harde aanpak van Sergio Leone in „Once upon a time in the West" Exclusieve bij de makers zelf. deDissd DONDERDAG IN CINEMACLUB DE KORF EHBO- cursus Jochie stal alleen brood GOEIE BANK BONDSSPAARBANK iprsbuj leusilEf krant 'T KOMBI PAKKET MAAKT'TJE MAKKELIJK. kursus 1982-83 DANSSTUDIO DAN BEARDA makers van 't mooiste massieve eiken. kijk op de film a time In the west," j volta il west), USA/IT. Regie Sergio Leone, pro- Ijlvio Morsella; scenario. |>ne en Sergio Donati, mu- i Morricone; met Henry a Cardinale, Jason Ro- |rles Bronson, Frank Wolff gangster/Western, keu- ar, lengte 165 minuten, [nemaclub De Korf, aktivi- |um De Korf-Leusden, j 26 augustus 1982, aan- juur; zaal open: 19 30 uur §0 niet-leden f 7,50 upon a time in the west" aliaanse western-regis- jio Leone trekt al meer ilf jaar volle zalen. Met ■naat van de klok ver- eze als klassiek geken- i/estern opnieuw in de i en wordt dan prompt J achtereen geprolon- loewel de film is onder- I bij de film-klassieken, nlijk niemand echt ver- aarom deze film van Le- eel succes heeft gehad eeds heeft. „Once upon the west" onderscheidt iguit in lengte en in fraaie i van het Amerikaanse ip van andere door Le- Italiaanse collega's ge- zogenaamde spaghetti- als „A fistful of Dol- r a few dollar more" en od, the bad and the Ugly- jnmerk van de films van Leone, in Amerika ook I de Italiaanse John Ford is het fikse portie ge weld, aangevuld met die typisch Italiaanse sadistische trekjes. Sergio Leone (geboren in 1921) werkte voordat hij met eigen films langzaam maarzeker een bepaalde roem vergaarde als assistent-regisseur mee aan zo'n zestig films. Hij leerde de praktijk van het vak van regis seurs als Robert Wise, William Wyler, Fred Zinneman en Raoul Walsh en van de meeste grote Italiaanse regisseurs. Zijn in Ita lië gemaakte westerns vergelijkt hij het liefst met een soort antiek poppenspel, zoals rondreizende kermisklanten dat op het Itali aanse platteland nog steeds la ten zien. Leone zegt, dat hij het oude westen van Amerika laat zien zoals het werkelijk was. Dat betekent in zijn stijl dan, dat er veel geweld aan te pas komt en zoals een recensent het uitdrukte er ,,in zijn films méér doden val len dan de grillige en bloeddor stige Romeinse keizers Nero en Caliogula samen opleverden". Het bestuur van de Cinema club De Korf heeft de film opge nomen- in haar programma, na dat uit een enquête was geble ken, dat de leden een vrij grote belangstelling voor deze western aan de dag legde Hoewel de film is goedgekeurd voor personen boven 12 jaar, adviseert zij toch om wat voorzichtig met die leef tijdsgrens om te springen in ver band met het in deze film getoon de geweld. „Eens schoot ik opzettelijk Jimmy Stewart in zijn been en dat was al erg genoeg, heaven knows! Maar nu dood ik zelfs in koelen bloede een kleine jongen met een schot tussen zijn ogen. Waar moet dat heen met mii?" aldus de kortgeleden overleden filmacteur Henry Fonda over zijn rol als killer Frank in „Once upon a time in the west" Sprekend over regisseur Sergio Leone, zegt Fonda: „Deze Leone figuur heeft niet alleen grote overre dingskracht, maar is ook één van de opwindendste regisseurs. Het lijkt wel of hij in je hoofd kruipt, zodat je anders gaat denken en op situaties reageert en acteert als nooit tevoren. Ik deed voor hem dingen, die ik in het verle den altijd uit de weg ging Leone doet nooit iets zonder re den Zijn „violence" (geweld) heeft ook altijd een reden, Leone laat hebzucht, corruptie en ge weld zien op een manier zoals geen enkele regisseur vóór hem ooit deed Hij weet dat het Wes ten een wetteloos land was waar de mensen direct met hun pistool klaar stonden. Hij laat dit ook zien in al zijn rauwe werkelijk heid. Deze Italiaan weet méér van ons Westen en de geschiede nis ervan dan de meeste Ameri kanen. Zelfs zijn costumering is opwindend, want die is werkelijk authentiek uit die periode en niet de „modern" gemaakte cowboy pakjes zoals je ze zo vaak ziet in andere westerns Enkele kilometers buiten het dorpje Guadix in Spanje in de uitlopers van het grote Sierra Nevada-massief, kwam de Ame rikaanse „frontier" tot leven, een exacte kopie van een Western stadje uit 1870. Voor zo'n slordi ge 250.000 dollars maakte Leone hier de grootste en waarschijnlijk ook meest authentieke Western set, die ooit gebouwd werd De stad bestond uit ongeveer zeven tig gebouwen, allen opgetrokken Regisseur Sergio Leone: Once upon a time in ttje West Momenteel worden voorbereidingen getroffen voor de film: „Onee upon a time in America". uit solide timmerhout of rode baksteen met echt cement Er waren „general stores", ..livery stables", een hotel en een sa loon, allen zowel in- als uitwen dig compleet ingericht, zodat men ook voor de interieurs op lokatie kon filmen „Eerst wilde ik alles in Amerika opnemen", zegt Leone. „maar ik ontdekte dat het Amerika van 1870 was