1 Nissan Sunny 1,3 GL jaihatsu Cuore met ten grotere motor RAT PANDA NU MET OPEN DAK Talbot Horizon diesel model met voorwielaandrijving: utomatische ansmissie opmars Mini met zuinige motor, één van de zuinigste ter wereld Vialle lost verontreiniging in autogas op DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1982 algemeen De reputatie van de Mini als auto met lage kosten per kilometer wordt nog aanzienlijk versterkt nu de bestaande typen 1000 L, 1000 HL en 1000 HL automaat zijn voorzien van een zuinigheidsmotor die het brandstofverbruik bij 90 km/h met bijna 20 procent verlaagt en bij 120 km/h zelfs met 25 procent. In stadsverkeer werd de Mini 15% zuiniger. De Mini met E(conomy) motor is een van de zuinigste auto's ter wereld geworden. Daarbij zijn de prestaties verhoogd. De accelera tie is versneld (0-100 km/h van 22,7 tot 17,2 seconden) en de topsnelheid bleef onveranderd 132 km/h. Volgens de ECE A-70 norm zijn de benzineverbruikscijfers van de Mini LE en HLE als volgt: 90 km/u constant (was 5,8) 4,7 liter/100 km, 1:21,3 120 km/h constant (was 8,5) 6,4 liter/100km, 1:15,6 stadsverkeer (was 7,3) 6,2 liter/100 km, 1:16,1 Van heden af zijn de drie genoemde Mini-typen uitsluitend met E-motor leverbaar Daarbij bleven de prijzen ongewijzigd. De goed koopste Mini (LE) blijft dus overanderd geprijsd op 11.490,-. la de Cherry en Stanza verscheen onlangs de derde nieu- voorwielaangedreven Nissan op de markt, namelijk de de Sunny generatie. Van de vorige modellen waarvan de ste gelanceerd in 1964, werden er meer dan 7 miljoen kocht. ie nieuwe Sunny lijkt totaal niet meer op z'n voorganger, ontwerpers van Nissan Motor Co Ltd. te Tokio hebben js geen schroef van het „oude" model overgenomen. De nny anno 1982 kreeg een volledig nieuwe carrosserie, irbij de wagen veel op z'n grotere broer, de Stanza, lijkt. atuurlijk werd de vormgeving het koetswerk in de windtunnel aald en deze moeite was niet irgeefs. Bezit de Sedan-uitvoe- (met kofferbak) een gunstige ënt van CW 0,40, de Coupé daar nog een 0,01 onder. de langere wielbasis, grote- ^orbreedte en het wegvallen de cardantunnel gehieten de tenden een grote mate van be- lingsvrijheid. ie Sunny-lijn bestaat voorlopig jcht modellen. Vanaf een 1300 jeurs tot en met een 1500 5- jrs GL incl. 5-bak. Geruchten »n de ronde, dat er in de toe- ist zelfs een Sunny met een jne dieselmotor verschijnt, maar zal nog wel even duren. Overi gens vermeldt dezelfde bron, dat de Stanza over niet al te lange tijd ook met zo'n relatief zuinige diesel krachtbron leverbaar wordt. Wij reden tijdens zonnige zomer dagen met de 1300 2-deurs GL met vijfversnellingsbak. EXTERIEUR Ondanks dat de windtunnel het uiterlijk grotendeels bepaalde heeft de Sunny toch een vlot ogend, uitermate strak gelijnde vormgeving. Vooral de Coupé vin den we een „dotje" om te zien. De kunststoffen bumpers, waar in opgenomen de richtinaanwij- zers, lopen tot om de hoeken Daarna nemen PVC-stootstrips op rak, overzichtelijk instrumentenblok geeft alle gewenste informatie. de flanken het voorkomen van klei ne beschadigingen over. Omdat die richtingaangevers in de vóór bumper van opzij onzichtbaar zijn, monteerde Nissan achter de voor- wielkasten extra lichtjes, onder het motto „veiligheid voor alles". Onder de voorbumper bevindt zich een geïntergreerde spoiler met in het midden een luchtope- ning voor de koeling Aan de koets is tamelijk veel matzwart materiaal gecombineerd met chrome sier werk De vormgeving van de van binnen uit verstelbare buitenspie gel vermindert het vuil worden van de zijruiten. Achter is aan beide zij den de lichtgroep in éen groot ele ment samengebouwd We moeten tegenwoordig dan wel Nissan zeggen in plaats van Datsun, op de kofferbakdeksel staat echter nog steeds met grote letters - u raadt het al - Datsun Misschien verdwijnt