Programma van eisen voor 't Ruige Velt )e metamorfose van een agrarisch dorp ot een verstedelijkte plattelandsgemeente OM TE KOMEN TOT BESTEMMINGSPLAN T~—-V I I 7 I T V n hamersveld tot leusden-centrum - JNDERDAG 2 SEPTEMBER 1982 plaatselijk nieuws DUWING ZWARTEWEG: groep woningen en bedrijven de Zwarteweg tussen de Ei- an en het servicestation van lendal kan gehandhaafd blij- De boerderij Zwarteweg 30 één onzer verslaggevers) JSDEN - Dezer dagen is het amma van eisen (draaiboek) hel maken van het bestem- iplan 't Ruige Velt versche lt programma zal op 5 okto- de raadscommissie Openba ren en Ruimtelijke Ordening in behandeld. Na de vaststel- ilgl de uitwerking ervan in een ling van de hoofdstructuren et plan. Ook zal dan de finan- haalbaarheid worden beke- 'ervolgens wordt de hoofd- juur in de vorm van een be- nngsplan gegoten, ironder volgt de uitsplitsing iel programma van eisen. (iNGBOUWPROGRAMMA: rfopig wordt uitgegaan van luurwoningen (woningwet en iehuur) en 50% gesubsidieer- ongesubsidieerde koopwo- jn Voor het Ruige Velt wordt jing gehouden met de lokale Er wordt uitgegaan van de te verwachten vraag naar wo- (anno 1925) is in slechte staat De constructieve delen van het pand zijn echter nog goed Handhaving moet worden nagestreefd. De ove rige bebouwing langs de Zwarte weg is niet karakteristiek en redelijk tot slecht onderhouden. Het be houd ervan behoeft niet te worden nagestreefd WERKEN: In de commissie OW/RO van 20 april jongstleden is de suggestie gedaan om in de strook langs de Zwarteweg als overgang naar Prin- cenhof enige werkgelegenheid op te nemen. In april besloot de raad dat bezien moet worden of en in welke mate enige vorm van werk gelegenheid nabij de Zwarteweg als overgang naar de Princenhof in dit plan opgenomen dient te wor den. Dienstverlenende werkgele genheid met een maatschappelijke of met een commerciële functie, mits het kantoordeel groter is dan de opslag, komt het meest in aan merking. Uitgegaan wordt van ma ximaal twee hectaren werkgele- genheidsgebied. VOORZIENINGEN: Voor de winkels zijn de toekom stige bewoners in 't Ruige Velt aan gewezen op De Biezenkamp en De Hamershof. Wat de scholen be treft, daarvoor is geen reservering van grond nodig Bestaande scho len kunnen het aanbod opnemen Op bepaalde plaatsen zullen mo gelijkheden worden gegeven voor de bouw van praktijkruimten voor arts, tandarts enzovoorts en voor „niet-storende" werkgelegenheid aan huis zoals een accountants kantoor, belastingadviseur etcete ra. AANSLUITING OP GEBIED ROND HET PLAN: Bebouwing Eikenlaan de wonin gen aan de Eikenlaan zijn met hun achterzijde gericht op het Ruige Velt. Op een afstand van 12.5 15 meter evenwijdig aan de kavel- grenzen ligt een persleiding voor de afvoer van rioolwater. Het ligt voor de hand van deze strook een groenstrook te maken. De wandel route van Princenhof zal in deze openbare groenstrook worden doorgetrokken. Woonwagencentrum de doel stelling voor het woonwagencen trum aan de Middenweg is om een zo groot mogelijke integratie met de rest van het plan te krijgen. Er zal daarom naar moeten worden gestreefd de straten in het woon wagencentrum aan te sluiten op de wegen in de rest van 't Ruige Velt. GROEN: Als meest belangrijk te handha Een luchtfoto van het gebied 't Ruige Velt met in het midden de boerderij van Daatselaar. Rechts boven de nieuwe Randweg ven groen moet de begroeiing langs de oprit naar de boerderij Zwarteweg 30 worden genoemd (populieren, knotelzen en vrucht bomen). Het overige groen alleen sparen als dat zonder te veel moei te mogelijk is. Voor het grootste deel bestaat 't Ruige Velt uit gras land Auto-ontsluiting in het verkeers plan Leusden zijn