Nacht van Achterveld werd dolle boel WIMISSARIS DER KONINGIN GAF STARTSEIN FEEST Stoel- zitters hielden 't niet lang vol DINSDAG 31 AUGUSTUS 1982 Achtervelds nieuws gering werd geopend met speciale rijtoer in deze richting wilde vestigen. Wel konden er vrijdagnacht, bui ten de feesttent een vijftal andere records gevestigd worden Er is nu zo langzamerhand in Achter veld wel bekend hoeveel koffie er met een handkoffiemolen ge draaid kan worden in vijftig se conden tijd, hetzelfde geldt voor het aantal shaggies dat in 45 seconden gedraaid kan worden. Eén recordpoging die overi gens niet op het programma stond woonden we wel bij. De bekende Achtervelder Jan Schouten wil kennelijk graag op de officiële recordlijst vermeld worden en wilde laten zien hoe lang je met een stoel of zelfs een fiets op je kin kunt jongleren. De recordpoging die rond twee uur 's nachts plaatsvond, mislukte echter keer op keer. Eerst was, aldus Jan Schouten, de stoel te klein, toen het licht te fel en even later zaten zijn schoe nen hem in de weg. Wat we nog gezien hebben is dat Jan, op zijn sokken lopend, een damesfiets 13 seconden lang in de lucht hield. Een resultaat waar hij zelf i overigens niet geheel tevreden mee was. De mensenmassa in de feest tent heeft van dit alles niets ge merkt. Het enige probleem dat men daar had was: hoe kom ik aan een pilsje. Rond de beide bufetten verdrongen zich de ge hele nacht grote drommen men sen Of de feestvierders gemerkt i hebben dat de uitslag van het ganzenbordspel bekend werd gemaakt betwijfelen we ten zeer ste. Voor de statistiek vermelden we dat de damesploeg "de Broekjes" met Lucy, Mientje, Elly en Anja onder leiding van me vrouw M Vos heeft gewonnen. Hoofdprijs: één rol zuurtjes. Tweede en derde prijs kwamen in handen van respektievelijk de j "Halve Zolen" en "'t Zottenzooi- tje". Aan deze uitslag moet ech- i ter niet teveel waarde gehecht worden, zo benadrukt onze zegs- man Ook hier ging het om een zotte toestand, die zot geëindigd is. Om drie uur 's nachts vonden de organisatoren het welletjes. Wel wat eerder dan aanvankelijk in de bedoeling lag werd het teken gegeven dat de nacht ten einde was en dat de tapkraan dicht ging. Hoeveel Achtervel- ders de volgende morgen zijn opgestaan met een lichtelijke hoofdpijn kunnen we u niet ver tellen. Gezien de hoeveelheid j drank die er is omgezet moeten het er heel wat geweest zijn. - Rodeo op zaterdagavond ACHTERVELD Tot de teleurstelling van de organi satoren hebben de stoelzit- ters het niet erg lang volge houden. Het was de bedoe ling dat enkele enthousiaste lingen 48 uur zouden door brengen op stoelen, die bo ven op palen drie meter bo ven de feesttent uitstaken. Maar de nacht was kennelijk koud en de hoge positie in de lucht zeer eenzaam, want te gen het ochtendkrieken wa ren alle stoelzitters al vertrok ken. Niettemin is er van deze recordpoging een klasse ment opgemaakt, dat er als volgt uit ziet: 1. Wim Wittebrood 7 uur en 24 seconden; 2. Andy Boutens, 5 uur en 212 seconden. Bij het koffiebonenmalen werd Ton Ossendrijver eerste met 30 gram. Gerda Kerkhof werd met vier gram minder tweede. Kampioen shaggies-draai- en werd Eddy van Drie, maar het is ons niet bekend hoe veel shaggies hij gedraaid heeft. Sterke man Lou van Ha- mersveld werd eerste bij het autoduwen met 18 seconden, terwijl Harry Ossendrijver door er twee seconden lan ger over te doen de tweede plaats wist te bezetten. Bij het met water gevulde ballen gooien kwamen Peter Teunissen en Sjaak Schreu- der het verste. Zij kwamen tot een afstand van vijf en halve meter. Jos Harbers en Pleter Hilhorst kwamen tot vijf me ter. - De stoelzitters hielden het niet lang vol die in Achterveld komt wonen, moet niet bang zijn dat het hier niet zal lukken. Achterveld vol doet geheel aan de gestelde omschrijving van een kleine kern Elke Achtervelder herkent in deze omschrijving zijn eigen dorp. Het dorp heeft veel voorde len waarop veel andere jaloers zijn. Rustig, een zuivere licht