deze naamge ving met de komst van Nissans benjamin - komend voorjaar - he lemaal. Nissans zonnetje staat op 155 SR 13 radiaalbanden INTERIEUR Bijzonder fraai vinden we het bin- nengebeuren van de Sunny. Niks geen poes-pas, maar we missen niets. Op stoelen, bank, vloer en ge deelten van deuren zien we luxueu ze bekleding Volledig verstelbare forse hoofdsteunen vóór en een licht geprofileerde achterbank dra gen bij tot een prima toeven. Het compakte instrumentenpa neel bevat een gecombineerde snelheidsmeter, kilometer/dagtel ler, brandstof- en koelvloeistofme ter Een hele reutemeteut aan licht jes waarschuwt de berijder voor on geregeldheden aan de techniek of voor nalatigheid van hemzelf. Af- legmogelijkheden zien we in een (niet afsluitbaar) dashboardkastje, op het dashboard, in de armsteu- nen en bak op de deuren, in de achterzijpanelen en in de zakken op de rugleuningen van de stoelen. Standaard bezit de Sunny GL getint glas rondom, variabele inter val op de ruitenwissers, walk-inn systeem van de rechterstoel om het achter instappen te vergemak kelijken, AM-FM-radio met voor- keuzetoetsen, quartzklokje, ont grendeling van kofferruimte en brandstofklepje van binnenuit en een voorruit van gelaagd glas De royale verlichting in het plafond werkt over beide portieren. TECHNIEK In het vooronder van de Nissan Sunny 1,3 huist de - enige tijd gele den nieuw ontwikkelde - lichtge wicht vierpitter, die sinds kort ook in de Cherry staat. Deze dwarsge- plaatste viercilinder-in-lijn motor heeft een cilinderinhoud van 1270 cm3. Dit blok levert een DIN-vermo- gen van 44,1 kW (60 pk) bij 5600 tpm Het maximum koppel wordt bereikt bij 3600 tpm en bedraagt 100 Nm (10,2 kgm) Vóór heeft de Sunny onafhanke lijke wielophanging volgens het McPhersonsysteem, achter even eens onafhankelijk opgehangen wielen door middel van schroefve- ren en twee geveerde draagarmen Rondom vinden we gasgevulde schokdempers. Vóór completeert een stabilisator de ophanging. Voor het nodige ho-houw-werk zorgen schijfremmen vóór en trom- melremmen achter, werkend via een diagonaal gescheiden remsys- teem met rembekrachtiger en rem- drukbegrenzer in het achterwielcir cuit. De zelfcorrigerende stuurinrich ting is van het type tandheugel met een kleine draaicirkel van precies 10 meter RIJDEN Op de weg kwamen we tijdens onze rit weinig problemen tegen, of het moet die kat zijn geweest, die dankzij de uitstekende remmen nog juist aan de voorwielen ont snapte. Instappen vóór geeft geen enkel Drobleem Naar achteren gaat het via het walk-inn systeem van de rechterstoel redelijk Wel zitten de veiligheidsgordels wat in de weg. Schuiven we na het achter instap pen de rechterstoel weer terug, dan neemt de rugleuning jammer ge noeg de ingestelde stand niet meer in. Dus weer even friemelen met de hendel tot we lekker zitten Een maal de juiste zit gevonden, dan voelen we ons direct thuis in de woonkamer van de Sunny Een compact dashboard geeft zeer overzichtelijk z'n informatie, terwijl het tweespakig stuurwiel (met toeter in het midden, ja-wel) alle zicht vrij laat. Dit met zachte kunststof beklede roer ligt prettig in de hand, evenasl het korte versnel lingspookje. Starten doet de koude motor via de nogal zwaar werkende hand choke iedere morgen super vlot Mede door de krappe afstelling (een zuinigheidsverschijnsel) blijft de motor enige tijd chokegevoelig. Éénmaal op bedrijfstemperatuur loopt hij mooi, bijna onhoorbaar, rond. Het eerste wat tijdens onze testrit opvalt is het probleemloze rijge drag en de bijzonder gemakkelijke bediening van de wagen. Halen we niet het uiterste uit de kast dan doet de Sunny precies wat zijn berijder wil. Schakelen met de vijfbak gaat vederlicht, zij het wat indirect. De koppeling vraagt maar erg weinig kracht. Men kan de linkerpedaal met de kleine teen bedienen Om