voor 't Ruige Velt drie aansluitingen opgenomen, te weten pp de Zwarteweg ongeveer ter hoogte van de Olmenlaan, in de binnenbocht van de Middenweg te genover de Valleilaan en juist ten noorden van de bebouwing langs de Wilgenlaan. In het raadsbesluit van april dit jaar kwam de aanslui ting in de binnenbocht van de Mid denweg te vervallen. Er blijven dus twee aansluitingen over, een aan tal dat voor de nieuwe wijk onvol doende is. Wenselijke aansluitingen zijn: op Zwarteweg zover mogelijk aan de zuidzijde van het gebied tot aan noordzijde garage Bloemendal, op Zwarteweg tegenover de Olmen laan, op Randweg bij Rouwendaal, op Middenweg bij woonwagencen trum, op de Wiigenlaan bij loodgie- tersbedrijf Vermeulen en op de Ei kenlaan nabij de Lindenlaan. Langzaam verkeer: in het ver keersplan zijn in of rond 't Ruige Velt een hoofdroute en enkele aan vullende fietsroutes aangegeven: - hoofdroute fietsverkeer langs Zwarteweg - aanvullende route fietsverkeer langs Randweg - aanvullende route tussen hoofd route Asschatterweg en hoofd route Hamersveldseweg Wete ring via Lindenlaan - Eikenlaan - Ruige Velt - Valleilaan - aanvullende route tussen Lariks- laan en verder oostwaarts tot de andere aanvullende route in het plan OPENBAAR VERVOER: In het verkeersplan is een bus route over de Zwarteweg opgeno men. Een route door de nieuwe wijk is wenselijk, omdat de afstand tot de bestaande bushaltes veel te groot is. Er moeten geluidwerende maatregelen worden getroffen langs de Randweg. Alseen geluids wal wordt aangelegd, met voor het grootste deel een hoogte van 3,50 meter, kan het woongebied tot te gen de wal aan worden benut. Dit was een grote greep uit het programma van eisen voor 't Rui ge Velt, een wijk die In de toe komst tussen de 600 en 700 wo ningen moet gaan herbergen. Het draaiboek is gemaakt door het gemeentelijk apparaat. De gemeenteraad zal het uiteindelij ke programma moeten vaststel len. één onzer verslaggevers) jltaa JSDEN -„Van Hamersveld lusden-centrum of de morfosevan een agrarisch tot een verstedelijkte slandsgemeente". Dat Is de an het tweede hoofdstuk e scriptie van Karin is'drBtamse, waarin zij een :lcht van de geschiedenis van de plek, die nu den-centrum heet. Ze <t melding van de op de derhei teruggevonden htoi len van een zeer vroege lelijke nederzetting, van de lële stichting" van lin( denln777ende Ikkellng van een agrarische rzettlng in de negende aarl Vier eeuwen later ontstaat mei aat ersveld in de vorm die nu lerkenbaar Is: op een In soo d-zuld-rlchtlng lopende 7% andrug wordt de ai u irsveldseweg aangelegd, aande typische ibouwing ontstaat, die de kern vormt van wat nu Leusden-centrum heet. Dat Hamersveld blijft eeuwenlang een agrarische gemeenschap met veel weidegebied en hier en daar akkerbouw. In 1960 staan erin Hamersveld 400 huizen en boerderijen enwonenereen kleine drieduizend mensen. Maar dan geraakt het dorpje in een stroomversnelling. Het dorp groeit snel, zowel wat het aantal hulzen als wat het aantal Inwoners betreft. „Er vindt", zegt Karin Abrahamse, „een metamorfose plaats. Hamersveld wordt Leusden-centrum, de gemeente Stoutenburg met Achterveld wordt aan de gemeente Leusden toegevoegd en Hamersveld en omgeving wordt van een agrarische gemeenschap een verstedelijkte plattelandsgemeente." Vanwaar die plotselinge ontwikkeling? Vanwaar die groei In nog geen 25 jaar van 3000 naar ongeveer 15.000 Inwoners alleen In Hamersveld/Leusden-centrum? „Om "dat te begrijpen", aldus Ka rin Abrahamse „moeten we terug naar het jaar 1960 als de Tweede Nota op de Ruimtelijke Ordening wordt uitgebracht door de regering. Met het oog op de te verwachten bevolkingstoename in Nederland tot het jaar 