lekomstige basisschool De Kinderiand geopend Wim de Jong met racefiets in Amersfoort.te Zuid-Afrika Zondag zieken dag Jeugdraad organiseert cursus vergader techniek. Oud papier- aktie 't Palet Artiesten- palet in 't Hamersveld Voorzitter eigenaars vereniging stapt op (TERIEEL WEL, INHOUDELIJK NOG NIET" Achterveld 600 in 't kort HARTELIJK ONTHAAL VAN LEUSDENAAR DOOR BURGEMEESTER Een kattebelletje of een fijn gedrukt kaartje? DE LEUSDER KRANT r~i FOTO-KOPIE N00IG? I Leusder Krant g- tS )NDERDAG 2 SEPTEMBER 1982 plaatselijk nieuws gn onzer verslaggevers) „aDEN - Het nieuwe onder- ,n van de Klnderlandschool Ie Burgemeester Van der un Is woensdagmiddag of- j, geopend. Burgemeester ■maker was voor de ope- indellng gestrikt. Onder lend oog van diverse ge- n ontsloot hij een van de sdeuren en betrad het ebouwtje, dat sinds g door de kinderen In ge- genomen. De Kinderland Imte aan een kleuter- en chool. Burgemeester J. Rademaker zei in zijn toespraak tot de uitgenodig de aanwezigen onder meer, dat er altijd sprake moet blijven van én bijzonder én openbaar onderwijs. „Het moet niet en/of zijn, maar en/ en", aldus Rademaker. Hij doelde daarmee waarschijnlijk op recente uitspraken in de politiek over het hopelijk sterk verminderen van het bijzonder (christelijk) onderwijs in nieuwe schoolvormen als de mid denschool. Een andere spreker bij de ope ning van De Kinderland was in specteur Van Dijk van het lager on derwijs. Hij noemde de integratie van kleuter- en lagere school nog niet voltooid met het in gebruik ne men van het nieuwe schoolge bouw „Materieel is er wel sprake van een basisschool, maar inhou delijk zal er nog naar toegewerkt moeten worden", aldus inspecteur Van Dijk. De heer Ferwer van het architec tenbureau, dat het schoolgebouw heeft ontworpen, roemde speciaal de aannemer en de andere vaklui die betrokken zijn geweest bij de bouw van de nieuwe Kinderland Zoals bekend is de school in acht maanden gebouwd en werd er zells gedurende de bouwvak door gewerkt om voor half-augustus klaar te zijn Namens het architec tenbureau bood de heer Ferwer een aquarium aan de school en de kinderen aan. Voorzitter Basjes van het school bestuur, die eerder de sleutel door de burgemeester kreeg overhan digd, ging in op de geschiedenis van de Kinderlandschool. Hij noemde onder meer een briel van 6 maart 1974 waarin pastoor Kitzelaar de gemeente vraagt een derde katholieke school in Leusden te mogen stichten De voorzitter van net schoolbestuur bood aan het hoofd van de school, Piet Brandsen, en aan de hoofdkleuter leidster, Ans de Ruig, een hoek steen aan, die symbolisch moet weergeven dat de school op een heleboel terreinen een hoeksteen in de samenleving is. k nieuwsblad gemeente Leusden. elke dinsdag en intwoordelijke iktie: Vos nix Kreijns (pi. verv.) jktie: ien Engelkens jar van Loo. nnementsgeld: ,20 per jaar; 27,60 half jaar; 14,05 per rtaal. lering kopij en ad- enties: het dinsdagnum- tot uiterlijk maan- middag 12.00 uur, het donderdag- mer tot uiterlijk nsdagmiddag 12.00 aktetie en admini- lie: Kantoor Leusder it, Rozendaallaan 9, den-Centrum. Op cdagen geopend van 0 tot 12.00 uur en 13.30 tot 17.00 uur. LEUSDEN - Op 10 en 11 sep tember wordt door de Jeugdraad een kursus vergadertechniek gegeven. Deze kursus vind plaats In de jeugdherberg te Putten. De kur sus Is speciaal bedoeld voor mensen die In hun vrije tijd bezig zijn met het bestuderen van een (Jongeren) vereniging en daar wat meer van willen weten. Aan de orde komen kwesties als: Als er duidelijk twee kampen zijn in een vergadering, hoe ga je daar dan mee