de achteruit in werking te stellen moet de pook diep rechts onder weg gedrukt worden, wat niet altijd even soepel lukt. Misschakelen is praktisch uitgesloten De besturing werkt nogal indirect maar wel nauwkeurig Bij hoge snelheden wordt het wegcontact wat aan de vage kant, maar door de goede rijkarakteristiek levert dit geen probleem op. Wel constate- Nissan Sunny: Het zonnetje uit Jaj ren we ondanks de voorwielaan drijving bij stevige zijwind wat zij windgevoeligheid. Tijdens een bochtig parcours openbaart zich een lichte mate van onderstuur. Bovendien heeft de wagen de nei ging iets over te hellen Van een zelfcentrerend effect na de bochten merkten we niets. De motor verricht onder alle om standigheden zijn werkzaamheden rustig. Alleen bij echt hoge toeren tallen dringt er wat motorgeluid naar binnen door Ook van windge ruis blijven we gevrijwaard. Al met al is het bijzonder stil in de cockpit, uniek voor een wagen in deze klas se Voor het bekrachtigde remsys- teem gebruiken we weinig pedaal kracht, waarna een prima vertra ging optreedt - getuige die zwarte kat-. Tijdens krachtig remmen ver tonen de voorwielen blokkeerver- schijnselen. Tijdens de zomerse Sunny test periode lieten we de kachel onge moeid. Neemt u echter van ons aan, dat Nissan tijdens de winter dagen u beslist niet in de kou laat zitten Diverse uitstroomopeningen in het dashboard, ook naar de zij ruiten, verspreiden de warme en/of koude lucht. Met de markering van de wagen hadden we wat moeite. Vóór gaat het wel, maar achter zien we de kofferbak niet, waardoor we soms moeten gokken. Twee van halogeen voorziene koplampen geven bij duisternis ruim voldoende zicht. De prestaties van de Nissan Sunny 1.3 GL liggen op een vrij hoog niveau. Tot snelheden van zo'n 140 km/u trekt de wagen flink door. Daarna is de fut eruit. Na een aanloop kregen we de teller op 157 km/u. Aangezien we de klokken lang niet altijd geloven, houden we de fabrieksopgave van 150 km/u maar aan. Om vlot te accelereren moeten we ver in de versnellingen door trekken. Van 0-80 km/u lukt in 8,7 sec. en van 0-100 km/u in 13,8 sec Van 0-120 km/u klokten we ook: 20,1 sec. Gezien de soepelheid van de motor, hoeft veel schakelen niet. Bij stadsverkeer kan rustig in de „vier" gereden worden De „vijf" heeft een pure over-drive funktie. De 1.3 motor wordt gevoed met normale benzine Onze Sunny springt daar zeer zuinig mee om Zo zuinig zelfs, dat we een beetje verrast waren Ditmaal hebben we het traject stads-, binnen- en bui tenwegen in twee maal 300 km ge splitst Eerst rustig, zoals eigenlijk de doorsnee Nederlander rijdt (of hoort te rijden). Na die 300 km tan ken we en er moet 18,4 liter bij, wat neerkomt op 1 liter per 16,3 kilome ter. Daarna 300 km lekker pittig, waarbij we tevens de acceleratie- proeven deden en nu kwamen we uit op een verbruik van 1 liter per 13,2 kilometer. Nog alleszins rede lijk, maar ook nu weer blijkt: rustig rijden scheelt danig in de knip PRIJZEN Nissan Motor Nederland N.V. brengt de Sunny in diverse uitvoe ringen op de markt. Met keuze uit 2, 3, 4 of 5 deuren. Het basismodel, de 1300 2-deurs komt op 14.955,-. Onze testwagen, de 1300 2-deurs GL met 5-bak rijdt voor 16.795,- de showroom uit en de duurste uitvoering, de 1500 5-deurs GL 5-bak kost 18.815,— Conclusie, een formidabel fijne gezinswagen met veel mogelijkhe den die vooral zuinig met de kost bare brandstof omspringt. De bediening van de richtingaan wijzer en de lichtschakelaar is links van het stuur geplaatst, de bedie ning van de ruitewisser met elektri sche sproei-installatie bevindt zich nu rechts van het stuurwiel. De snelheidsmeter aanduiding is ge wijzigd en nu veel duidelijker af leesbaar. MODELLEN De huidige Daihatsu Cuore 3- deurs Economy komt te vervallen De modellenlijn zal dus nu bestaan uit een Cuore 3-deurs de