ICHEIDEND RAADSLID G.G. (GERRIT) VAN TIEL: Ik had in 1973 wethouder kunnen worden, aar ik heb altijd het raadswerk geprefereerd" Anton Pieck en de Efteling Anton nr:cK Samenstelling: Bert Vos DINSDAG 31 AUGUSTUS 1982 interview EUSDEN Sinds de sa- envoeging van de gemeen- n Stoutenburg en Leusden in 1969 tot één gemeente leusden, kwam het kleine lattelandsdorpje Hamers- ld in een fikse stroomver- lelling terecht. Hamersveld u een grote stad worden van 50 tot 60 duizend inwo- iers. Geen kleinigheid, maar jnder de bezielende leiding n burgemeester Buining fas dat voordien zo beslist, ierder uit angst om opge- lokt te worden door grote iroer Amersfoort, die toen op de loer lag, dan uit een gevoel van grootheidswaanzin. De nieuwe raad van Leusden jond in 1969 voor een enor me taak. Gerrit van Tiel, toen or het eerst raadslid voor VVD, heeft dat allemaal in nabij meegemaakt. Na jjna dertien jaar neemt hij >ze week afscheid van het ladswerk. Zijn taak binnen de VVD-fraktie zal worden ergenomen door anderen, lede door zijn werk (Van Tiel Is manager van het aktivitei- jncentrum De Korf) wordt it raadsgebeuren voor hem n te grote belasting. „Want", zegt Gerrit, als we ipraten over die dertien jaar it hij in de raad heeft geze- „het moet wel leuk blij- in. Wil je als raadslid je werk led doen, dan moet je daar lorm veel tijd in steken. An- ;rs heeft het geen zin. Als je it niet op kunt brengen, dan Det je het werk aan anderen erlaten. Wat niet wegneemt, dat Gerrit n Tiel met een tikkeltje wee- )ed afscheid neemt van het idlidmaatschap, dat hij gedu ide de periode van 1969 tot nu it erg veel plezier heeft vervuld nder daar, zoals |iij zegt, chtmerries aan over te hou- Afscheid dus van een be nd gezicht binnen het ge- lentelijke politieke gebeuren, icheid van een man, die als idslid zelden uit zijn slof loot, maar er steeds voor gde wèl gehoord te worden n vriendelijke man, die in staat om ondanks de intensiviteit armee hij het raadswerk deed, itand te nemen, wanneer dat was. Geen politiek dier, inierkt hij zich zelf ..Ik heb het idswerk altijd beschouwd als wat vooral samen met alle Jeren gedaan moest worden behoeve van de Leusdense nenleving. De politieke kleur laarbij naar mijn gevoel min- belangrijk. Het gaat er om, jevoor Leusden in haartotali- iets goeds bereikt." Hij beseft overigens ook, dat a-politieke van vroeger echt het verleden behoort. Tiel „Vroeger lagen de za- veel eenvoudiger. Toen ging veel gemoedelijker, minder litiek. Men zat er voor het wei van Leusden en bovendien itond het merendeel van de ld uit agrariërs. Een andere ior was. dat de commissie- jgaderingen toen nog niet nbaar waren. Er werd op een lere manier gediskussiëerd men in het openbaar zou Er werd méér informatie even en er werd minder fel tiskussieerd. De zaken lagen feite veel eenvoudiger v/orden eenvoudige zaken ik moeilijker gemaakt dan no- Gerrit van Tiel (VVD): ,,lk ben geen politiek dier. Daarom heb ik het ruim twaalf en eer) nalf jaar uitgehouden als raadslid GERRIT VAN TIEL G. G van Tiel (Gerrit voor zijn vrienden) (42), iseen be kende persoonlijkheid bin nen de Leusdense'gemeen- schap. En niet alleen door zijn lange raadslidmaat schap. Vanaf 1965 was hij bestuurslid van de Sport stichting en de Zwembad stichting, een funktie die hij in 1969 als raadslid kon be houden. Hij was oprichter en bestuurslid van Impala tot 1969 en bestuurslid van de handbalvereniging van 1964 tot 1969. Met name in de Zwembadstichting was het Gerrit van Tiel, die een groot deel van zijn energie inzette voor het zwembad Hij was daar dan ook regelmatig te vinden in zijn vrije tijd. Toen hij raadslid werd stootte hij zoveel mogelijk bestuurlijke funkties af om „ongebon den" aan het raadswerk te kunnen beginnen, zoals hij zelf zegt In zijn dagelijkse werk was hij van 1969 tot 1973 verbonden