2000, namelijk tot zo'n 20 miljoen Inwoners, en dus ook een grote bevolkingstoename In de regio Amersfoort, worden er met deze nota plannen opgesteld hoe en In welke gebieden deze bevolkingsontwikkeling plaats moet vinden. Ondanks dat er in de regio Amersfoort, met uitzondering van de gemeenten Hoogland en Leusden, weinig plaats is om de ontwikkeling van de bevolking plaats te doen vinden, wordt er voor dit gebied het plan „De Ranltz" ofwel het plan „Groot Amersfoort" opgesteld. De grootscheepse urbanisatie dwingt namelijk tot stedelijke concentratie van de bevolking. Dit „Groot Amersfoort" zou dan in de behoefte aan ruimten in West-Nederland en van de provincie Utrecht zelf moeten voorzien." 70.000 INWONERS Dat moet dus een hele lap grond geweest zijn en dat was het ook. De grootste uitbreiding op tegenwoordig Leusdens grondgebied had moeten komen te liggen in de buurt van Stoutenburg. Van de Rijksweg A 28 tot aan de grens met de gemeente Barneveld en van de Rijksweg 1 tot aan het Vallelkanaal. Verder een forse uitbreiding van de kern Achterveld en van de kern Leusden-zuld. „Het plan-De Ranitz of „Groot Amersfoort" wordt gedacht als bandstad met een lineaire verkeersstructuur. De stad Amersfoort zou zich moeten uitbreiden met lobben of iZ I T fl LEUSDEN - CENTRUM 1970 LEUSDEN - CENTRUM 1980 '^^gemeentelijk Info over het structuurplan gaven bijgaande schetsjes duidelijk de ontwikkeling van Hamersveld/Leusden-centrum in de laatste laar aan. vleugels naar het oosten en westen, en dus In de richting van de gemeenten Hoogland en Leusden, die immers genoeg plaats bieden voor de uitbreidingen die In het plan worden gedacht. Verder zou de regio Amersfoort nog in de gemeenten Soest en Hoevelaken een, zij het een minder sterke uitbreiding kennen. Het plan-De Ranltz betekent voor de gemeente Leusden dat ze zou moeten uitgroeien tot 70.000 inwoners." In concreto betekent het dat Leusden, of eigenlijk Stoutenburg, door Amersfoort opgeslokt zal worden. Dat geldt voor alle betrokken gemeentes en zij keren zich tegen het plan. Karin Abrahamse: „Niet dat ze tegen de groei in het algemeen zijn, maar ze willen hun zelfstandigheid behouden en niet overvleugeld worden door Amersfoort. Ze besluiten dan zelf maar uit te gaan breiden. Alleen de gemeente Hoogland is tegen alle plannen van uitbreiding en heeft dit dan ook moeten bezuren, het wordt door Amersfoort geannexeerd." In 1965 wordt begonnen met het ontwerp-structuurplan Leusden-Hamersveld. Het oorspronkelijke gebied van uitbreiding dat door de tweede Nota op de Ruimtelijke Ordening is gesteld en tot uiting komt in het plan-De Ranitz, ligt rond Stoutenburg. Maar het gaat daar om een gebied met grote landschappelijke waarde en om die reden wordt besloten de uitbreiding te verplaatsen naar de omgeving van het dorp Hamersveld. In 1967 biedt de gemeente Leusden een plan aan aan de „Commissie Gemeentelijke Plannen" uit de Provinciale Planologische Commissie (PPC). Uitgangspunt blijft het ook in het plan-De Ranitz genoemde Inwonertal van 65.000 70.000. Maar de iokaties voor de woningbouw komen elders te liggen. Ten zuiden van de Schoolsteegbosjes en ten oosten van het Valleikanaal. Het worden roerige jaren voor Leusden. De plannen om voor de woningbouw het Valleikanaal te overschrijden stuiten op veel bezwaar. Mede onder druk daarvan, maar ook omdat In het ontwerp-streekplan Utrechtse Vallel-Eemland een kleinere uiteindelijke capaciteit wordt toegedacht, wordt het aantal Inwoners teruggeschroefd. Dat streekplan wordt vastgesteld in 1968 en volgens dat plan zal Leusden tegen het eind van de eeuw 46.000 inwoners tellen. De uitbreidingen zijn gepland in het gebied ten zuiden