luxe en een 4-deurs de Luxe. De 3-deurs uitvoering heeft een grote achterklep die reikt tot de achterbumper, terwijl de 4-deurs uitvoering een volledig te openen achterruit heeft. Vanzelfsprekend hebben de achterportieren kinder staten. PRIJZEN De Cuore 3-deurs de Luxe wordt in prijs verlaagd met 500,- en gaat nu 9.995,- inkl. BTW kosten. De Cuore 4-deurs de Luxe blijft 10 995,-, maar is nu standaard voorzien van een radio. De nieuwe Suzuki Automatics worden in de 2e helft van juli lever baar PRIJZEN Suzuki Alto Automatic 11.399,- Suzuki Alto FX Automatic 11 999,- RENAULT 9 De Renault 9 is nu ook leverbaar met een automatische transmissie Twee belangrijke kenmerken van de Renault 9 Automatic zijn het voor een automaat zeer gunstige benzineverbruik (6,3 liter per 100 km - 1 op 15,9 - bij een snelheid van 90 km per uur) en een door een microcompressor bediende auto matische transmissie, die geheel nieuw door Renault werd ontwik keld. De motor wordt gemaakt in Cléon en in Ruitz vindt de produktie plaats van de automatische trans missie in een gemeenschappelijke onderneming voor automatische transmissie, die voor 25- eigendom van Peugeot en voor 75% van Re nault is. De komplete assemblade vindt plaats in Douai, waar tot eind fe bruari 1982 reeds 125.832 Re- naults 9 zijn vervaardigd. De totale dagproduktie bedraagt momenteel 1.500 stuks. PRIJS De Renault 9 Automatic wordt slechts in één uitvoering geleverd en komt qua uitrusting vrijwel over een met de 9 TSE. De adviesprijs van de Renault 9 Automatic is vast gesteld op 20 940,- incl. BTW. Met ingang van 15 juli is de Daihatsu Cuore leverbaar met een Mor met grotere cylinderinhoud, namelijk van 617 cm3 lit is mogelijk geworden door de boring te vergroten van 71,6 i naar 76 mm. De slag van 68 mm is gelijk gebleven. et vermogen is toegenomen 2 KW en is thans 22 kW bij 0 omw/min. De eindoverbren- jvan de Cuore is 10% verkleind irdoor op topsnelheid (115 km/ let toerental belangrijk is gere- eerd ierdoor is het geluidsniveau te- ledrongen. Zeker zo belangrijk at het benzineverbruik, dat toch :eer gunstig was, nu volgens norm als volgt is: 50 km/uur 5,1 liter per 100 km Isrit 6,1 liter per 100 km luiten de vergrote cylinder in- is de motor hetzelfde geble- Oit betekent twee cylinders met twee balansassen en een ge- tande snaar, die de bovenliggende nokkenas aandrijft/Deze konstruk- tie geeft een trillingsvrije en geruis- arme motor INTERIEUR De bekleding van de vernieuwde Cuore is gewijzigd. Thans zal er uitsluitend stoffen bekleding lever baar zijn. De voorstoelen zijn over een grotere afstand instelbaar.' De leuningen, alsmede de hoofdsteu nen zijn verstelbaar, hetgeen bij draagt tot een veilige en minder vermoeiende zit. worn aten" zijn in, ook bij de kleinsten. De Panda is vanaf nu verkrijgbaar met twee open daken: hij wordt daardoor nog sympathieker en praktischer. Met het dak geheel open heeft men het gevoel in een echte open auto te rijden, terwijl men tevens de mogelijkheid heeft voorwerpen van ongebruikelijke lengte te vervoeren. Het Talbot Horizongamma 1983 wordt tenslotte uitgebreid met een nieuwe benzineversie de Pre mium Goede prestaties en een zeer luxe uitrusting zijn de voor naamste eigenschappen van dit model. Prestaties een topsnelheid van 175 km/u en een acceleratietijd van 0-100 km/u in 11,4 sec. worden be reikt door middel van een 1592 cm3 motor met een vermogen van 64 ISO kw, (90 DIN Pk). De uitrusting van dit nieuwe mo del bestaat uit o.a.: - stuurbekrachtiging - gelaagde voorruit - electromagnetische portierslo- ten - electrisch bediende ruiten op de voorportieren - wisser-wasser op de achterruit - electronische toerenteller - lichtmetalen velgen Aet de introductie van de ruki Alto Automatic, die nder twijfel de voordelig- ite met een automatische rsnelling uitgevoerde auto