I Achterveldse revue: verleden en heden Stem voor Geloofwaardige Politiek SGp 0ud-0ranje overklaste „ARC" m OOK HIER VEEL BELANGSTELLING Zondag zieken dag leuseer» hront 'n Beginselvast streven: kies lijst zeven KOMATSU GEBR.DE VOR B.V. ^^^^Staatkundig^B Gerefo Gereformeerde Partij BEREIKTE EEN TOPPOSITIE OP DE WERELDRANGLIJST IN HET SPEL VAN VERREGAAND RAFFINEMENT GENOEMDE BEDRAGEN MAKEN DE WINKEL LEEG 3791 PM Achterveld, tel. (03425) 15 41 Achtervelds nieuws DINSDAG 31 AUGUSTUS 1982 ACHTERVELD Vrijdagavond werd in de feesttent een revue opgevoerd door, voor en over Achtervelders. De belangstelling was enorm. Velen moesten met een staanplaats genoegen ne men. De revue was door de me dewerkers van dit evenement zelf geschreven. Er waren mensen bij die nog nimmer toneel hadden gespeeld. Het deel voor de paui e bevatte historische taferelen. Het begon met een spel over een jachtgroep uit 1382. De inhoud van elk stuk werd trouwens op een leuke manier ingeleid, afwis selend door mevr. Nabuurs en All Wijntjes. Het stuk over de jachtgroep ging over de leenoverdracht van Achterveld. Tijdens dit spel kwa men de namen voor van histori sche bekenden als Van Schaffe- laar, Glindhorst, Vinselaar. Eme- laar en Hoolhorst. Het tweede spel was een recht zitting uit het jaar 1450. Aller eerst wordt Kromme Bart voor geleid wegens diefstal. Ondanks het verweer dat hij onschuldig is, wordt alles in zijn schoenen ge schoven omdat men een hekel aan zwervers heeft. Hij wordt veroordeeld tot het afhakken van zijn linkerhand. Krelis de Haas wordt beschuldigd van stroperij. Hij wordt veroordeeld tot 12 stokslagen Inmiddels weet Kromme Bart te ontvluchten. De wachters gaan direct achter hem aan. maar voor hij weer gepakt kan worden weet hij de vrijplaats Glindhorst te bereiken. In deze vrijplaats kan hij niet meer wor den aangehouden. Gijsbert van Achterveld wordt aangeklaagd wegens het niet betalen van de 10e Hij komt zijn verplichtingen niet na ten aanzien van de Bis schop van Utrecht. Hij moet een voorbeeld zijn en blijft in gebre ke Na de sluiting van de zitting krijgt Krelis de Haas 12 stoksla gen. Het volgende spel ging over de hervorming in 1600. Twee heren staan deze zaak te bespreken als er een Hagepreker op hen af komt. Hij vertelt hen dat de pas toorvan Barneveld reeds is over gegaan naar het nieuwe geloof Hij weet hen ook te vertellen dat bij het R.K. geloof geld kost en bij de nieuwe leer veel vrijheden zijn. Als de wachters komen wordt hij weggestuurd. Hierna wordt door een uit vijf personen bestaand koortje het lied gezongen "Merck toch hoe sterck". In 1700 is de periode dat de Hessen met hun koopwaar via Achterveld naar Amersfoort trek ken. De herbergier krijgt bericht dat ze onderweg zijn. Vanwege de klandizie geeft hij opdracht met spoed de putten en gaten in de weg op te vullen Inmiddels komen enkele bewoners uit de omgeving binnen. Erg welkom zijn ze nu niet nu de Hesse op Een deel van de medewerkenden aan de revue verzameld komst zijn. Er zijn plannen om een nieuwe postweg aan te leg gen en wel over de Glind Dit staat de bewoners van het dorp helemaal niet aan Als de Hessen de herberg binnen komen is er al direct een gezellige stemming en wordt er onder een dranklied gezellig het een en ander ge dronken Hierna volgt het lied "Napoleon", gezongen door Henk Schouten De revue ging verder met de uitbeelding van de opmars van de moderne tijd in 1850. Deze tijd begon met de fiets. Daarna verscheen de trein op het toneel voorafgegaan door de begeleider met de rode vlag Ook de auto kwam op de prop pen. Deze moest in de beginperi ode ook worden voorafgegaan met de man met een rode vlag Ook het vliegtuig ontbrak niet. Tot slot de industrie in opkomst, waarvan men heel wat jaren later zou bemerken wat dit betekende voor de luchtvervuiling. AARDAPPELSCHILLEN Na de pauze volgde het tweede deel van de revue, "Dorpstafere len" Eerst was huize St.