aan de finan ciële administratie van Ka merbeek Assurantiën, daar na, totdat hij manager van de Korf werd, was hij werkzaam bij Scouting Nederland. Eerst in Amersfoort en na de ver huizing in Leusden. Ondanks zijn afscheid als raadslid keert hij de gemeen telijke politiek niet geheel de rug toe. Hij blijftde VVD-frak tie voorlopig met raad en daad terzijde staan, met na me wat betreft zijn speciali teit ruimtelijke ordening. „Als ze als raadslid wat inge werkt zijn, zullen ze het zelf moeten doen," zegt hij. dig zou zijn Het is natuurlijk ook wel zo, dat de bevolkingssamen stelling van toen niet zulke grote eisen stelde aan bijvoorbeeld de welzijnsvoorzieningen. De voor het overgrote deel katholieke be volking had haar eigen organisa ties, die zélf dit soort zaken regel den. TWEEDE FASE Dat veranderde na 1969 enorm met de komst van het struktuur- plan Hamersveld, waarin werd aangegeven, dat Hamersveld stad zou moeten worden. In de eerste raadsperiode vanaf 1969 kreeg dit struktuurplan gestalte in de bouw van de eerste fase. Duizenden woningen, verschil lende nieuwe woonwijken verre zen. Een turbulente tijd, dat is fan Tiel (midden) met willen burgemeester Van der Post (rechts) en '"en wethouder Van Zand brink tijdens een bezoek in 1975 aan de kswagenfabrieken in Wolfsburg (W.-Duitsland). Rechts de heerS. ak, toen gemeentevoorlichter. zeker. Met de komst van nieuwe inwoners, afkomstig uit de Rand stad, ging Leusden een nieuwe fase in. De inspraak deed haar intrede. Eerder al waren er kleine groeperingen (zoals Knalgroen) die bezwaar maakten tegen het feit, dat hele happen agrarische en natuurgronden aan de wo ningbouw werden opgeofferd, terwijl de nieuwe Leusdenaren, zich behaaglijk nestelend in de nieuwe woonwijken met uitzicht op de weilanden, het niet zo leuk begonnen te vinden, dat dit rian te uitzicht zou verdwijnen door verdere woningbouw. Nog tij dens de realisering van de eerste fase werden de plannen voor de tweede fase gepresenteerd. Op dat moment vonden de verschil lende groeperingen elkaar en kwam een uitermate stevig pro test tot stand. Hoe heb je als raadslid die periode ervaren? is onze vraag aan Van Tiel. Het scheldende raadslid is daar erg gemakkelijk over. „Ik door Bert Vos vond het beslist geen negatieve ervaring als raadslid, ook al zou men dat wellicht verwachten. Er heerste een behoorlijke bouw woede in Leusden door die angst voor annexatie, maar het was aan de andere kant begrijpelijk, dat de Leusdenaren dat allemaal te veel van het goede zouden gaan vinden. Met name de nieuwko mers, die al gewend waren aan inspraak, kwamen in opstand en eisten overleg Dat is ook de reden geweest, dat die plannen ijlings terug werden gedraaid, waarbij ook van invloed is ge weest, dat wethouder Wagenaar inmiddels de portefeuille van R O. van zijn partijgenoot Henk Bijleveld had overgenomen. Een goede reden om nieuw beleid te maken, waarbij tegemoet werd gekomen aan de wensen van de Leusdenaren. Want als we eerlijk zijn is drie duizend handtekeningen niet niks. Als ik nu lees, dat Corri Verduin ons verwijt, dat we toen wel op zoveel handtekeningen reageerden, maar dat nu niet doen inzake Leusden als kern- wapenvrije gemeente, dan wordt door haar vergeten, dat toen drieduizend handtekeningen op een véél kleinere bevolking gi gantisch was. Ik zeg niet dat drieduizend handtekeningen nu maar aan de kant geschoven moeten worden, maar er is ver schil". NIET GESLAAGD Na de boerenopstand („een heel ludieke gebeurtenis", zegt Van Tiel. „die ik als erg positief heb ervaren") werd driftig ge werkt aan het totstand brengen van een vorm van inspraak Het CML ontstond. Van Tiel: „Of die inspraak altijd even geslaagd is geweest, dat betwijfel ik in grote mate. In feite is het een te elitaire groep geworden, zonder dat de bevolking zich er echt bij betrok