlf gaat. Borstvoeding is in, maar je hoeft je niet schuldig te voelen als het niet kan. Als het niet lukt, geeft best es een flesje. Je vraagt naar het navel- tje. Hoe slaapt het kindje 's nachts. Je luistert naar dingen die ze zélf naar voren brengen. Ook die gewo ne kleine dingetjes. Je kunt er over praten, en ziet het samen ènders Over het algemeen gaat Marry Bos maar twee keer bij de moeder langs als er een zuigeling is gebo ren. Ze zou best meèr keren willen komen, maar daar heeft ze er véél te véél voor. Ze ziet de baby's voor namelijk op de zuigelingenburo's, waar ze de voeding afspreekt, en waar een vrijwilligster aanwezig is, die de zuigelingen weegt en meet Dan gaan de baby's naar de eigen huisarts. Daarna komen ze bij de wijkverpleegkunduge, die richtlij nen en adviezen geeft. Op een be paald moment moet het kind vita mines en mineralen binnen krijgen. De wijkverpleegkundige geeft de moeder allerlei ideetjes, die zij ook weer van de moeders heeft gekre gen. Wil het kind geen fruit, geef dan veel groentes. Wil het kind geen groentes, geef dan bouillon in de fles, getrokken uit veel groentes Als de moeders makrobiotische kost willen geven verwijst Marry ze naar het Voorlichtingsburo in Am sterdam. BUITENLANDSE KINDEREN „De donkere kinderen", zegt ze. „van buitenlandse ouders, of die door Nederlandse ouders zijn gea dopteerd, hebben veel meer zon nodig om A D te vormen. Geef ze dus méér A D-druppels. Dèt schrij ven we voor. Maar men heeft zo zijn eigen leefpatroon. Die kinder tjes mogen best rijst en koeken eten, maar ze moeten ook groen ten hebben De buitenlandse moe ders kennen weinig Nederlands. Er komt meestal een ouder kind mee om te vertalen. Eerst schreven we die druppels voor, en we dachten dat het in orde was Maar toen bleek een kindtoèh rachitis te krij gen We schrokken ervan. Nü let ten we er nóg meer op In Leusden zijn er Marokkanen, Turken en Vietnamezen. Met de taal is het vrij moeilijk. De Vietna mezen hebben pracht woorden boeken. Dan vraag ik: „Mag ik het dikke Nederlandse boek?" De mensen zijn gauw geneigd om ja, ja te zeggen Dan weten ze dat we ophouden met praten, en dan denken wij dat ze het begrepen hebben" GEHOORTEST Kinderen moeten met negen maanden voor de gehoortest ko men. Eén zo'n buitenlandse moe der kwèm niet met haar kind. Ik ben er heen gegaan, en zei: „U moet wèl komen" „Andere kinderen niet", zei ze. Daarom wou zij ook niet, want op het zuigelingenburo was ze gewend, dat ze met al die andere moeders met zuigelingen tegelijk kwam. Met jonge zuigelingen komen de moeders één maal per maand, met oudere éen keer in de twee maan den Het zuigelingenburo, de ge hoortest, 't is allemaal preventief. Zieke kinderen komen daar niet. Die gaan naar de huisarts. We geven voorlichting aan aan staande ouders, houden groepsge sprekken met aanstaande ouders. Liefst de vaders erbij. Alleen voor het eerste kindje De vorige keer hadden we elf echtparen die regel matig kwamen. Op twee na hebben ze nu allemaal een baby, en dan hebben we een laatste avond: wat heb je gemist, wat vind je fijn. In ziekenhuizen en thuis mogen de mannen bij de bevalling zijn. We hebben er ook een film over ZWANGERSCHAPS- GYMNASTIEK De laatste tien weken vóór de bevalling geeft de kruisvereniging de vrouwen de gelegenheid om zwangerschapsgymnastiek te vol gen onder leiding van een fysiothe rapeute en een mensendiecklera- res. De vrouwen zijn steeds met hetzelfde groepje. De mannen ko men één avond mee, krijgen advies om de kraamvrouw te helpen tij dens de bevalling. Dan is er de kleuterzorg. De kleu ters komen in het begin twee keer per jaar op het konsultatieburo, en daarna, als alles goed gaat, één maal per jaar. Dit in overleg tussen konsultatieburo, arts en wijkver pleegkundige Wat doet de wijkverpleging nog meer? Signaleren van de diverse dingen, die gebeuren. De wijkver pleegster brengt een bezoek aan de kleuter thuis Marry Bos „Ik vraag of de kleu ter leuk op straat speelt. Niet bang is door de teevee. Of het kind zin delijk wil worden. We proberen één maal per jaar een gespreksavond te hebben met ouders over hun peuters en kleuters We hebben nu nieuwe collega's, en 't moet op