„Stoutenburg", een trotse burcht Bloeiend verenigingsleven in Achterveld - 17^ VAN KRUIS- TOT CARNAVALSVERENIGING "USTUS 1982 ACHTERVELD 600 I .bMÓH I ACHTERVELD - De geschiede nis van Achterveld en Stoutenburg gaat verder terug dan het jaar 1382. Het was al in het jaar 1252, dal Wouter of Walter van Amersfoort - en dat hangt weer samen met de plannen van de bisschop van Utrecht, Hendrik van Vianden om Amersfoort stadsrechten te verle nen - op een uur afstand van de toekomstige stad een burcht liet houwen, die de naam Stuthenborch of Stoutenburch trotse burcht") kreeg. In tegenstelling tot wat de ge schiedschrijvers gemeenlijk ver kondigen ben ik van mening, dat heer Wouter dit deed in opdracht van of althans in overleg met de bisschop van Utrecht, die als we reldlijk heerser in het grensgebied tussen Utrecht en Gelre op een strategisch punt een forse burcht aan de Barneveldse beek wilde heb ben, waarvan de eigenaar of bewo ner hem trouw was. In dat kader moeten we ook de opdracht van het versterkte huis, de burcht, aan de Utrechtse bisschop zien, die het aan Wouter van Amersfoort in leen gaf. In feite is het opdragen aan en in leen geven van een burcht minder een eigendomsoverdracht dan de erkenning van het gezag van de landheer, die in dit geval het recht kreeg - voor hem en de kerk van Utrecht - om er een bezettting in te legeren, wanneer het Sticht zou worden aangevallen. GROOT We moeten ons met voorstellen, dat de bouw van de Stoutenburch van de ene dag op de andere vol tooid is, of beter dat de burcht niet is vergroot en uitgebouwd. Het is waarschijnlijk dat dit vooral ge beurd is nadat in 1315 bisschop Gui- do van Henegouwen door koop van o a. Everard van Stoutenburch ook werkelijk eigenaar van de burcht en het omliggende terrein was gewor den. Over dat omliggende terrein mag niet te gering worden gedacht, het was meer dan 1057 morgen - ruim 900 ha - groot Nadat de heren Van Amersfoort zich op Stoutenburch gevestigd hebben noemen ze zich Van Stou tenburch, overigens niet zo erg lang, want ze gaan zich dan Van Weede noemen, een geslacht waar uit Johan van Oldenbarnevelt van moederskant is voortgekomen. De familierelatie tussen de diverse rid ders van Amersfoort c.q. van Stou tenburch, die uit oude kronieken tot ons komen is soms niet duidelijk te onderkennen. Aangenomen moet worden dat de Everard van Stoutenburch. die in 1326 de over dracht uit 1315 bevestigde een kleinzoon van de Wouter van Amersfoort uit 1252 was. Overi gens is ook het jaar 1315 weer een vraagteken, omdat de verkoop vol gens de bevestiging uit 1326 ge schiedde aan bisschop Johan van Diest, die al in 1296 overleden is. VERPAND Het lijkt erop. dat we ons er maar niet al te zeer in moeten verdiepen, vinden wel dat aangenomen mag worden, dat de eerder genoemde bisschop Guido van Henegouwen, die voordat hij tot de bisschoppelij ke waardigheid verheven werd va- die twee jaar later in een veldtocht tegen de Friezen bij het Rode Klif sneuvelde. Die Jan van Arkel plaat ste een zekere Willem Groenewoud als kastelein (slotvoogd) op de burcht. In 1379 wordt dat Steven van Zuylen. die in het kapittel van de Utrechtse Dom voor alle geeste lijken, ridders, knapen en de stad Utrecht zweert, dat hij het huis trouw bewaren zou .,als een goet borchstat- en ambachtsman schul- dich is" voor de bisschop en het Sticht De onzekere situatie in de lage landen in de 15e eeuw maakt dat de vraag of de nakomelingen van de heren van Stoutenburch nog rech ten hadden op de burcht niet beant woord kan worden In een charter van 1413 spreekt bisschop Frederik ACHTERVELD - Hoewel Ach terveld een vrij kleine gemeen schap heeft is er in het dorp een zeer bloeiend en actief verenigingsle ven. Een overzicht. KRUISVERENIGING De Kruisvereniging vierde vorig jaar het 50-jarig bestaan. Een groot aantal inwoners is lid van deze ver eniging. Veel werk wordt door deze vereniging gedaan op het gebied van de gezondheidszorg Met in gang van 1 september zal er een nieuwe wijkverpleegkundige in dienst treden. De huidige wijkver pleegkundige zuster Dignum is meer dan 25 jaar in Achterveld werkzaam geweest. E.H.B.O. In 1949 werd een plaatselijke af deling opgericht van R.K. bond van E H B O Deze afdeling is inmid dels uitgegroeid tot een zeer bloeiende afdeling met een groot aantal werkende leden Door de af deling werd verschillende jaren achtereen deelgenomen aan Rayons- en districtswedstrijden Zij behaalden hierbij verschillende malen de eerste plaats waardoor de afdeling dan ook deel kon nemen aan de landelijke wedstrijden. Dit jaar is men gestart met het geven van reammatiecursussen. Dit blijkt een groot succes te zijn HARTSTICHTING Een plaatselijke afdeling van de Nederlandse Hartstichting is onge veer zes jaar geleden opgericht. Deze vereniging komt in samen werking met andere verenigingen voor het voetlicht met voorlichting op het gebied van de hart- en vaat