Aandacht voor jezelf en een stukje rust krijgen" De vrouw in haar beroep (9) iNCY VAN DER VEN, YOGALERARES Aantrekkelijke serie Valleiconcerten „Once upon a time in the west" bij Cinemaclub De Korf Conferentie over„onze" democratie Antilopen start seizoen met toernooi Zwangerschaps- gymnastiek Postduiven uit Saint Quentin Een kattebelletje of een fijn gedrukt kaartje? gDERDAG 19 AUGUSTUS 1982 plaatselijk nieuws ISDEN - Nancy van der Ven Is yogalerares. Zij werkt Ie Stichting „Eckehart" in Leusden. aag haar naar haar persoonlijke motivatie om juist dit 3 te kiezen. Yoga komt uit het oosten, is sterk verweven !t levenspatroon van het oosten. Hoe komt een westers er toe die yoga op te pakken en er zelfs les in te gaan gt uit, dat het de aange- foga is, die in het westen imelijk wordt gegeven. Er Ie soorten yoga. Bijvoor de Karma Yoga, de bhak- de jnana yoga, de raya n het westen wordt hoofd- de hatayoga beoefend, karma yoga, die Nancy er aanspreekt, en de door egeven hata yoga komen ma terug. Nancy van der Ven voor de jkozen heeft? De nonnen in ich bij Zevenaar. waar ze woonde, hebben er de ba- gelegd. Zij gaven yogales, icy ging die lessen volgen nnen leerden de mensen p het hootd te staan Zelf |t ze deze oefening in haar les- niet. aangezien deze houding yelen een te grote belasting de nekwervels is. jlcy voelde zich prettig bij de Kond er een stuk|e rust in l :e in Leusden kwam wonen ze op yogales in Leusden. Ei- Ipiekerde ze er niet over om ak in te gaan Wel hield ze zich sooi elen,«Hankelijk nieuwsblad 034jJe gemeente Leusden. ijnt elke dinsdag en irdag. ntwoordelijke ktie: Vos [nix Kreijns (pi. verv.) tie: fn Engelkens Br van Loo. r ering kopij en ad- inties: het dinsdagnum- tot uiterlijk maan- niddag 12.00 uur, het donderdag- mer tot uiterlijk tadagrruddag 12.00 Iktetie en admini- ie Kantoor Leusder Rozendaallaan 9, den-Centrum. Op dagen geopend van tot 12 00 uur en 13 30 tot 17.00 uur nnementsgeld: 20 per jaar; 27,60 talf |aar; 14,05 per taal. hten bezorging: Bbonnee dient u de ■t voor dinsdag- of perdagavond 18.00 I te hebben ontvan- I Is dat niet het geval, dan kontakt op onze hoofdagent be ling (dinsdag en don- lag tussen 18.30 en 0 uur), tel 033- 591 Bij geen gehoor u kontakt op nemen onze inspekteur be ing, overdag 03420- II, toestel 44 estellen foto's: neeste in de Leusder it gepubliceerde fo- Ikunt u nabestellen t uitzondering van lief- en historische 's), bij vooruitbeta- van 5,- per exem- r (formaat 13 x 18 op giro. 871441 BDU b.v. te Barne- 1 met duidelijke ver- Iding van gewenste aantal, nummer krant, pagina waar de foto werd ge- itst. U kunt ook kon- betalen op ons kan- J. Rozendaallaan 9, sden/Centrum leveer drie tot vier en na betaling ont- gt u de gewenste fo- thuis. USDER KRANT is een e van de BDU-kranten- flnatie te Barneveld. er mee bezig wat ze wou gaan doen „Ik heb mijn MULO gehaald", vertelt ze. „en moest van mijn va der verpleegster of onderwijzeres worden. Aangezien ik al zó veel van thuis moest wou ik dat persé niet. Ik ging naar kantoor, en ik volgde een kursus Nederlandse, Duitse. Engelse handelscorres pondentie Ik hield dat een tijdje vol. ook in mijn trouwen. Met veel ple zier ben ik jarenlang de gehele dag thuis geweest om mijn twee kinde ren te verzorgen en te zien op groeien. Ik kwam in Leusden wo nen, de kinderen gingen naar school, en ik kende