I Verschanste schoonheid", historische erdedigingswerken in Nederland Wapen gekletter en heldendom in nieuwe oorlogsboeken 99 7 Uit in Amersfoort 82/83 is verschenen! rm FOTO-KOPtE NODIG? Leusder Krant 'Die van 2-hoog loopt al jarenlang thuis. Merkje wat aan hem?' INSDAG 17 AUGUSTUS 1982 algemeen nmen van een stadsmuur. De stormram is van een toepasselijke kop Gravure, afbeelding uit ,,Polioorceticon", Justus Lipsius. 1605. Jert Vos) Ijn dan wel een vredelievend waar voor de vrede honderd den op de been gebracht kun- jrden, maar dat betekent niet, jl| in het verleden zulke brave rs geweest zijn. De geschle- ertelt ons daar meer over dan gen van ons lief Is. En wie het In de geschiedenisboekjes konse- kwent overslaat, zal desondanks als Nederlander In zijn eigen land regel matig gekonfronteerd kunnen wor den met het Nederlandse „oorlogs verleden". Want er is nogal wat afge vochten in vroegere eeuwen. Hoewel de Nederlanders ook vaak niet de aanvallende partij waren, moest er natuurlijk wèl het nodige verdedigd worden en daarvoor waren maatre gelen nodig. Maatregelen In de vorm van stadsmuren, vestlngswallen, forten en grachten. Verdedigings werken die nu duidelijk overbodig zijn geworden, sinds het wapentuig aanmerkelijk vernietigender van uit werking is geworden.Wat er Is overgebleven aan verdedigingswer ken In Nederland fungeert nu als on derdeel van het landschap, van de stad. Vergroeid met de omgeving door de jaren heen. Essentieel on derdeel geworden van een stadsge zicht, in schoonheid toegenomen. Zoals héél misschien de atoomkel ders van nu over tientallen eeuwen op de lijst van Monumentenzorg te recht zouden kunnen komen mocht er dan nog iemand zijn die zich daar over bekommert. Hoe het ook zij, de grimmigheid van vroegere verdedigingswerken is gro tendeels verdwenen, heeft plaats ge maakt voor schoonheid en harmonie, ook al herinneren tal van onderdelen nog aan de tijden, dat deze forten, ves tingen en wallen een bittere noodzaak waren en beslisten over leven of dood. Wie oude vestingstadjes bezoekt zo als bijvoorbeeld Naarden, kan al wan delend over de uitgebreide werken en wallen genieten van de omgeving, wie. zoals ik, de Hollandse liniedijk langs wandelt en alleen het fluiten van de vo gels hoort afgewisseld met ritselingen in het struikgewas wanneer een haas of konijn haastig wegglipt, die kan genie ten van de verschanste schoonheid, opgeroepen door de stilte van het om liggende landschap. Een half begroeide betonnen bunker wordt dan al snel er varen als een vanzelfsprekend onder deel. woonplaats van verschillende die ren. De „Verschanste schoonheid" van stad en land is sinds kort terug te vinden in een prachtig naslagwerk van de schrijfster Noortje de Roy van Zuyde- wijn, die haar sporen op dit terrein al ruimschoots verdiend heeft met haar boeken „Antiek van het Nederlandse Platteland" en „Met het oog op onder weg". Zij stamt uit een oude familie van cartografen en fortenbouwers en heeft zich als journaliste toegelegd op de ou dere architectuur en folklore van ons land Die journalistieke achtergrond verloochent zich niet en met haar ken- „Het beleg van Bergen op Zoom door de Franschen" Is de titel van deze prent. Hierop is goed te zien hoe de stad onophoudelijk wordt bestookt met mortieren en kanonnen. Ets, G Sibelius, midden 18de eeuw. nis van forten en verdedigingswerken produceerde ze een boek. dat niet al leen erg fraai van uitvoering is met talrij ke zwart-wit en kleurenillustraties, maar bovendien in een prettige stijl vol boeiende informatie is geschreven. Ze neemt ons mee op een tocht door Nederland langs de bekende en minder bekende verdedigingswerken. Legt uit hoe ze zijn ontstaan, wie de architecten waren en waarom een bepaalde kon- struktie is gekozen. In „Verschanste schoonheid" wordt het eén en ander uitgelegd ten aanzien van de verdedi- gings- en