Bijna 400 arbeidsplaatsen; uitbreiding op „De Fliert" Achterveld groeide ook sportief mee 600 jaar Achterveld ACHTERVELD EN DE WERKGELEGENHEID: r EEN KORTE SPORTPARADE VAN VERENIGINGEN kt fik vwhA van Blankenham van onsen huy- se endc gerechte van Stouten- burch", maar nog in 1424 wordt in een notariële akte Evert, Schild knaap en schout van Amersfoort heer van Stoutenburch genoemd, immers ,,syn vader gecomen is van de heer Walter van Stoutenburch, ridder, welchs wapen is een schilt van sulver met ses roode leliën" Het zou best kunnen zijn, dat het geslacht van de Stoutenburchs het slot ook weieens heeft moeten ver panden, zoals bijv. aan de heer van Woudenberg. Johan van Culem- borg. MACHTSSTRIJD Anderzijds staat wel vast, dat de Utrechtse bisschoppen er een be paald gezag over hadden, dat de Stoutenburch. samen met drie an dere burchten - Ter Horst, Vrcde- lant en Ter Eem - behoorde tot de sloten, die en postulaat (een door de Utrechtse geestelijkheid aange wezen kandidaat-bisschop) met mocht betrekken, alvorens door de Paus bevestigd te zijn. Omdat er vaak een politieke machtsstrijd rond een bisschopsbenoeming ge voerd werd, is dat niet onverklaar baar, integendeel, een kandidaat bisschop zou zich op een van die burchten kunnen verschansen en zich tegen de door de Paus aange wezen bisschop kunnen verzetten Van enige strijd of belegering van de Stoutenburch is niets overgele verd, maar het moet tot laat in de 15e eeuw in de oorspronkelijke vorm gestaan hebben. De eerst be kende afbeelding dateert waar schijnlijk uit het begin van de 17c eeuw, laat zien dat er heel wat aan verbouwd moet zijn. Dat lijkt nog niet het geval als Johan van Olden- barncvelt, de raadspensionaris van Holland, er rechten op laat gelden. In zijn remonstrantie aan de staten - in de reformatgietijd waren de bis schoppelijke bezittingen genaast - zegl hij het huis Weede met de daar toe behorende goederen, waaronder ook Stoutenburch moest worden ge rekend, gcerrd te hebben van zijn moeder Dcliana van Weede, die ge huwd was met Gerard van Olden- barnevelt. Het past in zijn tijd dat ,,de Ad vocaat", zoals raadspensionaris van Oldenbarnevelt werd genoemd, zich een bepaalde status wilde ge ven, daarom naast bezitter van de Stoutenburch ook dc van oudsher er aan verbonden titel, zeker voor één van zijn zoons, wilde verkrij gen. Dat kon omdat de bezittingen van de Utrechtse bisschop genaast zijn en van Oldenbarnevelt vraagt dan ook om ,,die lossinghe ende eygendom" van het door hem geerfde leenbezit. In 1615 krijgt hij de ambtsheerlijkheid Stoutenburch in leen. Of met de woorden uit de leenbrief; ,,Alsoo Jan van Olden barnevelt, tegenwoordig bezitter van de Hofstadt ende vasallage van Stoutenburgh" ons bij request te kennen heeft gegeven, dat hij, toen hem de lossing werd toegestaan, volkomen heeft doen blijken, dat de goederen van Stoutenburch van zijne voorouders aan de bisschop pen van Utrecht waren gekomen, zo hebben wij hem daarom en ..ten aensien van zijne goede officien dien tijt aen ons gedaen" die lossing en eigendom gunstig toegestaan. TER DOOD De tijden kunnen snel verande ren De raadspensionaris raakt in een machtsstrijd met prins Maurits, wordt op politieke gronden ter dood gebracht en zijn bezittingen verbeurd verklaard Enkele jaren later echter worden die echter te ruggegeven en op 13 december 1624 wordt Adriana van Bredero- de, dochter van Reinoud van Bre- derode, heer van Veenhuyzen en Adriana van Oldenbarnevelt - dus een kleindochter van Johan - met de heerlijkheid beleend. De voor malige hofprediker Johannes Ui tenbogaert schrijft dan aan een vriend ..De staten van Utrecht hebben aan de kinderen van den advocaat teruggegeven al hunne goederen in het Sticht gelegen, puur en simpel, met al de genoten vruchten tot op deze dag." Na de dood van Adriana van Bre- dcrode komt het goed aan