om? Men komt na een vergadering op een genomen besluit terug, wat doe je daaraan? Wat is de rol van een gesprekslei der in zeer emotionele vergaderin gen? Hoe kun je mensen er toe brengen hun mond te houden of juist open te doen? Sommigen schrijven vlug even een briefje om te melden, dat er gezinsuitbreiding heeft plaats gevonden. Dat is natuurlijk óók een manier. Toch gaat er niets boven een fijn gedrukt kaartje, uitgezocht naar uw smaak. Uit de grote collectie 1982 hebt u enorm veel keuze. En wat de tekst betreft: wij zorgen snel en accuraat, dat er op komt te staan wat u wenst. In hand- of machlneletter. Vandaag besteld, morgen klaar. het om snelheid èn kwaliteit gaat. Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum. Op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.3C tot 17.00 uur. Telefoon: 033-941495. ACHTERVELD De landelij ke nationale ziekendag van de Zonnebloem vindt steeds plaats op de tweede zondag In septem ber. Aangezien Achterveld dit jaar haar 600-jarig bestaan viert heeft de Achterveldse Zonne bloem afdeling in overleg met de Zonnebloem en het Stichtings bestuur Achterveld 600 deze zie kendag voor Achterveld een week vervroegd. Met medewer king van het Stichtingsbestuur Achterveld 600 zal deze zieken dag nu in Achterveld worden ge houden op zondag 5 sepember. De Achterveldse zieken zijn tij dens deze tiendaagse feestvie ring uitgenodigd om aan deze ziekendag deel te nemen Aller eerst zal in de R.K. St. Joseph- Door een aantal praktische oefe ningen zal inzicht gegeven worden in de verschillende houdingen die mensen in een vergadering aanne men. Ook zal aandacht besteed worden aan de technische kanten van het vergaderen. PROGRAMMA Vrijdagavond om zes uur wordt in de jeugdherberg een warme maaltijd gereserveerd en aanslui tend begint de kursus. Op het pro gramma staan dan spreek-en-luis teroefeningen. Er is gelegenheid om in de Jeugdherberg te over nachten. Zaterdagmorgen: argu mentatie-oefeningen. Na de lunch wordt 's middags de vergadering onder de loupe genomen, met na me de besluitvorming. De kursus wordt geleid door Adriaan Bouwmeester Kosten 20,- (all in) (vervoer kan geregeld worden) Er is maar een beperkt aantal plaat sen. Inschrijven bij Pim van Esch, Zwarteweg 14 Leusden, tel.: 033- 946313 of Rob Zantvoort 033- 945121. kerk om 10.00 uur een kerkdienst worden gehouden met als thema ,,moet je het alleen doen". De zieken die deze kerkdienst niet kunnen of niet willen bijwonen worden tussen 10.45 uur en 11.00 uur verwacht in Ons Gebouw Degenen die wel aan de kerk dienst deelnemen gaan na afloop van de dienst ook naar Ons Ge bouw, waar we dan allen gezellig samen zullen zijn. Degenen die nog informatie betreffende deze dag willen heb ben kunnen deze bekomen bij de secretaresse van de Achterveld se afdeling mevr. M. M. Belde- rok-Breukers. tel 1953 Aan de braderie zal ook door sportvereniging Avanti worden deelgenomen. Deze vereni ging heeft haar stand op de hoek Jan van Arkelweg - Wal- lervan Amersloodstraat. Bij de kleuterschool Hummeltjes Honk zal een grote springma- Iras worden opgesteld Van deze springmalras kan ook door de kleuters en peuters ge bruik worden gemaakt Men kan zich nog opgeven voor het aangespannen ring steken op zaterdag 4 septem ber om 14.00 uur. Wagens mei groot paard als ook ponywa gens mogen hieraan deelne men Opgeven kan bij Martine Melissen, telefoon 03425- 1950 of bij Ton van Esveld, te lefoon 03425-2229 LEUSDEN - Dinsdag 7 sep tember staat er weer een contai ner bij de school 't Palet in Leus den-zuid. Van 8.15 tot 16.00 uur kan men daarin het