nieuw opgezet worden." Leusden heeft zeven wijkver pleegsters in centrum en zuid en één in Achterveld. In Leusden be staat één kruisvereniging: wit, geel en groen zijn samengegaan. In Achterveld is er alleen vanouds de wit-gele, die nu „Kruisvereniging Achterveld" heet Per 1 januari 1983 vormen Leus den en Achterveld één basis, en komt er een hoofdwijkverpleegkun- dige bij. Dan vormt men een eigen basiseenheid in de regio Oost- Utrecht. INDIVIDUEEL BEROEP „Eigenlijk is het een individueel beroep zegt Marry Bos. „Je hebt je eigen wijk, je eigen werk Ben je vrij, dan neemt je collega het over. Het verpleegwerk heb ik voorna melijk in Stoutenburg. Mensen, die zichzelf minder goed kunnen red den Die ik één, twee of drie keer in de week help wassen. Die ik injek- ties geef, verbind. Mensen, die leefregels meegekregen hebben van hun arts uit het ziekenhuis of van hun huisarts. We krijgen niet èlle berichten dóór van alle men sen, die in het ziekenhuis hebben gelegen. We proberen zelf óók kontakten te onderhouden met mensen van ons, die naar het zie kenhuis moeten, we praten es met de hoofdzuster. Mensen komen éérder thuis uit het ziekenhuis. Mensen, die ongeneeslijk ziek zijn, komen thuis om thuis te sterven. Dèt vind ik het „mooiste" werk. Het is erg fijn, dat mensen niet in de onpersoonlijke sfeer van het zie kenhuis hoeven te sterven, maar dat dit thuis kan, temidden van hun naasten. Je kunt adviezen geven over rust, ontspanning. Zijn de mensen ernstig ziek, en hebben ze dne tot vier keer per week onze hulp nodig, dan doen we dat óók. Dat is vaak in de laatste periode Als iemand héél ziek is, laat je het in principe de familie doen, maar het bezig zijn met iemand kan soms zó pijnlijk voor de patiënt zijn, dat wij er bij moeten zijn. Als iemand dement is en inconti nent, dan komen we natuurlijk niet steeds om 'm te verschonen. Ook gaan we niet 's avonds op pad om mensen in te stoppen en te ver schonen. Dèt is er niet bij. Er is een avondbereikbaarheid voor de hoognodige gevallen." ADMINISTRATIE Alles wat de wijkverpleegkundi gen doen, moet worden opge schreven. Elk telefoontje, elke han deling moet worden geregistreerd. Zuigelingen, nieuwe patiénten moeten worden ingeschreven. Elk bezoekje van de wijkverpleegkun dige moet geturtd worden Het ge- zinskaartensysteem, dat er nu twee jaar is moet worden bijgehou den De administratie van de buro's en het wijkwerk moet worden bijge houden Lectuur moet worden bij gehouden. Is er erg veel te lezen, dan verdelen de wijkverpleegsters dat onderling. Er wordt aange streept wat belangrijk is. Eén van hen maakt een uittreksel. De wijk verpleegkundigen wonen be stuursvergaderingen van het regio nale en het plaatselijke bestuur van de kruisverenigingen bij. Éénmaal per week is er werkbespreking met de collega's, in voltallig aantal, én éénmaal met enkelen van hen. Marry Bos: „We hebben vrij veel kontakt met de huisartsen. Met twee huisartsen, twee fysiothera peuten, twee wijkverpleegkundi gen en één maatschappelijk werker spreken we één maal per maand over bepaalde gevallen. ,Dan was er welzijnsberaad, maar dat is nu in de slof geraakt Dan zijn er de nodige beroepen, die op je gedaan worden voor sta giaires Ze doen diensten bij schoolartsen, zuigelingenburo's, peuterspeelzalen. Zo'n week of drie voor de kinderaantekening, ze ven weken voor de H.B.O.V., twee maanden voorde M.G.Z.. Dan heb je nog voor de H.B.O.V. oriëntatie- stages van drie dagen Ik vraag aan de mensen altijd wèl of ze het goed vinden of er een ander méé komt. Ik zit hier nu vier jaar. Ken de mensen In Stoutenburg goed. Als Ik een ernstige patiënt heb, neem Ik die statialre daar niet mee naar toe." Marry Bos vindt het fijn om de wijkverpleging te doen, mits die ook maar preventief en klein schalig kan blijven. MAATSCHAPPELIJK WERK Spreekuren gezamenlijke dienstverle ningsinstellingen in Leusden en Achter veld: Leusden-Centrum: Boerderij Groot-Krakhorst, Bolderikhof 18 tel. 945618. Maatschappelijke dienstverlening Eemland (MDE): maandag van 9 tot 10 uur; Protestants Sociaal Centrum voor Amersfoort en omgeving (PSC); dins dag van 9 tot 10 uur; Gemeente Leus den: woensdag van 9 tot 10 