haar zus ter Deliana, die gehuwd is met Theophilus van Cats, heer van Hei- loo. Na de dood van Deliana beheert haar man het goed voor een aantal neven en nichten, beleent het in 1637 in hun opdracht aan jonkheer Jacob de Bey. Opmerkelijk is dat in die tijd Jan Franken, de toegewijde knecht van de landsadvocaat, die zijn meester tot op het schavot bege leidde, schout van Stoutenburg was. Het is weinig interessant om alle achtereenvolgende eigenaars van Stoutenburg. dat inmiddels een meer bij dc tijd passend uiterlijk heeft gekregen, hier te noemen. De namen de Bey, Pannekoek en van Lielaar komen ook steeds in de Amersfoortse historie voor als bur gemeester, schepen of raadslid en daaruit blijkt wel dat er vanaf het begin van de bouw van de Stouten burgh een nauwe band met Amers foort heeft bestaan. In 1802 wordt Stoutenburg vergroot met het goed Emelaar, waarmee de secretaris en vriend van koning-stadhouder Wil lem III, graaf Willem Bentinck, nog beleend is geweest. Via makelaar Hendrik Oyens in Amsterdam wordt m 1833 de Amsterdamse bankier Anthony van Luden eige naar van het vierkante herenhuis, omgeven door twee grachten. AFBRAAK In 1861 schrijft mr. Johannes Lu- den, zoon van de bankier, een prijs vraag uit voor een nieuw kasteel. Het ontwerp van architect van den Brink wordt gekozen en uitge voerd. In 1864 is het nieuwe kasteel klaar. Tien jaar later wordt het al weer afgebroken, want de dochter van de heer Luden, Maria Susanna Anthonia, laat dan een modern kasteeltje met hoetyoren en kante len bouwen. Die dochter is gehuwd met prof. David Henry Soulier, een Italiaans parlementariër en dat ver klaart. waarom de latere koning Victor Emanuel III er - in 1891 - enkele tijd verbleef Want prof. Soulier was ook leraar van de Ita liaanse kroonprins. In 1920 ver koopt het echtpaar Soulier-Ludcn het ..kasteel met grasperken, ten nisbaan. bosschen, hakhout, ge mengd bosch, weiland, lanen en grachten, koetshuis met garage, koetsierswoningen en bijgebou wen, groot 23.27.40 ha en het Over- borch Het Nieuwe Werk, groot 11.94.70 ha" aan de ritmeester der cavalerie Herman Cornells Jacobus Caderius van Slockum. Die laat het landgoed in 1933 in verschillende kavels veilen. Het huis wordt dan omschreven als ,,het modern, voor een 18-tal jaren gebouwde luxueu ze jachthuis Groot Stoutenburg". wat er op wijst, dat er een fout moet zijn gemaakt. Het is waarschijnlijk dat ritmeester van Stockum, de la tere luitenant-kolonel, commandat van het remonte-depót, het huis na de koop door hem heeft doen ver bouwen In en vooral na de oorlog 1940- 1945 raakte Stoutenburg in verval, totdat het werd overgedragen aan de St. Franciscusstichting, die het in 1952 als noviciaatsklooster in ge bruik nam, nadat het gebouw door een verbouwing van alle topgcvel- tjes en torentjes was ontdaan. HENK POOTS ACHTERVELD - Meer dan de- helft van de Achterveldse beroeps bevolking heeft werk in de eigen woonplaats. In de niet-agrarische sector is er in het dorp werk voor ruim 40% van de beroepsbevolking. Daarnaast vindt een groot aantal Achterveldcrs - geschat wordt min stens een 15% van de beroepsbevol king - werk in de agrarische sector. Bovendien zit een verdere uitbrei ding van het aantal arbeidsplaatsen in het nu feestvierende dorp er ver moedelijk snel aan te komen met de realisering van het werkgelegen- heidsterrein ,,De Fliert" aan de Klettersteeg. De gegevens over de werkgele genheidssituatie in Achterveld zijn niet van zeer recente datum Bij dc gemeente zijn cijfers voorhanden uit 1980. Toen waren er - buiten de agrarische sector - 386 arbeids plaatsen in Achterveld. Op hetzelf de moment werd de beroepsbevol king geschat op 38% van 2532 (het aantal inwoners): 962. In het kader van de opstelling van het structuur plan kwam men vorig jaar uit op een andere schatting van de be roepsbevolking in de parel van