oude papier kwijt. Het papier kan ook worden opgehaald. Doorgeven op tele foonnummer 944523 of 940307. Rozendaallaan 9 Leusden-C. LEUSDEN - De in Utrecht ge vestigde organisatie „Artiestenpa- let" o.l.v. Victor Conselman brengt dinsdagavond 7 september, aan vang 19.30 uur, voor de derde keer een programma in verzorgingste huis 't Hamersveld aan de Asschat- terweg. Ditmaal werken mee: Jaap Koelman (piano), Jo Akkersdijk (contrabas), goochelaarmanipula tor Jos Bema. sneltekenaar Bram van oer Wal. Toos Scholten (ope- rette, Weense en Nederlandse liedjes van vroeger) en pianist Theo van Nimwegen. Arliestenpalet bestaat 1 januari a.s 20 jaar en heeft op verzoek van vele tehuizen voor ouderen en ge handicapten tegen reiskosten tallo ze gevarieerde programma's ge bracht. Geselecteerde artiesten in allerlei genres verlenen belange loos medewerking. LEUSDEN - Jan Wierenga heeft met ingang van 1 september be dankt als voorzitter van de Vereni ging van Eigenaren van Woningen in de Hamershof. Wierenga, die bij na twee jaar voorzitter is geweest, heeft om studieredenen het voor zitterschap op moeten geven. Al dus blijkt uit een brief, die de leden van de eigenaarsvereniging dezer dagen hebben ontvangen. Tot aan de eerstvolgende leden vergadering zal de heer J. Kerkhof, vice-voorzitter, het voorzitter schap waarnemen. Op die eerstvol gende ledenvergadering zal een nieuwe voorzitter gekozen wor den. „Hebben we weer eens iets In de zaak, dat een ander niet heeft", zegt Spar-ondernemer Aldenzee en hij doelt op de onlangs geplaatste stokbroodoven. Baquettes, croissants, petltes pains au chocolat en meer van dergelijke produkten zijn sedert kort knappend vers in de supermarkt aan de Biezenkamp te koop. Want deze Franse lekkernijen worden de hele dag door, zo vaak als het nodig Is, gebakken in de in de broodafdeling geplaatste oven. Van het in Ridderkerk gevestigde bedrijf „Sofi de France" betrekt Aldenzee kant en klare stokbroden, croissants en dergelijke, die in de winkeloven alleen nog maar een minuut of vijf tot tien behoeven te worden afgebakken. In het bedrijf in Ridderkerk wordt onder leiding van een Franse meester-bakker op Franse wijze uit Frankrijk geïmporteerde ingrediënten in de produkten verwerkt. Franser lijkt het nauwelijks te kunnen en de smaak is er dan ook naar. Maar de bpar-onaernemer benadrukt vooral ook, dat je bij hem de stokken en broodjes nu op elk moment van de dag vers kunt krijgen. Aldenzee: „Om de andere dag wordt het spul bij ons afgeleverd. We bakken het op het moment, dat het nodig is. Want stokbrood - in Frankrijk is dat net zo - moet je toch binnen een uur of vier, vijf wel opeten. Anders wordt het taai. Als je nu bij ons bijvoorbeeld aan het eind van de middag een stokbrood komt halen, dan heb je gegarandeerd een brood, dat 's avonds ook nog lekker vers is." hten bezorging: abonnee dient u de t voor dinsdag- of derdagavond 18.00 te hebben ontvan- Is dat niet het geval, dan kontakt op onze hoofdagent be ing (dinsdag en don- 'ag tussen 18.30 en |0 uur), tel. 033- 91 Bij geen gehoor u kontakt op nemen onze Inspekteur be ing, overdag 03420- ►1, toestel 44. stellen foto's: eeste in de Leusder t gepubliceerde fo- kunt u nabestellen uitzondering van ief- en historische I's), bij vooruitbeta- van 5,- per exem- ir (formaat 13 x 18 op giro: 871441 BDU b.v. te Barne- met duidelijke ver ging van gewenste aantal, nummer krant, pagina waar de foto werd ge- jtst. U kunt ook kon- betalen op ons kan- Rozendaallaan 9, den/Centrum, leveer drie tot vier n na betaling ont- Pfit u de gewenste fo- thuis. AMERSFOORT/LEUSDEN - De fietsende Leusdenaar Wim de Jong is op het ogenblik in Zuid-Afrika, een land dat hij gedurende drie maanden op zijn sportkarretje gaat verkennen Overal wordt hij gastvrij ontvangen. Wat hem het meest frappeert is, dat hij met iedereen „gewoon" kan praten. De mensen vinden het zelfs prachtig om Nederlands met hem te spreken. Op school leren ze wat ze noemen „Hoog-Nederlands". Wim vindt zelfs dat ze in Zuid-Afrika het Nederlands beter uitspreken dan menige Nederlan der dat pleegt te doen! EUSDER KRANT is een van de BDU-kranten- te Barneveld. Spoorslags is Wim de Jong naar het plaatsje Amersfoort in Transvaal gefietst, Amersfoort ligt daar 55 kilo meter af van het plaatsje Ermelo, dat In de buurt ligt van het plaatsje Utrecht, dat in het nabije Natal ligt. Wim Is ook al In Amsterdam ge weest, èn In Schagen omdat hij zelf In Schagen (Noord-Holland) geboren Is. Uit Ermelo fietste Wim naar Amersfoort. Het werd een warme tocht, want er is niets, maar dan ook helemaal niets tussen de beide dor- pen In, dat ook maar enige schaduw, I rustplek of verfrissing kan bieden. Het zijn 55 kilometer, die echt hele maal „leeg" zijn. Een heel boelende ervaring voor Wim. Op het gemeentehuis van Amers foort werd hij door de gemeentesecre taris en de oud-burgemeester Walles, een uit Assen afkomstige Nederlander, hartelijk ontvangen. Men leefde erg met hem mee. Vond het prachtig, dat hij al die plaatsen met Nederlandse namen op de fiets bezocht. Wim de Jong nam de fraaie poster van Amersfoort voor het Zuid-Afrikaanse Amersfoort bestuur mee, en die krijgt nu een ereplaats in het gemeentehuis. Wim ontving uit handen van de secre taris van Amersfoort afschrift van de ge schiedenis van Amersfoort. En heel dis kreet heeft hij de mensen er daar op attent gemaakt, dat ze een onderschrift dat vermeld stond onder twee tekenin gen van de Onze Lieve Vrouwetoren (van de hand van Van Dam en Ben- ninck) voor de juistheid moesten wijzi gen. Ze meenden daar namelijk dat het tekeningen van de Sint Joriskerk wa ren! KERKDORP In de historische papieren wordt ver meld, dat Ds. F. Lion Cachet, die afkom stig was uit Utrecht of Amersfoort in Ne derland, een kerkdorpje voor de Neder duits Hervormde Gemeente van Vaalri- vier stichtte. Op zo'n kilometer of zes van het huidige Amersfoort af. Twee burgers stonden land voor het kerkdorp af. En zoals Ds. Cachet het ene kerk dorp, waar hij preekte, Utrecht noemde, zo noemde hij het tweede kerkdorp Amersfoort Toen de Amersfoortse kerkgemeen te net gesticht was hield Ds. Cachet zijn diensten in twee tenten, die met de openingen naar elkaar toe stonden, zo dat de dominee en de avondmaalstafel m de ene tent „verbleven", terwijl de gemeenteleden op klapstoeltjes de dienst in de èndere tent konden bijwo nen. Ouderling Frans Jacobus Lotz zette zich in voor verdere grondaankoop en voor het bijeenbrengen van het geld om een permanent kerkgebouw te stichten, dat enkele malen vergroot werd. In de oude geschiedenispapieren staat te lezen- ,,ln daar die dae was die wereld rond om so woes en ruig, en deur ongedier- tes bewoon, dat ons voorouers met die geweer in die hand kerk toe gekom het. Wil was volop vir die ou jagters wilde beeste, harte beeste, kwaggas, bles bokke, springbokke, bosvarke, elande ten ooste 15 mijl uit die dorp, leeus, luiperde, wolwe, hienas, wilde honde, jakkalse, ratels en kruipende gediertes. Aan die weste van die dorp het 'n leeu- familie teen die rant gewoon, wat die naam Leeuranlvir die heuvels aan die weste besorg het. Nes die „Elands berg" nou nog die naam van die eland dm, 