-I \CR-programma '82-'83: bezuinigingen vallen mee Debuut in speelfilm „Sprong naar de liefde" Mephisto: de verloedering van een mens I 22 GEBOEKTE VOORSTELLINGEN IN DE FLINT urgemeester ontving Jit in Amersfoort 82/83" Bibliotheken minder vaak geopend FOTOMODEL ANS VAN HAASTER: MOVIE-CYCLUS OP DINSDAG Een kattebelletje of een fijn gedrukt kaartje? DE LEUSDER KRANT DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1982 algemeen IERSFOORT - Met 122 ge le voorstellingen en 5 eve- inten In afronding (om tij- het seizoen 1982-1983 te en Inhaken op eventuele lie produktles) gaat Cultu- Centrum De Flint zijn vijf- ilzoen In. Het eerste lustrum anwege de moeilijke tijden er feestgedruis worden in- d. Overigens, als te doen jlkelljk, met enkele bijzon- Introduktlevoorstelllngen. onderdag 30 september en ig 1 oktober spelen Robert en Leen Jongewaard In hiertoe heeft de Heere ons Jpen". Op zaterdag 2 okto- vlndt er een optreden plaats ihet Folkloristisch Dansthea- en op zondag 3 oktober wer- Ide show van Brasil Tropical t De Flint heen. |ns prijsbeleid is dusdanigal- de heer W.G. Smink, ,,dat er iel publiek maar van een mini- prijsverhoging sprake is. In de jlieve sektor zijn de toe- ikaadjes met een paar pro- leslegen. In de kultureel-edu- 'e sector is er een verhoging nkele dubbeltjes. Het aantal inlen is wat minder gewor- n de loop van het seizoen kan ingewend worden met inci- le aanbiedingen, de bezuinigingen betreft, de dagagenda zal in abonne- worden aangeboden Deze 8 9 keer per jaar aangebo- roor 10.- per seizoen. Dat is voor de kostprijs. (De agenda gekoppeld van het abonne- sene Nieuwe wegen wordt jezet. Uit 16 evenementen men er minimaal 4 kiezen om igangspri|s te verkrijgen, die net een pas 65 of het Cultu- pngeren Paspoort zou moeten in. Jongeren tot en met 25 rijgen daarbij het CJP 1982- gratis De samenwerking met Iksuniversiteit wordt voortge- edrie kursussen „Muziek be en", „Toneel kijken" en dende kunst zien" worden in rte vorm (3 4 lesavonden) I0 30 deelnemers herhaald het toneel zijn 2 kursussen ngesteld. over buitenlandse ederlandse toneelschrijvers, lijkt, dat er door deze kursus- lieuw publiek wordt aange- sn. IEK muzikale programma van De s. als elk jaar, zo samenge- dat iedereen er iets naar zijn g kan vinden. Er zijn 5 symfo- 6 koffie-, 8 kamer-, 3 oude k-, 13 museum (Podium jonge naars) en 3 jazzconcerten Er ingehaakt op de grote podia sterdam. Jonge kunstenaars n «veer een kans in de mu- konserten in Museum Flehite. de high lights in de kamermu- lehoort het optreden van de sfoortse fluitiste Hanneke die het grote podium al heeft den Samen met de harpiste Charlotte Sprekels geeft Hanneke Zwart op dinsdag 19 oktober een museumconcert. Vera Beths, viool, Anner Bijlsma, cello en Stanley Hoogland, piano, zitten per traditie als goede musici weer in het programma. Een ander highlight in de kamermuziek is het optreden van Marjanne Kweksilber, sopraan met Reinbert de Leeuw aan de piano. En Reinbert de Leeuw begin 1983 nog een keer met het Schönberg-ensemble. Een bijzondere kombinatie van instru menten kunt u beluisteren op dins dag 7 december tijdens het mu seumconcert: het clavecimbel wordt bespeeld door Thora Johan- sen in de kombinatie met de hoor nist Johan Donkerkaat. Emmy Verhey zal in het komend seizoen twee keer in Amersfoort te beluisteren zijn Op 16 januan 1983 in het Flinttheater tijdens het koffie concert met „The Orchestra of Saint John's Smith Square" en sa men met het USO op 15 maart 1982 In De Flint Stadshal. 