aanvalstechnieken en de daarbij gebruikte wapens, de ontwikke- lings- en aanvalstechnieken en de daarbij gebruikte wapens, de ontwikke ling van de architectuur van forten en vestingen, van wallen, stadsmuren, poorten en andere verdedigingswer ken. zoals de schansen in de Hollandse waterlinie. Het boek geeft door de rijke informatie een erg compleet beeld van wat er in Nederland nog over is van die vergane glorie van roemruchte heldhaf tigheid en de symbolen van soms bitte re nederlagen, honger, dood en ver driet. Maar dat niet alleen. „Verschan ste schoonheid" is tevens een uiterst informatieve toeristische wegwijzer langs de prachtige plekjes die juist door de verdedigingswerken in Nederland zijn ontstaan. In het boek, dat met belangrijke steun van de Menno van Coehoorn- stichtlng tot stand is gekomen (een soort Monumentenzorg van militaire verdedigingswerken), wordt uiter aard ook aandacht besteed aan de „verschanste schoonheid" van deze omgeving. Met name Amersfoort met haar overgebleven poorten, haar delen stadsmuren, Muurhuizen en grachten krijgt voldoende aandacht, evenals delen van de voormalige Hollandse waterlinie (Woudenberg, Renswoude, Veenendaal). „Verschanste schoonheid" werd uitgegeven door Van Holkema Wa- rendorf. Aanbevolen. V. „Verschanste schoonheid", door Noortje de Roy van Zuydewijn, 1982 Uitgave: Van Holkema Warendorf te Bussum. Met veel illustraties. Gebon den, groot formaat, 151 blz 29,50. Hel programmaboekje "Uit in Amersfoort 82/83" biedt vrije keuze uit ruim honderd evenementen: blijspelen, musicals, cabaret, kamermuziek, kindertheater, jazz- en pop, symfonieconcerten, toneel, revue en show, etc.; o.m. in De Flint, de St. Aegtenkapel en Flehlte. "Uit in Amersfoort 82/83" is huis-aan-huls verspreid in de gemeenten Amersfoort, Hoevelaken en Leusden. Voor andere woonplaatsen sturen wij op verzoek ook gratis het boekje toe! Heeft u het nog niet: bel even 033-751084 óf 033-33034. Tot 6 september zijn Bestelbonnen voor een vrije keuze-abonnement uit "Uit In Amersfoort 82/83" welkom bij de Amersfoortse Culturele Raad in De Flint, Postbus 699, 3800 AR Amersfoort. i i i i i Rozendaallaan 9 Leusden-C. 10% van de Nederlandse bevolking is arbeidsongeschikt. Een paar hon derdduizend wordt herkend als ge handicapt. Bij anderen zie je 't minder of helemaal niet. De ANIB is de grootste bond van arbeidsongeschikten en gehandicapten. Zij komt op voor de belangen van bijna 1 '/z miljoen Nederlanders. Dat is een cijfer waar je niet om heen kunt. WA T HEBT UAAN DE ANIB? Enige praktische voorbeelden: - advies en hulpverlening bij uitkeringen, voorzieningen, enz - hulpverlening bij persoonlijke moeilijkheden - gespreksgroepen - ontspanningsmiddagen en -avonden - trainings- en vormmgskursussen - hulp bi] het invullen aangifteformulier inkomstenbelasting - publiciteitsbehartiging - maandelijkse uitgave van ons maandblad INTERVAL - landelijke akties legen de aantasting van de sociale uitkeringen - akties voor wettelijke toegankelijkheid van gebouwen, openbaar vervoer, enz Word lid, steun de ANIB. Wij hebben recht om onze stem te laten horen. Informatie: ANIB, antwoordnummer 201 2000 VE Haarlem. Tel. 023 25 92 81. BOND VAN ARBEIDSONGESCHIKTEN EN GEHANDICAPTEN FGEKEURDT^^H DAN BEGINT 'T PAS (door Bert Vos) De agressie zit de mens in het bloed, alle vredesbewegingen ten spijt. Kinderen blijven rondlopen met geweertjes, sluipen door de bos jes en schieten heel wat potentiële vijanden in gedachten neer. Zonder er eigenlijk bij na te denken. Het is een spannende aangelegenheid, het bloed gaat sneller kloppen als de „vijand" naderbij sluipt. Het „paauw, paauw" uit de kindermonden klinkt soms erg authentiek. Hetzelfde spel letje wordt in oorlogstijden gedach- tenloos nagedaan, maar dan in het groot, met echte geweren, waarbij je zelf geen geluid hoeft te maken. Ook dan schiet je de