ziekten. ZONNEBLOEM Van de landelijke Zonnebloem vereniging is er ook een afdeling in Achterveld. Deze vereniging be weegt zich op het gebied van de zieken en bejaarden. Daarvoor in aanmerking komende bejaarden en zieken worden door de leden be zocht. Ook de in de ziekenhuizen verblijvende inwoners krijgen be zoek. Tevens is er een Welfare afde lingdie eenmaal perweekeen hand- werkmorgen organiseert BEJAARDENSOOS De bejaardensoos houdt elke week een middag waar niet alleen bejaarden terecht kunnen maar ook personen die om gezondheids redenen niet meer mogen werken en die eventueel met vervroegd pensioen zijn gegaan. Deze middag zijn echte ontspanningsmiddagen. Tevens zijn deze middagen belegd om het onderlinge contact levend te houden. Eenmaal per jaar worden er een vakantiereis gezellige dagrei zen georganiseerd. CULDOTO Een toneelvereniging Culdoto ontbreekt niet in de rij van vereni gingen. Twee achtereenvolgende dagen treedt deze vereniging met een toneelstuk voor het voetlicht Ook komt het wel voor dat bij een jubileum van de een of andere ver eniging een beroep wordt gedaan op deze vereniging om tijdens de feestavond een klein toneelstukje op te voeren. BIBLIOTHEEK Het dorp is ook een bibliotheek rijk die imiddels zijn 75-jarig be staan heeft gevierd Een grote col lectie boeken is in voorraad van elk genre. Door de inwoners wordt van de uitlening van de boeken veelvul dig gebruik gemaakt K.P.J. De K.P.J. is een afdeling van de landelijke Katholieke Plattelands Jongeren. Het doel van deze ver eniging is het bij elkaar brengen van de plattelands jongeren. Er wordt niet alleen gewerkt op het gebied van de vrolijke ontspanning maar ook op cultureel en creatief gebied. De georganiseerde avonden wor den steeds goed bezocht en zijn al tijd gezellig. K.P.O. Van de Katholieke Plattelands Organisatie is er ook een afdeling in Achterveld. Deze vereniging heeft tot doel de vrouwen bij elkaar te brengen en zo de onderlinge con tacten te kunnen onderhouden en verstevigen. Ontspanning, creatief bezig zijn en het bespreken van de problemen van de hedendaagse tijd zijn dingen die tijdens de bijeen komsten aan bod komen. CARNAVALSVER. Elf jaar geleden werden door en kele inwoners de koppen bij elkaar gestoken met het doel een carna valsvereniging op te richten. Dit is heel goed gelukt. Klein begonnen is het carnavalsgebeuren uitgegroeid tot een geweldig feest dat niet meer uit Achterveld weg te denken is. De optocht geniet inmiddels bekend heid tot ver in de omtrek. CON AMORE Con Amore is de Ned. Herv jeugdvereniging. Het doel van deze vereniging is niet alleen de ontspan ning zoeken maar ook het bespre ken van het geloof en de bijbelkun- de Deze vereniging heeft vijf jaar geleden de euvele moed opge bracht tot het organiseren van de avondvierdaagse. Hetgeen als een grap begonnen is, is dit uitgegroeid tot een geweldig evenement dat ook niet meer uit Achterveld weg te denken is. CHR. VROUWEN De Christelijke vrouwen vereni ging Lydia draagt ook haar steentje bij om het onderlinge contact van de leden in stand te houden. Verder is het doel van de vereniging be spreking van het geloof en de bij- belkunde. Ook het handwerken wordt druk beoefend. A.B.T.B. De afdeling van de Algemene Boeren en Tuindersbond vierde dit jaar het 50 jarig bestaan. Deze ver eniging heeft tot doel de lanbou- wers, veehouders en tuinders te steunen en voorlichting te geven in verband met hun bedrijven. Ook bij het bekend worden van nieuwe wetten op dat gebied en verande ring van reeds bestaande wetten wordt door de A.B.T.B. nauwlet tend gevolgd. ZANGKOOR Zoals in elke R.K.-kerk was er ook in de R.K.-kerk van Achter veld een zangkoor. Dat bestond in dertijd alleen uit mannen. Onge veer veertien jaar geleden kwamen er ook vrouwen bij zodat het een gemengd zangkoor werd Door het koor worden niet alleen kerkelijke liederen gezongen. De heer G Wij- nants uit Amersfoort is momenteel de dirigent van het koor. Deze heeft in de tijd dat hij dirigent is het koor naar een zeer hoog pijl ge bracht. FEESTCOMITÉ Een feestcomité mag in een woongemeenschap als Achterveld natuurlijk ook niet ontbreken. Dit comité organiseert met alleen fees ten met de Koninginnedagen maar is ook actief op ander gebied. Tij dens de Tour de Junior-week orga niseert dit comité een braderie die klinkt als een klok. Dank zij dit feestcomité is er nu al een aantal jaren achtereen tijdens de Tour week een gezellige kermis DICK EN ALINE BIJL der was geworden van een dochter Mana, aan zijn schoonzoon Arent of Arnold, heer van IJsselstein, de Stoutenburch (en andere goede ren) voor 4800 pond verpand heeft Zeker is. dat bisschop Jan van Ar kel in 1343 het goed met de burcht, alsmede het schoutambt van Amersfoort weer inloste, daartoe in staat gesteld door graaf Willem IV van Holland en Henegouwen, Een luchtfoto uit 1980 van kasteel Stoutenburg.

Leusder Krant | 1982 | | pagina 5