er niemand Ik ging verzinnen wat ik eigenlijk wou Dat kantoorwerk vond ik niet leuk Ik wou iets met mensen. Achteraf gezien was die verpleging of het onderwijs best wel iets voor me ge weest! Toen zei iemand ,Jij moet yoga lerares worden!", en daar heb ik over nagedacht. Ik ben de oplei ding, die drie jaar duurt, gaan vol gen En ik vond in de yoga bepaal de aanknopingspunten, die mij hielpen om een zinvol leven te lei den Ik hoefde niet een bepaalde filosofie aan te houden, dingen, die ik zelf belangrijk vind, geef ik dóór." AANDACHT AAN JEZELF BESTEDEN Nancy van der Ven stelt, dat voor veel mensen nog steeds niet duide lijk is wat yoga is Sommigen den ken, dat het een godsdienst is. An deren denken bij yoga aan op je hoofd staan. Nancy vindt het meer „met beide benen op de grond staan Dat is de bedoeling van de yoga." „Het is de bedoeling", zegt ze, „dat je niet alleen lichamelijk gym nastisch bezig bent, maar dat je aandacht aan jezelf besteedt. Dan kom je op de geest terecht. Onze gedachten springen vaak van de hak op de tak. Door yoga leer je je aandacht goed te richten op één ding In de yoga ben je dat zelf. Je neemt bepaalde houdingen aan, je laat je gedachten niet de vrije loop, en je probeert in zo'n houding te voelen wat je doet. Het is ontzettend moeilijk om je bij één ding te bepalen. Heel vaak zijn we met iets bezig, en onze gedachten zijn al weer met iets anders bezig. Je moet het ook vaak jaren doen vóórdat je zegt „het gaat me nu wat beter af KARMA YOGA Wat Nancy van der Ven aan spreekt in de karma yoga zijn de volgende gedachten. We moeten niet vergeten, dat we recht hebben op werk, maar dat we géén rechten hebben op de vruchten van het werk. Het werk moeten we aan wenden, zoals het tot ons komt. We moeten ons oefenen in onzelfzuch tigheid. Doe het werk, en onder zoek de motieven, die je er toe drij ven. In het begin zullen we bijna altijd ervaren, dat onze motieven zelfzuchtig zijn! HATA YOGA De hata yoga, waarin Nancy van der Ven les geeft, zijn ademha lingsoefeningen (pranayama), li chaamshoudingen, spier- en kon- sentratie-oefeningen „Belangrijk", aldus Nancy, „is de bewuste ademhaling, die je bij ie dere houding toepast. Verschillen de houdingen houd je een tijdje vol, met de specifieke ademhaling, die er bij hóórt. Deze ademhaling heeft invloed op de zenuwcentra en de organen." „Doe je zelf elke dag een aantal oefeningen?" Nancy: „In de loop van het jaar bereid ik mijn lessen voor, en doe tijdens de lessen de oefeningen vóór. Ik vind dat ik, als ik les geef, voldoende lichamelijke oefening krijg. Als ik geen les geef, in de vakanties dus, doe ik oefeningen voor mezelf. De ontspanning, die pak ik wel mee, zo er tussen door, tien minu ten of een kwartier. Het gaat er mij om de geest tot rust te brengen. Dat heb ik nodig, omdat ik vind dat het les geven inspannend is. Men sen denken bovendien, dat iemand die aan yoga doet, en zeker iemand die er les in geeft, niet ziek kan worden. Want, om niet ziek te wor den dóór is yoga immers voor! Het is makkelijk om een lesje af te draaien! Maar, elke groep is ver schillend. Er kunnen ook enkele mensen in de groep zijn, die erg moe zijn, hoofdpijn of verdriet heb ben. Je moet je bij het lesgeven op de mensen richten, en de oefenin gen kunnen omswitchen". YOGA VOOR JONG EN OUD Nancy heeft gekonstateerd, dat er tegenwoordig