en gemoedelijkheid Ik hoop dat het een geslaagd feest wordt voor jong en oud, een feest dat zal klinken als een klok", zo zei Commissaris mr. P. van Dijke. Na het gezamenlijk zingen van- het Achterveldse lied verklaarde hij het feest als geopend. PRESENTATIE Vervolgens startte de niet ge heel vlekkeloze presentatie van de afdelingen die de evenemen ten, die zouden plaats vinden tijdens het feest, elk afzonderlijk hadden voorbereid. De afdeling Cultuur was de eerste. Deze af deling stelde zich voor door mid del van een volksdansgroep. De groep werd ongeveer drie maan den geleden opgericht. Zo stelde elke afdeling zich op zijn eigen maar originele manier voor. Hier na volgde een toespraak van de ere-voorzitter van de Stichting, burgemeester Rademaker ,,lk heet alle aanwezigen van harte - Een aantal genodigden werd voorafgaand aan de officiële opening met een postkoets door het dorp gereden welkom om zo de start van het feest te beginnen. Ik vind het een hele eer om ere-voorzitter te zijn", begon hij zijn speech. „We weten samen hoe Achterveld zich voelt. Een goed feest is niet alleen goed, maar moet er ook regelmatig zijn. Straat voor straat en alle buurtschappen zijn ver sierd. gebeurtenissen voor jonge en oude Achtervelders. Wat zou den de stichters van Achterveld er van zeggen als ze nu eens even terug konden komen. De terugloop, de verandering van samenstelling en de beper king van de kleine kernen zijn factoren die zorgen blijven ba ren. Ondanks dat hebben we nu toch feest", aldus burgemeester Rademaker. OMSCHRIJVING Hierbij was het woord aan de Commissaris van de Koningin orden heel wat shaggies gedraaid Jdat de Commissaris van de Koningin de openingshandeling had verricht, zong de zaal gezamenlijk |feesf//ed „We hebben allen geweldig ge noten van de rijtoer door het dorp. Een prachtig gezicht. Alles, de versiering, de klederdrachten een lust voor het oog. Al vele jaren loopt de Hessenweg hier door het dorp. Deze was vroeger in de zomer zanderig en in de winter vrijwel onbegaanbaar. Het zou heel jammer zijn als de weg niet verbeterd was en het dorp nu nog onbereikbaar zou zijn. Vanaf het tijdstip van de installa tie van het Stichtingsbestuur iser hard gewerkt. Tijdens vergade ringen was het motto geen woorden maar daden, ledereen - De verschillende werkgroepen presenteerden zich ieder op hun eigen wijze - Op de manege De Klaveet verwelkomde het stichtingsbestuur de commissaris en de burgemeester en hun echtgenotes IHTERVELD Na dan een jaar van bereiding ging afgelo- vrijdag de tiendaagse lg van het 600-jarig |an van Achterveld ■tart. j ongeveer 15.00 uurver- de zich een aantal ge- den zich in de Klaveet jje Postweg. Hieronder de Commissaris der Kgin van de provincie Ut- net zijn echtgenote, de neester van Leusden ]jn echtgenote en burge- ers van omliggende ge- Ben met hun wederhelft, fiet programma stond een idoor het feestelijk versier- i. De stoet bestond uit een jets waarop twee gevulde leken lagen, een dillegan- (rop een aantal postbodes Bekleed in een P.T.T -uni- dat werd gedragen tussen en 1925, en een aantal an dere rijtuigen. De rijtoer werd begeleid door de ruiters van de L.R. en P C. de Singels Ter hoogte van de Hessenkar stond muziekvereniging D.W S. klaar die vanaf dat punt de rijtoer be geleidde. Tijdens deze rijtoer verscheen er een vliegtuig boven het dorp die een groot aantal bonnen dropte. Deze dropping hield verband met het feit dat in de oorlogsjaren in Achterveld een bespreking werd gevoerd over voedseldroppingen boven het hongerige Nederland. Nu werd er geen voedsel uit het vliegtuig geworpen, doch bon nen waarop een „eeuwfeest- brood" werd verkregen. De rij toer eindigde bij de feesttent, waarin zich reeds een groot aan tal genodigden en andere be langstellenden had verzameld. Deze bijeenkomst werd ge opend door de voorzitter van het Stichtingsbestuur Achterveld 600, de heer C Blom. „Voor mij een eer als voorzitter van de Stichting Achterveld 600 jullie allen te mogen