's Werelds topfluitist Frans Brug gen speelt in De Flint Stadshal in Kerstsfeer met het Gelders Orkest (21 december 1982). In de serie symfonieconcerten is er dit seizoen één concert minder. Het USO zal 4x concerten. Eén concert wordt opgevuld door het Gelders Okest. Het USO komt voor het Strawinsky- jaar op dinsdag 8 februari met de symfonie in drie delen Op dinsdag 19 april voert het USO met de Utrechtse Studenten Cantory Jo- hann Sebastians Chora Variatio- nen uit. Op 5 mei is het laatste concert Oude muziek met Sequentia „Adam de la Halle", en de werk groep Oude Muziek „Joannes Tol- lius d' Amorforte werkt daar met zijn eigen programma's tussen door. Op vrijdag 2 juli organiseert Tolluis een carillonbespeling van 17e eeuwse Noord-Nederlandse beiaardmuziek. Op zondag 29 juli volgt een instrumentaal en vokaal programma met beiaardbespeling op de Onze Lieve Vrouwetoren Op vrijdag 17 september komt Capilla Flamenga uit Vlaanderen met „Or lando di Lasso in Antwerpen" in de Sint Jonskerk. Daarnaast verzorgen de Amers- foortse Amateurverenigingen nog 14~aktiviteiteninde koor-en orkest sfeer, benevens 26 andere aktivi- teiten TONEEL Publiekstheater en Globe komen dit seizoen in Amersfoort spelen. Wie in Amsterdam „Antonius en Cleopatra" en „Don Carlos" heeft gezien, zal verheugd zijn dat het publiekstheater eindelijk ook een voorstelling in de provincie komt geven. Door de bezuinigingen bij het grote toneel werd dit mogelijk. Publiekstheater zal „Winkeldoch ters" van Ger Thijs opvoeren. Het stuk gaat over het wel en wee van een winkeliersgezin. Marjon Brandsma en Annet Nieuwenhui- zen spelen er in. Zuidelijk toneel Globe brengt vier voorstellingen Brasil Tropical, zondag 3 oktober in Amersfoort naar Amersfoort: „Een vreselijk ge luk" van Lars Norèn, als try-out: „Het chemisch geluk" van Gerrit Komrij, „Eczeem", van Gerardjan Rijnders en eveneens als try-out. „Drie zusters" van Anton Tsje- chow. „Toneelgroep Theater" en „Centrum" zijn de vaste gezel schappen van het Flinttheater Zij brengen het grootste gedeelte van hun repertoire op de Amersfoortse planken Toneelgroep Theater komt met Molières „De leerschool der vrouwen", „Fijne vleeswaren" van Francois-Louis Tilly, „Piere- Wadien van Tom Stoppard". „Een sneeuw" van Willem Jan Otten en „Vis noch vlees" van de geënga geerde scherpzinnige schrijver Frans X Kroetz. Ook de Toneelgroep Centrum laat In Amersfoort van zich ho ren. Maar liefst 6 voorstellingen zijn geboekt, waarvan er 2 nog niet bekend zijn. Pinter vormt de hoofdmoot. Zijn stukken worden op 31 okbober, 18 november 1982 en 30 januari 1983 opge voerd. Voor de Pinteraars een bultenkansjel Op 25 oktober bijt Jacques Commandeur voor Centrum de spits af met Hugo Claus' „De verzoeking". Van de overige gezelschappen willen we u wijzen op de voorstellin gen van de Nieuwe komedie met „Gezichtsverlies" van de maat schappelijk kritische Dario Fo. Een try-out van het Feministisch Sple- geltheater; „De beemster voor bij", Toneelgroep Baal met Botho Strauss' „Kalldewey Farce Het Coöperatief met Dario Fo's „stuk ken van vrouwenToneelgroep Sater met Guus Baas' „De horden- loopster" en Toneelgroep De Ap pel met. „De vrouw in het zand" in de bewerking van Lodewijk de Boer Tenslotte zijn er nog een aantal vrije produkties. Wij noemen: „De gouden tijd" met Josefine van Gas teren en Jules Hamel, Tine Ruys- schaert met haar voorstelling „Godfried Bomans als sprookjes vertellerJules Croiset met Franz Kafka's „Gedaanteverwisseling van Gregor Samsa" MIME-BEWEGING-DANS Een Nederlandse première vindt op 22 oktober 1982 - plaats. Het Tsjechische Mime theater Divadlo na Provazkv voert het stuk „De laatste jacht" op. Pantomimethea ter Rob van Reijn is er weer met kerstmis. Op 28 december 1982 voert hij het overbekende en altijd weer geliefde „Chnstmas Carol" op. Wat het klassieke en moderne ballet betreft biedt Amersfoort in het komende seizoen de