vaak gedacht wordt, dat yoga alleen is voor men sen, die kwalen of gebreken heb ben. Dèt misverstand wil ze graag uit de weg ruimen. Jammer genoeg is het wel zo, dat mensen vaak pas yoga gaan doen, als ze kwalen krij gen Maar yoga is voor gezonde mensen van jong tot oud. „Neem de groep schoolverla ters, die van de lagere school af gaat Die zijn midden in hun groei. Daar schrik ik van hoe ze in elkaar zitten. De rugspieren van die kinde ren hebben veel te veel te lijden. Die kinderen hebben vaak te wei nig beweging. Juist voor dié groep zou het goed zijn als wij samen konden werken met de scholen. Het oefenen in concentratie is voor deze groep óók belangnjk! Het voelen van wat er in het eigen lichaam ómgaat. Hoeveel proble men zijn er tegenwoordig nietl" SAMENWERKING MET ART SEN Niet alleen met de scholen zou Nancy willen samenwerken, maar ook met de artsen. Ze komt heel veel mensen tegen met onbestem de klachten, die vaak voortkomen uit ademhalingsstoomissen. „In samenwerking met de dokto ren", zegt ze. „zou je zo'n drie of vier van die mensen in een groep kunnen zetten. Je zou dan met de artsen kunnen overleggen wat wèl of niet goed voor hen zou zijn. Hoe drukker we het krijgen, hoe méér we de ademhaling omhóóg trekken Het gaat er dan om, dat we teruggaan naar de natuurlijke ademhaling, dat is de buikademha ling. Inde yoga zijn er diverse soorten ademhaling Ik kan me best voor stellen, dat mensen zeggen: „Ik zie het niet zo zitten om te gaan zitten blazen!" Maar: die moeilijke adem halingsoefeningen, daar kom je pas najaren aan toe. Ook is het niet belangrijk om allerlei kunstjes uit te halen! Je mag best allerlei oefenin gen doen, maar het belangnjkste is dat je aandacht voor jezelf èn een stukje rust krijgt." Het fijne van yogales geven vindt Nancy óók, dat ze de lestijden kan aanpassen aan de uren, dat de kin deren uit school komen, zodat die altijd hun moeder thuis vinden. La chend: „Al moeten die kinderen wel es even geduld hebben als de telefoon rinkelt. Want ik heb best vaak vrij lange gesprekken1" VOETZOLEN Als ze met mensen met het li chaam bezig is vraagt Nancy ook aandacht voor de voeten. Op les gniffelen mensen daar vaak om „Aandacht voor mijn voetzolen?" en „Moet ik aan mijn tenen zitten wrijven?" „Je kunt konstateren", zegt Nancy, „hóé je voeten één- voelen. Ik noem maar iets: ze zijn koud, als je naar bed gaat. Er zijn mensen die bepaalde tenen niet kunnen bewegen Pijnlijke plekken onder de voeten corresponderen met bepaalde organen, die niet op timaal funktioneren. De zenuwba nen in de voeten hebben verband met de organen. Ik leer de mensen hun voeten te masseren, zuiver om met jezelf bezig te zijn. De voetzo len zijn héél belangrijk. Je kunt di verse kursussen volgen om nog méér van het lichaam aan de weet te komen. Dan kom je tot diverse ontdekkingen, waar je versteld van staat!" Ik vraag Nancy of ze zelf vindt, dat ze veranderd is of anders rea geert sinds ze yoga beoefent „Ik benader de dingen veel rusti ger dan vroeger Anderen zeggen dat vaak ook tegen me, die me een tijd niet gezien hebben bijvoor beeld. Al betekent het niet dat ik niet meer es zenuwachtig ben of alles in bedwang kan houden. Ik kan het nu wel beter in banen lei den. Dat heb ik geleerd door de yoga Maar je moet zelf konstant werkzaam zijn. De zelfwerk zaamheid is erg belangrijk. Je kunt