-Joseph aan de beurt. Hier werd vroeger De pastoor krijgt zijn tonsuur Prachtige kostuums en veel acteertalent Gerechtigheid verhoogt een volk Nederlanders, het gaat fout met de politiek van ons land. 't Materialisme neemt hand over hand toe. Velen storen zich niet meer aan God of gebod! 't Egoisme viert hoogtij, ledereen wil buiten schot blijven: laat anderen maar bezuinigen! De S.G.P. wil bijdragen aan een bundeling van de positieve krachten in ons volk. De burgers mogen hun persoonlijke verantwoordelijkheid niet afschuiven, en de regering moet zich eveneens krachtig bewust zijn van de overheids-verantwoordelijkheid. Fraude,vandalisme en criminaliteit hebben schrikbarende vormen aangenomen. Er dreigt een matheid en moedeloosheid die absoluut niet terecht is want in vergelijking met de meeste andere landen hebben wij nog volop kansen voor herstel en opbouw. Dat kan alleen als overheid en bevolking de Bijbel als richtsnoer voor ogen houden en eendrachtig de grote problemen als werkloosheid, woningnood en inflatie met nieuw elan aanpakken. Het enig juiste kompas voor nu en de toekomst is èn blijft Gods Woord. Ir H. van Rossum lijsttrekker van de S G P Voor inlormatie of toezending van het verkiezingsprogram 1982/1986: SGP voorlichtingscentrum, Laan van Meerdervoort 165, 2517 AZ 's-Gravenhage, tel. 070 468688 Door lijstverbinding van SGP met RPF en GPV kunnen reststemmen aan deze drie partijen ten goede komen gastvrij onderdak verleend Maar er moest wel voor gewerkt wor den. De aardappels moesten bij voorbeeld worden geschild, de tuin onderhouden e d Het aard appelschillen werd uitgebeeld door vier bejaarde vrouwtjes Tij dens deze schilpartij werd er wel heel wat afgepraat zeker over de dingen die hen niet aanstonden. Met name aan van de vrouwtjes. Aaltje Pruum, bij veel oudere Achtervelders wel bekend, moest het ontgelden Zij zocht steeds sigarenpeukjes en pruim de deze op Het catè de Sparreboom gaf de toeschouwers bij de revue een inzicht hoe het in vroeger dagen toeging. Een klant komt binnen en vertelt de herbergier dat de pastoor besloten heeft de strijd tegen het drankgebruik aan te binden. Dit geeft geweldige con sternatie. De herbergier kijkt steeds in de bedstede waar een zieke ligt te hoesten en te ku chen Als men denkt dat het met hem op een einde loopt wordt met spoed de dokter gehaald. Het leven keert bij de zieke terug. De dokter verdwijnt en maakt de opmerking Ach mensen, de een lijdt in de Sacramenten en de ander loopt in de Sacramenten." Later gaat het weer mis met de zieke. Men denkt dat hij overle den is Dit blijkt niet zo tezijn. Hij komt weer met zijn hoofd uit de bedstede en vraagt, ben ik nu nog niet dood. Direct daarop overlijdt hij werkelijk. Het betrof hier de bij vele oude Achtervel ders bekende ..oude Albert". OORLOG Ook de oorlogstijd wordt uit gebeeld met een huiskamer waarin een gezin zit te werken. Aardappelen schillen en breien. Het licht dat hierdoor benodigd is wordt gemaakt doordat het zoontje met een flets als genera tor gebruikt. Het tafereel ver plaatst zich naar de komst van de Duitsers die mannen zoeken. De uitbeelding van het bezoek van Prins Bernhard aan deze avond wordt op een zeer goede wijze door een van de spelers uitgebeeld. Men kon geen ver schil maken of Prins Bernhard aan het woord was of degene die - Een werkelijk bomvolle tent genoot zaterdagavond van de hem uitbeeldde. Hij vond het een grote eer hier te mogen zij. Het was echter niet de eerste maal dat hij het dorp bezocht. Hij was er eerder in oorlogstijd. Er werden die avond nog veel ware gebeurtenissen opgehaald. Zoals het feit dat Herman Baai man door de linies naar Barne veld was gefietst en daar de geal lieerden waarschuwde. Na 37 jaar is zijn fiets trouwens nog steeds niet terug. Het tafereel in de scheerwinkel van Aris Boersen riep bij de ou dere Achtervelders veel herinne ringen op. Aris Boersen was een gezellige prater, maar had wel de gewoonte om even weg te gaan als men ingezeept of half ge schoren was