ken voelde". Hij laat blijken, dat hij zelf die behoefte niet zozeer had aan dergelijke inspraakvor- men. „Ach," zegt hij, „wij hadden als VVD een goed kontakt met de achterban. Bij ons werden alle belangrijke zaken in de ledenver gaderingen uitvoerig besproken, waarbij wethouder Wagenaar voor de nodige uitleg zorgde. Evenals op speciale avonden voor leden, gericht op één onder werp. En er werden r-egelmatig politieke debatgroepen door ons georganiseerd" HOOGTEPUNTEN Als we Gerrit van Tiel vragen naar hoogtepunten uit zijn der tienjarige raadscarrière, lijkt hij door die vraag wat verrast te zijn Na lang nadenken formuleert hij een antwoord. „In de laatste twaalf jaar is er veel veranderd en eigenlijk had elk jaar z'n hoogte punten, zonder dat dit direkt als zodanig werd ervaren Maar wat ik echt als belangrijk en als een hoogtepunt heb gezien, was de reis naar Engeland." Die reis naar Engeland. Een snoepreisje voor bouwgrage raadsleden, zo werd in die tijd deze trip naar de Engelse New Towns door fervente tegenstan ders omschreven. Een uitermate geheimzinnige trip, want het feit werd pas bekend, toen de raads leden en ambtelijke adviseurs al hoog en droog in Engeland za ten. Een oriëntatie-reis dus. Mijn vraag aan Gerrit is. wat heb je met die nieuw verworven kennis daarna gedaan? Van Tiel: „Ik heb een veel beter inzicht gekregen in de stede- bouwkundige opzet van een nieuwe stad. Beter dan je krijgt via diskussies in commissiever gaderingen met de stedebouw- kundige. Ik heb daar duidelijk ingezien, dat het niet nodig is om hoogbouw te plegen. Erg impo sant heb ik de wijze van organi satie ervaren en ik vind het nog erg jammer, dat dit in Nederland nooit zo mogelijk is gebleken. Zoals de Engelsen dat deden, dat was perfekt. Aan de andere kant werd het me daar ook duidelijk, dat de Engelse methode voor Leusden niet realistisch zou zijn. Daar werden braakliggende ter reinen bouwrijp gemaakt voor een hele nieuwe stad, hier in Leusden had en heb je met een belangrijke bestaande infra- struktuur te maken, waar steeds rekening mee moet worden ge houden." ISOLEMENT Als je na ruim twaalf /aar terug kijkt op je werk als raadslid zijn dan veel van je verwachtingen ten aanzien van de ruimtelijke ordening uitgekomen of zeg /e, dat het toch anders had gekund of beter? Van Tiel proeft die vraag voor zichtig en neemt de tijd voor het antwoord. Dan zegt hij: „In grote trekken is het een ontwikkeling geweest, zoals ik had verwacht. Natuurlijk had het beter en mis schien anders gekund. Zo heb ben we als raad niet onderkend, dat we de wijken zo hebben inge deeld, dat er in geringe mate een isolement ten opzichte van el kaar is ontstaan. We hebben ge probeerd om verkeersarme star ten en pleinen te creëren, maar het resultaat is wel een waar doolhof, voor Leusdenaren niet gemakkelijk voor buitenstaan ders nauwelijks te doorgronden.' Toch wel tevreden dus? „Ja", zegt Van Tiel, „ik ben van mening, dat Leusden qua ruimte lijke ordening de toets der kritiek ruimschoots kan doorstaan De eerste wijken waren wel erg ruim gebouwd, met erg veel kostbaar groen en het is logisch dat we onder de druk van deomstandig- heden noodgedwongen dichter zijn gaan bouwen, maar in totali teit gezien, ja, ik ben tevreden, ook al zullen we de ruimtelijke ordening nu anders aan moeten pakken Méér woningen op het zelfde stuk grond. Daarbij zal de indeling zodanig moeten zijn, dat die dichter bebouwing wordt ge camoufleerd." Het scheidende raadslid vindt het echter wel jammer, dat de raad tegenwoordig veel minder is betrokken bij de invulling van de wijken dan vroeger het geval was, toen de commissies nog besloten waren. Van Tiel: „Toen zat je in de commissies op je knieën met pa pieren woningen te schuiven op een maquette om een zo goed mogelijke indeling te krijgen. Je voelde je daardoor