niet alleen maar les geven. Je moet jezelf er steeds weer in verdiepen. Je moet elke keer de dingen herlezen en op nieuw verwerken om op goede manier tegenover de mensen te staan". Vanuit de Eckehartstichting hebben de yhogaleraren na- scholingsdagen, en kunnen er problemen ingebracht worden op de kontaktavonden, die eens In de twee maanden worden ge houden. ANCO MALI LEUSDEN - Dit seizoen is de Stichting Valleiconcert er weer in geslaagd een aantrekkelijke serie te organiseren voor lief hebbers van kamermuziek. Ver wacht mag worden dat deze mu ziekavonden weer een groot aantal belangstellenden zal trek ken uit Leusden, Barneveld en omgeving. De valleiconcerten worden ge geven in de N.H. Kerk (Water staatskerkje) aan de Arnhemse- weg in Leusden zuid, in De Korf aan de Smidse in Leusden cen trum en In het Brouwershuis in Barneveld. Verder is er traditiegetrouw een extra gratis zevende concert ver zorgd door abonnementshou ders en hun muzikale achterban In het Cultureel Centrum Spar- rendam in Hoevelaken. De abonnementsprijs voor de gehele serie bedraagt 45.-, voor houders van een CJP en 65plus- kaart kost een serie 35.-. Losse kaarten worden op de avond van het concert aan de zaal verkocht en kosten 10,-. met CJP of 65plus- kaart 7,50. Jeugd tot 18 jaar heeft gratis toegang. Een abonnements kaart wordt u toegezonden na over schrijving van het verschuldigde In hel kader van de Valleiconcerten Irad in april van dit jaar hel Laetitia Kwartet op in de NH Kerk in Leusden Zuid. bedrag op het bankrekeningnum mer 33 5919 6771 n v. de penning meestervan de Stichting Valleicon certen bij de Rabobank Leusden of op postgironummer 278135 van de Rabobank Leusden met vermel ding t g v penningmeester Vallei- concerten rek.nr 33 59 19 677. De abonnementen worden in volgorde van binnenkomst van betaling toe gewezen De valleiconcerten worden via hef Nederlandse impressariaaf, dat meestal voor de contracten met de musici zorgt, voor een deel gesub sidieerd door hel Ministerie van CRM. Voor een ander deel dragen de gemeenten Leusden en Barne veld bijOok dit jaar wordt de Stich ting Valleiconcerten financieel ge steund door de Rabobanken van Leusden en Barneveld. Het programma voor het seizoen 82/83 ziet er als volgt uit Donderdag 14 oktober: in het Brouwershuis in Barneveld Brede- ro Burlesque met Marina Wemels- felder, mezzo-sopraan; Marijke Smit Sibbinga, portatief en Henk Lambooy, cello en gamba. Vrijdag 12 november: in De Korf het Arthur Ensemble met Mart Ben ders, fluit; Ernst Karten, klarinet; Jan Kouwenhoven, hobo; Guus Dral, fagot; Eddy van Dijken, hoorn en Neville Schafer, piano. Donderdag 9 december: in de NH kerk in Leusden zuid het Haydn Kwartet met Andrzej Siwy, 1e viool; Katy Sebestyen, 2e viool; Er- vin bcnmer, altviool en uyory schil fer, violoncel. Donderdag 27 februari: in het Brouwershuis in Barneveld het Oberon Trio met Carlos Moerdijk, piano; Raymond Delnoye, fluit en Györy Schiffer, violoncel. Vrijdag 25 februari: in Sparren- dam in Hoevelaken een Doe-Het- Zelf-concerl. Abonnementshou ders van deze serie maken voor elkaar en voor ieder die maar ko men wil gratis een avond muziek Donderdag 3 maart: in de NH kerk in Leusden zuid Camerata Trajecti- na met Ingrid Smit Duyzenfpunt, mezzo-sopraan; Sjabbe van Silf- hout, tenorino, Saskia Coolen, vio la da gamba en blokfluit en Louis Peter