Men wist nooit wanneer hij terug kwam pastoor kwam om zijn kn laten scheren werd deze geholpen en bleven de ani zitten. Tijdens de gesprekk de scheerwinkel blijkt dat Pruum overleden is. Dat de oorlogstijd. Er was toen hout meer om kisten te mak dus gebruikte men karton dens de begrafenis zakke benen van Aaltje door de van de kartonnen kist Dat gebeurd. De revue werd afgeslote» een gesprek tussen een ech over de actualiteiten. Hier den heel wat rake opmerki gelanceerd over de heden; se tijd, waarbij de gem Leusden heel wat te kreeg. ACHTERVELD Zaterdag werd onder zeer grote belang stelling naar schatting zo'n 1000 bezoekers in het kader van Achterveld-600 een voetbal wedstrijd gespeeld tussen "ARC" (een combinatie van Ach terveld- en Roda-spelers) en een formatie van oud-internationals. In de eerste helft konden de ge- combineerden de weliswaar wat traag spelende maar elkaar erg gemakkelijk vindende ex-Oran jemannen goed bijbenen. Johan Zuidema scoorde de openings treffer, maar al spoedig daarna bracht Dick van 't Klooster (Ro- da-zondag) de balans weer in evenwicht. De Achtervelder Jo han Hak zorgde voor een 2-1 voorsprong bij de door de har monie DWS muzikaal opgevulde rust. Na de thee speelde de conditie de hoofdrol. De geallieerden kre gen geen voet meer aan de grond en de ouwetjes deden het nog voortreffelijk. Met zes treffers (waaronder diverse prachtgoals) brachten zij de eindstand op 2-7. Nol Heyerman (2), Johan Zuide ma (2), Leen v.d. Lugt (1) en de bijna ongrijpbare André v.d. Ley (1) tekenden daarvoor. Een dankbaar applaus van het goed bezig gehouden publiek besloot het treffen, dat geleid werd door scheidsrechter Ad Kerstens (de zoon van de naamgever van het Achterveldse sportpark) met me dewerking van Peel v.d. Hengel en Cees Leyenaar langs de zijlij nen. Keeper Tolboom moest herhaalde malen in aktie komen Spelmoment uit de voetbalwedstrijd ACHTERVELD De landelij ke nationale ziekendag van de Zonnebloem vindt steeds plaats op de tweede zondag in septem ber. Aangezien Achterveld dit jaar haar 600-jarig bestaan viert heeft de Achterveldse Zonne bloem afdeling in overleg met de Zonnebloem en het Stichtings bestuur Achterveld 600 deze zie kendag voor Achterveld een week vervroegd. Met medewer king van het Stichtingsbestuur Achterveld 600 zal deze zieken dag nu in Achterveld worden ge houden op zondag 5 sepember. De Achterveldse zieken zijn tij dens deze tiendaagse feestvie ring uitgenodigd om aan deze ziekendag deel te nemen. Aller eerst zal in de R K. St Joseph- kerk om 10 00 uur een kerkdienst worden gehouden met als thema ..moet je het alleen doen" De zieken die deze kerkdienst niet kunnen of niet willen bijwonen worden tussen 10 45 uur en 11.00 uur verwacht in Ons Gebouw. Degenen die wel aan de kerk dienst deelnemen gaan na afloop van de dienst ook naar Ons Ge bouw, waar we dan allen gezellig samen zullen zijn Degenen die nog informatie betreffende deze dag willen heb ben kunnen deze bekomen bij de secretaresse van de Achterveld se afdeling mevr. M M. Belde- rok-Breukers, tel 1953. Om U van superieure perfectie te overtuigen en kennis te laten maken met kwaliteit en degelijkheid geeft Komatsu U de gelegenheid voor een minimaal maandelijks bedrag een maximum aan prestatie Ie ontvangen. Bestudeer daarom het onderstaande en proef het geldelijk voordeel. TYPE HEFVERMOGEN UITVOERING HUURPRIJS PER MAAND FB05 500 kg electrisch t 479,— FB08 800 kg electrisch 1 702,— FB10 1000 kg electrisch t 785,— FB10M-1 1000 kg electrisch 3-wielig 1 938,— FBI 5-3 1500 kg electrisch f 950 FB20H-2 2000 kg electrisch f 1236,— FB25H-2 2500 kg electrisch 1 1471,— FB30-1 3000 kg electrisch f 1545,— FD35T 3500 kg diesel f 1072,— FD40T 4000 kg diesel f 1178,— FD60T 6000 kg diesel f 2004,— FG08C 800 kg benzine f 557,— FG10T 1000 kg benzine f 722,— SK07 800 kg diesel schranklader f 1500,— Importeur filiaal: Vohamij b.v. 6093 AC Heythuvsen Tel. 04749- 1324

Leusder Krant | 1982 | | pagina 8