liefhebber alleen het optreden van Alexandra Radius en Han Ebbelaar Het Na tionaal Ballet, Het Nederlands- Danstheater, de Werkgroep Dans Rotterdam, Scapino, zullen niet te zien zijn in Amersfoort Een grote verarming in aanbod voor de vele balletliefhebbers in Amersfoort, die deze gezelschappen in Amster dam en Utrecht zullen moeten op zoeken. Wel komen drie kleine ge zelschappen naar Amersfoort, die nét beginnen: De Dansgroep Dans Kern met „The Sunlit Room" en de Stichting Dansproduktie Feuilleton met Beppie Blanken en Pauline Daniels. „Harlekijn Dans" brengt „In moment bewogen". Dat het met de bezuinigingen in Amersfoort wel meevalt, geldt zeer zeker niet voor het ballet. KABARET Veel keuze daarentegen in de showkabaret- en muziektheater- programma's. Vele bekende arties ten verlenen hun medewerking Frans Haisema. Guus Vleugel, Jan Blaaser. Peter Faber, Fons Jan sen, Seth Gaatkema, Jos Brink en Frank Sanders, Marike en Sieto Hoining, Robert Paul, de Holly wood Follies Natascha Emanuells Show, kabaret, amusement te over. Muziektheater komt er steeds meer in. Radeis International met „Vogels", Frits Lambrechts met „Wolkbreuk", naar Jan Wolkers, Skirted Issue met „Boogie woogie, bublee and squeak" en Liselore Gerritsen en Louis van Diik met „Muziek om ook naar te kijken". Ook voor de musicals kunt u in De Flint terecht. Jos Brink geeft twee reprises van zijn musical „Amenca, America". Nieuw is An nie M.G Schmidts musical „De da der heeft het gedaan' EXPOSITIES Resten tenslotte de exposities. Tot en met 19 september is in De Zonnehof de tentoonstelling te zien, gewijd aan de typografie van Stedelijk Museum direkteur jhr. Sandberg Daarna wordt er een expositie gewijd aan de Duitse expressionis tische schilder, graficus en beeld houwer Emil Nolde (1876-1956), een diep gelovig man. die zich ten doel stelde om zijn godsdienstige gevoelens door middel van kleuren tot uitdrukking te brengen. Ook zal er een tentoonstelling zijn van Noorse handweef- en emailkunst vanaf ongeveer de eeuwwisseling tot heden. Deze ex positie zal de laatste ontwikkelin gen in Noorwegen laten zien. On geveer 100 jaar geleden begon de emailkunst in Noorwegen, die on langs in Milaan een hoge onder scheiding verwierf. Het overzicht zal een kijkje geven van Jugendstill tot de moderne transparanten van Björk Abrahamsen Ook is reeds bekend, dat er een expositie gewijd zal worden aan „10 jaar Monumenten- wacht". Over torens en beiaar den zal een tentoonstelling wor den samengesteld In het kader van het congres van de monu- mentenwacht. AMERSFOORT - Ans van Haaster zal velen bekend voor komen. Ze is een veelgevraagd fotomodel en treedt regelmatig op In reclame-spotjes. Haar aris tocratische voorkomen en lange blonde haar inspireerden me nige fotograaf en filmer. Ook Emile, een ex-duiker, die in het hedendaagse Amsterdam gaat zwerven en verzeild raakt in het gezelschap van allerlei dubieuze lieden uit de onderwereld, wordt door de verschijning van Ans ge troffen en besluit een ander le ven te gaan leiden. Ans van Haaster speelt de rol van Betty in de Nederlandse speelfilm „Sprong naar de liefde" van Bas van der Lecq, die op 26 augustus a.s. in de bioscopen in première gaat. ,,lk heb eerst het script goed doorge lezen om voor mezelf na te gaan of ik het wel zou kunnen," zegt Ans. Jk kwam tot de conclusie, dat de rol van Betty me wel zou liggen. Ik had het ge voel, dat het een rol was. die ik me erg goed kon indenken." Ans van Haaster is de dochter van een bloembollenkweker. Ze is zesen twintig jaar geleden geboren in Den Helder. Na de HAVO en een secreta resse-opleiding belandde ze voor de fo tocamera. ,,lk ben er eigenlijk een beetje ingerold via een vriendin, die voor een