Grijp, luit en cither. Woensdag 13 april: in de NH kerk in Leusden zuid het Antwerps Ka mermuziek Ensemble De concerten vangen elke keer om kwart over acht aan Voor andere Inlichtingen kan men kontakt opnemen met de sekretarls van de Stichting Val- lelconcerten, de heer J. G. Meyer, Prinses Margrietlaan 5, 3832 CJ Leusden zuid. Telefoon: 940485. (Van de redaktie) LEUSDEN - Op donderdag 26 augustus a.s. draalt de Cinema- club De Korf in het activiteiten centrum De Korf vanaf 20.00 uur de Italiaans/Amerikaanse wes tern „Once upon a time in the west" van de inmiddels befaam de Italiaanse regisseur Sergio Leone met muziek van Ennio Morricone. Een bekende film, die door de jaren heen steeds weer opnieuw in de bioscopen verschijnt en dan weer volle zalen trekt. Eén van de hoofdrollen wordt ver tolkt door de kortgeleden overle den Amerikaanse acteur Henrv Fonda. Kaarten voor deze voor stelling zijn verkrijgbaar (alleen voor leden) bij kantoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9 (tijdens kantooruren) en het activiteiten centrum De Korf (dagelijks). Niet-leden kunnen (voor zover er nog plaats is) voor een kaartje terecht aan de zaal een half uur vóór aanvang van de voorstel ling. Zij betalen als tijdelijk (een malig) lid 7,50 entree. Leden betalen voor hun toegangsbe wijs 2,50. „Once upon a time in the west" behoort tot de klassie ke westerns, die geschiedenis schreven. Voor de liefhebbers van dit onuitputtelijke genre een film om niet te missen. LEUSDEN - Maandag 23 au gustus om 20.45 uur en woens dag 25 augustus om 19.45 uur beginnen er weer twee nieuwe cursussen zwangerschaps- gymnastiek. Deze zijn bedoeld voor vrouwen die in oktober of november een baby verwachten. De cursussen worden gegeven in 't wijkgebouw aan de Rozen- gaarde 33. Opgave en Inlichtin gen aldaar of telefonisch via tele foonnummer 941218. WEEKENDDIENSTEN HUISARTSEN: LEUSDEN - In de Internationa le School voor Wijsbegeerte wordt op vrijdagavond 17 en za terdag 18 september een confe rentie gehouden over „Wordt onze democratie bedreigd?'' Aan deze conferentie nemen deel prof. dr. J.J.A. Thomassen, politicoloog, drs. J. de Beus, econoom, prof. dr. G.M. van Aspreen, sociaal ethicus, J.L. Heldring, politiek commentator NRC/Handelsblad en W. Breed- veld, politiek commentator Trouw. Wat houdt onze democratische sa menlevingsvorm in? Waarop is de ze gebaseerd? Hoe gezond is ze? In deze conferentie is een bundel artikelen, geschreven door ver schillende politici, samengesteld. Hierin wordt ingegaan op bedrei gingen voor de democratie en op mogelijk oplossingen daarvoor Deelnemers krijgen deze bundel toegezonden. Inlichtingen over deze confe rentie: Internationale School voor Wijsbegeerte, Dodeweg 8, 3832 RD Leusden. Telefoon 15020. Voor de huisartsen in de gemeente Leusden, voor de praktijken van de art sen Van den Berg, Binkhorst/Du Boeuff, Boersema/Koch. Lantink/Ver- hagen, Van Nieuwkerk en Den Toom neemt dit weekeinde waar: J. den Toom, Van Diepenhelm Schel- tuslaan 7, Leusden-Z., tel. 943300. Voor spoedgevallen: spreekuur zater dag- en zondagmiddag om 14 uur Visi tes graag vóór 10 uur 's morgens aan vragen. drikx, Krulskamp 88, Amersfoort, tel. 752289 dienst. Bovendien heeft deze zuster avonddienst van 19 t/m 25 au gustus. VERLOSKUNDIGE: Voor verloskundige hulp kan men zich dit weekeinde wenden tot: mevr. Thuis-Paulussen, Kon. Wllhelmlna- laan 18, Amersfoort, tel. 10886 b.g.g. 722000. TANDARTS: Voor noodgevallen in het weekeinde: Dokterscentrale Amersfoort, tel. 033-722000. APOTHEEK: DIERENARTSEN Apotheek De Hamershof, De Brouwe rij 14, tel. 033-943441apotheek Leus den, De Biezenkamp 16, tel. 033- 942303 zijn op werkdagen geopend van 08.30 uur tot 18.00 uur Bulten de- i ze uren is voor spoedrecepten geopend op werkdagen van 19.30 uur tot 20.00 uur en op zaterdag-, zon- en feestda gen van 14.00-14.30 uur en van 17.30- 18 00 uur (week: 20 aug. t/m 27 augus tus). Euterpe Apotheek, Euterpepleln 41a, tel. 751001. Buiten bovenstaande uren is uitsluitend voor spoedrecepten geopend Apo theek Leusden, de Biezenkamp 16, Leusden, tel. 033-942303. WIJKVERPLEGING: Gelieve uw eigen dierenarts of die renkliniek te bellen. Een telefonisch ant woordapparaat geeft op welke dieren arts voor spoedgevallen te bereiken is. LEUSDEN/CENTRUM - De korfballers van Antilopen star ten het seizoen traditioneel met hun eigen toernooi. A.s. zater dag, 21 augustus, om 10.00 uur begint dit op het Burgemeester Buiningpark. Met circa 600 deel nemers van 9 verenigingen. De deelname van de Belgische ereklasser Voorwaarts uit Ede- gem geeft het toernooi niet al leen een Internationaal tintje, maar ook de garantie van korfbal op niveau. Het selectieteam van Antilopen ontmoet, behalve de Belgen. OV- VO uit Maarssen, Kameo uit Groe- nekan en als sterkste onder de Ne derlandse deelnemers Rust Roest uit Eindhoven. De juniorenploeg krijgt exact dezelfde tegenstan ders. Bij de aspiranten en pupillen komt de organiserende vereniging met tweemaal twee teams in het strijdperk. Tegenstanders zijn MIA, Rust Roest, Kesteren en Zwalu wen. De wedstrijden van de senio ren en junioren duren veertig minu ten. De laatste ronde begint om 16.00 uur en wordt een uur later gevolgd door de prijsuitreiking. Het toernooi wordt traditioneel afgeslo ten met een barbecue Trainer Bert Brandsen zal na het toernooi de Antilopenploeg voor de competitie kunnen samenstellen. Er zijn al eni ge oefenwedstrijden gespeeld in de loop van de vorige week. LEUSDEN/CENTRUM - Zater dag was de PV Leusden met 244 jonge duiven in concours bij de wedvlucht uit Saint Quentin. Om 08.00 uur gelost was de eerste duif om 10.39,03 uur weer thuis. De uitslagen wa ren: R. Tijmensen 1-8-29-31-45, W Vrijhoef 2-10-14-16-18-33-35, Gebr. Bransen 3-14, Comb. Vrij Bra. 4-30-32-36, B. Peters 5-24- 28-48, H. Lambrechts 6-19-22-44- 46, C. van Valkengoed 7-11 -15-17- 21-26-27-37-40-42-43-49-50, A. Dieters 9, H. v.d. Hoek 12. J. Pouw 13-39, P. Lambrechts 34-47, G Dieters 20 en N. Blom 25. Dit weekeinde heeft: zr p. D. J. Hen- Sommigen schrijven vlug even een briefje om te melden, dat er gezinsuitbreiding heeft plaats gevonden. Dat is natuurlijk óók een manier. Toch gaat er niets boven een fijn gedrukt kaartje, uitgezocht naar uw smaak Uit de grote collectie 1982 hebt u enorm veel keuze. En wat de tekst betreft, wij zorgen snel en accuraat, dat er op komt te staan wat u wenst. In hand-of machineletter Vandaag besteld, morgen klaar. DE LEUSDER KRANT tals het om snelheid èn kwaliteit gaat Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum. Op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.3C tot 17 0Óuur. Telefoon. 033-941495 sr- I tina. 9&BIM

Leusder Krant | 1982 | | pagina 3