verdwenen Op de plekken waar ik wilde filmen wa ren niet te verwijderen of te ca moufleren obstakels gekomen, zoals hoogspanningsmasten, re clameborden, ranches en tele foonpalen. Ik was wel gedwon gen om hier te komen, waar mijn camera's 360 graden kunnen draaien zonder iets modems te ontmoeten" Leone vergeet er dan gemakshalve bij te vertellen, dat filmen in Spanje aanmerke lijk goedkoper en aanmerkelijk minder problemen geeft dan in bijvoorbeeld de Verenigde Sta ten ,Once upon a time in the west" draait om de aanleg van één van die grote spoorwegen, die in die tijd werden aangelegd om de oost- met de westkust te verbinden Eigenaar van deze spoorlijn in aanleg is ene Morton (Gabriele Ferzetti), die killer Frank (Henry Fonda) in dienst heeft genomen om er voor te zorgen, dat de spoorlijn onge hinderd kan worden aangelegd Want mr. Morton lijdt aan been- dertuberculose en wil nog voor zijn dood vanuit zijn luxe wagon de Stille Oceaan aanschouwen De grote tegenstander van Frank is Harmonika (gespeeld door Charles Bronson) Harmonika heeft een appeltje te schillen met deze keiharde moordenaar, die er niet voor terug deïst om hele families uit te moorden, alleen om zijn doel te kunnen bereiken Een andere belangrijke figuur in het verhaal is Chevenne (Jason Robards), die vals wordt be schuldigd van de moord op Brett McBain. door diens weduwe Jill (Claudia Cardinale) en daarbij overigens eigen doeleinden na streeft. Kortom: een smeltkroes van hebzucht, moord en haat is de basis waarop „Once upon a time in the west" dri|ft. Opmerkelijk in deze bijna drie uur durende film is de schitteren de muziek van de inmiddels be faamde geworden filmcompo nist Ennio Morricone, die naar zijn zeggen de muziek al klaar had liggen nog voordat Sergio Leone met de opnamen was beg onnen Verder speelt het land schap een aparte rol in het totaal, erg fraai in beeld gebracht, bijna een hoofdrol spelend „Once upon a time in the west" zal vooral de echte liefhebbers van westerns aanspreken, waar bij het portie keihard geweld op de koop toe wordt genomen Maar ook voor anderen, die nu eindelijk wel eens zelf willen be kijken waarover anderen al jaren vol enthousiasme spreken, biedt de voorstelling van de Cinema club de Korf daartoe een goede gelegenheid. Bert Vos LEUSDEN Op donderdag 9 september aanstaande gaat er een nieuwe EHBO-cursus van start. De cursus, die twintig les sen van elk twee uur omvat, wordt gegeven In de openbare lagere school „De Heerd" aan de Berkelwijk 33. Wie nadere inlich tingen wil hebben kan bellen: 941836. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - De rijkspolitie Leusden heeft een jochie in de kraag gevat die uit een super markt in winkelcentrum De Ha mershof een brood had gesto len. De jongen bekende eerder nog meer broden zonder te beta len hebben meegenomen. OPEIGEN BENEN? HOOGSTE TUDVOOR JE EIGEN K0MBI PAKKET computerologie ondernemers diploma 40 russisch de seegers' opleidingen informatie zenden wij op aanvraag toe ook voor lessen in barneveld machmeschrl|ven, ook elektrisch boekhouden p d middenstand In één jaar bedri|(scorresp nederl. engels stenografie nederl engels moderne talen, Irans. duits, engels, spaans computeropleiding ambi nederlands notuleren erkende dagopleiding de seegers' voor landelijk examen Opleidingen sekretaresse 3811 he arnersfoorl kleine haag 21 receptioniste 033-15169/752513 Onze nieuwe cursussen starten vanaf 18 september a.s. Inschrijving dagelijks van 10.00 tot 20.00 uur Voor belangstellenden hebben wij vrijdag 27 augustus van 20.00 tot 23.00 uur een INSTUIF, waar alle in ons programma opgenomen dansen voor u gedemonstreerd worden. Iedere zaterdag vrij dansen van 20.00 tot 23.00 uur. Inl.: Utrechtseweg 89,3818 EB Amersfoort. Tel. 033-14456 Straks je eerste baan. je eerste salaris. Of je eerste jaar met een studie beurs of -toelage. Kortom, de hoogste tijd voor je eigen Kombi Pakket ;degekombineerde spaar- en bankrekening van de Bonds spaarbank voor jonge zelfstandigen van 16 tot 23 jaar l iet Kombi Pakket geeft je om te beginnen een /.eer interessante rente Geeft je bovendien de zelfstan digheid waar je oud genoeg voor bent. Dus zelf per bank geld ont vangen en betalen. Met je eigen pasje kontant geld opnemen bij elk Bonds spaarbank kantoor en onder bepaalde voorwaarden profiteren van die han dige betaalcheques. Op eigen benen.-' Stap naar de Bondsspaarbank en laat je alles uitleg gen over het Kombi Pakket. De gekombineerde spaar- en bankrekening die je in staat stelt om voortaan je eigen bankzaken te regelen. Een bezoek aan De Dissel is de moeite meer dan waard Zó veel en zo mooi echt massief-eiken! Bankstellen, eetkamers, wandmeubelen. Noem maar op. Staaltjes van vakmanschap, waar u jaren en jaren plezier aan beleeft U bent ook nog voordeliger uit! Zonnehof 4a-5a. Amersfoort. 033 -314 79.

Leusder Krant | 1982 | | pagina 9