de Gelderse Vallei I Iet Adviesbureau Arnhem hanteerde toen een per centage van 36,4% en liet dat los op het inwonertal, dat inmiddels ge daald was tot 2476. Die berekening leverde een beroepsbevolking (per sonen die werken of willen werken) op van 898 personen. Er werd toen geen nieuwe berekening van het aantal arbeidsplaatsen gemaakt, maar verondersteld mag worden dat die in die niet-agrarische sector ongeveer 400 zal bedragen. Dat be tekent dat ongeveer 43% van de Achterveldse beroepsbevolking een baan heeft in het eigen dorp Als men daar de werkgelegenheid in de agrarische sector bijtelt, blijkt meer dan de helft van dc Achtervel- ders het dagelijks brood in de eigen gemeente te verdienen. Zoals wellicht bekend, streeft het gemeentebestuur er naar, dat ten minste de helft van de niet-agrari sche beroepsbevolking een baan heeft in dc eigen gemeente. Deze werkgelcgcnheidsquote (ook wel woon-wcrkbalans geheten) is vast gelegd als één van dc uitgangspun ten van het structuurplan, dat in grote lijnen de ontwikkeling van Leusden in de eerste tien jaar na afronding van de Tweede Fase aan geeft Deze verhouding wordt niet per kern nagestreefd, maar de si tuatie komt er in Achterveld in ie der geval dicht in de buurt Met dc realisering van het werkgelegcn- heidsterrein ,,De Fliert" hoopt het gemeentebestuur dc werkgelegen heidssituatie in Achterveld nog ver der te verbeteren. Overigens is de ze ook nu niet bepaald ongunstig Naast degenen, die in Achterveld hun werk hebben, zijn er ook nogal wat Achtervelders die in omliggen de gemeenten werken. De afdeling Sociale Zaken van de gemeente Leusden schat het aantal werkzoe kenden in Achterveld op vijftig. Omgerekend in een percentage be tekent dat dat 5,5%' van de Achter veldse beroepsbevolking geen werk heeft. In het vorig jaar gepresenteerde ontwerp-bestemmingsplan Achter veld kondigde de gemeente aan. dat in de uitbreiding van Achter veld een terrein ter grootte van twee hektare gereserveerd zou wor den voor werkgelegenheid. Dat ter rein, dat de naam De Fliert kreeg, is onlangs door de gemeente aange kocht. Het terrein ligt aan de Klet tersteeg, en sluit aan op de daar reeds gevestigde bedrijven In ok tober of november zal begonnen worden met het bouwrijpmaken van ,,De Fliert". Het werkgelcgen- heidsterrein wordt ingedeeld in ka vels, die in grootte variëren van 600 tot 5000 vierkante meter. In de ko mende maanden gaat de gemeente een aantal gegadigden benaderen Aan de ontwikkeling van ,,De Fliert" ligt geen officiële inventari satie ten grondslag, maar volgens gemeentevoorlichter Hans Her mans is er wel degelijk sprake van „gebleken behoefte' aan bedrij venterrein in Achterveld. Her mans: ,,F.r is een wachtlijst waarop een aantal gegadigden staat geno teerd Het gaat in de eerste plaats om Achterveldse bedrijven, die met kunnen uitbreiden op de plaats, waar ze nu zitten." AMBACHTELIJK In de voorschriften met betrek king tot het werkgelegenheidster- rein wordt duidelijk tot uitdrukking gebracht voor welke bedrijven er op ,,Dc Fliert" ruimte zal zijn. In de toelichting op het bestemmings plan stond al aangegeven ,,dat het terrein bedoeld is voor de uitbrei ding of verplaatsing van bestaande in het dorp Achterveld gevestigde bedrijven, dan wel voor bedrijfs vestiging met een overwegend loka le functie". Hans Hermans vult aan. „Als het gaat om dc soort werkgelegenheid, die er zal komen, dan gaan onze gedachten in dc eer ste plaats naar ambachtelijke be drijven, zoals je die nu vindt op het terrein aan de Ambachtsweg in Leusden-Centrum Verder zouden kantoren goed kunnen, maar bij voorbeeld ook een bouwbedrijf." Zoals de planning cr nu uitziet, zouden de eerste bedrijven op „De Fliert" in het eerste kwartaal van volgend jaar een vestiging kunnen openen. De bedrijfsgebouwen zullen tegen die tijd aan het oog van de omwonenden