potentiële vijanden gedachtenloos neer omdat ze de vij anden zijn. En als men eerlijk Is leest men romans over de oorlog niet om gesterkt te worden in de vredesge- dachte, maar gewoon omdat oor logsboeken soms gewoon erg span nend kunnen zijn. Jezelf kunnen Identificeren met de helden is op dat moment sterker, dan de weerzin die het oorlogsbedrijf oproept. Er zijn goede en er zijn slechte oorlogsboe ken. Maar hoe dan ook: ze blijven verschijnen met een tamelijk grote regelmaat, ondanks het feit, dat de „grote" oorlog alweer zo n 35 jaar achter ons ligt. t Een voorbeeld van een „slecht" oor- logsboek-ts „Helden van het laatste uur"'Van de-door zijh oorlogsboeken befaamd geworden Duitse schrijver Hans Hellmut Kirst (08 15) Van hem verscheen bij Elsevier dit boek in Ne derlandse vertaling en ik moet zeggen, dat de roman teleurstelde. Kirst is - ge zien zijn meeste oorlogsromans - een tamelijk kritische schrijver, die de oorlog benadert op een redelijk cynische wijze, waardoor heldendom, moed en opoffe ring voor volk en vaderland regelmatig wordt doorgeprikt. In „Helden van het laatste uur' is dat cynisme nog wel voor een klein deel aanwezig, maar het boek is slechts een slap aftreksel van het geen Kirst met name in zijn 08 15-perio- de schreef Een euvel, waar meer schrijvers aan schijnen te lijden op het moment, dat ze het „hebben gemaakt" en gaan freewheelen op hun routine Kirst beschrijft in deze roman hel leven in een specifiek opleidingskamp, waar militairen worden opgeleid voor infiltra tie achter de vijandelijke linies. Althans, dat is de bedoeling Maar het kamp is eerder een facade, waarachter zich de militairen verbergen, die op die manier veilig opgeborgen trachten te onlkomen aan het front, dat toch al steeds dichter bij komt. Tekst op de achterflap van het boek. „In feesten, bacchanalen en wil de orchieën zoeken de laatste Über menschen verstrooiing en vergetelheid voor het besef dat ze ieder moment de oorlogshel ingestuurd kunnen worden. Afgezien van het feit dat „orchieën" fout geschreven is (orgieën is juis ter is de tekst bepaald misleidend te noemen, want de genoemde wilde feesten en orgieën ontbreken in deze roman of men zou die enkele uitspatting als zodanig willen betitelen Trouwens, wie het omslag van het boek bekijkt, weet meteen wat met die wilde feesten wordt bedoeld niets. Zelden heb ik zo'n saaie boekomslag mogen bewonderen als deze, waarop een duidelijk in scène gezette „orgie" tussen een Duitse sol daat en een zéér kuis geklede Duits0 „Madel". „De helden van het laatste uur" is een te vlug geschreven oorlogs roman, die de naam. die Kirst heefl op te houden, geen doet doet Geheel andere koek is „Verover of vernietig" van John Harris, van wie reeds eerder oorlogsromans in verta ling zijn verschenen „De vos uit zijn hol en het in deze rubriek besproken „Leger in de schaduw'„Verover of vernietigbeschrijft een operatie van een speciaal daarvoor opgeleide com mandogroep in Noord Afrika, waar het Achtste Leger van generaal Montgome ry zich voorbereidt op het Alameinoffen- sief Deze speciale groep moet voorko men. dat belangrijke voorraden munitie en benzine in handen komt van de le gers van Rommel, die bijna door hun voorraden heen zijn Harris beschrijft dit bijna als een dokumentaire. maar weet anderzijds de lezer gevangen te hou den door de persoonlijke besognes van de deelnemers aan deze raid De waan zin van de oorlog op een voortreffelijke manier verwoord, zónder dat de nadruk komt te liggen op helden, die onsterfe lijk hun strijd strijden Want helden be staan niet. In een bijna dokumentaire stijl be schrijft Warren Tute het dagelijks leven van Gibraltar tijdens de laatste wereld oorlog in „De Rots". Begin 1940 wordt Gibraltar een vitale basis voor de strijd in het Middellandse Zeegebied en zal dat tot het eind van de oorlog blijven De rots wordt van alle