verwelkomen in - Commissaris Van Dijke kreeg als dank voor het verrichten van de opening dit geschenk te toestanden in de Nacht van Achterveld .Met gebeurde nogmvw» boekhouding soonlijkheid wordi.UQ ting, Zwarteweg 16a, telefoon ons feestelijk versierde dorp Achterveld", begroette hij de ge nodigden. ,,Er wordt vaak gezegd, bij jullie in Achterveld gaat alles van zelf. Dames en Heren, als men ons dorp bekijkt, kan men zich over tuigen dat zoiets echt niet 'van zelf gaat. Neen, er moet gewerkt worden en wel eendrachtig alles samen aanpakken Van groot tot klein Ik geloof dat dit de enige manier is om een feest als dit te kunnen doen slagen Daarbij komt nog dat bij ieder feest de gasten aan het feest de sfeer geven. Daarom vraag ik U help ons die stemming te geven die nodig is om op 5 september te kunnen zeggen ..dit was Achter veld weer öp zijn best", aldus de heer Blom. >ld van het waterbalonnen-werpen BOOK OF RECORDS ACHTERVELD De nacht van vrijdag op zaterdag zou een "zotte nacht" worden, zo hadden de initiatiefnemers aange kondigd. Buiten de grote feesttent een groot levend ganzen bordspel, binnen en buiten de tent tal van mogelijkheden om records te vestigen, aldus het oorspronkelijke draaiboek. Het publiek dat echt niet alleen uit Achtervelders bestond leek echter maar voor één zaak belangstelling te hebben: de tapkasten die aan twee zijden van de grote feesttent stonden opgesteld. Rond de klok van twaalf uur 's nachts ging vrijdagnacht de zotte nacht van Achterveld van start. Veertien ploegen van vier mannen of vrouwen gingen met hun coach aan de slag in een gigantisch ganzenbordspel dat buiten de grote feesttent was uitgezet. Het publiek liet het hier bij afweten. Het gebeuren in de feesttent had kennelijk meer aantrekkingskracht op de grote massa. Toch streden de ploegen er niet minder om. De Tijgerboys, de Steentjes, de Stoffels, Halve Zolen, Zottenzooitje, FC. Knudde, Melkmeisjes, Mix 600, Stapels, de Tolletjes, de vier Musketiers, de groep Corrie, de Broekjes en de Heikneuters gin gen er flink tegen aan om als winnaar uit de strijd tevoorschijn te komen. Voordat om half drie 's nachts de uitslag bekend werd gemaakt waren er door de diverse groe pen heel wat zotte opdrachten vervuld. De eerste opdracht was voor alle partije al direkt raak. Alle groepen moesten zich ver kleden in de één of andere stijl en in deze kleding de rest van het spel spelen De overige opdrach ten die men tegenkwam zijn stuk voor stuk geschikt voor moeders en vaders die niet weterf wat ze met een kinderverjaardag aan moeten. Steltlopen, touwtje springen, spijkers in een boom stam slaan, kegelen en ballon nen blazen waren opdrachten van een soort zoals iedereen die kent. De organisatoren van het gan zenbordspel hadden echter ook enkele wat meer originele op drachten verzonnen Zo was er een opdracht om, geblinddoekt, uit een bak met ijzerwaren zoals spijkers, krammen, moeren en schroeven, gedurende anderhal ve minuut zoveel mogelijk spij kers te halen die kleiner zijn dan 10 mm Ook de opdracht om zoveel mogelijk kersepitten in een em mer te tuffen is voor herhaling vatbaar op bruiloften en partijen De slotopdracht voor alle deel nemers, het zingen van een lied over de nacht van Achterveld op een bekende melodie moest in de grote feesttent worden uitge voerd. Het publiek zal echter nauwelijks gemerkt hebben dat er iets aan de hand was. De geluidsinstallatie was bij lange na niet in staat het geroezemoes van het in grote getale opgeko men publiek te overstemmen Niemand die het erg vond. het was immers een "zotte nacht" Gedurende de "Nacht van Achterveld" zouden er door in woners van Achterveld tal van records gevestigd kunnen wor den die dan later op een officiële erelijst vermeld zouden worden In Achterveld zijn er kennelijk geen mensen die gewend zijn "op zwart zaad te zitten" of altijd "spijkers op laag water zoeken". Er hebben zich althans geen lie den aangediend die een record

Leusder Krant | 1982 | | pagina 7