worden onttrokken door een houtwal om het terrein met een breedte van minimaal tien me ter. Ten aanzien van de ontsluiting van het terrein wordt nog bekeken of er een beter alternatief is dan de oorspronkelijke gedachte ontslui ting aan de oostzijde via de Kletter steeg. MARNIX KREIJNS ACHTERVELD - Ook sportief is Achterveld meegegroeid met de lokale ontw ikkeling. Niet impulsief maar uiterst geleidelijk, doch met niet minder nadruk dan elders. Van grotendeels agrarische oorsprong tot de mixture met forensen van nu. Meer vrije tijd dan in vroeger jaren vereiste meer sportieve en recreatieve voorzieningen en dat komt ook in de Achterveldse sportwereld tot uiting. Vooral „meester" A. P. Kerstcns - het plaatselijke sportpark is terecht naar hem genoemd - maar ook andere sportenthou- siastelingen hebben de eerste aanzet gegeven tot de ontwikkeling van de georganiseerde sport in dit deel van de gemeente Leusden, in 1969 ontstaan uit de „fusie" van de woongemeenschappen Hamersveld, Leusbroek, Stou tenburg en Achterveld. Een korte sportparade van Achterveldse mogelijk heden is zeker op zijn plaats. Chronologisch op een rijtje. VOETBAL De oudste tak van sport ter plaat se is voetbal. Reeds voor de laatste oorlog is daar aan voetbal gedaan De wereldbrand heeft er echter een voortijdig einde aan gemaakt, maar op 20 juli 1946 werd. met de oprich ting van de RKSV Achterveld, de draad wecropgevat. Gezelligheid is troef, net als trouwens ook bij de overige Achterveldse sportclubs, maar als de kans zich voordoet, gaat men een kampioenschap be paald niet uit de weg. Lang hebben de voetballers zich moeten behel pen met een stukje weiland, waar bij als enige luxe stromend water uit de langslopende beek Vanaf 3 ok tober 1970 is SVA thuis op het Kcrstenssportpark met nu drie voetbalvelden, een oefenboek en een goeddeels zelf gerealiseerd ge zellig clubhuis. De voetbalclub is de sportieve uitlaatklep voor sportieve ontspanning van zowel dames en heren als meisjes en jongens SPORTSCHIETEN Op een heel ander terrein bege ven zich de leden van „Ons Genoe gen", de Achterveldse sportschut- tersvereniging, die dit jaar op 11 september dertig jaar bestaat. Des tijds opgelicht in het niet meer be staande, toen bijna openbare, ver gaderzaaltje van de Coöperatie Om op alles voorbereid te zijn, werd de plaatselijke vertegenwoor diger van Vrouwe Justitia schut- tersvoorzitter. Goed bekeken, met- waar? Bij boer Wijntjes werd voor het eerst met luchtbuksen over 12 meter geschoten. Twee jaar later werd een echt geweer aangeschaft en van toen af ging het crescendo met de club In 1959 kregen de schutters de beschikking over een kelderruimte van Ons Gebouw. Met veel doe-het-zelf-werk werd daar een zesbaans 12 meter-schiet- accommodatie gerealiseerd Om verwarring te voorkomen werd de oorspronkelijke verenigingsnaam - Schietvereniging Achterveld tot SVA afgekort, leek erg veel opde voetbal RKSVA - toen gewijzigd naar het ook in dc praktijk toepas selijke Ons Genoegen. Inmiddels is het schijventransport geëlectrifi- ceerd en sinds kort heeft men ook de beschikking over een goed lo pende damesafdeling. WIELRENNEN Net in de tijdwaarin heel Neder land een maand lang in de ban was van de Ronde van Frankrijk, kwam Achterveld voor een goed deel in Het vaandel van SV Avanti de greep van de Tour de Junior. Jeugdleiders van de SV Achterveld zijn in 1958 begonnen met een wie- ler-vakantieweek voor dc jeugd. Tot 1974 onder leiding van Jan Schouten en daarna met Wout Meinten aan de kop van het pelo ton, is de Tour uitgegroeid tot het internationale jeugdevenement van nu Het is niet alleen bij de jeugd gebleven - al kwam de allerjongste jeugd via de mini-tour al 15 jaar fietsend in aktie - maar ook het senioren-wielergebeuren kwam tot ontwikkeling In 1962 werd, samen met de TRC Amersfoort, de eerste Ronde van Achterveld