uur; PSC: donderdag van 9 tot 10 uur; MDE: vrij dag van 9 tot 10 uur. Leusden Zuid: Kruisgebouw, Roo van Aldewereltlaan 13, tel. 940818. Gemeente Leusden: maandag 10 tot 11 uur; PSC: vnjdag van 14 tot 15 uur. Achterveld: Kruisgebouw Walter van Amersfoortstraat 30, tel. 03425-1333. Gemeente Leusden: vrijdag van 9 tot 10 uur MDE: dinsdag van 14 tot 15 uur. (Tijdens het weekeinde kan men zich in dringende gevallen dag en nacht wen den tot de Telefonische Hulpdienst voor Vechtstreek, Gooi en Eemland, tele foon: 035-45555) GEZINSVERZORGING: EN BEJAARDENHULP Leusden-Centrum: Groot Krakhorst. Bolderikhof 18. telefoon 945618. Maatschappelijke Dienstverlening Eemland (MDE):-maandag 14 tot 15 uur. Gezamenlijke kruisverenigingen (AIMD): dinsdag van 14 tot 15 uur. Protestants Sociaal Centrum (PSC): donderdag van 9 tot 10 uur, Leusden-Zuid: Kruisgebouw Roo van Aldewereltlaan 13, telefoon 940818 Algemene Instelling voor Maat schappelijke Dienstverlening „Het Groene Kruis": donderdag van 11 00 tot 12.00 uur. Protestants Sociaal Centrum (PSC): vrijdag van 14 tot 15 uur. Achterveld: Kruisgebouw Walter van Amersfoortstraat 30, tel. 03425-1333. Maatschappelijke Dienstverlening Eemland (MDE): vrijdag 9 tot 10 uur PASTORALE HULP (RK) Spreekuren, waarop men aan de pasto rieën een pastor kan bereiken Leusden: maandag en woensdag van 17 tot 18 uur en vrijdag van 9 tot 10 uur, tel. 941261 Achterveld: maandag en woensdag van 16.30 uur tot 17.30 uur en vrijdag van 19 tot 20 uur, tel. 03425-1420 HULPDIENST DIAKONAAT (PROT) Hulpdienst van het gemeentediakonaat Dorpskerk: Voor Groenhouten, Akkerhoeve. Noordwijck en Langenbeek mevr. Langbroek, Weesboom 13, telefoon 940130 en mevrouw Lawalata, Wan molen 20, tel. 944237. Voor Leusden-zuld: Mevr. Abbring, pr. Christinalaan 7, tel. 942047 en me vrouw Schwencke, Van Diepenheim Scheltuslaan 44, tel. 940635. Hulpdienst voor het Gemeentediako naat Marcuskerk: Het gebied ten noorden van de Noor derinslag-Middenweg mevr. A. Brandsema, Asschatterweg 35, tele foon 941350. ANONIEME ALCOHOLICI (AA) A.A. Amersfoort: telefoon 944392 en 941102 Al-Anon: Amersfoort, Postbus 946 Amersfoort, tel 944392 en 753373. Al-Non Werkgroep Leusden: (zelf- werkgroep van familie en vrienden van mensen met alcoholproblemen). Groepsavonden, iedere dinsdagat/ond om 20 uur in Huize Groot Schutterhoef, Arnhemseweg 10 te Leusden-Zuid. Te lefoon: 033-943722 b g.g 940182. WELZIJN WOL (Vereniging voor Welzijn Oude ren). Spreekuur Leusden-centrum: ie dere woensdagmiddag van 16 tot 17 uur, Wijkgebouw Rozengaarde 33, Te lefoon 947210. Achterveld: De eerste en derde woensdag van de maand van 15 tot 15.30 uur Wijkgebouw Walter van Amersfoortstraat, tel. 03425-1333. 942291 en 940541Bureau Amersfoort 620244. Oppascentrale (algemeen): van maandag tot en met zaterdag tussen 16 en 18 uur- tel. 943489, Waterhoen 23, Leusden. Oppascentrale voor gehandicapten Amersfoort e o. Kontaktpersoon voor Leusden Nel van Llppevelde, Bretagne 22, telefoon 942485. Kraamcentrum: spreekuur elke twee de woensdag van de maand van 11 tot 11.30 uur in het wijkgebouw Krooneend 26. POLITIE: Algemeen alarmnummer: 03404- 24824. Polltle-groepsbureau Leusden-Zuid 033-944444 Sociaal Pedagogische Dienst (maat schappelijk werk t.b.v. verstandelijk ge handicapten), 't Zand 25, 3811 GB Amersfoort, telefonisch bereikbaar van 09.00-17.00 uur, tel. nr. 033-720624. Nieuwe opgaven, aanvullingen en wijzi gingen uitsluitend schriftelijk naar de redaktle van de Leusder Krant, Post bus 11 3830 AA Leusden. Plaatsing van nieuwe opgaven uitsluitend ter beoordeling van de redaktie. DIVERSEN: Rutgershuis Amersfoort (bureaus voor geboorteregeling en sexualiteits- vragen) Zonnehof 10 (in het GG en GD gebouw) tel. 033-18931. Spreekuren volgens afspraak Werkgroep „Laat Leven", afd. Leus den. Hulp voor moeder en kind bij niet gewenste zwangerschap, tel. 033- Rozendaallaan 9 Leusden-C. „netgeDeurae notfftm Dit is het buurtschapsbordDe Kieftkampdat vorige week werd onthuld bij de Emetaarseweg ter hoogte van de boerderij van de familie Van Essen. Het bord werd gemaakt door Jos Hoefkens. Cor van Essen zorgde voor de fleurige bloembakken.

Leusder Krant | 1982 | | pagina 3