de markt is, opent zich ZUINIG or Suzuki een nieuw markt- |ment. mef enige duizenden guldens, sterk omlaag gebracht. En wel tot 11.399,- (incl. BTW). Karakteris tiek voor de Alto Automativ is het soepele rijgedrag. Dit komt voor een belangrijk deel voor rekening van het royale kop pelomvormer (diameter 178 mm) die het vermogen van de motor overbrengt naar de automatische versnelling. Zowel starten, accele reren als snelheid terugnemen ver lopen dan ook soepel. EDKOOP Js gevolg van de introductie van Suzuki Alto Automatic wordt de igrens voor automatisch rijden, Vanzelfsprekend is er door de Suzuki ontwerpers grote aandacht gegeven aan het benzineverbruik van de Alto Automatic modellen. Stadsverkeer: 7.3 1/100 km 90 km: 5.7 1/100 km 120 km: 8.7 1/100 km Het dak kan in twee gedeelten worden geopend, zowel boven de voorstoelen als boven de achter bank. Tussen beide open gedeel ten bevindt zich een vaste afschei ding. dit is een daktraverse die fun geert als een soort roll-bar, die het passagierscompartiment verste vigt bij het over de kop slaan en bij zijdelingse aanrijdingen. De beide vouwdaken, gemaakt van een soort zeildoek, kunnen on afhankelijk van elkaar worden ge opend en gesloten. Als alleen het voorste dak is geopend, kan men op hoge snelheid rijden zonder dat er teveel lucht in het passagiers compartiment komt Een rubberen lus met drie openingen maakt het mogelijk het dak aan de achterzijde slechts enkele centimeters te ope nen, waardoor er een smalle lucht inlaat komt die vooral tijdens erg heet weer plezierig is. De afmetingen van de open da ken zijn 920 x 440 mm aan de voor zijde en 920 x 670 mm aan de ach terzijde De totale opening van het dak bedraagt ongeveer 1 m2 Het open dak wordt in Nederland uit sluitend op het model 45 geleverd, die technisch verder ongewijzigd is. De Panda met open dak kan worden geleverd in de keuren wit, ivoor, rood, donkerblauw en zwart. Met deze nieuwe versie bestaat de Panda-serie in ons land thans uit drie modellen, de 34, de 45 en de 45 Open Dak. Later in dit jaar zal de serie opnieuw worden uitge breid. De meerprijs van het van fa- briekswege aangebrachte acces soire bedraagt 600,-. We hebben een paar uur in de Panda met volle zon en daken open gereden en waren puur en thousiast. Wel moet men rekening houden met meer wind- c.q. njge- lUj(j Met de zon op je bol blijf je helemaal lachen in de Fiat .Panda. Dankzij de nieuwe vormgeving van de voorstoelen en de achter bank wordt de ruimte op kniehoog te van de achterpassagiers met 6 cm vergroot. Doordat de afdekplaat van de bagageruimte hoger ge monteerd is, wordt de kofferruimte 10% groter en kunnen koffers voor taan verticaal opgeborgen worden. Tenslotte worden de Horizon GLS en Premium uitgerust met een voorspoiler, teneinde een betere CX waarde te verkrijgen. LPG-rijden wordt nog schoner en aantrekkelijker door de introduktie van een nieuw systeem dat veront- nig ^boekhouding soonlijkheid wordt ,d°°r reiniging uit autogas verwijdert en daardoor storingen tot een mini mum beperkt. Deze vinding wordt geïntrodu ceerd door Vialle Autogas Syste men B V in Son. Het zal per 1 juni a.s. standaard op alle nieuwe Vialle autogassystemen worden gele verd en zal tevens als losse acces soire te koop zijn Het 1983 Horizonprogramma wordt gecompleteerd met twee dieselversies, de LD en de GLD. Het ontwikkelingscentrum van de groep PSA heeft op dracht gekregen een moderne motor te ontwerpen die niet alleen prestaties levert maar ook uiterst zuiniq is. Hiertoe heeft PSA gekozen voor een motor met een grote cilinderinhoud: 1905 cm3 en 47 ISO kw, (65 DIN Pk.), gecombi neerd met een 5-versnellingsbak (meerprijs op de LD). Twee troeven die een lange levensduur en zuinigheid van de motor garanderen: 4,5 ltr/100 km bij 90 km/u (1:22,2).

Leusder Krant | 1982 | | pagina 9