veel meer bij de plannen betrokken en je kreeg ook een veel beter inzicht in de problemen die zich daarbij voor doen. Want alles heeft z'n konse- kwenties. Als je het ene zo doet, gebeurt er elders wat je eigenlijk niet had voorzien. Je hebt daar als raadslid wel wat van geleerd voor het beoordelen van latere plannen, maar zoals het nu gaat is de betrokkenheid van een raadslid veel minder. En dat is erg jammer". NIET DOMINEREND Dat brengt ons gesprek op de VVD-fraktie en haar houding ten opzichte van haar wethouder Vraag aan Gerit van Tiel: ,,ls het misschien zo, dat dit ook komt door het dominerende karakter van wethouder Jan Wagenaar? Er wordt vaak gezegd, dat Wage naar zijn fraktie in de zak heeft, dat hij de dienst uitmaakt. Is dat ook zo door jou ervaren? Van Tiel ontkent dat tamelijk heftig. „Als naar buiten zou blij ken, dat Jan Wagenaar de domi nerende figuur is binnen de frak tie. dan is dat een verkeerde ver onderstelling. We hebben bin nen de fraktie Wagenaar vaak op andere gedachten gebracht. Het is natuurlijk wèl zo, dat Wa genaar steeds een goed kontakt met zijn fraktie onderhoudt. Za ken, die in de vergadering van b en w aan de orde zouden komen, werden in een vroeg stadium met de fraktie besproken, zodat onze wethouder zich gesteund wist. Er is altijd sprake van een zeer goed overleg geweest, waarbij de stem van de fraktie door Wagenaar steeds serieus is genomen. Ik heb vaak de indruk, dat dit bin nen de andere frakties minder het geval was en is. JE ZAKEN KENNEN Raadslid zijn betekent jezaken kennen Voor Gerrit van Tiel was dat nooit een punt. Van Tiel: „Je moet wéten waar je over praat, anders heeft het geen enkele zin om een raadszetel te bezetten. Het is zeer intensief werk. Als raadslid ging ik als dat nodig was, altijd ter plaatse poolshoog te nemen. Dan kun je je een veel betere indruk vormen van een onderwerp, dan vanaf het papier Aan de andere kant heb ik het raadsgebeuren altijd lakoniek gevolgd Je moet zoiets met ple zier doen. Je moet er geen nacht merries aan overhouden. Je moet het raadswerk weten te scheiden van je privé-leven, ook al is dat niet altijd even gemakke lijk, zeker niet in het begin. Je moet als raadslid felle dis kussies kunnen voeren om na afloop je tegenstander de hand kunnen schudden of met hem of haar een borrel kunnen drinken zonder rancune. Dat heb ik altijd goed gekund. Ik herinner me nog een bijzonder felle diskussie tus sen mij en Van Spaendonck. De spetters vlogen er af, maar na afloop zijn we als vrienden uit elkaar gegaan. Er is me maar één keer overkomen, dat het mis ging. Dat was met de heer Man- demaker, toen nog fraktievoor- zitter van de PvdA Dat was toen de PvdA de hele gemeentebe groting afkeurde. Ik heb de PvdA toen verweten, dat zij de hele gemeente daardoor onbestuur- Gerrit van Tiel tijdens één van de honderden vergaderingen die hij als raadslid bijwoonde. Hier met Lily van Amerom) - 1978. baar zou maken. Mandemaker heeft een jaar lang niet meer met me gesproken Dat is me met de anderen nog nooit overko men." MET ZORG Je stapt er nu uit als raadslid. Er komt een nieuwe raad met veel nieuwe gezichten waarbij de PvdA zich afzijdig houdt van het gemeenteprogramma. Hoe kijk je daar tegen aan? Van Tiel: „Die komende raads periode bekijk ik met enige zorg. Er zal duidelijk sprake zijn van verharding in de diskussies. Van polarisatie. En dat zou ik bijzon der jammer vinden, want daar is de Leusdense gemeenschap niet mee gediend. Het uitstappen van de PvdA betreur ik ten zeerste en dat was ook niet nodig geweest. De samenwerking tussen de frakties onderling zal minder zijn dan in de afgelopen periode. Ik ben blij, dat ik dèt niet meer mee hoef te maken." Je bent dus van mening, dat de PvdA er onterecht is uitgestapt? Gerrit van Tiel vindt dat inder daad. „Kijk," zegt hij „het is