kanten bedreigd. Via Spanje en vanaf de Duitse bases in Noord-Afrika. Maar Gibraltar en zijn be woners houden stand Vanuit Gibraltar wordt de invasie in Noord-Afrika voor bereid, wordt de Italiaanse marine uit haar eigen wateren verdreven en wordt het beleg van Malta gebroken met een ten dode opgeschreven konvooi. „De Rots" is ook onder meer het verhaal van David Evers en Grace Millingham en daarmee het verhaal van de bewoners zelf. Een verhaal over leven, liefde en dood. door Warren Tute op voortreffelij ke wijze beschreven als een eerbetoon aan de Rots in de oorlogsbranding. Hammond Innes is vooral bij de lezer bekend als de schrijver van talrijke avonturenromans, waarmee hij kan wedijveren met auteurs als MacLean. Desmond Bagley, Gavin Lyall en ande ren. Kortgeleden verscheen van hem 'n tamelijk vroege roman „Alarm! Lucht aanval!", zich afspelend tijdens de Blitzkrieg in Engeland Het is duidelijk, dat hier een nog tamelijke jonge schrij ver aan het woord is, die nog aanmerke lijk zal groeien in uitdrukkingskracht via zijn latere avonturenromans. „Alarm! Luchtaanval!" is dan ook te beschou wen als niet slechte vingeroefening en hoort als zodanig dan ook thuis in de rij romans van deze schrijver, zoals die bij Elsevier verschijnen. Het is het verhaal van een jonge soldaat, gedetacheerd op één der Engelse vliegvelden, die op hel spoor komt van een tamelijk inge wikkeld Duits komplot om in één slag Engeland te veroveren via de lucht Van Douglas Reeman verscheen kortgeleden bij de ZHU de oorlogsro man „De zee als slagveld", waarin de strijd op zee relief krijgt Reeman, die wéét waarover hij schrijft, behandelt in deze roman de strijd aan het Oostfront, en dal betekent voor de marine de strijd op de Zwarte Zee. die in 1943 nog ge heel in handen is van de Duitsers. Om dat het Oostfront vast zit door dit feit. laat Engeland als blijk van geallieerde solidariteit een flottieltje van moderne motortorpedoboten naar de Zwarte Zee opstomen onder commando van John Devane „De zee als slagveld" is een roman in de traditie van C S Forester, met wie hij ook regelmatig wordt verge leken Tenslotte verscheen bij Sijthoff een herdruk van „De overlevenden van de „Pommern" geschreven door Will Berthold Het boek verscheen eerder onder de titel „Het laatste gevecht Berlhold vertelt in deze roman het ver haal van drie overlevenden van de krui ser „Pommerndie tot zinken werd ge bracht. De drie overlevenden worden aanvankelijk in het vaderland als hel den ontvangen, maar daarna breekt de hel los voor de drie zwaarbeproefde mannen ze worden door de molen van de krijgsraad gehaald op verdenking van desertie Will Berthold weet dat op een bijzonder indringende wijze te beschrijven, waarbij de onmenselijkheid van de oorlogsbureaukratie sterk relief krijgt Een heruitgave waard 3e boekhouding soonlijkhë'id worriiT. Hooi „Helden van het laatste uur", door Hans Hellmut Kirst. 1980 Vertaling. H. Coerwinkel, 1982 Uitgave De Boeke- rij/Elsevier te Amsterdam Gebonden, 317 blz prijs 29,50. „Verover of vernietig!" door John Harris 1976 Vertaling Annemiek Jan sen, 1981 Uitgave De Kern te Baarn, gebonden 217 blz prijs 28.90 „Alarm! Luchtaanval!" door Ham mond Innes. 1941 Vertaling Joy de Wit, 1982 Uitgave Elsevier Nederland - Amsterdam Paperback. 207 blz., prijs 15,90 „De Rots", door Warren Tute, 1957 Vèrtaling Joh van Wijk, 1982 Uitgave Elsevier Nederland te Amsterdam Pa perback, 350 blz., prijs 24.90. „De zee als slagveld", door Douglas Reeman, 1981 Vertaling Hennie van den Berg-Verschoor, 1982 Uitgave. El sevier Nederland Ie Amsterdam Pa perback, 282 blz prijs 12,90 „De overlevenden van de „Pommer- n" door Will Berthold Herdruk, van „Het laatste gevecht(1959). Uitgave. A W Sijihoff te Alpen aan den Rijn, 1982. Paperback, 198 blz, prijs 14.25. Eer: I ting, Zwarteweg 16a, telefoon

Leusder Krant | 1982 | | pagina 7