reklamebureau werkte. Daar hadden ze plotseling voor de volgende dag een model nodig. Toen ben ik gaan poseren. Fotomodel wordt je meestal door toevallige omstandigheden. Het is niet iets waar je naar kunt streven," zegt Ans. Binnen de kortste keren prijkte ze op de omslagen van bladen als Margriet, Marion en Knip Menige modereporta ge volgde en de makers van adverten ties en reklamespotjes stonden om haar te dringen. Het bureau Euromodel, waarbij Ans is aangesloten, probeert de aanvragen zo goed mogelijk voor haar te regelen. ,,Het heeft zich steeds meer ontwikkeld," zegt Ans ,,lk werk heel ge spreid op allerlei verschillende gebie den en met verschillende fotografen. Het gaat prima. Nog wel geen Vogue, maar erg veel Nederlandse bladen. Omdat ik zoveel fotowerk doe, vroeg ik me eerst wel af of het een goede combi natie zou zijn om te werken als fotomo del én te acteren in een speelfilm. Ik heb geen toneelopleiding gehad, maar wel veel in spotjes gespeeld zoals Under- berg, Caresse Eau de Toilette, Appel shampoo Het acteren in een speelfilm bleek toch heel wat anders. Bij spotjes word je gewoon neergeplant en de op namen worden net zo vaak herhaald, tot er een goede tussen zit." ,,Het acteren In een speelfilm vind Ik wel leuk, maar het is niet Iets waar ik per sé mijn beroep van wil maken," zegt Ans van Haaster. ,,Het was een erg fijne ervaring om eens gedaan te hebben, maar verder zie Ik het wel. Het gaat prima met het fotowerk, maar als er zich Iets leuks aanbiedt op filmgebied, zal ik waarschijnlijk niet nee zeggen." Ans van Haaster IERSFOORT - Vorige week don- fig ontving burgemeester A. iuder het eerste exemplaar van In Amersfoort 82/83". Het pro zaboekje van de Amersfoortse irele Raad werd hem overhan door de heer W. G. Smink. Vanaf 'gustus wordt het boekje huis luis verspreid In Amersfoort, l'and, Hooglanderveen, Hoeve el Leusden en Achterveld. Zij die dit bezorgingsgebied wonen, het boekje kosteloos aanvra gen bij de ACR, telefoon 033-751084. Tot maandag 6 september heeft men de gelegenheid een vrije-keuzeabon- nement op de evenementen samen te stellen. Daarna is men aangewe zen op de losse verkoop. Het jaarboekje ,,Uit in Amersfoort 82/ 83" ziel er dit jaar wat indeling betreft anders uit. De soorten voorstellingen zijn nu per rubriek verzameld zodat de keuze voor het publiek overzichtelijker is geworden. Het programma-aanbod voor het komend seizoen omvat 122 evenementen waarop nog een aantal aanvullingen kunnen volgen. Het seizoen opent met vier evene menten in het kader van het eerste lus trum van het Cultureel Centrum De Flint. Op donderdag 30 september en vrijdag 1 oktober treden Robert Long en Leen Jongewaard -op met hun show ,,Tot hiertoe Op 2 oktober brengt het Folkloristisch Danstheater een voorstelling en op 3 oktober is er in het kader van het lustrum een vernieuwde show van Brasil Tropical in De Flint. (Van de redaktie) MEPHISTO. Regie: Istvan Szabo. Met: Klaus Maria Brandauer, Krystyna Jan- da, Rolf Hoppe, Christine Harbort. Lengte. 144 minuten Theater: Grand, Movie-cyclus op dinsdag. In de Movie-cyclus op dinsdag draalt deze week de film Mephisto van de Hongaarse regisseur Ist van Szabo. Deze rolprent werd dit jaar onderschelden met de Oscar voor de beste nlet-Ameri- kaanse film. Sommigen schrijven vlug even een briefje om te melden, dat er gezinsuitbreiding heeft plaats gevonden. Dat Is natuurlijk óók een manier. Toch gaat er niets boven een fijn gedrukt kaartje, uitgezocht naar uw smaak. Uit de grote collectie 1982 hebt u enorm veel keuze. En wat de tekst betreft: wij zorgen snel en accuraat, dat er op komt te staan wat u wenst. In hand- of machineletter. Vandaag besteld, morgen klaar. Lals het om snelheid èn kwaliteit gaat. Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum. Op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.3C tot 17.00 uur. Telefoon: 033-941495. Szabo heeft als basis voor het scenario, dat hij samen met Pe ter Dobai schreef, de gelijknami ge roman van Klaus Mann geno men. die in 1933 het fascisme In Duitsland ontvluchtte. De titelrol In Mephisto wordt gespeeld door Klaus Maria Brandauer, die vol gens Volkskrant-filmrecensent Peter van Bueren „een prestatie levert die de tilm op zich al zeer bijzonder maakt". De bekroonde tllm laat het ver haal zien van een Duitse acteur die het fascisme in de jaren der tig aanvankelijk niet zo ziet zit ten, maar die zijn carrière de voorrang geeft en daarvoor zijn antipathie voor het fascisme laat varen, maar uiteindelijk geeste lijk volkomen Instort. Peter van Bueren schreef in de Volkskrant: „Door het accentueren van de theaterwereld die ook zo magni fiek wordt uitgebeeld dat Me phisto alleen daardoor al een schitterende film Is, komt de analyse van een menselijke ver loedering zeer genuanceerd uit de verf". POLITIE ZUID Verloren: Bruine leren portemon nee, zwarte damesportemonnee; twee autosleutels aan ring; zwarte racefiets Aan komen lopen: Zwart witte ka ter. FILMAGENDA GRAND 'n Soepzootje (la soupe aux choux): do. vr. ma. dl. wo. 1.30 - 6.45 - 9.15 uur. Za. 1.30 - 6.45 - 9.30 uur. Zo. 1.45 -4.15 -6.45- 9.30 uur. A.l. The sound of music: Dagelijks 1.30 - 7.30 uur. Lange film verhoogde prijs. A.l. Porky's pikante pretpark: Dagelijks 1.30-6.45-9.15 uur. Za. 1.30-7.00- 9.45 uur. Zo. 2.00-4.30-7.00-9.45 uur. 16 jr. The Genius: Do. vr. ma. wo. 1.30 - 6.45 - 9.15 uur. Za. 1.30 - 6.30 - 9.15 jur. Zo. 1.30 - 4.00 - 6.30 - 9.15 uur. Dl. geen voorst. Everything you always wanted to know about sex but were afraid to ask: Do. vr. ma. di. wo. 1.30 - 6.45 - 9.15 uur. Za. 1.30 -6.30 -9.15 uur. Zo. 1.30 - 4.00 - 6.30 - 9.15 uur. 16 jr. Movie cyclus op dinsdag. Mephisto: Dl. 1.30 - 7.30 uur. Lange film verhoogde prijs. CINEMA Thunderball: Do. vr. ma. dl.wo. 1.30- 6.45 - 9.15 uur. Za. 1.30 - 6.45 - 9.30 uur. Zo. 1.30 - 4.00 - 6.45 - 9.30 uur. 12 Jr- Heibel op de hoofdweg (honky tonk freeway): Dagelijks 1.30-6.45-9.15 uur. Zo. teven9 4.00 uur. A.l. EURO Raiders of the lost ark: Do. vr. ma. dl. 1.30 - 6.45 - 9.15 uur. Wo. za. 6.45 - 9.15 uur. Zo. 1.30 - 4.00 - 6.45 - 9.15 uur. 12 jr. DUO, Westsingel Sex In de bajes: Ma.t/mvr. 2.15-8.15 uur. Za. zo. 2.15 - 7.15 - 9.30 uur. 18 jr. Lady karate, vuisten als dynamiet: Ma. t/m vr. 2.00 - 8.00. Za. zo. 2.00 - 7.00 - 9.15 uur. 16 jr. NACHTVOOMb i tLLiiwu.. DUO Anybody but my husband: za. 24.00 uur. 18 jr. Night hawks (sylvester Stallone): za. 23.45 uur. 16 Jr. DEZE WEEK IN DE GEMEENTE Vrijdag 13 augustus 11.00 uur: De Eemelaar, open toernooi sport park. Zaterdag 14 augustus 10.00 uur: De Eemelaar, halve finale open toernooi sportpark. Zondag 15 augustus 10.00 uur: De Eemelaar finales open toernooi sportpark Zondag 15 augustus: voorver koop toegangskaarten Achterveld 600 van 9.00-11.30 uur, Ons Ge bouw. LEUSDEN - De bibliolheken in Leusden-centrum en Leusden- Zuid zullen de komende weken in verband met de vakanties minder vaak geopend zijn dan normaal De openingstijden zijn als volgt: Openbare Bibliotheek Leus den-centrum: Tot en met zaterdag 21 augustus is de bibliotheek alleen geopend op dinsdagmiddag en -avond, woens dagochtend en vrijdagmiddag en -avond. Bibliotheek De Boekenmolen Leusden-Zuid: Tot maandag 30 augustus alleen geopend op maandag van 14 lot 17 uur en op vrijdag van 18.30 tot 20.00 uur. De bibliotheek in Achterveld blijft op de normale tijden geopend ^boekhouding wordhd^BSLS^ l -°>8rt<w»a 16a, telefoon

Leusder Krant | 1982 | | pagina 7