van de Schoolsteegbosjes. Het gebied dat nu de „Tweede Fase" heet en ten noorden van de kern Leusden-centrum ('t Ruige Velt Een foto uit het archief van de Leusder Krant. Het is oktober 1973 en boeren protesteren tegen het bestemmingsplan Tweede Fase van toen. en 't Vliet). Karin Abrahamse: „Het structuurplan Leusden-Hamersveld zal worden uitgevoerd In een aantal fasen, waarvan de laatste in 1999 voltooid zal moeten zijn en dan zal Hamersveld dus een capaciteit van 46.000 inwoners kennen. Met de uitvoering van de eerste fase wordt in 1969 aangevangen en deze wordt geheel volgens plan uitgevoerd. In deze tijd wordt ook de gemeente Stoutenburg met Achterveld aan Leusden toegevoegd en de naam Hamersveld verandert in Leusden-centrum." 3000 BEZWAARSCHRIFTEN In 1973 wordt het ontwerp-bestemmingsplan voor de Tweede Fase gepresenteerd. Er komen niet minder dan drieduizend bezwaarschriften bij de gemeente binnen. „De bewoners van Leusden", zo zegt Karin Abrahamse, „vinden het namelijk leuk om In een plattelandsgemeente te wonen, maar nadat zij zijn binnengestapt moet de deur toch wel gesloten worden voor nog meer allochtonen." En hoewel het plan In zijn structuurvorm In 1968 wel bij de provincie In genade was aangenomen, maakt ook Utrecht nu bezwaar. In de loop der jaren zijn namelijk de prognoses ten aanzien van de ontwikkeling van de bevolking van Nederland aanzienlijk veranderd. Ten tijde van de presentatie van het ontwerp-bestemmingsplan gaat men er van uit dat Nederland In het jaar 2000 geen 20 miljoen inwoners zal tellen, maar zeer veel minder. De grootscheepse plannen van weleer zijn overbodig geworden. Er wordt een nieuw bestemmingsplan „tweede fase" opgesteld, waarbij er van wordt uitgegaan, dat Leusden na voltooiing van het plan 28.000 Inwoners zal tellen. De realisering van die Tweede Fase Is thans voor een gedeelte voltooid en voor een deel In volle gang. Overigens Is Inmiddels duidelijk geworden dat na de afbouw van de Tweede Fase Leusden geen 28.000 inwoners zal tellen, maarzon 2000 minder. Evenzeer Is duidelijk geworden, dat de voltooiing van het plan zeker niet voor 1985 maar hoogst waarschijnlijk later zijn beslag zal krijgen. Over wat er daarna met Leusden moet gebeuren is in de achterliggende twee jaar het nodige gezegd. In de achterliggende raadsperiode begon het gemeentebestuur met de opstelling van een nieuw structuurplan, waarin In grote lijnen wordt aangegeven, wat de ontwikkelingen van deze gemeente na voltooiing van de Tweede Fase zouden moeten zijn. In mei stelde de raad de zogeheten keuzenota vast, die voorafgaat aan het ontwerp-structuurplan en waarin een aantal hoofdpunten zijn vastgelegd. Uitgangspunt is, dat Leusden straks alleen nog maar zal bouwen voor de opvang van de eigen behoefte. Eerst ten noorden van de bestaande bebouwing in 't Ruige Velt en daarin in 't Vliet. En dan komt waarschijnlijk het gebied ten zuiden van de Schoolsteeg bosjes aan de orde. Maar de linkse fracties in de gemeenteraad zijn daar niet voor. In die fracties twijfelt men ernstig aan de noodzaak om nog zo veel te bouwen. Het CDA, met de grootste fractie In de raad, heeft traditioneel grote aarzelingen om de natuurlijke grens, die de Schoolsteeg bosjes vormen, te overschrijden. Het moet In leder geval allemaal nog worden vastgelegd In een structuurplan. Daarna komt de uitwerking In bestemmingsplannen. En de door Karin Abrahamse beschreven jongste geschiedenis van Leusden heeft uitgewezen, dat het maken van een plan nog geenszins betekent dat het ook zal worden uitgevoerd. Karin Abrahamse. moinoimiing wei. soonlijkheid wordUd°c»r £erl l üfjgi Zwarteweg 16a, "telefoon

Leusder Krant | 1982 | | pagina 5