in KNWU- verband georganiseerd en sinds vijf jaar is deze koers een vast onder deel van de toerweek. Overigens heeft het Achterveldse wielercomi- té-als wij het juist hebben in 1971 ook nog eens het officiële Neder lands kampioenschap voor dames georganiseerd AUTOSPORT Aan het einde van de vijftiger jaren kwam een miniatuur van de Rally van Monte Carlo als sportief regionaal tijdverdrijf in zwang. Ook Achterveld werd door dit fe nomeen gegrepen en dat manifes teerde zich op 17 oktober 1958 in de oprichting van de Auto-, Motor- en Bromfietsclub Achterveld in het lo kale horeca-etablissement de Ros kam. Daar zetelt de AMBC nog steeds. Doel van de onderneming was met gebruikmaking van de ge noemde vervoermiddelen uitpuzze- len en rijden van vol voetangels en klemmen uitgezette ritten. Thans geschiedt dat nagenoeg uitsluitend met de „heilige koe". Een flinke vaste kern van puzzelaars heeft het bedrijf tot nu toe op gang gehou den, ook al is het aantal ritten door de gestegen brandstofkosten min der geworden. BILJARTEN/KAARTEN Kleinere groepjes Achtervelders houden zich in hun vrije tijd aange naam bezig met biljarten, klaver jassen en min of meer vergelijkbare indoor-ontspanning Het klaverjas sen doorgaans in de plaatselijke ca- fé's, en wat biljarten betreft in het wat grotere verband van de Ge- VuEem. een regionaal biljard- bondje anno 1965 TENNIS Met de jiieuwkomers" deden tot dusverre niet in Achterveld beoefende sporten hun intrede. Tennis was de eerste. Op 9 maart 1971 werd de Tennisclub Achter veld in de Roskam opgericht Grote voorvechter was wijlen de heer J. Ochse. Bijna een jaar later, op 25 januari 1972, kreeg de club als nieu we naam LTV de Eemelaar, ge noemd naar het kasteel, dat vroe ger min of meer ter plekke moet hebben gestaan. Langzaam maar zeker kwamen de tennisbanen tot stand, maar het heeft vanaf de op richting gerekend, nog ruim ander half jaar geduurd voordat op 2 sep tember 1972 de eerste balletjes konden worden geslagen op de be perkte voorziening met een nood- clubhuis. Op 14 april 1973 vond de officiële opening plaats van het nu vier verlichte banen en een functio neel verenigingsgebouw omvatten de complex. Het eerst nog wat vreemde tennis, is inmiddels niet meer weg te denken uit Achterveld. GYMNASTIEK Ook in 1971 ontstond de sport vereniging Avanti. De bouw van een gymnastiekzaal in Achterveld was daartoe de aanleiding. Opge richt op 13 mei 1971 en meteen al een vereniging met toekomst. Gymnastiek was de aanzet, maar successievelijk volgden de afdelin gen volleybal, badminton en tafel tennis Jammer voor deze bloeien de multiveremging is de ontoerei kende accommodatie, waarmee men zich nog altijd moet behelpen Wat grotere manifestaties en het competitievolleybal van de hoogste teams moeten buiten het dorp ge schieden. Dat dit de onderlinge ver bondenheid met bevordert, moge duidelijk zijn en Avanti snakt dan ook naar een betere voorziening. RUITERSPORT Ook met problemen tobt de rui tersportvereniging de Singels. Re latief niet zo groot, maar uiterst ge zellig en erg enthousiast. Reeds di verse leuke successen werden ge boekt. maar sinds de manege de Klaveet de poorten heeft gesloten, zitten de leden van de Singels zon der overdekte rijgelcgenhcid. Ei genlijk vreemd voor een nog goed deels agrarische gemeenschap en het is te hopen, dat de vervelende situatie niet lang zal aanhouden. Tot slot van dez.e bijdrage over de sportieve mogelijkheden in Achter veld nog de aantekening, dat het plaatselijke sportleven, weliswaar geremd door enige manco's in de accommodatiesfeer, springlevend is. Bewijs daartoe is de recentelijk van start gegane sportstudio Van Hamersveld. Van de nogal geheim zinnig opererende oei-oei-cluh we ten wij nog steeds niet of die in dit rijtje van sportverenigingen thuis hoort PETER OP DE CAMP

Leusder Krant | 1982 | | pagina 6