lo gisch, dat zowel Wagenaar als Gerrit van Tiel aan de bar van het Zwembad-restaurant, dat in 1976 net was geopend Met hem aan de bar restauranthouder Harry van Schaik en badmeester Grit. Van Woudenberg hun taak af willen maken. Ik ben van mening, dat beide wethouders aan hun laatste periode zijn begonnen. Als Wagenaar de portefeuille R.O. houdt, dan is het billijk dat Gijs van Woudenberg Onderwijs en Welzijn blijft beheren. In die nieuwe samenstelling had de PvdA dus ook financiën moeten houden, waar best beleid mee is te maken. Bovendien is het ook zo, dat b en w samen het beleid maken, waarbij alle leden van het college zijn betrokken". Hij lacht. „Ik had in 1973 wet houder kunnen worden," zegt hij dan. „als opvolger van Henk Bij leveld die burgemeester van Houten werd. Maar ik heb voor de eer bedankt. Ik bleef liever gewoon raadslid. Daar voelde ik me het plezierigst onder en dan was het beste te kombineren met werk en gezin Voordat we het gesprek afslui ten wil Gerrit van Tiel nog graag wat goede adviezen kwijt aan de nieuwe raadsleden, aan zijn op volger. „Hou je alleen bezig met zaken, die betrekking hebben op Leusden. Daar zit je voor. Pro beer in goede samenwerking het maximale te bereiken voor Leus den en de gemeenschap. Ken je zaken. Je zit er niet alleen voor je eigen partij Dat laatste is voor Van Tiel na bijna dertien jaar raadslid nog steeds een belangrijk credo. „Ik ben geen politiek dier", zegt hij. „en dat is ook de reden, dat ik het meer dan twaalf jaar lang heb volgehouden." boeken,voor u besproken Eén van de meest bezochte amu- sements-oorden is De Efteling In Kaatsheuvel. Eén van de belangrijk ste onderdelen hiervan - de rugge- graat - is het sprookjespark. Er zul len niet veel bezoekers zijn, die be seffen, dat de Efteling het geestes kind Is van de kunstenaar Anton Pieck, hoewel Anton daar zelf anders over denkt en een groot deel van de eer geeft aan de talrijke medewer kers, die - net als hij - erg hard heb ben gewerkt aan de totstandkoming van deze vaderlandse topattractie. De totstandkoming van De Efteling en dat met name wat betreft het aan deel van Pieck hierin, is het onderwerp van een kostelijk boek, dat kortgeleden verscheen bij de Zuid-Hollandse Uitge- versmij. In dit boek een groot aantal (kleur-) schetsen, voorontwerpen e.d van Anton Pieck, die hij maakte voor de realisering van het sprookjespark Met die schetsen als leidraad vertelt Marline Bijl het ontstaan van de Efteling in de van haar bekende stijl, als een sprook je, maar dan eerder voor volwassenen. Een tikkeltje cynisch zo nu en dan, met wat levensblijheid- en wijsheid en een voortdurende ondertoon van puur ple zier. Martine introduceert de kabouter Efteling, die alles in huize Pieck bewoog om een onderkomen te realiseren voor de kabouters, voor wie de Nederlandse bossen steeds minder een gelukkig toe vluchtsoord vormden Dit kabouter-on derkomen zou de Efteling worden In het boek wordt de ontstaansge schiedenis op deze wijze als een zeer amusant sprookje beschreven, vol alle daagse herkenbaarheden, met kabou ter Efteling in de grote hoofd- en helden- DE EITEIJ rol. Voeg daarbij de fijne tekeningen van Pieck en je hebt een boek. om va der dan eens na te lezen Zeker na een bezoek aan De Efteling. Aanbevo len V. „Anton Pieck en de wonderbaarlijke geschiedenis van De Efteling", ver teld door Martine Bijl. Met talrijke schet sen. voorontwerpen en tekeningen van Anton Pieck Samenstelling Max Pieck en Piet Pors. 1982. Uitgave: Zuid-Hol- landsche Uitgeversmaatschappij - Am sterdam. 128 blz Gebonden met slap pe omslag. cznpp ix>J qwnpf GO l_r-J[£ IHAAFom HOET i/e op haa^jpa^ acrsfp A6S EERSTE SNA f iajEA) V net gebeurde riool non ruing we ^boekhouding soonlijkheid worded® per- ting, Zwarteweg 16a, telefoon .££\247 toe^te\ 5

Leusder Krant | 1982 | | pagina 5