15 mijl oos van Amersfoort. REGERING In 1876 nam de regering van die Suid-Afrikaanse Republiek het dorp Amersfoort officiéél over. De acht oor spronkelijke kopers van de dorpsgron den werden, evenwel zonder rente uit betaald. In 1889 opende een zekere Treissman een winkel aan het Kerk plein Maar inde oorlog van de Engelse tegen de Boeren werden „bijna al die huisies en geboue met die grond gelijk gemaak" Het is interessant om de letterlijke tekst van de historische papieren hier wéér te geven - Skemerdonker die aand het die Brit se troepen besit geneem van die dorp en met hulle vernielingswerk begin. 'n Paar dae na die inname is die be woners op ossewaens gelaai, twee la- milies per wa, en na Volksrust ven/oer na die konsentrasiekamp aldaar. Toe die bewoners 'n paar jaar later terugge- kom het, het hulle die dorpie in puin teruggekrij. Hier en daar het hpaarmu- rasies nog die wind getart, terwijl die meeste van die geboue totaal verdwijn hel. Enkele murasies van klip, wat nog blij staan het, was die kerkgebou, die kerksaaltjie, die residentie van vrede- regter Lotz en 'n stal op die kerkert van wijle meneer Andries Wessels. - Maar na de wederopbouw van Amersfoort groeide het dorp gestaag, en in 1916 kwam het aan de Spoorlijn Bethal - Amersfoort - Wakkerstroom -Volksrust te liggen. In 1923 kwam er een gloednieuwe kerk, die in 1951 een fraai orgel kreeg. Op kosten van me vrouw Ballot werd er een hospitaal bouwd, en in 1942 kwam er in Amers foort een nieuwe school voor 400 leer lingen. Wim de Jong deelt ons mee: „Ik heb het postkantoortje bezocht en het station. Dat station is op zichzelf al iets bijzonders. Er gaat één keer per dag een treintje langs, en dat is dan ook een heel gebeuren Verder heb ik de grote kerk bezocht van de Nederduits Gere formeerde Gemeente. Bijna alle bewoners behoren nog tot de ze typisch Zuid-Afrikaanse geloofsge meenschap. In het ziekenhuisje worden blank en zwart verpleegd, want daarin is géén onderscheid. Nee echt, hier heb ik minder apartheid gezien dan in ons eigen Amersfoort met Turken en Ma rokkanen. ZWART EN BLANK Daarna bezocht ik de enorme silo's, waar de milies mais) ligt opgesla gen, want de omgeving van Amersfoort bestaat hoofdzakelijk uit milie-boeren. Het is me opgevallen, dat zwarten en blanken normaal met mekaar omgaan. Ik heb werkelijk alle moeite gedaan in de bussen en de parken verschillen te zien, maar totnutoe is me dat niet ge lukt. Wel woont zwart en wit nog apart. Maar gelet op de verschillen tussen de zes zwarte rassen, de kleurlingen en de blanken is dat begrijpelijk. Ik was in oude en moderne lokasies De zwarten wonen gewoon op het plat teland Dus niet in een woonwijk Maar als je bedenkt, dat men hier kilometers uit elkaar woont, dan kan men zich voorstellen, dat nog niet overal luxe is. Vooral de kleding valt op, want ook de zwarten lopen er vaak netter bij dan menige arme blanke, die je hier óók hebt. ge- TAAL Wat wel soms een probleem Is, li de taal. Ik heb nu twee goudmijnen bezocht, met zo'n 3000 swartes en 400 blankes, 8 verschillende talen en ook even zo vele zeden en gewoon ten. Dan valt dat wel eens niet mee. Met de mijnen heeft men daar Iets op gevonden, en zo spreekt m en daar zo veel mogelijk één mijntaal, een soort Esperanto, Waarmee men op alle mijnen terecht kan. Het was ove rigens wèl een ervaring te horen, dat men eerst een ton stenen moet del ven om tenslotte na lang zwoegen 31/2 ons goud over te houden!" ANCO MALI beurde no [^^boekhouding soonlijkheid word -per' 'i"9. Zwarteweg 16a, telefoon 116.

Leusder Krant | 1982 | | pagina 3